Certificaat voor financieel gezonde D.B. Keuken Groep in Sint-Annaland 'Zorgen zijn groot op Tholen' 'De zon schijnt niet voor niets, daar moet je gebruik van maken' Schrijvers in Thoolse klassen Stichting Ontmoetingscentrum Binnen-Bereik: Drie klachten discriminatie Nieuwe directie bij Goldewijk DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Ledenfietstocht over Tholen Tholen Meer jeugdleden bibliotheek, daling Thoolse volwassen leners Donderdag 5 april 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Energy Systems Bij elkaar blijven Gelukkig Slechts drie procent van de Nederlandse bedrijven is vol ledig financieel gezond. Volgens kredietbeoordelaar Graydon hoort D.B. Keuken Groep in Sint-Annaland (het moederbedrijf van Ardi Keukens) bij die drie pro cent. Financieel directeur Willem van Lit van D.B. Keu ken Groep is trots op de uitkomst van het onderzoek. Hij ontving het certificaat met groen vlaggetje van adviseur David Coppoolse. B. Rijwielhandel Van de Zande op groene toer met dak vol zonnepanelen Een groot aantal inwoners van Tholen heeft te ma ken met huwelijksproblemen, incest, alcoholverslaving, drugsverslaving en zelfmoordneigingen. „De zorgen zijn groot in de gemeente", zeggen Bart en Jenny Oerlemans, leiders van de stichting Ontmoetingscentrum Binnen Be reik in Tholen. Alcoholverslaving Geen specialisten Het dak van rijwielhandel Van de Zande uit Oud-Vosse meer ligt sinds donderdag vol zonnepanelen. Zeventig in totaal. Geleverd door Rien Bruynzeel van Bcon Energy Systems uit Sint-Annaland. Daarmee dalen de maande lijkse energiekosten en wordt het milieu gespaard. „De zon schijnt niet voor niets.*Daar moet je gebruik van ma ken", zegt John van de Zande. 15 kilowatt Schrijvers Ben de Raaf, Vivian den Hollanderen Rien Broere doen mee aan het schrijversfestival van de bi bliotheek Oosterschelde. Zij bezoe ken zeven scholen in de gemeente Tholen om in de klas te praten over literatuur. Ter voorbereiding hebben de scholen van de bibliotheek een kist met boeken en informatie over de auteur gekregen die bij hen langs komt. Hierdoor kunnen de kinderen vragen voorbereiden. Het schrij versfestival heeft het als doel vergo ten van leesplezier. Den Hollander komt op 17 april naar de Luijster in Sint Philipsland, de Casembroot- school in Sint-Annaland en de Veste in Tholen. Broere bezoekt op 19 april De Ark in Oud-Vossemeer, de School met de Bijbel in Poortvliet en de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk. Ben de Raaf gaat op 20 april naar de Eben Haë- zerschool in Tholen. Jozef en Nico Goldewijk treden te rug uit de directie van het in moei lijkheden verkerende bouwbedrijf Goldewijk. De aandeelhouders van het familiebedrijf namen jaren gele den het Oud-Vossemeerse bouwbe drijf Uijtdewilligen over, waar veel Thoolse bouwvakkers werkten. Goldewijk opende een nieuwe ves tiging op bedrijventerrein Prinses Reinierpolder in Steenbergen. De economische crisis en de malaise in de bouw noopten de directie tot de vierde reorganisatie in bijna drie jaar. In november werd het ontslag van 107 van de 296 medewerkers aangekondigd. Goldewijk lijdt al driejaar verlies en heeft een te grote staf. Omdat bij de ontslagronde het afspiegelingsbeginsel niet juist is toegepast, bepaalde de kantonrech ter dat 26 personeelsleden niet ont slagen mogen worden. Volgens de nieuwe interim-directeur Laurens Vellen betekent dit niet dat deze 26 medewerkers hun baan kunnen be houden. Ceciliaweg2 1 4697 RV 1 0166 - 65 43 35 1 www.bcon-* lint-Annalar :nergysyste d ms.n! Advertentie I.M. De stichting StavoorD6 uit Sint-An- naland en Oud-Vossemeer is me deorganisator van de ledenfietstocht van de Rabobank Oosterschelde. Die wordt op zaterdag 5 mei gehou den en gaat over Tholen. De leden van de bank kunnen kiezen uit drie afstanden: 25, 50 of 75 kilometer. Er kan zowel vanaf het kantoor in Tholen als dat in Sint-Annaland worden vertrokken. De start is 's morgens tussen tien en twaalf uur. eetlust bevorderend waren, maar wel aangaven dat Binnen Bereik in een behoefte voorziet. „Mensen kunnen hier hun woordje doen. Ze hoeven niet eens te vertellen wie ze zijn. Ze kunnen hier hun verhaal vertellen. Wij laten hen zien we wij zijn. Dat we christen zijn. Dat we anders zijn dan anderen waarin ze misschien teleurgesteld zijn. En daarna zie je vaak dat de bezoekers opgewekt naar huis gaan." Het onderkomen van de stichting, aan de Hoogstraat 20 in Tholen, ademt de sfeer van evangelisatie. Een blauwe folder geeft aan dat 'Je zus u roept'. Daarnaast in briefkaart formaat de tekst: "De Here Jezus is het Hoofd van dit huis, de onzicht bare Gast bij iedere maaltijd, de stil le Toehoorder bij elk gesprek." De wervende folder geeft aan dat je welkom bent. 'Je kunt zomaar bin nenlopen', met daaraan gekoppeld dat er elke maandag van drie uur tot vijf uur leesmiddag is met de schrijfster Jos Smit-Koomstra. De stichting is ook eerlijk. ,Je ont moet bij ons geen specialisten die het allemaal zo goed weten, maar gewone mensen die bereid zijn om bij je stil te staan en naar je te luiste ren. Het kost niets." Binnen Bereik geeft aan contacten te hebben met een aantal zorginstel lingen. Zoals stichting De Hoop in Dordrecht die bekend is vanwege de hulp aan verslaafden. Maar ook met Emergis, het centrum voor geestelij ke gezondheidszorg in Zeeland. Daar werken 1550 medewerkers, verdeeld over 50 locaties waaronder een in Tholen aan de Brugstraat. Een woordvoerder van deze instel ling zegt het percentage inwoners met problemen zoals dat door Bart en Jenny Oerlemans wordt ge schetst, niet te kunnen bevestigen of ontkennen. „Niet iedereen komt met zijn of haar probleem bij Emer gis terecht. Er zijn diverse instellin gen waar inwoners van Tholen naar toe gaan. Ook komt niet iedereen voor zijn probleem uit." Dat neemt volgens Bart Oerlemans niet weg dat mensen die hij spreekt zich vaak in de steek gelaten voe len. „Ook door de kerken. Die zou den wat meer kunnen doen aan bij voorbeeld de' huwelijksproblema tiek. Vertegen w(K)rdigers zouden zich meer kunnen inspannen om de mensen te stimuleren toch bij elkaar te blijven. Ze zouden zich meer in de achtergronden moeten verdie pen." Bart ziet met lede ogen aan hoe ook het aantal incestsituaties toeneemt. „Wij gaan dan zo mogelijk met de genen die het overkomt, zowel de dader als het slachtoffer, mee naar de huisarts. We begeleiden hen." Hij benadrukt dat iedereen, met een kerkelijke achtergrond of niet, ook anoniem, het inloophuis kan bin nengaan. Het ontmoetingscentrum is van dinsdag tot en met zaterdag van tien uur tot vier uur open in de Hoogstraat in Tholen. De mening van het echtpaar Oerlemans staat in schril contrast met een onderzoek van drie economen voor de Verenigde Na ties. Daaruit blijkt dat Nederland op de vierde plaats staat van een lijst met de gelukkigste landen. Denemarken, Finland en Noorwegen vormen de top drie. Gevraagd is naar inkomen, vrij heid, vertrouwen in de overheid en levensverwachting. David Coppoolse (links) overhandigt Willem van Lit van D.B. Keuken Groep het certificaat. Graydon beoordeelt ondernemin gen op hun kredietwaardigheid voor de komende twaalf maanden. Gekeken wordt of de bedrijven op tijd betalen, of ze een positief kre dietadvies krijgen en of ze geen in cassozaken hebben lopen. Van de ruim 2 miljoen Nederlandse bedrij ven zijn er 6000 die aan de strenge eisen voor kredietwaardigheid vol doen. De erkenning van D.B. Keu ken Groep door Graydon is geheel gebaseerd op eigen onderzoek van de kredietbeoordelaar. Van Lit was dan ook aangenaam verrast toen hij een telefoontje kreeg over de posi tieve waardering „We wisten niet dat ze ons zouden beoordelen. Het is gezien de eisen die Graydon aan de onderneming stelt, een hele eer. Het is een exclusieve waardering. Richting leveranciers is het een heel goed bericht. Ze weten dat we op tijd betalen. Maar ook voor de klanten die bij ons een keuken ko pen. Ze hebben de zekerheid dat ons bedrijf niet zomaar zal ver dwijnen. Dus als er iets is aan een apparaat of een deurtje dan weten ze dat ze altijd hier terecht kun nen." Volgens Van Lit is dat juist in deze economisch moeilijke tijd van groot belang. „Klanten zoeken nu vertrouwde bedrijven. Mensen hebben jaren gespaard voor een nieuwe keuken. Ze willen geen ri sico nemen." Het groene vlaggetje van Graydon is volgens Van Lit een waardering voor het gevoerde conservatieve financiële beleid. „De groei van één naar zes vestigingen financier den we nagenoeg geheel met eigen vermogen. Dit beleid willen we handhaven. Het certificaat is een bevestiging dat we op de goede weg zijn. We kunnen onze showrooms vernieuwen om de mensen steeds de laatste trends te laten zien. Ook onze klantbenade ring is ouderwets: de klant staat centraal, en afspraak is afspraak." Bij de beoordeling van de bedrij ven. gebruikt Graydon de gege vens van de Kamer van Koophan del met alle mutaties, zegt Coppoolse. Ook het jaarverslag wordt onder de loep genomen. Volgens de adviseur zegt dat nog niks over de kredietwaardigheid. Daarom worden er nog 64 bronnen gekoppeld bij de beoordeling be trokken. Graydon beschikt over 1000 zakelijke bronnen die betaal- ervaringen aanleveren. Ook maakt het bedrijf gebruik van de actuele financiële gegevens van de bedrij ven zelf. Zaterdagochtend hielden ze aan de Hoogstraat in het inloophuis en ont moetingscentrum het eerste inter kerkelijke vrouwenontbijt. Zo'n 22 dames in alle leeftijdscategorieën schoven aan achter een lange, rijk gevulde tafel met diverse soorten brood en beleg, een kop koffie, fris drank of thee. Van de 22 dames wa ren er volgens Jenny Oerlemans zes die tot de buitenkerkelijken konden worden gerekend. Aan het eind van de ochtend zou blijken dat de zes het tijdens de bijeenkomst zo naar hun zin hadden, dat ze sterk over wegen terug te komen. Jenny: ,Ze voelden zich bij ons thuis. Ze voel den zich binnengesloten." En dat is ook de bedoeling. „Want de nood onder de Thoolse bevol king, ook als het gaat om eenzaam heid, is groot", is de overtuiging van het echtpaar. „Ook de zin van het leven roept voor steeds meer men sen vragen op. Niet iedereen wil daar gelijk voor uitkomen, maar uit de gesprekken die we hier hebben, blijkt na verloop van tijd dat ze het leven bijvoorbeeld niet meer zien zitten en er een einde aan willen maken." De meest voorkomende problema tiek echter is alcoholverslaving. Die heeft een verwoestende invloed op het gezinsleven, zo blijkt uit voor lichtingsmateriaal dat langs de wan den van de zaal ligt uitgestald. On der invloed van alcohol is er vaak sprake van 'losse handjes' en kan er huiselijk geweld ontstaan of voelen vaders, broers of andere familiele den geen rem om van de vrouwelij ke gezinsleden af te blijven. Binnen Bereik biedt slachtoffers, of hen die zich zo voelen, een luiste rend oor. Met de twaalf vrijwilligers kunnen ze de toeloop van mensen met vragen en problemen nauwe lijks aan. Vandaar dat de familie Oerlemans van de gelegenheid ge bruik maakte en een beroep deed op de aanwezigen om zich vooral als vrijwilliger aan te melden. „Want", zo verwoordde Jenny Oerlemans, „er komen steeds meer hulpzoeken de mensen. En het is geweldig dit werk te mogen doen. En we doen het zeven dagen per week." Kerk en evangelie zijn de drijfveren van waaruit de stichting vooral werkt. Zo leek het vrouwenontbijt niet steeds op een gezellig praatje onder elkaar, maar soms meer op een openbare getuigenis van Oerle mans. Ze verhaalde hoe ze zelf tot het geloof was gekomen en van een buurvrouw waarvan de echtgenoot was overleden. .Ze had geen zin meer om verder te leven. Drie jaar lang liet ze het huis het huis. Er werd niet meer gepoetst. Niets inte resseerde haar nog. Tot ze contact kreeg met ons. We hebben samen gebeden. We hebben haar opge beurd. Later kwamen we haar tegen met stralende ogen en nu doet ze vrijwilligerswerk in de terminale zorg." Jenny Oerlemans lepelde nog meer voorbeelden op die nu niet bepaald Het Anti Discriminatie Bureau Zee land (ADBZ) heeft vorig jaar voor Tholen drie klachten geregistreerd over discriminatie. Twee daarvan be troffen discriminatie op grond van ras. de derde was gebaseerd op gron den die niet wettelijk zijn vastgelegd. ADBZ registreert en behandelt dis criminatieklachten in opdracht van de gemeente Tholen (en alle andere Zeeuwse gemeenten). Indien nodig is er overleg met instanties. ADBZ rapporteert jaarlijks aan de gemeen te, en die op haar beurt aan de minis ter. Dat is wettelijk verplicht met de bedoeling om zowel meer inzicht te krijgen in discriminatie als om dit te verminderen. v John van de Zande (links) en Rien Bruynzeel op het dak fietsenzaak. Toename abonnementen in jaarverslag Oosterschelde De Bibliotheek Oosterschelde heeft in 2011 een stijging van 230 Thoolse leners behaald. Ze sloot het jaar af met 5348 leners uit de gemeente Tho len. Dat staat in het jaarverslag dat de bieb dinsdag heeft gepresenteerd. Hij is geknipt voor een reclame spotje. „Waar in Nederland kun je beter dan hier zonne-energie krij gen? Zeeland heeft veruit de meeste zonuren van heel Nederland." De zonnepanelen op het dak van de rij wielhandel in de Kalisbuurt zijn goed voor een maximale opbrengst van vijftienduizend kilowatt-uur op jaarbasis. Dat levert de Vossemeer- der een besparing op die kan oplo pen tot vijftig procent van zijn tota le stroomverbruik. Geld is niet de enige reden. „Het is een stukje uit straling naar je klant toe." Tot vorig jaar had Van de Zande zich niet eerder in de wereld van zonne-energie verdiept. „Ik wist niet wat ons energieverbruik was", zegt hij. Zijn interesse werd gewekt tijdens een vergadering van onder nemersvereniging TOF. Die ging over duurzame energie. Hij ver diepte zich in het onderwerp en kwam tot de conclusie dat er voor ondernemers weinig specifieke in formatie voorhanden is. „Je moet veel zelf uitpluizen. Vooral over de terugverdientijd en de financiële voordelen. Dat is van bedrijf tot be drijf verschillend." Rien Bruynzeel van Bcon Energy Systems uit Sint- Annaland heeft hem geholpen. Hij is ruim vier jaar gespecialiseerd in duurzame energieoplossingen, zo als zonne-energie. „Rien heeft me het laatste zetje gegeven om op zonne-energie over te gaan", zegt hij. „Samen hebben we het rende ment berekend, een kostenplaatje gemaakt en de voordelen bespro ken. Hij heeft me van begin tot eind begeleid." Van de Zande laat trots het rende ment van de afgelopen drie dagen zien op de omvormer. Dat is een ap paraat dat zonne-energie omzet in stroom. „Kijk. is het niet prachtig", zegt hij. .Saterdag was het relatief bewolkt. Toch haalden we nog 15 kilowatt energie uit de lucht." Ook wanneer het niet zonnig is, leveren zonnepanelen energie op. Trots als de Vossemeerder is, laat hij zijn klanten graag zien wat hij voor het milieu doet. In de showroom ver schijnt nog deze week een digitaal bord dat de opgewekte stroom weergeeft. Voor bedrijven is de aan schaf van zonnepanelen extra inte ressant. De BTW is aftrekbaar en ondernemers kunnen profiteren van de Energie Investerings Aftrek (EIA). (Advertentie IM.) De stijging loopt gelijk met het totaal aantal abonnementen van de biblio theek. Dat is met 1447 gestegen naar 32.109 leners, verdeeld over 17 vesti gingen. Volgens de bieb is die toena me v(x>ral te danken aan de stijging in het aantal jeugdabonnementenIn de gemeente Tholen nam het aantal jeugdabonnementen toe met 352 naar 3482. Het aantal volwassen leden is met 122 gedaald naar 1866. De bibliotheek is, onder de druk van bezuinigingen, in 2011 een nieuwe weg ingeslagen. Het instituut richt zich niet meer alleen op de uitleen van boeken, maar ook op activiteiten als workshops, lezingen, cursussen, lessen over leesplezier en mediawijs- heid. Ook op het gebied van digitale media ziet de bibliotheek mogelijk heden. De stijging onder de jeugdleden denkt de bibliotheek vooral te hebben verkregen door nieuwe projecten en samenwerkingen. Door invoering van het BoekStartprogramma zijn veel baby's en daarnaast hun broer tjes, zusjes en ouders lid geworden. D(X)r samenwerking met scholen, door bijvoorbeeld huisvesting in één gebouw, is ook het aantal basis schoolleerlingen dat lid is gestegen. De bibliotheek wijt de daling bij vol wassenen vooral aan het afhaken door jongeren. Als zij 18 worden is hun abonnement niet lager gratis, en overwegen zij hun lidmaatschap. Ook speelt volgens de bieb mee dat zij vaak wegtrekken uit de provincie om elders te studeren. De bibliotheek wil met de naamswij ziging van BibliOosterschelde naar Bibliotheek Oosterschelde aangeven dat de bieb onderdeel uitmaakt van het netwerk waarin alle Nederlandse openbare bibliotheken deelnemen. De bibliotheek heeft de ambitie uit te groeien tot 'innovatief kennis- en cul tuurcentrum van. voor en door Zeeu wen.' Er schoven zaterdag 22 dames aan voor een vrouwenontbijt in Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 13