2012 Schipper f DE THOOLSE i COURANT Rabobank VERKIEZING FAMILIEBEDRIJF VAN HET JAAR Donderdag 22 maart 2012 EENDKAC HTBODE, DE THOOLSE COURANT Oosterschelde gemeente Tholen 'WE BEGONNEN IN EEN BOLLENSCHUUR' 'VIJFDE GENERATIE IN DE STARTBLOKKEN' Mm» ra Familiebedrijf van hetfiaar r Centrum Familiebedrijf yfWf«fV»VfVfVt< accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs www.ondernemendoejesamen.nl De gemeente Tholen hecht veel belang aan de Thoolse bedrijvigheid en draagt daarom ook de familiebedrijven een warm hart toe - www.tholen.nl Wim Heijboer, uitgever Eendrachtbode COMBI ISOLATIE B.V. Ondernemen zit'de gebroeder Rinus, Gabby en Jaap Geuze uit Stavenisse in het bloed, leder op zijn manier. Jaap heeft een timmerbedrijf, Rinus en Gabby legden de fundamenten onder Combi Isolatie, sinds 2000 ge vestigd aan de Energieweg in Tholen. Samen begonnen ze 32 jaar geleden in een bollenschuur in de Wilhelminastraat in Stavenisse. Eerst waren ze als on deraannemers actief. Technische jongens die van aanpakken wisten. Ze werkten voor grote isolatiebedrijven. Isoleer den leidingen en ketels in de procesindustrie met minerale wol afgewerkt met aluminium bekleding. In de chemie en petrochemie. Ze werkten zich in de kijker. Door hun goede contacten maakten ze een snelle start. „Het viel samen met de komst van Fri-d' Or naar Bergen op Zoom, de frietverwerkende fabriek. Er zaten nogal wat jongens uit Stave nisse in de technische dienst. Zo ging het balletje rollen," vertelt Rinus (57). Ze werkten zich met drie man personeel nog meer in de kijker. De voedingsindustrie klopte aan. Maar ook Paques uit Friesland, een pionier op het gebied van biologische waterzuiveringsinstallaties. „Dat heeft ons bedrijf een boost gegeven. We hebben er heel veel werk voor gedaan." Zijn vrouw Gera Geuze-Dorst (56) is van meet af aan betrokken bij de zaak. Ze doet de administratie en de boekhouding „Eerst thuis op zolder, later in het kantoor in huis. Ik heb het van lieverlee geleerd." Toen de werkplaats in de schuur te klein werd, viel hun oog op de oude BBA-garage aan de Kerkstraat. De ge meente stak er een stokje voor. Het werd Sint-Maartensdijk. De broers kochten loodsen van Vikubo. Eén werd er werkplaats, de andere magazijn, de derde verhuurden ze. „Toen onze buurman Danisco, de fabriek voor gebakken uitjes, expandeerde, wilde ze onze grond. We wilden nieuw gaan bouwen op het terrein van de I.F.F. Dat duurde allemaal veel te lang." Ze gingen een ruimte huren in het bedrijfsverzamelgebouw. Tot ze het aanbod kregen om aan de Energieweg in Tholen te bouwen. „We waren één van de eersten. Vlakbij de Langeweg. Goed bereikbaar. We hebben er geen spijt van." Voor de verhuizing stapte Gabby Geuze echter uit het bedrijf. „We hebben nu zeven man vast personeel. We werken in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk." Gera is vanaf die tijd een dag of twee dagen in de week op kantoor in Tholen. Het bedrijf, op een terrein van 2200 vierkante meter, is zich gaan verbreden. Klanten kunnen er nu ook terecht voor het isoleren van woningen: vloer, spouwmuur en dak. Twee opleggers rijden met het purschuim of de minerale wol naar de klanten in Zeeland, West-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden. „Op deze manier zijn we minder afhanke lijk van de technische installatietak." Rinus Geuze en Gera Geuze-Dorst. Combi Isolatie B.V., Energieweg 38, Tholen. CARROSSERIE ELENBAAS B.V. Carrosserie Elenbaas in Poortvliet, van de broers Rens en Henry Elenbaas, is al meer dan 120 jaar een begrip in de regio. De onderneming werd in 1890 door hun overgrootvader opgericht. Inmiddels staat de vijfde genera tie Elenbaas, vier man sterk, klaar om het stokje over te nemen. Wat in 1890 begon met het bouwen van boerenkarren en het maken van landbouwgereedschap, is uitgegroeid tot een modern, carrosseriebedrijf. Elenbaas levert niet alleen standaard carrosserieën, maar bouwt ook exemplaren die aan de specifieke eisen van de klanten voldoen. Ze kunnen er terecht voor koel- en vriescarrosserieën, autolaadkra- nen, laadkleppen, bedrijfswageninrichting, duiventrailers en bibliotheekbussen.'Van carrosseriéontwerp tot reclame en spuitwerk. Meest recente projecten: een arrestantenwagen voor de politie en een oplegger met een centrifuge die vaste deeltjes uit vloeistof afscheidt. Laatste wapenfeit: een verzorgingsbus voorde Rabobank wielerploeg. De zonen van de huidige directie volgden wel een andere weg dan hun vaders destijds. Toen was het vanzelfsprekend dat Rens (52) en Henry (51) in de zaak van hun vader Han en oom Karei kwamen werken. Vanaf hun dertiende werkten ze in de weekends en vakanties al mee. Rens kwam in 1977 in het bedrijf, Henry in 1979. Voor de nieuwe generatie sprak het niet voor zich dat zij in het bedrijf kwamen. „De jongens hebben eerst een opleiding gevolgd en ervaring bij andere werkgevers opgedaan." In 1982 traden Rens en Henry toe tot de v.o.f. Het eerste boekjaar sloten ze af met verlies. „Net zo'n slechte tijd als nu,"vertelt Rens. Veranderingen in de markt noopten hen in 2009 de bakens te verzetten, toen is ook hun broer Hans uitgetreden. De onderneming werd dealer van Palfinger autolaadkranen en meeneemheftrucks. Daarnaast importeur van koeltrailers van Lamberet. De omschakeling verbeterde hun positie. „We proberen nu de opwaartse lijn uit te bouwen. Meer specialiseren en onze reparatiecapaciteit verder uitbreiden," aldus Rens, die verantwoordelijk is voor acquisitie en verkoop, algemene zaken en financiën. Henry is de man van de spuiterij en reclame, arbo-beleid en personeelszaken. Het bedrijf kent een rijke historie. Anekdotes te over. Zo werd een deel van het bedrijf zelfs eens als kerkzaal gebruikt. Landelijk hadden ze ooit de primeur met een veewagen met drie verdiepingen voor het vervoeren van varkens. Toen tertijd een schot in de roos. Henry: „Tot midden in de nacht waren we aan het spuiten." In 1962 verhuisde het bedrijf van het centrum naar de rand van het dorp. De onderneming breidde steeds uit. De grootste uitbreiding vond plaats in 1988. Nu zit het bedrijf op een terrein van 6500 m2, waarvan 3500 m2 bebouwd, strak in het pak. Wat nog wel kan, is een nieuw kantoor, zegt Rens. Mark en Jorn, Henry en Rens, Laurens en JeanRaul Elenbaas, v.l.n.r. Carrosserie Elenbaas B.V., Paasdijkweg 11, Poortvliet. dB i 1 i i i dè organisatie van lokale We wensen u veel leesplezier. Zeeland is topscoorder op het gebied van familiebedrijven en Tholen levert daar aan een belangrijke bijdrage. Dat blijkt uit dit inmiddels royaal gevulde vak met foto's van Thoolse familiebedrijven. De belangstelling om mee te doen aan deze rubriek is groot. Familiebedrijven komen de economische crisis relatief gezien goed door en zorgen daarmee voor stabiliteit van de Thoolse economie. Op deze pagina kunt u de verhalen lezen van twee bekende familiebedrijven die deelnemen aan de verkiezing Thools Familiebedrijf van het jaar 2012. Deze verkiezing is een initiatief van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers), het Centrum van het Familiebedrijf en de Eendrachtbode. De jury bestaat uit burge meester W. Nuis (voorzitter), mr. A.A.J. Schot (notaris), mr. D.P Gunst (Schipper/ OAZ) en A. de Korte (directeur Rabobank Oosterschelde). Zij gaan de bedrijven beoordelen aan de hand van criteria zoals familiaal karakter, innovativiteit, duur zaamheid, klanttevredenheid en toekomstvisie. Later worden alle verhalen gebundeld in een prachtig boek en zal tijdens een speciale verkiezingsavond de winnaar bekend worden gemaakt. uan het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7