Publicatie verschaft inzicht in politiek spel tijdens Republiek Boekje omschrijft hoogtepunten van Oranjestad Sint-Maartensdijk Niet op slachtoffer lij sten Achttien burgerslachtoffers begraven in gemeente Tholen Fotowedstrijd Eendenkooi Warme Koninginnedag maakt koud begin kunstroute goed ZONNE-ENERGIE Twintig acteurs voor Inspire2Live knopen muziekstukken aaneen Studie Thoolse stadsregering levenswerk Ton Romeijn DE SPECIALIST IN Donderdag 3 mei 2012 Oorlogsgravenstichting breidt registratie uit EENDR ACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Benefietconcert in Vossenkuil en Wellevaete Heinkelclub toert over Tholen Stoeptegels Apetrots Verkoop ambten Overdracht Lastig om kunstenaars van elders te halen Oranjeroute Losse toets Tijdrovend Wethouder Van Dis presenteert fiets- en wandelrouteboekje Zeeland en Oranje Slachtofferlijsten Energy jjf Systems De Oorlogsgravenstichting houdt zich bezig met de Nederlandse oor logsgraven, van zowel militairen als burgers, over de hele wereld. Daar naast registreert ze de gegevens van Nederlandse oorlogsslachtoffers en publiceert die in een database. Veel burgerslachtoffers ontbraken tot nu toe daarin, maar dat gaat veranderen. Militairen, verzetsmensen en Neder landers die omkwamen in concentra tiekampen - in de Tweede Wereld oorlog en daarna in Nederlands-lndië - zijn degenen die tot nu toe door de Oorlogsgravenstichting werden gere gistreerd. De evacué die op een mijn trapte, de schipper die vanuit de lucht werd beschoten, ze ontbraken. „Dat heeft me altijd bevreemd", zegt Wal- ly Blaas die voor de gemeente Tho len jarenlang consul was van de Oor logsgravenstichting. .Zijn burgers die door een bombardement, beschie ting of door ander oorlogsgeweld om het leven kwamen dan geen slacht offer?" Hij vindt het belangrijk dat ook zij niet worden vergeten. Inmiddels heeft de Oorlogsgraven stichting alle gemeenten gevraagd om de gegevens over deze burger slachtoffers. en de graven, te verza melen en door te geven. Gemeentear chivaris Fred van den Kieboom heeft Blaas - medeauteur van het boek "Gevallen en gebroken' over Thoolse oorlogsslachtoffers - gevraagd te hel pen dat in kaart te brengen. „Ik heb de gegevens uit dat boek nagezocht en ben vervolgens de begraafplaatsen langs gegaan", legt de Tholenaar uit. Hij komt op 39 burgerslachtoffers die op Tholen en Sint Philipsland zijn ge boren, en nog eens twaalf die er tij dens de oorlog zijn omgekomen. Van hen liggen er achttien in de huidige gemeente Tholen begraven, en wel in de volgende plaatsen: Oud-Vossemeer: J.D. Veraart 1894- 1940) en P. Voshol (1862-1944). Poortvliet: B.G. Lindeboom (1865- 1945), G.H. Reeders-Lindetxx)m (1903-1945). J. Quist (1918-1945). B.A. Reeders (1901-1945) en W.B. Reeders (1891-1945). Sint-Annaland: K.C. Vos (1883- 1944). Sint-Maartensdijk: MJ. Elenbaas (1908-1944). Sint Philipsland: M.A. den Braber 1916-1943), C. Faasse (1895-1945), A. Mol (1886-1945) en K. Snijders (1925-1945). Stavenisse: D. van Oudenaarde (1924-1942), M. Smits (1923-1942) en H.W. Zachariasse (1927-1942). Tholen: OJ. Contant 1876-1940) en M. Potappel (1913-1944). Er doen twintig acteurs mee aan het benefietconcert van Inspire2Live op 11 en 12 mei in Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. Ze spelen een rol in het aan elkaar knopen van de losse muziekstukken, zodat er een doorlopend verhaal ontstaat. Ook wordt er gedanst. Het verhaal staat in het teken van de Alpc d'Huzes, het evenement waarvan de op brengst, net als die van het benefietconcert, wordt geschonken aan het KWF kankerfonds. Aan het begin van het concert zijn een man en vrouw op bezoek bij een arts. Eén van hen krijgt een verve lend bericht. Hij is ziek, erg ziek. Deze patiënt wordt gevolgd bij het verwerken van zijn emoties. In zijn gezin; met zijn ouders en met zijn vrienden. Maar niet alleen de patiënt wordt gevolgd. Ook de artsen en hun strijd tegen volksziekte nummer één. De moedeloosheid, maar ook de strijdbaarheid. En er is nog een pa tiënt; eentje van het type 'ik laat me er niet onder krijgen'. Zij is vastbe sloten de Alpe d'Huzes te gaan fiet sen, wat er ook gebeurt. Zij weet ook de andere patiënt ervan te overtuigen dit te gaan doen. Het verhaal eindigt met de glorieuze beklimming van de Alpe d'Huez door de patiënten. Want opgeven is immers geen optie. De acteurs zijn Peter de Viet in de rol van dr. Ben Schuiten. Hans-Jan Bonsma (ook arts), doktersassisten tes Priscilla Hommel en Nikki van Loenhout, patiënt Tim van Mierlo, echtgenote Jacoline de Reus, doch ters Demi van 't Hof en Ellis van Loenhout, vrienden Frans Burgers en Thea Niemandsverdriet, ouders Kees Drcx)gers en Janny van Oor schot. patiënt Annemarie van der Sterren, tante José Vroegop. harts vriendinnen Esther Bahnert en Ma- rianna Lobbezoo, verpleegster Tessa Heinkelclub De Kwakel houdt zon dag 6 mei een toertocht door Tholen en Sint Philipsland. Om twaalf uur is de start vanaf eetcafé De Praeter in Nieuw-Vossemeer. Deelnemers ver zamelen daar vanaf half elf. In de middag is er een koffiestop bij café restaurant 't Packhuys in Stavenisse. Heinkels zijn viertakt motoren, ge bouwd tussen 1953 en 1964. Er zijn verschillende types motorscooters, maar ook He in kei mini-autootjes zo als de Trojan. Heinkel was in de jaren zestig een populair scootermerk, net als Vespa en Lambretta. Ze stonden bekend om hun degelijkheid en wer den ook wel de Rolls Royce onder de scooters genoemd. De Heinkelclub telt ongeveer vierhonderd leden. Meer dan de helft rijdt regelmatig mee. Van april tot en met oktober or ganiseert de club iedere eerste zon dag van de maand een toertocht voor haar leden. De tocht, maximaal 100 kilometer, wordt iedere maand in een andere provincie verreden. Stichting Het Zeeuwse Landschap organiseert tien jaar excursies voor scholen in de Eendenkooi in Sint Philipsland. Ter gelegenheid daar van organiseert zij een fotowed strijd. Het thema is 'eendenkcxti in beeld'. Deelnemers kunnen foto's van het afgelopen decennium instu ren. De wedstrijd bestaat uit twee categorieën: kinderen in de eenden kooi en natuur van de eendenkooi. Deelnemers mogen maximaal twee foto's per categorie inzenden. Het inzendadres is: info@hetzeeuwse- landschap.nl. Foto's insturen onder vermelding van naam. adres en ca tegorie kan tot 29 mei. Een vierkop pige jury beoordeelt de ingestuurde beelden. De winnende foto's wor den geëxposeerd tijdens de open dag bij de Eendenkooi op zaterdag 9 juni. In beide categorieën is de hoofdprijs een boekenbon van veer tig euro. Ton Romeijn, zijn vrouw en dochter luisteren in het Thoolse stadhuis naar presentaties rond het hoek 'De stadsregering van Tholen van Dijke, geestelijk verzorgster An- nelies Janssen, barkeeper André van Ast, dj Peter Wielaard. Voor het con cert op vrijdagavond in Oud-Vosse meer zijn nog zo'n 50 kaarten te koop, voor de andere drie concerten rest nog een enkel toegangsbewijs. Kaarten zijn te bestellen via de web site www.thoolsbenefiet.nl. Er is nog een programma na het con cert, dat ook toegankelijk is voor mensen zonder kaartjes. Een deel van de opbrengst van de consump ties gaat naar het goede doel. In de Wellevaete in Sint-Annaland is erop vrijdagavond tijdens de naborrel een optreden van Toeval en Tholen's got Talent-winnares Anouk op den Brouw en op zaterdag Voix. In de Vossenkuil in Oud-Vossemeer treed Voix op de eerste avond op en komt Anouk op den Brouw op zaterdag, na een optreden van dj Rick. Het Thcxfls benefietconcert begint op beide dagen en op beide plaatsen om half acht en het programma duurt tot half twaalf. Wethouder Kees van Dis heeft donderdag het fiets- en wandel routeboekje 'Zeeland en Oranje' gepresenteerd. Dat deed hij in het voormalige gemeentehuis van Sint-Maartensdijk. De vijf kilo meter lange route voert langs ne gen bezienswaardigheden, met de Oranjekamer boven het VVV- kantoor als hoogtepunt. Doel van de route is het benadrukken van de historische band tussen Zee land en de Oranjes. Die historische band gaat voor Walcheren terug tot eind zestiende eeuw wanneer Willem van Oranje het markizaat Vlissingen en Veere in bezit krijgt. Tijdens zijn inhuldi ging als markies laat hij zilveren penningen uitstrooien onder het volk. Daarop staan de woorden: onlosmakelijke knoop. „Die knoop houdt sindsdien stand", zei Van Dis. „En dat heeft zijn sporen na gelaten. Ook hier op Tholen." Die sporen zijn alleen niet meer voor iedereen zichtbaar. Routebureau Zeeland heeft het verleden op nieuw zichtbaar gemaakt met het fiets- en wandelrouteboekje. In dat boekje staan zes routes door vier verschillende Oranjesteden: Mid delburg, Veere, Vlissingen en Sint- Maartensdijk. In de Smalstad werd de band met de Oranjes in 1551 ge legd toen Willem van Oranje in het huwelijk trad met de schatrijke An na van Buren. Zij bezat de heerlijk heid Sint-Maartensdijk die be stuurd werd vanuit het slot. Dat kasteel is tot de laatste steen afge broken, maar de titel bleef: Beatrix 'Vrouwe van Sint-Maartensdijk'. Routebureau Zeeland heeft in Sint- Maartensdijk een wandelroute uit gezet en een fietstocht over Tho len. De wandeltocht is vijf kilometer lang en voert langs ne gen bezienswaardigheden. Daarvan zijn er vier voorzien van een audio- fragment. Deze fragmenten kun je als gebruiker zelf oproepen. Dat kan op drie manieren: per sms, door het huren van een koptelefoon met audiotour (verkrijgbaar bij de VVV), of door de audiofragmenten zelf te downloaden op een mp3- speler. De route start vanaf het VVV-kantoor op de Markt en voert via natuurgebied de Pluimpot langs de Westpoort, de Maartenskerk en de slotgracht van het kasteel. On derweg zijn bij de bezienswaardig heden speciale stoeptegels met een zogeheten QR-code geplaatst. Dat is een soort barcode waarmee men sen met een 'smartphone' extra in- Gezien de tijd en energie die Ton Komeijn erin heeft gestopt, noemde burgemeester Nuis de studie 'De stadsregering van Tholen 1577-1795' bij de presentatie diens levenswerk. Volgens Albert Meijer van het Zeeuws Archief verschaft de publicatie inzicht in het politieke spel. Hij roemde de degelijkheid en precisie van het bronnenonderzoek. ,Jk ben blij dat het er toch nog van gekomen is", zei de auteur in zijn ^ank- woord, waarin hij met name gemeentearchivaris Fred van den Kie boom en diens voorganger Hans Zuurdeeg noemde. In 1995 begon Ton Romeijn met zijn onderzoek, voortvloeiend uit zijn betrokkenheid bij een transcript van de resolutieboeken van het Thoolse stadsbestuur uit de zeventiende en achttiende efeuw. De Brabander uit het land van Altena was vanaf eind jaren tachtig kind aan huis in het ge meentearchief. In het voorjaar van 2002 bood hij het gemeentebestuur het resultaat aan, een studie over de periode 1577-1702: van de overgang van Tholen naar de opstand, tot het overlijden van stadhouder Willem III. Gezien het risico dat het nooit tot een afronding zou komen, was hij daar gestopt. Vervolgens is hij, op aandringen van verschillende kan ten, tóch verder gegaan, tot het einde van de Republiek in 1795. Het resul taat is een publicatie van 722 blad zijden. Ze valt uiteen in een over zicht en analyse van 290 pagina's, 350 pagina's'met persoonsgegevens van de Thoolse regentenfamilies, en verder een chronologische lijst van de leden van de stadsregering, in dexen en een overzicht van bronnen en geraadpleegde literatuur. Van de studie zijn maar honderd exemplaren gedrukt. Ze is ook digi taal beschikbaar via de website van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Maar het heeft wel vijf jaar geduurd voor het zover was. Burgemeester Nuis was er het genootschap erkentelijk voor. Hij zei te weten dat het hoge eisen stelt aan het wetenschappelijk ni veau van publicaties. „Nu ligt er een standaardwerk dat een zeer goed in zicht geeft in de samenstelling en werking van het stadsbestuur tijdens het Ancien Régime. Het is de ver dienste van de heer Romeijn dat een lastige materie voor een breed pu bliek bereikbaar is geworden. Be dankt daarvoor." Uit wat hij al bla derend had gelezen, stelde Nuis vast dat er in de zeventiende eeuw een gevoel van onbehagen bestond over het stadsbestuur, dat absoluut niet onafhankelijk was. De burgemeester bcxxl zowel Ton Romeijn als diens dochter een exemplaar van de publi catie in cassette aan. De laatste voor haar zoon, die geschiedenis gaat stu deren en 'apetrots is op zijn opa'. Wie het boek goed leest, zal tot de conclusie komen dat macht corrum peert, zei Albert Meijer van het Zeeuws Archief. Hij noemde de waarde van Romeijns werk groot. „Naast het inzicht in het politieke spel in die tijd geeft het voor Tholen een stuk geschiedenis weer, en ook voor genealogen is er veel in te vin den." Romeijn staat volgens Meijer in een kleine maar lange traditie met zijn prosopografische studie (in feite een optelsom van biografieën), een werk waar je voor historisch onder zoek niet omheen kunt en dat nog minstens honderd jaar gebruikt zal worden. „Tegenwoordig krijgen stu denten geschiedenis geen tijd meer voor zo'n studie." Meijer hieJd een inleiding over door een Vlissingse zeventiende eeuwse regent nagelaten geschriften waarin Th(X)lse zaken aan de orde komen. Met name het verkopen van openba re ambten. Jo Ruben van de archeo logische werkgroep Tholen vertelde iets over de ontwikkeling van de vesting Tholen en over de resultaten van een opgraving in de Verbrande- straat. Over Thoolse stadsbestuur ders die afgebeeld staan op het in 1618 door Cornelis Eversdijck ge maakte schilderij Salomons Oor deel, hield Jan Buijk - als vervanger van de afwezige archivaris Van den Kieboom - een presentatie. Plaats van handeling was het voormalige stadhuis in de Hrxigstraat, de plek waar de stadsbestuurders eeuwen lang hun werk deden. formatie kunnen bekijken. Wethou der Van Dis heeft donderdagmid dag de eerste steen voor de Oranje kamer op de Markt gelegd. Deze week volgen de overige acht ste nen. In het routeboekje staat de be wegwijzering aangegeven met in structies. Naast een wandeling is er ook een fietsronde uitgezet. Deze maakt ge bruik van het bestaande fiets- knooppuntensysteem (FIKS). De route is 62,2 kilometer lang en doet alle dorpen aan. Gebruikers van de route fietsen van punt naar punt. Deze pun:en zijn aangegeven met nummers. Op kruisingen, splitsin gen en afslagen staan bordjes met richtingspijlen. Naast het leggen van de eerste steen van de Oranjeroute heeft wethouder Van Dis de Oranjekamer officieel overgedragen aan het bestuur van streekmuseum De Meestoof. Een overdracht die eigenlijk niet voelt als een overdracht, zei hij. „De vrij willigers hebben al zoveel tijd be steed aan de totstandkoming." De opening van de Oranjekamer boven het VVV-kantoor vond vorig jaar april plaats, na aansluiting van Sint- Maartensdijk bij de Oranjeroute. De gemeente Tholen steunde het initiatief voor een blijvende ten toonstelling over de historische banden met het koningshuis en trad op als financier. De Oranjekamer moet extra cachet geven aan de Oranjeroute. Het afgelopen jaar is de kamer zeshonderd keer bezocht, zegt Olga Molegraaf. vrijwilliger van streekmuseum de Meestoof. „Mensen reageren erg positief op de collectie", zegt ze. Voor dit jaar hebben de vrijwilligers van het Bezoekers, kunstenaars en muzikanten moesten er zaterdag wel wat voor over hebben. De zestiende editie van de Kunstroute in Tholen be gon koud en kil. „De warme Koninginnedag maakte het allemaal weer goed," zegt bestuurslid Adriënne Kusters. De droom boom waar bezoe kers tekeningen en teksten in konden hangen viel in het water. streekmuseum de collectie lichte lijk gewijzigd. Zo is een nieuwe collectie Oranje-attributen te be wonderen. De wandel- en fietsroutes op Tholen zijn onderdeel uit van de 2600 kilometer lange Oranjeroute. Dat is een aan eenschakeling van vijfender tig historische punten door Nederland en Duitsland. Na afloop komen de deelnemers de Kunstroutevlag inleveren en kijken dan samen met het bestuur terug. .Zaterdag stond bijna iedereen te bibberen. Ook de muzikanten hadden er last van." Dat bleek onder meer bij Tyrconnell in de r.k. kerk op de Markt. De deur stond voor de bezoe kers wagenwijd open, maar ook de koude wind kwam er door naar bin nen. Toch waren er zaterdag rond twaalf uur zo'n dertig bezoekers. In de hal van het oude stadhuis trad Vi va la musica op. een nieuw vix;aal ensemble onder leiding van Sarien Bout-Sakko. Licht klassieke muziek brengen de vijf vrouwen en drie man nen, met Edu de Goffau aan de piano. Het eerste nummer was Vivatt la mu sica. Jan Fonse lichtte de formule toe: „We houden van muziek en zingen graag." Ze zongen over geliefden uit de tweede helft van de zestiende eeuw en over de meimaand. De vreugde na de sombere maanden. Heel verwachtingsvol. Buiten was het grijs en koud. Ook hier waren on geveer dertig toefuxirders. De droomboom, waar bezoekers hun teksten en tekeningen in konden han gen. viel in duigen, zegt Kusters. Aanvankelijk zou daar de boom op de hoek van de Markt bij de Molen- vlietsestraat voor worden gebruikt. Vrijdag bleek bij het optuigen van de boom dat het niet mogelijk was deze boom te gebruiken. „We hebben nog geprobeerd om een andere boom op de Markt te gebruiken, maar zondag is het verregend. Heel jammer. We hebben nog slingers om de boom ge hangen, maar er is weinig in gehan gen." Het thema dromen werd uitgewerkt in gedichten die te lezen waren in de tuin van de Grote Kerk. Binnen was het werk over dit thema te zien van de leerlingen van de Regenboog en de Kraal. Dit jaar deden Ter Tolne en de Eben Haëzer niet mee omdat ze hun eigen projecten op school had den. Dat was te merken. Er was min der werk, maar wat er was trok de aandacht. Onder meer door de bij zondere stapeling van kerkstoelen. Voor het bestuur wordt het steeds las tiger om kunstenaars van buiten de gemeente te halen, zegt Kusters. „We hadden nu vier mensen van buiten de gemeente en één nieuwe van binnen de gemeente. Plus twee Poolse kun stenaars die bij Gré Boelhouwers aan de Hoogstraat exposeerden." Volgens Kusters wordt er de laatste jaren in Breda en Tilburg gezocht naar deel nemers voor de Kunstroute. „Maar die vinden he{ dan te ver." Marjolein van den Heuvel uit Den Bosch en Nel van der Staaij uit Ridderkerk vorm den een uitzondering. In hun werk zijn het tegenpolen. Toonde Van den Heuvel in de woning van Piet en Leanne Swarthoff kleurrijke schilde rijen geïnspireerd op Bollywood- films, Van der Staaij liet in de Grote Kerk stillevens zien, geschilderd in de traditie van Hollandse meesters. De P<x)lse Aniela Zmijewska verraste met olieverfschilderijen uit de omge ving van de zustergemeente Itawa. Bossen en meren uit Mazurië. Verf met een losse toets aangebracht. Ze exposeerde samen met Jerry Wif- lowski. De burgemeester van Itawa had een dienstauto met chauffeur be schikbaar gesteld om ze naar Tholen te laten komen. Samen met tolk Piotr Ambroziak. omdat beide kunstenaars ook geen Engels of Duits spreken. Sommige amateurkunstenaars die meedoen aan de Kunstroute zijn een dagsvliegen. Anderen houden het langer vol. Zo lang de Kunstroute in Tholen bestaat, doet de quiltgroep Van zessen klaar mee. Een clubje van zes dames. In het parochiezaaltje van de r.k. kerk in Tholen zitten ze aan ta fel, voorovergebogen, in de weer met stof, draad en naald. Het is een van de/vaste punten in de route. Inmiddels een vertrouwd plek je. Vanuit de kerk klinkt muziek. Kel tische klanken van Tyrconell. De quiltdames genieten er van. Aan de wand hangen producten die de groep voor de Kunstroute heeft gemaakt. „We proberen elk jaar iets nieuws te maken", zegt Rina Blaas uit Tholen. „Het komt onze eer te na om met het zelfde te komen," vult Anna Stoutjes- dijk uit Oud-Vossemeer aan. Behalve kleden die gebruikt kunnen worden als beddensprei, heeft Van zessen klaar ook tasjes gemaakt. Soms zijn de kleuren fel, soms ingetogen. Het hangt een beetje van de maakster af. Tony Huijzer is nieuw in de groep. Ze zit naast Rina Blaas die haar met raad en draad bijstaat. Maar ook met de anderen is overleg. .Zullen we het zus of zo doen." Het is een tijdrovend werk. Sienie van der Reest uit Scher- penisse heeft een quilt van 2300 drie hoekjes, goed voor een formaat van 2.90 bij 2,90 meter. Ze doen het vooral omdat ze het leuk vinden om te doen. Niet voor de verkoop. Toch gebeurt het wel eens. Sienie van de Reest heeft wel eens een quilt ver kocht. Het is lastig om een bedrag te bepalen. Het aantal uren is niet te be talen. Anna: „Als ik het materiaal er maar uit heb en ik krijg een beetje voor de moeite, dan vind ik het goed." Kijk voor meer foto's van de Kunst route op de website: www.eendracht- txxle.nl In de Grote Kerk in Tholen is werk van leerlingen van de Regenboog en de Kraal te zien. Wethouder Kees van Dis legt de eerste steen van fiets- en wandelroute 'Zeeland en Oranje' voor de deur van het VVV-kantoor op de Markt in Sint-Maartensdijk. VERVOLG VAN OORLOG „Na de bevrijding bezocht ik een kerkdienst in Hilvarenbeek. Daar waren mensen aanwezig die wisten wat er met Simon gebeurd was. Ze vroegen mij om het bericht over te brengen." Groot was de ontsteltenis bij de familie in Tholen, die nog van niets wist. Het post- en telefoonver keer functioneerde door alle ge vechtshandelingen nauwelijks. Tien dagen nadat Simon was begraven, fietsten zijn vaderen broers naar Hil varenbeek waar ze van diens wedu we Nel het hele verhaal te horen kre gen. Nel is vier jaar later hertrouwd met Simons broer Kees van Luijk, ze kregen twee kinderen. Ze overleed in 1988 en is in Tholen begraven. In het boekje 'Simon Leendert van Luijk slachtoffer WO II' - waarvan hij het eerste exemplaar aanbood aan zijn tante Leny van Luijk-Overbeeke - beschrijft Wally Blaas naast de lot gevallen van zijn oom ook de ver geefse zoektocht naar informatie bij het regionaal historisch centrum Til burg en in het archief van Simons werkgever VP Exploitatie B.V. Si mon van Luijk komt niet voor op de slachtofferlijsten van de gemeenten Tilburg, Hilvarenbeek en Goirle. Waarschijnlijk omdat hij er maar zo kort - van april tot oktober 1944 - heeft gewoond. En dan nog op een boerderijtje ver buiten de genoemde plaatsen, vlakbij de Belgische grens. Wél kon Blaas gebruik maken van het verhaal dat zijn oom Jo van Luijk in 1999 opschreef. „Ik kende de ver halen over mijn oom, maar wist bij voorbeeld niet waarom hij naar Hil varenbeek was gegaan. Dat heeft het onderzoek voor mij opgehelderd", vertelt Blaas die in 2005 samen met Kees de Koning de Thoolse oorlogs slachtoffers in beeld bracht in het boek 'Gevallen en gebroken". Wally Blaas hoopt dat zijn publicatie er aan mag bijdragen dat Simon van Luijk alsnog erkend wordt als oorlogs slachtoffer, en vermeld wordt in offi ciële slachtofferregisters. Simon Leendert van Luijk (1917- 1944). Ceciiiaweg? i 469.'RV l Sirt-Annaland 0166 65 43 35 I www.Dcon-en3rgysystems.ni Advertentie I.M. ■v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5