Bal Calvijn en Westerpoort hebben 141 leerlingen voor centraal schriftelijk Gemeente erkent fouten bij bestemmingsplan Tankstation Ben de Rooy genomineerd Wel begrip, geen bijval voor SP-motie speeltoestellen Griezeltocht van TONK maakt van Stavenisse 'angstaanjagend dorp' Vrijdag 18 mei 2012 68l' jaargang no. 27 Wattstraat 3 Tholen Wethouder betaalt Afrikareis zelf Ten Anker vervult wensen bewoners Kartbaan niet in polder welkom Digitale examens zorgen niet voor problemen op Thoolse vmbo's Het probleem met falende computers bij het afnemen van het digitale eindexamen, zoals elders in het land, doet zich op Tholen niet voor. Examencoördmatoren Jan Goossens van het Westerpoort en Nico Flik weert van het Calvijn college uit Tholen zeggen er in elk geval nog geen last van te hebben gehad. Deze week zijn de cen traal schriftelijke examens in het hele land van start ge gaan. Op de twee Thoolse vmbo's doen in totaal 141 leerlingen, waarvan 100 op het Westerpoort, examen. Bij de basis- en kaderberoepsgerichte leerweg worden alle examens op de computer gemaakt, bij de gemengde leer weg alleen Nederlands en Engels. Gebed Praktijk Typemachine Vier huizen Mosselhoekseweg Tholen De gemeente Tholen heeft de Raad van State dinsdag ge vraagd een reparatie te accepteren van het bestemmings plan voor de bouw van 4 woningen aan de Mosselhoek seweg. Vorig jaar schorste de Raad al het bestemmings plan na bezwaren van de vier omliggende agrarische be drijven van J. van Binsbergen, Hage (maatschap Agter den Bos), A.W. van Dongen en C.L.M. van de Berge. De zaak was al een heet hangijzer in de gemeenteraad, die verdeeld was over dit omstreden plan. Obstakel Nieuwenhuis: tweespalt in buurt Bosstraat Heeft wethouder Jan Oudesluijs nu- wel of niet speeltoe stellen beloofd aan ouders in de Bosstraat in Tholen? Dat was donderdag in de raad het twistpunt, na een door Annie Vogelaar (SP) ingediende motie over de kwestie. Volgens Vogelaar heeft de wethouder in december vorig jaar de ac tievoerende ouders op het verkeerde been gezet. „De be woners waren er van overtuigd dat de toezegging er was." Ja-nee spelletje Deze week Donkere steegjes, enge slopjes en een griezelig wandelpad is waar de deelnemers, die vrijdagavond net de griezeltocht in Stavenisse meededen, mee te maken kregen. De route voerde de kinderen en hun begeleiders op een tocht van anderhalf uur door Stavenisse. Kettingzaag Ruilspel Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wethouder Jan Oudesluijs betaalt het officiële gemeentebezoek aan Burkina Faso uit zijn eigen zak. Hij vertrekt volgende week om de school, die met Thools geld is ge bouwd, te openen. Jongerenwerker Ingrid Bras uit Oud-Vossemeer en oud-jongerenraadslid Annet Vroeg- op uit Stavenisse, die betrokken zijn vanwege het Burkina Fasoproject van de jongerenraad, reizen met hem mee. Dat wordt met 3310 euro door de gemeente Tholen bekostigd. Met dat bedrag worden volgens een voorlichter de kosten gedekt die ge maakt worden voor de officiële in gebruikname van de school. Dat zijn de reis- en verblijfkosten voor vier dagen, medicatie, de vliegreis van Vroegop en Bras, visa en overige vervoerskosten ter plaatse. Ook krijgt oud-wethouder Marianne Velthuis een halve ticket vergoed. Zij is reisleidster in Burkina Faso en begeleidt het gezelschap ter plaatse. Velthuis is al in Burkina Faso. Er wordt van haar expertise van de lo kale situatie gebruik gemaakt en zij is betrokken geweest bij de start van het project. Daarom wordt voor haar een halve vliegticket betaald. Na de vier officiële dagen, maakt het ge zelschap nog een driedaagse rond reis op eigen kosten, waarbij inbe grepen verzekeringen, inentingen en muskietennetten. De school wordt feestelijk geopend en daar wordt een Nederlands tintje aan gegeven met een Nederlandse vlag en slingers. Bras neemt verder een tas met buitenspeelmateriaal mee voor de school. Als cadeau wordt ook een fotoboek van de acties die op Tho len gehouden zijn,overhandigd. Zorgcentrum Ten Anker start vanaf volgende maand met een wensbox. Iedere bewoner mag één keer per jaar een wens in de box stoppen. Het wel- zijns team probeert die wens te ver vullen. Een wens kan van alles zijn: vissen, winkelen of nog één keer je oude beroep uitoefenen. Die laatste wens gaat voor meneer Visschers woensdag in vervulling. Hij is jaren lang machinist geweest bij de NS. Zijn wens was nog één keer zelf een trein besturen. Samen met zijn vrouw en een medewerker van Ten Anker, reist hij vanaf Bergen op Zoom eerste klas met de trein naar Amersfoort. Daar mag hij rijden in een treinsimu lator. Pastoraal-medewerker Jaap Verbruggen heeft de wens voor meneer Visschers gerealiseerd. De komst van een kartbaan naar de Abraham Wissepolder op Sint-Phi lipsland gaat wat het gemeentebe stuur betreft niet door. Het college laat de Zuid-Hollandse gemeente St- rijen weten niet te willen meewerken aan de verplaatsing van deze voorzie ning. Het wil de kwaliteiten van het Thoolse landschap als een rustig open agrarisch gebied behouden. Sint-Philipsland kwam in een onder zoek als een mogelijke locatie voor de kartbaan uit de bus, maar er waren betere opties. Niettemin trok de stich ting WindmolensNee, die tegen een windmolenpark bij de Krammerslui zen is, bij de gemeente aan de bel. Wethouder Hoek liet in een eerdere reactie in deze krant al weten, geen ruimte vooreen kartbaan te zien. Autobedrijf Ben de Rooy uit Sint Philipsland maakt kans op de titel 'autobedrijf van het jaar 2012-2013'. Een verkiezing op initiatief van brancheorganisatie BOVAG. Dins dag 2 oktober maakt de organisatie bekend welk van de tien autobedrij ven de verkiezing wint. Consumen ten konden van begin maart tot eind april hun stem uitbrengen op één van de 3400 bij de BOVAG aangesloten onafhankelijke autobedrijven. Be oordelingscriteria waren: service, vriendelijkheid, deskundigheid en de verhouding tussen prijs en prestatie. Ondernemer Ben de Rooy van het gelijknamige autobedrijf is aange naam verrast door de nominatie. „Wij zijn het eerste bedrijf uit Zee land dat kans maakt op de titel. Een betere bevestiging van onze klanten is niet mogelijk. Dit is waardering voor ons team. Daar mogen we trots op zijn." Eind augustus maakt een vakjury bekend welke drie finalisten er doorgaan naar de finale. Uiteinde lijk bepalen collega-bedrijven de winnaar. Servaas Brouwer deelt in de gymzaal van het Calvijn college in Tholen aan 23 leerlingen het eindexamen geschiedenis uit. In de hal van het Calvijn college zitten dinsdagmorgen om half ne gen Alieke Jansen, Lisa Kosten, El- leke Knuist en Marianne Quist met hun geschiedenisboek op schoot. Nog even het geheugen opfrissen. Het examen geschiedenis begint om negen uur. In dat vak doen 23 leerlingen examen. Lisa is een beetje zenuwachtig. De 15-jarige Sint Philipslandse weet wat ze daartegen moet doen. Ze heeft examentraining gevolgd op school. „Daarbij leer je ademhalen. Je moet diep inademen door je neus, totdat je het in je buik voeït. Daarna blaasje het rustig uit." Ook Alieke (15) uit Sint-Maartensdijk kent tips tegen de stress. „Je kunt ook ankeren. Dan moet je even je pen wegleggen en aan iets leuks denken als je gespannen bent." Voor geschiedenis hebben de eind examenkandidaten zich moeten verdiepen in staatsinrichting en een historisch overzicht. „Van de oor log en zo. En Indonesië", zegt Lisa. Ze heeft volgende week nog En gels, economie, aardrijkskunde en wiskunde. Alieke heeft 's middags nog een tweede sxamen: natuur- en scheikunde. Elleke Knuist (15) uit Stavenisse is rustig. Ze iraakt zich niet zo druk. Ook niet voor de volgende dag, woensdag,als ze Nederlands heeft. „Dat is \*el makkelijk." Ze ziet op tegen Engels en wiskunde. „Daar heb ik tijles voor gekre gen." Marianne Quist ;15) uit Tholen is misschien wel dt bolleboos van de klas te noemenYZe heeft vrijwel al leen achten en regens. Alleen niet voor wiskunde: een 6,5. Dat is haar laagste cijfer. Diarom kan ze ge rust al naar haar vervolgopleiding kijken. Ze wil gain leren voor ver koopspecialist. Dat komt goed van pas in de schoenenhandel van haar familie. Om kwart voor negen mogen de leerlingen de gymzaal in. Die is ge vuld met tafels, voorzien van een nummer. Elke leerling heeft name lijk zijn eigen nummer en een vaste plek voor de examens. Servaas Brouwer leest de leerlingen een Bijbeltekst voor en gaat daarna voor in gebed. Hij bidt dat de leer lingen worden bijgestaan in het goed afleggen van het examen. Vervolgens laat hij aan een aantal leerlingen, waaronder Lisa Kosten, het voorblad van de examens zien, zodat ze zeker weten dat ze goed zitten en het juiste examen maken. Het klopt. Han Geluk, die net als Brouwer surveilleert, geeft nog een laatste advies: „Neem de tijd, lees alles rustig door. Jullie hebben twee uur de tijd." Ook adviseert hij de kandidaten hun drinkflesjes niet op tafel te laten staan, maar ze op de grond te zetten. „Voor als je die per ongeluk omstoot." Vorige week werden er op het Wes terpoort al praktijkexamens afge nomen. En op het Calvijn college werd examen gedaan voor het vak technologie, dat niet op elke school gegeven wordt. Woensdag werd het eerste voor alle gl-scholieren verplichte vak gemaakt, namelijk Nederlands. Vandaag, vrijdag, heb ben de leerlingen een dag examen- vrij. Maandag gaan ze weer verder. Het laatste examen van het eerste tijdvak is op 29 mei, namelijk bio logie. ln Tholen worden de examens op basis- en kaderniveau alleen op het Westerpoort afgenomen. De ge mengde leerweg (gl). zowel op het Westerpoort als op het Calvijn col lege. maakt alleen gebruik van de computer bij de examens Neder lands en Engels. Maar die examens zouden net zo goed schriftelijk kunnen, zegt Nico Flikweert. Op het Calvijn college worden al leen de examens voor de gemengd theoretische leerweg afgenomen. Bij Nederlands moet een brief of een samenvatting worden geschre ven en bij Engels een brief. „Wij gebruiken de computer eigenlijk alleen als typemachine. De leerlin gen typen hun teksten in Word. Dat is meer voor het gemak, zodat het voor degen die het na moet kijken goed leesbaar is. Mocht het net werk uitvallen, dan zouden de leer lingen verder kunnen op papier." De problemen die spelen, hebben betrekking op de digitale examens, waarbij de vragen en antwoorden volledig via de computer gaan. Bij de gemengde leerweg staan de vra gen op papier. Het rooster voor de digitale examens wordt door de school zelf vastgesteld. Die exa mens zijn landelijk niet op hetzelf de tijdstip, zoals bij de gemengde leerweg het geval is. ZIE VERDER PAGINA 9 Een van de problemen die de Raad van State destijds constateerde, was de korte afstand tussen de vier wo ningen en de omliggende bedrijven. Zo was voor een naastgelegen fruit- teeltbedrijf geen rekening gehouden met het gebruik van bestrijdingsmid delen. De woningen moeten daar voor op voldoende afstand blijven. Het plan betreft de sanering van een vervallen kassenbedrijf van Rogge band. De kassen worden gesloopt.de oude bedrijfswoning wordt her bouwd en er komen drie nieuwe wo ningen bij op grote kavels. Volgens de projectontwikkelaar wordt pas met de bouw begonnen als het be stemmingsplan definitief is goedge keurd. Maar dat wordt nog een probleem. De gemeente heeft nu erkend dat het oorspronkelijke plan inderdaad niet deugt op onderdelen en dat dit plan deels moet worden vernietigd. De Raad is voorgesteld om wel een aan passing te accepteren waarbij.de wo ningen op grotere afstand van de om liggende bedrijven komen te liggen. Die aanpassing komt wel iets tege moet aan de bezwaren van de vier agrarische bedrijven, maar niet vol doende, aldus hun woordvoerster van landbouworganisatie ZLTO. Burger woningen in het buitengebied blijven namelijk een obstakel voor de activi teiten van de bedrijven die daar van nature thuishoren. Bovendien blijft de bouw van de vier woningen in strijd met gemeentelijk beleid dat juist naar aanleiding van deze kwes tie was aangescherpt. Volgens dit be leid mogen er hoogstens drie wonin gen worden gebouwd in het buitengebied in ruil v<x>r het slopen van agrarische bebouwing. De be zwaarmakers stellen echter dat het gaat om vier woningen. En daarbij is bovendien niet gekeken of die wo ningen niet beter bij een woonkern kunnen komen. Verder is volgens hen de afstand tussen hun bedrijven en de woningen nog niet groot genoeg. De gemeente stelt dat het beleid nog niet geldt voor deze zaak. De ge meente vindt het wel zo eerlijk voor de ontwikkelaar, omdat die zijn plan al eerder bij de gemeente heeft inge diend. „We gaan dus niet de doelpa len verschuiven tijdens het spel", al dus de advocaat van de gemeente. Overigens vindt de advocaat dat het aangepaste plan wel aan alle eisen en beleidsregels voldoet. ZIE VERDER PAGINA 3 Er werd destijds door de ouders een petitie ingediend om een kleine speeltuin op het grasveldje in de Bosstraat te realiseren. Het verzoek werd ondersteund door een handte- keninglijst, met daarop volgens Ou desluijs zo'n dertig namen. „Enkele uit de Bosstraat, de meeste uit ande re buurten en zelfs handtekeningen van mensen uit andere gemeenten." In de commissie samenleving op 6 december heeft Oudesluijs volgens de SP niettemin toegezegd om mee te werken aan het plaatsen van en kele speeltoestellen. Oudesluijs be strijdt die lezing. „Er is geen belofte gedaan. Er is alleen getracht mee te denken met de actievoerende ou ders." De gemeente is volgens hem enkel gaan inventariseren of er mis schien elders overbodige speeltoe stellen beschikbaar waren. Dat bleek niet het geval te zijn. zodat het verzoek niet kon worden geho noreerd. ..Mijn woorden zijn door de SP uit hun context gehaald. Ik heb die verwachtingen naar de be woners niet opgeroepen." De discussie dreigde volgens Voge laar in een ja-nee spelletje te ver zanden. Rob Duijm (CDA), voorzit ter van de commissie samenleving, deed aan zelfkritiek. ZIE VERDER PAGINA 9 Leerlingen 100- jarige Regenboog dansen door de ti jd Benefietconcert Inspire2live levert Stavoordó ruim 15 mille op Anton van Oost uit Tholen stelt zich verkiesbaar voor Tweede Kamer EN VERDER... VVD'ers sluiten PVV niet uit, CDA-leden kiezen voor het eerst lijsttrekker De Jager in Oud-Vossemeer draait voor het eerst sinds jaren op molendag TOEN IK MOL WAS VAN ZOEKEN, LEERDE IK VINDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Organisatie spreekt van geslaagde avond ondanks lage opkomst Tijdens deze tocht waren 14 vrijwilli gers verkleed en verstopt om er iets bijzonders van te maken. Hoewel de opkomst niet groot was, is het volgens de organisatie een geslaagde avond ge weest waar de deelnemers nog vaak aan terug zullen denken. Door het hele dorp klonk het gebrul van de griezels en het gegil van de kin deren, en hun begeleiders, en zelfs het angstaanjagende geluid van een ket tingzaag die ingezet was om het voor de kinderen extra spannend te maken. Deze avond was georganiseerd door het jeugdhonk TONK dat al verschei dende malen iets leuks organiseerde voor de jeugd van Stavenisse. Sinds maart dit jaar heropende Perry Potap- pel TONk als stagiaire van het jonge renwerk »an de gemeente Tholen. Mede doDr hulp van vrienden en overi ge vrijwilligers wist Perry af een aan tal activiteiten in elkaar te schroeven zoals een militaire dropping, een le vend clcedo. een zaalvoetbaltoernooi. En een ruilspel waarbij de jeugd met een pen werd weggestuurd en door middel van ruilen met de dorpsbewo ners niet de leukste dingen terugkwa men. In de nabije toekomst staan er nog tal van activiteiten op de planning. De or- ganiiatie hoopt wel op een grotere op komst waardoor het mogelijk blijft om voo' de jeugd van Stavenisse steeds we«r iets nieuws te verzinnen. De deelnemers aan de griezeltocht in Stavenisse hebben flink wat afgegild bij het zien van de griezels.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1