Lions Club Tholen steunt kinderen via stichting Leergeld Oosterschelde 'Daar woonde Piet Peur'out' Leerlingenvervoer moet goedkoper, zegt Hoek Theaterseizoen kwam moeizaam op gang Zorg om geglazuurde pan en om witte schimmels Werkstraffen Brabanders voor sigarettensmokkel Tien jaar heemkundekring gevierd met foto-expositie Deurwaarder uit Tholen naar Goes Donderdag 10 mei 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 4Kosten (9 ton) mogen niet uit de hand lopen Het leerlingenvervoer in de gemeente Tholen moet effi ciënter en goedkoper worden uitgevoerd. Wethouder Pe ter Hoek zei dat woensdag in de commissie samenleving. Een kritisch onderzoek naar de opzet van het leerlingen vervoer is onlangs afgerond. Binnenkort worden de resul taten met de onderzoekers besproken. Na de zomer ko men de uitkomsten en aanbevelingen naar buiten. Kostenbewaking B. en w. leggen advies welstand naast zich neer Excessen Uit op Tholen telt 1300 bezoekers Guido Weijers Poortvlietse wordt ruime eeuw oud Met de 2000 euro van de Lions Club Tholen kan de stichting Leergeld Oosterschelderegio kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 18 jaar helpen om de contributie te betalen van een sportclub, de ouderbijdrage op school, de aanschaf van een fiets of computer of een schoolreisje met de klas. Onlangs overhandigde Marco Koolaard en Hans Muller van de Lionsclub in Het Raedthuys in Sint- Maartensdijk de cheque aan Lodewijk Versteeg en Willy Wiskerke van de stichting. Openhaardhout Op heterdaad betrapt in loods Sint Philipsland De rechtbank in Middelburg heeft twee Brabanders voor sigarettensmokkel in Sint Philipsland aanzienlijk lagere straffen opgelegd. Het openbaar ministerie eiste twee weken geleden celstraffen, maar de rechtbank veroor deelde de 46-jarige A. de J. uit Roosendaal tot 162 uur werkstraf en de 32-jarige R. M. uit Hoogerheide tot 135 uur werkstraf. Een 56-jarige vrachtwagenchauffeur uit het Engelse Sleaford kreeg 54 dagen gevangenisstraf, waarvan 30 dagen voorwaardelijk. Weer spelbreker bij voorjaarsmarkt Woord Daad; opbrengst minder Op het laatste nippertje verplaatste het comité van Woord Daad de voorjaarsmarkt zaterdag van het Van der Lek-de Clercqplein in Stavenisse naar het dorpshuis De Stove. En dat was maar goed ook, want vooral in de ochtenduren regende het pijpenstelen. De opbrengst was 5100 euro bruto en dat is ruim 2000 euro minder dan vorig jaar. „Kijk. dat ben ik. En hier staat mijn zus." Rie Rosmolen- Murre uit Zierikzee wijst op een foto van jongelui op een wagen. Het zijn leden van gymvereniging Excelsior die in 1950 meedoen aan een optocht in Poortvliet. „De wa gen was van ons, de paarden van de buurman. Ze wor den gemend door Martien Bijl", weet Rie te vertellen. Zij is niet de enige die beelden herkent op de expositie van de heemkundekring in het gemeentehuis in Tholen. Driehonderd leden Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Theo Korevaar (SP) wilde alvast weten hoeveel de gemeente jaarlijks kwijt is aan het vervoer. Volgens Hoek is dat zo'n 900.000 euro, waarvan ongeveer een derde via het gemeentefonds wordt gedekt door het rijk. Hoek legde de commissiele den alvast enkele details van het leerlingenvervoer uit. Met name Han van 't Hof (ABT) en Rina Lig- tendag-Quist (CDA) toonden zich bezorgd. „Wie leerlingenvervoer nodig heeft, moet het krijgen", vond Ligtendag. „Maar de kosten voor bijzonder onderwijs mogen niet uit de hand lopen." Van 't Hof vroeg duidelijkheid over het afstandscrite rium in de huidige verordening. Hoek legde uit dat de keuzevrijheid van ouders bepalend is. Omdat er in de gemeente slechts één Montessori school is, hebben ouders uit elke kern bijvoorbeeld recht op vergoe ding naar de stad Tholen. In andere gevallen gaat het om een vergoeding naar de dichtstbijzijnde school van de richting die de ouders voor hun kind kiezen, bijvoorbeeld vanuit de reformatorische hoek. Ook islamitisch onderwijs valt on der de regeling, antwoordde Hoek op de vraag van Van 't Hof. Volgens de wethouder speelt dat onderdeel nauwelijks een rol in de discussie. „Het gaat om twee of drie kinderen die voor dat type onderwijs de brug over gaan en daarvoor een reisver- goeding krijgen." Hoewel het leerlingenvervoer een openeindregeling is, heeft het ge meentebestuur de bewaking van het budget verscherpt. Bij de rechtma tigheidscontrole bleek dat dit vorig jaar niet toereikend was. Inmiddels monitoren de betreffende afdeling en de afdeling middelen deze post maandelijks, zei burgemeester Nuis in de commissie bestuurszaken waar meerdere fracties er vragen over hadden. Op die manier moeten overschrijdingen tijdig worden ge signaleerd. In september komt in ie der geval een aanpassing van de verordening aan de orde in de ge meenteraad. Henk Nieuwenhuis (PvdA) gaat glazig kijken van de geglazuurde pan nen die de gemeente wil toestaan op woningen in het buitengebied. En Kees Slager (SP) krijgt last van zijn ogen als hij de witte schimmels van de campings in het Thoolse landschap ziet opdoemen. De commissie ruimte boog zich onlangs op de w ijzigingen in de welstandsnota. Een van die veranderingen behelst het toestaan van geglazuurde dak pannen in het buitengebied. Daar is veel over te doen geweest. Jan Bij- nagte wilde ze graag op zijn nieuwe vrijstaande woning aan de Stavenis- seweg in Stavenisse leggen, maar kreeg daar geen toestemming voor. De welstandscommissie adviseerde er negatief over. In de zon schitteren ze te veel, is de redenering. Er lig gen nu matverglaasde exemplaren, maar b. en w. willen het nu wel toe staan. Volgens wethouder Frank Hommel mogen pannen op woningen worden vervangen zonder dat er een ver gunning voor hoeft te worden aan gevraagd of de welstandscommissie er zich over hoeft te buigen. Maar Bram van de Sande (CU) was het daar«niet mee eens. „En zeker niet doen op plaatsen waar je zo ver kan kijken." Volgens van de Sande wor den ze in de bebouwde kommen ook niet zomaar toegestaan. „Waar om zou je ze dan wel in het buiten gebied toestaan? De welstandscom missie wil dat niet. Wij zijn niet voldoende overtuigd om het wel te doen." Slager sloot zich aan bij de woorden van Van de Sande: Als de zon er op staat te blikkeren word je er bijna blind van." Ook Nieu wenhuis begon er glazig bij de kij ken, zei hij. Maar volgens Hommel gaat het er om een ongelijkheid te niet te doen. Op bestaande panden in het buitengebied is het vervangen van pannen welstandsvrij en ver- gunningsvrij. Het college legt hier mee het advies van de welstands commissie om geen geglazuurde pannen toe te passen, naast zich neer. Slager vroeg zich af waarom recre atieparken welstandsvrij zijn. „Ze hebben een groot effect op het land schap. Volgens hem brengen ze meer schade aan dan een dakkapel die tien centimeter groter uitvalt dan is voorgeschreven. De recreatieter reinen zijn sinds twee jaar wel standsvrij, zei Hommel. „Er zijn bij ons geen excessen bekend." Volgens Slager zou een landschapscommis sie de recreatieterreinen moeten be oordelen: „Op een camping wil nog al eens een witte schimmel neerslaan." Het ging hem niet zo zeer om excessen maar om de land schappelijke inpassing van cam pings. Volgens Hommel wordt dat in het bestemmingsplan geregeld. De commissie was overigens blij dat het beleid niet helemaal op de schop gaat. Johan Aarnoudse (SGP): .Anders zouden er vreemde bouwwerken kunnen ontstaan." Nieuwenhuis was bang voor klom penkotjes bij de voordeur. Op voor stel van Slager wordt het beleid jaarlijks tegen het licht gehouden. Vanavond wordt het voorstel op nieuw besproken. Ruim dertienhonderd bezoekers hebben afgelopen theaterseizoen de voorstellingen van stichting Uit op Tholen bezocht. „Dat valt niet te gen", zegt Karei Saris, voorzitter van de stichting. Twee van de vijftien voorstellingen gingen dit seizoen niet door. Best bezocht was de uitver kochte voorstelling was Richard Groenendijk in Meulvliet. Tegenvaller was Hans Kazan met zestig bezoekers. Met een annulering van cabaretier Javier Guzman kwam het theatersei zoen 2011-2012 moeizaam op gang. Ook de tweede voorstelling van| Marjolein Meijers trok niet de be langstelling die de stichting gehoopt had. De volgende tegenvaller was het afzeggen van de Zeeuwse caba retière Katinka Polderman. Ook The Busch Ensemble liet het afweten. „De voorstelling van Katinka kon in januari alsnog doorgaan", zegt Saris. Het theaterseizoen begon eigenlijk echt te lopen in het nieuwe jaar. On danks de strubbelingen in het begin van het seizoen, kon Uit op Tholen toch nog rekenen op gemiddelde honderd bezoekers per voorstelling. Vijfentwintig meer dan het seizoen daarvoor. En daarmee is Saris niet ontevreden. „Er zit weer een stijgen de lijn in", zegt hij. „Toch zijn we nog niet terug op het niveau van twee-drie jaar terug." Een oorzaak kan hij niet geven. Hoewel het huidige theaterseizoen goed en wel is afgelopen, ligt het programma voor 2012-2013 alweer bijna klaar. Daarover wil Saris nog niet veel kwijt. „Guido Weijers komt", zegt hij. „En de voorstellin gen van Javier Guzman en The Busch Ensemble gaan dit seizoen alsnog door." De rest van het pro gramma maakt de stichting eind de ze maand bekend. Kaarten voor het nieuwe seizoen zijn vanaf 1 juni op www.stichtinguitoptholen.nl te be stellen. Sara Maria Slootmaker-Bijl is vrij dag op 100-jarige leeftijd overle den. De Poortvlietse zou afgelopen zondag de hoge leeftijd van 101 bereiken. Mevrouw Slootmaker was getrouwd met Cornelis Willem Slootmaker, die op 63-jarige leef tijd noodlottig om het leven kwam. Het huwelijk bracht drie kinderen voort, een zoon en twee dochters. De laatste twee zijn mevrouw Slootmaker ook al vroeg ontvallen. Ze werden 51 en 57 jaar oud. Sara Slootmaker woonde samen met haar zoon in Poortvliet, waar ze is geboren en getogen. Ze wordt van daag begraven in haar geboorte plaats. Willy Wiskerke en Lodewijk Versteeg van de stichting Leergeld met de cheque van de Lionsclub, links penningmeester Hans Muller, rechts vice-voorzitter Mcirct) Koolaard. Vorig jaar ondersteunde de stich ting negentien kinderen in de ge meente Tholen voor een bedrag van 3588 euro. Het gaat om gezinnen met een laag inkomen waarvan de kinderen onvoldoende kunnen deel nemen aan activiteiten op school en daarbuiten. Het inkomen moet aan toonbaar lager zijn dan 120 procent van het sociaal minimum. Uit het overzicht voor de gemeente Tholen blijkt onder meer dat er 453 euro besteed is aan contributie en lesgeld van sportverenigingen, voor 778 euro aan fietsen is bijgedragen. 415 euro aan overige onderwijskosten, 493 euro aan schoolboeken en 274 euro aan schoolreizen. In de ge meente Reimerswaal werd 3326 euro besteed, in Borsele 3872 euro, in Kapelle 1107 euro, in Noord-Be veland 843 euro, in Schouwen-Dui- veland 5882 euro en in Goes 10.344 euro. In totaal 28962 euro. In de regio kregen zo'n 800 kinde ren een bijdrage van de stichting die geheel uit vrijwilligers bestaat. „Het gaat erom kinderen perspec tief te bieden," zegt vice-voorzitter Versteeg. „Voor kinderen geldt: nu meedoen is straks meetellen. We zijn heel blij met de gift van de Lions. Het is de enige inkomsten bron waar we dit van kunnen doen." De Lionsclub zoekt elk jaar goede doelen voor het geld dat de leden bijeenbrengen met de verkoop van openhaardhout. Koolaard: „We zoeken naar lokale doelen, maar vaak vallen we terug op dezelfde. Op een van de zonebijeenkomsten van de Lions werd de stichting Leergeld genoemd." Volgens Mul ler is er in het 30-jarige clubbestaan een ton euro aan goede doelen be steed. De stichting Leergeld is op Tholen nog niet zo bekend. Toch is het een van de 65 regionale stichtingen in Nederland. Volgens Versteeg is het niet zo dat alle verzoeken worden gehonoreerd. ..Bij leerlingen op middelbare scholen kijken we wat ze zelf kunnen bijdragen." Het trio werd 20 augustus 2009 in Sint Philipsland door de politie op heterdaad betrapt, toen ze in een loods aan de Nijverheidsweg ruim vijftien miljoen illegale sigaretten (zonder accijnszegel) in een vracht wagen met trailer aan het laden wa ren. De Roosendaler huurde de loods. De Brabanders hadden die bewuste morgen afgesproken op een parkeerplaats bij Oude Tonge. De politie, die getipt was door de Engelse ambassade, observeer de daar en zag het duo met twee vrachtwagenchauffeurs spreken. De chauffeur van de Engelse vrachtwa gencombinatie reed achter de BMW van het verdachte duo aan naar de loods in Sint Philipsland. Op het moment dat er zes miljoen sigaret ten op pallets waren geladen viel de FIOD binnen. Het nadeel voor de fiscus werd berekend op 2.6 miljoen euro. Alle drie de verdachten had den twee dagen in voorarrest geze ten. In hun voordeel werd meegeno men dat het te lang heeft geduurd voordat de strafzaak ter zitting kwam. De landelijke officier van justitie was zich ervan bewust dat het trio niet de kopstukken waren van de criminele organisatie, maar vond de smokkel dermate ernstig dat hij ge vangenisstraffen van acht tot elf maanden voor de verdachten op zijn plaats vond. De rechtbank besliste anders. Rien Bolier uit Scherpenisse timmert een appelhouder aan de knutseltafel in de Stove. Geboeid bekijkt een bezoekster de foto's uit de oude doos. Het weer speelde de markt parten. Comitévoorzitter Frans Meeuwis- sen zag vrijdagavond de bui al han gen en samen met een aantal vrij willigers werden de zalen van het dorpshuis omgebouwd tot markt plaatsen. De ene kant van het ge bouw werd gereserveerd voor de gebruikte materialen van de kinde ren, de andere kant werd ingericht als bloemen- en plantenmarkt. ter wijl tevens de inwendige mens kon worden bediend. De familie Kats uit Sint-Annaland bood, voor het goede doel in Burki na Fasso, voor 630 euro paraplu's aan. Wie wilde timmeren kon even eens zijn hart ophalen. Aan de knut seltafel was ruimte gemaakt voor het in elkaar zetten van appeltjes houders. Een huisje met een gat waarin een appel kan worden gesto ken, die wordt vastgehouden door een penVoor twee euro kon het ap paraat, waarvan vooral de vogels plezier hebben, mee naar huis wor den genomen. Volgens Meeuwissen werd even eens gebruik gemaakt van de moge lijkheid om lege cartridges en oud geld in te leveren. „We verzamelen die spullen gedurende een bepaalde periode en brengen bijvoorbeeld het geld naar de bank." Om welke hoe veelheden het afgelopen zaterdag ging. moet nog worden geteld. Neem Cok Stoutjesdijk-Engelvaart, die opgroeide in Tholen. Ze wijst op een beeld van de Visstraat. „In dat huisje woonde Piet Peur'out. Maar hoe heette die eigenlijk?" Kees van Beveren uit Stavenisse, zelf een verwoed verzamelaar van oude fo to's, herkent veldwachter Stoel op een van de plaatjes. ..Die is bij de Ramp verdronken." En als Kees Bierens uit 's-Heerenhoek een foto van de stoomtram ziet, verschijnt er een blik van herkenning op zijn ge zicht. „Daar heb ik nog in gezeten." Bierens vertelt dat hij als jongen van een jaar of acht voor familiebe zoek door zijn vader in Lewedorp - waar het gezin toen woonde - op de trein werd gezet. „In Bergen op Zoom moest ik overstappen op de tram naar Tholen." In de jaren der tig verdween de Thoolse tram uit het straatbeeld. Over een oude op name van leden van het Coveniers- gilde in Scherpenisse verwondert Bierens zich. „Die mannen zijn ge kleed in de Zuid-Bevelandse dracht. Hoe kan dat?" Van elk van de zeven dorpen op Tholen zijn er opnamen uit de oude doos te zien op de expositie, totaal bijna 170. Zoals he) verdwenen ca feetje De Weele aan de weg van Oud-Vossemeer naar Sint-Anna land, Marinus Slager uit Scherpe nisse met een varken van 750 pond, de standerdmolens in Oud-Vosse meer en Scherpenisse, een melk- fiets. de oude havens van Sint-An naland en Sint-Maartensdijk, het slop van Jap Tazelaar in Stavenisse, mosselverwerking in Tholen en het Kapoenhof bij Sint-Maartensdijk. Beelden die bijeen zijn gebracht door de werkgroep fotografie van heemkundekring Stad en Lande van Tholen, en voorzien van bijschrif ten. „Schitterend dat dit materiaal bewaard is voor het nageslacht"zei voorzitter Jaap Bout vrijdagmiddag bij de opening van de tentoonstel ling. „Elke foto heeft zijn eigen ver haal. En er is een wedstrijd aan verbonden voor de basisscholen. Daarmee wil de heemkundekring de geschiedenis van de eigen leefom geving dichterbij brengen, net zoals met de klassendag bij de open mo numentendag." De tentoonstelling is ingericht in verband met het tienjarig bestaan van de heemkundekring, legde Bout uit. Hij blikte kort terug op de ont wikkeling die de vereniging in het afgelopen decennium heeft doorge maakt. Ze groeide van zestig naar ruim driehonderd leden. En timmer de aan de weg met onder meer het exposeren van oude foto's in ver schillende woonkernen, het organi seren van cursussen streekgeschie denis in samenwerking met het gemeentearchief, van lezingen met de historie van de eigen omgeving als onderwerp, het coördineren van de Open Monumentendag en de klassendag. De gemeente betrekt de heemkundekring regelmatig bij za ken waar de historische kennis een rol speelt. En met het gemeentear chief, het streekmuseum en heem kundekring Philippuslandt is een convenant afgesloten betreffende de zorg voor cultuurhistorische be scheiden. Bout bedankte iedereen die een steentje bijdroeg aan de samenstel ling en de inrichting van de tentoon stelling, en de gemeente voor de gastvrijheid. De expositie is tot en met 15 juni gratis te zien tijdens de openingsuren van het gemeente huis. Het deurwaarderskantoor aan de Ondernemersweg in Tholen sluit. De activiteiten worden verplaatst naar Goes. Daardoor neemt de loka le werkgelegenheid af met 10 ba nen. Per 1 januari 2011 nam Janssen Janssen uit Eindhoven de activi teiten over van Buys Partners. Die had ook kantoren in Zierikzee, Schoondijke, Goes en Roosendaal. Mariëlle Buys had destijds deur waarderskantoor Van Veen in Zie rikzee overgenomen en opende in Tholen een tweede vestiging. Daar werd ook een flinke loods bijge bouwd voor de opslag van in beslag genomen goederen. Die wordt door Janssen niet meer gebruikt. Het grote deurwaarderskantoor met zes vestigingen in Zeeland, Brabant en Limburg, heeft 7 gerechtsdeurwaar ders en 14 kandidaat-gerechtsdeur waarders in dienst. Janssen wil één vestiging voor heel Zeeland, waar mee huisvestigingskosten bespaard worden. „Goes is voor alle betrok kenen in de provincie gemakkelijk te bereiken", zegt Margot Capelle, hoofd van de vestiging Zeeland, die nu nog in Tholen werkt. In Goes heeft men al een nieuw kantoor op het oog. Het is nog niet bekend wanneer de verhuizing plaatsvindt. Het pand aan de Ondernemersweg in Tholen werd gehuurd van mevr. Buys. Advertentie I.M. J

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9