'Pink achter haak, vingers op knoppen' ook een beetje vies werkje' 'Schoonmaken wel leuk, maar 'Saamhorigheid is geweldig' Bewoners Rozeboom zien oud en nieuw Oud-klasgenoten rapen troep langs Philipsdam op Polder op Sint-Philipsland genoemd voor kartbaan DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE ^NIEUWE COLLECTIE BINNEN Medewerkers Rabobank steken handen uit mouwen Project Euterpe op basisscholen levert fanfare nieuwe leden op Thoolse leden Sien vinden kerk te weinig betrokken bij hun kind Donderdag 22 maart 2012EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Sn êm* - asfcf "'^wm Gevoel dat gehandicapte er niet echt hij hoort De Abraham Wissepolder op Sint-Philipsland wordt in een onderzoek in opdracht van de gemeente Strijen ge noemd als mogelijke vestigingsplaats voor een kartbaan. Voor de stichting WindmolensNEE te Anna Jacobapol- der aanleiding om de burgemeester, wethouders en leden van de gemeenteraad in een brief te vragen of ze voor of tegen de komst van een openlucht kartbaan zijn. Overi gens heeft de Strijense gemeenteraad een klein jaar gele den in meerderheid besloten om in te zetten op legalise ring, in plaats van verplaatsing, van de baan in de Zuid-Hollandse gemeente. OEI Energy DSHT Systems Moderne en perzische tapijten korting tot 70% wwwwvdLjiA de J)ii/n\ reprrr^!ging „De tuinslang", zegt Casper Theunisse stellig als de ver slaggever hem vraagt wat het gemakkelijkst is om op te blazen, een stuk tuinslang met een gieter eraan of een trombone. Casper is één van de bijna dertig kinderen uit groep 5 en 6 van de School met de Bijbel in Poortvliet die speciale muzieklessen krijgen. Muzikanten van Eu terpe komen in de klas om de leerlingen kennis te laten maken met verschillende instrumenten. Niet duf De 13-jarige Diëlle Kosten uit Sint Philipsland vindt het wel leuk, maar ook een beetje vies werkje. Ze is zaterdag een van de 22 jongeren die meedoen aan het opruimen van de bermen langs de Philipsdam tijdens de vrijwilli gersactie NL Doet. Gewapend met een blauwe vuilnis zak trekken ze in groepjes van de uitkijktoren bij de Krammersluizen naar de watertoren in het dorp. „De saamhorigheid is geweldig. En op zo'n dag ben je met zijn allen lekker bezig." Dat zegt Rini Matthijssen van Rabobank Oosterschelde zaterdag als hij zijn pen seel in een blik blauwe verf doopt om het clubgebouw van de scouting in Tholen op te knappen. De stemming is opperbest op de grootste vrijwilligersac tie NL Doet van het Oranje Fonds, en het resultaat van de inzet is meteen zichtbaar. Samen met zijn collega's Helen Noteboom, Rianne Verhees en Edmée van Gennip schildert Matthijssen de kozijnen van het gebouw van scouting Heenetrecht op de oesterputten opnieuw. „Het is vanzelfsprekend dat we meedoen als je als bank lokale betrokkenheid hoog in het vaandel hebt," zegt Mathijs sen. Het is niet de enige plek waar de medewerkers van Ra bobank Oosterschelde hun handen uit de mouwen ste ken. In het zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland bieden ze de bewoners en gasten een feestelijke maaltijd aan. En in de eendenkooi van Het Zeeuwse Landschap in Anna Jacobapolder zetten ze broedkorven uit en maken de rietschuur schoon om hem opnieuw in te kunnen rich ten als educatief centrum. Advertentie LM.) Kaart en brief Versierd Rondrit met Nuis en wethouders op NL Doet Advertentie I.M. A J&M - -■■•Ti* f. 4 u ~- - A Y IN -•«v. v- U& - De groep jongens en meisjes is nog niet halverwege, maar heeft al zakken vol rotzooi opgeraapt. Zeventien bewoners van de Rozeboom in Sint Philipsland genoten vrij dag van een autoritje over Flupland en Tholen. Ze werden rondgereden door burgemeester Nuis, gemeentesecretaris Simon Nieuwkoop en de wethouders Jan Oudesluijs en Kees van Dis (wethouders Frank Hom mel en Peter Hoek waren verhinderd). Het was hun bijdrage aan NL Doet, de vrijwilligersactie van het Oranje Fonds. „Het was heel gezellig," zegt Ou desluijs. „De mensen hebben echt genoten. We hebben bekende en wat minder bekende zaken laten zien. Oud en nieuw was het thema. We zijn over het veer bij Anna Jacoba- polder langs de eendenkooi gereden en de nieuwe kippenstal van Van Nieuwenhuyzen, en langs de wind molens." Bij Sint-Annaland ver baasden de bewoners zich over het grote aantal tuinbouwkassen, zegt Oudesluijs. Op de haven bekeken ze vooral de kaalslag die er heeft plaatsgevonden voor de nieuwbouw die op stapel staat. „Er was een man bij ons in de auto die er nog gehol pen had bij de bouw van de silo van de CZAV." Ze zagen op weg naar Stavenisse ook het planten van de nieuwe aard appelen. „In Stavenisse lag de ha ven vol met bootjes. Er wordt ook aan de kade gewerkt. De meesten komen hier nooit." Op weg naar Sint-Maartensdijk werd even ge stopt bij 'de Vis', het monument voor de Ramp. Ook dat was volgens Oudesluijs voor een aantal Fluplan- ders de eerste keer dat ze het zagen. In het oude gemeentehuis, nu Het Raedthuys, werd de reizigers een kopje koffie aangeboden. Daarna werd de tocht vervolgd naar Scherpenisse, via Gorishoek waar de plannen voor uitbreiding van va kantiepark de Pluimpot kort werden toegelicht. De Westkerkse berg, de vliedberg, maakte deel uit van de route richting Strijenham. „Is dit noe Strieën. was de reactie. Ook dit was niet bij iedereen bekend." Via het Oudeland reed het gezelschap naar het nieuwe gemeentehuis waar de burgemeester uitleg gaf over het gebouw. Van Dis reikte aan alle be woners het DNA-boek over Tholen uit. Verplaatsing vanuit Strijen nog allerminst zeker Adrie van Burgh uit Tholen is be stuurslid van de Skelterclub Hoekse Waard, exploitant van de bijna vijf tig jaar oude baan in Strijen. Hij geeft aan dat de oudste kartclub van ons land het liefst blijft zitten waar ze zit. „De gepleegde onderzoeken gaan uit van een verplaatsing van de baan zoals die nu is. Maar wij zien liever een plek waar we vooruit kun nen." In plaats van 22 hectare grond is in dat geval minstens acht hectare nodig, voor de aanleg van een baan die geschikt is voor inter nationale wedstrijden: 1200 tot 1500 meter lang (nu is ze 650 meter) met bijbehorende voorzieningen. De kans dat de kartbaan naar Sint- Philipsland komt, lijkt klein. DHV heeft een verkennend onderzoek uit gevoerd naar alternatieve locaties in een straal van vijftig kilometer rond de huidige baan in Strijen. Gekeken is naar ruimtelijke en milieuhygiëni sche aspecten. Het onderzoek was nadrukkelijk niet bedoeld om zeker heid te geven over definitieve moge lijkheden. Daar is nader onderzoek voor nodig, onder meer naar de fi nanciële haalbaarheid en mogelijke financieringsbronnen. De verken ning noemt zes locaties, waarvan er drie kansrijk zijn. Rilland wordt als meest kansrijk aangemerkt, omdat de betreffende plek in de buurt ligt van een motorcrossbaan. De andere zijn bij Kladde/Lepelstraat en op Sint-Philipsland. Deze laatste betreft een akkerbouwperceel van 3,9 hec tare aan de Mosselweg, tegen de Mosselkreek aan. Daarmee grenst het aan een Natura-2(XX) gebied, en verder zal bekeken moeten worden wat het bestemmingsplan Buitenge bied toelaat. WindmolensNEE ziet in de mogelij ke komst van een kartbaan bij Anna Jacobapoldereen bedreiging voorde kenmerkende eigenschappen van de polders: rust, ruimte, weidsheid, stil te, flora, fauna en woongenot. In Strijen is de baan een planologisch knelpunt. Een deel ervan is in strijd met het bestemmingsplan, boven dien is ze in de loop van de tijd in een gebied komen te liggen waar van de natuur als waardevol wordt aangemerkt. Ook zijn er klachten van omwonenden. Verplaatsing of beëindiging van de baan is bestuur lijk het uitgangspunt. Maar als gede gen onderzoeken uitwijzen dat dit niet kan, dan is planologische inpas sing een optie. Binnen de provincie Zuid-Holland is bij een eerder on derzoek geen geschikte alternatieve locatie gevonden. Onder meer de verplaatsingskosten (volgens de pro vincie tien miljoen euro) vormen een belemmering. „De politiek heeft geen geld over voor verplaatsing", zegt Van Burgh. Subsidiemogelijk heden voor het betalen van een schadeloosstelling zijn er volgens een recente notitie van de gemeente niet. Daarom wordt inmiddels, pa rallel aan het verplaatsingsonder- zoek, gewerkt aan een nieuw be stemmingsplan om zo de bestaande baan te legaliseren. Ceciliaweg 2 I 4697 RV l Sint-Annaland 0166 - 6543 35 I wmiKon-eiratgysysterns.nl Bosstraat 24 Bergen op Zoom T: 0164 - 24 22 16 Mooi vinden de jongens en meisjes het om te proberen geluid te krijgen uit een echt muziekinstrument. Cin dy Versluis en Nicole Moerland van de muziekvereniging uit Sint-Maar tensdijk leggen uit hoe dat moet en hoe je een bugel, hoorn, schuiftrom- bone of trompet vast houdt. „Pink achter de haak. vingers op de knop pen." Vtxrral de trompet blijkt lastig. „Dat heeft te maken met het mond stuk", weet secretaris Giovanni Geuze die zelf slagwerker is. Naast de echte instrumenten wordt ook een tuinslang, met aan de ene kant een mondstuk en aan de andere kant een trechter, geloond. En ook daar komt warempel geluid uit wanneer je erop blaast. Cindy legt uit dat bij de kope ren blaasinstrumenten de trilling van de lippen zorgt dat er geluid ont staat. In de vorige les kwam de saxofoon aan bod en daarbij was dat anders. Die heeft een houten riet om op te blazen, en het geluid komt door het trillen van dat riet tot stand. Hoe groter het instrument, hoe lager de toon die er uit komt, weten de kinderen inmiddels. Het is de derde keer dat Euterpe het project op een aantal Thoolse basis scholen doet. Dit keer zijn er dat vijf: de School met de Bijbel en De Eevliet in Poortvliet. De Rieburch in Sint-Maartensdijk. De Schalm in Stavenisse en de Oosterschelde- school in Scherpenisse. Vijf lessen verzorgen de mensen van Euterpe, over houten en koperen blaasinstru menten. slagwerk, een algemene in leiding en een herhalingsles. In die vijf uurtjes leren de kinderen ook enkele liedjes: On the beach, en Wieger wil weg. In Poortvliet heb ben de kinderen - de stroopsoldaat- jes heet deze groep - de bladen met tekst en notenschrift voor zich lig gen. Casper Theunisse klapt enthou siast in de handen terwijl hij zingt. Hij beweegt zijn lijf op de maat van de muziek. „Zo'n les is voor hen niet zo abstract. Ze zijn enthousiast als ze met iets bezig kunnen zijn", vertelt juf Floor Buteijn. Wieger wil weg is de titel van het project dat Euterpe heeft uitgekozen. De muziekvereniging wil er de kin deren mee duidelijk maken dat een fanfare helemaal niet duf is zoals nog vaak wordt gedacht. Daarnaast probeert ze om de jongelui te inte resseren lid te worden. Twee jaar ge leden hield Euterpe elf nieuwe leden over aan het project, vorig jaar twee. „Van de respectievelijk twintig en vijf kinderen die gebruik maakten van het aanbod om een maand lang proeflessen bij ons te volgen", licht Geuze toe. Het is dus een prima ma nier om vers bloed binnen de vereni ging te krijgen. In de Poortvlietse klas zit Jan Filius die anderhalfjaar geleden lid is geworden van Euter pe. Hij heeft zijn bariton meege bracht en speelt op verzoek van Cin dy Versluis de korte nummers 'Pas op mollen' en 'Kalinka'. Jan vindt het erg leuk om muziek te maken, vertelt hij. Twee klasgenoten volgen lessen slagwerk. Het project wordt op donderdag avond 19 april om zeven uur af gesloten met een kinderconcert in Haestinge. Het orkest van Euterpe speelt dan de liedjes die de kinderen hebben geleerd,en de ongeveer hon derd leerlingen van de vier deelne mende basisscholen zingen en klap pen mee. Ze rapen blikjes op, stukken plas tic, frietbakjes, flesjes, piepschuim, papier. Ze zijn in groepjes ver deeld. Vooral de groep die het talud naast de rijbaan voor zijn rekening neemt, moet regelmatig bukken om rotzooi op te rapen die automobi listen uit het raam hebben gegooid. Ze vinden ook drie^Joapotte berm aaltjes en zelfs twee stukken as best. De jongeren zijn allemaal oud-leer lingen van de Koningin Juliana- school in Sint Philipsland. Het echtpaar Peter en Petra Kunst (on derwijzeres op deze school) organi seert om de zes weken activiteiten voor de oud-klasgenoten. Petra: „Hét is een groep van 24 leerlingen. Twee konden er niet meedoen vandaag." De schoon maakactie viel samen met de grote vrijwilligersactie NL Doet van het Oranje Fonds. Annet de Ruijter van de eendenkooi (Het Zeeuws Land schap) was gevraagd welk stuk ze het bestekonden opruimen. De Ruijter: „Ik ben hier een paar keer langs gereden. Het was zo een troep. Dankzij de kinderen wordt het weer schoon. Ze dragen een steentje bij aan de natuur en hef mi lieu. Op deze manier krijgen ze er ook respect voor en voeling mee." Volgens Petra was iedereen enthou siast om mee te doen aan de actie. „Ze stonden te springen om te be ginnen." Het werd de actie van uit kijktoren naar watertoren. Met vier groepen. Elke groep met een bege leider: Gert Jan Bolier, Sjaak van der Maas, Joost Kunst en Peter Kunst. Na de actie toog de groep naar de eendenkooi in Anna Jaco bapolder. waar ze een film te zien kregen over de kooi en een nieuw natuurspel uitprobeerden. In. op en rond het clubgebouw van scouting Heenetrecht in Tholen is het zaterdag ook druk. Er wordt ge schilderd, getimmerd, gezaagd en geschaafd. Het opknappen van het clubgebouw maakt deel uit van NL Doet. Ondernemers, wethouders, bankmedewerkers, oud-leden en oud- bestuursleden van de scouting zijn in groepjes verdeeld. Wethou der Jan Oudesluijs en Rabobank- medewerker Wim Bazen zijn op zolder bezig laminaat te leggen. Ze hebben het vaker gedaan, gezien het gemak waarmee ze in korte tijd een paar meter dicht leggen. Wet houder Frank Hommel staat de ko zijnen te schilderen. Sjaak Koen uit Oud-Vossemeer is aan het straten. Hij heeft eerder ïl het logo van de scouting in het plaveisel gelegd. Gerry Vis uit Tholen controleert de brandmelders er de vluchtwegen. „Het is gezellig druk. Het is leuk om te doen. Er zijn hier drie neven van me actief, Zo blijf ik er een beetje bij betrolken." De paaltjes Rianne Verhees, Rini Mathijssen en Helen Noteboom (v.l.n.r.) schilderen de kozijnen van het clubgebouw van de scouting in Tholen. 1 Ouders missen betrokkenheid vanuit de kerk hij hun verstandelijk ge handicapte kind. Daardoor hebben ze het gevoel dat hun kind er niet echt bij hoort. I)e regionale commissie Tholen van Sien, de belangen vereniging voor verstandelijk gehandicapten, heeft deze signalen opge vangen vanuit de leden. Onder leiding van regioconsulent André Oos- terlee hebben tien kerkenraadsleden van zes PKN-gemeenten, 16 ouders, catecheseleiding en bestuursleden van Sien een gesprek ge voerd over de knelpunten. Oosterlee had een vijftal uitdagende stellingen bedacht. Die waren uit gangspunt voor levendige en open gesprekken, vertelde voorzitter Al- bert Zwerus dinsdagavond tijdens de jaarvergadering van Sien in het Holland Huis in Scherpenisse. Grotere betrokkenheid van kerken raden. predikanten en gemeenten was het belangrijkste gesprekson derwerp. Daarnaast integratie van de verstandelijk gehandicapte. Elke aanwezige gesprekspartner is ge vraagd op een kaart te vermelden wat hij of zij naar aanleiding van het geleerde gaat doen. De commis sie stuurt deze kaart binnenkort naar de betrokkenen om ze aan de opge schreven woorden te herinneren. In de laatste bestuursvergadering zijn andere vervolgacties bespro ken. Alle leden en de kerkenraden krijgen in de tweede helft van april een brief van Sien om te vragen wat zij met de kwestie gedaan hebben, of er aan doen. Zwerus onderstreep te tijdens de jaarvergadering het be lang van meeleven door de leden. „Dat is erg belangrijk. Het is voor ons als bestuur teleurstellend dat de laatste tijd de belangstelling van on ze leden bij aangepaste diensten te wensen overlaat." op het terrein worden geverfd, het gras ingezaaid, de pannen op het dak recht gelegd, de vletten ge schilderd. de deurkrukken en slo ten vastgezet. De bewoners en gasten van de Buurte, het restaurant van zorgcen trum de Schutse in Sint-Annaland, aten dit keer in een versierde ruim te. Het was' het tafereel voor een maaltijd vol vriendelijkheid voor de vrijwillige maatjes van de vrij willige thuiszorg en hun cliënten. Rabobankmedewerkers Carmen Verburg, Lena Polderman. Piet van Dijke en Niels van Oudenaarde sta ken de handen uit de mouwen. Het restaurant werd eerst volledig ver sierd met spandoek, ballonnen en vlaggetjes. Daarna werden de ta fels gedekt voor de 45 gasten. On der leiding van kok Eric Troost werd de maaltijd uitgeserveerd. Carmen Verburg zorgde, tussen de soep en het hoofdgerecht, voor een hilarisch optreden als Mewietje. Tot slot was er een quiz met beeld en geluid en was er gelegenheid om mee te zingen. Jan Filius speelt voor zijn klasgenoten een nummer op de bariton. Het RPCZ ondersteunt de Zeeuwse gemeenten op onderwijsgebied zodat ze aan de wettelijke verplichtingen kunnen voldoen. Tholen is bereid om 2757 euro op tafel te leggen, zodat dit na 1 april een vervolg krijgt (tot het einde van het jaar). Voorwaarde is wél dat alle Zeeuwse gemeenten mee blijven doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5