Op de plek van het kunstwerk werd vroeger nog gezwommen Met Jacinther bedient Kees Priem klanten via de digitale snelweg 'We gaan voor kwaliteit en willen de juiste persoon op de juiste plaats' Tholen Emmer water voor boom die geschiedenis van Smurdiek vertelt Tien jaar heemkundekring met expositie en boek straatnamen Officiële Mededelingen natuur en landschap Agridienst Donderdag 26 april 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Jaarringen Met een fototentoonstelling in de hal van het gemeente huis en de uitgave van een Thools straatnamenboek schenkt heemkundekring Stad en Lande van Tholen aan dacht aan het tienjarig bestaan. SGJ onder toezicht inspectie jeugdzorg Ruim twintig mille tekort voor bejaarden van de Provincie Zeeland Ariën Heijmans neemt met ongewijzigd team ADS en Agridienst over „We zijn een laagdrempelig uitzendbureau, we willen mensen geen etiket opplakken." Daarom zet Ariën He- ij-mans liever niet het woordje directeur achter zijn naam. „We zijn een team." Dat bestaat uit vaste gezich ten. Want stabiliteit staat hoog in het vaandel bij zijn twee uitzendbureaus ADS en Agridienst. Ariën heeft begin dit jaar het stokje overgenomen van zijn vader Leo, die als adviseur aan het bedrijf verbonden blijft. Hij zet het bedrijf voort met Kees Aarden, Jacq van Kaam en Wenny de Blieck. De huisstijl is het enige dat veranderd is. Alle diensten De plek waar donderdagmiddag het nieuwe kunstwerk op de Haven in Sint-Maartensdijk werd 'onthuld', roept herinneringen op. Op die plek stroomde vroeger het water van de Oosterschelde het dorp binnen. Voor de afsluiting van de Pluimpot in 1957 was er nog sprake van eb en vloed. Kinderen speelden op de kade of zwommen bij hoog water in de haven. Zoals Wim Brevet (oud-directeur van de Rieburch) die bij de onthulling aanwezig is. „Daar doken we in het water," wijst hij naar het kunstwerk op het grasveld. Het kunstwerk past in het project om het onzichtbare zichtbaar te ma ken en doet nu al zijn werk. Het straten patroon met de haven aan de Pluimpot is er in te herkennen. Bre vet is ook oud-voorzitter van TOF (Thoolse Ondernemers Federatie). Zijn opvolger Jaap Kloet die jonger is, staat naast hem. Die heeft niet in de haven gezwommen, zegt hij, maar herinnert zich nog maar al te goed dat de haven open was. Tot 1961 toen de haven dichtgegooid werd met zand en grond dat afkom stig was van de zeedijk die lag op de plek waar nu de Sportlaan ligt. Nu zijn er weer plannen om uitge rekend op de plek waar het kunst werk staat, het water in het dorp te rug te brengen. Onderdeel van de impuls Sint-Maartensdijk. Als dat het geval zou zijn, dan .moet het kunstwerk een meter of tien ver plaatst worden. Zo ver is het nog niet en het is de vraag of het er ook wel van komt. Van een 'onthulling' was eigenlijk geen sprake. Er hing geen doek over het beeld van roestvaststaai van kunstenaar Danny de Rijt. Wethou der Kees van Dis gooide een emmer water tegen het glimmende beeld aan. Het wate liet het beeld nog meer blinken en stroomde naar be neden. De Pluimpot in, als het ware in de richting van de Oosterschelde. Even later gaat het regenen. Marinus Geuze is ingenomen met het kunstwerk. Hij is de Zeeuwse vertegenwoordiger van de Heidemij die met het idee kwam om in Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland en Scherpenisse de band met het verle den van de havens weer zichtbaar te maken. Het beeld werd gemaakt door acht werkzoekenden in de zo genaamde brugwerkplaats waar de gemeente een financiële bijdrage aan leverde, maar waar ook sponsoren een steentje aan bijdroegen. „Het is interessanter omdat er zoveel men sen bij betrokken zijn. Het is niet een man, de kunstenaar, die het ge maakt heeft, maar het is door sa menwerking van verschillende men sen tot stand gekomen. Een soort coöperatie." Het beeld past ook mooi in een variant van het vers je over de dorpen op Tholen, zegt i hij. "Scherpenisse blinkt, Smurdiek stienkt, kan nu omgekeerd worden." Omdat praktisch geen van de werk zoekenden ervaring had in de me taal noch in het lassen, was het een hele klus geweest om het beeld op tijd klaar te krijgen, vertelt docent en coach Hermus. Het lassen en po lijsten is een secuur werkje. Niet al le lassen zijn gepolijst zoals hij het zich had voorgenomen. Omwille van de tijd. Een kenner zal het zien, een willekeurige voorbijganger niet. Die ziet een soort boom. En daar vergeleek Van Dis het beeld ook mee. Een boom die ook op klei goed kan groeien. 'Uit de verweven wortels van heden en verleden is een nieuwe boom gegroeid, een boom met ringen en straten in plaats van jaarringen, een boom van ken nis voor de makers en een bijzonde re boom die een stukje van de ge schiedenis van Smurdiek vertelt.' I Kees Priem heeft zijn netwerkbedrijf tijdelijk gehuisvest aan de Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk. Kees Priem (59) is een netwerker. Veel ruimte heeft hij niet nodig. Hij werkt met twee computers in zijn kantoor in Sint-Maartensdijk. Het in ternet zijn belangrijkste instrument, de wereld zijn werkterrein. Hij biedt er nu negen internetdiensten op aan en heeft er nog zes op stapel staan. Priem legt uit dat zijn prille onder neming Jacinther staat voor een aan genaam en gezonder leven en het behoud van de natuur. Maatschappe lijk verantwoord ondernemen vormt de basis, zegt hij. „Het gaat om pro ducten uit heel de wereld die milieu vriendelijk geproduceerd worden en die het leven veraangenamen. Van de bouw van een huis dat nul ener gie vergt, het investeren in de pro ductie van plantaardige olie tot de verkoop van natuurlijke cosmetica- artikelen aan toe." Priem maakt zich zorgen om het milieu. Volgens hem moet het anders en kan het an ders. Hij vormt de spil van Jacinther dat op tal van terreinen actief is. Als het maar groen is, dus rekening houdt met het milieu. „Ook voor Zeeuwse bedrijven die hun produc ten via internet willen verkopen staat de deur wijd open. Jacinther biedt een totaalconcept: van opslag tot aan de afhandeling van een klan tenbestelling." Samen met zijn vrouw Jennie Moer land keerde hij terug naar Tholen. Naar zijn geboorteplaats. Najaren in de vastgoedsector gewerkt te hebben in Spanje, Italië en Frankrijk. Tot die markt door de bankencrisis inzakte en Priem de bakens moest verzetten. Daarvoor zat hij in de logistiek voor verse producten. Reisde naar Afrika om bloemenkwekers te begeleiden hun producten snel op de Europese markt te brengen en te verkopen. Hij zag er de armoede en de vervuiling van het milieu. Dat zette hem aan het denken. „Ik ben rond gaan kijken. Heb nieuwe ideeën opgedaan. Ik heb hier kantoorruimte gevonden waar ik mijn ideaal waar kan maken." Priem maakt een nieuwe start met een bedrijf dat bijna uitsluitend ge bruik maakt van de digitale snelweg. Producten bestellen en diensten be trekken via het internet heeft volgens hem de toekomst. „Door er veel op één plek te concentreren wordt het cx)k goedkoper." Priem werkt met zelfstandige agenten, freelancers en zzp'ers die op hun beurt weer dien sten of producten verkopen. Een van de negen diensten is Euphony, een aanbieder van telecommunicatie (te lefonie, tv, internet) die volgens Priem tenminste 25 procent goedko per is dan de grootste aanbieder in Nederland, maar die alles via inter net doet en bespaart op papier, dure reclamecampagnes en winkelpan den. Contact: info@jacinther.com of 0166785785 of 0640235229, Nijver heidsweg 14695 RC Sint-Maartens dijk. (Advertentie I.M. Penningmeester Dieneke van Dijke benoemd tot erelid Binnenkort worden in het gemeen tehuis in Tholen de zeven Thoolse woonkernen van vroeger in beeld gebracht. Uit de collectie van de heemkundekring zijn van elke plaats een aantal karakteristieke beelden geselecteerd, die op pane len worden geëxposeerd. Aan de fo totentoonstelling wordt voor de schooljeugd een wedstrijd gekop peld. Ze is tijdens de openingsuren van het gemeentehuis te bekijken. De expositie is één van de activitei ten in hefkader van het tienjarig be staan. vertelde vóorzitter Jaap Bout op de jaarvergadering van Stad en Lande van Tholen. Een andere is de uitgave van een boek waarin alle De stichting Gereformeerd Jeugd welzijn (SGJ) is door de inspectie jeugdzorg onder verscherpt toezicht gesteld. De instelling voor christe lijke jeugdzorg, met een regiobu reau in Goes en een zevental Zeeuwse jongeren onder haar hoe de, moet een verbeterplan opstellen. Ze is vastbesloten om de zaak op orde te krijgen. De SGJ is, over een langere periode en na herhaalde toetsing, niet in staat gebleken om aan de gestelde kwaliteitseisen te voldoen. Naar aanleiding van calamiteiten en ver schillende klachten en signalen stel de de inspectie een onderzoek in. De SGJ zelf geeft aan, dat er te wei nig systematische aandacht was voor de veiligheidsrisico's van kin deren. De instelling zal een visie op de noodzakelijke verbeteringen op papier moeten zetten, en vervolgens een verbeterplan moeten opstellen met concrete maatregelen. Over de voortgang van de verbeteringen zal regelmatig overleg plaatsvinden tussen SGJ en inspectie. Deze laat ste zal ook verwacht en onverwacht toezicht uitoefenen. straatnamen van Tholen en Sint- Philipsland belicht worden. Het wordt samengesteld door oud-ge- meentearchivaris Hans Zuurdeeg, die er in de loop van de jaren de ge gevens voor heeft verzameld. De le den van de vereniging krijgen het boek, dat het gebruikelijke jaarboek vervangt, cadeau, aldus de voorzit ter. Bout keek in zijn openingswoord te rug op tien jaar heemkundekring. Een periode waarin de vereniging groeide van zestig naar ruim drie honderd leden. Ze is inmiddels op een aantal terreinen gesprekspartner voor de gemeente en coördineert jaarlijks de Open Monumentendag. De voorzitter moest op de vergade ring meedelen dat penningmeester Dieneke van Dijke - ze was niet aanwezig - in verband met haar ge zondheid na tien jaar is gestopt. Dieneke was ook lid van de werk groep die de oprichting van de heemkundekring voorbereidde. Ze werd benoemd tot erelid. In de rondvraag vroeg Wally Blaas aandacht voor het nieuwe begraaf- beleid van de gemeente. Met name voor wat er gebeurt met grafmonu menten wanneer graven worden ge ruimd na het vervallen van het graf recht. Stichting Godanaw-Holland komt nog zeker 22.000 euro tekort voor het realiseren van een onderkomen voor bejaarden in Ethiopië. Daar voor heeft de stichting een bedrag van 35.000 a 45.000 euro nodig. Tot nu toe staat de teller op 13.000 euro. Naast een onderkomen voor vijftien bejaarden heeft het nieuwe gebouw ook een functie als opvanghuis voor tienermoeders. Zij worden door de stichting opgeleid tot bejaardenver zorgsters. De Ethiopische overheid heeft een stuk grond beschikbaar gesteld. De bouwtekeningen voor het gebouw liggen al klaar, zodat de bouw op korte termijn kan starten. Wat rest is een sluitende financiering. Goda naw-Holland is onderdeel van de gelijknamige Ethiopische stichting. De Nederlandse variant is opgericht in 2011Jaap Verbruggen uit Tholen is hiervan de voorzitter. Vergunning Natuurbeschermingswet 1998 Gedeputeerde Staten van Zeeland delen mede dat zij in week 14 in het kader van artikel 16. eerste lid en artikel 19d, eerste lid, van de Natuurbeschermingswet 1998 de volgende besluiten heeft genomen. Voor het voor eigen gebruik snijden van zeegroenten, ter plaatse van het Natura 2000-gebied Ooster schelde is het maximale aantal van 284 vergunningen verleend. De ver gunningen hebben betrekking op Provincie Zeeland delen van enkele schorgebieden, behorende tot de gemeenten Noord-Beveland, Reimerswaal, Tholen en Schouwen-Duiveland. Er zijn 203 aanvragen geweigerd, 6 aanvragen niet in behandeling genomen omdat ze te laat zijn inge diend en 4 aanvragen niet in behan deling genomen omdat het een tweede aanvraag van één adres betreft. Ter inzage De besluiten liggen 6 weken ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kan tooruren. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer J. Brilman (tel. 0118-631154) of de heer B. Bouwman (tel. 0118-631795). Bezwaar Belanghebbenden kunnen tot 6 weken na bekendmaking van een besluit bezwaar indienen bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Wij wijzen erop dat de termijn voor het indienen van een bezwaar schrift is gekoppeld aan de datum van verzending of uitreiking van het besluit aan deaanvrager, die mogelijk niet samenvalt met de ter mijn van terinzagelegging. Op bovenstaande telefoonnummers kan informatie worden ingewonnen over de exacte verzenddatum van het besluit. Krachtens artikel 6:16 van de Algemene wet bestuursrecht schorst het bezwaar de 'werking van dit bestuit niet. Gelet hierop kan - als tegen dit besluit bezwaar wordt aangetekend - ingevolge artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State bij de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Kneuterdijk 22. Postbus 20019, 2500 EA Den Haag, een ver zoek tot het treffen van een voorlo pige voorziening worden ingediend, indien -. gelet op de betrokken belangen - onverwijlde spoed dit vereist. Ariën Heijmans uiterst rechts) heeft begin dit jaar het stokje overgenomen van zijn vader Leo (derde van rechts). Hij gaat verder met de vaste gezichten van de twee uitzendbureaus: Jacq van Kaam. Kees Aarden - die sinds de oprichting (1998) bij het bedrijf betrokken is- en Wenny de Blieck v.l.n.r.). Informatie over het provinciaal bestuur, zoals Provinciewerk, vindt u op www.zeeland.nl Agridienst is in 1998 ontstaan, na dat akkerbouwer Leo Heijmans uit Welberg zich een aantal jaren uit leende aan andere bedrijven in de sector. Al gauw groeide de vraag naar Leo's diensten en zo kwam hij op het idee om een uitzendbureau voor de groene sector op te richten. Voor alle agrarisch aanverwante werkzaamheden, de verwerkende industrie, toeleveranciers, hoveniers en plantsoenendiensten. Er zijn volgens Kees Aarden veel Tholenaren klant of werknemer bij het uitzendbureau. „Bijvoorbeeld bij de veiling in Sint-Annaland le veren we al jaren mensen voor het aardappeloogstseizoen." Dan gaat het om onder andere heftruck chauffeurs. Leo heeft ook ADS opgericht: Alle Diensten Samen. Het wordt door hetzelfde team als Agridienst ge rund en zit dan ook onder één dak. „Met ADS bedienen we de overige sectoren, zoals administratie, logis tiek en de bouw." De twee uitzend bureaus zijn actief in heel Zuidwest Nederland. Eén van de speerpunten is de Ne derlandse taal. „We werken uitslui tend met Nederlands sprekend per soneel. We willen graag goed met de mensen kunnen communiceren. Niet dat iemand ja zegt. terwijl hij nee bedoeld, puur omdat hij de taal niet goed verstaat", zegt Ariën. Een ander belangrijk punt is moti vatie. Kees: „We zijn als uitzendbu reau afhankelijk van de mensen die we uitzenden. Zij zijn onze visite kaartjes. We hebben liever mensen die op tijd zijn, gemotiveerd zijn en afspraken nakomen, dan iemand die een volle map aan diploma's over legt en geen werkervaring heeft. Dit wil overigens niet zeggen dat deze mensen geen kans krijgen, maar we gaan voor kwaliteit." De juiste persoon op de juiste plaats zien te krijgen is waar het om draait. „We leveren wel eens ad hoe, maar als wij de geschikte mensen niet hebben, gaan we in overleg met de klant om tot een passende oplossing te komen", zegt Ariën. Agridienst en ADS uitzendbureaus. Hoogstraat 7, Steenbergen. Telefoon: (0167) 563500/(0167) 560622. Web site: Agridienst.nl en Adsuitzendbu- reau.rtl. (Advertentie IM.) De genodigden bij de onthulling van het kunstwerk op de Haven in Sint-Maartensdijk schuilen voor de regen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 13