Variatierijke Lentefair Ten Anker Woonproeven in alle smaken 'Ik hoop dat er geen ruzie ontstaat over wie er als 504 huizen in de verkoop eerste op de fiets mag' met Prijsverlagingen moeten kopers uit hun tent lokken Bewoners Annewas Sint-Annaland krijgen duofiets De Annewas Donderdag 5 april 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Loods akkoord Twee w oningen Kweek schelpdieren Bewoners van woonvoorziening De Annewas in Sint- Annaland hebben vrijdagmiddag een duofiets gekregen. Dat is een fiets waarop mensen naast elkaar kunnen zit ten. Dianne Hage, één van de bewoners, neemt na even aarzelen plaats achter het stuur. „Ik vind het wel een beetje eng, hoor." Verkocht Zelfvertrouwen Je zou het niet zo snel verwachten. Een kraam met baby vestjes op de lentefair in zorgscentrum Ten Anker in Tholen. Toch was er vraag naar. „Wat denk je dat oma's en opa's meenemen als ze op kraamvisite bij de kinderen of kleinkinderen gaan", verklaart kraambeheerster Ella Tapken. Zon Erfpacht Lokaal comité Berging Koekoeksweg Halte Molendijk op wip Luchtballon Uitbreiding woning Depot Gatweg Nieuwe woning Kunstwerk Spullen inzamelen Rijbewijs ingevorderd Uitbreiden loods Zestig mille lager In de gevel van de bestaande loods zijn grijze blokken van cellenbeton of gasbeton verwerkt. Die komen ook in het nieuwe stuk. Het gebouw wordt als het ware gespiegeld. De wel standscommissie had er geen bezwaar tegen. De stalen damwand wordt groen. Ook de stalen schuifdeuren krijgen die kleur. Sint-Philipsland De welstandscommissie is akkoord met de kleuren voor de agrarische be- drijfsloods van maatschap Boudeling aan de Lange weg. De loods wordt 74 bij 25 meter. De wanden worden don kergroen, het dak antraciet. De deuren en kozijnen worden wit, de grote deu ren krijgen de kleur van de wand. De commissie adviseerde om geen zinken dakgoten toe te passen. Volgens de commissie is de kans op roesten na melijk groot. Aan de Zuiddijk wil J. Reijngoudt twee woningen met twee inpandige garages bouwen in een bestaande schuur. Maandag boog de welstands commissie zich over de kleuren die toegepast worden. Een deel van de ge vel wordt bewerkt met speciale muur verf voor beton en metselwerk (keim), een ander deel (van etemiet) wordt antraciet. Er komen houten luiken aan de gevels, de garagedeuren zijn van metaal. De oude woning op het terrein wordt verbouwd tot schuur. De proef van La Solitude met het bin nendijks kweken van schelpdieren aan de Hogeweg wordt verlengd. Het ge meentebestuur heeft een gedoogbe- schikking afgegeven tot eind maart 2013. Ze heeft een jaar niet gefietst. „Angst", zegt Clara Aarnoudse, be geleidster van de woonvoorziening. Nog geen vijf minuten later komt Dianne met een grote vaart aange reden. Jij durft wel hard", zegt Aarnoudse. Dianne stapt af en snakt naar adem. „Dat was hele maal niet- zo eng. Nu kan ik weer boodschappen doen op de fiets." Met twee mandjes aan de achter kant is de duofiets daar geschikt voor. „We gaan hem zeker inzetten bij het boodschappen doen", zegt Clara. De begeleidster werd een aantal weken terug op de soosavond van oudervereniging Sien aangesproken met de vraag of De Annewas inte resse had in een duofiets. Een inwoner van Tholen zocht nog een geschikte bestemming. „Die bood schap heb ik de volgende dag me teen in de groep gegooitP. zegt ze. „Collega's reageerden meteen en thousiast. Toch bleef het een gok. Want niet wij, maar de bewoners moeten er mee uit de voeten kun nen." De begeleiders vinden het een geweldig ding, die duofiets. „We hebben ook een tandem", zegt Clara. „Maar daar maakt bijna nie mand gebruik van. Veel begeleiders durven er niet mee op pad." Dianne Hage is in ieder geval ver kocht. Ze raakt niet uitgesproken over de fiets. „Nu de andere dertien bewoners nog", zegt Aarnoudse. Even later komt ook bewoner Hans Suurland kijken. Hij is even terug houdend, maar neemt vervolgens toch plaats naast Dianne. Hij glun dert, kijkt om zich heen en zegt: „Mooi zeg." Clara is ervan over tuigd dat de bewoners van De An newas veel gebruik gaan maken van de fiets. „Als ze allemaal zo en thousiast reageren, hoop ik dat er geen ruzie ontstaat over wie het eerst mag fietsen." Fietsen gaat al tijd wel onder begeleiding. Dat is heel het principe van de duofiets. Eén stuurt, remt en trapt, de tweede persoon trapt enkel mee. Vergelijk baar met een tandem, maar dan naast elkaar. In woonvoorziening De Annewas in Sint-Annaland wonen mensen met een verstandelijke beperking. Clara: „Het merendeel van de veer tien bewoners volgt een vorm van dagbesteding. Ieder op zijn of haar niveau. Enkele bewoners hebben een driewieler als fiets en kunnen zelfstandig op pad. Anderen hebben juist begeleiding nodig. Voor die groep is de duofiets uitermate ge schikt. Ze komen weer buiten. Krij gen zelfvertrouwen terug. Dat is erg belangrijk voor onze bewoners. We zijn ontzettend dankbaar voor deze gift." Tussen de 150 en 200 bezoekers telde de voorjaarsmarkt. Een markt met een grote variatie aan artike len. Sierraden te kust en te keur. Handgemaakte exemplaren in de Wereldwinkel. Een winkel waar van de verantwoordelijke dames zich boos maaktert om krantenbe richten als zou het met de resulta ten niet goed gaan. „In alle winkels gaat het wat minder. Maar wij heb ben het eerste kwartaal dezelfde omzet gedraaid als vorig jaar in die periode. Die journalisten die schrij ven maar wat. De klanten betalen nog steeds een eerlijke prijs voor de koffie, de stroopwafels en de chocolade." De bloemstukjes van ontmoetings centrum Het Lint in Tholen, een centrum voor mensen die proble men hebben met het geheugen. Door actief te blijven, wordt het proces van achteruitgang door bij voorbeeld de ziekte van Alzheimer vertraagd, weet woordvoerster Gerda Elshof. De Vlindertuin is er ook. Samen met de kinderen die er begeleid werken, zijn de -tentoongestelde goederen ingepakt. „We behande len ze net als kinderen die geen handicap hebben." De woordvoerders van de instellin gen wachten met angst en vreze de uitkomsten van de bezuinigingsge- sprekken in het Catshuis af. „Vrij wel alle bezuinigingen in de ge zondheidszorg treffen deze groe pen", zo is hun verwachting. Aan het einde van de zaal zit ponti ficaal Ria Schot (64) in een inva lidewagen. Ze heeft spierdystrofie. Een ziekte die de spieren aantast en verzwakt. Haar hobby is schilde ren. „Ik ben eigenlijk rechtshandig, maar die hand die wil niet. Dus schilder ik links." Ze woont inmiddels elf jaar in Ten Anker en heeft twintig schilderijen op voorraad. Vanaf een foto of een kaart schildert ze met olieverf het voorbeeld na. Stillevens, tafereel tjes uit Kloetinge, maar ook de Thoolse molen bij 't Bosje. „Als ik goed ben, doe ik een maand of drie over een schilderij. Ik hoop dat ik iets verkoop." En inderdaad. Aan het eind van de dag is ze een schilderij kwijt. „Maar het kost me meer dan het opbrengt", wil ze wel verklappen. Ria Schot wacht tijdens de Lentefair in Ten Anker op klandizie. v Henk Sturris middeninformeert E. van Dijke-Heijboer en haar vader over een woning in Vroonstede. Bewoners Dianne Hage en Hans Suurland van woonvoorziening De Annewas in Sint-Annaland proberen als eersten de duofiets uit. euro. Wie bijvoorbeeld een goedko pe woning zoekt in Tholen kan voor 75.000 euro terecht, de duur ste is in de aanbieding voor 1,3 mil joen euro. Sturris heeft in het lege pand een aantal tassen vol informatiemateri aal neergezet en leidt kort na de opening om 11 uur al mensen rond. Het pand hoeft enkele tienduizen den euro's minder op te leveren dan oorspronkelijk de bedoeling was en Sturris is optimistisch over het ver koopresultaat. Een van de geïnteresseerden is me vrouw E. van Dijke-Heijboer. Sa men met haar vader, een elektri cien, neemt ze een kijkje in de keuken, op de bovendieping en in de meterkast. Over de inhoud daar van hoef je vader Heijboer niets te vertellen. Hij ziet in een oogopslag of er sprake is van vakwerk of niet. Sturris hoort van hem geen kritiek. Aan het einde van de dag hebben vijf mensen het pand bezichtigd en de informatiematerialen mee naar huis genomen. Sturris: „Ik blijf op timistisch. Als ik de maanden fe bruari en maart bekijk, ben ik niet ontevreden over de belangstelling voor onze huizen. Het is echter van veel factoren afhankelijk of kijkers ook kopers worden." Mevrouw Van Dijke haakt af, zegt ze een paar dagen later. Aan het huis mankeert niets, maar de tuin - overigens een flinke lap grond - voldoet niet aan de eisen. „Die ligt niet aan de zonkant. Die ligt teveel op het noorden En daaraan kan zelfs Sturris niets veranderen. „Toch hoor je mij niet klagen. Het is nu aantrekkelijk om een woning te kopen. Tot 31 juli hebben kopers het voordeel van een lage overdrachtsbelasting. Van zes naar twee procent. Kijk, het is niet meer zoals vroeger dat je de wonin gen bij wijze van spreken kunt uit delen. Je moet er enorm je best voor doen. En het loopt allemaal wat moeizamer. Maar met een reële vraagprijs is er best voldoende be langstelling. Ook in het duurdere segment", is zijn overtuiging. Een nieuw fenomeen om het met name starters mogelijk te maken een woning te kopen, is de particu liere erfpacht. Bij particuliere erf pacht worden bij de koop van de woning de grond en het huis ge splitst. De koper koopt het huis en de pas opgerichte Nationale Grond bank koopt de grond. De koper huurt de grond, maar kan die te al len tijde terugkopen. De huurprijs, zo blijkt uit informatie, is aftrek baar van de belasting. Het aangaan van een dergelijke constructie is geen bezwaar om een Nationale Hypotheekgarantie te krijgen, aldus een woordvoerder. Echter de geldverstrekker bepaalt of hij onder die condities een hypo theek wil nemen. Rabobank Oosterschelde bestudeert de nieuwe mogelijkheden, maar kon daarover nog geen uitsluitsel geven. Vervolg van plaatselijk nieuws. Het bestuur van de Dorpstafel keek even raar op. Het zou aan de jongeren- raad Tholen gevraagd hebben of één van de jongeren interesse zou hebben om lid te worden van de Dorpstafel. Foutje van het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente, die het punt bij de laatste vergadering inbracht. Er werd niet de Dorpstafel bedoeld, in de ver gadering aangeduid als 'het lokaal co mité Smerdiek, een soort dorpsraad', maar het lokaal comité vrijwilligers. Dat organiseert elk jaar de vrijwilli- gersavond van de gemeente. De jon- gerenraad behandelt het verzoek in de volgende vergadering. Aan de Koekoeksweg wil C. Verkerke een nieuwe berging bouwen. De wel standscommissie had daar maandag geen moeite mee. Het gaat om een houten berging van elf bij zes meter. De gevels bestaan uit een plint van ro de bakstenen en zwarte planken. De ramen en kozijnen worden gebroken wit. Op het dak komen oranje pannen. De provincie wil de bushalte aan de Molendijk in de toekomst laten ver vallen. „Het gemeentebestuur vindt dat een slecht idee", zei wethouder Van Dis donderdag in de gemeente raad". De gemeente zou de halte willen verplaatsen, na het doortrekken van de Nijverheids weg richting de Geertruid- apolder. Maar Middelburg voelt daar niet voor. Chris Koopman (SGP) sn eed de kwestie aan, hij informeerde naar de stand van zaken. „De halte aan de Molendijk wordt vaak gebruikt", zei het raadslid. perceel aan de Havenweg/Hartogsweg in Scherpenisse. Het gemeentebestuur heeft daarvoor een verklaring van geen bezwaar afgegeven. Aan de Molendijk wil J.A.M. Verwij- meren de woning aan de achterkant met ongeveer 40 vierkante meter uit breiden. De houten aanbouw krijgt een plint van rode stenen, zoals de be staande van de woning, de wanden worden van hout en zwart. De wel standscommissie ging er maandag mee akkoord. Wel deed ze de sugges tie om de deur van de bijkeuken ook zwart te maken. Aannemer Zeeuwse Stromen heeft nog tot en met 20 april om een depot aan de Gatweg te verwijderen. Ze heeft bij de provincie aangegeven hier drie weken voor nodig te hebben. De werkzaamheden bestaan uit het afvoe ren van 1500 ton puin. 5000 m3 klei grond en het herstellen van de land bouwgrond. Zeeuwse Stromen moest uiterlijk 2 april begonnen zijn met het ontmantelen van het depot dat is aan gelegd voor de dijkversterking. De werkzaamheden vallen samen met het begin van de broedperiode van enkele vogelsoorten. Toch verwacht de pro vincie geen overlast voor de natuur. Aan de Westkerkseweg wil C.P. Hage een nieuwe vrijstaande woning met garage bouwen. De begane grond is ingericht voor rolstoelgebruik. Het huis krijgt een kap, maar ook een stuk plat dak. De welstandscommissie ging maandag akkoord met de definitieve versie van het plan. De gevel krijgt ro de bakstenen, de plint wordt gemaakt van natuursteen. De ingang naar het erf komt aan de Sluiswegeling omdat voor de woning de inritconstructie voor de bebouwde kom is aangelegd. In de entreehal van Woonboulevard Poortvliet is vanaf vandaag het kunst werk voor Sint-Maartensdijk te zien. Het is een ontwerp van beeldend kun stenaar Danny van Rijt (1963) uit Geersdijk. Bezoekers aan de woon boulevard krijgen tot en met 17 april een voorproefje. Wethouder Kees van Dis onthult het werk twee dagen later, op donderdag 19 april, in Sint-Maar tensdijk. Naast dit kunstwerk expo seert Van Rijt met nog enkele werken, waaronder meubels en maquettes. Bruikbare spullen inleveren voor de rommelmarkt van 16 juni kan zater dag tussen elf en twaalf uur bij de fa milie Heijboer aan de Paasdijkweg 16. In april, mei en juni kan dat iedere za terdag op hetzelfde tijdstip. De op brengst van de rommelmarkt gaat naar de Hersteld Hervormde kerk. Een 46-jarige man uit de gemeente Tholen is vrijdagavond betrapt op het rijden onder invloed van alcohol. De automobilist werd rond tien uur in de Achterstraat aangehouden. Hij bleek, na een blaastest, ruim drie keer de toe gestane hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. Zijn rijbewijs is ingevor derd. Aan de Kalfdamseweg wil M. den Engelsman de bestaande loods ver groten. Er komt 15 bij 8.5 meter bij. k w»:mm Hunt Tijdens de landelijke open huizendag, door sommige makelaars omge doopt tot 'woonproeven', wachtten 250.000 woningen op een nieuwe ei genaar. Daaronder 9 bestaande en een nieuw bouwproject in Sint-Anna land. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) geeft Zeeland als de grootste daler in Nederland aan, min 25%, als het gaat om de hui zenverkopen tussen januari vorig jaar en januari dit jaar. Henk Sturris van Leunis Makelaardij in Tholen blijft daarentegen optimistisch. De kopers hebben keuze uit maar liefst 504 woningen. Volgens het CBS is de economi sche recessie, waarbij kopers niet zeker zijn van hun baan, een van de redenen dat er weinig huizen wor den verkocht. Sinds 2008, zegt het CBS, is de landelijk verkoop met eenderde afgenomen. Uit gegevens van het Zeeuwse kadaster blijkt dat er sprake is van een dieptepunt in de Zeeuwse woningverkoop. Sinds februari van dit jaar is er sprake van 'een diep dal'. In januari van dit jaar is het minste aantal wonin gen in zeven jaar verkocht, vermel den de cijfers. Tussen januari 2011 en januari 2012 is er een teruggang in de verkopen met 25%. De groot ste daling in Nederland, zegt het CBS. Uit gegevens van de website Hui- zenzoeken.nl. blijkt dat er in totaal in de gemeente Tholen 504 wonin gen te koop staan. Makelaars doen er alles aan om de verkopen voor hun opdrachtgevers aan te moedi gen. In Tholen wachten niet minder dan 129 woningen op kopers. In Sint-Annaland gaat het om 80 wo ningen. In Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder om 56. In Poortvliet staan er 41 te koop. Sint-Maartens dijk heeft een keus uit 68 wonin gen. In 57 tuinen in Oud-Vossemeer nisse 41 en in Stavenisse is de min ste keus met 32 huizen die te koop staan Bouwfonds Woonproeven, een sa menwerkingsverband met Rabo Vastgoed, zorgde er zaterdag in Sint-Annaland voor dat de deuren van nieuwbouwprojecten voor het publiek opengingen. Landelijk werd reclame gemaakt om in 150 ver schillende projecten 284 typen wo ningen aan de man te brengen. In Sint-Annaland werd de nardruk ge legd op project Vroonstede, waar nieuwbouwplannen worden uitge voerd door aannemersbedrijf B rum- meihuis en waar wordt samenge werkt met onder meer de Thoolse makelaar Leunis. In de nieuwbouw wijk achter de Dorpsweg staat een nieuwe twee-onder-een-kapwoning al een aantal jaren leeg. Een paar forse vlaggen voor de deur geven aan dat het pand in het kader van Woonproeven te bezichtigen is. Henk Sturris, tegenwoordig make laar bij Leunis, heeft in Sint-Anna land 9 bestaande woningen in de aanbieding. Sommige zijn sterk in prijs verlaagd. De prijsverlagingen staat het bordje te koop, in Scherpe- bedragen soms 10.000 tot 60.000 Maximaal vier keer mag er dit jaar een luchtballon opstijgen vanaf camping De Muie aan de Kastelijnsweg of een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 17