Bal toerclub wil openstelling weekend Pendeldienst bijna niet gebruikt, 'Hoe kan het dat er zoveel koeien zijn en maar één vader?' Tankstation Teller De Nijverheid tikt, maar geeft geen cijfers Import heeft voorkeur voor oostkant Tholen en smalstad Koperdieven op terrein van Bal Nog drie dagen UWV per week Donderdag 5 april 2012 68e jaargang no. 22 Wattstraat 3 Tholen Fietsers maken nauwelijks gebruik van de pendelbus die mensen van de ene naar de andere kant van de Oester- dam brengt. Slechts een enkeling stapte in. Dat is de con clusie na één dag. Wielrenners stappen sowieso niet in. Die blijven liever in het zadel. En de voorgestelde omlei dingsroute via de Markiezaatskade mijden ze. „Slecht wegdek, schapen, veeroosters en dwars door de industrie van Bergen op Zoom. Dat is niets", zegt Mas Andriesse uit Scherpenisse. Molen De Nijverheid in Sint-Maartensdijk draaide het afgelopen jaar veel meer dan uit de cijfers van de provin cie naar voren komt. Oorzaak: een kapotte teller. Vol gens vrijwillig molenaar Jos Guequièrre draaien de wie ken jaarlijks gemiddeld 50.000 tot 55.000 maal om de as. De teller gaf er maar acht aan. Eigenwijze wielrenners Vriendengroep Verzegeld Dienstregeling pendeldienst Subsidie gemeente Musica Nautica Afstand CDA, PvdA van Polenmeldpunt Deze week De oostkant van Tholen is, samen met Sint-Maartens dijk, het populairst bij mensen die van buiten Zeeland in onze gemeente komen wonen, de zogenaamde im port. Scherpenisse en Stavenisse zijn bij deze groep het minst in trek, blijkt uit onderzoek door Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikke ling. Dat bekeek bevolkingscijfers over de periode 1998-2008. Scherpenissenaar Leon de Leeuw krijgt vrijstelling voor fietsen over Oesterdam Ouderen Kinderen peuterspeelzaal Olleke Bolleke voeren kalfjes en lammetjes Konijntjes Angstig 8 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Molenaar Guequièrre draait jaarlijks 50.000 keer De parallelweg van de Oesterdam is ruim drie maanden afgesloten wegens dijkwerkzaamheden aan het zuidelijk deel van de dam. Met als gevolg dat fietsers en bromfiet sers er niet meer over mogen. Pro jectbureau Zeeweringen, verant woordelijk voor de werkzaamheden, biedt twee opties: een alternatieve route via de Mar kiezaatskade richting Bergen op Zoom of instappen in één van de twee pendelbussen. Die rijden doordeweeks twaalf uur lang, van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds, over de 10,5 kilometer lange dam. Onderweg één tussen stop, bij de Speelmansplaten. De pendeldienst is maandag van start gegaan, de dag dat de werkzaamhe den officieel zijn begonnen. Toch was de gratis dienst niet erg popu lair. „Ik heb welgeteld één man ver voerd", zegt Daan Verstraten uit Tholen dinsdagochtend. „Hij zat netjes te wachten in het bushokje aan de Bevelandse kant. Het bleek Jeroen Bakker uit Bergen op Zoom te zijn, oud-leraar aan het Moller lyceum. Wekelijks fietst hij naar Tholen. Uit nieuwsgierigheid be sloot hij dit keer met de pendelbus te gaan. En dat beviel hem goed." Ondanks het verbod zag Verstraten maandag toch de nodige (race)fiet- sers over de parallelweg rijden. „Toen waren ze nog niet begonnen met de werkzaamheden. Nu hoef je dat echt niet meer te proberen. Ze sturen je gewoon weg. En boven dien zijn wij er niet voor niets." Toch blijft het dinsdagochtend in de spits stil in de Mercedes bus van Verstraten. Hij is om zeven uur be gonnen en heeft om half negen nog niemand vervoerd. Daar lijkt even voor half negen alsnog verandering in te komen. Een racefietser, uit de richting van Rilland, komt richting de bus gereden. Nietsvermoedend rijdt hij door richting de opgang van de Oesterdam. Even later draait hij om. ,Je kunt meerijden", roept Ver straten nog. De man kijkt niet op of om. Hij steekt de weg over in de richting van het spuikanaal. Nog geen twee minuten later keert hij te rug. Hij werpt een blik op de omlei dingsborden en vervolgt zijn weg over de Oude Rijksweg richting Bergen op Zoom. „Eigenwijs zijn ze, die racefietsers", mompelt Ver straten. „Die stappen niet zomaar in je busje." Om half negen is het tijd. De Tholenaar rijdt leeg terug naar de Bergsediepsluis. Halverwege de dam passeert hij zijn collega Adri- aan Noteboom (20). De hand gaat omhoog. Ook Adriaan rijdt die och tend met een lege bus en dito aan hanger. Het is die ochtend zijn eer ste rit. Marjo Hamelink van Taxi Centrale Renesse (TCR), oud-rijin- structeur, begeleidt hem het eerste uur. „Even kijken of ze op tijd zijn en een beetje met die kar uit de voe ten kunnen", zegt ze. De jongens hebben tevoren geoefend met aan hanger rijden. Gewoon op de weg. Niet op een speciaal terrein. Een aanhanger rijbewijs (E achter B) hebben ze niet nodig. „De kar weegt onder de 750 kilo", zegt Ha melink. „Het is wettelijk gezien dus niet nodig. Wel is het zaak dat ze even de fijne kneepjes leren. Hoe je zo'n kar afkoppelt en wat er gebeurt bij zijwind." De Renessese taxicentrale heeft de pendeldienst uitbesteed aan uitzend bureau Aethon uit Rotterdam. Daar zijn Adriaan en Daan tijdelijk in dienst. In totaal bemannen zes jon gens de twee pendelbussen. Dat zijn naast eerder genoemden: Nick Wol- vekamp, Sander Deurloo, Anthien Dang en Alex Jorritsma. Een vrien dengroep uit Tholen. Daan: „Eigen lijk zou ik nu in Mallorca zitten", zegt hij. „Dat ging op het laatste moment niet door. Ondertussen had ik mijn bijbaan bij Bakkersland Tholen opgezegd. Ik zat dus zonder werk. Gelukkig kwam Sander Deur loo met de vraag of ik interesse had in een chauffeursbaantje. Dat leek me wel wat. Dichtbij huis, vrijheid, een beetje rondkijken. Prima, toch?" Adriaan wisselt het rijden af met zijn studie commerciële econo mie aan de Hogeschool Rotterdam. Dat het niet zo druk is met fietsers zien Noteboom en Verstraten niet als een probleem. „Natuurlijk is het met iemand in je bus wel gezelli ger", zegt Verstraten. ZIE VERDER PAGINA 5 De molenaar keek op van het over zicht dat vorige week in deze krant verscheen. De Nijverheid bleek van de negen Thoolse molens die in aan merking komen voor een draaipre- mie het minst te hebben gedraaid. Ook bij de gemeente konden ze het niet geloven. Guequièrre werd vrij dag gebeld door een ambtenaar om eens poolshoogte te nemen. „Het kon niet kloppen. Ik ben gaan kijken terwijl de molen draaide. De teller zit op de bovenas. Hij tikt wel maar geeft geen cijfers. Hij moet aan het begin van het jaar kapot zijn ge gaan." Volgens de molenaar draaien de wieken dus wel regelmatig. Zelfs meer dan in andere jaren, zegt hij omdat ook vrijwillig molenaar Mare Polderman uitStavenisse regelmatig naar Sint-Maartensdijk kwam om de wieken te laten draaien omdat de molen in Stavenisse vanwege een opknapbeurt niet gebruikt kon wor den. „Ik denk dat we samen wel op 75.(XX) omwentelingen zijn geko men." Niettemin loopt de gemeente door de kapotte teller inkomsten mis. De provincie betaalt twee kwartjes per 300 omwentelingen. Voor haar vijf molens ontving de ge meente 830 euro. De tellers op de molens zijn verze geld. Guequièrre weet nog niet wanneer het apparaat wordt vervan gen. Hij richt zich eerst maar op het opknappen van de deuren en de ra men en de slechte planken van de stelling. De deuren heeft hij er uit gehaald. Er voor in de plaats heeft hij er tijdelijk platen in gezet. In het overzicht van de provincie stond dat molen De Vier Winden in Sint-Annaland 2.878.580 omwente lingen heeft gemaakt. Vrijwillig molenaar Jan van Gorsel van de Verwachting in Tholen leek dat on waarschijnlijk veel. Dat zouden er 7996 per dag moeten zijn. Hij vroeg om opheldering. De provincie ant woordde dat het getal onjuist is. Het correcte aantal is 287.714 omwente lingen. Volgens de provincie is de eigenaar op de hoogte gesteld van de fout. De pendeldienst rijdt elke dag tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds. Op de hele uren vertrekt de bus bij de Bergsediepsluis en op de halve uren aan de Bevelandse kant. Tijdens de spitsuren (van zeven tot half tien en van half vier tot zeven uur) vertrekt aan beide zijden elk half uur een bus. Op za terdag en zondag rijdt de pendeldienst pas vanaf negen uur. Nu het garagebedrijf van Bal aan de Wattstraat in Tholen wordt ont ruimd, proberen ook dieven hun slag te slaan. Zondagmiddag be trapte B&B Beveiliging er rond kwart over vijf een 46-jarige Steenbergenaar die bezig was om koper en andere metalen in zijn au to te laden. De gealarmeerde poli tie nam de man voor verhoor mee naar het bureau, hij werd daarna op vrije voeten gesteld. In de nacht van zondag op maan dag was het er weer raak. Tijdens 'de surveillance van het beveili- gingsbedrijf'werd er een verdacht busje met bestuurder aangetroffen. Ook nu werd de politie gewaar schuwd. Die kwam vanuit West- Brabant met politiehond snel ter plaatse. Het complete terrein werd afgezocht, maar de politie kon nie mand vinden. De bestuurder vap het busje werd verhoord en weer vrijgelaten: hij had geen strafbaar feit gepleegd. Klassieke muziek vanaf het water. Dat is Musica Nautica, een avond concert in de jachthaven van Sint- Annaland. Komende zomer organi seert de watersportvereniging het voor de vijfde keer. De gemeente heeft er 25(X) euro subsidie voor toegekend. Een subsidieverzoek van het chr. Kamerkoor Resonance uit Hoede- kenskerke heeft het gemeentebe stuur afgewezen. De activiteiten zouden nauwelijks gericht zijn op de inwoners van Tholen. Resonance geeft zaterdag in de Grote Kerk in Tholen een Bach concert. Ook de Zeeuws-Brabantse Sport vereniging voor Doven (ZBSD) hoeft niet op een Thoolse bijdrage te rekenen, omdat de activiteiten niet of nauwelijks op Tholen gericht zijn. De vereniging heeft het club huis in Bergen op Zoom, en organi seert bowling- en zaalvoetbalwed strijden. Ze had een bijdrage gevraagd voor de viering van de Werelddovendagen in september in Goes. CDA en PvdA distantiëren zich van het 'Polenmeldpunt' van de PVV. Fractievoorzitter Rob Duijm zei dat in de gemeenteraad, waar een ini tiatiefvoorstel van de raad van Op meer over deze website op de lijst van ingekomen stukken stond. De CDA'er vroeg de andere fracties om steun en stelde voor om Tho- lens Poolse zusterstad Ilawa te be richten hoe de Thoolse gemeente raad erover denkt. „Ook roep ik iedereen op om zoveel mogelijk positieve ervaringen met Oost-Eu ropeanen aan het meldpunt door te geven", zei Duijm. Alleen de SGP ging op de kwestie in. Bert van Eenennaam zei dat het de vraag is of een gemeenteraad zich bezig moet houden met de lan delijke politiek. Zijn fractie sluit zich aan bij het standpunt van het kabinet, dat de website een zaak is van de betreffende politieke partij. „De lokale politiek gaat hier niet over." Burgemeester Nuis liet op zijn beurt weten dat aan de ge meente Ilawa al duidelijk is ge maakt 'hoe wij erover denken in Tholen'. Sinds maandag is het UWV in het gemeentehuis nog drie dagen open. Op maandag, dinsdag en donder dag is er maar één medewerker be schikbaar voor de Thoolse werk zoekenden. De drie medewerkers rouleren tussen de vestigingen in Tholen en Goes. De 400 Thoolse werkzoekenden worden voortaan begeleid op internet, via een digita le werkmap. Persoonlijk en telefo nisch contact wordt daardoor dras tisch beperkt, zegt Nico Hage die sinds 1992 werkzaam is bij het 'ar beidsbureau'. „Voor jongeren is het gewoon dat ze met internet werken, maar voor ouderen die geen computer hebben, niet. Die hebben ook graag een gezicht voor zich en willen in hun moerstaal spreken." Na de zomervakantie wordt de dienstverlening opnieuw tegen het licht gehouden. Maar vanaf 1 januari volgend jaar is het volgens Hage volledig gedaan met de spreekuren. Naomi Lisseveld viert dat Groen van Prinsterer weer groen is Optimisme overheerst in strijd tegen kanker bij Henri Bungener Minste nieuwkomers naar Stavenisse en Scherpenisse Goos Roeland uit Sint-Annaland stopt na 40 jaar bij de gemeente Chauffeur Daan Ver straten uit Tholen heeft nog maar weinig fietsers vervoerd over de Oesterdam. In zowel Tholen als Oud-Vosse- meer en Sint-Maartensdijk streken in de onderzochte periode van tien jaar duizend of meer nieuwkomers van buiten de provincie neer. In Poortvliet, Sint-Annaland en Sint Philipsland lag dat aantal tussen de 500 en duizend, in Scherpenisse en Stavenisse tussen de 200 en 500. Ook gezinnen met kinderen (tot 15 jaar) hadden vooral een voorkeur voor de drie eerstgenoemde wixrn- kernen: tussen de 200 en 500. te gen honderd tot 200 voor Scherpe nisse, Sint-Annaland en Sint Philipsland, en minder dan hon derd voor Poortvliet en Stavenisse. De hele provincie overziend, con cludeert Scoop dat deze groep zich wat meer op het platteland vestigt en de wijken in steden minder inte ressant vindt. Bij zowel de jongvolwassenen (15- 30 jaar) als de groep dertig- tot ze stigjaren die van elders kwamen, stond Tholen bovenaan met tussen 500 en duizend nieuwkomers. Scherpenisse en Stavenisse - en bij de jongvolwassenen ook Poortvliet - waren met honderd tot 200 nieu we niet-Zeeuwse inwoners het minst in trek. Het aantal ouderen dat van buiten Zeeland in Tholen komt wonen, was in de onderzochte periode be perkt. Actieve ouderen (60-80 jaar) kozen vooral voor Tholen als woonkern met voorzieningen. Dat kreeg er honderd tot 200 bij, de overige dorpen minder dan hon derd. De spaarzame tachtigplussers die naar Tholen kwamen, beperk ten zich tot Tholen, Oud-Vosse- meer, Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland. De aantallen bleven onder de honderd. De gegevens zijn samengebracht in deel II van-de Zeeuwse Verhuisat- las. Er staat nog een derde deel op stapel, waarin de verhuisdynamiek tussen stad en platteland in de ver schillende Zeeuwse regio's in beeld wordt gebracht. EN VERDER... Gemeenteraad houdt Spetter open en vraagt snel onderzoek naar Haestinge Tholense Boys wint in duel dat pijn doet aan de ogen MEN BELOONT EEN LERAAR SLECHT ALS MEN STEEDS ZIJN LEERLING BLIJFT Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Kinderen van peuterspeelzaal Olleke Bolleke uit Sint-Annaland hebben donderdagochtend lammetjes en kalfjes gevoerd. Dat deden ze op de boerderij van de familie Van der Klooster aan de Weihoekweg in Poortvliet. De veertien dreumesen vonden het behoorlijk spannend. Vooral de koeien. Want die zijn zo groot. Zo niet Lieke Moerland (3). Ze vindt dieren prachtig. Met een boterham in de hand loopt het meisje in haar blauwe overall op de kalfjes af. „Hier, eten, eten", zegt ze. Het jonge dier grijpt het stuk brood uit haar handen en geeft een lik na. Lieke deinst even achteruit. Ze pakt haar opa vast, die achter haar staat. Leo Warmoeskerken, de opa van Lieke, geniet van het tafereel. „Dit moeten scho len vaker doen", zegt hij. „Kinderen weten tegenwoordig nauwelijks nog waar melk vandaan komt. En ze denken dat chocolademelk uit een bruine koe komt." Bewustwording is één van de redenen dat de kinderen met de leiding van de peuterspeelzaal zijn neergestreken bij de familie Van der Klooster. „In de klas hebben we het over dieren", zegt Jane Mijnsbergen-Snijders, één van de juffen. „Uit boekjes proberen we zoveel mogelijk verschillende beesten te benoemen. Maar wat is er nu leuker dan die beesten in het echt bekijken. Dat maakt het tastbaar." Toch ontstaat er bij sommige kinderen nog even verwarring. Konijntjes, konijntjes, roept een meisje wanneer ze in de schapenwei staat. Het zijn toch echt lammetjes. „Een aantal weken geleden geboren", zegt Coba den Boer. „Ze zijn van mijn zoon Jan." De buur man van Van der Klooster. De wollige schapen en lam metjes vallen duidelijk in de smaak bij de peuters. Als een dolle rennen ze er achteraan. Sanne Bikkers (2) weet van geen ophouden. Ze is allesbehalve bang. „Dat komt omdat we thuis ook beesten hebben", zegt haar moeder Roos Pons. „Dat scheelt een hoop. Soms is ze zelf iets te onvoorzichtig. Ze kent nog geen gevaren." Cas van Poortvliet (3) doet het wat rustiger aan. Voorzichtig pro beert hij een van de lammetjes een stuk brood te geven. Maar alvorens het beestje de kans krijgt om het stukje brood te pakken, laat het ventje het op de grond vallen. Oma Ria van Poortvliet schiet hem te hulp. „Probeer het nog maar eens. Ze doen niets." Bij de kalfjes achter de boerenschuur gaat het er een stuk terughoudender aan toe. De meeste kinderen moeten er niet veel van hebben. Jesly van Gorsel (2) loopt voor zichtig op de beesten af. Zie verder pagina 3. Lieke Moerland is als één van de weinigen niet hang voor de kalfjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1