Schietvereniging Prinses Juliana uit Scherpenisse bestaat honderd jaar Prinses Juliana" I JUBILEUMDAG: ZATERDAG 12 MEI 2012 I JEUGD- EN JONGERENWERKTHOLEN Tixir* Schietvereniging 1 N00M OYERBEEKE VAN DUKE Zaterdag open dag van 12.00 tot 16.30 uur Den Engelsman B.V. René Heijboer Jan Poot: 'Dat was een tijd, gewoon zonder kogelvangers knallen' Prinses Juliana benciEraau.nl Schietsimulator Luchtgeweerschieten in de KNSA wagen Promotiekramen Springkussen Hapje/drankje Demonstraties van de boogschutters vereniging "Cloveniersgilde Scherpenisse' Vanaf 14.00 ieder half uur schietdemonstraties op eigen baan Tractoren Jimmep, fiedhuf ITRAP MAKE-OVER. Hartelijk dank, sponsoren en donateurs voor uw bijdrage. Mede dankzij uw steun kunnen wij zaterdag onze jubileumdag vieren! Schietvereniging Prinses Juliana uit Scherpenisse bestaat honderd jaar. Wil de club over een eeuw nog kogels afvuren, dan hebben ze nieuwe leden nodig. Om die reden houdt de vereniging zaterdag 12 mei een open dag. Nieuwsgierigen kunnen even in de voetsporen treden van Lucky Luke. Denk niet dat het makkelijk is. Bij schieten draait alles om concentratie. Interesse Veiligheid Sc hiel vereniging Knallen w y.,:Si """«fill Scherpenisse www.schildernoom.nl S5 NEW HOLLAND Diverse activiteiten worden georganiseerd in samenwerking met: VAI Dagindeling: 12.00 u Begin festiviteiten 16.30 u Einde festiviteiten Algemene informatie: Locatie: Pluimpotweg 21a Sint-Maartensdijk Website: www.svprinsesjuliana.nl E-mail: svprinsesjuliana@live.nl www.fixetsintmaartensdijk.nl www.fixethalsteren.nl Carrosserie Elenbaas Technisch Bureau Visser B.V. JansenTholen Tuincentrum Heijboer Juno Service Woonboulevard Poortvliet De Heksenketel Autobedrijf de Jonge V.O.F. Brasserie de Zeester Jachthuis Noordgouwe Van Steenis Auto's Bouwservice Neele Klusbedrijf R. Neele Cemilas B.V. Metaalservice Neele Van Haaften Sierbestrating Rijwielhandel G. Larooy Autobedrijf Niemantsverdriet Clysan Inspectie en Service B.V. www.marus.nl 10 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 10 mei 2012 Daar weet Toon Goudzwaard (81) uit Poortvliet alles van. Hij is het oudste schietend lid van de club. Of misschien wel van heel het eiland, zegt bestuurslid Jan Rijstenbil. Met een geweer raakt hij de schietschijven die op twaalf meter hangen nog iedere week. „Kwestie van blij ven doen", zegt hij. Ook vrijdag heeft hij weer geschoten. Na afloop drinkt Toon altijd een biertje aan de bar. Voor hem is de gezelligheid minstens zo belangrijk. Goudzwaard begon in 1968 met schieten. Niet bij Prinses Juliana, maar bij de collega's uit Stavenisse. Daar ver trok hij begin deze eeuw. „Wegens milieutech nische redenen ging die club over op lucht drukgeweren. Dat is niets waard. Niet echt." Hij kwam in Poortvliet terecht. Maar die club was geen lang leven beschoren. Zodoende be landde Goudzwaard zes jaar terug bij Prinses Juliana. Een club die dit jaar een eeuw bestaat. Bijna geen week slaat hij over. Of er moet een verjaardag tussen komen. Zijn betrokkenheid bij de club is groot. „En dat is nu net waar het bij veel leden aan ontbreekt", zegt Jan Rijsten bil. „Ze komen tegenwoordig niet meer zo fa natiek. Als er twintig man op een avond komt, is het veel." Prinses Juliana telt op dit moment zestig le den. Dat aantal daalt. Zo stonden in 2010 nog 75 leden ingeschreven bij de schietclub. Vol gens Rijstenbil heeft die daling meerdere oor zaken. Eén daarvan is de vergrijzing. Oudere leden stoppen en tegelijkertijd groeit het aan tal nieuwe leden niet evenredig mee. „Jonge ren melden zich wel aan, hoor", zegt hij. „Maar je ziet ze even hard weer verdwijnen. Ze verlie zen hun interesse, krijgen een vriendinnetje of gaan elders studeren." Kortom, een probleem waar meer (sport)clubs mee kampen. Lande lijk is dat niet anders, zo blijkt uit recente cij fers van de KNSA, de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie. Van de 42.000 leden die staan ingeschreven bij een schietvereniging is slechts 3,5 procent onder de achttien jaar. Een oplossing voor het probleem heeft de vereni ging niet. Met de open dag, zaterdag 12 mei, hoopt de schietclub nieuwe leden te trekken. Dat is nodig, maar niet noodzakelijk, stelt Ma- rus Schot. „Financieel zijn we een gezonde club. Daar ligt het niet aan. Het zou alleen mooi zijn als we wat meer betrokken leden krijgen." Aan de faciliteiten van de schietclub kan het haast niet liggen. Prinses Juliana beschikt over acht schietbanen. Zes van twaalf meter, twee van acht meter. Die eerste voor geweer, de laatste twee voor revolver. Sinds 1998 zit de uit Scherpenisse afkomstige club aan de Pluimpotweg op het bedrijventerrein in Sint- Maartensdijk. Een fijne plek, vindt voorzitter Jan Poot. Hij kan zich nog goed herinneren dat de club op het schoolplein van de openbare school aan de Schoolstraat in Scherpenisse ko gels afvuurde. „Dat was een tijd", zegt hij. „Ge woon zonder kogelvangers knallen." Wegens alsmaar strengere veiligheidsmaatregelen belandde de club in 1983 in de gymzaal aan de Laban Deurloostraat. „Tot 1990", zegt Poot. „Toen moesten we noodgedwongen verkas sen vanwege vrijkomend loodstof. Dat zou mogelijk schadelijk zijn voor de gezondheid." Hij betwijfelt die conclusie nu nog. „Bewijs heb ik nooit gezien." Aardappelhandel Meijer aan de Veerdijkseweg (tegenwoordig loon bedrijf Hage), bood uitkomst. Daar kregen de heren van de schietvereniging de beschikking over de zolder van een loods. Niet helemaal optimaal. Toch heeft de club daar acht jaar gezeten. Tot 1998. Vanaf dat jaar zit Prinses Ju liana op de huidige stek. Ook had de club in die tijd de beschikking over een buitenbaan. Die was gelegen in de weide naast camping de Pluimpot. Een baan waarvoor in 2000 het doek viel wegens milieutechnische redenen. „Losse kogels, natuurgebied, je kent het wel", zegt Rijstenbil. Hij vindt het nog jammer dat die baan niet meer bestaat. „Wat hebben we daar een plezier beleefd. Niets is zo mooi als In het kader van het honderdjarig bestaan organiseert schietvereniging Prinses Juliana zaterdag een open dag. Vanaf twaalf uur gaan de deuren wagenwijd open voor het publiek. Bezoekers kunnen die dag rekenen op schietdemonstraties en zelf hun schietvaardigheden beproeven in een schietsimulator of met een lucht- geweer in de KNSA wagen. Ook boogschuttersvereniging Cloveniersgilde Scherpenisse is van de partij. Zij geven een demonstratie. De jubileummiddag eindigt om half vijf. Het bestuur van de vereniging ziet de dag als een eerste naar het werven van nieuwe leden, zodat de club over honderd jaar nog bestaat. „Hopelijk kun nen we mensen warm maken voor deze fantastische sport", aldus Jan Poot. Het voltallige bestuur van schietvereniging Prinses Juliana: achter v.l.n.r. Gertjan Rijstenbil, Bram Lindhout, Jan Rijsten bil, Corné van der Slikke, Leen Bijnagte. Voor v.l.n.r. Marus Schot, Toon Goudzwaard (oudste schietend lid) en Jan Poot. buiten schieten. De wind, de zon en alleen jij en je geweer. Prachtig." Schutters komen uit alle geledingen van de samenleving. „Van boer tot dominee en alles daartussen", zegt Poot. Wie overigens denkt dat schieten een echte mannensport is, heeft het mis. De vereniging telt vijf dames. „En nee, daar is geen aparte competitie voor", zegt Jan Rijstenbil. Nog een ander misverstand is dat sportschutters jagers zijn. „Daartussen zit een wezenlijk verschil. Een goede schutter is niet automatisch een goede jager. En omgekeerd geldt hetzelfde." Voor veel leden is het schie ten een uitlaatklep. Zo ook voor Rijstenbil. „Even een uurtje de wekelijkse frustraties er uit knallen", zegt hij. „Heerlijk is dat. Zeker als je ook nog eens mooie resultaten schiet. Dan ga je met een extra goed gevoel het weekend in." Zijn zoon Gertjan beaamt dat. Hij kon niet wachten totdat hij mocht schieten. Dat mag in Nederland vanaf zestien jaar. Onder die leeftijd mag het alleen met een luchtdrukwapen on der begeleiding. „Het is een erg leuke sport", zegt Gertjan. „Maar niet de makkelijkste. Alles draait om concentratie en een stabiele hand." Schieten doen de leden met een geweer, ka rabijn of revolver. Bij het 'geweerschieten' be staat de schietkaart uit vijf schietschijven. Deze hebben iedere een doorsnede van enkele cen timeters. En dat op een afstand van twaalf me ter. Het enige datje als schutter ziet is een klein wit stipje in het midden van de schietschijf. Dat is de roos, oftewel tien punten. Een volle kaart levert een schutter vijftig punten op. „Schiet je dat, dan ben je heel de avond onderwerp van gesprek", zegt Rijstenbil. Het aantal punten wordt wekelijks geregistreerd in een compu terprogramma. Aan het eind van het jaar komt daar een gemiddelde uit. Dat gemiddelde is de onderlinge strijd in de competitie. „Tegelijker tijd is dat een controlemiddel voor de KNSA", zegt Poot. „Als club moet je heel nauwkeurig bijhouden wie wat schiet." De wet- en regel geving rondom schietclubs is de laatste jaren flink aangescherpt. Zo kom je niet zomaar het clubgebouw binnen. „Veiligheidsmaatregel", zegt Poot. „We schieten hier immers niet met speelgoedwapens." DE BESTE SERVICE VOOR DE SCHERPSTE PRIJS Alles voor uw auto! F 0167-573 995 L*. 1912-2012 INDUSTRIEWEG 4-8 4675 RA ST PHILIPSLAND T (0167) 573 995 E INFO@BENDEROOY.NL schildersbedrijf bv Geulweg 33a. St-Maartensdijk T 0166 - 66 38 04 Muk/902 AGRICULTURE Verkoop nieuw <S gebruikt Reparatie <S Onderhoud 4693 K Poortvliet tk. Tel 01 617603 ta*.Mob 0615B9S620 Sint-Maartensdijk Tel. 0166-66 3207 w.vw lmbdenengHsman.nl Verbindingsweg 5 4695 RV St. Maartensdijk Mobiel 06-12337943 Burgemeet25, 4693 CJ Poortvliet Raiffeisenstraat 2, 4697 CG Sint Annaland A0'' (0166)61 25 09 (0166)61 29 12 I info@overbeeke.nl www.overbeeke.nl ggaj verzekeringen financiële diensten hypotheken pensioenen Cy)r ■t/crf'Jr t'/t -j/rft/wnot'fifir. VLIET - lel. 0166- 612062 - inforii lrapmakcovcr.nl Canadaweg 6 4661PZ Halsteren T:0164-683425 F:0164 68 5756 INFO@MR-GROEP.NL I WWW.MR-GROEP.NL Nijverheidsweg 4 4695 RC Sint-Maartensdijk T:0166 66 7181 Vang 4-6 4661TX Halsteren T:0164 - 68 50 90 JE MAART HET MET fill Deestraat 12 4693 BH Poortvliet T: 0166 61 7013 F: 0166 61 7014 info@marus.nl Hogeweg 1 - 4693 RJ Poortvliet Tel: 06 555 81794 www.klusbedrijf-v-tiggele.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 10