Judoka Chantal Walhout verrast met zege op Europees kampioene te doen, voor trainers om te coachen i:rri Pupillen WHS weer kampioen Voor judoka's dag om ervaring op Martin Voshol uit Tholen bij heren 40 koploper in zwemloop Dick Vaders uit Oud-Vossemeer wint opening duivenseizoen Derde keer nationale titel voor 14-jarige uit Stavenisse Donderdag 12 april 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Meetmomenten Isabelle de Hond en Mortisha van Hoek uit Oud-Vosse- meer moesten zaterdag op het judotoernooi van OVJV in de Vosssenkuil tegen elkaar. Ze zijn beiden tien jaar, maar Mortisha is een kop groter dan Isabelle. Die ver schillen in lengte zijn zaterdag vaker te zien. De ruim 140 deelnemers worden immers ingedeeld naar gewicht en niet naar lengte. Coachen m Dick Vaders uit Oud-Vossemeer heeft zijn ambities voor het nieuwe seizoen meteen kenbaar gemaakt. Op de eer ste officiële wedvlucht vanuit Pommeroeul waren hij en z'n compagnon Dick Lindhout heer en meester. In een deelnemersveld van 1215 duiven (760 van Tholen en 455 uit Schouwen-Duiveland) werd het goud en zilver met vijf duiven in de top 15. Najaarsweer in eerste duivenweekend Uitslag Pommeroeul Martin Voshol uit Tholen staat na drie wedstrijden in de Haverkamp partners zwemloop bovenaan in zijn leef tijdscategorie heren 40. De derde wedstrijd werd zater dag gehouden in Breda, in en rond zwembad de Wisse laar. Voshol eindigde daar als vierde in zijn categorie en als zeventiende in het totaalklassement. Tholenaar Jos Kodde won bij de heren 50 en werd twaalfde in de to taaluitslag. Scherpenissenaar Maarten van Oeveren werd vijftiende en in zijn categorie heren 21 zevende. Jos Kodde wint weer in leeftijdscategorie Aan de zegereeks van de 14-jarige judoka Chantal Wal hout uit Stavenisse komt voorlopig geen eind. Zaterdag veroverde ze in Tilburg de nationale titel bij de dames onder de zeventien jaar tot zeventig kilo. Het is de derde titel op rij bij de Judo Bond Nederland. Ze kwam voor het eerst uit in deze categorie. Paastoernooi OVJV in Oud-Vossemeer met ruim 140 deelnemers 11 Er zijn zeven districten met steeds twee vertegenwoordigers. Chantal begon toen ze zes jaar oud was. Trainde bij Koos van Wezel van Katama Waze in Scherpenisse. Sinds 2008 is ze lid van JudoGoes waar ze twee keer in de week traint. Maar ze gaat ook naar Hoogvliet (Judo topsport steunpunt) en Nieu- wegein waar de kernploeg traint. Ze gaat nog naar een driedaagse training met wedstrijden in Erfurt, in de Duitse deelstaat Thüringen en naar Tsjechië. Ze ziet er naar uit: „Dan zie ik weer eens nieuwe ge zichten." Samen met haar ouders bekijkt ze op het scherm de verrichtingen. „Ik kijk wat ik beter kan doen." Ze vindt dat ze 'op de grond' haar techniek redelijk beheerst, maar wil zich vooral verbeteren in staande positie. „En zorgen dat ik niet in een wurging terecht kom." Ze moet nu voor de komende wed strijden haar gewicht in de gaten houden, zegt ze. Ze weegt 67 kilo en moet onder de zeventig kilo blijven. Daarvoor heeft ze zich in geschreven voor de komende wed strijden. „Ik moet oppassen met chips en snoep eten." Voor de wed strijd eet ze gewoon boterhammen en drinkt ze er een beker chocomel bij. „Niks bijzonders." Chantal staat immers met beide benen op de grond. venson (ook uit Heilo) werd niet in de reguliere tijd uitgespeeld. „Dan moet er in twee minuten gescoord worden." Chantal slaagde er in haar tegenstrever in een wurggreep te houden. Stevenson klopte met de hand op de mat om aan te geven dat ze er niet meer onderuit kon: ippon. Voor de eerste ronde was Chantal uitgeloot. Zo won ze twee partijen met ippon en eentje met yuko (vijf punten). Ook de huldiging is door haar vader vastgelegd. Het erepodium is dit keer erg hoog. Chantal moet er moeite voor doen om op het podi um te klimmen. De derde plak is binnen. De eerste won ze in de ca tegorie onder de 57 kilo. de tweede onder de 63 kilo. Ze is er blij mee. „Alleen jammer dat alle medailles hetzelfde zijn." De wedstrijden tel len mee voor deelname aan het Eu ropees kampioenschap. Ze moet er echter ook nog voor naar Tsjechië, Duitsland en Polen. Ook die wed strijden tellen mee. Het zijn alle maal 'meetmomenten' voor het EK, zegt ze. Chantal is lid van JudoG oes en vertegenwoordigde zaterdag Zuid-Nederland. 2. Jasmijn Lester- huis (Noord-Holland), 3. Jenny Snippe (Oost-Nederland) en Esmay van Klaveren (Noord-Nederland). Het is een drukte van belang op de vier speelvelden in de grote zaal. Op alle matten vinden wedstrijden plaats. Broertjes en zusjes en ou ders van de jonge judoka's zitten op de tribune of staan aan een van de tafels in de opening van de zaal toe te kijken of aan te moedigen. „Vast houden, vasthouden," wordt er ge roepen als er een van de judoka's de ander in een wurggreep heeft. Het toernooi valt onder de Culturele Ju do Jiu-Jitsu Federatie, onderdeel van de International Judo Federa tion. Isabelle de Hond is pas sinds de zo mervakantie lid van de Oud-Vosse- meerse judovereniging. Ze heeft de witte band. Ze vindt dat het wel goed gaat, zegt ze. Ze is lid gewor den nadat ze een keer met een vriendin was meegegaan. Wat ze er zo leuk aan vindt? ,Je leert val len." Toch zijn sommige dingen nog wel eng, zegt ze. „Ik ben bang dat ik me bezeer." Volgens Jos Hommel, voorzitter van OVJV en trainer, doet Isabelle het heel goed. Juist omdat ze nog maar zo kort ac tief is op de mat. Mortisha heeft de gele band en oranje slip en zit al vier jaar op judo, vertelt ze. ,Je zelf leren verdedigen, vind ik belang rijk." Met haar ervaring had ze vol gens Hommel wel beter moeten presteren, vindt hij. ,Je hebt je te weinig laten zien, meid," laat hij Mortisha weten als de wedstrijden afgerond zijn. Zo is er wel vaker commentaar te horen, ledereen wil winnen. Of in ieder geval progres sie laten zien. En dat lukt lang niet iedereen. Er zijn ook judoka's die huilend de mat verlaten. Teleurge steld over hun eigen resultaten. Of van de pijn als ze eens verkeerd te recht zijn gekomen. Luka Mrak van OVJV staat zich na afloop van een verloren partij te verbijten. Hij kan nu niet meer eerste worden, laat hij trainer Rinus Govers van OVJV te leurgesteld weten. „Dan moet je zorgen dat je nog een betere condi tie krijgt, jongen." Anderen krijgen een klop op de schouder. De aller kleinsten worden even geknuffeld door vader of moeder. Ook trainer Huib Geelhoed van de Stichting Judo Geelhoed uit Sint- Maartensdijk volgt zijn pupillen nauwgezet. Hij komt Sam van Beijmerwerdt tussen de wedstrijd jes adviseren over de te volgen tac tiek op de mat: „Niet duwen en trekken en je broek beter vastdoen. Die zit veel te los." Duwen en trek ken wordt door de scheidsrechters niet op prijs gesteld. Het kan een strafpunt opleveren. Ook gebrek aan vechtlust of een valse aanval wordt niet getolereerd. De toe schouwers krijgen de uitleg keurig op een A4'tje mee. Ze kunnen le zen wat het betekent als de scheidsrechter ineens ippon, yuko, mate of toketa roept. Bij elke kreet hoort een gebaar. Het is de taal van de judo. En over heel de wereld hetzelfde. De scheidsrechters ma ken voortdurend tekens die de ju doka's en ook de puntentellers ach ter de tafels meteen begrijpen. En wie vergeet de tegenstander na af loop te groeten, wordt teruggeroe pen. Respect tonen voor de oppo nent is een basisregel. Zo is het voor de judoka's een dag om ervaring op te doen en voor de trainers een dag om te coachen. Duidelijk is dat iedereen serieus be zig is met zijn sport. Er zijn zestien verenigingen vertegenwoordigd op Ze moeten nog twee wedstrijden spelen, maar zaterdag vierden de pu pillen van WHS (Fl) het kampioenschap. Ze hebben 21 punten en kun nen niet meer ingehaald worden. Ze wonnen de uitwedstrijd tegen CIu- zona in Wouw met 11-2. De wedstrijd is tekenend voor de uitslagen die de ploeg maakt. Steeds werd met ruime cijfers gewonnen. Behalve te gen WWV '67 uit Woensdrecht die met 3-2 werd verloren. Omdat de concurrent WWV zaterdag gelijk speelde en WHS won, kon de vlag op de Waaije in top. De spelers werden in het zonnetje gezet, kregen een gele roos en een standaard. De twee overige wedstrijden, uit tegen Klundert en thuis tegen Roosen daal, zijn een formaliteit, maar het liefst winnen de jongens alle wed strijden. Het is de derde keer op rij dat de Fl kampioen is geworden. „Nog nooit voorgekomen", zegt leider Willem-Jan Ligtendag. Hij leidt samen met Theo den Engelsman en assistent-leiders Michiel den En gelsman en William Ligtendag (afwezig) de ploeg die bestaat uit Tijmen Post, Nick Quist, Owen Goudszwaard, Stefan van Ast, Rick Haver- mans. Wout den Engelsman, W'ilbert Ligtendag, Robin Goedegebuure, Jasper Gunter en Jordi Kaat. 11 j En juist die liefhebbers zien we te- mÊ. «1- mg in de kop van de uitslag. A DuiVGn Dick Vaders en compagnon Dick Lindhout hadden 26 duiven in de strijd, 17 ervan wonnen prijs. De winnaar, een niet al te grote doffer met sprinterbloed in de aderen, vloog met gemiddeld 1116 meter per minuut terug naar de thuisbasis, wat neerkomt op net geen 67 kilometer per uur. Hiermee bleef de jaarling doffer een hokgenoot bijna drie mi nuten voor. Er waren meer leden van de Zwaluw uit Oud-Vossemeer die van de voor bereiding een serieuze zaak hadden gemaakt. Naast Dick en Dick zien we ook Vosmeerdere Adri en zijn vader Jan Capelle en de combinatie Frans en Daniël Bal uit Tholen in de kop van de uitslag. Het prijskamp voor de 760 deelne mende Thoolse duiven, ingezet door 51 deelnemers, stond gemiddeld twintig minuten open, wat vrij lang is voor het relatief korte parcours Door een paar weken met mooi voorjaarsweer was de voorbereiding voor velen ideaal. Iedereen had er zin in en door de oplopende tempe ratuur was de vorm bij de weduw naars, bij de meeste duivenliefheb bers worden de mannetjes in de week gescheiden van hun partner, reeds aanwezig. Hierdoor was het even wennen om bij de eerste twee vluchten weer met een dikke winter jas de favorieten op te moeten wach ten. Want met een gemiddelde tem peratuur die niet boven de 10 graden Celsius uitkwam, in combinatie met een harde noordenwind deden de omstandigheden meer denken aan een onstuimig najaar. Omstandighe den waarbij je als liefhebber alert moet zijn en moet handelen naar de naar de wisselende omstandigheden. van 130 kilometer. Volgende week reizen de duiven af naar Niergnies voor de tweede wedvlucht, tellend voor het vitessekampioenschap. Dc Zwaluw Oud-Vossemeer, 227 duiven van 15 deelnemers. Eerste duif 14.55.13 u. is 1116,060 m/min. Laatste duif 15.12.43 u. is 943,894 m/min. D.A. Vaders 1, 2, 4, 9, 10. 15, 19, 27, 31, 33, 38, 51; A.J. Capelle 3, 28, 29, 30, 32, 34, 35: J.A. Capelle 5,18,20,25.26,39.47,48; F. en D. Bal 6, 11, 12, 13, 14, 17,21,23,45, 46. 56. 57; R. Fonteyne 7, 24, 41, 43, 52; S. Berkeij 8,42.53; P.C. de Wilde 16, 50; T. de Graaff 22, 36, 37,54; Martin de Jager 40; Jurre van den Berge 44; comb. Hommel-Wal pot 49; P. Vis 55. De Reisduif Scherpenisse, 237 dui ven van 15 deelnemers. Eerste duif 14.58.07 u. is 1058.309 m/min. Laatste duif 15.14.48 u. is 926,990 m/min. J. de Graaf 1; P. Laban 2, 17, 19,20, 28,63.69.72; Mario de Graaf 3, 16, 23,26,49,56,57,60,6164,79; C. Moeliker 4, 11, 13. 14, 18. 36, 53, 54, 66, 67, 70, 74, 75, 78; P. Potap- pel 5, 22, 25. 30.43; J. Moerland 6, 42.46.51,65,71; DJ. Menheere 7, 24,62,68; L. Hage 8,27,35,38.44, 76; D. Noom 9, 10, 12, 21, 32, 33, 34,40,4147,48.50.55,59,73,77; P. van Driel 15, 58; M.Y. Ponse 29; J. Baay 3137,45; A J. Hage 39,52. IX' Vredesduif Sint Philipsland, 179 duiven van 13 deelnemers. Eerste duif 15.08.44 u. is 1034X86 m/min. Laatste duif 1532.18 u. is 874,750 m/min. comb. Hoek 1,3, 11, 13, 16,2126, 38,41,45; R. Reijngoudt 2,4,5,8, 18, 19,20. 22, 25.30,37,40,44; L. Reijngoudt 6, 7, 12, 14, 36; gebr. Ligtendag 9, 23, 24, 43; Joh. Reijn goudt 10, 15, 31; gebr. Reijngoudt 17,33; Corry Walpot 27,34,35,39; gebr. Vermeij 28: R. Vermaas 29,32, 42. IX Zwaluw Sint-Maartensdijk, 117 duiven van 8 deelnemers. Eer ste duif 143831 u. is 1049,611 m/min. Laatste duif 1525.23 u. is 857238 m/min. H.v.Hemert-Rijnberg I, 5, 15. 16, 18, 20, 23, 26; A.J. Scherpenisse 2, 3.6.7.17.22,25.27; D. de Wilde 4, 8, 10, 13. 14.28,29; J. Benningshof 9; A. Bijl II, 12, 19,21; J. Heijboer 24. Martin Voshol deed mee op de af stand 1000 meter zwemmen en daarna 10 kilometer hardlopen. Hij had het aardig zwaar tijdens het zwemmen, omdat deze wed strijd in een 50 meter bad werd gehouden. Daardoor miste hij zijn keerpunten van het 25 meter bad. Voshol kon daardoor net onder de 20 minuten aantikken. Hij eindig de na het looponderdeel deson danks in een mooie tijd van 1:08:22. Jos Kodde staat na twee wedstrij den op de zesde plaats bij de heren 50 op de afstand 500 m/5 km. Kodde heeft door omstandigheden de wedstrijd in Roosendaal moe ten overslaan en hierdoor komt mogelijk een goede eindklassering in het circuit in gevaar. In Breda startte Kodde vol goede moed met de hoop op een goede wedstrijd in de serie 500 m/5 km. Hij tikte na het zwemmen in een tijd van 7:51 de kant aan. Kodde had net als Voshol last van het grotere bad, wat zijn zwemtijd nadelig beïn vloedde. In Bergen op Zoom deed hij nog dertig seconden korter over de 500 meter zwemmen. Het lopen ging hem goed af en Kodde kwam in 31:02 min over de eind streep. Maarten van Oeveren staat na twee wedstrijden (ook hij miste Roosendaal) op de vijfde plaats bij de heren 21 op de afstand 500 m/5 km. Hij legde het zwemon- derdeel in 7:36 min. af. Hij was tevreden over deze prestatie, maar verloor vervolgens tijd bij het om kleden omdat zijn startnummer los was geraakt van zijn shirt. Van Oeveren gaf de moed niet op en behaalde de eindstreep in een tijd van 32:24 min. De laatste wedstrijd in het zwem- loopcircuit is op zondag 22 april in Bosbad Hoeven in Hoeven. het Paastoernooi. Ze komen onder meer uit Goes, Zierikzee, Lepel straat, Bergen op Zoom, Scher penisse, Sint-Maartensdijk en het Belgische Berendrecht. Judovereni ging Yoshi uit Bergen op Zoom le vert met 22 judoka's de grootste deelname. Direct na de wedstrijd in de poule worden de prijzen uitge reikt. Het aantal beeldjes op de tafel slinkt zienderogen. Sommige ou ders maken foto's van de winnaars. Op kousenvoeten lopen ze over de mat. Uitslagen: Van de achttien deelne mers van OVJV halen de volgende spelers een prijs: 1Jaron Schot (witte band) en Mortisha van Hoek, 2. Isabelle de Hond en Luka Mrak (geel), 3. Zoë van Moort (geel), Chelsea Ligtendag (wit), Nathan van Putten (wit), 4. Xem Reuvers (wit), Matia Mrak (wit), Sven van Hemert en Gijs Hertog (wit). Van de 17 deelnemers van stichting Judo Geelhoed: IRosan Stoutjes- dijk (wit), Amina Resic (wit). Geert de Witte. Claudia Geelhoed (oran je) en Matthieu Geelhoed (geel), 2. Pim Geelhoed (geel) en Arthur Goedhart (wit), 3. Sam van Beij merwerdt (wit) en Jacolien van Kaljouw (wit), 4. Luuk Geelhoed (wit). Amber Quist (wit), Manuela Eggebeen (wit) en Bo v.d. Boogerd (wit), 5. Geert Quist (wit) en Har- ley Borket (wit), 6. Joost van Eg- mond (wit) en Carlo Keur (wit). Chantal Walhout met de drie 'gouden'plakken- rug die haar vader heeft gemaakt over de wedstrijd in het Sportcen trum Kwadraat. Terwijl Chantal keurig aan de rand van de mat wacht, vindt er koortsachtig over leg plaats tussen de arbiters. Er is geen twijfel mogelijk, is hun oor deel: Chantal pakt de volle winst (ippon 10 punten) uit de partij te gen Snippe. Chantal lacht en geeft haar opponent een hand, zoals te doen gebruikelijk bij judo. Ze springt nog geen gat in de lucht, want er wacht haar nog een partij. Tegen Jasmijn Lesterhuis uit Heilo. Die is een kop groter dan Chantal. maar de Stavenissense laat zich d(X)r haar lengte niet imponeren. Omdat Lesterhuis te veel duwt en trekt, krijgt ze een strafpunt. Dat is op het scorebord te lezen. Blijft de strijd onbeslist dan geeft dat min puntje de doorslag. Maar Chantal weet zelf nog te scoren: een yuko. „Met een simpel worpje," blikt de kampioene terug. De eerste partij tegen Maaike Ste- habelle de Hond (links) en Mortisha van Hoek op de mat in de Vossenkuil. Er waren elf kandidaten voor de ti tel in deze groep. Als ze zo goed blijft presteren op de buitenlandse wedstrijden die op stapel staan, mag ze zich opmaken voor het Eu ropees kampioenschap in juni. Bij zonder aan de strijd om het kam pioenschap in Tilburg was dat Chantal de Europees kampioene Jenny Snippe uit Enschede ver sloeg. Dat gebeurde in de tweede partij. Het bleek een belangrijk tref fen in de zegetocht van Chantal. Bij een aanval van Snippe wist Chantal haar rivale zo uit het evenwicht te brengen dat ze met beide schouders op de mat terecht kwam. Een wed strijd duurt gewoonlijk vier minu ten, maar dit gebeurde in 37 secon den. Zo snel dat zelfs de scheids rechters het nauwelijks konden vol gen. Er, moest een vierde official aan te pas komen om zich over de spectaculaire ontknoping te buigen. Thuis in Stavenisse kunnen Chan- tal en haar ouders er 's avonds wel om lachen. Ze bekijken de film te-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11