'Concoursen zijn mooi, maar het lopen op straat hoort er ook bij 'Aanbod van vleeswaren veel groter en ik ben veel meer zelf gaan maken' Celstraffen geëist voor 'sukkelaars' in smokkel Vrouw met auto in sloot Leerlingen heel beleefd Donderdag 26 april 2012 Toen Piet Koopman in 1937 als slager op de Markt in Sint-Maartensdijk begon kostte een pond biefstuk van de haas 1,60 gulden per kilo, nu rekent zijn kleinzoon Peter op den Brouw er 42,50 euro per kilo voor. Reuzel was toen een gewild product, nu komt het vaak bij het afval terecht. Tijden veranderen, maar de winkel is al voor de derde generatie in de familie. Indundatie EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Jan op den Brouw uit Sint-Maartensdijk is zestig jaar lid van de koninklijke Nederlandse federatie van muziekge zelschappen (KNFM). Eerst blies hij zijn partijtje mee in MVK in Sint-Maartensdijk, later bij de Eendracht in Scherpenisse en sinds de fusie van deze verenigingen met die van Poortvliet in 1964 bij Euterpe. Vrijdagavond werd hij in het zonnetje gezet en kreeg hij een gouden speld met robijntje. Op een voor hem historische plek. In hotel Kom waar hij zijn eerste lessen kreeg toen het nog de Gouden Leeuw heette. Geen voetballer Fluustouwe Temperament Jan op den Brouw (72) blaast al zestig jaar partij mee in Euterpe Telraam Niet opjutten Vijftien miljoen sigaretten in loods Flupland Een 46-jarige inwoner van Roosendaal en een 32-jarige man uit Hoogerheide hebben zich volgens het openbaar ministerie in 2009 schuldig gemaakt aan sigaretten smokkel. In een loods in Sint Philipsland werden op 20 augustus meer dan vijftien miljoen illegale sigaretten aangetroffen. Slager Op den Brouw aan Markt in Sint-Maartensdijk bestaat 75 jaar Een slof Op de plank Profijt Slagerij Op den Brouw bestaat zon dag 29 april precies 75 jaar. Op tafel in de achterkamer liggen foto's van Peters opa. Trots voor de winkel net na de opening. Met Ko Pot, zijn sla gersknecht. Koopman leerde het vak bij slager Evert Poelman in Yerseke waar hij eerst knecht was. Er is ook een foto met een koe die onwillig is en de buurt op stelten dreigt te zet ten. Maar ook van zijn vader. Nele- ward op den Brouw, bij een varken van 500 pond. ..Wat een varken," zegt Peter (45). „Nu wegen ze zo maar 80 kilo." Van de varkenskop maakt de slager zult en leverworst. Nog steeds gewilde artikelen. Er is nog één klant, vertelt Op den Brouw die dat nog thuis doet. „Een paar keer in de winter bestelt hij een hal ve varkenskop om er zelf zult of peskop van te maken." Reuzel is een ander verhaal. In de winter bakt de slager nog wel eens koontjes (kaan tjes) uit het buikspekvet. „Maar de rest gooi ik weg. In de tijd van mijn opa werd reuzel overal voor ge bruikt. Er werd mee gebakken, er werden boterhammen mee besmeerd en stropievet van gemaakt." Buikspek op het prijzenlijstje van zijn opa, wordt nu speklap ge noemd. Plockworst? Waarschijnlijk snijworst. Er is veel veranderd in driekwart eeuw. Koopman richtte zijn winkel in 'naar de eischen des tijds'. Dat is niet veranderd. Dat de den zijn opvolgers ook. Koopman beschikte zelfs over een elektrische koelinstallatie. Daar maakt hij ge wag van in een advertentie. Maar hij fietste ook nog naar Tholen voor ijs om vlees koel te houden. En bijna iedereen hield thuis een varken. Het vlees van het varken werd thuis verwerkt en ingelegd, maar de slager moest er aan te pas komen om het dier te slachten. Van af de maand november was het druk. Het kwam voor dat er op één dag acht varkens geslacht moesten worden. Het eerste varken werd om half drie in de nacht uit zijn kot ge haald. In Sint-Maartensdijk werd dat lang aan het 'galgenwegje' ge daan. Een onverhard pad tussen de Groene Dijk en de zeedijk langs de Pluimpot (nu heet het fietspad er naar). De varkens werden, nadat ze waren afgemaakt, met stro gebrand om de haren er af te halen. Peters moeder Jo op den Brouw-Koopman (72) herinnert het zich nog goed. Niet alleen de geur van het branden de varken in de donkere november- maand, maar ook de smaak van de zwoerd, de buitenste laag die aan het spek zit. „De zweerte was zo lekker." Maar er waren ook mensen die de 'schoentjes' van de poten op aten. Nadat ze waren schoongebor- steld. Het slachten ging door tot in maart. De huisslachtingen duurden tot in de jaren zestig van de vorige eeuw. Peter kent nu niemand meer die een varken houdt. „Het mag niet eens meer. Je moet er op zijn minst tien hebben, wil je geregistreerd kunnen worden." De varkens komen nu uit de varkensstallen. Ze zijn lang niet zo vet meer als vroeger/Peter herin nert het laatste varken dat Diet Bentschap Knook naar de slachterij bracht en die maar liefst 525 pond woog. Het laatste varken dat ze zelf slachtten, was er eentje van Ko Pot, de zoon van de slagersknecht die bij zijn opa Piet werkte. Vanwege de inundatie in 1944 (toen de Duitsers Tholen groten- Het was eigenlijk een goedmaker- tje. Op het jaarconcert van Euterpe in maart was Op den Brouw tijdens het huldigen van de jubilarissen over het hoofd gezien. Dat zei voorzitter Erik Manneke nadat Eu terpe de jubilaris een serenade had bezorgd op het terras achter het ho tel. „Het beste paard van stal had den we administratief over het hoofd gezien." Manneke wees er op dat Euterpe nog geen halve eeuw bestaat, maar dat Op den Brouw al op 1 januari 1952 bij Met Vereende Krachten was begonnen. Hij kreeg nu een etentje aangebo den. Samen met zijn vrouw, kinde ren en kleinkinderen. Het muzikale toetje werd door Euterpe verzorgd. Vertegenwoordiger Carlo de Vries yan de afdeling Zeeland van de KNMF schetste in grote lijnen de muzikale loopbaan van Op den Brouw. Af en toe onderbroken door Jan of diens vrouw Corrie. Alle muzikanten waren in uniform, zei De Vries. Heel anders dan zestig jaar geleden toen de muzikanten nog helemaal niet over een uniform beschikten, noch een pet droegen van de vereniging. Bovendien wa ren het toen uitsluitend mannen die in 'de muziek' actief waren. „Later kwamen er gelukkig vrouwen bij. En als ik nu om me heen kijk, dan zijn de mannen stilaan in de min derheid." De aanwas van jonge le den heeft te maken met de muziek school. Die was er niet toen Jan als 12-jarige bij de muziek ging. Zijn moeder vond het goed dat hij ging blazen. Ze was muzikaal en zong bij de Lofstem, zijn vader was min der enthousiast. Hij mocht uitein delijk wel lid worden als het maar niet voor een korte periode was. Op den Brouw: „Als je ergens lid van werd. moest je ook trouw aan de vereniging wezen. Dat heb ik ook altijd in mijn achterhoofd ge had." Jan wilde graag een blaasinstru ment bespelen. Hij kreeg les in de Gouden Leeuw. Van Johannes Ge luk. „In een kamertje. Het was een klein klasje, twee of drie leerlin gen. Ik vond het als kind mooi dat de muziek rondging door het dorp. Ik was. geen voetballer." Volgens 4 Op den Brouw kon gevat uit de hoek komen. Bij een van de repetities zei dirigent Ben van Os dat de noten gebonden waren. „Mee een fluustouwtje, zei ik toen. Hij begreep dat niet. Natuurlijk wisten wij wel dat hij dat niet zou begrijpen." de Vries had de dirigent tijdens de eerste les een appel bij zich. „Een hele appel was een hele noot, vier tellen. Vervolgens sneed hij de ap pel door de helft om duidelijk te maken dat je dan twee tellen had. Nog een keer door de helft bete kent een kwartnoot, dus één tel." Hij kreeg een piston of cornet mee naar huis, een blaasinstrument ver want aan de bugel. „Wanneer je het Engels volkslied. God saved te Queen, kon spelen mocht je bij de fanfare." Toen het bij MVK steeds minder werd, ging Op den Brouw naar Scherpenisse. Naar de Een dracht waar zijn toekomstige vrouw Corrie trommelde. (Zij was in 1956 lid geworden van de mu ziekvereniging). Op den Brouw: „Het mes sneed aan twee kanten." Hij was dichter bij Corrie en hij maakte weer fnuziek. Volgens de jubilaris ging het in die periode bij alle verenigingen niet.goed. „Dat had onder meer te maken met het werk in de havens van Rotterdam. Mannen gingen in ploegendienst werken en konden niet meer op de repetitieavonden zijn. Er moest was gebeuren. Toen is Euterpe op gericht. Dat is een goede zet ge weest." De Vries haalde ook een anekdote aan die kenmerkend is voor de saamhorigheid onder de leden in de jaren zeventig. Vanwege de late oogst van uien kon Op den Brouw niet aanwezig zijn bij de intocht van Sinterklaas. Meerdere leden van de vereniging besloten om za terdagochtend mee te gaan helpen zodat ze toch allemaal mee konden lopen. Adrie Bos riep tijdens het werk dat ze door moesten rapen, Piet Koopman Jan op den Brouw met hugel. Naast hem zijn vrouw Corrie en dochter Lisette en Bram Ridderhof, de kleinkinderen Mathijs, Marijn en Esther. tot het vaandel dat aan het eind van de akker stond. Op den Brouw leerde vele dirigen ten kennen: Na Geluk kwamen Riedijk, Gijzen. Van Os, de Rooij, Van Echelpoel. Muller, Zwijgers en nu Harrie Bosch. „Ze drukken alle maal hun eigen stempel op de ver eniging. Ze hebben allemaal hun eigen ik en hun eigen tempera ment. En daar moet je altijd weer even aan wennen." Op den Brouw beschouwt de promoties van Euter pe naar een hogere klasse onder leiding van dirigent Peter de Rooij op de concoursen als hoogtepun ten. „Maar het lopen op straat hoort er ook bij. ik ga nog steeds mee. Ik onttrek me nergens aan. De jubilaris was 25 jaar lid van het bestuur en beheerde de instrumen ten. Dat laatste doet hij nu weer. Volgens De Vries bracht Op den Brouw regelmatig instrumenten voor reparatie weg naar Tierolff in Roosendaal. Hij bouwde er goede contacten mee op. „Dat contact is er nog steeds waardoor er bepaalde zaken soms snel kunnen worden geregeld." Volgens De Vries zijn leden zoals Op den Brouw heel be langrijk voor de vereniging. „Zij maken de vereniging groot. Zonder Dirigent Gijzen gaf een keer te kennen dat Jan niet kon tellen. Jan dacht daar echter heel anders over. De volgende keer nam hij een telraam mee in zijn muziektas. Maar of dat ook werkelijk gebruikt is, bleek niet te achterhalen. hem had de jeugd van Euterpe geen toekomst gehad." Ook is hij actief bij de ontvangst van oud-papier bij de container. Hij krijgt nu hulp van een van zijn klein zonen. Op den Brouw speelde jaren samen met zijn vrouw en zijn doch ter Lisette in Euterpe. Corrie speelde saxofoon en was bijna veertig jaar lid. Lisette was een kwart eeuw lid van de vereniging. Of zijn kleinkin deren talen naar een instrument? Jan: „lk ga ze niet opjutten. Het moet wprkelijk uit henzelf komen." VERVOLG VAN SCHOOL Zandbergen is. naast docent Engels, coördinator internationalisering op het Westerpoort. „We willen meer dingen op internationaal niveau doen met meerdere vakken. We wil len meer Europees werken om be trokkenheid te krijgen bij Europa en meer begrip kweken voor andere landen." Zo hebben alle 96 vierdejaars leer lingen en tien docenten onlangs een zesdaagse reis naar Engeland gemaakt. Het was geen snoepreis je. want de leerlingen moesten al lerlei schoolopdrachten vervullen die bij terugkomst verder uitge werkt moesten worden. Ze tellen mee voor het examen. De leerlin gen verbleven bij gastouders. „We hebben gemerkt dat we een hele fijne groep leerlingen hebben die goed luisteren. Ik denk dat er wat dat betreft een groot verschil is met een school uit de Randstad." Zand bergen vertelt trots dat ze een com pliment van diverse gastouders kregen over het gedrag van de leer lingen. „We hadden er op geha merd dat Engelsen heel beleefd zijn met thank you en yes please. Nu zeiden de gastouders dat ze de leerlingen zo beleefd vonden." Eén leerling die het basisniveau volgt, Jelmer Bos uit Tholen, gaat binnenkort ook het Anglia-examen doen. Zandbergen vertelt dat hij een kortere voorbereiding heeft ge had en daarom op een later mo ment examen mag doen. „Hij zit weliswaar in de B-klas, maar is ontzettend goed in Engels. Straks heeft hij hetzelfde Angliadiplpma als het hoogste niveau bij de ge mengde leerweg. Dus dan heeft hij naast zijn B-diploma, een diploma voor een veel hoger niveau En gels." De 21 geslaagden voor het An- gliadiploma: Elementary: Kelly Aar-noudse. Oud-Vossemeer; Me lissa Bal, Tholen: Junior Delen, Halsteren; Angelique Hage, Poort vliet; Katya Hagenaars, Sint-Anna- land; Mark Klippel, Sint-Maar tensdijk; Ejnily Kloosterziel. Oud- Vossemeer; Casper Leijs, Sint- Maartensdijk; Kirsten Menheere, Scherpenisse; Bas Musters, Nieuw-Vossemeer; Patrick Pijpers, Sint-Maartensdijk; Nando van Re- nesse. Sint Philipsland; Jessica Scherpenisse, Sint-Annaland: Ro- sanne Snellens, Oud-Vossemeer;, Jonathan Velasco Ramirez, Tholen; Dolf van der Werff, Tholen. Pre-in- termediate: Joey de Jonge, Sint- Annaland; Marc van der Laan, Tholen: Meivin Lindhout, Sint- Maartensdijk; Kyle Matthijssen en Keivin Wiens, Poortvliet. Een 47-jarige vrouw uit de gemeente Tholen is dinsdagmorgen rond kwart over acht met haar auto in de sloot langs de Postweg tussen Tho len en Poortvliet beland. De ambulance werd gealarmeerd en de brand weer kwam even later ook ter plaatse. De vrouw kon het portier van de auto niet open krijgen en dan spreekt de brandweer van een mechani sche beknelling. Brandweerpersoneel heeft de ambulancebroeders ge holpen om de vrouw, die na het ongeval nog bij kennis en aanspreek baar was, uit de auto te halen. Ze is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek. De vrouw had last van haar nek en rug. Over de toedracht van het ongeval is vooralsnog niets bekend. Zaterdagavond raakte een 39-jarige man ook van de weg, maar dan tussen Oud-Vossemeer en Tholen. Hij belandde omstreeks kwart voor twaalf met zijn auto in de sloot en half op een akker naast de Oud- Vossemeersedijk. De brandweer werd gealarmeerd voor een ongeval met beknelling, maar toen die aankwam, stond de man, afkomstig uit de gemeente Goes, al naast zijn voertuig. Hij verklaarde dat hij de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De man hield alleen wat blau we plekken eraan over. Hij ging te voet terug richting Oud-Vossemeer op zoek naar een hond die ook in de auto zat, maar tijdens de conster natie was kwijtgeraakt. De volgende dag meldde hij bij de politie dat zijn hond weer terecht was. Volgens de politie had de man geen alco hol gedronken. Achter de toonbak v.l.n.r. Neleward en Jo op den Bouw, Peter en Corien op den Brouw. De officier van justitie eiste donder dag bij de rechtbank in Middelburg tegen de 46-jarige A. de J. elf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en te gen de 32-jarige R. M. acht maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De offi cier van justitie had verder negen maanden gevangenisstraf voor een 56-jarige vrachtwagenchauffeur uit het Engelse Sleaford in petto. De Roosendaler huurde de loods aan de Nijverheidsweg in Sint Phi lipsland. Op 20 augustus deed de FIOD, die getipt was door de Engel se ambassade, een inval in de loods. Op dat moment waren de mannen bezig de trailer van de Engelse chauffeur te laden met sigaretten zonder accijnszegel. Het nadeel voor de fiscus was 2,6 miljoen euro. De officier realiseerde zich dat de verdachten niet de top van de orga nisatie waren, maar dat ze wel hun aandeel hadden in de sigaretten smokkel. Zo vond de officier dat De J. een leidinggevende rol had. „Hij was de initiatiefnemer. Hij heeft M. gevraagd of hij iets wilde verdie nen." Beide mannen verklaarden 125 euro voor de klus te krijgen. wagen met trailer achteruit in de loods gereden. Op het moment dat zes miljoen sigaretten op pallets op de trailer waren geladen viel de po litie binnen. Later werden in de wo ning van M. nog illegale sigaretten gevonden. Daaruit bleek dat hij drie weken daarvoor ook sigaretten zon der bandjes had geladen en van de chauffeur een slof had meegekre gen. M. zou drie keer eerder bij de loods zijn geweest. „Het ging om Iaden en lossen,maar ik wist niet hoe het in elkaar stak", zei hij. Ook De J. vertelde de afkomst van de si garetten niet te weten. Ze hadden het gedaan om iets bij te verdienen, want privé ging het hen niet voor de wind. De Engelsman had verklaard dat het ritje London niet om een 'schone' zaak ging en vermoedde dat het om (illegale) drank of siga retten ging. Voor de officier was het duidelijk dat ze wisten dat het om sigarettensmokkel ging. Alle drie de verdachten hebben twee dagen vast gezeten Hij hield in de eisen wel rekening met het tijdsverloop. De niet ge compliceerde zaak was meer dan twee jaar op de plank blijven liggen. De raadsman van M. bepleitte vrij spraak, omdat zijn cliënt niet wist dat het sigaretten waren en dat hij niet meer dan een onwetende hulp kracht was geweest. De advocaat van De J. bepleitte een werkstraf. Hij omschreef het duo als sukke laars die een schijntje kregen voor het laden van de sigaretten. De rechtbank doet 3 mei uitspraak. deels onder water hadden gezet), was het gezin Koopman geëva cueerd. Jo: „Maar mijn vader ging geregeld terug om bij de boeren clandestien varkens te slachten." Jo zelf leurde als kind met lever worst. Of ze bracht vlees weg dat besteld was. Als het regende, mocht ze met de taxi van Ko Steke- tee mee. „Als het dan nat en mod derig was in de polder, kwamen we wel eens vast te zitten en moesten er planken onder de wielen om weer los te komen." Haar moeder Koos was coupeuse, maar hielp in de winkel als haar man aan het slachten was. Op een foto staat Koopman trots bij een worsten ma chientje. Dat is inmiddels al lang een elektrisch apparaat, maar de worst wordt nog steeds gemaakt: losse en in d'n daerm. Peter: „Veel oud-inwoners die in het dorp zijn voor een familiefeestje of een be grafenis komen nog steeds om worst en spek." Zijn vader Neleward (73)werkte in de havens voordat hij bij zijn schoonvader in de zaak kwam. Hij leerde het vak in de praktijk nadat hij in 1960 met Jo huwde. Nele ward slachtte samen met zijn schoonvader de varkens en koeien. Beende ze uit en verwerkte het vlees. „Ik heb dat ontzettend graag gedaan. In de winkel staan niet hoor, ik stond liever achter in de slachterij." Jo stond daarentegen wel in de winkel. Vaak samen met haar moeder. Jo en Neleward heb ben in 2004 de zaak overgedragen, maar zijn nog wel actief. Samen helpen ze 's ochtends de vitrines vol leggen. Jo staat nog enkele da gen in de winkel, Neleward brengt nog een paar bestellingen rond. Het assortiment vleeswaren breid de zich steeds meer uit. Er zijn nu wel veertig soorten. Maar Op den Brouw ging ook zelf bami en nassi maken. Peter: „Er is veel meer vraag naar kant- en klare produc ten. Mensen hebben minder tijd om het zelf te doen. We maken in de winter hutspot, stampot van boe renkool en zuurkool. We hebben tien soorten soep. In de zomer ma ken we vlees voor de barbecue. We doen ook buffetten, maken hapjes klaar voor feestjes." Peter kwam in 1982 in de zaak. Hij volgde de slagersvakschool en ging in de winter, samen met bakker Adriaan van den Hoek, naar Ant werpen om zich te specialiseren. In het maken van worsten en het berei den van maaltijden, wild en gevo gelte. Hij heeft daar nog profijt van. De ambachtelijke slagers hebben veel concurrentie van de super markten. Jo: „Vroeger ging je naar de bakker, de slager, de groente boer. nu gaan de mensen naar de supermarkt." Om zich te onder scheiden, is Op den Brouw steeds meer zelf gaan maken. „Daar ko men de klanten voor. Het is een stukje kwaliteit dat ze nergens an ders vinden. En als je kwaliteit le vert, win je altijd." Zijn vrouw Co rien op den Brouw-Janse (44) staat ook in de winkel. Het past in de traditie van het familiebedrijf. In 2005 was het zelf slachten voorbij. De eisen werden strenger, mede veroorzaakt door de gekke koeien ziekte, zegt Peter. „Weer een stukje traditie weg, maar aan de andere kant gaf dat ook heel veel werk." De Brabanders hadden de bewuste morgen afgesproken op een par keerplaats bij Oude Tonge, waar de politie hen zag spreken met chauffeurs van twee vrachtwagen combinaties. De Engelse chauffeur reed vervolgens achter de BMW van de verdachten aan naar Sint Philipsland. Daar werd de vracht-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3