Gemengde gevoelens bij comité 2MeterlO Meestoof zoomt in op merklap en elementen van boerderijen 'Het is wachten tot iemand van zijn fiets wordt gereden' Benefietdiner levert 1600 euro op voor StaVoordó Auto brandt na botsing met boom Vrouwendijk Oudesluijs opent kunstroute Millenniumdag bij wereldwinkel Ambulancezorg krijgt een acht Vrouw botst op stilstaande trailer Thoversysteem moet leefbaarheid en kansen van inwoners vergroten Onderzoek naar gebruik Wmo Donderdag 12 april 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Nog geen zekerheid zwembad Haestinge Het comité 2MeterlO, dat streeft naar het behoud van een buitenbad in Sint-Maartensdijk, heeft gemengde ge voelens na het besluit van de gemeenteraad. Die besloot om eerst te onderzoeken of samenwerking met markt partijen mogelijk is (publiekprivate samenwerking) om bij het te bouwen binnenbad op het vakantiepark Pluim- pot een buitenbad te realiseren. De resultaten daarvan zouden in juni bekend moeten zijn. Het benefietdiner dat donderdag plaatsvond in restau rant Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk heeft 1600 euro opgeleverd. Daarmee staat de teller voor stichting StaVoordó op 44.671 euro. Jan de Prentenknipper bij Stad en Lande Kantoor SaBeWa naar Me overkant' Thools streekmuseum opent deuren in nationaal museumweekend „We hebben dit keer voor iedereen wat. De merklappen voor de vrouwen en de boerderijen voor de mannen", vertelt Wil Nelisse van streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Ze doelt op de twee wisseltentoonstellin gen die vanaf zaterdag te zien zijn. In het hoofdgebouw van het museum is er het nodige voor overhoop gehaald. Aardappelkisten Kroningsmedaille Gemeente steeds meer digitaal Bijrijder (17) raakt gewond aan hoofd Corné Stoutjesdijk: „We hadden graag gezien dat er een concreet besluit voor Haestinge zou liggen. Dat het langer open zou blijven. Nu hebben we nog geen zekerheid. Het is maar de vraag wat er uit het onderzoek komt. Is zo'n construc tie mogelijk?" Stoutjesdijk had wel het vermoe den dat de kansen voor de Spetter in Tholen groter waren dan voor Haestinge in Smurdiek. „Maar met dit resultaat blijven we nog in de race." Hij wijst erop dat het comité al bij na driekwart jaar aan de weg tim mert en probeert een alternatief aan te dragen. Door een buitenbad te bepleiten bij het te bouwen over dekte zwembad op de Pluimpot. „We hebben daarmee misschien in eigen voet geschoten, maar we gaan strijdbaar verder en kijken wat we nog kunnen doen." StaVoordó is een stichting die in ju ni met ongeveer twintig wielren ners meedoet aan het evenement Alpe d'HuZes. Daarbij moet de Franse berg Alpe d'Huez één of meerdere keren per fiets worden be klommen. Voorzitter Ivo Slokkers heeft de deelnemers tijdens het di ner bijgepraat over het reisschema en de financiële tussenstand. Om met drie teams deel te kunnen ne men heeft de stichting 60.000 euro nodig. Daar zijn de teams nog 15.329 euro van verwijderd. Teams die meedoen, hebben min of meer de plicht om zoveel mogelijk geld in te zamelen voor KWF kankerbe strijding. Sta-Voordó, waarvan de leden uit Oud-Vossemeer en Sint- Annaland komen, doet dat door het organiseren van verschillende acti viteiten. Zo werd onlangs in Sint- Annaland onder meer de helm van wielrenner Johnny Hoogerland ge veild. Het diner van zaterdag in res taurant Het Raedthuys in Sint- Maartensdijk leverde 1600 euro op. Het duo Luizter - zangeres Jolanda Bazen en pianist Jörgen Versteeg - speelde gedurende het diner sfeer volle achtergrondmuziek. Aanwe zigen konden na een donatie num mers aanvragen. De eerstvolgende activiteit van StaVoordó is op 5 mei. Dan organiseert de stichting in samenwerking met Rabobank Oosterschelde een fietstocht voor gezinnen. Vertrekpunten zijn in Tholen en Sint-Annaland. De Vos- semeerse en Setallandse deelne mers beklimmen op 6 juni de Fran se Alpencol. De Wereldwinkel in Tholen organi seert zaterdag 21 april een millenni umdag. Die vindt plaats van half elf tot half vijf in de Gasthuiskapel in Tholen. Op die dag vraagt de win kel aandacht voor de millennium doelen. Eén van die doelen is de voedselproblematiek in Afrika. Er is een rommel- en boekenmarkt. Ook zijn er optredens van volksdans groep De Zeeuwse Reie, het Culti- koor uit Tholen en slagwerkschool Rondomtrom uit Roosendaal. Tussen half elf en twee uur kunnen deelnemers starten voor een fiets- toertocht van 21 of 27 kilometer. Kinderen kunnen 's middags van half twee tot half vier hun schilder talenten tonen. Dini Simons en Adrienne Kusters begeleiden de kinderen daarbij. Verder is er die dag een stand aanwezig van Noble House. Die stichting ijvert voor be tere leefomstandigheden van Ne- palese kinderen. De Wereldwinkel verkoopt voedselpakketten voor Afrika. De gemeente Tholen is één van de circa 140 millenniumge meenten in Nederland. Dat zijn ge meenten die de acht VN millenni umdoelen om armoede te bestrij den, belangrijk vinden. Bij de heemkundekring Stad en Lande van Tholen houdt J.P. Ver- have woensdagavond een lezing over Jan de Prentenknipper. Het verhaal van een negentiende eeuw- se zwerver die met zelfgemaakte bijbelprentjes leurde. Soms knipte hij. in ruil voor kost en inwoning, een prent van een hofstede en het werk op het land. Hiervan is het nodige bewaard gebleven. Joke en Jan Peter Verhave schreven er in 1993 een boek over. De lezing is na de pauze van de algemene leden vergadering (die om half acht be gint) en wordt gehouden in de Wel- levaete in Sint-Annaland. Ook niet-leden zijn welkom voor de le zing. De vereniging blijft groeien en tel de op 31 december 308 leden, vijf tien meer dan het jaar ervoor. De vereniging bestaat tien jaar. Secre taris Kees de Koning blikt terug aan de vooravond van het tweede lustrum. Hij stelt vast dat er sprake is van een bloeiende vereniging, maar dat het aantal werkelijk actie ve leden 'uiterst beperkt' blijft. De werkgroep genealogie (stamboom onderzoek) heeft haar activiteiten gestaakt en bij de afdeling fotogra fie kan nauwelijks van een werk groep worden gesproken. De ambulancezorg van Connexxion heeft gemiddeld een acht als rap portcijfer gekregen in een tevreden- heidsonderzoek onder ketenpart ners. Onder andere bestuurders en leidinggevenden van de spoedeisen de hulpafdelingen van ziekenhuizen, de 112-meldkamers van de politie, brandweer en de veiligheidsregio zijn ondervraagd. Op Tholen wordt het ambulancevervoer ook verzorgd door Connexxion. De ambulance post staat in Poortvliet, op het ter rein van Woonboulevard Poortvliet. Gisterochtend is rond kwart voor acht op de Lageweg in Poortvliet een 32-jarige vrouw uit de gemeen te Tholen op een stilstaande trailer gereden. Volgens de politie heeft ze vermoedelijk door de laagstaande zon de oplegger niet gezien. Het ambulancepersoneel heeft de vrouw naar de huisarts gebracht. De auto was beschadigd en is opgehaald door een sleepbedrijf. Aan de trailer was nauwelijks schade. De drie Zeeuwse-Vlaamse gemeen ten willen vanaf volgend jaar op het gebied van belastingheffing gaan samenwerken met SaBeWa Zee land. Er is één voorwaarde: het kantoor van SaBeWa moet in het waterschapkantoor in Terneuzen komen. En dat terwijl het nog maar vier maanden geleden van Goes naar Middelburg is verplaatst. In de Zeeuwse hoofdstad was ruimte in het waterschapskantoor beschik baar. omdat Scheldestromen de ei gen medewerkers over twee vesti gingen heeft verdeeld: Middelburg en Terneuzen. SaBeWa regelt al een aantal jaren de belastingheffing en waardebepa ling onroerende zaken voor de ge meenten Tholen, Kapelle. Goes en Borsele. Vanaf dit jaar wordt sa mengewerkt met het waterschap Scheldestromen, dat in 2013 - net als Reimerswaal - toetreedt tot de gemeenschappelijke regeling. Daar gaan in de toekomst Hulst, Sluis en Terneuzen dus bijkomen. Door de bundeling van krachten kan er goedkoper worden gewerkt. On danks dat het SaBeWa-kantoor wéér verhuist, verwachten de gezamenlij ke overheden een kostenbesparing voor hun inwoners van ruim een miljoen euro. Frank Kousemaker wijst op een oude kaart van Tholen één van de boerderijen aan waarvan op de expositie een element wordt belicht. Op de benedenverdieping van het voormalige gemeentehuis zijn twee expositieruimten helemaal leegge haald. In de grote zaal voor de wis seltentoonstellingen is geen vitrine meer te vinden en hangt niets aan de muur. Ook de stijlkamer voor Zeeuwse klederdracht is volledig ontruimd. Vanuit de hal is, op pane len met de rode meekrapkleur. de enorme merklap te bewonderen die twaalf jaar geleden door dik 240 Zeeuwen is gemaakt. Een deel van de lap textiel van ruim 125 meter lang slingert zich door dit deel van het museum, om te eindigen in een kist van dezelfde rode kleur. Want de ruimte was te klein om de volledige merklap te laten zien. Natuurlijk zijn wél de werkstukken van de 37 Thoolse borduursters geëxposeerd. „De bedoeling is om halverwege het seizoen te wisselen en het andere deel te tonen", zegt Wil Nelisse. Aandacht voor de merklap is er ook in de koffiekamer van het museum. Daar hangt een twintigtal van deze werkstukken van voor 1900 (deels uit de eigen collectie, deels in bruik leen). De maaksters borduurden er vaak hun initialen op. Museumvrij- williger Frank Kousemaker ging met succes op zoek naar de perso nen achter deze initialen. En van acht van hen kan hij zelfs een por tretfoto laten zien. Zoals van Adria- na Hartog, in 1846 in Scherpenisse geboren. Helemaal aansluitend bij het thema houden de vrouwen in de hoerenka mer op de verdieping zich bezig met borduren. In het schoollokaal in een van de schuren wijst Kousemaker op de borduurlapjes van kinderen die daar zijn te zien. „In onze win kel zijn dit jaar borduurpakketjes te koop van het gemeentewapen van Tholen", vult Nelisse aan. De tweede wisseltentoonstelling is te vinden in de schuur waarin ook het schoollokaal is ingericht. Wie via de zijdeur binnen komt, ziet me teen de achterdeur van een boerderij voor zich, met de 'teeltuun': de em mers en melkbussen. Ook staan er klompen. En er ligt zelfs een kat bij de deur. Rechts is de eigenlijke ex positieruimte; 'de overloop' is dit deel van de schuur gedoopt. Er zijn maquettes te vinden van boerderij Huis Vermuyden en van een tradi tionele Zeeuwse boerenschuur. „Het rieten dak hebben we eraf ge haald zodat het publiek kan zien hoe de binnenkant er uit ziet", vertelt Kousemaker. De maquette is, hele maal in stijl, geplaatst op een paar houten aardappelkisten. Zandhoeve Poortvliet staat daar op. Aan één wand is een levensgrote foto te zien van de boerderij Reijgerburgh. alom bekend door de ovalen ramen. Tegeltableaus, makelaars, kaarten- boeken en knipkunst van Jan de Prentenknipper vallen hier te bewon deren. Maar ook foto's van bijzonde re elementen op en bij boerderijen: gevelstenen, een muurschildering, Alle bedrijven op het bedrijventerrein waren uitgenodigd voor de bijeenkomst van het OOT en de gemeente en zo 'n 20 mensen gaven daar gehoor aan. VERVOLG VAN TERREIN Bert Schot van uienfabriek Rieber en Sdn zei dat zijn mensen elke dag rillend en bevend op het puntje van hun stoel zitten. „Het is wachten tot er iemand van zijn fiets wordt gereden." Volgens de ondernemers wordt het steeds drukker op het bedrijventer rein en met een ontsluiting naar nieuwe wijken wordt het volgens hen alleen maar erger. Schilder Jo- han Noom is sinds een jaar geves tigd aan de Geulweg. „Ik zie alleen maar meer vrachtwagens voorbij komen." De oplossing zou volgens de mees te aanwezigen zijn dat er een derde afslag naar Sint-Maartensdijk op de Provincialeweg komt. Die optie is al jaren geleden, in 1997, eens bekeken, vertelde Hendrik Kieviet. Toen werd ervoor gekozen om het bedrijventerrein een lokale functie te geven in het streekplan en daar door werden er geen plannen ge maakt voor doorontwikkeling rich ting Scherpenisse. Daarom is er geen nieuwe (tweede) ontsluiting naar het bedrijventerrein gekomen. Ook was dat volgens provincie niet gewenst vanwege de verkeersvei ligheid. zei Kieviet. Van 't Hof zei dat hij toch denkt dat daar de oplossing van het probleem ligt. „De woon- en de industrie doeleinden kruisen elkaar nu. Als je de weg doortrekt, kun je daarin een splitsing maken. Ook als je kijkt naar de auto's van de Olaz die af en aan naar de milieustraat rijden, vroeg of laat gaat het fout." Kieviet zei dat een derde aansluiting op de Provincialeweg er volgens hem niet in zit. maar stond niet onwelwillend tegenover het idee om de optie nog maals te bekijken. Ook enkele persoonlijke proble men werden besproken en vanuit de gemeente werd aangeboden om daar ter plekke nog eens naar te kijken. Zo noemde een aantal on dernemers de Geulweg te smal voor vrachtwagens. Ze zouden el kaar amper kunnen passeren. Een vraag was dan ook of de Geulweg kan worden verbreed. Peter Poot van GEA Goedhart bekeek het praktisch: „Het is maar een klein stukje vanaf de Nijverheidsweg en je hebt toch alles bij je. Dan rijd je net zo goed even door met die graafmachines en kun je ook de Verbindingsweg gelijk even mee nemen." De gemeente wil nog dit najaar starten met de ontsluiting van de Geertruidapolder. Gemeente vraagt Europese subsidie aan voor vervoers Boeken bestellen bij de bibliotheek, boodschappen bij een supermarkt in een andere woonkern, of vervoer. Allemaal via de computer. Dat is de opzet van het Thoversysteem, het Thools vervoerssysteem dat wordt genoemd in de gemeentelijke toekomstvisie uit 2003. De gemeente heeft er afgelopen najaar een Europese subsidie (Interreg 4B) voor aange vraagd. F.n recent besloten burgemeester en wethouders om 3000 euro uit te trekken voor de startkosten van dit project, dat nieuwe mobiliteit op Tholen/Thoversysteem is gedoopt. een plee. De presentatie is apart. De foto's zijn rond een uitvergrote acht tiende eeuwse kaart van het eiland Tholen gedrapeerd. Van elke foto loopt een lijn naar de plek op de kaart waar de desbetreffende boerde rij staat. ln het hoofdgebouw zijn de vaste collecties ook weer iets aangepast. Er wordt bijvoorbeeld kinderkle ding getoond van begin 1900. En op de verdieping zijn uiteenlopende modellen strijkijzers te vinden, maar ook oude Bijbels. En er is een hoek ingericht met attributen over het Oranjehuis. Bijvoorbeeld een kroningsmedaille van koning Wil lem III uit 1849. Zo kan het komen de expositieseizoen iedereen wat van zijn gading vinden in het Thool se streekmuseum. Bezoekers kunnen zaterdag tussen twaalf en vijf uur terecht in De Meestoof aan de Bierensstraat in Sint-Annaland. De toegang is dan, in verband met het nationaal muse umweekend, gratis. De openingstij den van het streekmuseum zijn ver der: dinsdag tot en met zaterdag 14-17 uur. Na de introductie van het Thoversys teem in de toekomstvisie Bestem ming Tholen 2025 is het redelijk stil gebleven rond dit onderwerp. In een interview in 2006 noemde burge meester Nuis het als één van de din gen uit de visie die hij persoonlijk graag gerealiseerd, of in de uitvoe ringsfase, had gezien. Maar in het voorjaar van 2009 kreeg de CU-frac- tie op de vraag om uitvoering te ge ven aan het voornemen om dit ver voerssysteem te ontwikkelen, als antwoord dat er geen concrete plan nen waren voor de introductie van het Thoversysteem. Het jaar daarop werd er nog zijdelings aan gerefe reerd in de discussie over het sluiten van uitleenposten van de bibliotheek, namelijk in de vorm van een bezorg- systeem voor boeken bij ouderen. In de evaluatie van de toekomstvisie, dit najaar door de gemeenteraad vast gesteld, wordt nog eens aangegeven dat het vervoerssysteem was bedacht om producten en diensten voor de in woners bereikbaar te houden, ter ver sterking van de leefbaarheid. Het idee was om via een speciaal compu terprogramma aanvragen mogelijk te maken, die te koppelen en busjes in te zetten voor het transport. De dorpshuizen nieuwe stijl zouden als afhaalpunt en opstapplaats moeten dienen. Ook behoud van openbaar vervoer in de kleine kernen speelde een rol. maar sinds 2009 wordt de Regiotaxi hiervoor aanvullend inge zet. Verder vermeldt de evaluatie dat de aanvraag voor een Europese sub sidie is geaccepteerd, en dat het wachten is op antwoord. Interreg 4B Noordwest-Europa is een regeling met als één van de prioriteiten: duur zaam transport en iet-oplossingen. Het project nieuwe mobiliteit op Tholen moet voor mensen zowel economisch als sociaal voordeel brengen. Door mensen mobieler te maken, moeten hun kansen toenemen op verbetering van de individuele mogelijkheden. Moeten ze meer kan sen krijgen op de arbeidsmarkt. Het project moet daarnaast duurzaam zijn: zelfstandig kunnen blijven be staan en minimaal belastend zijn voor het milieu. De gemeente wil in dit project samenwerken met partijen uit binnen- en buitenland. Wanneer het Thoversysteem gaat starten, kan de woordvoerder nog niet zeggen. De gemeente Tholen gaat steeds meer gebruik maken van internet voor haar dienstverlening. Inwoners kunnen nu ook via de website van de gemeente een afspraak maken om bijvoorbeeld een rijbewijs op te ha len. Voorheen kon dat alleen telefo nisch. Op afspraak langskomen kan alleen in de middaguren, 's Morgens is er van negen uur tot half twaalf vrije inloop in het gemeentehuis. I)e blusgroep Tholen is zaterdagavond even na half zeven uitgerukt om een autobrand te blussen aan de Vrouwendijk in Tholen. De 18-jarige bestuurder uit de gemeente Tholen was volgens de politie met de wielen in de berm terechtgekomen en tegen een boom tot stilstand gekomen. Het gealarmeerde ambulancepersoneel rook een sterke brandlucht en waarschuwde via de meldkamer de brandweer. Toen de inzittenden uit de auto waren gestapt, vatte de motor vlam. De chauffeur mankeerde niets, de andere inzittende, een 17-jarige jongen (ook uit de gemeente Tholen), had een hoofdwond en is ter controle naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. De brandweer gebruikte schuim om de vlammen te doven. De auto is weggetakeld. De stam van de boom was zwartgeblakerd. Zorgcentrum Ten Anker in Tholen opent dinsdag 24 april de kunstroute. Bewoners en cliënten van Maartens- hof. Het Lint en Ten Anker expose ren daar met allerlei kunstzinnige ui tingen. Uiteenlopend van schilderijen en werkstukken tot gedichten. Wet houder Jan Oudesluijs opent de route en maakt de winnaar van het gouden penseel bekend. Een jaar lang hebben bewoners en cliënten van zoi^organi- satie SVRZ gewerkt aan verschillen de kunstwerken. Mevrouw G. Efshof, coördinatrice van Het Lint, verwel komt die middag alle bezoekers, waarna de wethouder de kunstroute officieel opent. Enkele bewoners dragen dan een gedicht voor. De schilderwerken worden in Ten Anker tentoongesteld. Het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) gaat een onderzoek uit voeren onder Thoolse aanvragers van een Wmo-voorziening (Wet maatschappelijke ondersteuning). De gemeente levert een geanonimi seerd gegevensbestand aan van het afgelopen jaar en daaruit selecteert het SCP honderd mensen. Zij krij gen een brief van de gemeente waarin het onderzoek wordt aange kondigd. Hun medewerking wordt gevraagd, waarna in een persoon lijk interview wordt gesproken over de ondersteuningsbehoefte, de redzaamheid en de maatschappelij ke participatie van de betreffende aanvrager. Ook de gegevens uit dat gesprek worden geanonimiseerd verwerkt. VERVOLG VAN SCHELDEZEE Personeelsleden van de vele bedrij ven op Welgelegen haalden er regel matig een portie kibbeling of namen vis voor thuis mee. Scheldezee le verde ook belegde broodjes, maar begin maart vorig jaar sloot de win kel weer. Alleen op vrijdag en zater dag bleek er genoeg aanloop. De de tailhandel paste niet meer in de bedrijfsvoering, waarbij de nadruk lag op het leveren van ambachtelijk (gerookte) visspecialiteiten aan su permarkten en de groothandel. Bij Scheldezee. onderdeel van de Gelderzee Groep, is genoeg finan ciële expertise in huis. Voormalig bankier (MeesPierson en Fortis) Dirk Tom uit 's-Gravenpolder had de algemene leiding. Hij was finan cieel directeur en aandeelhouder van Partner Logistics in Bergen op Zoom en begeleidt allerlei projec ten, waarvan Scheldezee er één was. „Er is veel kennis bij onze groep en wij zijn niet afhankelijk van ban ken", zei Tom in januari 2011 in de ze krant. Hij was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Directeur Karei Vrolijk, eigenaar van het pand van Scheldezee, zegt druk bezig te zijn met een doorstart. „Er is voldoende animo voor, maar ik ga niet over één nacht ijs. Het moet nu allemaal goed geregeld zijn. Vorige keer is het te snel ge gaan. Toen zijn niet de goede beslis singen genomen." Vrolijk doelt op de overgang van Eendracht, dat fail liet ging, naar Scheldezee. .Ze heb ben toen schulden meegenomen en aanloopkosten gemaakt, die nu op gebroken zijn. Scheldezee vocht al een jaar tegen de crediteurendruk. Met Pasen was er grote vraag naar visproducten, maar leveranciers le verden niet meer uit en banken wil den er geen geld in stoppen." Begin vorig jaar zag het er volgens Vrolijk veelbelovend uit. „Met veel enthousiasme en een goed concept is er keihard gewerkt. De omzet steeg, maar de schulden ook. Het is heel erg jammer dat het misgegaan is. We zijn allemaal een ervaring rijker, maar een illusie armer. Het is nu wonden likken en proberen op basis van goede afspraken een doorstart te maken", aldus Karei Vrolijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3