'Beteugelen geurhinder varkens zal de maatschappelijke acceptatie vergroten' Doelpuntenregen bij Emergo Wieken van Vier Winden draaien miljoenen keren Smash stunt tegen koploper Koersballen Reünie AVC 'Meer slachtoffers rampnacht zonder Maarten den Braber' Thoolse coureurs vinden elkaar, in de aanval en na de wielerkoers Succes Olympia op airtumbling Donderdag 29 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Enige Thoolse molen met maximale draaipremie De Vier Winden in Sint-Annaland maakte vorig jaar van alle 74 Zeeuwse molens de meeste draaiuren. De teller registreerde bijna 2,9 miljoen asomwentelingen, met af stand het grootste aantal. De Lelie in Eikerzee en De On derneming in Wissenkerke zijn de andere molens in de provincie met meer dan een miljoen omwentelingen, maar ze halen nog niet de helft van het maalwerktuig van de familie Jungbeker. Stavenisse Hotak '68 heeft zaterdag een gulle geste naar het eerste team van tafeltennisclub Smash '76 gedaan. De hoofd klassespelers uit Sint-Annaland waren zeer verrast toen zij bij aankomst in Hoogerheide constateerden dat de koploper aantrad met een invaller uit de tweede klasse. Dit bood perspectief. De wedstrijd eindigde in 5-5. Reserveteams Jeugd Veel prijzen voor Thoolse judoka's CDA buigt zich over verduurzaming van intensieve veehouderij Er is dringend behoefte aan maatregelen om het risico op dierziekten te verkleinen, zei Wim van Nieuwenhuijzen donderdag op een CDA-bijeenkomst in Sint-Maartens dijk gewijd aan verduurzaming van de veehouderij. De Sint Philipslander is afgelopen najaar begonnen met 40.000 leghennen volgens het principe vrije uitloop. Voormalig Vion-topman Daan van Doorn uit Tholen lichtte het werk van een naar hem genoemde commissie toe die zich boog over de toekomst van de intensieve veehouderij in Brabant. Mest Volksgezondheid De jeugdspelers van korfbalvereniging Emergo E uit Sint- Maartensdijk weten wat scoren is. In de afgelopen twaalf wedstrijden-wisten ze 243 keer de bal in de korf te gooien. Ze kregen slechts 28 doelpunten tegen. Een gemiddelde van twintig doelpunten. Ze zijn dan ook kampioen gewor den. Maandag kregen de spelers een beker. Daar moesten ze wel even op wachten want het doelsaldo moest er in ge graveerd worden. De eerste die hem kreeg was Annemiek Geuze. De club liet er - vanwege de uitzonderlijke score - eentje extra maken voor de prijzenkast. Het is in de E- klasse ongewoon dat er zoveel doelpunten worden ge maakt. „Dat gaat echt niet zo gauw meer gebeuren,"zei bestuurslid en trainer Hans Peter de Jong. Zaterdag start de veldcompetitie. De kampioenen gaan nu de strijd aan in een hogere klasse en treden aan tegen Sporting Delta in Dordrecht. Familieleden, vrienden en bekenden hebben vorige week woensdag Maarten den Braber begraven op de algemene begraafplaats in Sint Philipsland. Daarmee is de laatste sluiswachter, dijkbewaker en dijkwerker van het dorp, in die combinatie, overleden. Vluchten Noad 3 is wakker tegen Krabbendijke Bij het gros van de Zeeuwse molens (49) gingen de wieken in een jaar tijd minder dan honderdduizend keer in het rond. De Nijverheid in Sint-Maartensdijk is één van de ze ven molens met minder dan duizend omwentelingen: acht slechts werden er geregistreerd. Opvallend is dat De Jager in Oud- Vossemeer. die daags voor kerst voor het eerst weer draaide na een grondige restauratie, in een week tijd nog tienduizend omwentelingen heeft gemaakt. En de molen in Sta- venisse stond voor een opknapbeurt een tijd in de steigers, maar maakte niettemin ruim 150.000 omwente lingen. De provincie betaalt jaarlijks een draaipremie van twee kwartjes per 300 omwentelingen, met een mini mum van honderd en een maximum van tweeduizend euro. Over afgelo pen jaar wordt totaal 20.602 euro betaald, geld dat komt uit een potje voor versterking van het cultureel erfgoed. Van de tien Thoolse korenmolens komen er negen voor een draaipre mie in aanmerking. Voor De Vier Winden, die particulier eigendom is, wordt het maximum van tweedui zend euro betaald (2.878.580 om wentelingen). Ook de drie andere molens die in particuliere handen zijn. draaien heel regelmatig: De Verwachting Tholen 348.550 omw., 581 euro; De Korenaar Poortvliet 97.726 omw., 163 euro; De Jager 10.133 omw., 100 euro. De gemeente krijgt voor vijf van haar molens een draaipremie, totaal 830 euro. Het aantal uren dat een vrijwillig molenaar de wieken laat draaien, loopt erg uiteen. De koren molen in Stavenisse maakte 159.262 omwentelingen, goed voor een pre mie van 265 euro. De overige: De Hoop St. Philipsland 117.501 omw., 196 euro; De Hoop Tholen 101.242 omw., 169 euro; standerdmolen St.- Annaland 40.149 omw., 100 euro; De Korenbloem Scherpenisse 32.000 omw., 100 euro. Voor De Nijverheid is geen premie betaald. Tafeltennis Elk puntje is mooi meegenomen voor Smash. Hotak hoeft niet meer zo nodig, aangezien dat team als eer ste geplaatst is voor de kampioens- play-offs. Smash opende stroef en keek al snel tegen een 4-1 achters tand aan. Alleen Merijn van der Klooster trok de openingspartij rela tief eenvoudig naar zich toe. Anné van Dijke en Remco Vroegop moes ten eerst nog acclimatiseren. Smash boog daarna de achterstand om in een knap 5-5 gelijkspel. Zowel van Dijke als Van der Kloos ter wonnen van de sterker geachte Erik Franken. Daarnaast wonnen zij evenals Vroegop van Stefanie van Genegen, de invalster uit de tweede klasse. Hotakkopman Eric Kuijper bleek voor alle drie een maatje te groot. Ook het tweede seniorenteam boekte een verrassend gelijkspel tegen de koploper in de derde klasse. Het werd 5-5 in de Wellevaete. Dit was dan ook gerechtigheid voor de eerde re vertekende 8-2 nederlaag tegen ditzelfde team. Zowel Peter Hen- driekx als Peter Bazen haalden ieder twee overwinningen en ook Kees van Poortvliet voegde een puntje toe. Voor het derde blijven de rapen zuur. Ook deze week werd er een teleur stellende 9-1 nederlaag geleden te gen koploper Middelburg. De ge broeders Van de Graaf kon het hun tegenstanders niet moeilijk maken, zodat zowel Marnix als Matthijs al les verloren. Ook Arno Bruijnzeel had moeite met zijn tegenstanders, maar sleepte in zijn laatste partij nog een puntje binnen. Het vierde team deed goede zaken in de strijd om de tweede plaats in de vijfde klasse. Thuis werd degradatie kandidaat Westerzicht met 7-3 opzij gezet. Cindy van der Klooster was in vorm en won alle drie haar partijen. Jan-Willem van Vossen leed zijn eer ste nederlaag van het seizoen. Met hangen en wurgen won hij zijn ande re twee partijen. Het zesde punt kwam van Anky Vroegop. Van Vos sen en Van der Klooster zorgden sa men in de dubbel voor het zevende punt. Daarnaast speelde dit team midweeks tegen Kapelle 2. Hier werd nipt met 6-4 verloren. Cindy van der Klooster, Anky Vroegop en Chris Hage wonnen alle drie van de zelfde tegenstander en sleepten daar naast de dubbel binnen. Het vijfde team had kleine strubbe lingen in zijn kampioensstrijd. Thuis werd onverwachts met 5-5 gelijk ge speeld tegen TTVO uit Oudelande. Job Moerland was als enige bij de les en won drie keer. Jochem van der Klooster en Gert-Jan van den Berg haalden beiden een punt. Het dub belspel werd verloren. Smash staat in de zesde klasse nog slechts een punt voor op Scaldina uit Zierikzee. Dinsdag zullen deze beide matadors gaan uitmaken wie zich kampioen mag noemen. Bij de jeugd deed het eerste team goede zaken. Thuis werd met 8-2 ge wonnen van degradatiekandidaat Belcrum uit Breda. Bennie van Poortvliet bleek de te kloppen man en haalde drie overwinningen. Joost van Dijke en Johan Aamoudse wa ren beiden ook op dreef met twee overwinningen. Daarnaast hielden Van Dijke en Van Poortvliet de pun ten van het dubbelspel in eigen huis. Het tweede team won uit bij Wester zicht met 6-4. Het derde team haalde dubbele cijfers tegen Vice Versa '51 10-0. Door deze overwinning be draagt de voorsprong van Smash na zes wedstrijden al meer dan 14 pun ten op de nummer twee. Dit kan dus al bijna niet meer misgaan. Programma zaterdag: Smash 1- Deurne 14 u.; Middelburg-Smash 2 (vr 30/3) 20 u.; Smash 3-ODT 14 u.; Smash 4-Westerzicht 14 u.; Scaldi- na-Smash 5 (di 3/4). Jeugd: Yerseke 2-Smash 1 13.15 u.; Smash 2-Het Markiezaat 14 u.; TCO '78-Smash 3 10.30 u. Uitslagen van de gespeelde koers- balwedstrijden van: Gezelligheid vóór Alles/Sint- Maartensdijk: 1. mevr. C. van Mierlo 32 p.; 2. C. van Gorsel 31 p.; 3. mevr. W. Kloet 26 p.; 4. W Bijl 25 p.; 5. mevr. M. Dane 21 p.; 6. mevr. T. Breure 16 p.; 7. mevr. B. Bijnagte 14 p.; 8. C. Breure 14 p. Meulvliet: 1mevr. R. Bolier en W. Bijl, en mevr. J. Bos en mevr. A. Hilgerson 30 p.; 3. mevr. H. Schot en J. Suurland 28 p.; 4. mevr. J. Ver- braeken en mevr. G. Lindenberg, én W. Deurloo en G. v.d. Padt 21 p.; 6. mevr. A. Suurland 19 p.; 7. mevr. N. Deurloo en J. Sprenkels 16 p. Oud-Vossemeer: 1. mevr. L. van Poortvliet en mevr. R. Nagtegaal 38 p.; 2. mevr. L. Weezenaar en mevr. J. van Houte 33 p.; 3. mevr. J. de Bak ker en mevr. C. Havermans 20 p.; 4. mevr. C. van Mierlo en mevr. B. Roggeband 19 p.; 5. mevr. M. van Poortvliet en N. Moerkerken 10 p. Bij het clubkampioenschap van sportschool Geelhoed in Vlissingen vielen veel Thoolse judoka's in de prijzen. Er deden in totaal meer dan 500 kinderen aan de wedstrijd mee en zes eerste plaatsen werden bezet door judoka's uit de gemeente Tho len. Twee daarvan zijn lid van judo club OVJV uit Oud-Vossemeer, de andere vier van stichting Judo Geel hoed uit Sint-Maartensdijk. Van OVJV haalden Lars Roggeveen (witte band) en Luka Mrak (gele band) een eerste plaats. Mortischa van Hoek (gele band) en Gianna van Moort (witte band) werden der de. Meike Besters (witte band) haal de een vierde plaats en Zoe van Moort (gele band) haalde een vijfde plaats. De winnaars van stichting Judo Geelhoed waren Luuk Geel hoed, Rosan Stoutjesdijk, Amina Resic en Bo v.d. Boogerd (allen wit te band). Voor de jongste deelnemer van Geelhoed, Geert Quist (witte band), was er een mooie tweede plaats weggelegd evenals voor Ben jamin Eggebeen (witte band). Ver dere uitslag: 3. Sam Beymerwerdt (witte band); 5. Pim Geelhoed (gele band), Arthur Goedhart (witte band), Finn van Beusekom (witte band), Aimee Sneuijnk (witte band) en Amber Quist (witte band); 6. Manuela Eggebeen (witte band) en Mike Meeuwsen (witte band). Wethouder Cees van Dis rechts) praat Zeeuwse en Thoolse CDAers hij over een project met het biobedfilter. Met de themadag wilde het CDA een bijdrage leveren aan het maat schappelijk debat over de intensieve veehouderij, een sector waarover in de samenleving onrust bestaat. Die renwelzijn, stank, volksgezondheid en uitstoot van schadelijke stoffen zijn aspecten waar zorg over is. Ver duurzaming lijkt de enige mogelijk heid op maatschappelijke accepta tie. In opdracht van de provincie Noord-Brabant heeft een commissie zich daarover gebogen. In het rap port 'Al het vlees duurzaam' wordt aangegeven dat in 2020 alleen nog duurzaam geproduceerd vlees in de schappen zou moeten liggen. Boe ren, grootwinkelbedrijven en die renbeschermers moeten het, in het zogenaamde Verbond van Den Bosch, eens worden over hoe dat bereikt kan worden. De mogelijke oplossing draagt drie elementen in zich, vertelde commissievoorzitter Daan van Doorn: operationeel en toegankelijk maken van kwaliteits systemen, sluitende kringlopen en met de omgeving overleggen over het inpassingsbeleid. 's Middags kwamen drie Thoolse initiatieven aan bod. Wethouder Cees van Dis en Wim Wielaard gin gen uitvoerig in op de proef met het Hartmann biofilter in de intensieve varkenshouderij. Een middel om de stankoverlast, die inwoners ervaren, aan te pakken. Het zogenaamde bio- bed wordt momenteel uitgeprobeerd bij de stal van Ad van Duijnhoven aan de Noormansweg. De wethou der schetste de moeizame weg om de erkenning als proefstal te krij gen. „Blijkbaar is er een stevige lobby voor chemische luchtwassers. We zijn tot minister-president Bal kenende en minister Cramer ge^- gaan." De metingen die de land bouwuniversiteit Wageningen en het ministerie van infrastructuur en milieu uitvoeren (het Rijk betaalt ze) zijn momenteel gestopt omdat de resultaten opeens terugliepen. Het onderzoek naar de oorzaak daarvan loopt nog. Duidelijk is al wel dat het biobedfilter naast de am moniak ook de stank en het fijnstof in de uitstoot reduceert. „En de mr- sa-bacterie gaat dood in zo'n bed", zei Van Dis. De gemeente praat mo menteel met Martin Welvaarts om het filter ook bij diens nog te bou wen stal aan de Bitterhoekseweg toe te passen. Wielaard, die problemen in kaart brengt en oplossingen bedenkt, leg de de werking van het biobedfilter uit. Hij gaf aan dat hoewel de meet resultaten zijn teruggelopen, de stank aan de Noormansweg nog wél binnen de perceelsgrens wordt ge houden dankzij het filter. Welvaarts vulde aan dat de laatste jaren ook de chemische luchtwassers een enorme ontwikkeling hebben doorgemaakt. En Van Duijnhoven verheelde niet dat het voor hem een fikse investe ring betekent, terwijl het nog aller minst een gelopen race is. Van Dis sprak zijn waardering uit en zei dat de varkenshouder een voorbeeld is van een ondernemer die een stapje extra heeft willen zetten in het kader van het maatschappelijk verant woord ondernemen. De wethouder gaf aan dat wanneer het lukt om de stankoverlast te beteugelen, de maatschappelijke acceptatie van de ze sector in Tholen fors zal toene- Mestdistributeur Joop van Leijsen uit Poortvliet heeft een techniek ontwikkeld om de vloeibare (met stikstof) en de vaste (met fosfaat) component van dierlijke mest te scheiden. Voorzitter Jaap Uenk van de sectie meststoffendistributie van Cumula Nederland (tevens CDA- statenlid in Gelderland) lichtte dat toe. Hij gaf aan dat er in Zeeland volop ruimte is om dit natuurlijke product toe te passen in plaats van kunstmest, wat zou bijdragen aan de verduurzaming van de akkerbouw. De dikke fractie kan, na ontsmet ting, in Frankrijk en Duitsland afge zet worden waar volop vraag is. Volgens Van Leijsen groeit uit die landen de vraag naar varkensmest omdat het aanbod van kippenmest afneemt. In Sint Philipsland heeft Wim van Nieuwenhuijzen (La Solitude v.o.f.) een duurzame stal gebouwd voor zijn leghennen. Hij toonde zich te vreden met de overheidsregels die daaraan een impuls gaven. Maar an derzijds verwonderde hij zich over een aantal zaken, zoafs welstandsei- sen die conflicteren met het dieren welzijn. Of regels voor het label vrije uitloop die de gezondheid van dieren niet ten goede komen. 's Avonds was naast Daan van Doorn ook de Brabantse Europarle mentariër Lambert van Nistelrooij te gast in Haestinge. Tweede Ka merlid Ger Koopmans, de CDA- landbouwspecialist. moest verstek laten gaan omdat zijn aanwezigheid in Den Haag gewenst was. Van Nis telrooij ging in op de slag die de landbouw maakt naar kennis en richting duurzaamheid, onder meer via de biobased economie. De be langen van de volksgezondheid blij ven daarbij niet buiten beeld. Ook in de afsluitende forumdiscussie - waarvoor Bert Urlings van Vion aanschoof - kwam de volksgezond heid als aspect van duurzaamheid aan bod. Ingegaan werd bijvoor beeld op voedselveiligheid en het vertrouwen van de consument. De kampioenen, v.l.n.r. Alejandro Manzilatello, Richard en Michelle van der Putten, Annemiek Geuze, coach Tessa van der Zee en Jarno Jansen. Laatste dijkwerker oude stijl in Flupland overleden Den Braber (1925) heeft vrijwel zijn gehele werkzame leven de dij ken rond Sint-Philipsland bewaakt. Hij controleerde, voor vijf tientjes per week, in opdracht van de Heide- mij en het waterschap De Polder de kwaliteit van de zeewering en sjouwde basaltblokken naar plaat sen waar die ter versteviging nood zakelijk waren. En dan wordt het februari 1953. Maarten is met zijn hoogzwangere vrouw Sjaan op bezoek bij zijn ou ders in het dorp. Het is stil in de woonkamer, want er is genoeg la waai buiten. De storm jaagt over Sint-Philipsland en slaat het zwarte, woeste water tegen de Zuiddijk waarachter hun sluiswachtershuisje stond. En juist daar moeten ze naar toe als ze naar huis willen. Het duo waagt de tocht. Met de fiets aan de hand proberen ze tegen de wind in het huis te bereiken, zo lezen we in het boek De Ramp op St. Philips land van historicus Jan Kempe- neers. „Ik ga niet verder. Maarten. Ik durf niet meer," zei Sjaan. Maarten, de enige dijkwacht voor de Oudepolder, gaat terug naar de ouderlijke woning. Het was hun geluk. Want niet veel later slaat het water een enorm gat in de dijk waar hun sluiswachters woning staat. En er volgen meer gaten. Zoon Pieter den Braber (56) heeft het zijn vader vaak horen vertellen. En vertellen deed Maarten graag, zo sprak pastoraal medewerker Jaap Verbrugge van verzorgingshuis Ten Anker tijdens de begrafenisplech tigheid. Het was maar goed dat Maarten was teruggegaan. Want het gat in de Zuiddijk werd groter en groter. Wind en golven knalden met enorm geraas de Oudepolder in. Het was giertij en binnen mum van tijd was de sluiswachterswoning ver gaan tot brandhout. In totaal vielen in het dorp negen in woners ten prooi aan de golven. En dat hadden er veel meer kunnen zijn, schat zoon Piet. „Als pa die dijken niet zo goed in de gaten had gehouden en niet tijdig die basalt blokken had vervangen.dan was het leed helemaal niet te overzien ge weest. Want Maarten mocht dan de reputatie hebben van stroper, visser en jager, hij heeft zijn werk altijd heel serieus genomen, beamen ook zoons Jan en Martin. „Als hij zijn werk niet goed had gedaan, waren de dijken veel eerder gaan schuiven en was de kans om weg te komen naar hogere gedeelten van het dorp veel kleiner geweest", is hun over tuiging. Maarten den Braber nam niet alleen zijn verantwoordelijkheid voor de dijken Ook de zorg voor zijn fami lie was er niet minder om. Toen hij maar net zijn hoofd boven de dijk uitstak dacht hij al dat het nooit goed kon aflopen. Zo snel als zijn benen hem konden dragen rende hij terug naar huis en riep dat iedereen zich moest aankleden om voor het water te vluchten. In huis was ook oom Pieter Kempeneers. Een oude man. Die werd door Maarten in de kleren gehesen, zodat ook hij snel kon wegkomen. De zonen van Maarten zijn trots op hun pa. Dat staken ze vorige week tijdens de begrafenis van deze laat ste der Mohikanen, niet onder stoe len of banken. Naast fraaie bloem stukken sierde een foto van Maarten den Braber de kist. De foto staat ook op bladzijde 261 in het boek van Kempeneers. De prent toont een robuuste man. Met pet en in werkhouding. Pieter den Braber met een foto van zijn vader bij het graf. De Thoolse vrije renners namen zaterdag deel aan de vierde en laatste trainingsrit van Trimbelangen Midden Zeeland. Op het zonovergoten parcours bij Kruiningen kwamen zo'n honderd coureurs aan de start. Bij de amateurs-A legde Hans van Dijke na een levendige koers beslag op de achtste plaats. Johan van den Boogaart, die in de laatste ronde nog net een valpartij wist te ontwijken, werd negende. „We zijn samen veel in de aanval geweest, maar konden nooit echt weg komen." Bij de amateurs-B eindigde Joost Winkel als elfde. Patrick de Grave werd als negentiende geklasseerd. In de categorie 40-plus won oud-Thole- naar Ruud Havermans, die de hard loopschoenen weer heeft ingeruild voor de racefiets. De tegenwoordig in Nieuw-Vossemeer woonachtige Havermans traint regelmatig met on der andere zijn voormalige dorpsge noot Piet Fase en liet in die ritjes al zien dat het met de conditie goed zat. De Thoolse volleybalvereniging AVC '87 is 25 jaar geleden ont staan uit een fusie tussen de volley balverenigingen Amigos uit Oud- Vossemeer en Veronica '74 uit Onno Lindhout en Roy Guequiérre, die vorige week in de sportklasse nog wel de derde trainingsrit in Kruiningen won, ontbraken zaterdag wegens ziekte. Na de koers fietsten de Thoolse coureurs samen naar huis, om op die manier wat extra ki lometers in de benen te krijgen. Vol gens Van den Boogaart konden de onderlinge banden worden aange haald. „Het belooft een mooi wieier- seizoen te worden." Sint-Maartensdijk. Dit wordt op 21 april gevierd met een feestavond die om zes uur begint in Meulvliet in Tholen. De club zoekt nog oud-leden die zich willen aanmelden voor de reü nie. Dat kan tot 7 april via e-mail: 25jaar@avc87.nl. De C-dames van Olympia zijn za terdag bij een regionale springwed- strijd in Oostburg eerste geworden op het onderdeel airtumbling. De Thoolse groep behaalde 21,7 punten en promoveerde daarmee naar het B-niveau. Ook op minitrampoline eindigden de turnsters als eerste, met 19,4 punten. De sprongen op minitramp-pegases waren met 14,35 punten goed voor de tweede prijs. Een groep C-dames van Ex celsior Poortvliet werd op airtum bling vierde met 18 punten. Noad '67 3 begon verschrikkelijk slecht aan de wedstrijd tegen Krab bendijke: de ballen kwamen niet bij elkaar aan. Toch stond er aan het eind 6-1 op het scorebord in het voordeel van Noad. Grote uitblinker van de wedstrijd was Arjan Moer land die meerdere malen een rol speelde in de aanvallen op het doel. Het eerste doelpunt viel na een kwartier: Krabbendijke kon vanuit een stilstaande situatie de bal inkop pen. Noad was wakker geschud en schakelde op. Zo werd snel de aan sluiting gevonden via Arjan Moer land die de 1-1 scoorde. Luttele mi nuten later schoot Michiel de Jager de 2-1 binnen. Robin Kot maakte er vlak voor rust 3-1 van. In de tweede helft bleef Noad alert op uitvallen van Krabbendijke. Met nog een kwartiertje te spelen werd Menno Fontijne diep gestuurd op links door Jurjen Verhage. De bal stuiterde op, waarna Fontijne hem op de wreef nam en de bal achter de doelman in de kruising belandde. Dennis van Starkenburg schoot het half dozijn binnen na een pass van Antoine Quist. Krabbendijke kon de stand nog draaglijker maken na een over treding van Jaap van Oudenaarde binnen de zestien. De spits kon de 6-2 binnenschieten, maar penalty- killer doelman Ligtendag ranselde de bal uit de hoek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 15