'Adrie, wat heb je nu gedaan?' 'Ik moest hier komen tolken' 'Ik denk dat de molen draait' Hulp bij Co van Bram van Jantje 'Gedaan wat ieder zou moeten doen' Gelokt als vertegenwoordiger museum 'Een dubbel gevoel, ik doe het niet alleen' Donderdag 3 mei 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Bertus Boogaart uit Oud-Vossemeer Marie Aarnoudse-Aarnoudse uit Oud-Vossemeer „Ik ben aangekomen bij: Zegt het voort", zei Nuis toen hij dorpsomroeper Gatze de Moed een lintje op ging spelden. „Ik had u liever in dat mooie pak hier gezien." Hij doelde op het dorpsomroepers- kostuum. „Niet dat het pak dat u nu aanheeft niet mooi is." Josien Snoep uit Sint-Maartensdijk Wil Nelisse-Kleijwegt uit Sint-Maartensdijk Gatze de Moed uit Stavenisse De burgemeester bracht mevrouw Van Oudenaar de in verlegenheid door schertsend te zeggen dat ze beter op had moeten letten wat voor jasje haar man aantrok. „Dit is zo'n stof waar je niet doorkomt en waarbij je alleen maar in je vingers prikt." Het lukte toch om Kees van Oudenaarde uit Sint Phi lipsland de decoratie op te spelden. Kees van Oudenaarde uit Sint Philipsland Anja Reitsma-Verkamman uit Sint Philipsland had zich al een paar keer afge vraagd of er wellicht meer aan de hand zöu zijn. Ze was uitgenodigd om vrij dagochtend naar het ge meentehuis te komen om dat haar plaatsgenoot Kees van Oudenaarde konink lijk zou worden onder scheiden. Haar voorgevoel werd bevestigd. Anja Reitsma-Verkamman uit Sint Philipsland Dertien lintjes voor Tholenaren „Meneer Boogaart steekt zijn vin ger op: dat ben ik. Maar dat be grijp ik, we zetten u niet voor niets op volgorde," zei burge meester Nuis alvorens het voorle zen van het Koninklijk Besluit voor Bertus Boogaart uit Oud- Vossemecr. De 69-jarige Boogaart kreeg vrijdag een lintje, omdat hij sinds 1983 activiteiten ontplooit voor de samenleving. „Meneer Boogaart. u doet veel van wege het feit dat u een beperking hebt, vanwege uw ziekte. Dat klopt toch?", vroeg Nuis, waarop Boogaart knikte. Hij was ook de enige gedeco reerde die niet het podium opklom om zijn lintje in ontvangst te nemen. Hij is slecht ter been en daarom kwam Nuis het trapje af. Boogaart is sinds 1983 vrijwilliger voor de School met de Bijbel De Ark in Oud-Vossemeer. Op diezelfde school is hij sinds 1984 vrijwillig le raar handvaardigheid en computer vaardigheid. Maar hij was niet alleen in het onderwijs actief. Ook nieuw komers in dit land konden op zijn hulp rekenen. Want van 1988 tot 2009 was hij lid en penningmeester van de begeleidingsgroep asielzoe kers in Oud-Vossemeer. „En als dat nog niet genoeg is, be zorgde u ook nog eens maaltijden voor Tafeltje-dek-je, van 1989 tot 1998. U leverde van 1981 tot 1999 mantelzorg aan uw moeder. Zij werd „Mevrouw Snoep zei tegen mij: sterkte de komende week. Toen dacht ik, dat kan ik beter tegen jou zeggen", grapte burgemeester Nuis toen hij het Koninklijk Be sluit van 20 maart 2012 voor Jo- sien Snoep-van Popering ging voorlezen. De 54-jarige Sint- Maartensdijkse is vrijdag be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Josien Snoep is van 1976 tot 1990 bestuurslid geweest van Het Groene Kruis in Sint-Maartensdijk. Tholen en Sint Philipsland en plaatsvervan gend lid van het algemeen bestuur en lid van de contactcommissie. Van 1991 tot heden is ze vrijwilliger bij de Rehobothkerk in Sint-Maartens dijk, onder andere als gastvrouw, schoonmaakster, inkoopster en ver zorgt ze de jeugdcatechese. Snoep was van 1997 tot 2004 voorzitter van het kerkkoor Rehoboth. Sinds 2000 is ze secretaris en coördinator van de volksdansgroep De Zeeuwse Reie, die zich volgens Nuis vooral inzet om ouderen meer te laten bewegen en uit hun isolement te halen. „Ver sturen van kaarten voor verjaardagen en jubilea past ook bij u", zei Nuis. ,Jk vind het wel leuk, maar ik ben totaal verrast. Ik moest komen tolken voor mevrouw Adrie Moerland uit Sint-Annaland die doof is. Ik kwam binnen en zag haar zitten, maar ik werd door Sietskc Nagelkerke naar Bertus Boogaart (zittend) is slecht ter heen en hoefde niet het podium op om zijn lintje in ontvangst te nemen. 97 jaar oud", vertelde Nuis. Boogaart kwam naar het gemeente huis, omdat ze zeiden dat zijn oudste broer een speldje zou krijgen. Maar hij was aan de beurt. ,Jk vind het wel leuk. maar het had niet gehoeven. Ik heb niets bijzonders gedaan. Ge woon wat iedereen zou moeten doen." Er was, naast de familie van Boogaart, een aantal allochtone men sen aanwezig om hun felicitaties over te brengen aan de gedecoreerde. „Wie mevrouw Nelisse zegt, zegt in eerste instantie De Meestoof", zei de burgemeester. Dat was ook pre cies de reden waarom Wil Nelisse uit Sint-Maartensdijk vrijdag naar het gemeentehuis kwam. „Ik moest als vertegenwoordigster van het museum naar het gemeentehuis komen, omdat mevrouw Nuis een lintje kreeg", vertelt Nelisse. Ze trapte erin en was zo aanwezig om zelf een lintje opgespeld te krijgen. „Ik dacht altijd, wat een toestand, maar nu vind ik het wel leuk." Haar echtgenoot, twee zoons, een schoondochter en twee kleinkinde ren waren er getuige van. Bij Koninklijk Besluit van 6 maart 2012 is Wil Nelisse-Kleijwegt, ge boren op 4 oktober 1950, benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas sau. In datzelfde besluit staat dat de Sint-Maartensdijkse van 1979 tot heden activiteiten heeft ontplooid voor de samenleving. Ze was van 1979 tot 1985 vrijwilligster bij de School met de Bijbel in Sint-Anna- land, onder andere als voorleesmoe- der en begeleider bij excursies. Bij het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland startte Nelisse met de registratie van voorwerpen. „U coördineert de diensten en taken van alle vrijwilligers, u regelt de museumwinkel, doet inkopen en be stellingen en heeft het redacteur schap over de nieuwsbrief', lichtte Marie Aarnoudse uit Oud-Vosse- meer wist waarvoor ze vrijdag ochtend naar het gemeentehuis kwam: om Koninklijk te worden onderscheiden. Dat was niet om dat ze vond dat ze dat verdiende, maar omdat er een steekje was gevallen in het complot. „Ik had een week geleden per ongeluk een mail gelezen die naar ons thuis .was gestuurd in plaats van naar de Schutse waar mijn man Adrie werkt. Ze reageerde verbaasd: „Adrie, wat heb je nu gedaan? Ik heb me nooit afgevraagd of het bijzonder is waar ik me mee bezig houd. Ik denk er helemaal niet bij aan. Ik vind het gewoon." Haar inzet voor de kerk, het welzijn van gehandi capten en het jeugd- en jongeren werk, kreeg nu waardering in de vorm van een lintje. Ze kan het wel waarderen. Haar man, kinderen en kleinkinderen waren getuige van het plechtige moment. De 49-jarige Vossemeerse is al vanaf 1983 actief in de Gereformeerde Gemeente in Nederland in haar woonplaats: ze houdt het kerkgebouw schoon, is gastvrouw/koster bij diverse gele genheden en activiteiten (zet koffie voor de kerkenraad en voor de cate- chesanten) en is beheerder van het verenigingsgebouw. Nuis noemde haar een spin in het web. Vanaf 1990 is ze ook actief in het dagacti viteitencentrum de Schutse. „Al twintig jaar verkoopt ze artikelen Nuis toe. Nelisse is er sinds 1985 vrijwillig ster. Ze is zoals de burgemeester al zei, coördinator van de vrijwilligers, maar ook gids. En ze staat de pers te woord. Ook is ze sinds 25 jaar actief in het bestuur van het museum, maar trad donderdag af, omdat het De Vossemeerse is actiefin de Gereformeerde Gemeente in Nederland en in de Schutse te Oud-Vossemeer. De burgemeester ging nog even door op de functie van dorpsomroe per. „Hij gaat ook over dorpsgren- zen heen, want hij komt waar u hem vraagt. Het is wel een uitstervend ras, heb ik het gevoel." Gatze de Moed uit Stavenisse is me de daarom benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De 74-ja- rige De Moed is sinds 1965 als vrij williger actief. Eerst bij de vrijwilli ge brandweer in Stavenisse, waar hij tot 1992 lid van was. Dat hij graag mensen redt, bewijst ook zijn lidmaatschap van de EHBO-vereni ging in Stavenisse, van 1972 tot 1979. Dorpsomroeper is hij sinds 1967. Ook is De Moed oud-notabel ge weest van de Hervormde Gemeente in Stavenisse en hij is sinds 1975 vrijwilliger bij diezelfde kerk. Zijii hart loopt ook warm voor historisch erfgoed want De Moed is van 1987 tot heden molenaar op de korenmo len in Stavenisse. „En u geeft ook rondleidingen", voegde de burge meester toe. De Moed was zo trots als een pauw met zijn onderschei ding. Zijn familie had het simpel gehouden om hem naar het gemeen tehuis te lokken. „Ik moest voor ie mand komen. Ik vond het natuurlijk Bijna alle kinderen (ze heeft er vijf) en kleinkinderen (elf in totaalvan Josien Snoep (midden met streepjes en ketting Zeeuws knopje) waren aanwezig in het gemeentehuis. een plek vooraan gedirigeerd. Toen teraf. Ze had haar vakantie in Ooster- dag op tijd in het gemeentehuis te dacht ik: ojee", zei Josien Snoep ach- hout voortijdig afgebroken om vrij- kunnen zijn. Wil Nelisse (met doos) omringd door haar man, twee zoons, schoondochter en kleinkinderen. museum een kleiner bestuur wil. Nelisse heeft een jaar lang, in 2009 het gezin van haar zieke schoon dochter ondersteund. aan huis voor de Schutse. Houdt rommelmarkten. Als het maar iets oplevert." In de Schutse is ze be trokken bij verkopingen en het coördineren van activiteiten. Ook hier maakt ze het gebouw schoon. Vanaf 1998 tot 2005 hielp ze bij de jeugdactiviteiten (droppings en bar becues) en sinds 2003 is ze actief bij de truckersrit. Nuis: „Elk jaar offeren 80 chauffeurs er een dag voor op om met mensen met een beperking een rit door de gemeente te maken. Ze genieten daar erg van. Ik ben blij dat u dat doet." Gatze de Moed (met decoratie) had bijna heel zijn familie om zich heen, maar vond het jammer dat er een kleindochter ontbrak. wel een beetje raar. Je moet een goed pak aantrekken, zei mijn vrouw." De Moed wist dat zijn zoon een af spraak bij de masseur had, maar bij binnenkomst in het gemeentehuis, zag hij hem ineens zitten. Toen ging er wel iets dagen bij De Moed. Vrij wel zijn hele familie was aanwezig. Er ontbrak een kleinkind, wat hij wel jammer vond. De Moed kon niet wachten om na de ceremonie weer naar zijn woonplaats terug te keren. „Ik denk dat de molen nu draait, met vlaggetjes", zei hij. Vlak voor het uitreiken van de on derscheiding aan Van Oudenaarde, kwam de Commissaris van de Ko ningin, Karla Peijs binnen. Zij zou later een lintje opspelden bij de bur gemeestersvrouw en gebruikte daar voor ook de grap van het jasje. Me vrouw Nuis bleek een soepele stof aan te hebben. Bij Koninklijk Be sluit van 26 januari 2012 is de 73- jarige Van Oudenaarde uit Sint Phi lipsland benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Bij Van Ouden- aardes inzet voor de samenleving zijn de begrippen kerk en voetbal leidend. Van Oudenaarde heeft sinds 1961 activiteiten ontplooid voor de samenleving. Vanaf die ja ren tot 2002, ruim veertig jaar. deed hij diverse vrijwilligerswerkzaam- heden voor de Gereformeerde Ge meente in Sint Philipsland. Hij was er onderhoudsman. beheer der van het zendingsbureau, twee keer koster (1963-1968 en 1984- 2000) en hij zamelde oud papier in voor de kerk. Ook bij voetbalver eniging Noad '67 is hij actief als Kees van Oudenaarde (midden, met bloemen) omringd door zijn familie. klusjesman. Maar hij is ook op het veld te vinden als jeugd- en club- scheidsrechter. Dat doet hij sinds 1985. Van 1994 tot 2002 was hij vrijwilli ger van het warenhuis Co van Bram van Jantje in Sint Philipsland. „Kan iemand me dat even uitleggen? Zit Co van Bram van Jantje ook in de zaal?", vroeg Nuis. Hij kreeg er de lachers mee op zijn hand. Voor Van Oudenaarde kwam zijn onderscheiding als een verrassing. „Ze belden dat ik om half tien in het gemeentehuis moest zijn." „Toen ik allemaal bekenden zag, begreep ik het." Ook voor haar was er een stoel gereserveerd op de voorste rij. Burgemeester Nuis somde een reeks activiteiten op waaruit bleek dat de 48-jarige Fluplandse zich vooral inzet voor de jeugd. Met name kerkelijk jeugdwerk, maar ook mantelzorg en onderwijs. Van 1986 tot 1990 was ze bestuurslid van de jeugd vereniging Sola Scriptura. van de Gereformeerde Gemeente in Tho len. Tussen 1987 en 2005 mantel- zorger voor haar buurvrouw in Sint Philipsland. Vanaf 1990 bestuurs lid en medeoprichter van jeugdver eniging Het Kompas in haar woon: plaats. Tussen 1993 en 2009 lid van de ouderraad van de Koningin Julianaschool. Voor dc school was ze lid van de toelatingscommissie voor personeel en leerlingen en volgens Nuis de "kartrekker' bij het jubileum en het verschijnen van hel jubileumboek voor het 50-jarig be staan van de school. Verder was ze betrokken bij de herinrichting van het schoolplein en het organiseren Anja Reitsma is de jongste die in Tholen een onderscheiding kreeg. Zet zich vooral in voor de jeugd. van excursies en festiviteiten rond Koninginnedag. Allemaal voor de school. Vooral dat laatste vond Nuis van belang. Hij riep scholen en ouders op om de activiteiten op Koninginnedag vooral vol te houden. Anja Reitsma was tussen 1999 en 2009 ook lid van de ouderraad van het Calvijn College in Tholen. Ze vond het een hele eer om een lintje te krijgen, zei ze. „Toch is het een dubbel ge voel. Ik heb dit niet alleen gedaan. Het is een gave van God en ik heb het altijd samen met anderen ge daan." Ze is met haar 48 jaar de jongste uit het gezelschap die werd onderscheiden. Zes dames en zes heren werden vrijdag in het gemeentehuis van Tholen voorzien van een Koninklijke onderscheiding. Ik heb er lang over gedaan om deze balans te krijgen", zei burgemeester Nuis. ,,We zijn nu op schema. Een dertiende lintje werd vrijdag toegekend aan Jacob Hoogenboom uit Stavenisse. Dat zou in Rotterdam worden uitgereikt, maar Hoogenboom was afwezig vanwege een vakantie in het buitenland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 13