Bijzondere benefietvoorstelling boeit publiek in twee dorpen 'Over honderd jaar nemen schrijvende robots het werk van leerlingen over' Race tegen de klok tussen Vossemeer en Setalland 'Wat ben ik trots op Tholen' Verkeersgedrag Vrijdag 18 mei 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Staaltje logistiek vernuft met 300 deelnemers Missie geslaagd Muisstil Drie minuten kreeg het Schorrekoor uit Sint-Annaland om inclusief de instrumenten vanaf het podium naar de bus te komen om als een speer naar Oud-Vossemeer te rijden om daar een tweede optreden te verzorgen. Som mige acteurs moesten zelfs vijf keer op en neer. Enkelen hadden 320 km afgelegd. De muzikanten, zangers en ac teurs werden verplaatst in twee grote bussen en diverse kleine busjes. Eric van Hees (41), planner bij een Roosendaals transportbedrijf, deelde aankomst en ver trektijden tot op de minuut nauwkeurig in. Met 15 mille concert staat teller Stavoordó op bijna 70.000 euro Parkeerverbod Burgemeester W. Nuis en zijn echtgenote waren zater dagavond na afloop van het benefietconcert in de Welle vaete diep onder de indruk, van de geleverde prestaties in Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. „Wat ben ik trots op Tholen", riep mevrouw Nuis spontaan bij het naar huis gaan. Ook de burgemeester, vooral op muzikaal gebied toch wel wat gewend, stak zijn bewondering niet onder stoelen of banken. Vier juristen Lijfstraffen Jansen Christelijke basisschool De Regenboog in Tholen viert eeuwfeest Hoge Piet Dansen door de tijd Money, money, money. Het succesnummer van Abba, bijna aan het ein de van de avond, onderstreepte nog eens waar het 0111 ging bij de bene fietconcerten Inspire2live in De Wellevaete en De Vossenkuil. Geld. Geld voor de strijd tegen kanker. En dat kwam er, want de voorstellin gen brachten 15.120 euro op. De bekendmaking ervan zorgde zaterdag voor een euforische stemming in de beide zalen. Voor de 26 fietsers van Stavoordó, die op woensdag 6 juni de Alpe d'Huez beklimmen, stond de teller daarmee met eerdere acties op 69.250 euro. Ruim drie uren muziek, zang. dans en toneel kreeg hel publiek vrijdag en zaterdag voorgeschoteld. Er was dan ook veel te zien. De knusse theaterzaal van De Vossenkuil was maar net groot genoeg om alle mede werkenden een plekje te geven. Te gen de tribunes aan zaten de muzi kanten. daarachter - in de deurope ning - stonden de koren. Er naast, in de hoek, was het podium geplaatst v(x>r de acteurs. En de berging aan de zijkant was voor de danseressen en twee duo's die optraden. In de sportzaal van De Wellevaete was de opstelling vanzelfsprekend ruimer, want deze werd in de breedte benut. Het publiek zag hier de danseressen en duo's op de voorgrond, met de ko ren erachter. Links de acteurs en rechts de muzikale begeleiding bij de koren. En uiterst rechts de muzikan ten. In Oud-Vossemeer opende Jaap van der Jagt de avond, in Sint-Annaland deed Peter Wielaard dat. „U krijgt waar voor uw geld op deze feestelij ke. maar ook ontroerende avond", hielden ze de aanwezigen voor. En ze legden nog eens uit waarom het allemaal is begonnen. Alpe d'HuZes, het evenement waarbij fietsers zich laten sponsoren om zes keer op één dag de berg Alpe d'Huez in Frank rijk te beklimmen. Zes jaar geleden gebeurde dat voor het eerst en de op brengst gaat volledig naar KWF Kankerbestrijding. Dit keer zetten ook Thoolse fietsers zich in voor de strijd tegen kanker. In Oud-Vosse- meer en Sint-Annaland is de stich ting Stavoordó opgericht om het idee van Jan Koning voeten te geven. Ko ning was betrokken bij openlucht theaterspektakels in beide Thoolse dorpen en verloor anderhalf jaar ge leden een zoon aan de gevreesde ziekte. Zowel op vrijdag als zaterdag werd in beide dorpen tegelijkertijd de voorstelling opgevoerd. Tot op de minuut gelijk moest het programma daarom verlopen. Met bussen en au to's werden de orkesten, koren en ac teurs tussen de beide zalen heen en weer vervoerd, in totaal is 320 kilo meter afgelegd. Soms ging het maar net. De orkesten hadden méér tijd, zij wisselden in de pauze. Instrumen ten inpakken, de bus in en rijden. „Als we aankomen, hebben we zelfs nog tijd om iets te drinken", vertelde een van de muzikanten. OVM speel de voor de pauze in het eigen dorp en daarna in Sint-Annaland. Acceleran do deed het omgekeerde. Voor de Sint-Annalandse fanfare moest daar bij de opstelling in de Vossenkuil ne gentig graden gedraaid worden. Na dat bij de v(X)rgenerale. woensdag avond, een bus in de Bou Kooijman- straat - smaLdoordat er aan weerszij den geparkeerd mag worden - een auto had beschadigd, gold daar de andere drie avonden een parkeerver bod. Ongeveer negenhonderd be langstellenden bezochten de voor stellingen. „Uw missie is nu al geslaagd!" zei oud-huisarts Ad de Looze in een vi deoboodschap die aan het publiek werd getoond. De Looze en zijn vrouw woonden vrijdag de voorstel ling bij in Oud-Vossemeer. het dorp waar ze ruim dertig jaar hun praktijk hadden. In de video noemde de oud huisarts het feit dat we steeds onge zonder eten, en het hectische bestaan waarin de zondag nauwelijks nog een rustdag is, als schadelijke facto ren. Natuurlijk nam hij de bij zijn oud-patiënten overbekende uitdruk king 'Wat denkt u er zelf van?' in de mond. Hoewel muziek de hoofdmoot van het programma vormde, was het re pertoire afgestemd op de toneelscè nes die het verbond. Daarin werd het verhaal verteld van de 42-jarige Dick van Dam (een rol van Tim van Mier lo), bij wie kanker wordt geconsta teerd. Hoe hij dit bericht verwerkt Voix is een van de koren die meedoen. De andere zijn het Schorre- Arts Peter de Viet overlegt met zijn assistente Nikki van Loenhout. koor en Kir Roval. „Dat dit kan in onze gemeente. Twee dorpen die zo geweldig kun nen samenwerken. En dan met een formule waarbij hel heel moeilijk is alles precies op tijd te laten verlo pen." Nuis roemde de gemeenschapszin in Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. Vol lof was hij zowel over het muzi- De fietsers Ivo Slokkers (links) en Michel Kelen rijden binnenkort de ^ale gedeelte als over datgene dat Alpe d'Huez op. Hier fungeren ze als 'decorvoor de muzikanten Theo zich °P ton^len de Wellevaete Droogers (voor), AdHavermans (linksachter) en Toine Hommel. en e ossen Ul a s,Xc 1L' drie van de vier wethouders die de voorstelling bezochten, waren ver baasd over de kwaliteit van de orga nisatie en van het gebodene. Wet houder Kees van Dis nam figuurlijk zijn petje af voor de mensen die vier dagen lang, inclusief twee complete repetities, hun beste krachten gaven. Wethouder Jan Oudesluijs zei ver rast te zijn door de kwaliteit van het gebodene en de oplossing van de lo gistieke problematiek. Tim van Mierlo (rechts) en Annemarie van der Sterren spelen kankerpatiënten die trainen voor deelname aan de Alpe d'HuZes, en die Frans Burgers overhalen om hen te sponsoren. met zijn gezin, ouders en vrienden kwam in beeld. Maar ook was te zien hoe de artsen er soms moedeloos van worden, maar ook strijdbaar blijven. En dan was er de zieke Manon de Graaf (Annemarie v.d. Sterren) die vastbesloten is om de Alpe d'HuZes te fietsen en die Dick van Dam ervan weet te overtuigen om dat cx)k te doen. Daarmee kwam het verhaal uit bij het thema van Alpe d'HuZes: op geven is geen optie. Een aardige schakeling in het geheel was de caféscène, waarin kastelein André van Ast op video antwoorden gaf op vragen die de acteurs live stelden. Het Alpe d'HuZes lied. enthousiast meegeklapt. sloot de avond af. Op de zaterdag was er nog de bekendma king van de opbrengst, die met ruim vijftien mille de geraamde tiendui zend euro Hink overtrof. Het anti- strijkstokbeleid dat Alpe d'HuZes hanteert, garandeert dat alle inkom sten daadwerkelijk naar het goede doel gaan. Het publiek volgde de hele voorstel ling aandachtig, was muisstil. Het vertoonde maakte ook indruk, was soms confronterend, riep emoties op. .Sommige bezoekers hielden het na afloop niet droog. De reacties waren positief. Over het programma. Maar ix)k over het feit dat twee dorpsge meenschappen samen iets dergelijks voor elkaar krijgen. Na afloop was duidelijk dat de samenwerking van zo'n vierhonderd vrijwilligers zijn weerslag heeft. „Ik heb er een hele boel nieuwe vrienden bij gekregen", vertelde Sint-Annalander David Ha- ge in De Vossenkuil. Kijk voor meer foto's op onze web site: www.eendrachtbode.nl „Alle scènes die in Sint-Annaland waren gespeeld, moesten ook in Oud-Vossemeer gespeeld worden. En wel zo, dat het leek alsof er op 1 locatie werd gespeeld. We hebben echt moeten klokken om te kijken hoe lang de scènes, de liedjes en or kestnummers duurden. Ook hoe lang het maximaal zou duren voor dat iedereen in de bus zat. de instru menten waren ingepakt om van po dium A naar podium B te komen." Vier weken voor de uitvoeringen stond vast dat er in de opzet niets meer kon worden veranderd en liet Van Hees de computer, voorzien van de noodzakelijke programma tuur. het rekenwerk doen, nadat alle informatie handmatig was inge voerd. Van Hees kende desondanks nog een paar angstige ogenblikken. „Er zaten wat krappe momenten bij. De muziekgroep Toeval bijvoorbeeld had vijftien minuten om op te tre den. van het toneel af te gaan en in de bus te komen." Dat betekende dat bij het Schorre koor de spanning ook opliep omdat twee leden van Toeval van groot be lang waren voor het koor. Toch liep er nog wel eens iets uit, vertelde Van Hees. Zo moest het orkest zo wel in Oud-Vossemeer als in Sint- Annaland wat tijd rekken om te wachten op de volgende deelne mers. OVM-dirigent Pierre van Broekhoven had daarvoor het num mer Pink Panter op de lessenaar staan, zodat er geen pauze ontstond. Dat bij een perfecte logistiek zowel het rollend materieel als de beman ning in goede conditie moet zijn, is duidelijk. En op een foutje na klopte vier dagen lang, waaronder twee re petitieavonden en twee uitvoerings avonden, heen en terugreizen als een zwerende vinger. Van Hees: „We hadden bij de gemeente ge vraagd om een parkeerverbod langs de route. Vooral in de smalle Bou Kooijmanstraat in Oud-Vossemeer. Dat verzoek werd niet ingewilligd. Daardoor stonden er op woensdag avond veel auto's langs de weg. Aan een daarvan is schade veroorzaakt. Donderdag was dat parkeerpro bleem wel opgelost." Comitévoorzitter Sander Westdorp telde niet minder dan 300 deelne mers, waarvan velen achter de schermen zoals chauffeurs en ver- keerbegeleiders. „Ze hebben zich allemaal geheel belangeloos ingezet met maar 1 doel voor ogen: zoveel mogelijk geld inzamelen voor de bestrijding van kanker." Stemmen van lezers Sta ik samen met mijn kind. in de buggy, vlak bij de rotonde nabij de Vliethof in Tholen. Ik was lopend en wilde het zebrapad oversteken, op de terugweg naar huis van ons wandelingetje. Staat daar een kindje - niet ouder dan een jaar of 6 - met z'n fietsje te wachten om over te ste ken. Stromende regen die avond. Wat ik daar meemaakte, is echt te zot voor woorden. Na zeker 3 a 4 minuten kon hij eindelijk overste ken met z'n fietsje, maar niet omdat er iemand stopte. Nee. omdat er ein delijk geen auto's meer aankwamen. Het kan toch niet zo zijn dat nie mand dat kind ziet? Zijn automobi listen nou echt alleen met zichzelf bezig? Schandalig vind ik het. Na tuurlijk maken we allemaal wel eens een fout in het verkeer. Maar 95% van de tijd regeert de lomp heid. Toen ik zelf een zebrapad ging oversteken bij diezelfde rotonde, moest ik plotseling stoppen omdat een of andere onverlaat eerst maar eens een sigaret aan moest steken in de auto. Lcnnard Hagc,Tholen. VERVOLG VAN MOSSELHOEK De Raad van State kan nu beslissen dat de gemeente het aangepaste plan door de gemeenteraad laat goedkeuren. Vervolgens kan het na een bezwarenronde weer snel aan de Raad worden voorgelegd. Maar als de Raad oordeelt dat de aanpas sing niet voldoende is, dan zal de gemeente met een nieuw plan moe ten komen. De uitspraak volgt over zes weken. Formeel ging het om de 6e herzie ning van bestemmingsplan Buiten gebied waarover de ruimtelijke-or deningskamer van de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State zich dinsdagmiddag aan de Kneuterdijk in Den Haag boog. Voorzitter was staatsraad Hagen, le den staatsraad Horstink-Von Mey- enfeldt en staatsraad Helder. Zij werden bijgestaan door vier juris ten: De Wilde-De Vreeze, Schoon- brood. Van Soest-Ahlers en Plam- beck. Bij de Thoolse zaak nam staatsraad Helder het voortouw tij dens de behandeling. volgen tijden. Ze geven een beeld uit de jaren '60-'70. De realiteit kwam van wethouder Peter Hoek die de school met een bezoek vereerde. Hij wees de aan wezigen op het masterplan Tholen. sport en onderwijs. „Tholen-breed is er discussie over het integraal huisvestingsplan onderwijs. Onder wijs huisvesting en leerlingenver voer zijn binnen de gemeente Tho len redelijk actuele thema's. Er gaat veel geld in om, maar het gaat om zo optimaal mogelijke omstandig heden waarin kinderen les krijgen." Voorzitter Kees van Dis kreeg 15 minuten om, zoals het in opstelter men heet, verleden, heden en toe komst uit de doeken te doen. Zo memoreerde hij het ontstaan van het christelijk onderwijs in 1887, wees hij er op dat in 2012 nog steeds Scholen met de Bijbel bestaan, maar zag hij in het jaar 2112 toch een totale ommezwaai. „De op komst van de wetenschap en de toe nemende secularisatie werden ge bruikt om het geloofsgoed meer en meer te bekritiseren als achterhaald en achterlijk. Toch zal er over 100 jaar nog steeds christelijk onderwijs zijn", voorspelde hij. Zijn toehoorders knikten bevesti gend toen hij terug in de tijd ging en sprak over de psalmversjes die uit het hoofd moesten worden geleerd en naast het bureau van de onder wijzer dienden te worden opgezegd. Vlijt, gedrag en Bijbelse geschiede nis waren volgens Van Dis honderd jaar geleden de pijlers onder het christelijk onderwijs. En deugde er iets niet. dan was het onderwijzend personeel niet te goed om een harde borstel naar de leerling te gooien of een klap met een liniaal uit te delen. Degene die zich vreemd gedroeg, liep de kans met een ezelsbord om zijn nek in de hoek te worden gezet. .Zou een leraar in deze tijd een klap uitdelen, dan kan hij de politie op zijn dak krijgen of zelf een pak slaag krijgen van een boze ouder." Over honderd jaar zal het onderwijs nog meer veranderd zijn. Van Dis verwacht dan een digitale revolutie. Schrijvende robots die het werk van leerlingen overnemen. Robots die het eten klaarmaken en vertellen wat je moet leren. De robot cor rigeert, maakt leerarrangementen, houdt prestaties bij en gaat de snoods met je naar zwemles. „Maar om een echt mens te zijn. heb je gemeenschappen nodig. En ouders en onderwijsgevenden en schoolge- noten", stelde hij de aanwezigen ge rust. Met ruim honderd ex-leerlingen werd zaterdag het 100-jarig bestaan gevierd van de christelijke basisschool De Regenboog in Tholen. Dat zal op die plek geen tweede keer gebeuren, voorspelde wethouder Peter Hoek. „Over honderd jaar staat dit gebouw er niet meer." Vooral vrolijke gezichten en talloze uitroepen van herkenning. Zoals bij het zien van Annie Deurloo-van de Velde (77). Toen een tiener, nu een moeder van twee dochters en oma van drie kleinkinderen die alle drie op de Regenboog zitten. Zelf herkende ze veel oud-leerlin gen en leraren noemde ze bij naam. Cor Hameeteman, Arie van der Stoel, Jan Fonse en Marjan Richard om er maar een paar te noemen. En dan, verzameld in de versierde aula van het gebouw, komen de ou de herinneringen op tafel. Die van Annie Deurloo beginnen in 1945. Toen ze met een pontje over de Een dracht voer. „Aan deze kant van de rivier stonden drie kruideniers de opvarenden op te wachten om te proberen ze als klanten te strikken." Op dat gebied lieten de scholen zich evenmin onbetuigd. „Twee onder wijzers stonden er. Onder andere meneer Dragt. Hij was hoofd van de School met de Bijbel. En er was ie mand van de openbare school. Maar wij waren Nederlands Hervormd en kozen voor meneer Dragt." Annie kwam in de vijfde klas te recht en weet nog als de dag van gisteren hoe mooi Dragt kon vertel len. „De kinderen hingen aan zijn lippen bij de Bijbelverhalen en bij geschiedenis." Aanvankelijk kreeg ze de indruk dat alle klasgenootjes Jansen heetten. „Er was een juffrouw Jansen. Twee jongens die Kees Janssens heten en een Simon Jansen, Leen Jansen, Piet Jansen. Corry Jansen, Betsie Jansen en twee Marietjes Jansen." Nadat Annie Deurloo getrouwd was, woonde ze met haar gezin aan Schuttershof. Daar werd in 1959 de Bosjesschool gebouwd. „Trouwen betekende in die tijd stoppen met werken. Als je als getrouwde vrouw bleef werken, dachten anderen dat je man niet voldoende verdiende om de vrouw te kunnen onderhouden." Voor de kinderen bleek de woon plaats een gouden greep. „Mijn kin deren konden zo oversteken. Dian- ne Zoeteweij kwam uit de Hofstraat door onze keuken en ging zo met onze Marjan naar school." Ook toen was de school voor een be langrijk deel afhankelijk van vrijwil ligers. Zeker bij het organiseren van optochten, schoolreisjes en het schoolzwemmen in Sint-Maartens dijk. Zo werd op de school 'Actimo- va' opgericht. „De afkorting staat voor Actieve Moeders en Vaders." Net als de meeste reünisten bewaart ze vooral prettige herinneringen aan de Regenboog. De school waar Hans van der Griend nu de scepter zwaait. Die legde uit dat de naam van de school vooral te maken heeft met de geschiedenis van de ark van Noach. Het schip dat werd gebouwd om te voorkomen dat de aarde na een zondvloed zou uitsterven. Als De huidige leerlingen vatf de school hebben hun feestweek afgesloten met een dansvoorstelling in Meulvliet. Elke groep had een eigen periode uit de geschiedenis, waarbij een dans hoorde, zoals een boerendans. Zo'n honderd oud-leerlingen bezochten de reünie van de Regenboogschool in Tholen. teken van het verbond met God dat dat nooit meer zou gebeuren, zou de regenboog zijn ontstaan. Jacques de Krol is er ook. Hij woont tegenwoordig in Ten Anker, maar was vroeger directeur van carga- d(x>rsbedrijf Intermar. Een bedrijf met 50 mai personeel. Klasgenoot Rien Burgers loopt driftig heen en weer. Een duur fototoestel om zijn nek. Van vrijwel alle onderdelen pro beert hij e«n prent te maken. Hij wil ze op een id of een dvd zetten. Veel aanvezigen kennen hem nog. Zoals Le> Uyl. Volgens Rien, zelf bouwvakker, een 'hoge Piet' bij de Rabobank. Wat verderop aan een van de tafels staat Willy van Dijke. Ze herkent veel van het verhaal van Annie Deur loo. Ze laat een poëziealbum zien uit 1956. Naast versjes van klasgenoot jes en vriendinnetjes staat er een liedje in van meester J. Brusse. 'Klop. klop, klop. Het wordt een lek kere sop', begon het liedje. „Meester Brusse was een wees. Hij wilde ei genlijk schrijver worden. Maar daar was destijds geen geld voor. Hij moest geld verdienen en werd toen onderwijzer", herinnert ze zich de details. Ook de merklap die ze in 1956. on der het toeziend oog van juffrouw Jansen maakte, heeft ze netjes op een tafeltje gedrapeerd. Vlak bij de portretten en de schoolfoto's uit ver- Ter ere van het 100-jarig bestaan was het de hele week feest op school. De leerlingen begonnen maandag met het zingen van het feestlied over de zeven kleuren van de Regenboog. Dinsdag de den de leerlingen moderne en oude spelletjes, waarbij de groepen gemengd warden. Op donderdag kwam er een frietkar naar het schoolplein, zodat de kinderen tussen de middag getrakteerd wer den op frietjes. Vrijdag dansten alle leerlingen door de tijd. Ze had den op school les gehad over verschillende periodes en elke groep nam een tijdvak voor zijn rekening. Zo werden dansen uit de pruikentijd en boerendansen ingestudeerd. Ze werden uitgevoerd voor ouders en familie in de gymzaal van Meulvliet in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3