Vrijmarkt en spelletjes domineren tijdens Koninginnedag op Tholen Donderdag 3 mei 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Sloffend langs kleedjes vol tweedehands spullen, een sportieve strijd leveren tijdens de zeskamp, of met een versierde fiets door het dorp. Elk jaar ongeveer hetzelfde tafereel. En elk jaar toch weer.leuk op koninginnedag. Scherpen isse Poortvliet Oud-Vossemeer Tholen Steltlopen, zaklopen, waterbakken, koekhappen en bierpul sjoelen Sint-Maartensdijk Sint-Annaland Sint Philipsland Anna Jacobapolder m Met aubades in de ochtend en spel letjes in de middag is maandag Ko ninginnedag volop gevierd. Het prachtige weer. met temperaturen boven de twintig graden, versterkte de feeststemmihg. Alleen in Stave nisse ging het feest vanwege een sterfgeval niet door. Rond het middaguur hebben zich op het wozoco-terrein aan de Laban Deurloostraat enkele tientallen men sen verzameld. Voornamelijk ouders met kinderen. Aandachtig luisteren ze naar de toespraak van wethouder Peter Hoek. Hij benadrukt dat deze dag niet vanzelfsprekend is. Daar mee doelt hij op het feit dat er even sprake was om Koninginnedag af te blazen vanwege het skiongeval van Johan Friso, eerder dit jaar. „De Ko ningin geeft het voorbeeld", zei hij. „Mag ik een driewerf lang leve de Koningin?" Daarna gaf de wethou der met een rode luchthoorn het startsein voor de spelletjesmiddag. Negen spelletjes stonden op het pro gramma. Uiteenlopend van koek- happen en zaklopcn tot een gladiato- renspel op een luchtkussen. Dat laatste was bedoeld voor de oudere jeugd. Die waren nog niet aanwezig du s gingen de basisscholieren los op het springkussen. Fleur Muller (II) en Joyce Priem (12) proberen elkaar met een langwerpig luchtkussen van een pilaar te stoten. „Is dat nu echt zo moeilijk", roept Joey Brose (12). Hij kan het zich niet voorstellen. Even later neemt hij plaats op het springkussen. Niet veel later ligt hij op de grond. „Toch moeilijker dan ik dacht." Vrijwilliger Anco van der Werff staat bij het 'band glijden'. Dat doen de kinderen vanaf het dijk je op het wozoco-terrein. De hoe veelheid jongeren verbaast hem. „Vorig jaar waren het er veel min der." Hij vindt het goed dat het oran jecomité dit jaar de activiteiten heeft gecentraliseerd. „Dat trekt veel meer publiek." Toch doet hij zelf die mid dag niet mee aan de activiteiten. Hij heeft zich ingeschreven voor de zes kamp in Poortvliet. Daar namen acht teams het aan de Kerkring tegen elkaar op. Bierpullen vliegen met hoge snelheid over de bar tijdens het bierpul sjoelen. Met brute kracht slaan de deelnemers de spijkers op hun koppen. Maar echt los gaan ze bij het goudzoeken tus sen de strobalen. Voor het publiek leek dat eerder op een uit de hand gelopen worstelpartij. Eén van de teams die zich in het zweet werkt zijn de 'cowboys'. Die bestaan uit Adriaan Filius, Nick Houke. Wil liam en Marleen Wesdorp, Janine Schot. Mandy de Jong en Jurgen Vo gel. Die laatste is de aanvoerder van het gezelschap. „Vanochtend pas ge vraagd", zegt hij. Een tactiek voor het goudzoeken heeft hij niet. „Ge woon als een gek door die bak gaan. Meer niet." Of hij op de hoogte is van de tussenstand, antwoord hij: „Het draait om de gezelligheid." Na de zeskamp eindigen hij en zijn vrienden in de kroeg. „Morgen wordt een moeilijk dagje op het werk. Dat weet ik nu al." Vrijwillig ster Ciska van Tiggele geniet met volle teugen van het jeugdige en thousiasme. „Hier doe je het als or ganisatie v(Kir. Zo houd, je het dorp leefbaar." Minder belangstelling is er op sport pak de Vossenberg. Zes teams, be staande uit tieners en twintigers, spelen daar volleybal. Op het terras genieten enkele toeschouwers uitge dost in oranjetenue van een biertje met een sigaret. Er hangt een ont spannen sfeer op het sportveld waar normaal gesproken een hevige strijd wordt geleverd. Het vrouwelijk pu bliek, veelal vriendinnen van man nelijke spelers, kijkt goedkeurend toe. Op een groenstrook, net buiten het veld tussen het parkeerterrein en het clubhuis van de voetbal, is een vrijmarkt. Melissa Vaders zit daar samen met haar zoon Levi Glerum (6). Ze verkopen hoofdzakelijk computerspelletjes voor de Playsta tion. „De opbrengst mag hij hou den", zegt Melissa. „Waarschijnlijk koopt ie een nieuw spel voor zijn nieuwe spelcomputer." Jurgen Pot en zoon Dylan doen hetzelfde. Ze zijn die ochtend eerst samen naar de aubade gegaan. Daarna zijn ze neer gestreken op het sportpark. Dylan doet eveneens computerspelletjes van de hand, zodat hij een ander spel kan kopen. Hij heeft nog geen nieuw spel op het oog. Als het aan hem ligt, kiest hij een schietspel. Maandag ochtend lopen de eerste koopjesjagers onrustig langs de Het buik glijden op de buikglijbaan in Sint-Annaland was voor namelijk favoriet bij de jongeren. Elles de Jager uit De Heen mag dan in Brabant wonen, ze voelt zich een echte Zeeuwse. Ze kwam met haar scoot mobiel uit De Heen naar Anna Jacobapolder. dranghekken op het Slachtveld. Een man of twintig. Op afstand inspec teren ze het aanbod van de rommel markt. Even voor half tien gaat het hek open. Massaal stormen de koopjesjagers als kippen zonder kop op de beste spullen af. Eén van hen is Mohammed Massout uit Bergen op Zoom. Hij is samen met zijn broer Ali op zoek naar elektronica- producten. Iets bruikbaars hebben de mannen nog niet gevonden. Zelf loopt Mohammed met iets heel an ders onder zijn arm. Een set ontbijt- plankjes. „Moetje kijken", zegt hij. „Nog nieuw in de verpakking. En dat voor twee euro." Het is voor het tweede jaar op rij dat de heren naar Tholen komen. Mohammed noemt de kwaliteit van de spullen als voor naamste reden voor het bezoek aan de rommelmarkt. Aron Pollie uit Tholen komt met een heel andere reden. Hij doet het voor zijn kinde ren, zegt hij. Zoon Luke (9) en Roel (6) hebben net vijf euro gekregen. Daarvoor mogen ze kopen wat ze willen. Luke heeft het al uitgege ven. De buit: een speelgoedautootje en wat spelletjes. Hoe anders is Roel. Hij heeft het briefje van vijf euro nog in zijn broekzak zitten. Iets kopen doet hij niet. „Hij steek het liever in z'n spaarpot", zegt Aron. „Prima, toch?" De Tholenaar vindt het jammer dat de rommel markt niet op de Markt wordt ge houden. „Dat ademt toch wat meer sfeer." Toch begrijpt hij de keuze van scouting Heenetrecht uit Tholen wel. „Deels overdekt heeft zo zijn voordelen. Zeker bij dat wisselvalli ge weer van afgelopen dagen." Steltlopen, zaklopen, waterkakken, koemeiken. levensgroot 'vier op een rij' en koekhappen. Op de Markt doen kinderen mee aan ver schillende spelletjes. Met de armen op de rug happen Mauk en Kee van Son naar het stuk ontbijtkoek. Ze hebben er duidelijk plezier in. Even verderop heeft Levi Lopez (10) net zijn kleedje uitgerold. Samen met Luca van Loon (8) verkoopt hij speelgoed. „Stil zijn", commandeert hij Luca. „Dan verkoop je het bes te." De kleine man weet van wan ten. Levi staat niet zomaar op de rommelmarkt. Hij spaart voor een televisie op zijn slaapkamer. Die kan hij zo ook wel kopen, zegt hij. „Dan houd ik alleen geen geld meer over." Dat is volgens zijn moeder Sandra Lopez niet verstandig. Ze kijkt toe hoe haar zoon de spullen verkoopt. „Op deze manier leert hij met geld omgaan", zegt ze. „Wat hij verdient, mag hij houden." Vooraf heeft ze alleen meegeholpen met het bepalen van de prijs. „Anders had ie gerust tien euro gevraagd voor een boek dat nieuw vijftien euro kost." Tegenover Levi zitten twee meiden. Het zijn Romy Stoutjesdijk 13) en Jennifer Leemreijze (14). Ze heb ben een berg knuffels uitgestald. Romy vindt zichzelf te oud voor knuffels. Daarom moeten ze weg. .Ze lagen al een paar jaar op zol der", zegt ze. „Dat is toch ook zon de. Dan kun je ze beter verkopen." Wat ze met het geld doet, weet ze nog niet. Waarschijnlijk in haar spaarpot. Philip Riep (68) heeft meer met 1 mei dan met 30 april. Deze harts tochtelijke supporter van WHS in Sint-Annaland draagt ook niets wat maar in de verste verte op oranje lijkt. Maar hij heeft ook geen rode roos in zijn handen, want de PvdA heeft wat hem betreft afgedaan. „Toen Samsom niet meedeed met het bezuinigingsvoorstel, dacht ik: bekijk het maar. En als ik nu ga stemmen, dan is het voor de SP." Lekker ontspannen geniet hij van het zonnetje en een biertje op het volle sportpark de Waaje. Daar strij den zestien teams met in totaal bijna 100 deelnemers om de eer. „Maar wat mij betreft, mag het Konings huis blijven. Bij elkaar is het een goed stelletje." Zeker als prinses Maxima ter sprake komt, lichten de ogen van de Setallander op. „Een heel mooie meid", geeft hij grif toe. Maar als het om politiek gaat, heeft links zijn absolute voorkeur. „I mei is voor mij nog steeds de Dag van de Arbeid", zegt hij. Ik heb heel mijn leven PvdA gestemd. Nu kregen ze de kans om mee te doen en die laten ze liggen." Hij kan zich er nog btx>s over maken. Maar liever kijkt hij rond op het veld. Waar groepen in de meest bizarre outfits en namen, zo als De Stumpers en de Oempaloem- pa's, zich uitleven op al even bijzon dere spellen. Lachen kan hij ook. Om de glijpartijen tijdens het Volle Ballen op 't les en D'n Buuk- schuuv'r. Waar deelnemers met een aanloop en een duik naar voren over de baan glijden. Degene die het verst komt, heeft gewonnen. Simone Meermans (34) uit Sint- Philipsland schilderde een portret van Koningin Beatrix. Het resultaat staat pontificaal op een ezel op de speelplaats van de Julianaschool te kijk voor de tientallen bezoekers van de vrijmarkt. Niet dat ze zoveel met Beatrix heeft, maar ze schildert graag. Ze geeft er in café 't Durp ook les in. „Ik ben pas meer voor het koningshuis gaan voelen toen Prinses Maxima in die familie kwam. Een prachtige vrouw en net als mijn vriend Ignatio, van Argen tijnse afkomst." Simone woonde ooit in Amsterdam, maar vierde daar geen Koninginnedag. „Veel te druk." Dit in tegenstelling tot Sint- Philipsland waar ze geniet van de rust. ruimte, vriendelijke bevolking en de gemoedelijke sfeer. Ze waar deert Maxima vooral omdat ze zo veel tijd geeft aan liefdadige instel lingen. Vandaar dat de opbrengst van haar eigen activiteiten, circa 8 kinderen in de leeftijd van 5 tot 12 jaar mochten voor een paar euro een schilderij maken, naar de Vereni ging Atlantis in Sint-Philipsland gaat. De vereniging zet zich in voor de gezondheid van kinderen in vooral oorlogsgebieden. De van oorsprong Limburgse (Roermond) zegt geen specifiek Oranjegevoel te hebben. „Ik ben meer mondiaal ingesteld. Maar ik vind Willem- Alexander bijvoorbeeld een leuke man." Wat haar betreft wordt, zodra de prins de taken van zijn moeder heeft overgenomen, het feest ver plaatst naar 27 april. „Dan is hij ja rig en hebben we voortaan Konings dag." De binding van Elles de Jager (40) uit De Heen met Anna Jacobapolder is groot. Haar schoonvader was be trokken bij de bouw van de nieuwe dorpsschool. Haar kinderen Anouk (9) en Chantal (6) fietsen bij mooi weer elke dag acht kilometer heen en acht kilometer terug om daar het protestants onderwijs te volgen. „De Heen is vooral rooms-katholiek in gesteld. Wij zijn gereformeerd", ver klaart moeder Elles tijdens Koning innedag. Elles heeft MS en kan niet meer uit de voeten. Samen met haar dochters ondernam ze in haar elek trische wagentje, dat een actieradius heeft van ongeveer 25 kilometer, de reis naar Anna Jacobapolder om daar met de dorpsgenoten het Oran jefeest te vieren, het Wilhelmus mee te zingen en te genieten van het Zeeuwse volkslied. Alles begeleid door de fanfare Concordia uit Sint- Philipsland. Ze mag dan in Brabant wonen, ze voelt zich een echt Zeeuwse. En de Zeeuwen die zo in gesteld zijn als Elles, zien ondanks alles de zonzijde van het leven. Ze is opgeruimd, goedlachs en heeft met haar ziekte leren leven, zo lijkt het. Dat ze haar man niet meer kan hel pen op het akkerbouwbedrijf is jam mer, maar niet onoverkomelijk. Kijk voor meer foto's van Koning innedag op onze website: www.eendrachtbode.nl. Scout Steven de Wilde uit Stavenisse verkoopt op de rommelmarkt in Tholen voornamelijk Simone Meermans uit Sint Philipsland schilderde een portret van Koningin Beatrix. Ze Levi Lopez (links) en Luca van Loon rechtsverkopen hun oude speelgoed op de vrijmarkt - »i---£. j-1—-'--yop de Markt in Sint-Maartensdijk. Levi spaart voor een televisie op zijn slaapkamer. gereedschap. Het is zijn vierde jaar op rij. VW zegt dat ze eigenlijk niet zoveel heeft met de koningin. Wel schildert ze graag. Op de Kerkring in Poortvliet vond de zeskamp plaats. Bierpul sjoelen was één van de Melissa Vaders verkoopt samen met haar zoon Levi Glerum oud speelgoed op sportpak de Joyce Priem (12) duwt Thomas van Vossen (10) van de glijbaan op het wozoco-terrein, in onderdelen. Met temperaturen boven de twintig graden zeker geen straf. Vossenberg in Oud-Vossemeer. Ondanks het afwisselend aanbod trekt de vrijmarkt weinig publiek. Scherpenisse. Anco van der Werff, niet op de foto, houdt de baan met een tuinslang nat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9