Klappen met een liniaal waren er in de tijd van Voshol niet meer bij Samengaan alleen op bestuurlijk niveau 'Betrokken, joviaal, enthousiast, open en spontaan, harde werker' Jenaplanschool Poortvliet houdt reünie oud-leerlingen Vlam in de pan en zwervers bij brand weer wedstrijd Tholen Voorleesmarathon Jenaplanschool levert 1976 euro op voor Kika Donderdag 26 april 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Bijpraten, herinneringen ophalen en foto's uit de oude doos bekijken. De reünie van de ienaplan-school met de Bijbel in Poortvliet trok zaterdagmiddag een groot aantal oud-leerlingen: 262 welgeteld. De school hield de reünie vanwege haar eeuwfeest. Bestuursvoorzitter Kees van Dis blikte even terug in de tijd waarin lijfstraffen nog ge woon waren. „Zo streng als de wethouder schetste, was het in mijn tijd niet meer, hoor", zegt Coba Priem-Uijl (71) uit Poortvliet. De Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs (VPCO) in Tholen onderzoekt samen met drie andere besturen van christelijke en rooms-katholieke basisscho len uit Zeeland of ze kunnen samengaan. Als de fusie doorgaat, ontstaat een groep van 35 scholen met onge veer vijfduizend leerlingen. Achterlijk Apen tegen de beren Lekke gasslang Glas ranja Facebook Ambassadeur Renovatie Opgave I interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Joost Zieistra werd eerder te licht bevonden voor functie Ten Anker Betrokken, joviaal, enthousiast, collegiaal, open en spontaan, een harde werker. Zo werd Joost Zieistra dins dagmiddag gekenschetst op de afscheidsreceptie in Maartenshof in Sint-Maartensdijk. Zieistra vertrekt na twintig jaar bij de SVRZ. Vanaf november 2005 was hij vestigingsleider van Ten Anker, Maartenshof, Poortho ve, de Rozeboom en de Vossenkuil. Hij wordt directeur van HSB De Vijverhof in Capelle a/d IJssel waar een nieuwbouwcomplex voor ouderen gebouwd wordt. Rien Voshol, tweede van links, neemt met andere reünisten oude schoolfoto's door. VPCO Tholen voert onderzoek uit naar fusie basisscholen De samenkomst in het schoolge bouw was één van de activiteiten •om het 100-jarige bestaan van de school te vieren. In een bomvolle aula, waar de temperatuur maar bleef stijgen, opende directeur Hans van der Griend de reünie. „In de klas heb ik altijd een belletje bij me", sprak hij het publiek toe. Nau welijks kwam hij boven het geroe zemoes uit. Nog eens. Dit keer met een hoger volume. Hij heette alle oud-leerlingen, leerlingen, oud-col lega's, collega's en bestuursleden welkom. „Dit is hét moment van te rugblikken", zei hij en gaf het woord vervolgens aan wethouder Van Dis. Hij nam het publiek juist mee naar de toekomst. Naar het jaar 2112. Vanuit dat perspectief blikte hij tweehonderd jaar terug in de tijd. Een tijd waarin het onderwijs dras tisch is veranderd. „Schrijven? Dat doen de kinderen allang niet meer. Daar hebben ze een robot voor. Ie der kind heeft er één. Het zegt het kind wat het moet leren en eten. Een draai om de oren of een klap met een liniaal? Dat is vragen om de po litie. Twaalf verschillende vakken in 39 weken? Ook dat is verleden tijd. Kinderen bepalen in 2112 zelf wat ze wel of juist niet willen leren. En ouders kunnen het onderwijs zelf inkopen. Daarvoor hebben ze een speciaal onderwijsbudget gekregen. Het Rijk betaalt enkel nog de huis vesting." Ondanks die ontwikkelin gen is de Jenaplanschool blijven be staan. „Maar dat ging niet zonder slag of stoot", zegt de wethouder. „Meerdere malen werd geprobeerd de school aan banden te leggen. Het christelijk geloof, dat ten grond slag ligt aan de school, werd als achter haald en zelfs achterlijk beschouwd. Toch wisten ouders, leerkrachten en bestuur de school in stand te hou den. En dat mede dankzij de kerken die hun krachten bundelden." Een vermakelijk betoog in exact 2012 woorden Wethouder Jan Oudesluijs gooide het over een andere boeg. Met een kinderverhaal van Ot en Siem nam hij de aanwezigen juist terug in de tijd. „Wie is er niet groot mee ge worden", zei hij. Eigenlijk had wet houder Peter Hoek op zijn plaats fnoeten staan. Hij heeft onderwijs in zijn portefeuille. Hoek bleek ver hinderd en Oudesluijs een goede vervanger. „Vroeger had je twee kampen", zei de wethouder, die op groeide in Poortvliet. „De apen te gen de beren. Oftewel de openbare school tegen de christelijke. Die strijd kwam vaak 's winters tot ui- Al vroeg in de ochtend kleurde de omgeving in Tholen rood. De brand weerlieden gingen aan de slag met twee oefeningen: één aan de Edison- weg en een ander aan het Slachtveld in Tholen. Als oefenobject werd on der andere een woning gebruikt die binnenkort tegen de vlakte gaat van wege de komst van nieuwbouwwijk VesteTuin. Op de 112-baan aan de Edisonweg werden de deelnemers verrast door een vrouw die met een brandende pan op de brandweerauto kwam af gerend. Door een lekke gasslang achter het fornuis was brand ontstaan en de vlam in de pan geslagen. De brand breidde zich verder uit via de afzuigkap. In grote paniek had de vrouw de woning verlaten. Haar moeder was tijdens de vlucht geval len. Ze had een open beenbreuk en kon niet op eigen kracht naar buiten. Voor de zes brandweerlieden een uit daging. Er werd direct ingezet op redding van de moeder. Op hetzelfde moment ging de roldeur van de na bijgelegen loods open. Een jongen zat bekneld onder de auto die hij had opgekrikt. Een extra verzwaring voor de brandweerlieden. De klasse 'hogedruk' had andere za ting. Tijdens het sneeuwballenge vecht op het schoolplein. Later, in het voortgezet onderwijs, zat je in eens naast zo'n 'aap' of 'beer' in de klas." Oudesluijs onderstreept vervolgens dat het onderwijs aan de vooravond staat van nieuwe ontwikkelingen. „Onderwijs digitaliseert. Daar is in principe niets mis mee. Maar laten we niet inleveren op kwaliteit. Een kind heeft recht op goed onder wijs." Oud-bestuurslid Wim van Kempen sluit daarop aan. „Tegen woordig draait het in het onderwijs en met name bij de inspectie alleen nog maar om 'scoren' en opbreng sten." Hij vraagt zich publiekelijk af wat dat zijn: opbrengsten. „Onder wijs is meer dan leren rekenen en schrijven. Kinderen zelf dingen la ten ontdekken, dat is net zo belang rijk. Sociale vaardigheden opdoen. Dat soort dingen. De School met de Bijbel heeft daar aandacht voor. En dat moet ook vooral zo blijven." Dan is het woord aan oud-directeur Rokus Weijler. Hij excuseert zich voor zijn ietwat schorre, eentonige stem. „Dit is een bijzondere dag voor mij", zegt hij. Even blijft hij stil. De zaal wacht op wat komen gaat. Geroezemoes maakt plaats voor absolute stilte. Dan schiet hij vol tranen. Zijn dochter schiet hem te hulp, neemt de microfoon over en vertelt wat haar vader het afgelopen jaar heeft meegemaakt. Rokus heeft één stemband moeten afstaan als gevolg van stembandkanker. „Het betekent heel veel voor mijn vader dat hij hier vandaag aanwezig kan zijn. Dat had hij een half jaar gele den niet kunnen denken." Van de honderd jaar dat de School met de Bijbel bestaat heeft directeur We ijler er dertig jaar gewerkt. Hij is één van de grondleggers van het Je- naplanonderwijs in Nederland. Een systeem gericht op samen werken, samen spelen en een grote mate van zelfstandigheid. Ervarend leren is één van de specifieke kenmerken van het systeem. Wanneer Rokus zich heeft hersteld neemt hij het woord over. Hij wil graag een schil derij overhandigen, gemaakt door oud-leerlingen in de tijd dat hij di recteur was. Dat gebeurt in het bij zijn van enkele leerlingen. Daarna is het tijd voor het ophalen van oude herinneringen. Aan één van de ^staantafels staat Cornelis Dirk Uijl (82) uit Sint- Maartensdijk. Hij is pas geopereerd aan zijn heup en staat nog niet hele maal stevig op zijn benen. Toch moest en zou hij aanwezig zijn op de reünie. Veel bekenden heeft hij nog niet gezien. Alleen Kees Over- beeke. „Veel zijn er overleden", zegt hij. „Of vertrokken van het ei ken aan het hoofd. In een woning aan het Slachtveld stond een woning in brand. Volgens de politie bewoond door zwervers. Door de brievenbus zagen de deelnemers een slachtoffer liggen. Deze had een beenbreuk en kon zich niet verplaatsen. Daarop werd de voordeur geforceerd om het slachtoffer te bevrijden. Boven lag een tweede slachtoffer. De brand bleek ontstaan door een kooktoestel op de eerste verdieping. Het vuur was doorgeslagen naar de zolder van de woning. Hoewel het wisselvallige weer, trok de brandweerwedstrijd za terdagmiddag veel belangstelling. Uitslagen: in de wedstrijdklasse 1-1- 2: 1Fijnaart, 1288 pt; 2. Oosterland. 1250 pt: 3. Wemeldinge-2, 1238 pt: 4. IJzendijke, 1186 pt; 5. Zierikzee, 1170 pt; 6. Sint-Maartensdijk, 1164 pt; 7. Krabbendijke, 1151 pt; 8. Sluis, 1148 pt; 9. Wolphaartsdijk, 1072 pt; 10. Heinkenszand,978 pt. In de klasse "tankautospuit hoge druk' is de uitslag: 1Vlissingen/ Middelburg, 1424 pt; 2. Bruinisse, 1394 pt; 3. Ovezande-2, 1393 pt; 4. Schoondijke, 1343 pt: 5. Sas van Gent, 1316 pt; 6. Stavenisse, 1308 pt; 7. Vogelwaarde, 1291 pt; 8. Sint- Annaland, 1287 pt; 9. Oostkapelle. 1277 pt; 10. Zaamslag, 1188 pt; 11. Baarland-2,1178 pt. land. Bovendien waren de klassen in die tijd niet zo groot. Hooguit ze ven of acht kinderen. Dat was het wel." Uijl zat van 1937 tot 1944 op de School met de Bijbel. Toen nog gevestigd aan de overkant van het huidige schoolgebouw in de Schoolstraat. Hij herinnert zijn schoolperiode als een strenge tijd. „Lette je even niet op, dan kreeg je een tik op je vingers met een liniaal. Ook heb ik weieens in de hoek ge staan. Wie niet?" Naast hem staat Miny Geuze (79). Ook zij zat in na genoeg dezelfde periode op de school. „Van 1939 tot 1945", zegt ze. „De oorlogsjaren." Op de vraag of ze weieens uitjes of schoolreisjes hadden, lacht ze. „Uitjes hebben we nooit gekend. Geen geld. Je was blij dat je met Koninginnedag een glas ranja kreeg." Even verderop staat een groep mannen van middelbare leeftijd. Het zijn Gerard van Burgh (64). Marinus Uijl (62), Dirk Uijl (62) en Wim de Rijke (61). Mannen met nog altijd een jongensachtig voorkomen. Ze kennen elkaar van vroeger en halen oude herinnerin gen op. „Weet je nog wat meester Hollebrands deed?", zegt Wim. „Die kneep in je arm hè. En als ie je vel dan tussen z'n vingers had ging Het was niet zonder reden dat Ziei stra in Maartenshof werd uitge zwaaid. Hij was betrokken bij de in ie draaien. Een half jaar later had je nog een blauwe plek." De mannen knikken. Wim heeft Dirk Uijl na zijn schoolperiode nooit meer ge zien. „Zonder naamplaatje had ik 'm echt niet herkend", zegt hij. „Het was dat Marinus het tegen me zei." De mannen vinden het jammer dat er zo weinig bekenden uit hun klas zijn. „Ik had er meer verwacht", zegt Gerard. Jammer." Iets ouder is Coba Priem-Uijl (71). „Zo streng als wethouder Van Dis het schetste was het in mijn tijd niet meer hoor. Ook Coba moet concluderen dat ze maar weinig klasgenoten heeft ont moet. „Henk Heijboer was hier net", zegt ze. „Die had ik in jaren niet gezien. Hij is destijds verhuisd naar de N(x>rdoostpolder. Net als veel Tholenaren. Nu woont hij in Friesland. In Lemmer geloof ik." Op de vraag met wie Coba in de klas zat, moet ze even nadenken. „Gilles Krijger, Henk Heijboer, Ja- nanie Sakko, Jannie van Dijke. Jan- nie Potter. Corry de Boer, Piet Klip- pel, Jannie Hollebrands, Kees de Wit, Wim Quist en Ko Heijboer. Die laatste drie zijn overleden." Co ba weet nog precies waar alle leer lingen na de zesde klas heen gingen. „Potter bleef als enige zitten", zegt gebruikneming en opening van het complex. Met onder meer twee groepswoningen van zes bewoners ze. „Dat was best sneu. Hollebrands ging naar de mulo in Tholen. Gilles naar de ambachtsschool in Bergen op Zoom en de rest naar de huis houdschool in Tholen. Hoogtepunt uit die jaren was voor Coba het schoolreisje naar het dierenpark in Rhenen. „Weet je dat nog Gilles", zegt ze. Hij kan het zich niet meer zo goed voor de geest halen. Gilles Krijger (70) heeft zich de afgelopen weken bezig gehouden met het op sporen van alle oud-bestuursleden en allerhande voorbereidingen rondom de reünie. „Veel werk", zegt hij. „Maar het is gelukt." Klappen met het liniaal waren er in de tijd van Rien Voshol (49) niet meer bij. Hij zat van 1966 tot 1974 op de school in Poortvliet. „Kijk, hier heb wel regelmatig gestaan", zegt hij. Rien wijst naar een hoek in het klaslokaal naast de deur. „Daar moest je dan heel de les staan. Vre selijk." Hij heeft die middag één klasgenoot ontmoet die hij al jaren niet meer had gezien: Mia de Wit. „Ze woont tegenwoordig in Goes. We zaten samen op de christelijke mavo in Tholen. Daarna ben ik haar uit het oog verloren. Wat je aan el kaar vraagt na zo'n lange tijd? Wat doe je? Heb je kinderen? En wie voor demente ouderen. Met die vorm van kleinschaligheid had Zieistra al ervaring opgedaan in Simnia in Domburg en 't Ons Uus in Westkapelle, vertelde directeur Rien Heijboer van de SVRZ aan medewerkers, vrijwilligers, cliën tenraad en ondernemingsraad en andere genodigden. Van de bewo ners had Zieistra vorige week J af scheid genomen door op alle vesti gingen langs te gaan. Zieistra kwam op 1 mei 1992 in dienst bij de SVRZ en werd afde lingshoofd van Ter Valcke in Goes. Hij solliciteerde in juli 1994 al naar heb jij allemaal al gezien? Dat soort vragen. Rien herinnert Mia als een vooruitstrevend meisje. „Ze durfde als één van de weinigen een broek naar school aan. Dat was wat in die tijd." Vrijwilliger Paul van de Kasteele, medeverantwoordelijk voor het werven van alle oud-leerlingen, blikt aan het eind van de middag te rug op een succesvolle dag. „Dit had ik twee maanden terug niet kun nen denken", zegt hij. „Toen stond de teller nog niet eens op tweehon derd." Voor het uitnodigen van de oud-leerlingen maakte Van de Kas teele veelvuldig gebruik van inter netdienst Facebook. Een socialenet- werksite waar mensen met elkaar in contact kunnen komen. „De laatste maand liep de teller alsmaar op. Ge weldig. Dit had ik niet verwacht." Op de Facebook-pagina van de school kan iedereen de foto's van de reünie bekijken. Via dit onlinemedi- um kwam de school zelfs in contact met de oudste oud-leerling: meneer Uijl (96) uit Zuid-Afrika. „Hij kon helaas niet aanwezig zijn", zegt Van de Kasteele. „Te ver fietsen." de functie van 'manager zorg' in Tholen en Sint-Philipsland, onthul de Heijboer. „Maar na een zorgvul dige afweging van de toenmalige raad van bestuur, krijgt hij te horen dat hij gezien de complexiteit van de functie nog niet over voldoende ervaring beschikt om de functie op timaal te vervullen. Toen al was Tholen complex," schertste hij. De ambitieuze Zieistra had wel suc ces in 1995 toen hij deze functie kreeg in het verzorgingshuis Ter Op Tholen gaat het om basisschool De Regenboog in Tholen. Jena planschool met de Bijbel in Poort vliet, De Ark in Oud-Vossemeer en Het Kompas in Anna Jacobapolder. De andere drie schoolbesturen zijn Alpha scholengroep (zestien basis scholen in Zuid-Beveland), Radar (zeven scholen op Schouwen-Dui- veland) en Prisma (acht scholen op Zuid-Beveland. Walcheren en Schouwen-Duiveland. Organisatie adviesbureau Van Beekveld Terpstra uit Hoorn voert het onder zoek uit. Dat verkeert momenteel in een beginstadium. Later dit jaar moet blijken of een fusie ook daad werkelijk voordelen biedt. Daarna nemen de besturen een besluit over de eventuele verdere samenwer- Mantelinge in Domburg. Na het op zetten van de kleinschalige woon vormen werd hij 'de ambassadeur van kleinschalig wonen.' Zieistra leidde verschillende tehuizen, ging de masteropleiding management en innovation doen en werd op 1 no vember 2005 aangesteld voor de SVRZ-vestigingen op Tholen. Hij volgde Mark Felius op die naar Walcheren ging. Volgens Heijboer had Zieistra zich voorgenomen om elke twee weken in de Eendracht- bode te staan. „Dat is je aardig ge lukt. Gelukkig vrijwel altijd met positief nieuws. Soms had je het noro-virus (schurft waardoor er een grote schoonmaakactie in gang werd gezet -red.) nodig, maar je stond in de krant." Hij bouwde goede contacten op met Castria/Stadlander, Allévo, Lievens- berg, de Schutse, Sjaloom Zorg, tante Louise, de huisartsen en de ge meente Tholen en de kerken. Na Maartenshof volgde de Vossen kuil. Dalemhof, de verbouwing van het verzorgingshuis en de renovatie van het verpleeghuis. Heijboer roemde Zielstra's inzet, collegialiteit, betrokkenheid bij cliënten, medewerkers en vrijwilli gers, bij de SVRZ. Hij prees ook zijn enthousiasme en deskundig heid. Hij kreeg een litho met de ti tel: zomer in Zeeland en een schaal, gemaakt in het atelier van Arduin. Voorzitter Ad Keij van de Thooise cliëntenraad bedankte Zieistra en betreurde het dat hij weggaat. Vol gens Keij is Zieistra een sterk lei dinggevende, een 'echt mens, be trokken op anderen'. „Een baas zonder echt baas te zijn. Open en spontaan en met de nodige humor. Soms lijk je een jonge hond." Vol gens Keij is Zieistra ook serieus en steekt hij de handen uit de mouwen als het op de afdeling nodig is. Hij kreeg een schilderij van de Markt king. Die vindt, als er sprake is van samengaan, op bestuurlijk niveau plaats. Leerlingen en ouders mer ken niets van een mogelijke fusie. De reden dat de besturen nadenken over een fusie heeft te maken met veranderingen in de toekomst. Zo moeten de scholen het met minder geld en minder personeel doen. Ook krimpt de bevolking waardoor er steeds minder schoolgaande kin deren zijn. Daarom denken de scholen aan schaalvergroting op bestuurlijk niveau. Dat moet zor gen voor een efficiëntere organisa tie die minder geld kost. Zo hopen de besturen ook in de toekomst kwalitatief hoogwaardig onderwijs in Zeeland te kunnen blijven ga randeren. van Tholen. Volgens wethouder Peter Hoek wordt Zieistra wel gezien als een snelle jongen. „Vlot in de omgang, wars van conventies." Zieistra zat in vele overleggen. Daarom kwam Hoek hem vaak tegen. Op bijeen komsten waar werknemers of be woners van de SVRZ in het zonne tje werden gezet, liet Zieistra zijn gezicht zien. Hoek noemde hem lo kaal gericht. Iemand die zich inzet te voor het belang van de vestigin gen op Tholen. Niet bang om af te wijken van het gangbare. Hij maak te zich hard om de prijzen van de warme maaltijden 'neutraal' te hou den. Was een groot voorstander van de open tafel zoals bij Poorthove en de Roze boom. Volgens Hoek is Zieistra geen bu reautijger. „Formaliteiten zijn niet zijn ding. Je bleef aanspreekbaar; een joviale man bij wie het moeilijk was de kamer te verlaten zonder een mop mee te krijgen." Ook Hoek noemde de projecten waar Zieistra nauw bij betrokken is ge weest. Voor zijn opvolger ligt er volgens Hoek een enorme opgave 'om de schoenen te vullen van een locatiemanager die met 'evenveel warmte en bevlogenheid zorgt voor mensen die hem zijn toever trouwd.' De wethouder wenste hem succes en overhandigde ook een schilderij: de haven in Tholen. De afdelingshoofden zorgden voor een olijke noot door een lied te zin gen voor hun baas. Op de muziek van Peter Blankert was een tekst gemaakt: 'Het is moeilijk om be scheiden te blijven.' Zieistra werd overladen met cadeautjes en flessen wijn. Een lange rij genodigden schudden hem de hand. Als toetje trad het duo Johannes en Kee (An gelina Huis en Corrie van Pope- ring) voor hem op. Het was tevens hun laatste optreden. Brandweerlieden redden een slachtoffer die bekneld zit onder een auto. l'HMMHUWi'lttl IHoute Advertentie LM. Stavenisse eindigt zesde in tankautospuit hogedruk klasse I)e vlam in de pan. Dat was zaterdag een onderdeel van de brandweer vaardigheidstoets in Tholen. Brandweerlieden van 22 korpsen uit Zee land en West-Brabant deden aan de wedstrijd mee. Uit Tholen waren dat Stavenisse, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk. Zij werden res pectievelijk zesde, achtste en achtste. Het korps Vlissingen/Middelburg ging er in de klasse 'hogedruk' met de winst vandoor. Fijnaart in de klasse '112'. Namens de deelnemers van de dagbesteding in Het Lint overhandigt Jaap Romijn een werkstuk aan Joost Zieistra. De voorleesmarathon op de Jenaplanschool in Poortvliet heeft 1976 euro in het laadje gebracht voor het KiKa Kinderfonds. Aan de mara thon deden alle basisscholieren uit de groepen 5 tot en met 8 mee. Het geldbedrag is vrijdagmiddag symbolisch door Lucine Wardanian (12) uit Poorvliet en Li-Yen Versteeg (8) uit Tholen overhandigd. Kees Wit te nam de cheque, als ambassadeur van KiKa, in ontvangst. De 55 leerlingen haalden het geldbedrag in februari op bij vrienden, familie en bekenden. Lucine en Li-Yen spanden de kroon met respec tievelijk 98 en 120 euro, zegt Willem Wouters, leerkracht van groep 7- 8. „Om die reden mochten ze het geldbedrag overhandigen." Tijdens de voorleesmarathon wérden de leerlingen voorgelezen door de leer krachten. „Drie uur lang hebben we dat volgehouden", zegt Wouters. „Daarna hebben we met alle kinderen uit groep 5 tot en met 8 op school overnacht." Het is voor het eerst dat de Jenaplanschool geld binnenhaalt voor KiKa. „Het doel is door leerlingenraad bedacht", zegt hij. Die raad bestaat uit twee kinderen uit iedere klas. Kees Witte vindt het mooi dat het juist kinderen zijn die zich inzetten voor kinder fonds. Het geldbedrag, bijna tweeduizend euro, verbaast hem niet. „Mensen geven nu eenmaal sneller geld aan Kika dan aan een goed doel in Afrika."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5