Bal 'We vergeleken elk jaar opbrengst van de collectes per woonkern' Brandweer verwacht krimp veertig procent 'In Afrika lopen ze met vier keer zoveel water op hun blote voeten' AFM legt Verwijs 20.000 euro boete op wn b Tankstation Diefstal diesel in Poortvliet SGP voor, ABT tegen 'natuur' Donderdag 29 maart 2012 68c jaargang no. 20 Wattstraat 3 Tholen Zephyrus trekt schip bij Flupland los Tholen vestingstad beter herkenbaar Oudste Tholenaar maandag overleden Gouden speld met robijn van Hartstichting voor Tjidde Heijboer uit Sint-Annaland Een gouden hartje met een robijn. Die onderscheiding kreeg Tjidde Heijboer dinsdagochtend thuis opgesteld voor zijn inzet voor de Nederlandse Hajtstjchting. De 75- jarige Heijboer is veertig jaar organisator van de collectes voor de Hartstichting in Sint-Annaland en stopt ermee. Zijn neef Gommert Heijboer is veertig jaar collectant. Hij kreeg een klein beeldje in de vorm van een hartje. Schoenveters Gedichtje De plannen van Veiligheidsregio Zeeland zien er niet rooskleurig uit. Dat zei brandweercommandant Koos de Feijter zaterdagavond tijdens de jaarlijkse bindings avond van de brandweer in dorpshuis De Wimpel in Sint-Philipsland. De begroting van de nieuwe brand weerorganisatie moet in 2015 3,8 miljoen euro lager zijn. Dat heeft onherroepelijk gevolgen voor de persone le bezetting. Minder bevelvoerders, minder oefenen en motorspuiten verkoen. Samengaan Kinderen Koningin Julianaschool zamelen 1225 euro in Zes kilometer lopen, met zes liter water op de rug? Een makkie voor de vijfendertig leer lingen uit groep 7 en 8 van de Koningin Julianaschool uit Sint Philipsland. Ze liepen vrij dagmiddag in de felle zon door de polder met een rugzak vol water. Lopen met water is een landelijke actie geïnitieerd door de christelijke hulporganisaties ZOA en Woord en Daad om geld binnen te halen voor kinderen in Ethiopië. Warm Financiële dienstverlener Sint Philipsland Verwijs Beheer b.v. uit Sint Philipsland moet de Autori teit Financiële Markten (AFM) een dwangsom van 20.000 euro betalen. De financiële dienstverlener heeft niet voldaan aan herhaalde verzoeken om informatie over het bedrijf. De AFM heeft vorig jaar een melding ontvangen waaruit mogelijk blijkt dat Verwijs in strijd met de integere en beheerste bedrijfsvoering heeft ge handeld. De kwestie loopt al sinds 29 mei 2011Volgens de AFM is na herhaalde verzoeken onvolledige informa tie verstrekt. De dwangsom was 20 maart opeisbaar. Bram Verwijs noemt de toezichthouder 'star.' „Er is in feite niks aan de hand, maar de AFM probeert kleine as surantiekantoren kapot te maken." Andere aandeelhouder Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 18-jarige man uit de gemeente Tholen en een 19 jarige man uit Steenbergen zijn aangehouden vanwege het stelen van diesel uit een vrachtwagen in Poortvliet. Agenten zagen de mannen in de nacht van zondag op maandag om half drie bij een geparkeerde vrachtwagen aan de Burgemeet. De mannen sloegen op de vlucht en sprongen daarbij over slootjes en renden over akkers. De politie zette de achtervolging in, maar verloor het tweetal uit het oog. Een agent met een diensthond pakte het spoor van de mannen weer op. In de Deestraat en op het Kerkplein in Poortvliet zijn de twee aangehou den. Zij zijn hierna in verzekering gesteld in Torentijd in Middelburg. De politie vond bij een nader on derzoek twee jerrycans bij de vrachtwagen. Deze zijn in beslag genomen. Gisterochtend rond zes uur heeft de Zephyrus van bergingsbedrijf Van den Berge uit Stavenisse in de Krabbenkreek bij Sint Philipsland het vrachtschip Libelle vlotgetrok- ken. Het liep dinsdagavond bij laag w'ater vast toen het onderweg was naar de werkhaven aan de Krab- benkreekweg. De Libelle kwam uit Vlissingen en was geladen met 2200 ton staalslakken voor de dijk versterking bij Stavenisse en dreig de te breken. Volgens Jan van den Berge waren er spanten gespron gen en was het schip van 110 meter zestien centimeter geknikt. Met een kraanschip is 300 ton van de lading overgeslagen op een ander schip. Toen was het gevaar gewe ken. De Libelle is vlot getrokken en kon zijn lading in de werkhaven lossen. WÊK/ÊtttÊÊKKKÊÊÊBtÊKÊHtttÊm Tholen moet als vestingstad beter herkenbaar worden. Dat schrijven b. en w. aan de gemeenteraad. De komende jaren gaan de wallen op de schop. Niet radicaal en in één keer. maar geleidelijk. Er is een vi sie opgesteld: een hoofdroute ma ken, herkenbare ingangen, handha ven waardevolle bomen, overal hetzelfde materiaal en beplating toepassen, overgang aangeven tus sen park en bastions, gebruiken als wandel en speelgebied, bredere riet kragen om de waterkwaliteit te ver beteren. Het noordelijke bastion kan op de hoogte uit 1750 teruggebracht worden. Kosten worden geschat op 12 miljoen euro (zonder ontgraven oesterputten en verplaatsen scou ting). Voor het verbeteren van het groen is jaarlijks 25 mille beschik baar. Voor de vestingwallen is de komende jaren 15 mille van dit bud get bestemd voor de vestingwallen. Het gedeelte bij de Vlasmarkt is als eerste aan de beurt. Jacob Adriaan Hage is maandag op 105-jarige leeftijd overleden in zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Hij was de oudste inwoner van Tho len. Hage. door intimi Jap genoemd, kwam op 4 december 1906 ter we reld. Hij was aanvankelijk werk zaam in de binnenvaart en later had hij een café in Sint-Maartensdijk. Hij trouwde met Pieternella Maria Kleppe. maar hun huwelijk bleef kinderloos. De oudste Tholenaar is 113 dagen na zijn 105de verjaardag overleden. Morgenmiddag wordt afscheid van hem genomen in Ber gen op Zoom. De SGP vindt dat bij het opstellen van een nieuw beleid voor duurza me energie ook Zeeuwind, Delta- wind. de Zeeuwse Millieufederatie en de comités die in Stavenisse en Anna Jacobapolder zich tegen de komst van turbines keren, er bij moeten worden betrokken. Henk Geluk vond er brede steun voor in de commissie ruimte. Alleen Han van 't Hof (ABT) maakte bezwaar tegen het 'groene gehalte' van de externe partijen. „Als je de ZMF er bij haalt, weet je de uitslag al." Wethouder Peter Hoek vond dat ook Thoolse ondernemers er bij betrokken moeten worden. Van avond spreekt de gemeenteraad er over. Tjidde Heijboer (tweede van rechts) en zijn neef Gommert Heijboer zijn onderscheiden door de Nederlandse Hartstichting door Elita Vellekoop, rechts Jolanda Westdorp. Ze kregen de onderscheidingen van Elita Vellekoop die namens de Hartstichting het vrijwilligerswerk in zuidwest Nederland coördineert. Ze woont in Sint-Annaland dus was het voor haar een thuiswedstrijd. Ze noemde het heel bijzonder dat Tjid de en Gommert (74) veertig jaar ac tief zijn in de strijd tegen hart- en vaatziektes. „Er is al veel veran derd. Mensen leven langer, dankzij jullie bijdrage." Volgens de Neder landse hartstichting overlijden er dagelijks in Nederland 100 mensen aan hart- en vaatziekten en zijn er 1 miljoen patiënten met een aandoe ning aan hart of vaten. Lange tijd was het doodsoorzaak nummer 1, maar sinds 2009 is dat niet meer het geval. Volgens Vellekoop dus dank zij de inspanningen van de collec tanten die geld inzamelen om studie te doen naar de ziekte. Zo steunt de Hartstichting onderzoek naar onder meer beroerte, hartinfarct, hartfa len, slagaderverkalking, ritmestoor nissen en trombose. Vorig jaar haal den 60.000 collectanten in totaal 4,2 miljoen euro op. In Sint-Anna land zijn 22 collectanten actief. Ze halen jaarlijks ongeveer 1500 euro op. „Toen ik in 1974 begon was dat 500 gulden en begonnen we met acht collectanten die grotere wijken liepen dan de collectanten nu," ver telt Tjidde Heijboer. Een collectant is nu gemiddeld anderhalf uur in touw. Hem was indertijd - vier jaar na de oprichting van de Hartstichting - door oud-burgemeester Baas ge vraagd om de collecte te organise ren. Heijboer was actief in de EH- BO-vereniging en was met zijn ploeg net landskampioen gewor den. „Baas was erevoorzitter van de vereniging. Hij zei dat er niet veel werk aan vast zat." Tjidde weet intussen wel beter. Hij moest er elk jaar weer voor zorgen dat er voldoende collectanten wa ren. „Soms was er één ziek of zwanger. Dan moest je voor ver vanging zorgen." Aan het eind van de week werd de opbrengst geteld. De collectanten kwamen dan bij hem thuis aan de Molendijk de bus sen legen. Dat gebeurde in de keu ken. Zijn vrouw Coby zorgde voor de koffie en de thee. En voor snoep voor de kinderen, want die kwamen vaak mee met de collectanten. Ze hielp ook mee met het tellen. Voor haar bijdrage kreeg ze van Velle koop in plaats van bloemen een en velop met inhoud. Heijboer ervoer aan den lijve wat het is om hartpatiënt te zijn. Hij werd dertig jaar geleden getroffen door een hartinfarct en kon vanaf zijn 45ste zijn werk niet meer doen. „Van het ene op het andere moment kun je je schoenveters niet meer vastmaken." Volgens hem leefde de problematiek rond hart- en vaat ziekten toen veel meer dan nu. Volgens Tjidde is er in Sint-Anna land altijd gul gegeven aan de hart stichting. „Elke jaar vergeleken we de opbrengsten per dorp. Dan zag ik dat we weer het meeste geld had den opgehaald. Zo chauvinistisch was ik ook wel." Tjidde stopt. Hij vindt het welletjes en heeft zijn functie overgedragen aan de 42-jarige Jolanda Westdorp. Ze is al zeven jaar collèctante. „Ik ben blij dat Jolanda het overneemt. Dat het werk wordt voortgezet. Het is tijd voor de jonge generatie." Gommert gaat als collectant door. Hij gaat jaarlijks met de collectebus langs bij een deel van de bewoners aan de Hoenderweg waar hij zelf ook woont. Als ze hem aan zien ko men, dan weten ze dat het weer de hartweek is, zegt hij. Als de mensen niet thuis zijn, gaat hij de volgende avond terug. Bij een aantal mensen belt hij niet aan, maar gaat hij ach terom. „Dan maak je ook nog een praatje. Voor sommigen is dat ook wel eens belangrijk." Gommert herinnert uit het begin dat de toenmalige huisarts Noteboom een lezing gaf over hartklachten en hartfalen. „Er was toen veel minder van bekend dan nu. Nu weten we veel meer." Volgens Vellekoop wordt in som mige plaatsen geld ingezameld met zakjes. Die werden dan in het begin van de week bezorgd om later weer opgehaald te worden. Dat gebeurde ook in Sint-Annaland. Tjidde: „Er zat in een van de zakjes elk jaar een gedichtje. We wisten niet van wie, maar toen er iemand in de wijk overleed, begrepen we waar het vandaan kwam." In het tijdperk van de gulden zat er soms ook wel vreemd geld bij. De Hartstichting kon dat inwisselen. Met de euro is dat probleem groten deels uit de wereld geholpen. Volgens Tjidde werkt de gemeen schap mee aan het succes van de collecte. Tijdens de hartweek (dit jaar van 16 april tot 20 april) wor den er ook vlaggen van de Hart stichting uitgehangen bij de stan derdmolen, de veiling, de Schutse en de Wellevaete. Ook daar zorgde Heijboer voor. Voor het opspelden was Heijboer thuis. Er stond toeval lig niks op zijn agenda, zegt zijn vrouw over haar man die onder meer actief is in de EHBO-vereni- ging en stichting Lotus slachtoffers. Gommert zou ook komen, maar was bezig om aardappelen te poten in het tuintje van zijn zus. Hij kon op zijn mobieltje worden gebeld en stond binnen vijf minuten binnen. Veiligheidsregio Zeeland moet fors bezuinigen: 3,8 miljoen De Feijter verwacht een personeels- krimp van veertig procent. Dat bete kent fors minder brandweerlieden, zowel onder de beroeps als vrijwil ligers. Hij hoopt dat de woorden 'ik ben aangenomen om jullie overbo dig te maken' gëen werkelijkheid worden. Die sprak hij destijds uit tijdens zijn aantreden als brand weercommandant. „Ook de brand weer ontkomt niet aan de economi sche crisis. We moeten terug in kosten. Daar is jullie hulp hard bij nodig. Alleen samen kunnen we dat bewerkstelligen." De brandweer commandant betreurt het dat de or ganisatie, juist nu de bedrijfsvoe ring op orde is. moet inkrimpen. Hij krijgt het gevoel dat de veiligheids regio minder waarde hecht aan kwa liteit. „En juist daar hebben wij de afgelopen jaren keihard aan ge werkt. Dat is niet echt motiverend." Ook burgemeester Nuis, portefeuil lehouder veiligheid, heeft zijn be denkingen of de veiligheidsregio een verbetering is. „Waar de over heid massaal haar taken decentrali seert en weglegt bij gemeenten, doen ze bij de brandweer het tegen overgestelde: centraliseren. Sinds 2004 praten we over samengaan van de brandweerkorpsen in Zeeland. ZIE VERDER PAGINA 9 Verwijs Beheer (VB) heeft sinds 10 mei 2007 een vergunning van de AFM voor het bemiddelen in kredie ten, verzekeringen, betaalrekenin gen, elektronisch geld en spaarreke ningen en vanaf 1 juli 2008 voor het adviseren over deelnemingsrechten van een beleggingsinstelling. Naar aanleiding van een klacht kwam de financiële toezichthouder in actie. Verwijs reageerde 21 juli op het eer ste verzoek van de AFM van 29 mei, waarna 17 augustus een gesprek volgde in het kantoor van het Sint Philipslandse bedrijf.-Eind oktober stelde de AFM vast. dat de eerder ge maakte afspraak met VB niet is na gekomen. Er werd toen een nieuwe afspraak gemaakt, waarbij de onder neming binnen twee weken moest laten weten, wat men van plan was ten aanzien van de mogelijke twijfel in de betrouwbaarheid van de enig aandeelhouder. De twee weken wer- In dat Afrikaanse land lopen leeftijdsgenootjes dagelijks naar een waterput om hun gezinnen van water te voorzien. Per keer zeulen ze twaalf liter water mee. Niet in een rug zak. zoals de basisscholieren van de Koningin Juliana schoolmaar op hun hoofd. Soms wel vijf kilometer enkele reis. ,3est zwaar zeg", verzucht Laurens Hoek terwijl hij met zijn rugzak over de dijk bij de Slaakweg loopt. Doel van de actie is kinderen bewuster te maken van de in ternationale waterproblematiek. Om daar een steentje aan bij te dragen, hebben de leerlingen uit groep 7 en 8 zich la ten sponsoren. Daarmee is 1225 euro opgehaald. De over heid verdubbelt dat bedrag. Het geld wordt gebruikt om een drinkwaterproject in Ethiopië te financieren. Om kwart over één precies ging de wandeltocht van start. Basisscholier Arjen Breeman heeft de route samen met zijn klasgenoot Koen Verloop bedacht. „Gewoon via Google Maps eeit route uitgestippeld", zegt Arjen. Vanuit school liepen de kinderen, onder begeleiding van drie leerkrach ten en enkele moeders naar de Oostdijk om via de Hoge- weg op de Slaakweg uit te komen. Op de splitsing met de Scharrewweg maken ze hun eerste stop. Laurens Hoek, Jan Verwijs, Richard van der Maas, Rick den Braber, Emma Kegge, Rozemarijn Kunst, Arjen Breeman en Koen Ver loop komen als eerste aan. Hun hoofden rood van de in spanning. „Van mij had het wel wat minder warm mogen zijn", zegt Arjen terwijl hij zijn voorhoofd afveegt. Het zweet gutst van zijn gezicht. ,Je kunt je toch niet voorstel len dat ze in Afrika vier keer zoveel water op hun hoofd dragen", zegt Laurens Hoek. „En nog wel op hun blote voeten ook. Dan stelt dit niets voor." Arjen heeft inmiddels zijn rugzak afgedaan. Hij haalt een pakje limonade tevoorschijn en laat trots de inhoud van zijn tas zien: vier flessen van anderhalve liter. „Sommigen hebben er drie van twee liter", zegt hij. Zie verder pagina 9. den niet gehaald en 4 november kwam als nieuwe uiterlijke termijn aan bod. Behalve de betrouwbaar heid noemde de AFM toen ook ver betering in de bedrijfsvoering. De toezichthouder stelde eind 2011 vast. dat VB onvoldoende gevolg heeft gegeven aan informatieverzoe ken. „Ook na telefonisch contact is de gevraagde informatie onvoldoen de verstrekt." Het gaat om een over zicht van de huidige en toekomstige (over een periode van zes maanden) financiële positie van VB met een kopie van alle documenten ter onder bouwing. De AFM wilde getekende overeenkomsten en correspondentie van en aan schuldeisers en schulde naars. ZIE VERDER PAGINA 3 Sija Polderman uit Sint-Annaland viert jubileum bij Sien Adri Quist speelt al een halve eeuw bij Concordia Tholen Korné Bout uit Tholen vist met elektrisch tuig op TH6 EN VERDER... Coalitie beslist pas over zwembaden na onderzoek betrekken marktpartijen Kaylee Heijnen uit Tholen is Nederlands kampioen met haar pony HET IS GEEN KUNST OM OUD TE WORDEN, HET IS EEN KUNST ERMEE TE LEVEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Arjen Breeman laat trots de inhoud van zijn tas zien: vier anderhalve literflessen vol water. Achter hem zijn moeder Tineke die ook mee liep.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1