2012 DE THOOLSE COURANT Schipper f OAZ VERKIEZING FAMILIEBEDRIJF VAN HET JAAR Rabobank EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT A.B.S. naai- en borduurmachines, Ondernemersweg 19, Tholen. Mi ifï Centrum Familiebedrijf Oosterschelde gemeente Tholen A.B.S. NAAI- EN BORDUURMACHINES 'EEN UIT DE HAND GELOPEN HOBBY' DEN ENGELSMAN EN VAN DRIEL 'WE HEBBEN NOG STEEDS EEN REGIOFUNCTIE' Donderdag 10 mei 2012 7 i* B uan het accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs www.ondernemendoejesamen.nl De gemeente Tholen hecht veel belang aan de Thoolse bedrijvigheid en draagt daarom ook de familiebedrijven een warm hart toe - www.tholen.nl Zeeland is topscoorder op het gebied van familiebedrijven en Tholen levert daar aan een belangrijke bijdrage. Dat blijkt uit dit inmiddels royaal gevulde vak met foto's van Thoolse familiebedrijven. De belangstelling om mee te doen aan deze rubriek is groot. Familiebedrijven komen de economische crisis relatief gezien goed door en zorgen daarmee voor stabiliteit van de Thoolse economie. Op deze pagina kunt u de verhalen lezen van twee bekende familiebedrijven die deelnemen aan de verkiezing Thools Familiebedrijf van het jaar 2012. Deze verkiezing is een initiatief van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers), het Centrum van het Familiebedrijf en de Eendrachtbode. De jury bestaat uit burge meester W. Nuis (voorzitter), mr. A.A.J. Schot (notaris), mr. D.P. Gunst (Schipper/ OAZ) en A. de Korte (directeur Rabobank Oosterschelde). Zij gaan de bedrijven beoordelen aan de hand van criteria zoals familiaal karakter, innovativiteit, duur zaamheid, klanttevredenheid en toekomstvisie. Later worden alle verhalen gebundeld in een prachtig boek en zal tijdens een speciale verkiezingsavond de winnaar bekend worden gemaakt. We wensen u veel leesplezier. Wim Heijboer, uitgever Eendrachtbode - laio'" f CH Af 1 De klanten komen van heinde en ver naar A.B.S. naai- en borduurmachines in Tholen. Voor Henk en Adrie de Ruiter is het een uit de hand gelopen hobby. Sinds 1997 is het bedrijf op Welgelegen in Tholen gevestigd. Ze wonen er pal naast. „We staan er mee op en gaan er mee naar bed," lacht Adrie. A.B.S. staat voor-Adrie's Brei Service. Een bedrijf voor naai-, brei-, borduur-, lock- en coversteekmachines en allerlei benodigdheden zoals breigaren en wol. Daarnaast worden er cursussen gegeven in het bedienen van de machines. Dat doet Adrie (56). Haar man Henk (58) doet de verkoop, de reparatie en het onderhoud van de machines en rijdt daarvoor praktisch door heel het land. Langs particulieren, maar ook langs scholen met een afdeling mode waar naaimachines gebruikt worden die A.B.S. heeft geleverd. Dat het bedrijf naar Adrie is genoemd, is niet verwonderlijk. Toch weten veel mensen niet waar het voor staat, zegt Henk. Het zegt wel iets over het ontstaan. „Het is een uit de hand gelopen hobby," vertelt Adrie. „Zevenendertig jaar geleden al kocht ik mijn eerste breimachine en maakte ik babypakjes." Ze had de smaak zo te pakken dat ze vanaf december 1988 in Heijningen in de garage bij de woning met cursussen breimachine begon. Het groeide zo hard dat er op het terrein zeecontainers werden geplaatst om aan de vraag naar machines en wol te voldoen. Ver huizen naar een bedrijventerrein was noodzakelijk. Henk: „In Tholen was direct grond beschikbaar. Voor ons bekend terrein. We hadden al eerder op Tholen gewoond. Wel waren we bang dat we onze klanten uit de Drechtsteden en de Hoekse Waard zouden verliezen vanwege de afstand. Dat bleek niet het geval. We zitten toch in de auto, zeiden ze." Het echtpaar heeft geen moment spijt gehad van het besluit. Klanten bleven komen en dat is niet veranderd. De Ruiter is vanaf 1993 fulltime in het bedrijf gestapt, nadat hij eerst bij Fokker in Woensdrecht had gewerkt. Zijn technische achtergrond komt goed van pas. In dat jaar kwam de eerste computergestuurde borduurmachine voor hobbygebruik op de markt. „Dat hebben we meteen opgepakt. De omzet in breimachines viel terug. De borduur machines maakten dat meer dan goed." Bij de machines hoort ook wol en garen. A.B.S. importeerde die uit Turkije, Mexico en Engeland. Begin jaren negentig zo'n 3000 kilo per maand. Het bedrijf voorzag meer dan honderd dealers en winkeliers van breimachines, wol en toebehoren. Nu zijn de breimachines weer in de mode. Adrie geeft aan zes tien groepen van zeven personen les. Ze komen overal vandaan. Dertig procent van de klanten en cursisten komt uit België. Adrie: „Er zijn er niet zoveel die lesgeven. Het is een uitstervende ras." Daarom zouden ze hun kennis en het bedrijf graag over willen dragen aan een opvolger, zegt Henk. Wat goed is, moet je niet veranderen. Dat geldt zeker voor Den Engelsman en Van Driel, de winkel in dames- en herenkleding aan de Voorstraat in Sint-Annaland. De zaak wordt geleid door het echtpaar Peter en Lia van Driel, maar de naam van de grondleggers Den Engelsman bleef. Sinds 1961 is de winkel gevestigd aan de Voorstraat. Ze kent eigenlijk drie afdelingen. Behalve een heren- en een damesafdeling, is er sinds zes jaar boven ook een ruimte voor mannen die een trouwkostuum nodig hebben. Ze kun nen er in alle rust een pak passen. Niemand die het ziet. Privacy verzekerd, zegt Peter van Driel (50). „Bruidsparen willen niet van te voren laten zien wat ze op de trouwdag dragen. Het uitzoeken van een pak gebeurt meestal in de avonduren. Het is een extra stukje service dat we geven." De trap naar boven met het glas-in-loodraam vormt al een mooi decor voor een bruidsfoto. De hoofdmoot vormt echter de dames- en herenkleding, vanaf twintig jaar ongeveer. Klassiek en jong voor de dames, met accessoires als ceinturen. Klassiek en casual voor de heren, met als accessoires stropdassen en manchet knopen. Ook ambtsdragers zoals dominees kunnen terecht bij Den Engelsman en Van Driel. Voor de dames is er bovendien een ruim aanbod in hoeden. Behalve het echtpaar Van Driel werkt Peters zus Elna (48) ook in de winkel. Hun moeder Isa van Driel woonde tot zes jaar geleden boven de zaak. Toen zij verhuisde, werd de ruimte benut voor de bruidkostuums. Haar ouders legden in 1938 de basis voor wat de winkel nu is. Volgend jaar hoopt de familie het 75-jërig bestaan te vieren. Het begon zoals zo vaak klein. Met de verkoop van eieren en klompen. Later uitgebreid met ondergoed. Toen ze naar de Weststraat verhuisden, verbouwde Den Engelsman een oude boerderij tot winkel. De kruidenierswaren werden afgestoten. Er kwam textiel voor in de plaats. 51 jaar geleden werd de winkel aan de Voorstraat betrokken. Peter: „Het was ook de periode dat de confectiekleding opkwam." Kleren kopen werd betaalbaar voor iedereen die er netjes uit wilde zien. De opa en vader van Peter zochten de klanten op. Ze waren vaak onderweg. „Opa op de fiets, vader met de auto. Het waren pioniers. Ze bezochten klanten op Sint-Philipsland, Zuid-Beveland, Schouwen en Flakkee. Toen de dam men werden aangelegd, kwamen de klanten zelf hier naar toe. We hebben nog steeds een grote groep klanten die daar vandaan komt." Wel werden er nog jarenlang verkoopshows gehouden in dorpshuizen. „Mensen komen daar niet meer naar toe, maar we hebben nog steeds een regiofunctie." Van Driel benadrukt dat de winkel draait dankzij alle medewerkers. „Mijn overgrootmoeder, die zelf een winkeltje had, zei altijd:.je hebt de gunst van de mensen en de zegen van God nodig. Dat gold toen en dat geldt nu nog." Elna Heijboer-van Driel, Lia, Peter en Isa van Driel (v.l.n.r.). Adrie en Henk de Ruiter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7