Gemeenteraad houdt Spetter open, en vraagt snel onderzoek Haestinge 'In het gemeentehuis noemden ze me ook wel ambtenaar volkshuisvesting' 'Tholen altijd selectief met deelname aan YNG-congres' 'Bespottelijk: 3 maanden dicht' ^NIEUWE COLLECTIE BINNEN Brede steun voor verrassend amendement van drie fracties Goos Roeland uit Sint-Annaland stopt na veertig jaar ,a Donderdag 5 april 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Op het parkeerterrein bij het gemeentehuis praten leden van het comité Blijven Spetteren donderdag na afloop van de raadsvergadering na. Ze zijn opgetogen, want hun doel is bereikt: zwembad De Spetter in Tholen blijft open en wordt gerenoveerd. Dat heeft de gemeenteraad met een ruiipe meerderheid (17 tegen 4 stemmen) beslo ten. De mogelijkheden voor het realiseren, met een pri vate partij, van een buitenbad in Sint-Maartensdijk wor den onderzocht. In juni moet daarover duidelijkheid komen. Overleg Sobere renovatie Als gemeenteambtenaar bouw- en milieuvergunningen maakte hij zich niet bij iedereen geliefd. Soms keken mensen Goos Roeland (61) uit Sint-Annaland scheef aan als hij geen vergunning had verleend. „Niet altijd plezie rig werk", zegt hij. Na veertig jaar stopt hij. Roeland gaat doen waar hij voldoening uit haalt: de SGP-fractie voorzitten in de provinciale staten van Zeeland. En niet te vergeten, meer tijd doorbrengen met zijn vrouw en kinderen. Meer tijd Rommelig Cadeau Rijk der fabelen Gemeentearchief Tastbaar Jaarvergadering feestelijk tintje wegens eeuwfeest De gemeente Tholen is in juni met vier afgevaardigden vertegenwoordigd op het jubileumcongres van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Dat is zonder de burgemeester, die er aanwezig zal zijn als lid van het hoofdbestuur van de VNG. „Tholen gaat er altijd selec tief mee om", zei de burgemeester tot tevredenheid van SP-raadslid Theo Korevaar. Kijken bij paarden stal Brooijmans Bespottelijk Uitzondering op de regel Moderne en perzische tapijten korting tot 70% www. mm mu ae ,nl De discussie over de toekomst van de gemeentelijke zwembaden nam in de raadsvergadering een verras sende wending. Een week eerder liet een meerderheid van de partijen zich in de commissie bestuurszaken niet uit over een voorkeursvariant, terwijl dat in het raadsvoorstel wél werd gevraagd. In plaats daarvan kwam de coalitie op de proppen met de wens voor een onderzoek naar samenwerking met marktpar tijen (publiek-private samenwer king, pps). Het presidium - de commissievoor zitters, burgemeester en griffier - besloot daarom in de dagen na de commissievergadering om het voor stel aan te passen. De raad moest zich niet uitspreken over een voor keursvariant, maar zou burgemees ter en wethouders opdragen de mo gelijkheden van een pps-constructie voor beide zwembaden te onderzoe ken. In afwachting van de resultaten daarvan zou over sluiten of open houden van De Spetteren Haestinge geen besluit worden genomen. Op deze aanpassing volgde achter de schermen koortsachtig overleg tussen partijen. Dat resulteerde in een amendement (voorstel tot wijzi ging - red.) van SGP, VVD en Pv dA (samen een raadsmeerderheid van twaalf zetels). Daarin werd ge vraagd om een pps-constructie voor het zwembad in Sint-Maartensdijk te onderzoeken, met als doel om er - al dan niet gekoppeld aan het op recreatieterrein De Pluimpot te bou wen binnenbad - ook een buitenbad te realiseren. De resultaten van dit onderzoek moeten voor de behande ling van de kadernota (half juni) aan de gemeenteraad voorgelegd wor den. Dat zou moeten kunnen, aan gezien de partijen die het binnenbad én de uitbreiding van De Pluimpot realiseren al hebben laten weten dat ze bereid zijn daarover met de ge meente te praten. Ten aanzien van De Spetter in Tholen stond in het amendement dat dit open moet blij ven en gerenoveerd moet worden. En dat ook hier de pps-mogelijkhe- den onderzocht moeten worden met als doel de exploitatiekosten te ver minderen. Tenslotte werd in het amendement gevraagd om te onder zoeken of een stimuleringsregeling, al dan niet in combinatie met pps, mogelijk is om participatie door burgers en ondernemers te bevorde ren en zo de exploitatiekosten van de zwembaden te verminderen. De CU diende eveneenS een amen dement in. Daarin stond dat beide openluchtbaden open moeten blij ven, dat de comités 2Meterl0 en Even Spetteren betrokken moeten worden bij het verbeteren van de exploitatie, dat de gemeente in ei gen beheer de voordelen van een pps-constructie met behoud van de maatschappelijke functie van de ba den moet onderzoeken, en dat het onderhoudsniveau per direct geba seerd moet worden op het in stand houden van de twee zwembaden. Peter Kraamer (SGP) lichtte toe dat in het amendement van de drie par tijen het pps-onderzoek voor beide baden wordt losgekoppeld. Dit om dat voor De Spetter eerst een geïn teresseerde marktpartij gevonden moet worden alvorens pps onder zocht kan worden. Maar gezien de ontwikkeling van het gebied (scho len en sportaccommodaties) aan de Zoekweg in Tholen is op korte ter mijn besluitvorming nodig, net als voor het onderhoud aan het zwem bad. Kraamer onderstreepte dat be zuinigen op de exploitatie noodza kelijk is, ook al omdat de gemeente geld nodig heeft voor andere zaken. Zijn fractie komt bij de behandeling van de kadernota terug op andere mogelijke bezuinigingen. Ook de PvdA gaf aan dat bezuinigen op de baden noodzakelijk is. „Maar onze inzet is om het aantal vierkante me ters zwemwater te behouden, ver deeld over twee kernen", zei Jan Heshof. De pps was voor de VVD aanleiding om het amendement me de te ondertekenen, aldus Jack Werkman. Hij wees ook op de sti muleringsregeling om burgers en bedrijven in te schakelen. Wél vroeg Werkman zich af of de staat van onderhoud van De Spetter niet een belemmering vormt bij het vin den van een geïnteresseerde private partij. Het CDA stond positief tegenover het amendement van de coalitiepart ners. Maar fractievoorzitter Rob Duijm wilde eerst de zekerheid dat de in een rapport genoemde kosten voor renovatie niet zouden worden overschreden. En hij toonde zich voorstander van een sobere renova tie, passend bij de doelstellingen in het amendement. Wethouder Jan Oudesluijs gaf aan. nu geen garantie ten aanzien van de kosten te kunnen geven. De bedragen in het rapport zijn volgens hem landelijke kenge tallen. Richting de VVD zei de wet- Weken van zestig tot zeventig uur waren eerder regel dan uitzonde ring. Tijd is de voornaamste reden dat hij stopt. Naast gemeenteambte naar en fractievoorzitter van de SGP in de Zeeuwse staten maakt Roeland ruim twintig jaar deel uit van de kerkenraad van de Gerefor meerde Gemeente Sint-Annaland. Waarvan tien jaar als scriba en van af 2003 als voorzitter. Ook had hij verschillende bestuursfuncties. Zo zat hij jaren in het bestuur van de School met de Bijbel. „Privé kwam daardoor in de verdrukking", zegt hij. De kaasschaaf erover ging niet meer. „Er viel simpelweg weinig te schaven. Dan moet je keuzes ma ken." Bewust liet hij zijn werk als ambtenaar als eerste vallen. „Het statenwerk voor de SGP vind ik een stuk uitdagender. Daar kon ik niet mee stoppen. De keuze was dus snel gemaakt." Eigenlijk had hij er een paar jaar terug al een punt ach ter willen zetten. „Dat was beter geweest voor zijn gezondheid." Het kwam er niet van. Hij bleef door gaan. Totdat de huisarts hem een halt toe riep. Te hoge bloeddruk. „Dan kun je twee dingen doen. Achteloos doorgaan of naar je li chaam luisteren. Ik deed het laat ste." Roeland ging een dag in de week minder werken. Dat smaakte naar meer. Zodoende besloot ik om dit jaar te stoppen." Officieel is hij 1 april gestopt als ge meenteambtenaar. Toch zit hij al weer enkele weken thuis. „Overu ren", zegt hij. Verveeld heeft hij zich de afgelopen weken nog niet. „Het is wel even wennen, zo thuis. Maar het bevalt uitstekend. Nu heb ik tijd om op mijn gemak naar Mid delburg te rijden voor een informeel overleg met mijn fractie." Voorheen moest hij zich daarvoor in allerlei bochten wringen. Roeland stelde hele jaarschema's op om zijn vrije dagen zo optimaal mogelijk te be nutten voor de politiek. „Dat hoeft nu gelukkig niet meer." De extra tijd die is vrijgekomen, gaat hij ver delen over zijn gezin, de kerk, poli tiek en zichzelf. „Eindelijk heb ik tijd voor al die boeken", zegt hij, terwijl hij wijst naar de boekenkast in de woonkamer. „Dat is nog maar een klein gedeelte, hoor. De rest staat in mijn werkkamer." De kast is hoofdzakelijk gevuld met theologi sche boeken. „Door mijn werk kwam ik zelden toe aan een boek." Oorspronkelijk komt Goos Roeland niet uit Tholen. Hij is geboren in het Zuid-Hollandse Hardinxveld- Giesendam. Na het volgen van een praktijkgerichte opleiding in ge meentezaken, begon hij als zestien jarige bij de gemeente Rotterdam. „Op de afdeling bouwzaken", zegt hij. „Daar werkte ik drieënhalf jaar." Later maakte hij de overstap naar een soortgelijke functie bij de gemeente Hardinxveld. Roeland woonde in die periode thuis bij zijn ouders. In de zomermaanden ver bleef hij vaak bij familie van zijn moeders kant in Poortvliet. „Een Van Houdt", zegt hij. „Ik kende het eiland daardoor goed." Goed en wel eenentwintig jaar besloot hij te rug te keren naar zijn 'roots'. Op 1 november 1971 begon hij bij de ge meente Tholen. Ook dit keer ging hij over bouwzaken. Een rommeli ge periode, herinnert Roeland zich. De gemeentelijke herindeling (1 ju li 1971) was net van kracht. De ze ven gemeenten waren samenge voegd tot één. „Dat leidde tot nogal wat onduidelijkheid. Zeker bij het terugvinden van informatie. Niet alle gemeenten hadden hun archief even goed bijgehouden. Zo kwam het voor dat bestuurders van een gemeente mondeling zaken hadden afgesproken met burgers. Iets te rugvinden was dan zoeken naar een speld in een hooiberg." Roeland hield zich al die jaren hoofdzakelijk bezig met bouw- en milieuzaken. Even maakte hij een uitstapje naar onderwijs, maar keer de toch weer terug. Zijn werk ging over het wel of niet verlenen van vergunningen aan particulieren en bedrijven. Bijvoorbeeld voor de bouw van een dakkapel of chalet. Werk dat hem niet altijd in dank werd afgenomen. „Mensen kijken je er persoonlijk op aan als je een brief stuurt met de mededeling dat ze iets moeten afbreken omdat er geen vergunning is aangevraagd." Roeland heeft zich met name ver baasd over de achteloosheid van V Een zeepkistenrace, zoals die vorig jaar in De Spetter is gehouden, blijft ook in de toekomst mogelijk in het Thoolse zwembad. houder dat bij het gebruik van de baden de veiligheid voorop staat. Zowel ABT als CU toonden zich verrast over het amendement waar de drie coalitiepartijen mee kwa men, en waar ze tevoren niet van op de hoogte waren. „Ik had. gezien de commissievergadering van vorige week, een scherp verhaal klaar. Maar het is een bijzondere ervaring om op een positieve manier de mond gesnoerd te worden", zei Han van 't Hof. En Bram van de Sande, die zijn 66ste verjaardag vierde, zei dat hij dacht alle cadeaus al te heb ben gekregen. „Maar ik denk dat de burgers het gróótste cadeau gaan krijgen. Want na de commissie vori ge week ging ik met gelukkig naar huis." Beide fracties hadden echter nog hun bedenkingen, want ze vonden dat het amendement te weinig ze kerheid bood ten aanzien van een buitenbad in Sint-Maartensdijk. „Wat als de pps in Sint-Maartens dijk niet lukt?" zei Van 't Hof. En Van de Sande vond dat de exploita tie van de baden niet afhankelijk ge steld moet worden van de pps. Kraamer gaf aan dat wat de SGP be treft de financiële haalbaarheid wel degelijk samenhangt met de pps. Volgens hem zou de haalbaarheid groot zijn, maar hij bleek dat, na aandringen door Theo Korevaar (SP), niet hard te kunnen maken. Hans Boulogne (ABT) gaf aan dat nog allerminst zeker is dat Volker Wessels het gaat doen. Van de Sande kwam met zijn amen dement omdat hij vond dat er over Sint-Maartensdijk helderheid moet zijn. „Het amendement van de CU lost alle problemen op", stelde Ko revaar. Hij benadrukte dat de poli tiek niet langer besluiten moet uit stellen wanneer mensen zó voor hun belang opkomen. Ook voor de SP is het duidelijk dat er geld gevonden moet worden om de exploitatie van de baden te bekostigen, zei de frac tievoorzitter. Hij wierp de PvdA voor de voeten dat die zich niet dui delijk wilde uitspreken over het bad in Sint-Maartensdijk, en ook Van 't Hof bemoeide zich daar mee. Hes hof wond er zich over op, maar zei uiteindelijk dat de insteek van zijn fractie is om de bestaande vierkante meters in zowel Tholen als Sint- Maartensdijk te handhaven. Van 't Hof onderstreepte nog eens dat ABT in de smalstad een buitenbad het liefst bij het overdekte ziet ko men, dat het oude zwembad pas weg mag als het nieuwe er is. Wat ABT betreft, komt er op de plek van het huidige zwembad een voetbal veld. „Een eiland in de Pluimpot moeten we naar het rijk der fabelen verwijzen. Dat levert geld op", al dus Van 't Hof. Het amendement van de CÜ werd alleen gesteund door SP en ABT. De burgemeester bracht het als eerste in stemming, omdat het ten opzichte van het raadsvoorstel 'het meest verstrekkend' was. Vervolgens steunde de CU het amendement van SGP, PvdA en VVD. „Het is de po litieke realiteit. Sint-Maartensdijk heeft de pech dat het onderzoek naar een pps-constructie nog vóór de kadernota kan", zei Van de San de. Hoewel SP en ABT voor het openhouden van De Spetter zijn, konden ze hun steun niet aan het amendement geven. Van de Sande gaf nog aan dat de pps-constructie ook wel op andere voorzieningen dan alleen de zwem baden losgelaten kan worden. De VVD voeltdaar ook wel voor. „Maar daarover moeten we nu niet spreken, dat kan eventueel bij de kadernota aan de orde komen", al dus Werkman. Van de Sande gaf aan dat de gemeenteraad in de toekomst financiële keuzes zal moeten ma ken. Hij noemde als voorbeeld of het gemeentearchief in deze vorm kan blijven bestaan. Goos Roeland is per I april gestopt als ambtenaar bij de gemeente Tholen. mensen. „Ongeacht politieke of re ligieuze achtergrond", zegt hij. „Dat maakt geen verschil. Mensen letten lang niet altijd op de (bouw) regels. Ze doen maar wat. Zeker als het om hun eigendom gaat. Ze zien het bouwen van bijvoorbeeld een tuinhuis zonder bouwvergunning helemaal niet als een wetsovertre ding. Hij weet dat de emoties soms hoog kunnen oplopen. Mensen zeg gen dan soms kwetsende dingen. Nee, het is niet altijd het meest ple zierige werk dat er is." Voldoening kreeg hij uit het bege leiden van woningbouwprojecten. „Na de eeuwwisseling werd ik ge bombardeerd tot coördinator stads en dorpsvernieuwing", zegt hij. In die periode had hij veel contacten met Jaap Kloet en Ko Droogendijk van Castria wonen (nu Stadlander). „Dat ging over: wat gaan we waar bouwen. Dat soort vraagstukken vond ik erg uitdagend. In het ge meentehuis kreeg ik dan ook snel de \bijnaam: ambtenaar volkshuis vesting." Projecten waar Roeland met plezier aan terug denkt zijn woonzorgcentrum Maartenshof in Sint-Maartensdijk, dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer en appartementencomplex De Vliet- hof in Tholen. „Het realiseren daarvan is concreet. Je werkt naar iets toe. En als het er dan eenmaal is, dan is het tastbaar. Dat geeft voldoening." Hoewel wet- en regelgeving zijn werk was, ging zijn interesse voor al uit naar de politiek. Die interesse ontstond al op jonge leeftijd. Roe land kocht regelmatig boeken over staatsvorming en politiek bij boek handel Heijboer aan de Ring in Sint-Annaland. Daar leerde hij zijn latere vrouw Nelly Hage (59) ken nen. Zij werkte in de boekhandel. Op een gegeven moment werd hij door dhr. Heijboer benaderd of hij interesse had mee te gaan naar de commissie- en raadsvergaderingen van de gemeente. Daar had hij wel oren naar. „Vanaf dat moment is mijn interesse in politiek pas echt ontstaan." Ambtenaar en gemeen teraadslid was echter een onver enigbare combinatie. „Dan zou er belangenverstrengeling kunnen ontstaan", zegt Roeland. Dat idee liet hij varen. Tot hij in 1994 door toenmalig raadslid Dijke werd be naderd om statenlid te worden. Goed en wel een jaar later, in 1995, zat hij in de provinciale staten van Zeeland. Inmiddels is Roeland vijf jaar fractievoorzitter. Iets concreets voor Tholen heeft hij in die jaren niet kunnen bewerkstellen. „Als ambtenaar en statenlid is het be langrijk de zaken gescheiden te houden." Dat is hem tot de dag van vandaag altijd gelukt. Bij de gemeente krijgt Goos Roe land geen opvolger. Hij heeft zijn taken overgedragen aan collega's op de afdeling. „Bezuinigingen", zegt hij met een zucht. „De ge meente moet negen a tien miljoen bezuinigen. Dat geld moet ergens vandaan komen." De deelname aan het VNG-congres is in het nieuws vanwege de kosten: 800 euro per persoon voor het uit voerige programma. Voor Theo Ko revaar aanleiding om in de raads vergadering te vragen hoe het met de deelname uit Tholen is gesteld. Het SP-raadslid noemde de 800 eu ro 'in deze tijd redelijk royaal'. Burgemeester Nuis ging uitvoerig op de kwestie in. Hij onderstreepte dat het géén feestje is, maar een algemene ledenvergadering, waar besluiten worden genomen, gecom bineerd met vakinhoudelijke deel- congressen. Alle 414 Nederlandse gemeenten zijn lid van de vereni ging, die honderd jaar bestaat. We gens het eeuwfeest krijgt het jaar congres - op 5 en 6 juni in Den Haag - een feestelijk tintje. De kosten van deelname zijn vol gens de burgemeester hetzelfde als voorgaande jaren. Tholen gaat vol gens hem altijd selectief om met de afvaardiging naar het congres. „De afgelopen jaren ging er niemand van het gemeentebestuur, uitgezon derd ikzelf als lid van het hoofdbe stuur." De afvaardiging bestaat dit keer uit de gemeentesecretaris en de griffier, wethouder Van Dis en een raadslid. „Het is voor het eerst zo lang ik hier burgemeester ben, dat een raadslid naar het congres gaat. De wethouder vervult een rol, want' hij vertegenwoordigt Zeeland in de commissie milieu en mobiliteit van de VNG." Dat er selectief wordt omgegaan met de uitnodiging voor het VNG- congres deed Korevaar deugd, zei hij. Nuis benadrukte bewust niet van een feestje te willen spreken. Maar wat hem betreft had het fees telijke tintje wat soberder gekund dan nu het geval is. Gezien alle pu bliciteit eromheen, verwacht de bur gemeester dat er binnen het VNG- hoofdbestuur gesproken gaat worden over de opzet van het jaar congres in de toekomst. PvdA'er Henk Nieuwenhuis meng de zich ook nog in de discussie. „Kun je ook alleen naar het feestje? Want ik begrijp dat Golden Earring er speelt en daar was ik vroeger al een fan van", grapte het raadslid. „Ik ook!", viel Gert-Jan Boudeling (CDA) hem bij. Trekpaardenliefhebbers kunnen ko mende zaterdag hun hart ophalen bij Ko Brooijmans op de boerderij Candia in Tholen. Hij doet mee aan de open dag van stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland, 's Mor gens tussen tien en twaalf uur, en 's middags van half twee tot vier uur kunnen belangstellenden een kijkje nemen bij de paarden. Er worden ook voorjaarswerkzaamheden uit gevoerd met de trekpaarden. Boerderij Candia is te vinden aan de Bartelmeetweg, de provinciale weg tussen Oud-Vossemeer en Sint-An naland. VERVOLG VAN OESTERDAM Roy van de Voort van projectbureau Zeeweringen zegt de dienstregeling in de loop van de tijd aan te passen op het gebruik. „Na twee dagen kun je nog geen conclusies trekken. Dat weet je pas over een paar weken. Pas dan kun je zeggen: rond de mid dag is het druk en in de ochtend rus tig. Zodra we dat weten, passen we de dienstregeling aan. Dat commu niceren we uiteraard aan de fietsers. Zowel op de borden als op onze website." Om een idee te krijgen wie er gebruik maken van de pen delbus delen de chauffeurs een vra genlijst uit. Wie in ieder geval zeker niet in de pendelbus stapt, is Mas Andriesse uit Scherpenisse, lid van toerclub Tandje Bij. Hij vindt het bespotte lijk dat de Oesterdam drie maanden op slot gaat voor fietsers. Andriesse denkt er niet aan om de pendelbus te nemen. „Kom op zeg, wij zijn een fietsclub." De alternatieve route via de Markiezaatskade is volgens de Scherpenissenaar geen optie. „Slecht wegdek, wildrooster, scha pen, stront op de weg, moet ik nog meer zeggen? Dat is helemaal niets. Je komt ook nog eens midden in het industriegebied van Bergen op Zoom uit. Smalle fietspaden, stop lichten. Daar moeten wij niets van hebben." Hoewel Andriesse baalt dat de dam niet toegankelijk is, er gert hij zich nog het meest aan het gebrek aan communicatie. „Twee weken voor sluiting van de dam moeten we uit de krant vernemen dat we niet meer over de Oesterdam kunnen. Dat is toch ongelooflijk. Waarom zijn wij niet benaderd?" Volgens Van der Voort van het pro jectbureau is dat wel degelijk ge daan. „De Koninklijke Nederland- sche Wielrenunie (KNWU) en Nederlandse Toer Fiets Unie heb ben we ingelicht met het verzoek om het bericht over de sluiting te verspreiden. Dat is kennelijk niet gedaan." De Scherpenissenaar heeft al diverse mensen gesproken die zijn mening delen. „Het leeft enorm onder de (race)fietsers", zegt hij. „Waarom is de dam niet in het weekend open Dan werken ze toch niet." Als voorbeeld neemt hij de Koos Moerenhout Classic en Adrie van der Poel Classic. „Die gaan ge woon over de Oesterdam. Daarvoor vegen ze de weg wel schoon. En wij toerfietsers moeten maar wijken." De Smurdiekse toerfietsclub heeft de tochten voor de komende maan den flink aangepast. „Nu wijken we noodgedwongen maar uit richting Roosendaal en Oud-Gastel. Weer eens wat anders." Ach, relativeert hij zijn eigen woorden. „We moeten ook niet zo moeilijk doen. Naast de Oesterdam hebben we nog altijd vier uitgangen om van het eiland te komen. Een luxe positie. Vroeger had je alleen de Thoolse brug." On danks het feit dat de dam gesloten is, verwacht Andriesse toch dat racefietsers over de dam gaan. ,J*e- ken er maar op dat Belgische toer club over de rijbaan gaan rijden", zegt hij. „Levensgevaarlijk natuur lijk. Maar die zijn gewoon wat bru taler dan wij." De Scherpenissenaar heeft zaterdag met de toerclub tijde lijk afscheid genomen van de dam. „Het lijkt wel alsof meer mensen dat deden." Regels zijn geen wetten, soms gel den uitzonderingen. Eén van die uit zonderingen is Leon de Leeuw (43) uit Scherpenisse. Hij fietst van half april tot november vier keer in de week naar chemieconcern BASF, zijn werk in het Antwerpse haven gebied. Even na vijf uur in de och tend stapt hij op de racefiets. Dan maakt hij zich op voor een kleine dertig kilometer enkele reis. „Dat doe ik graag", zegt hij. „Dat ont nemen ze me niet zomaar. Ik fiets het traject al jaren. Zelfs toen ik nog in Sint-Philipsland woonde." De Leeuw nam contact op met project bureau Zeeweringen. „Het nummer stond op de borden, dat was makke lijk", zegt hij. Na een kort gesprek, het invullen van een formulier, kreeg hij vrijstelling om over de dam te fietsen. „Niet overdag", zegt hij. „Allen buiten de werktijden. Dus tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. Altijd op ei gen risico." De terugreis naar huis moet hij per pendelbus maken. „Dat ben ik niet van plan, hoor", zegt hij. „Mijn racefiets gaat echt niet in zo'n karretje. Die moet mee in de bus, anders niet." Vandaag heeft hij een gesprek met projectleider Peter den Otter van projectbureau Zeewe ringen. „Misschien kunnen ze nog wel een uitzondering maken." De route via de Markiezaatskade ziet hij niet als een serieus alternatief. Hij noemt dezelfde argumenten als zijn plaatsgenoot Andriesse. „Voor de recreatieve fietser prima, maar niet voor woon-werkverkeer. Ik wil zonder oponthoud zo snel mogelijk van a naar b." Die mogelijkheid blijft hij houden. Al moet hij wel goed uitkijken voor mogelijke ob stakels op de weg. De parallelweg van de Oesterdam blijft in verband met de dijkverster king nog tot zondag 15 juli 2012 af gesloten voor (brom)fietsers. Weg verkeer op de hoofdrijbaan onder vindt geen hinder van de werkzaam heden. De reden dat het projectbu reau Zeeweringen de dam sluit heeft alles te maken met veiligheid. „Eer dere werkzaamheden aan het noor delijk deel van de dam hebben dat uitgewezen", zegt Van der Voort. „De halve openstelling leverde vo rig jaar af en toe gevaarlijke situ aties op. Dat willen we niet nog eens hebben. Bovendien is het zui delijk deel van de dam veel smaller. Daardoor is er minder ruimte voor het materieel. We moeten dus wel." Bosstraat 24 Bergen op Zoom reparatie» reiniging T: 0164-24 22 16 Advertentie IAf.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5