Kluisje thuiszorg 'Als vereniging moet je met de tijd mee, want stilstand is achteruitgang' 'Ons bedroevende voorzieningenniveau 'Bloed laten prikken is net als het reviseren van een auto' Ger. Gem. St. Philipsland zonder eigen kerkenraad 'Ineens komt het nieuws wel heel erg dichtbij Porkland veroordeeld tot terugbetalen van winst Dag van de Zorg in Vliethof rustiger dan twee jaar geleden Donderdag 22 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Net nu hij twee jaar met pensioen is, stopt Wim Zoete meijer (62) uit Tholen als penningmeester van vogelver eniging Vogel vreugd. Voor sommige leden een onver wacht moment. Juist nu hij meer tijd heeft, trekt hij zich terug. „Na bijna een half mensenleven is het mooi ge weest", zegt hij. „Tijd voor verjonging en nieuwe ideeën." Helemaal afscheid nemen doet hij niet. Achter de schermen blijft Zoetemeijer nog even actief. Stemmen van lezers Wim Zoetemeijer stopt na 32 jaar als penningmeester Vogelvreugd Classicale commissie beraadt zich Met het afscheid van diaken E.P.J. de Ruyter is zondag de laatste plaatselijke kerkbestuurder van de Gerefor meerde Gemeente Sint Philipsland vertrokken. De leden hadden met de verkiezing van S. Kodde en C. Reijn- goudt jr. tot respectievelijk ouderling en diaken wel nieuwe leden van de kerkenraad gekozen, maar die heb ben hun benoeming niet aangenomen. De classicale commissie beraadt zich over de moeilijke situatie. Hommel Karwei Twitter Spaarzaam Minuut stilte Rode pluk Gouden speld Han van 't Hof vindt witte ballon busramp Een witte ballon met daaraan bevestigd een tekening van een huilend kind. Dat is wat Setallander Han van 't Hof zaterdagmorgen om zeven uur in zijn weiland vond. Me teen wist Hij dat het niet zomaar een ballon was. Het ging om één van de ballonnen die vrijdag zijn opgelaten als eerbetoon aan de Belgische en Nederlandse slachtoffers van het busongeluk in Zwitserland. Daarbij kwamen 22 kinderen, van twee Belgische basisscholen en 6 volwas senen om het leven. Holding moet 78.050 euro in staatskas storten Porkland Holding uit Anna Jacobapolder, waarin de slachterij Porkland uit hét Limburgse Meldersloo is on dergebracht, moet 78.050 euro aan de staat betalen. Dat besliste de rechtbank in Middelburg. Dat bedrag zou het bedrijf, de difecteur en bedrijfsleider, in 2006 en 2007 hebben verdiend met de verkoop van grote hoeveelheden afgekeurd varkensvlees aan slagers, vleeshandelaren en particulieren. Bij de prikpost op de Dag van de Zorg in Vliethof in Tholen is het druk. Bezoekers willen graag weten hoe het is gesteld met hun cholesterol en bloedsuiker. Ze kunnen zich laten prikken door een van de medewerkers van de SHL, de stichting huisartsenlaboratorium. Het is een van de twintig instellingen die meedoen. Schminken Vooropgesteld: ik heb geen klachten over de dames van Allévo thuis zorg. Die komen mij twee keer per dag helpen voor ademhalingsoefe ningen. Zonodig doen ze de over gordijnen open. doen soms mijn bed goed. baden mij, maken fruit schoon en persen dat. Wegens oor ontstekingen hebben zij oren ge druppeld; mijn ogen kon ik zelf doen. Sinds 27 mei 2009 heb ik een sleu telkastje, voor 50 euro gekocht bij de plaatselijke Fixet. Zonder extra kosten is dit door een personeelslid aangebracht. Zaterdag 3 maart is door een jongeman van dit bedrijf pro deo een nieuwe code ingetoetst. Dat ging met enige moeite gepaard, want het was priegelwerk. Woensdag 29 februari kreeg ik be richt van Allévo uit Goes, dat ik mijn abonnement op de dienstverle ning Zorg op Afroep alleen kon be houden als dat in combinatie met de Clavisio sleutelkluis zou gebeuren. De bedoeling zou zijn, om eenheid te brengen in het systeem. Je moet 13 euro per maand betalen: 8 euro voor Zorg op Afroep en 5 euro voor de sleutelkluis. Lezers: bent u ook afhankelijk, laat u zich alstublieft niet om de tuin lei den. Let op uw eigen portemonnee. Bij veel mensen zal dat echt wel no dig zijn in deze crisistijd. E.W. Steendijk, Sint-Maartensdijk. Wim Zoetemeijer blijft achter de schermen nog even actief voor de vogelvereniging. Hij speelde al enkele jaren met het idee om het roer over te dragen. Eén probleem: geen geschikte opvol gers. Tot eind vorig jaar Michael Bazen uit Sint-Annaland zich aan diende. Een twintiger. Gedreven en vol energie om het penningmeester schap voort te zetten. „Op dat mo ment kun je twee dingen doen: blij ven zitten in het bestuur tot weet ik wanneer of stoppen." Omdat jonge leden met bestuursambitie binnen de vereniging niet voor het oprapen lagen, koos hij voor dat laatste. „Het was nu of nooit", zegt hij. „De vereniging is financieel gezond, dus ik kan met een gerust gevoel het schip verlaten. Verjonging is boven dien goed voor het bestuur. Het brengt nieuwe inzichten. Als vereni ging moet je met de tijd mee, want stilstand is achteruitgang." Datzelfde moet het toenmalig be stuur in 1980 hebben gedacht. Ze wisten de toen dertigjarige Zoete meijer eenvoudig om te praten voor de functie van penningmeester. Op dat moment zat hij goed en wel twee jaar bij de vogelvereniging. „Veel vogels had ik in die tijd nog niet. Het begon allemaal met een paar tropische exemplaren. Overge nomen van collega's op het werk." Zoetemeijer werkte in- die tijd als automonteur bij garage Hommel aan de Veilingweg in Sint-Anna land. Daar hing in de werkplaats een kooitje met vogels. „Ze waren van de zoons van Ko Hommel", zegt hij. „Op den duur keken ze er nauwelijks nog naar om. Zonde, vond ik." Hij deed een bod en nam de vogels mee naar huis. Toch sloeg het vogelvirus pas echt toe tijdens een bezoek aan een tentoonstelling van Vogel vreugd. „Piet Vroegop vroeg me mee te gaan. Hij heeft me overgehaald lid te worden. Zodoen de ben ik in de vereniging terecht gekomen." Als penningmeester wist Zoetemeij er overal geld van te maken. Bij zijn aantreden viel hem op dat het bin nen de vereniging ontbrak aan ad- Hij kon het bijna niet geloven. Vrij dagavond zag hij op het journaal hoe de ballonnen de lucht in gingen. De volgende ochtend lag er één in zijn weiland. In de tussentijd had de met helium gevulde ballon een afstand van minstens honderd kilometer af gelegd. „Hoe is het mogelijk", zegt Han van 't Hof. „Meestal belanden ze in een sloot of boom. Deze lag gewoon stil in het gras." Het was die ochtend volgens Van 't Hof bladstil. „Meteen heb ik de ballon mee naar binnen genomen", zegt hij. De witte ballon is inmiddels half leeggelo pen. Aan een touwtje bungelt een ovaal papiertje met daarop een droe vig gezichtje dat tranen laat. Op de achterzijde staat een naam, Céline. „Of dat één van de slachtoffers is, weet ik niet", zegt Van 't Hof. Heel het weekeind heeft de ballon in de kast gelegen. „Wat ik er mee ga doen, weet ik nog niet. Misschien te rugsturen." De busramp bij het Zwiterse Sierre maakte indruk op de Setallander. „Door die ballon komt het nieuws ineens wel heel dichtbij", zegt hij. „Dan besef je ineens dat het ook je eigen zoon of dochter had kunnen vertentie-inkomsten. „Daar heb ik meteen werk van gemaakt", zegt hij. Het werven van adverteerders deed hij tussen de bedrijven door. „De garage had in die tijd ook een benzinepomp. Daar benaderde ik regelmatig ondernemers met de vraag of ze interesse hadden om te adverteren in de catalogus van de vereniging." Vogelvreugd brengt bij iedere vogeltentoonstelling een stencilwerk uit met daarin alle deel nemende vogels en eigenaren. „Een karwei om te maken." Zoetemeijer heeft in dat proces heel wat ontwik kelingen meegemaakt. „In de be ginjaren kon ik de catalogus laten stencilen bij de openbare basis school in het dorp. „Dat regelde Van den Broek altijd, het schoolhoofd." De inkomsten uit advertenties groeiden en groeiden. Daarop be sloot het bestuur een eigen stencil machine aan te schaffen. „Een ou de", zegt hij. Samen met zijn vrouw Cobie maakte hij de boekjes in de serre. „Aan het eind van het werk zat ik tot aan mijn ellebogen onder de inkt." Zoetemeijer ging als penningmees ter uiterst spaarzaam om met het verenigingsgeld. „Binnenhalen is moeilijker dan uitgeven, niet waar?" Hij zag het saldo dan ook groeien van enkele duizenden guldens tot bijna een halve ton middenjaren ne gentig. „Regelmatig kreeg ik te ho ren: wat gaan jullie toch doen met al dat geld." Daar had het bestuur wel een bestemming voor. „Het vereni gingsmateriaal zweefde overal rond. Bij de één stond een stencilapparaat. De ander had materiaal voor de ten toonstelling opgeslagen in zijn schuur. En bij weer een ander lag de zolder vol met prijzen die we uitrei ken bij wedstrijden. Kortom: onhan dig." Het bestuur besloot twee gara geboxen te kopen in Tholen. Wat dat de vereniging heeft gekost, daar laat de schatmeester zich niet over uit. Feit is wel dat er drie jaar later nog voldoende geld over was voor het aanschaffen van een kopieerappa raat. Daarvan wil Zoetemeijer de kosten wel noemen: 14.000 gulden. Een beroep op subsidies heeft de vo- zijn." Zelf heeft Van 't Hof een zoon van zestien die zo nu en dan met een busreis op vakantie gaat. „Dat zet je in het vervolg toch wel aan het den ken." Wanneer hij zaterdagmiddag op de voetbalveld van Smerdiek ver schijnt, is het nieuws hem al voor geweest. „Enkele jeugdspelers wis ten al van de ballon, terwjjl ik nie mand wat had verteld." Achteraf kwam de aap uit de mouw. Zoon Sander (16) had het bericht ver stuurd via Twitter en gedeeld met al zijn vrienden. Twitter is een inter netdienst waarmee je korte bericht jes kunt uitwisselen. „Tja, zo gaat dat tegenwoordig", zegt hij. ,Je hoeft maar één ding te zeggen en de halve wereld weet het." Voetbalvereniging SPS stond zater dag ook stil bij het busongeluk. De vier jeugdwedstrijden begonnen na een minuut stilte rond de midden stip. Dit als eerbetoon aan de nabe staanden. De voetbalclub wil de emotionele gevoelens op die manier een plaats geven in de sport. Het zelfde gebeurde in Oud-Vossemeer. Daar werd zaterdagmiddag de wie lerronde verreden. Na een minuut stilte gingen de renners van start. gel vereniging nooit gedaan. „En rood hebben we nooit gestaan", zegt hij trots. „Kwestie van zorgvuldig omgaan met geld en een goed be stuur. Want je doet het niet alleen." Zoetemeijer heeft vertrouwen dat de vereniging het ook zonder hem gaat redden. ,Ze moeten wel. Wel helpt de Tholenaar de komende tijd mee met de voorbereidingen van het dis- trictskampioenschap. Dat wordt in 2014 in Meulvliet gehouden. „Daar komen alle Zeeuwse vogelvereni gingen samen." De laatste keer dat Vogelvreugd een districtsbijeen komst organiseerde was in 1997. „Nu pakken we het nog grootser aan." Verder trekt hij zich volledig terug uit het bestuur. „Op de achter grond blijf ik wel een oogje in het zeil houden hoor. Oppositie voeren noem je dat." Vervelen gaat Zoete meijer zich in ieder geval niet. Hij heeft het maar wat druk met zijn vo gels in de schuur achter zijn huis. Daar houdt hij Lorre's, een pape gaaiachtige vogel met bonte kleuren. „Slechts twee andere leden hebben deze soort ook", zegt hij. „Daardoor is er helaas weinig concurrentie." Zoetemeijer kweekt zijn vogels zelf. „Deze heeft een rode pluk op zijn kop. Die is erg bijzonder." Naast vogels heeft de oud-penning meester nog een passie: auto's. .Kijk, dat is mijn grote liefde", zegt hij. Hij haalt een vergeelde foto te voorschijn uit zijn portemonnee. „Een okergele Opel GT uit 1972. Een echte sportauto. Gekocht van de tweede eigenaar toen ik nog bij Hommel werkte. Jaren in gereden, vervolgens weggezet. Nu moet er veel aan gebeuren, maar daar heb ik nu de tijd voor." Sinds vorig jaar mei verleent de ker kenraad van de Gereformeerde Ge meente Tholen al bijstand. Ouder ling H. Aarnoudse Azn. uit Tholen en ouderling J. Bosman uit Stad aan 't Haringvliet verzorgen de leesdien- sten in de twee erediensten op zon dag, voorzover er geen gast predi kant is. Een andere ouderling uit Tholen valt ook in. De financiële ad ministratie van de Sint Philipslandse gemeente wordt door diaken M. Ge luk uit Tholen verzorgd. Ds. E. Bak ker uit Scherpenisse woont de ker kenraadsvergaderingen bij. Tot voor kort deed de Sint Philipslandse dia ken De Ruyter de catechisaties nog, Het openbaar ministerie wilde Porkland 'plukken' voor een be drag. van 120.121 euro, maar de rechtbank liet een deel van de vor- i dering, waarop de feiten waren gebaseerd, vallen. Raadsman E. Stassen van Porkland had de recht bank gevraagd de zogeheten ontne- I mingsvordering tot nul terug te brengen. De rechtbank vond echter dat het bedrijf had gefraudeerd met de afgekeurde varkens en daardoor onterecht winst had gemaakt. Pork land kan tegen de uitspraak nog in maar nu die ook zijn ambt heeft neergelegd, moet dat werk ook door anderen worden waargenomen. De Ruyter moest zijn kerkenwerk om gezondheidsredenen neerleggen. Eerder gaf ouderling Aarnoudse al aan. dat het voortbestaan van de Ger.Gem. Sint Philipsland staat of valt met de vervulling van de amb ten. De classicale commissie gaat nu nadenken over de vorming van een afdeling of andere mogelijkheden onder ogen zien. De Ger. Gem. Sint Philipsland telt zo'n honderd (doop)leden. Het is een jonge ge meente met veel kinderrijke gezin nen. hoger beroep gaan bij het gerechts hof. Eerder liet de 45-jarige directeur W. v. A. van Porkland al weten te gen een uitspraak van het gerechts hof in Den Haag in cassatie te gaan. De Flu plander werd door het Hof voor de vleesfraude veroor deeld tot honderd dagen celstraf, die hij overigens in voorarrest al heeft uitgezeten. Die straf viel la ger uit dan het vonnis van de recht bank, maar de veehouder wil zijn volledige gelijk halen. woners heeft Tholen een goed voorzieningenniveau met overal één of meerdere basisscholen, twee scholen voor voortgezet on derwijs, dorpshuizen, voetbalvel den en tennisbanen, sportzalen en gymlokalen, (woon)zorgcentra, volop keuze uit supermarkten en andere winkels en niet te vergeten een rijk verenigingsleven met al lerlei mogelijkheden voor actieve en passieve ontspanning. Het is allemaal wel verspreid, versnip perd en de vraag is hoe lang dat vol te houden valt. Zowel voor winkelvoorzieningen die een be paalde schaalgrootte moeten heb ben als voor openbare voorzienin gen als dorpshuizen, sportvelden en zwembaden. Dat laatste is ac tueel, zodat zowel in Sint-Maar tensdijk als in Tholen inwoners in actie zijn gekomen om te houden wat ze hebben. Vanuit de gemeen tekas wordt nu bijna 8 euro per zwemmer bijgelegd gezien het te kort van zo 'n drie ton op beide ba den en de 38.000 zwemmers in 2011. Het Thoolse comité Blijven Spetteren maakt zich zorgen hoe kopers van nieuwbouwprojecten 'ons bedroevende voorzieningen niveau' ervaren. Bij Elsevier mag Tholen dan op de 413de plaats van de 418 gemeenten staan, bij Stadlander staat Tholen met 7,4 ruim voldoende. En wie het onvol doende vindt, heeft de vrijheid om in Zuid-Holland of Noord-Brabant te blijven, maar de veilige en mooie woonomgeving en de be trekkelijk goedkope huizen ten op zichte van andere gebieden, bren gen Tholen en Sint Philipsland in een voordelige positie. Henk van Hout, bondsvoorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers heeft Wim Zoetemeijer vrijdag in Meulvliet offi cieel onderscheiden voor zijn jarenlange betrokkenheid bij de vo gelvereniging. Hij kreeg daarvoor een gouden speld. Daarmee is hij het eerste lid binnen Vogeivreugd dat een dergelijke onder scheiding krijgt. Namens de Thoolse vereniging overhandigde voorzitter Leo Quist een bos bloemen en een attentie. De be stuursleden hebben Zoetemeijer bedankt voor al die jaren waarin hij de vereniging in goede financiële banen heeft geleid. De witte ballon die Han van 7 Hof zaterdagochtend in zijn weiland vond. Bij fysiotherapeut Frank Liefting mogen bezoekers op de loopbank. Piet en Dien de Hond uit Tholen zijn ook een kijkje komen nemen. Ze staan met andere belangstellenden rond de ronde tafel van de prikpost. Iedereen die zich laat prikken krijgt even later de uitslag. Beiden zijn 65 jaar. De Hond had zich wel eens eer der laten prikken. Toen bleek dat zijn cholesterol wat te hoog was, zegt hij. Ze gooiden het roer om. Er kwamen geen wosteballen meer op tafel. Ook sla met spekjes werd van het menu geschrapt. De roomboter werd vervangen door margarine. Dien: „Op verjaardagen hoorden we verhalen van mensen die soms een handvol pillen per dag slikken. Dat hoefden wij niet. Wij hadden niks." Om gezond te blijven ging het stel niet alleen anders eten. ze kwamen ook meer in beweging. Elke dag lo pen ze drie kilometer. Door weer en wind. Ze voelen er zich prettig bij. Toch verlangt Piet nog wel eens naar het ouderwetse eten. „Ik vind boe- renkost toch zo lekker, maar ik eet het niet meer, hoor." Piet en Dien hebben zich voorgenomen elk jaar hun bloed maar eens na te laten kij ken. „Het is net als een auto revise ren," zegt De Hond. Volgens Hester den Bakker'van de SHL is er heel veel belangstelling voor de prikdienst. Er zijn bezoekers die het nooit eerder hebben laten doen. Hier krijgen ze de kans, zon der door een huisarts doorverwezen te zijn. Voor de deur van de huisart senpraktijk kunnen bezoekers hun bloeddruk laten opnemen door dok ter Bierema. Ook daar wordt ge bruik van gemaakt. Zijn het niet be- S zoekers, dan zijn het wel medewer kers van een van de deelnemende organisaties die even gebruik maken van de gratis service. De bezoekers kunnen bij de kraam pjes op het plein terecht, mqar ook in de praktijkruimtes van de instel lingen die in de Vliethof gevestigd zijn. In de ruimte van de fysiothera- pfe van Frank Liefting en Ad van Tilborg kunnen bezoekers op een loopband om hun conditie te testen. Voor de kinderen heeft kinderfysio- therapeute Adriëtte van Spelt-Ras speciale oefeningen klaar staan. On der meer om te kijken hoe kinderen lopen. L-efting stelt rond twaalf uur vast dat het nog niet zo druk is. „Twee jaar geleden waren er 600 be zoekers. Ik weet niet of we dat ha len. Het hangt ook een beetje van het weer af." Ook mevrouw Werkman van Apo theek Tholen vindt dat het wat rusti ger is geweest dan twee jaar gele den. De apotheek vestigde de aandacht op hert bijhouden van een medicatie-overzicht. „Een soort reisdocument waar je op bijhoudt welke medicijnen je gebruikt. Als er wat gebeurt en je moet met de am- bulance worden vervoerd, dan wil het personeel dat graag weten." Volgens haar zijn er steeds meer mensen die via internet medicijnen bestellen omdat ze denken dat de ei gen apotheek ze niet hebben. „Ze lopen dan uit de pas. Het overzicht raakt zoek. Daarom is het van be lang het actueel te houden. Zaterdag hebben bezoekers zo'n overzicht mee gekregen." Er zijn maar liefst zeven kraamzorg- organisaties present. Verloskundigen en kraamverzorgsters laten zien wat ze voor de aanstaande moeder kun nen betekenen. Bij Kraamzorg Zee land bijvoorbeeld is een foetus op maat nagemaakt. Het poppetje met een stukje navelstreng trekt aan dacht. Aan de hand van de pop krij gen belangstellenden uitleg over de ligging van de foetus voor en tijdens het bevallen. Kinderen krijgen bij binnenkomst een ballon en kunnen zich laten schminken. Er is koffie, thee en een gebakje. Als het rustig is, gaan de standhouders bij elkaar op bezoek. Zeeuwen zijn een tevreden, behou dend volkje, schreef het Finan- cieele Dagblad in een in tnemo- rian over Huib Eversdijk, het vorige week overleden Zeeuwse Tweede en Eerste Kamerlid en in formateur van een Thoolse coali tie met ABT-wethouder Leen van Doorn in het college. Tevreden is het Thoolse comité Blijven Spette ren in elk geval niet gezien een uitspraak over 'ons bedroevende voorzieningenniveau.' Een nieuwe inwoonster die zich zaterdag tij dens NL Doet in het restaurant van zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland door vrijwilligers liet verwennen, straalde daarente gen van tevredenheid. ,,Het is hier zo mooi, dat heb je in Rotterdam niet." De Maastrichtse onderne mer Jeroen Knols, exploitant van camping de Pluimpot en eigenaar van restaurant de Zeester bij Go- rishoek, ziet het eiland in zijn branche echter als een witte vlek. ,,Hier was niks, waar kun je beter beginnen?" Een enquete van woningstichtin gen onder wie Stadlander leert dal bewoners van de gemeente Tholen een 7,4 geven voor hun directe woonomgeving. Dat is beter dan de 7,1 die de inwoners van Bergen op Zoom aan hun gemeente geven Het openbaar vervoer in de dor pen vindt men echter onvoldoen de. In Scherpenisse worden de zorgvoorzieningen als ronduit slecht ervaren, maar in Tholen vindt men die weer ruim voldoen de. Gezien de aanwezigheid van Ten Anker, Dalemhof en Vliethof is dat ook niet verwonderlijk. Voor een gemeente van 25.000 in-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3