'De vissen zijn springlevend en hebben minder beschadigingen' 'Wageningen berekent de beste prijs voor zoet water' Vrij baan voor nieuwe schietaccommodatie Havengeldvrij Job Öout uit Tholen vist op eurokotter TH6 met elektriech vistuig Kostenberekening houdt Thoolse boeren nog altijd bezig Donderdag 29 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Waterverhalen Onder stroom Olifant Kunstje Doorspoelproef Oude wens Tankauto's Geen bezwaren tegen ijsbaan Sint-Annaland Bunker 2,60 m Kantine groter Verzilting Roggeband jury talentenjacht Gemeente spaart r ooireparaties op Mega opdracht voor B&B Beveiliging Zeeland is land in zee. Het zijn de woorden van Karla Peijs, de Zeeuwse commissaris van de koningin. De provincie heeft 2012 uitgeroepen tot het Zeeuws Jaar van het Water. Bij water denk je aan de zee, bij de zee aan vissen, varen en duiken. Maar er is meer. Water kan zout zijn, maar ook zoet, vervuild of gezuiverd. Water biedt kansen, maar kan ook een bedreiging zijn. We willen facetten van water en zaken die met water te maken hebben, belichten. Waar komt water in voor? Wat kun je ermee? En wat doet het? Het hele jaar door vindt u in deze krant verhalen rondom water. Waterverhalen. „Vroeger sleepten we met kettingen over de bodem om vis te vangen, nu schrikt de vis op van de elektrische pulsen en zwemmen ze in het net." Schipper Job Bout (52) uit Tholen vist sinds november met een zogeheten pulssysteem op de eurokotter TH6. Het is een vrij nieuw concept, ontwikkeld voor een duurzamere visserij. De opbrengst: de zeebodem wordt niet meer geroerd en de vissers vangen meer en bete re kwaliteit vis. „De vissen zijn springlevend en hebben minder be schadigingen", zegt Korné Bout, zoon van de schipper en tweede stuurman. Bout kreeg vorige week bericht dat hij in aanmerking komt voor subsi die uit het Europees visserijfonds. Dat keert in totaal drie ton uit aan vijf Zeeuwse visserijbedrijven met het pulssysteem. „Elk schip krijgt ongeveer 50.000 euro", zegt Bout. De TH6 is de tweede Thoolse vis- kotter met zo'n systeem. De TH 10 was de eerste die er subsidie voor kreeg uit het visserijpotje van Euro pa. De firma Bout kreeg negen maan den de tijd om de TH6 in te richten voor de pulsvisserij. Voor half maart moest het gebeurd zijn om de ont heffing te kunnen krijgen, want de pulsvisserij is officieel nog verbo den. Job öfcut vertelt dat er twee systemen iji de markt zijn en zij hebben gel&zen voor dat van Har- men Klein fWoólthitiè, die in 2006 de zogehetin Sumwingen uitvond. ..Dat is e|p vervanging van het boomkortufc", vertelt Korné. De SumwingeiTzijn een soort vleugéls aan het uiteinde van de netten, die de netten, jtan de zijkanten van het schip, laagIin het water houden. Ze hebben een lichte V-vorm. De neus tast de bodem af en veert op bij on effenheden, zodat hij als het ware door het water zweeft. Er moest nogal wat gebeuren op het schip om het met het systeem in te richten. Ten eerste zijn de netten voorzien van kabels met elektroden, verbonden met de Sumwingen. Op het dek is een grote lier aangebracht met 400 meter elektriciteitskabel om de netten van stroom te voor zien. De stuurhut heeft er een be dieningspaneel voor de Sumwingen bij gekregen. In de machinekamer zijn elektriciteitskasten aangebracht voor het opwekken van de stroom. Ook staat er een computer die regelt wanneer er pulsen door de elektro den moeten gaan en wanneer niet. Bout vertelt dat de pulsen pas aan gaan vanaf een bepaalde diepte on der water, dat is 50 meter. Komen ze daar weer boven, dan gaat het systeem vanzelf uit. „Er kan nooit iemand onder stroom komen te staan." De bemanningsleden, naast vader en zoon werken Jan Tanis (23) uit Ouddorp en machinist Anton de Vries (20) uit Tholen op het schip, zeggen dat het voltage overigens wel meevalt: 15 volt. „Ik heb op de visserijdagen zo'n elektrode vastge- had. Je voelt even je spieren samen trekken, maar dat is het dan ook", zegt Jan Tanis, die derde stuurman en kok op het schip is. Het stroom- stootje is volgens Job vergelijkbaar met kattendraad rond een schutting of een vijver. „Meer is ook niet no dig. Het is de bedoeling dat de vis ziqh kromt, opschrikt van de bo- de»u De vis die we nu vangen is van uitstekende kwaliteit. De slijm- laag is nog volledig intact, waar door hij prachtig glimt", zegt Jan. Kohé vertelt dat er met dit systeem veel minder bijvangsten zijn. Dis- caras, noemt hij het: „Vis die je niet wiljhebben." 1 Met de TH6 wordt gevist op tong, schol, garnalen en kabeljauw. De pulsnetten worden gebruikt voor de platvissen. ,Je kunt er eventueel ook garnalen mee vangen." Kabel jauw wordt gevangen met een net achter de boot. Maar de vangsten daarvan zijn momenteel mager te noemen, volgens Job. De tong laat zich goed vangen met het pulssysteem. „We hadden deze week ongeveer 1500 kilo tong. Dat is een rendabele week", zegt Job. Korné: „We zien met de pulsvisserij wel iets minder schol in de netten." Waar het door komt, weet hij niet precies. Hij heeft twee theorieën. ,Je kunt het vergelijken met een muis en een olifant. Omdat een oli fant meer spiermassa heeft dan een muis, voelt hij een klein prikje veel beter dan de muis. Een tong heeft meer spiermassa dan een schol. Een schol kan zich om je hand krullen, terwijl een tong zijn lijf minder kan bewegen, die fladdert meer. Daarom Organiseer op Tholen een avond over zoet water en je trekt geheid volle zalen. Dat was het geval in de Wellevaete in Sint-Annaland. Zeker vijf entachtig belangstellenden kwamen af op de informatieavond van land bouworganisatie ZLTO. Voldoende zoet water is immers bittere nood zaak. De vraag is alleen: wie gaat het betalen? Niet het waterschap. Zij zien het niet als hun taak om de landbouw op Tholen en Sint Philipsland te voor zien van zoet water. Op verzoek wil len ze de waterhuishouding op beide eilanden best reguleren. Op één voorwaarde: dat de gebruiker be taalt. De boeren op Tholen vinden dat geen enkel bezwaar, zolang de waterkwaliteit maar acceptabel is. Dat zegt ZLTO-voorzitter Hendrik- Jan ten Cate namens ZLTO die de boeren op Tholen vertegenwoordigt. Acceptabel is volgens Ten Cate een EC-waarde van 3, oftewel 7(X) mg chloride per liter water, gemeten bij de gemalen. Hogere chloride con centraties kunnen schade aan gewas sen veroorzaken. En daar zit de landbouw niet op te wachten. Door klimaatsveranderingen krijgt de landbouw steeds vaker te maken met extreme weersomstandigheden, zoals langdurige droogte. Het voor jaar van 2010 was zo'n periode. Om de droogte te bestrijden, heeft water schap Scheldestromen (toen nog wa terschap Zeeuwse Eilanden) op gro te schaal de waterinlaten in het Schelde-Rijnkanaal open gezet. Dit tot groot genoegen van de Thoolse boeren. In zeer korte tijd beschikten grote delen van het eiland over vol doende zoet water. „Dat smaakte naar meer", zegt Hendrik-Jan Cate. „Tijdens de langdurige drcx>gte van afgelopen voorjaar hebben we het schap opnieuw gevraagd hetzelfde kunstje uit te voeren. Daar is weder om gehoor aan gegeven. Naderhand is er binnen het waterschap wel dis cussie ontstaan over het op grote schaal binnenlaten van zoet water. Zij zien het niet als hun verantwoor delijkheid om de boeren van zoet water te voorzien." Boeren op Tholen en Sint Philips land willen best betalen voor water in de sloot. De vraag is alleen: wat gaat dat kosten en wie gaat dat beta len? Daarover is op dit moment nog geen duidelijkheid. Wel loopt er een doorspoelproef om de exploitatie kosten van het water in kaart te brengen. Die proef is 1 mei 2011 ge- Job en zijn zoon Korné Bout, Jan Tanis en Anton de Vries (vJ.n.r.) vormen de bemanning van de TH6. Als ze terug in de haven zijn, verricht de 64-jarige Joost van Belzen (uiterst rechts) uit Colijnsplaat hand- en spandiensten op het schip. Zijn broer heeft ooit op de TH6 gevaren, maar stierf op 45-jarige leeftijd aan boord aan een hartstilstand. denk ik dat een schol minder gevoe lig is voor de pulsen. Ik heb ook het idee dat een schol veel sneller kan zwemmen. Die is bloedsnel. Hij zwemt voor het net uit." De vissers kunnen quotum kopen of huren bij de quotabeheergroep van hun visgebied, in hun geval de con tingent groep Delta Zuid. „We van gen goed, dus hebben we meer quo tum nodig dan vroeger", legt Korné uit. Ze hebben voor dit jaar een quo tum voor 32 ton tong. Dat is op dit moment hun hoofdtak. „Vroeger visten we een groter gedeelte van een jaar garnalen", zegt Korné. Een voordeel van het pulssysteem is ook kostenbesparing. „Met deze visserij hebben we eén besparing op gasolie tussen de 30 en 35% op jaar basis. Met de huidige brandstofprij zen is dat zeker voordelig." Het pulssysteem is nog voor verbe tering vatbaar. „De netten voldoen nog niet voor de zuidelijke Noord zee. Daar is de grondsoort ongelijk. Je hebt er grote onderzeese duinen en gebieden met steenachtige grond. Nu is er nog teveel slijtage aan de netten", zegt Korné. Met de TH6 wordt gevist in de voordelta van de Oosterschelde(buiten de stormvloedkering), in de monding van de Westerschelde, voor de Bel gische kust en ook wel langs de kust richting IJmuiden. De mannen va ren in de nacht van zondag op maandag om half twee weg en ko men meestal pas op vrijdag, soms op donderdag, weer terug. „Op don derdag is de vis verser en proberen we er een betere prijs voor te krij gen", zegt Job. Vissen met elektrisch vistuig kan al heel lang. „Mijn vader heeft er in 1973 al proeven meegedaan in sa menwerking met het RIVO, dat nu Imares heet." Het tuig ontwikkelde zich verder, maar op een gegeven moment kwam er een totaalverbod op de elektrische visserij. Job denkt dat daar verschillende oorzaken voor zijn aan te wijzen. „Het verbod kan door China komen, daar ge bruikten ze te hoge spanning en werd de vis geëlektrocuteerd." „Maar de uitvinders zaten niet stil", zegt Job. Hij zegt dat de ontwikke ling in een stroomversnelling is ge komen door de hoge olieprijzen. Daardoor zijn ook de materiaalkos ten voor de vissers gestegen, want netten en touwen zijn gemaakt van een afvalproduct van olie. Nu is volgens Job de pulsvisserij een ren dabele visserij. Kees Bout, de vader van Job, is nu 77 jaar oud. Zijn wens is uitgeko men nu zijn zoon met elektrisch vis tuig mag vissen. „We wilden het al heel lang." In 1957 begon Kees Bout, de vader van Job, met het vissen van een houten kotter uit Delfzijl. Het was de voorloper van de TH6. Hij viste vanuit Veere met sleepnetten. Toen begin jaren '60 het Veerse Gat werd afgesloten, wees Rijkswaterstaat alternatieven aan voor de vissers. Die beloofde dat ze levenslang havengeldvrij mochten liggen in één van de aangewezen havens. Voor Bout was dat Colijnsplaat. Onlangs besloot de gemeente Noord-Beveland dat de familie Bout havengeld moest gaan betalen, maar Job wees op de belofte die Rijkswaterstaat in de jaren '60 had gemaakt. De gemeente wilde bewijs van die oude afspraak. De vrouw van Job, Winnifred, kwam via een speurtocht op internet erachter dat de documenten in het Zeeuws archief in Middelburg liggen. Zo kwam die aloude afspraak boven water en ligt de TH6 al sinds de jaren '60 havengeldvrij in Colijnsplaat. start en eindigt op diezelfde datum dit jaar. In dit onderzoek zijn naast de kosten ook het watergebruik in zichtelijk gemaakt. „Boeren die in die periode beregenen is gevraagd dit bij te houden", zegt Ten Cate. De voorlopige conclusie: van de 14 mil joen liter water die in een jaar tijd is binnengelaten, is 70().(XX) kuub ge bruikt voor het beregenen van de ge wassen. Dat komt neer op vijf pro cent. Dit lage percentage is volgens Wouter Quist van het waterschap Scheldestromen te verklaren door de relatief natte zomer en najaar. „Daardoor is er minder water ont trokken", zegt hij. Het waterschap wil weten hoeveel water wanneer waar nodig is. Alleen dan kunnen vraag en aanbod op elkaar worden afgestemd. Om een goed beeld te krijgen, is ZL TO Tholen voorstander om de proef ook het komende jaar voort te zet ten. Dit omdat het onderzoek be langrijke informatie oplevert. Het waterschap kan nog niet met zeker heid zeggen of ze doorgaat met de proef, tenzij de boeren nu al gaan betalen. Dat is volgens de ZLTO een onredelijke vraag van het schap. Wouter Quist van het waterschap Scheldestromen kan dat weerleggen. „Het kostte ons afgelopen jaar twaalfhonderd uur. Dat is driekwart van onze tijd. Tijd die we niet kun nen besteden aan andere zaken." Maar wat moet dat water nu kosten? Die vraag houdt de land- en tuin bouworganisatie al maanden bezig. „We willen met een gemeenschap pelijk bod uit de streek komen", zegt Ten Cate. „Dit bod moet op een eer lijke manier verdeeld worden over de gebruikers. Het uitgangspunt is altijd geweest: het moet economisch verantwoord blijven, dus betaalbaar voor zowel kleine als grote boeren." De land- en tuinbouworganisatie wordt in dit proces bijgestaan door Erik van Slobbe, onderzoeker en do cent aan de universiteit van Wage- ningen. Hij denkt mee over een eer lijk beprijzingssysteem voor de wateraanvoer op Tholen en Sint Phi lipsland. Eén van zijn studenten, Teun van Esch heeft de afgelopen maanden een vooronderzoek ge- Agrariër De Boer uit Poortvliet bewerkt zijn perceel aan de Priestermeetweg in Tholen. daan. Dit in het kader van zijn studie hydrologie en waterkwaliteit. Van Esch heeft via interviews de water behoeften van de Thoolse boeren in kaart gebracht. Daaruit kwam naar voren dat voornamelijk het westelijk deel van het eiland (de hoek Stave- nisse, Sint-Maartensdijk) de behoef te aan zoet water groot is. Dat deel van het eiland kampt met eeuwen oud (zout) kwelwater dat de sloten vult. Juist daar is de aanvoer van zoet water belangrijk om het zoute water weg te spoelen. Daarnaast le vert de aanwezigheid van voldoende zoet water hogere gewasopbreng sten op. Dat kan volgens Van Esch oplopen tot wel tien procent voor deel. Jaap Suurland uit de Scherpenisse- polder, één van de aanwezigen uit de zaal. heeft geen voordeel bij vol doende water in de sloot. „Het komt hier simpelweg niet", zegt hij. Suur land vraagt zich af of hij dan toch moet meebetalen aan de aanvoer van zoet water. Dat is volgens Ten Cate niet het geval. Alleen de gebruiker betaalt. Ondertussen maakt Suur land in extreem droge periodes, zo- Een twintigtal belangstellenden bekeken maandagavond in de kantine van de ijsclub Sint-Annaland de plannen voor de nieuwe accommodatie aan de Koclhuisdreef. Bewoners van de Javadijk en de Oude Zeedijk zijn de ijsbaan aan de achterkant van hun huizen al gewend, maar nu komt die aan de voorkant. Bovendien komt er een schietaccommodatie bij. Peter Quist (ruimtelijke ordening) en Bert Otten (openbare werken) van de gemeente gaven een toelich ting, maar hoorden geen bezwaren van omwonenden. Daardoor hebben de besturen van de ijsclub en schiet vereniging Prinses Juliana goede hoop dat de verdere procedure zon der vertraging kan verlopen. Het perceel heeft nu nog een agrarische bestemming en dat moet gewijzigd worden, want behalve de twee sport accommodaties komt er ook een wa terberging en 147 parkeerplaatsen. Dat voorontwerp-bestemmingsplan komt binnenkort ter inzage, waarna er zienswijzen ingediend kunnen worden. Peter Quist verwachtte dat de gemeenteraad op 13 september of 11 oktober het bestemmingsplan de finitief kan vaststellen. Op 28 juni is de laatste raadsvergadering voor de zomervakantie en in juli en augustus ligt de gemeenteraad stil. De grond die vrijkomt bij het graven van de waterberging wordt gebruikt om een dijk aan te leggen. Daarin komt de ondergrondse schietbaan. Dat wordt een betonnen bunker van 2,60 meter hoog. Er komen acht schietbanen in. Vier voor de kleine afstand van 10-12 meter en vier voor de grotere afstanden 25-50 meter. In de verdere toekomst, wanneer de schietvereniging weer wat jaren ge spaard heeft, kan er misschien een 100 meter baan terugkomen. Die had Prinses Juliana eerder aan de Molendijk, maar die is al lang geslo ten. Er wordt nu alleen nog in de Sakofahal aan de Bierensstraat ge schoten, maar volgend jaar zal dat ook tot het verleden behoren. Dan moet de nieuwe accommodatie aan de Koelhuisdreef klaar zijn. De grond is van de ijsclub, die sa- mer met de schietvereniging een kantine gaat bouwen. Die is twee keer zo groot als de bestaande ac commodatie op de oude ijsbaan aan de Annewas. Er komt ook een be- stuurs- en bodekamer in, een keu ken, binnen- en buitenberging (voor ijsclub en schietvereniging apart), alsmede vier toiletten waaronder een toilet voor minder validen. Een ont werp van het gebouw was maandag avond ook te zien. Op de onder grondse schietbaan komen twee afzuiginstallaties die op de dijk zicitbaar zullen zijn. Bestuurders van zowel de ijsclub als de schietvereniging toonden zich mamdagavond optimistisch over het verdere vervolg van de procedures en /oorbereidingen voor de bouw. De plattegrond van de nieuwe accomolatie als in het voorjaar van 2011, hoge kosten voor de aanvoer van zoet wa ter met tankauto's. „Draai ik dan straks alleen op voor die kosten, of ik krijg ik daarin een tegemoetko ming?", vroeg hij. ,J3at nemen we mee in de berekeningen", antwoord de de voorzitter. Suurland is niet de enige boer die geen baat heeft bij de aanvoer van zoet water. „Hetzelfde geldt voor collega's rondom Stave- nisse", zegt hij. De gegevens van de doorspoelproef die het waterschap uitvoerde onderstrepen dat. Het bestuur van ZLTO staat aan de vooravond van belangrijke keuzes. Keuzes die invloed hebben op de toekomst van het waterbeheer op Tholen en Sint Philipsland. Ten Ca te: „ZLTO wil inzetten op peilbe heer met zoet water en de mogelijk heid om de hoofdwaterlopen op beide eilanden zoveel mogelijk te kunnen doorspoelen." Dat kan al leen als het Volkerak-Zoommeer zoet blijft. Tholen en Sint Philips land onttrekken zoet water uit het Schelde-Rijnkanaal. Dat staat daar mee in directe verbinding. Voorals nog blijft het zoet. Het Rijk trekt de komende jaren geen geld uit voor de verzilting ervan. Dat is deels een ge ruststelling voor de boeren. Van de andere kant is de waterkwaliteit op de momenten dat de landbouw het nodig heeft (augustus) vaak van slechte kwaliteit door de vorming van blauwalg. Daar komt bij dat de zoet-zout scheiding in de Kreek- kraksluizen niet meer optimaal func tioneert. „Er lekt constant zout water in het zoete Volkerak", zegt Carla Michielsen van ZLTO. „Slecht voor de waterkwaliteit." Geld voor onder houd heeft het Rijk niet. De herstel werkzaamheden van het sluizen- cdmplex zijn geraamd op 30 miljoen euro. Rijkswaterstaat komt daarom met een alternatief voor de zoet-zout scheiding: een bellenscherm. Dat plaatst Rijkswaterstaat voor de jachtsluis. Daarmee moet de zoet waterkwaliteit verbeteren. Momen teel bevinden zich in het water van het Volkerak-Zoommeer te hoge zoutconcentraties. Aangezien het waterschap het water onttrekt uit het Schelde-Rijnkanaal. dat in directe verbinding staat met het Volkerak- Zoommeer en niet altijd van goede kwaliteit is, wil ZLTO insteken op twee pijpleiding naar West-Brabant. Die moet het water vanuit onder an dere de Roode Vaart (bij Zevenber gen) aanvoeren naar Tholen en Sint Philipsland. Wel moeten volgens Carla Michielsen van ZLTO de hoofdwaterlopen op Tholen dan eerst over voldoende doorstroomca paciteit beschikken. Dat is momen teel nog niet het geval. „De komen de tijd moeten we insteken op het verbeteren van de waterinfrastruc tuur zodat deze toekomstig wordt." Zaïger Peter Roggeband, afkomstig uitOud-Vossemeer, is zaterdag één vai de drie juryleden bij Tholen's goi Talent, de talentenjacht van de joigerenraad Tholen. Samen met wehouder Jan Oudesluijs en oud- jotgerenraadslid Michiel van de Vede beoordeelt hij de optredens vai de tien kandidaten. Alle deelne men hebben vorige week een ver- pllhte coaching gekregen en dat is geilmd. In de jongerenraadsverga- deing in Poortvliet werd het idee getpperd om een compilatie van de filn op internet te plaatsen ter pro- metie van de talentenjacht. De ta- lertenjacht begint 's avonds om aclt uur in de Vossenkuil in Oud- Vcsemeer. D( gemeente Tholen heeft - uitstel- bae - reparaties aan de riolering de afjelopen twee jaar opgespaard. Sa- mat met renovaties die voor dit en vogend jaar gepland zijn, worden zein één keer uitgevoerd. Het bun deen van vier jaren (2010 t/m 2013) heft als voordeel dat er slechts één kar voorbereid hoeft te worden. Darnaast kan het zijn dat de grotere hoeveelheid werk een groter aanbe- steiingsvoordeel oplevert. De aan- beteding moet nog plaatsvinden. BéB Beveiliging uit Tholen gaat de botw van de windmolens op de Neltje Jans beveiligen. Het bedrijf kreg maandag de opdracht van Vetas, een van de grootste wind- mdenbouwers in Europa. Ook op dee locatie zal de onderneming ge- briik maken van ufo's (units for ob- ser/ation). Op andere plaatsen heeft dee apparatuur volgens B&B en«rm goede resultaten opgeleverd. Mandagavond na plaatsing van dit canerasysteem, kwamen de eerste twie meldingen van ongewenste beoekers op het terrein al binnen bij de Thoolse centrale van B&B Be/eiliging. Door snel optreden koiden de personen worden aange- hoiden. Advertentie!IM)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9