Thoolse SGP-politici willen meer in ruil voor steun aan kabinet ÖSfrBi Demontage windmolenpark Kreekraksluizen begonnen Mistral Stavenisse als eerste ter plaatse Houte Chris Koopman: Wisselgeld moet je benutten Maatschappelijk werk ziet hulpvragen toenemen DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Nieuw park levert energie voor 47.000 huishoudens Proef vislood alternatieven Li! Sam Pari geeft theaterconcert Country Roots in de Vossenkuil Verkeersexamen voor scholieren Donderdag 12 april 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Geen verdere uitholling van de zondagsrust, strenger toezicht op abortus en euthanasie en opkomen voor de zwak kere in de samenleving. Thoolse SGP-fractieleden willen meer in ruil voor de steun van hun partij aan het kabinet. „Het minderheidskabinet van VVD, CDA met gedoogsteun van PVV biedt kansen", zegt SGP'er Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk. Niet uithollen Voorzichtig Laatste voorstelling seizoen Uit op Tholen Vocaliste Sam Pari sluit het seizoen van de theaterstich ting Uit op Tholen op zaterdag 21 april af met een concert in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Onder de noemer Country Roots gaat ze samen met haar muzikanten, Eelco v.d. Meeberg (gitaar), Christiaan van Hemert (viool, mandoline en piano) en Ward Veenstra (dobro en gitaar), op zoek naar de wortels van de country en de bluegrass. Het aantal mensen dat op Tholen aanklopt bij maat schappelijk werk is vorig jaar met vijftien procent geste gen. Dat blijkt uit jaarcijfers van de stichting Maatschap pelijk werk en Welzijn Oosterschelderegio (SMWO). Materieel sociale problematiek voert nog altijd de bo ventoon van het aantal hulpvragen. Systems Boerenkar Energieleverancier Delta is vrijdag begonnen met het de monteren van de 26 windturbines op het windmolenpark bij de Kreekraksluizen. De molens maken plaats voor 31 exemplaren die twee maal zo hoog zijn en waarvan de elektriciteitsopbrengst zeven tot tien keer zo groot is als van de huidige windmolens. Goed voor 77,5 megawatt, oftewel de energiebehoefte van 47.000 huishoudens. 55 miljoen Duikploeg Tholen assisteert zoektocht duikers interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Chris Koopman. Henk Geluk. Bert van Eenennaam. Johan Aarnoudse. Peter Kraamer. Rien Klippel. Alle zes Thoolse SGP-leden denken dat de positie van de partij als infor mele gedoogpartner sterker is ge worden na het vertrek van Hero Brinkman bij de PVV. Door dat ver trek houden coalitiepartijen VVD, CDA en gedoogpartij PVV 75 zetels over in de Tweede Kamer en be schikken zij niet langer over een meerderheid. Ook in de Eerste Ka mer is het kabinet Rutte afhankelijk van de steun van SG P-senator Gerrit Holdijk. Hij blokkeerde onlangs de verhoging van het griffierecht bij ju ridische procedures. Dit tot vreugde van de linkse oppositiepartijen. Volgens Chris Koopman van de Thoolse SGP mag er best wat tegen over de steun van zijn partij aan het kabinet staan. Aanscherping van de abortus- en euthanasiewetgeving staan wat hem betreft bovenaan het verlanglijstje. ..Het is wisselgeld voor onze steun", zegt hij. ..VVD en SGP zijn het op veel onderwerpen met elkaar eens. Dan doel ik op: een kleinere overheid, het op orde bren gen van de overheidsfinanciën en punten als veiligheid, immigratie cn sociale zekerheid. Gaat het over ethi sche vraagstukken, dan staan we lijn recht tegenover elkaar. Nu er een minderheidskabinet is, liggen er kan sen." Die ziet hij vooral voor de zwakkeren in de samenleving. „Daar moet onze partij zich hard voor ma ken", zegt hij. „Mensen met een be perking dreigen in een verdomhoek je te komen. Dat mag niet gebeuren." De SGP'er is van mening dat zijn partij juist met dat onderwerp kan 'scoren' bij de kiezers. „Hopelijk ha len we dan bij de eerstvolgende Tweede Kamerverkiezingen die der de zetel binnen." In de Thoolse poli tiek kunnen VVD en SGP volgens hem goed door één deur. „Natuurlijk zijn er principiële verschillen. Dat kan niet anders. Onze grondslag ver schilt nu eenmaal." Hij noemt de zondagsrust in combinatie met recre atie op Tholen als voorbeeld. „Goed beschouwd hebben wij een betrouw bare partner aan de VVD. Dat komt door Jack Werkman. Die komt uit een SGP-nest en hij weet hoe wij denken. Dat merkje." SGP-fractielid Henk Geluk uit Sint- Philipsland vindt dat zijn partij geen misbruik moet maken van de situ atie. „Voor wat, hoort wat, gaat me te ver", zegt hij. .Zo is de SGP niet. Anderzijds moet onze partij wel op haar strepen blijven staan. Zondags rust, abortus en euthanasie zijn voor onze partij belangrijke thema's. Die moet de VVD niet nog verder uithol len. We moeten aandacht blijven vra gen voor deze onderwerpen." Wel stelt de Fluplander dat grenzen trek ken niet ten koste moet gaan van het landsbelang. „Het kabinet kan altijd op onze steun blijven rekenen. Wij steunen wat goed is voor het land." Het standpunt van fractievoorzitter Bert van Kenennaam uit Sint-An- naland sluit daar naadloos op aan. „Het is geen kwestie van kansen pakken", zegt ook hij. „Zo werkt dat niet. Wel kan de partij meer aandacht vragen voor ethische kwesties. Want daarin verschillen we natuurlijk enorm." Ondanks dat kunnen de twee partijen volgens Van Eenen naam goed door één deur. Ook op lo kaal niveau. „Los van de ethische vraagstukken zijn we het op veel punten met elkaar eens." De SGP- fractievoorzitter doet nog geen uit spraken over zijn verwachting van de uitkomst van de Catshuis bespre kingen. „Dat is koffiedik kijken", zegt hij. Hij hoopt dat er geen nieu we verkiezingen komen. „Want dan zie ik een verschuiving naar links ontstaan", zegt hij. „En daar zitten we als SGP niet op te wachten. Par tijen als PvdA. D66. GroenLinks, daar zitten wij ver vandaan. De VVD is wat dat betreft een prima partner." Oud-Vossemeerder Johan Aar noudse is wat genuanceerder. In grote lijnen is hij het wel eens met zijn partijgenoten. „De SGP moet voorzichtig zijn", zegt hij. „We heb ben zelf niet om deze positie ge vraagd. Maar als er mogelijkheden zijn. moeten we die benutten. Zo lang we maar niet uit het oog verlie zen dat God regeert." Volgens partijgenoot Peter Kraa mer uit Tholen is het geen kwestie van kansen pakken nu er sprake is van een minderheidskabinet. „Het is geen voor wat, hoort wat", zegt ook hij. Wel geeft hij aan het een mooi gebaar te vinden als VVD en CDA af en toe stilstaan bij ethische vraagstukken. „Het geheel terug draaien van de abortus- en euthana siewetgeving is een utopie", zegt hij. „Geen andere partij die daar over wil nadenken." Uit Scherpenisse komen dezelfde geluiden. Volgens Rien Klippel moet de SGP zich niet te rijk reke nen. ,Je kunt ethische vraagstuk ken wel afdwingen, maar is dat re alistisch? Ik denk het niet. We kunnen beter aandacht vragen voor onderwerpen waar bij de oppositie partijen wel draagvlak voor is." Als voorbeeld noemt hij natuur en mi lieu en opkomen voor de zwakke ren in de samenleving. „Dat zijn onderwerpen waar kansen liggen." Hij maakt daarbij wel een kantteke ning. „Laten we de ethische vraag stukken nooit uit het oog verliezen. Die zijn gebaseerd op de levenswij ze volgens de Bijbel. Een heilzaam goed." Een wervelende show met een tra ditioneel bluegrass instrumentari um en bondig gesproken uitleg, zo dat de luisteraar de verschillende stijlen binnen de countrymuziek di rect kan oppikken. Het publiek kan kennis nemen van de ongelooflijke variëteit en het uitgebreide reper toire van deze Amerikaanse volks muziek. Muziek die zich kenmerkt door een ongekende virtuositeit, maar ook kan bogen op prachtige verstilde klassiekers als Dolly Parton's I still miss someone en I will always love you. of de bedrieglijke eenvoud van Hank Williams' Cold Cold Heart en Yambalaya. Ook zullen enkele be kende liedjes van Alison Kraus en Shania Twain op het repertoire staan. Het concert begint 's avonds om kwart over acht en kaarten zijn verkrijgbaar via uitoptholen.nl of aan de zaal. Hulpverleners SMWO besteden 4054 uur op Tholen De stijging loopt uit de pas met het totaal aantal meldingen in de Ooster schelderegio. Die bleef in 2011 na genoeg gelijk: 1858 tegen 1807 in 2010. Een lichte stijging van 2,8 pro cent. Het aantal meldingen op Tho len groeide van 146 in 2010 naar 168 in 2011. Een stijging van vijftien procent. De hulpverleners van SM WO besteedde op Tholen 4054 uur aan maatschappelijke hulpverlening. Materieel sociale problematiek voert nog altijd de boventoon. Achtender tig procent van de vragen ging hier over. Dit zijn vragen over inkomen, besteding en huisvesting. Wel daalde deze hulpvragen met 62 procent ten opzichte van 2010. Ruim een derde (313 procent) van de hulpvragen gaat over psychosociale problemen, zoals verslaving, echtscheiding en eenzaamheid. Relatieproblemen zijn goed voor een kwart van het aantal vragen. Mensen die aan de bel trekken bij maatschappelijk werk hebben in 21,8 procent van de gevallen een vast inkomen, 13 procent heeft een WW-uitkering. Leeftijden variëren. Vijfendertig procent van de hulpvra- Ceciliaweo 2 I 4697 RV I Smt-Annalancl 0166-654335 1 WAV.bcoii-enerjjysystfiTis.nl Advertentie I.M. gers is veertig tot negenenveertig jaar oud. De gemeente Tholen werkt sinds 1 januari 2012 niet langer samen met SMWO. Binnen de gemeente leefde onvrede over de manier waarop de stichting het maatschappelijk werk uitvoert. SMWO zou voortdurend het aantal uren hebben overschreden. Eind vorig jaar werd besloten in zee te gaan met het Brabantse Traverse. Daar is het maatschappelijk werk nu ondergebracht. VERVOLG VAN TREKPAARD Ze hebben nu zelfs een 'knecht', zegt Corné gekscherend over Maar ten van Driel. De 17-jarige Setallan- der mag ook een omgang met Mar lies maken. „Vaak doe ik dit niet. maar het gaat goed. Ze luistert naar me." Elke zaterdag komt hij helpen bij de Van Dijkes. Maar door zijn werk in de kassen heeft hij er eigen lijk te weinig tijd voor, zegt hij. Wat hem zo aantrekt? „De omgang met de paarden. Ze zijn goedaardig." Ook de 13-jarige Lianne van Dijke (dochter van Marnix van Dijke) mag Marlies mennen. Ze heeft het nooit eerder gedaan. Zenuwachtig is ze niet. Ze doet het alsof ze het al meer heeft gedaan. Dat komt omdat ze al vaak heeft gezien hoe het moet. Er zijn tegen drie uur zoveel bezoe kers met kinderen dat Rien Brooij- mans besluit om de boerenwagen uit de schuur te rijden voor een rondje. Ondanks de kou valt de be langstelling niet tegen. Demontagebedrijf DDM is vrijdag begonnen met het demonteren van 26 windturbines op het windmolenpark bij de Kreekraksluizen. Voor het zover is, moet demontage bedrijf DDM eerst de huidige windturbines demonteren. Daar trekt het bedrijf uit De Meern twee maanden voor uit. Klop- en tim- mergeluiden verstoren vrijdag de ochtendrust. Technici van DDM halen de laatste bouten van de gon del los. Dat is het bovenste deel van de molen waaraan de wieken bevestigd zitten. Wanneer de man nen in de mast het signaal geven, begint de kraanmachinist de 34 ton zware gondel van de mast te schei den. Dat gebeurt uiterst zorgvuldig. De molens belanden namelijk niet op de schroothoop, maar gaan een nieuw leven tegemoet aan de ande re kant van de oceaan. „Een deel is verkocht aan een energieleveran cier uit Amerika, een ander deel aan een koper in Uruguay", zegt Menno Boot, commercieel leider van DDM. „Het is dus zaak om ze met uiterste precisie uit elkaar te schroeven. Geen onderdeel mag ontbreken." Economisch gezien hebben de windmolen hun geld opgebracht, zegt projectleider Rolf Korsuize van Delta. „Het zijn turbines van de eerste generatie. In bedrijf sinds 1996. Goed voor een halve mega watt per stuk. De tijd heeft hen in gehaald. De nieuwe exemplaren le veren tweeënhalve megawatt, het vijfvoudige. Investeren in revise ren en opknappen is daarom niet meer lonend. Vervangen is de enige optie." Op het windmolenpark bij de Kreekraksluizen komen in totaal 31 nieuwe windturbines. Vijf meer dan in de huidige situatie. Zestien daarvan zijn van energieleveran cier Delta. De verdere verdeling: zeven van Eneco, zes van Schelde- wind en twee van Winvast. De mo lens staan straks verder uit elkaar verspreid. „Dat heeft te maken met het formaat", zegt de projectleider. „Met tachtig meter zijn de nieuwe molens twee keer zo hoog als de huidige. Ook de wieken hebben een grotere spanwijdte en tellen meer bladen: drie in plaats van twee." Concentreert het huidige windmo lenpark zich alleen aan de noord zijde van de A58, in de nieuwe si tuatie komen er ook turbines aan de zuidzijde van de snelweg. „Aan weerskanten van het Schelde-Rijn- kanaal. Zes ten westen, zeven ten oosten." Het nieuwe park. dat in september 2013 gereed moet zijn, heeft een energieopbrengst van 773 megawatt, goed voor de ener giebehoefte van 47.000 huishou dens. Voor Delta zorgen de zestien windmolens voor veertig procent meer elektriciteit uit windenergie in de zogenaamde energiemix van het energieconcern. De Zeeuwse energieleverancier investeert daar in 55 miljoen euro. Het nieuw windpark past volledig in de ambi tie van het bedrijf dat streeft om in 2050 co2 neutraal energie op te wekken. Hulpverleningsboot Mistral van berger VV. van den Berge uit Stavenis se was maandag als eerste ter plaatse bij de reddingsactie naar twee vermiste Belgische duiksters. Ter hoogte van de Zeelandbrug waren ze te water gegaan maar kwamen niet boven. Daarop werd een grootscha lige zoek- en reddingsactie op touw gezet. Het duikteam van de brand weer Tholen verleende assistentie. De twee vrouwen waren rond half twaalf samen met hun echtgenotes aan de duik bij de Zeelandbrug be gonnen. Het viertal had gesproken niet langer dan vijfendertig minu ten onder water te blijven, maar de vrouwen kwamen niet meer boven. Daarop sloegen de echtgenotes even na één uur alarm. De Mistral van berger W. van de Berge uit Sta venisse was als eerste ter plaatse. De Nederlandse Kustwacht, die de actie coördineerde, breidde het zoekgebied vanwege de sterke stroming uit richting de Ooster- scheldekering. Politie, brandweer, de KNRM en Rijkswaterstaat le verden assistentie. De brandweer boot uit Stavenisse was rond tien over twee ter plaatse. „Het duik team uit Tholen stond paraat maar heeft niet gedoken", zegt brand weercommandant Koos de Feijter. Ook de Belgische Search and Res cue (SAR) helikopters van de kust- wachtpost uit Kokszijde werden in gezet. Tijdens de zoekactie vonden de reddingswerkers een decom- pressieballon. Duikers laten een dergelijke ballon op als zij in nood verkeren. Die ballon gaf voor de reddingsteams weinig houvast. Door de krachtige zuidwestenwind en stroming was de ballon waar schijnlijk al enkele kilometers af gedreven. Reddingsduikers werden tijdens de actie ondersteund door particuliere duikers. Samen kam den ze het gebied rondom de Zee landbrug uit. Zonder resultaat. „Het verlossende antwoord kwam om half vijf van de havenmeester van jachthaven De Roompot", zegt Van den Berge. „Bij hem stonden twee duiksters op de steiger. Afge zet door de bemanning van een zeilboot." De twee Belgische da mes verkeerden in goede gezond heid. Ze verklaarden te zijn afge dreven door de stroming. Waarom de duiksters of de bemanning van het zeilschip niet direct melding hebben gemaakt dat ze buiten le vensgevaar waren, is nog onbe-, kend. De politie voert een onder zoek uit. Het regioteam Zuiver Zeeuws Water is een proef gestart voor alternatie ven voor vislood. Het regioteam is een samenwerking tussen de provin cie, Rijkswaterstaat en het water schap en zet zich in om vervuiling van oppervlaktewateren terug te dringen. Het onderzoek is vooral ge richt op het vislood dat gebruikt wordt door sportvissers. Per jaar komt er naar schatting 60 ton vis lood in binnendijkse wateren terecht en 200 tot 500 ton in kustwateren.- Vislood dat door verlies in het water terechtkomt, kan op den duur een ri sico- voor plant en dier in het water vormen. Lood is aangewezen als een van de risicostoffen in de Europese Kaderrichtlijn Water. Lidstaten moe ten maatregelen treffen om het vrij- komert van deze stoffen te vermin deren. Sportvissers kunnen met alternatief vislood vissen en de proef loopt zolang dat op voorraad is. De afdeling Tholen van Veilig Ver keer Nederland neemt vanaf 16 april weer praktische verkeersexa- mens af bij leerlingen uit groep 7 en 8 van de basisscholen. De twee scholen in Sint-Annaland zijn als eerste aan de beurt. Daar stappen in totaal 99 kinderen op de fiets voor hun praktijktest. Wethouder Kees van Dis geeft voor hen het start sein. Voorafgaand aan het examen zijn de leden van het VVN al op de scholen geweest voor een fietsen- keuring. In dezelfde week van april worden examens afgenomen in Oud-Vossemeer, Poortvliet en Sint- Maartensdijk en in mei op vier Thoolse basisscholen. Er worden in totaal 302 leerlingen getoetst. Op de routes staan diverse vrijwil ligers. waaronder ouders, te con troleren of de leerlingen zich aan de verkeersregels houden en reke ning houden met hun eigen en an dermans veiligheid. EB nj Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5