Bal Sale €2,50 Eerste Anglia-diploma vierde klas gemengde leerweg van Westerpoort Eén, twee, drie, spring roept Arjan Rottier terwijl hij aan het touw trekt 25 ernstig verwaarloosde paarden weggehaald Tankstation Tegels vanaf Voordelig saldo jaarrekening neemt zorgen Tholen niet weg Donderdag 26 april 2012 68e jaargang no. 24 Wattstraat 3 Tholen V.d. Kerkhof trapt af bij Smerdiek Stavenisse viert geen Koninginnedag Brandalarm door kokende politie WÊmmKm Digitale publicatie stadsregering Tholen Alle 21 leerlingen van 'zeer zwakke'richting vmboschool slagen De vmboschool Westerpoort in Tholen heeft dinsdag zijn eerste Anglia-diploma's uitgereikt. Alle 21 leerlingen, die het vierdejaar van het niveau vierde leerweg volgen, zijn hiervoor geslaagd. Het papiertje is internationaal er kend. Westerpoort heeft dit jaar voor het eerst examen afgenomen volgens het Angliasysteem. Dat is een op Eu ropees niveau werkend onderwijssysteem, ontwikkeld in Engeland, bedoeld om het leren van de Engelse taal te stimuleren. De lessen op de Thoolse school waren ver plicht,.eveneens als het examen. Omdat het begonnen is als proef, betaalde de school de examens zelf. Twee niveaus Internationalisering Sportweek wijkt noodgedwongen uit naar 'de schuur Vliegend tapijt Boogschieten Fokker in Sint-Maartensdijk onder toezicht De Nederlandse voedsel- en warenautoriteit (NVWA) heeft samen met de gemeente bij een paardenfokker in Sint-Maartensdijk dinsdagavond en woensdagochtend 25 paarden weggehaald wegens ernstige verwaarlozing. De dieren zijn elders ondergebracht. Volgens de NVWA zijn de dieren zwaar ondervoed en slecht verzorgd. Te gen de fokker is proces-verbaal opgemaakt. Voeding De jaarrekening 2011 van de gemeente Tholen mag dan sluiten met een voordelig saldo van 380.805 euro, vol gens wethouder Peter Hoek is de financiële toekomst al lerminst zonnig. De meevallers zijn vooral eenmalig, en er dienen zich structurele tegenvallers aan. Daarbij zorgt de val van de regering voor onzekerheid over hoe de uit kering uit het gemeentefonds zich zal ontwikkelen. „Die duidelijkheid zal er vóór januari, februari niet zijn", ver wacht de wethouder. Staatsschuld Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. René van de Kerkhof, die in de tijd van Cruijff in het Nederlands elftal speelde, trapt op 3 mei de benefiet wedstrijd bij Smerdiek af. Trimclub Altijd Stram neemt het dan op tegen de dames van Smerdiek. De trim club krijgt daarbij versterking van oud-profs Dolf Roks en de tweeling Dennis en Gérard de Nooijer. Het doel is geld inzamelen voor zieken huis Lievensberg. Van de Kerkhof is gevraagd door Ruud Cogels van Smerdiek, die het goede nieuws dinsdagavond in de vergadering voor de benefietwedstrijd kon mel den. Ze zijn goed bevriend. De af trap is 's avonds om half acht. Co- gels sluit niet uit dat Van de Kerkhof misschien ook een balletje meetrapt in de wedstrijd. Vanwege het plotseling overlijden van een dorpsgenoot wordt in Sta venisse het volledige Koninginne dagprogramma afgelast. De organi satie, met daarin Stichting Actief Stavenisse en Tonk, vindt dat het beste uit respect voor de nabestaan den. In Tholen is er een wijziging in het programma: de rommelmarkt van scouting Heenetrecht wordt verplaatst van de Markt naar de loods van Zandijk aan Slachtveld 3. De organisatie neemt het zekere voor het onzekere om niet. zoals voorgaande jaren, te verregenen. De brandweer rukte zondagmorgen om kwart over elf uit vanwege brandalarm op het politiebureau in Tholen. Het automatisch branda larm was afgegaan. Eenmaal ter plaatse bleek dat de agenten 'iets aan het bereiden waren' en dat ging smeulen. „De rookmelder maakt geen onderscheid tussen brandrook en etenswalm, dus die ging af', ver telt brandweercommandant Koos de Feijter. De politie wilde geen nadere toelichting geven waarom het alarm afging en daarom blijft het onduide lijk wat er op het lunchmenu van de agenten stond. Openingstijden: Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7 www.logusbergenopzoom.nl Eeuwenlang was het Thoolse stad huis de plek van waaruit de magi straat de stad en het omliggende ge bied bestuurde. Alleen al om die reden is het gebouw een passend decbr voor de presentatie van het boek 'De stadsregering van Tholen 1577-1795'. Vanmiddag krijgt au teur A. Romeijn uit Giessen een exemplaar aangeboden. De lijvige studie verschijnt niet in druk, maar komt beschikbaar via de website van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Romeijn gaat uitvoerig in op aller hande facetten van het Thoolse stadsbestuur, en besteedt ook aan dacht aan zaken als het Rampjaar 1672 en de laatste pestepidemie in Tholen. Een apart deel wijdt de au teur aan de ruim 200 regenten en hun families. Vanaf 1995 heeft hij onderzoek gedaan in de resoluties van het stadsbestuur, de stads- en kerkrekeningen en het archief van de weeskamer. Dat resulteerde tien jaar geleden al in een eerste publi catie, over de Thoolse stadsregering tot 1702. Ze moeten nog eindexamen doen, maar het eerste diploma is al binnen voor de 21 vierdejaars vmbo'ers gemengde leerweg van het Westerpoort in Tholen. Ze zijn geslaagd voor hun Angliadiploma, dat is een internationaal erkend diploma Engels. Een jaar lang hebben de vierde klassers een uur per week Engelse les gehad volgens het Angliasys teem. Het was een andere invulling van het extra uur voor Engels, dat bij de gemengde leerweg hoort. De leerlingen werkten zelfstandig en maakten oefeningen: lezen, schrij ven en luisteren. Zo moesten ze bijvoorbeeld filmpjes bekijken waar ze vragen over kregen. Woordjes leren hoorde er niet bij en ook geen spreekvaardigheid. „We zijn een kleine school en heb ben een te kleine bezetting daar voor. Bij Engels spreken heb je ook meer docenten nodig om dat te oe fenen", zegt Josien Zandbergen. De docent Engels reikte dinsdag de diploma's van het Anglia Network uit. Het is een opsteker in een lastige periode die het Westerpoort door maakt. De school worstelt sinds 2010 met het predicaat zeer zwak voor de richting gemengde leer weg. In een eerdere editie van deze krant vertelde interim-directeur Jaap Oomen (die inmiddels, even eens tijdelijk, is opgevolgd door Hans Franken) dat het Westerpoort hard werkt om de tekorten weg te werken. Die inspanningen zijn nog niet voldoende om nog dit school jaar weer goedgekeurd te worden door de inspectie. De school staat onder verscherpt toezicht en de inspectie heeft in no vember de school weer bezocht en een tussentijdse rapportage ge maakt die onlangs is gepubliceerd. De inspecteur erkent weliswaar dat de medewerkers er alles aan doen om het schoolniveau op te krikken, maar dat ze nog niet zo ver zijn dat de school weer 'groen' kan kleu ren. De slechte beoordeling geldt overigens alleen voor de richting gemengde leerweg. De kader- en de basisrichting voldoet wel aan de eisen van de onderwijsinspectie. Zandbergen: „Onze kaderopleiding komt er in een onderwijstest juist als bovengemiddeld goed uit." Het Anglianetwerk is verspreid over Europa. De opdrachten zijn voor al le leerlingen hetzelfde, hetzij op een ander niveau. Op het Westerpoort kregen de leerlingen les op het ni veau elementary en, een stapje ho ger, pre-intermediate, in de tabel van Anglia ondergebracht onder de noemer algemeen niveau. Vijf leer lingen volgden het hogere niveau, de rest deed elementary. Dat werd bepaald tijdens de oefeningen op de computer. De leerlingen deden in januari al examen, tegelijkertijd met andere leerlingen in Europa. Dat gebeurde schriftelijk. Alle ingevulde examens werden opgestuurd naar Engeland en daar nagekeken. Het duurde twee maanden voor de uitslag bekend werd en nog ietsje langer vanwege het wachten op de diploma's. Die moesten uit Roosendaal komen, waar een afdeling van Anglia is ge vestigd. De vierdejaars hadden dinsdag toch nog vóór aanvang van hun vmbo- examen hun internationale papier tje. ..Het is het allereerste diploma dat ik heb. Ik vind het wel bijzon der", zegt Jonathan Velasco Rami rez (16) uit Tholen. Hij haalde de graad distinction op het niveau ele mentary. wat wil zeggen dat hij vrij wel alles goed had (meer dan 80%). Hij vond het examen best makke lijk. Hij weet nog niet waar hij het diploma voor kan gebruiken. „Mis schien is het later nuttig bij mijn werk." Hij wil hotelanimator wor den. „Het liefst in Spanje. Thuis spreken we ook wel eens Spaans. Ik kom oorspronkelijk uit Colombia." Als hij slaagt voor zijn vmbo-exa- men. wil hij graag een recreatieop leiding gaan volgen. „Ik wilde dat eerst in Bergen op Zoom doen, maar we gaan verhuizen naar Am sterdam. dus zal ik daar een school moeten zoeken." Meivin Lindhout (15) uit Sint- Maartensdijk denkt dat zijn Engelse vaardigheden misschien van pas ko men als hij mogelijk architect wordt en in het buitenland gaat werken. Eerst wil hij op het Markiezaatcol- lege bouw- en infra gaan leren. „Ik vind het leuk en bijzonder dat ik een diploma uit Engeland heb", zegt hij. De Vossemeerse Emily Kloosterziel (16) denkt dat ze geen Engels nodig heeft voor haar vervolgopleiding. Ze gaat laboratoriumtechniek doen in Breda. Of ze het papiertje nou nodig heb ben of niet, Zandbergen noemt het een mooie aanvulling op de portfo lio van de leerlingen. „Straks gaan ze naar het mbo en misschien vol gen ze buitenlandse stages. Mensen in het buitenland kunnen aan de hand van dit diploma makkelijker het niveau van de leerlingen bepa len." ZIE VERDER PAGINA 3 De sportmiddag van de Nationale Sportweek in Poortvliet is woensdagmiddag noodgedwongen verplaatst naar de loods van bouwbedrijf Schot aan de Paasdijkweg. Sportvereniging en organisator Bepsport heeft dat op het laatste moment besloten vanwege het onstuimige weer. Binnen of buiten, voor de vijfentwintig basisscholiercn was de pret er niet minder om. De activiteiten stonden aanvankelijk gepland op het trap veldje aan de Deestraat. Met amper acht graden en om de haverklap buien was dat geen haalbare kaart. De loods aan de Paasdijkweg bleek een droog alternatief. De basisscho lieren renden zich suf op de stormbaan, haalden acrobati sche toeren uit tijdens twister en.sprongen metershoog op het springkussen. „Bewegen, daar draait het om", zei Ma ry Josée Vroon, bestuurslid van sportvereniging Bepsport. En laat dat nu juist het doel zijn van de Nationale Sport week. In dat kader organiseert de Poortvlietse vereniging deze week iedere dag een activiteit. De sportmiddag is er daar één van. Op het programma stonden zes activiteiten: een storm baan, reuze twister, springkussen, mikado, jenga en een vliegend tapijt. Dat laatste trok de meeste belangstelling. „Eén, twee, drie, spring", roept Arjan Rottier (11) terwijl hij aan het touw van het vliegend tapijt trekt. De zes kinde ren springen enkele tientallen centimeters de lucht in. Ze hebben duidelijk plezier. „Dit is echt leuk", zegt Sarina Theunissen (10), terwijl ze op het gele tapijt staat. Ook Jesse van de Kasteele (12) heeft het naar zijn zin. Zijn hoofd loopt rood aan van de inspanning. Bij het spel jenga gaat het er een stuk rustiger aan toe. Met een geconcentreerde blik trekken Mascha Jansen (9) en Joeri Anthonisse (9) beurtelings houten blokken uit een anderhalve meter hoge toren. Joeri trekt voorzichtig nog een blok uit de stapel. De toren wankelt. Heel voorzichtig legt hij het blokje bovenop de stapel. Dan gaat het mis. De stapel stort in elkaar. Net op tijd weet hij weg te komen. De sportmiddag was voor alle leeftijden. Toch lopen er voornamelijk basisscholieren rond. „Middelbare scholie ren hebben nog geen vakantie", verklaart Mary Josée. Gis terenavond organiseerde Bepsport daarom speciaal voor de wat oudere kinderen (vanaf tien jaar) boogschieten. Ook dat vond plaats in de schuur aan de Paasdijkweg. Vanavond staat de Zumba marathon in dorpshuis 't Ouwe Raed'uus op het programma. Die begint om zeven uur. Vrijdag sluit de sportweek af met een workshop boksen. De in beslagname was gisteren zelfs landelijk nieuws. Het werd op Ra dio I bekend gemaakt. De paardenfokker ging volgens de NVWA al eerder in de fout. Het bleef toen beperkt tot een proces verbaal. Verbetering bleef uit. Nu was de maat echter vol. Bij een her controle dinsdag bleek dat 25 van de 50 paarden zo mager waren dat er sprake is van ondervoeding. Ook de huisvesting op deze fokkerij is volgens de NVWA niet geschikt voor het houden van zo'n groot aan tal paarden. De helft van de paarden werd afgevoerd, de andere 25 paar den kunnen blijven. De fokker blijft onder toezicht van de NVWA staan. Na overleg met de dienst regelingen van het ministerie van economische zaken, landbouw en innovatie zijn de paarden overgebracht naar een opvangadres waar de dieren de no dige diergeneeskundige zorg en voeding krijgen. Onzekerheid over financiën gemeente na val kabinet Met name de uitkering uit het ge meentefonds, de bijdrage voor jeugdgezondheidszorg en een terug gave van de belastingdienst leveren Tholen tonnen voordeel op ten op zichte van de gewijzigde begroting. Verder zijn er flinke meevallers op het gebied van uitkeringen en de wet maatschappelijke ondersteu ning. Minder dan begroot leveren de omgevingsvergunningen op (dik drie ton), en de lijkbezorgingsrech- ten. terwijl leerlingenvervoer en vergoeding van planschade juist meer kosten. Verder is ruim een ton extra uitgetrokken voor oninbare vorderingen. Zoals belastingaan slagen die niet betaald worden, door particulieren zowel als bedrijven. Bij een economische crisis komt dat vaker voor. Gaat bijvoorbeeld een bedrijf failliet, dan kan het zijn dat er een schuld is aan de gemeente", legt wethouder Hoek uit. Ook het achterblijven van het aantal omge vingsvergunningen heeft met die crisis te maken. „Als gemeente kun nen we de crisis niet beïnvloeden." Waar Tholen evenmin invloed op heeft, is bijvoorbeeld het feit dat de Bank Nederlandsche Gemeenten het dividend halveert om de finan ciële buffers te versterken. Dat scheelt de gemeente jaarlijks twin tig tot dertig mille aan inkomsten. Hoewel Tholen de voor de periode 2010-2013 afgesproken bezuiniging van 2.8 miljoen euro voor 95 pro cent heeft gerealiseerd, zijn er ont wikkelingen die in de toekomst tot een verdere aanpassing van het be leid nopen. Tholen is dan wel geen krimpgemeente, maar de gemiddel de leeftijd van de bevolking loopt op. Vorig jaar groeide het aantal 65- plussers met veertien procent, ter wijl in het basisonderwijs het aantal leerlingen met vijf procent afnam. „De gevolgen daarvan gaan we merken in de gemeentefinanciën." Voor de toekomst is er op het finan ciële vlak veel onzekerheid. In het Catshuisberaad zijn zaken afgespro ken die van invloed kunnen zijn op het gemeentefonds. Maar door de val van het kabinet is allerminst duidelijk wat er van die afspraken overeind blijft. Hoek: „De bezuini ging op ontwikkelingssamenwer king of een btw-verhoging, daar merkt de gemeente niet veel van. Maar wel van het bevriezen van de salarissen, omdat er een koppeling bestaat tussen de rijksuitgaven en de voeding van het gemeentefonds." Volgens de wethouder kan het niet anders of de oplopende staatsschuld heeft een keer gevolgen voor de ge meenten. „Daarom zullen we reke ning moeten houden met het nemen van structurele maatregelen. Moe ten nadenken over investeringen en onze ambities." De gemeenteraad ontkomt volgens hem niet aan het maken van keuzes in de kadernota. Jan op den Brouw zestig jaar bij MVK en Euterpe Bloemen voor Nico Klippel bij jubileum AVC '87 Miny Geuze bezoekt de reünie van de Jenaplanschool EN VERDER... 75 jaar slager Op den Brouw in Sint-Maartensdijk Celstraffen geëist voor sigarettensmokkel DE DROMEN VAN EEN KAT ZIJN MET MUIZEN GEVULD Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Anika Jansen (6), Amber Quist 17) en Tracy Vijl (8) (v.l.n.r.) springen op het vliegentapijt, voortgetrokken door hulpmoeder Josca Jansen (niet op de foto). Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1