Brede maatschappelijke inzet Koor brengt ode aan dirigent 'We mochten niet alles meer weten' Zus komt speciaal over uit Amerika 'Ik kreeg telefoontje van Aboutaleb' 'Noad '67 is voor mij ontspanning' Donderdag 3 mei 2012 Door het gedrag van hun kinderen gingen Adri en Gerda van Vossen-Geuze uit Sint-Annaland wel iets vermoeden. „We zijn een open gezin. Maar de laatste weken deden ze toch an ders dan we gewend wa ren. We mochten ineens niet alles meer weten," vertelt Adri nadat hij en zijn vrouw allebei een Ko ninklijke onderscheiding hadden gekregen. Ze zou den naar het gemeentehuis gaan omdat David Hage (een neef van Gerda) een lintje zou krijgen. Niet dus. Adri en Gerda van Vossen-Geuze uit Sint-Annaland Burgemeester Nuis had part noch deel aan de voor dracht van zijn vrouw voor een Koninklijke onder scheiding. Hij kon haar geen lintje opspelden want dan zou hij de schijn wek ken er wel bij betrokken te zijn geweest. Wel had hij er voor gezorgd dat ze geen oranje corsage op haar blauwe jasje moest doen. „Hij bemoeit zich daar nooit mee, vertelt Han- neke Nuis (61) na afloop. Ze had niets in de gaten, maar was verrast toen ze haar zus Arentien uit Cale- fornia zag zitten. Hanneke Nuis-Nobel uit Tholen Jaap Hoogenboom kreeg vrijdag een telefoontje van de secretaresse van burge meester Aboutaleb van Rotterdam terwijl hij met vrienden op visvakantie was in Noorwegen. Zij liet de burgemeester horen die bekend maakte dat hij ko ninklijk was onderschei den. Pas zaterdagmiddag was hij thuis in Stavenisse. Leuk gevangen, maar zon der lintje. Jaap Hoogenboom uit Stavenisse Met zijn vrouw en drie da mes van het koor Neder pop aan de Dintel reed Piet Kleppe (71) naar het ge meentehuis in Steenber gen. Medekoorlid Hakim Tampoebolon zou een lin tje krijgen. Maar tot zijn verrassing werd Piet zelf ook koninklijk onderschei den. „Logisch, gezien je brede maatschappelijke in zet", vond burgemeester Hoogendoorn. Oud-Tholenaar Piet Kleppe uit Dinteloord Zijn stropdas met muziek noten spreekt boekdelen. Danny Letzer uit Stavenis se draagt hem vaker. Mu ziek speelt een belangrijke rol in zijn leven. Ook vrij dagochtend had hij hem omgedaan. Zijn vrouw Co- ba had hem aangespoord een donkerblauw pak aan te trekken, maar dat deed hij niet. „Ik hoef niet naar het afscheid van een domi nee. Ik zou naar hier ko men voor Gatze de Moed die koninklijk zou worden onderscheiden." Gerard Noorthoek uit Sint Philipsland is met zijn 52 jaar de jongste van de vijf mannen die vrijdag in het gemeentehuis een lintje kreeg. Hij kwam naar Tholen voor zijn dorpsge noot Kees van Oudenaar de die onderscheiden zou worden en die hij kent als vrijwilliger van Noad '67, de voetbalclub waar ook hij actief voor is. Noort hoek nam dan ook plaats op een stoel voor de gas ten. Tot hij gevraagd werd op de voorste rij te komen zitten. Naast van Ouden aarde. Danny Letzer uit Stavenisse Gerard Noorthoek uit Sint-Philipsland 11 Hage was wel aanwezig maar kreeg geen onderscheiding opgespeld. Het echtpaar Van Vossen-Geuze vangt al sinds 1985 kinderen op. Ze doen aan crisisopvang, maar verlenen ook langdurige pleegzorg aan baby's en (jonge) kinderen, via de Raad voor de Kinderbescher ming. die niet in hun eigen thuissi tuatie verzorgd of opgevoed kun nen worden door alcohol- en drugsverslaving, psychische pro blemen en financiële problemen van hun ouders. Burgemeester Nuis vertelde dat er drie kinderen zijn die langdurig deel uitmaken van het gezin: 21 jaar, 18 jaar en vijf jaar. ,^e kwamen vanaf hun geboorte in het gezin en worden als eigen kin deren gezien." Het echtpaar heeft zelf twee kinderen. Adri en Gerda zijn ook actief voor Europa kinder- zorg. Nuis: „De intensiteit en de duur van de opvang is net zo gewel dig als het hele rijtje aan andere ac tiviteiten van de anderen die hier een Koninklijke onderscheiding Echtpaar vangt kinderen op via de Raad voor de Kinderbescherming. krijgen." Nuis was ingenomen met het feit dat er weer een echtpaar bij was dat voorgedragen was voor een lintje. „Het gebeurt niet zo vaak. Wat bij jullie voor de een geldt, geldt ook voor de ander. Alleen uw leeftijd verschilt. Ik ben heel blij voor uw beiden." Het echtpaar vangt kinderen op die via Juvent Jeugd- en opvoedhulp Zeeland worden geplaatst. Cathelijne Kats- man van Juvent reageert verheugd op de Koninklijke onderscheiding: 'Gerda en Adri bieden een warme, stimulerende, liefdevolle en veilige omgeving voor kinderen. Pleegou ders zijn betrokken bij het welzijn van de kinderen en streven naar goed contact met de biologische ouders en eventueel broertjes en zusjes. Als er pleegouders in de omgeving van de familie Van Vos sen moeilijk zitten met oppas, is er altijd een mogelijkheid om ze bij de familie Van Vossen onder te bren gen. Ze genieten hier zichtbaar van.' „Toen wist ik dat er wat bijzonders aan de hand was." Haar zus was anderhalve dag voor de uitreiking in Nederland gearriveerd. Acht we ken geleden was ze op de hoogte gesteld en kon ze haar reis plannen. Karla Peijs. de commissaris van de koningin bracht dus uitkomst en zei tegen de burgemeester: „Wil lem, dat opspelden kom ik wel doen." Rond kwart voor elf kwam ze binnen. Hanneke Nuis-Nobel was de laatste in de rij, maar zat dit keer wel op de voorste rij. Volgens Peijs boft Nuis met een vrouw die hem bijstaat in zijn ambt. Op leuke feestelijke dagen, maar ook bij trieste gebeurtenissen. „Dat is een zegen, maar niet vanzelfsprekend. Er zijn ook echtgenotes van burge meesters die dat niet doen en een eigen baan hebben." Peijs had ge lezen dat Hanneke Nuis op allerlei terreinen actief was en nog is. Zo is ze sinds 2000 (toen haar man bur gemeester van Tholen werd) vrij williger geworden bij de Reho- bothgemeente in Sint-Maartensdijk (vrouwengebedsgroep en kinderne- vendienst), sinds 2003 gastvrouw in de Meestoof, vrijwilliger bij de zorgcentra De Schutse en Elena- hof, vrijwilliger bij de Zonne bloem, voor de afdelingen Tholen en de regio Bergen op Zoom. Sinds vorig jaar initiatiefnemer dames toerustingsmiddag. Peijs: Alle activiteiten die u doet, draaien om mensen, om hun welbevinden. U geeft hulp en een vriendelijk woord. U praat met vrouwen die in de problemen zitten. U zet u in voor de medemens. Voor bejaarden of mensen met een beperking. U bent taxichauffeur, u zorgt er voor dat voor anderen de deur naar de wereld wordt opengezet. U heeft uw gave om met mensen om te gaan. ten volle benut. Daarnaast heeft u ook nog tijd om samen met uw man naar 100-jarigen te gaan en naar diamanten bruidsparen om 'ze te feliciteren." Voordat Hanneke Nuis naar Tholen kwam, was ze ac tief in Ede waar ze onder meer oprichter en leidster was van de kinderevangelisatieclub de Goede Herder (1976-1984), vrijwilliger in verzorgingstehuis De Gelderhorst (1977-1985), lid van de oudercom missie Louise de Colignieschool (1978-1981), vrijwilliger Baptis tengemeente (zondagschool, vrou wenvereniging, diaken, senioren- kring (1982-2000), gastvrouw Bap tistengemeente (1996-1999). Hoogenboom (64) krijgt de onder scheiding onder meer voor zijn inzet als vrijwilliger voor de Roparun. Hij is een van de grondleggers van dc non-stop estafetteloop voor teams van hardlopers en fietsers tus sen Parijs en Rotterdam die zich laten sponsoren voor het goede doel: projecten voor kankerpatiën ten. Hoogenboom deed het naast zijn werk als sectorchef bij de politie. Hij coördineerde twaalf jaar de Mara thon van Rotterdam. ,Jk zoek elke vijf jaar een andere uitdaging en werd wedstrijdleider van de Ropa run. Waanzinnig leuk." Bezocht alle burgemeesters op de route om het evenement van de grond te krijgen. Denken in oplossingen is zijn kracht. Vanaf 1993 tot 2008 was hij voorzit ter van Roparun Evenementen en wedstrijdleider/vice-voorzitter Stich ting Roparun Palliatieve Zorg. Daar na drie jaar vice-voorzitter van de laatste stichting. Sinds twee jaar is hij voorzitter van de stichting Beheer en toezicht Roparun centra en lid van de Raad van Toezicht van de stich ting Roparun. Want Hcx>genlxx)m kan niet stilzitten. Hij is alweer een stap verder. Wil Roparuncentra voor de nazorg van kankerpatiënten onder brengen bij ziekenhuizen zoals bij de Daniël den Hoed in Rotterdam en het Anthonie van Leeuwenhoek in Am sterdam. Die nazorg is nu versnip perd, zegt hij. Hoogenboom is zelf een fervent fietser. Richtte in 1988 de stichting Fietsen om te Helpen op. Reed voor dat doel van Geneve naar Rotterdam, van Parijs naar Roubaix, organiseerde een Alpenetappe. Te veel om op te noemen. Hoogenboom ging op zijn 58ste met pensioen en kwam zes jaar geleden met zijn vrouw Mieke naar Stave nisse. Op zoek naar rust en ruimte én saamhorigheid. Dat misten ze in Zuidland, ook een dorp, onder de rook van Spijkenisse. „We zochten een vakantiehuis in Zeeland. Wisten niet eens waar Stavenisse lag. Toen we hier naar toe reden, waren we verkocht. Ook aan het huis." Hoogenboom speelt in het dorp in november een belangrijke rol als bisschop uit Spanje. Alleen vorig jaar kon hij niet omdat hij een nieu we knie kreeg. Hij is trots op de on derscheiding. „Dat je op deze ma nier een stukje waardering krijgt, is mooi. Het is altijd voor mensen op de achtergrond." Piet Kleppe en zijn vrouw Anneke zijn dit jaar vijftig jaar getrouwd. Al die jaren wonen ze in Dinteloord, maar zijn allebei afkomstig uit Tho len. Door een tip van de melkfa briek nam Piet destijds een melk- wijk over in het dorp. „Ik begon in de strenge winter van 1962/63. Zwarte sneeuw heb ik gezien, want alles bevroor." Na een jaar of vier, vijf begonnen Piet en Anneke een winkel. Op een gegeven moment ging hij met een SRV-wagen rijden, terwijl zijn vrouw de winkel bleef doen. In die tijd was Piet actief in de winkeliersvereniging Dintel- oord-Winkeloord, met name in de braderiecommissie. Tien jaar lang maakte de Dinteloorder deel uit van de gemeentelijke marktcommissie, die adviezen gaf aan het gemeente bestuur. Twaalf jaar geleden stopte het echt paar Kleppe met de zuivelhandel. Piet ging vrijwilligerswerk doen. Bijvoorbeeld voor Vigeta, de stich ting die zich inzet voor visueel ge handicapten. Al ruim tien jaar rijdt Piet vele zaterdagen mee met de tandemtochten van deze club. Fiet sen doen Piet en Anneke vaak en graag. „Ik ben ze nog eens tegen ge- komen toen ik zelf een keer door de gemeente fietste en even rustte op een bankje in Dinteloord", haalde Hoogendoorn herinneringen op. „Ik ben een stukje met hen samen gere den, maar dat was doortrappen. Ze hanteerden een fors tempo." Piet or ganiseert ook tochten voor de Din- telfietsers, een fietsclub waarvan hij enkele jaren geleden medeoprichter was. Ook bij de organisatie van festivitei ten rond de viering van 400 jaar Dinteloord was hij betrokken. En hij is bestuurslid van Nederpop aan de Dintel. „Het plaatselijke jongeren koor", grapte de burgemeester, die Piet en Anneke Kleppe typeerde als 'gezellige mensen'. De burgemees ter noemde ook nog dat Piet elk jaar rond Kerstmis de Havenweg, waar hij woont, voorziet van sfeerverlich ting. Naast dit alles is de Dinteloor der in zijn geboorteplaats Tholen lid - en bestuurslid - van beleggings club 't Gouwe Boompje waar meer dere Dinteloorders lid van zijn. Toen hij plaats nam in de zaal en Coba hem er op wees dat hun doch ter Idalette uit Den Haag in de zaal zat, besefte Letzer dat er meer aan de hand was. „We zaten midden in de zaal. maar toen werden we naar voren gehaald." Hij had dus niets in de gaten. Zijn vrouw had het al die tijd geheim weten te houden. Mak kelijk vond ze dat niet. Ze had er een 'heel ander huwelijk' door ge kregen, zei ze. Letzer ontplooide ac tiviteiten op verschillende terreinen: openbare veiligheid, koorzang en het behartigen van dorpsbelangen. Van 1965 tot 1995 was hij lid van de brandweer in Stavenisse, bevelvoer der en (van 1971 tot 1995) postcom- mandant. Van 1987 tot 2007 was hij dirigent van het koor van de Neder lands christelijke vrouwenbond af deling Tholen. Van 2001 tot 2008 van het gemengd k"x>r Laudate Do- minum in Stavenisse, vanaf 2009 leidt hij de christelijk gemengde zangvereniging Laus Deo Bruinis- se, vanaf 2008 het gelegenheids- „Noad '67 is het eerste wat ik zeg als ik aan Gerard Noorthoek denk," zei burgemeester Nuis over diens activiteiten voor de samenleving. De voetbalsport is de rode draad in zijn leven. Vanaf 1981 is hij al se cretaris van de club. Daarnaast was hij van 2005 tot 2010 lid van de commissie Stichting Voetbalschool. Noad '67 organiseert jaarlijks een voetbalclinic voor de jeugd. Er ko men voetballers en trainers die hun sporen in de voetbalsport hebben verdiend. Het stimuleren van ande ren, is dan ook een van de terreinen waarop Noorthoek zich onder scheidt. Ook voor de muziek is hij een belangrijke factor: sinds 2001 is hij speaker voor muziekvereniging Concordia in zijn woonplaats. Vanaf 2006 is hij ook te horen als sport verslaggever bij Omroep Tholen. Piet Kleppe zet zich in voor visueel gehandicapten. koor van de stichting Actief Stave nisse (SAS) en sedert 2001 het gele genheidskoor dat elk jaar bij de do denherdenking op 4 mei in Tholen zingt. Burgemeester Nuis merkte ook nog op dat Letzer prominent lid is geweest van het Smalstads Man nenkoor. Vanaf 1990 was hij lid van de beheerscommissie dorpshuis Sta venisse en nu lid van SAS. Letzer zei trots te zijn op de onderschei ding. „Er spreekt waardering uit. Dat is fijn." Speciaal voor de gele genheid was er een koortje samen gesteld, de mannen van Canticum, onder leiding van Kees van Dis. Ze brachten Letzer in de raadzaal een muzikale ode. „Ook dat is vrijwilligerswerk," on derstreepte Nuis. Op Noorthoeks verbale gaven wordt sinds 2009 ook een beroep gedaan door het Thoolse Roparunteam. Verder is hij actief als vrijwilligers bij de Partybeach in Sint-Philipsland die in de zomer ac tiviteiten houdt op het strandje bij de haven. Voor Noorthoek was het een verrassing, zei hij na afloop, omringd door familie, vrienden en kennissen. „Voor het werk wat ik doe bouw ik spanning op. het vrij willigerswerk voor de voetbal is mijn ontspanning. Maar ik wil het ook breder trekken, zoals de steun voor de Vrienden van Siem." Noorthoek had de onderscheiding niet verwacht. Zeker gezien zijn nog betrekkelijk jonge leeftijd, zei hij. Het was voor hem de tweede onderscheiding. In 2009 kreeg hij gouden speld van de KNVB voor zijn inzet voor Noad '67. Letzer leidt morgen vrijdaghet gelegenheidskoor bij de dodenherdenking in Tholen. Voetbalsport is rode draad in het leven van Gerard Noorthoek. Hanneke Nuis was verrast door de komst van haar zus Arentien Jaap en Mieke Hoogenboom met reistas en bloemen in de tuin van hun woning in Stavenisse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11