'Zware werk is weg, machines hebben het nu over genomen' 'Als niemand hier iets aan doet, vreet deze kever heel je tuin op' Schrier voelt zich meer juunboer dan chauffeur Winkel voor verkoop beveiligingsproducten Europese subsidie viskotter TH6 Adrie Kloet (64) uit Sint-Maartensdijk kwart eeuw bij Dacomex Erik Geuze waarschuwt voor gegroefde lapsnuitkever in Tholen Sien vergadert in Holland Huis Donderdag 15 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Voetballen Nieuwe tak Van den Berge aan Ten Ankerweg B&B Beveiliging uit Tholen begint een nieuwe tak. Het bedrijf gaat allerlei beveiligingsproducten verkopen aan de Ten Ankerweg, in het pand waar voorheen videotheek Aurora was gevestigd. Kees en Kevin van den Berge openen op 27 april de nieuwe winkel. Uitvoeren Hemi en SHB De gegroefde lapsnuitkever rukt op. In verschillende tui nen in Tholen is zijn aanwezigheid zichtbaar. Door zijn vraatzucht zijn de bladeren van verschillende struiken en planten gemerkt door halfronde happen. Typisch voor de ze kever, die ook wel taxuskever wordt genoemd. Hij heeft een voorkeur voor het jonge blad van groenbl ij ven- de planten. Maar, als dit insect zijn gang blijft gaan, kun nen veel planten niet goed meer groeien of gaan ze dood. Die vrees heeft hovenier Erik Geuze uit Halsteren, die het probleem vooral opmerkt in de tuinen van jonge woon wijken, zoals Stadszicht, Dalempolder en Buitenzorg. Rapzakken Hachee Kijkje in Annewas, werk in thuiszorg Poesiealbum terug in Boekenweek Langwerpige kop Vorstvast Samen aanpakken Aaltjesdag Zilveren jubilaris en ridder van de weg bij Dacomex Chauffeur Chris Schrier uit Sint-Maartensdijk is net terug van een rit uit de Noordoostpolder met een vracht uien. Hij kon de rit vlot maken want het was rustig op de weg. „Heel rustig. Er is door de crisis gewoon minder verkeer op de weg." De 45-jarige Schrier is een kwart eeuw in dienst bij het im- en exportbedrijf van uien en groente in Sint-Maar tensdijk. Op het terrein staat alweer een vracht klaar. Met zakjes uien op pal lets. Ze moeten de volgende dag naar de haven van Vlissingen waar ze op een schip worden gehesen voor hun eindbestemming in Afrika. Schrier is al vroeg vertrokken, rond vier uur 's ochtends en is rond zes uur weer terug. .Ach. het stelt niks voor. Als je netjes op tijd eet en nor maal je nachtrust neemt, is er niks aan de hand. Ik ben iedere avond thuis." Hij ziet er weer naar uit om naar Vlissingen te rijden. „Dat vind ik het leukste. Alles heeft zijn charme, maar de havens zijn altijd heel le vendig. Ik ga graag met mensen om en zeker in de haven. We kennen de mensen die er werken, zij kennen ons. Omdat we zelf exporteur zijn, hebben we een streepje voor. Ze la ten ons niet gauw staan, als we wat later zijn. Zij hebben ons ook no dig." Chris voelt zich eigenlijk meer 'juunboer' dan chauffeur. Het clichébeeld van een chauffeur die achter het stuur honderd kilo weegt omdat hij voortdurende gehaktbal len eet, is zeker niet op hem van toepassing, zegt hij. Schrier begon ook niet als vrachtwagenchauffeur bij Dacomex. Toen hij nog op de technische school zat, kwam hij al tijdens de schoolvakanties helpen. „Zakjes wegleggen, uien sorteren en een beetje techniek Ik ben ei genlijk vrachtwagenmonteur." Ch ris stond de sfeer aan. „Gemoede lijk. Als je elkaar verstaat dat is belangrijk." Chris reed veel op de heftruckdeed aan onderhoudvoor dat hij de cabine van de vrachtwa gen beklom. Dacomex had eerder al een eigen vrachtwagen, maar die werd van de hand gedaan. Het transport werd uitbesteed. Tot in 1990. toen kocht het bedrijf weer een vrachtwagen. Een DAF. goed voor 510 PK en zes tien meter lang. Zijn vader Cor Schrier reed er op. Toen er snel daarna een tweede kwam, stapte zijn vader op de nieuwe en Chris op de eerste. „In de eerste auto ben ik samen op een vrijdagavond met mijn vader naar Parijs gereden, 's Maandags zijn we door gereden naar Bordeaux. Het was allemaal nieuw voor me. Heel leuk. 's Woensdags waren we terug. Toen hadden we een paar duizend kilo meter gereden." Nu rijden er vier chauffeurs bij Da comex. Ze vervoeren 35 ton uien per vracht. Ze wegen hun vracht op de weegbrug in Scherpenisse. „Dat is belangrijk. We willen graag dat die blijft bestaan." Schrier rijdt gemiddeld 120.000 ki lometer per jaar. maar is ook voer tuigbeheerder bij Dacomex. Hij houdt onder meer bij wanneer de trucks een beurt nodig hebben of wanneer de banden moeten worden vernieuwd. Schrier heeft het erg naar de zin bij Dacomex. „Ik doe net of het bedrijf ook een stukje van mezelf is." Voor het raam van zijn truck staan twee bordjes met de na me van zijn ztxmtjes: Rick en Dani. In zijn vrije tijd stapt hij regelmatig met vrienden op de racefiets en be zoekt hij de wedstrijden van zijn zoontjes die bij Smerdiek voetbal len. Zijn collega Johan van de Berg kreeg vrijdag een oorkonde en een insigne omdat hij vijf jaar schade vrij heeft gereden. De 26-jarige chauffeur uit Sint-Maartensdijk is nu ridder van de weg. ,Je moet goed opletten, maar ook wel geluk hebben, hoor," relativeert hij. De onderscheiding kwam onverwacht. Vrijdag werd hij tijdens het perso neelsuitje in Poortvliet naar voren geroepen. Drie jaar schadevrij rij den is goed voor brons, vijf jaar voor zilver, tien jaar voor goud. Chris heeft zes jaar geleden goud gehaald. Van de Berg geniet van het rijden. „De vrijheid die het geeft, spreekt me aan." Chris Schrier rechtsis 25 jaar in dienst bij Dacomex, naast hem ridder van de weg Johan van de Berg. Het gaat om opder meer diverse soorten kluizen, zoals meubelklui- zen, wapenkluizen. sleutelkluizen, kassa - en afroomkluizen, brandwe rende archiefkasten, waardekasten, inbraakwerende sloten, datasafes, cilinders en alarm- en camerasyste men. Van den Berge begon in 2007 met zijn bedrijf in het beveiligen van objecten, bedrijven en particuliere eigendommen. Het groeide in korte tijd uit tot een bloeiende onderne ming met kleine en grote opdracht gevers. Volgens Kees van den Berge is er behoefte aan een dergelijke winkel: „Dagelijks krijgen we veel vragen voor uiteenlopende produc ten die elders in Nederland te koop zijn, maar niet in deze regio." Daar komt nu verandering in met het pand in Tholen. „We hebben be wust gekozen voor een winkel in het centrum. Het komt de midden stand ten goede." De gemeente staat volgens Van den Berge positief te genover het initiatief. Volgens Ke- De firma KJ. Bout en zn. uit Tholen krijgt subsidie uit het Europees vis serijfonds voor het vissen met puls systeem. Dat gebeurt op de viskotter TH6, ofwel de Johanna Cornelia. De Thoolse firma is één van de vijf Zeeuwse visserijbedrijven die in aanmerking komen voor de subsi die. Ze werken samen om het puls systeem verder te ontwikkelen en daarmee de visserij duurzamer en vin van den Berge kan het nieuwe bedrijf door de brede opzet extra service leveren aan de klanten om dat nu alles onder één dak zit. „We hebben nu kortere lijnen en kunnen bovendien heel snel leveren." De komende weken wordt het pand verbouwd. De winkel gaat Van den Berge Beveiliging Totaal heten. Installatiebedrijf Van Vliet uit Ber gen op Zoom gaat voor Van den Berge alle werkzaamheden aan de installaties bij bedrijven en instel lingen uitvoeren. Volgens Kees was directeur Van Geel verrast door het verzoek om bij de nieuwe loot aan de stam aan te sluiten. „Van Vliet gaat alle aanleg van installaties doen en alle werkzaamheden die daaruit voortvloeien. Hij biedt een 24-uurservice en heeft net als bij de alarmopvolging een kort aanrijdtijd als er zich storingen of calamiteiten voordoen." rendabeler te maken. In totaal wordt er bijna 1,1 miljoen aan subsidie uit deze pot uitgekeerd: 1.097.332 euro. De provincie financiert 76% van dit bedrag, dat verdeeld wordt over vier Zeeuwse initiatieven voor verduur zaming van de visserijsector. Eerder kreeg de TH 10 van de broers Albert en Johan Baaij uit Tholen subsidie uit dit fonds. Deze kotter is vorig jaar bg^fonnen met de pulsvisserij, y Adrie Kloet aan de sorteerband bij Dacomex in Sint-Maartensdijk. Voor Adrie Kloet uit Sint-Maartensdijk was het vrijdag een complete verrassing. Tijdens het personeelsuitje van Dacomex op Kruytenburg in Poortvliet werd hij in de bloemetjes gezet door de directie van het bedrijf omdat hij 25 jaar in dienst is. Hij geniet het meest van de oogst tijd als de uien worden binnen gereden en hij eet graag hachee. Kloet werd toegesproken nadat zijn collega, Chris Schrier, chauffeur bij het im- en exportbedrijf van uien en groente in Sint-Maartensdijk, in het zonnetje was gezet. Vanwege diens 25-jarig jubileum. „Toen dat ge beurd was, zei Martin van Damme (een van directeuren - red.) dat er nog eentje was. Dat was ik." Het is nog een tikkeltje te vroeg, zegt Adrie want hij begon in oktober 1987. „Maar het jubileum is wel dit jaar." Adrie werkte bij de aardappelhan delaar Koos van Houdt in Scherpe nisse. „Ik was in die tijd voor 50 procent afgekeurd vanwege een hernia-operatie, maar daar ben ik toch weer goed van hersteld, al moet ik geen zotte dingen doen. Van Houdt ging failliet en toen ben ik hier weer voor honderd procent gaan werken." De eerste werkzaamheden bij zijn nieuwe werkgever was het sorteren van de uien. Die komen via stort bakken op de lopende band en wor den 'gelezen'. Slechte exemplaren en ongerechtigheden, zoals kluiten, worden verwijderd. „Ik leerde ze ook in zakjes te doen, van vijf, tien en vijftien kilo." Toen er in 1989 een grote loods bij kwam is Kloet 'juun' gaan storten. De hal vullen met een 'boxenvuller' die toen 60 centimeter breed was en nu 80. „Die machines zijn alleen maar verbeterd. Voor ik kwam werden de zakjes nog met de hand dichtge naaid. Nu doen de machines dat. Ze leggen ze ook op pallets. Ze doen het sneller en secuurder. Er zijn ma chines die stapelen 1200 zakjes per uur. Met de hand zouden we dat nooit zo goed kunnen. Buiten vroe ger is dat een revolutie." Per jaar wordt er 3500 tot 4000 ton uien bij Dacomex verwerkt. Het oogstseizoen - augustus, september, oktober - is voor Kloet de mooiste periode van het jaar, zegt hij. „Als de oogst naar binnen wordt ge bracht. Dikwijls in kisten." Het rijdt dan af en aan. Ze worden ge oogst op het eiland, maar ook in Zeeuws-Vlaanderen.de Noordoost polder en West-Brabant. Lang lig gen ze er niet. Voor de kerst zijn ze weer weg. Onder meer naar Enge land, maar ook naar verre landen als Senegal, Mauretanië en Ivoor kust in Afrika, Brazilië en Colom bia in Zuid-Amerika. „Vroeger ook veel naar Frankrijk, maar dat is van een uienimporterend in een uienex- porterend land veranderd." In het begin van zijn loopbaan bij Dacomex hield Kloet zich bezig met het vullen van de stortbakken. Met een 'opschepper', een machi ne. „Maar ik ben toen steeds meer aan de sorteerband gekomen." De sorteerruimte bevindt zich in het hart van het bedrijf. Een afgesloten ruimte dat met een trapje te berei ken is. Via twee transportbanden komen de uien langs. Ook het schoonhouden onder de sorteerma- chines, het opruimen van de blade ren van de uien met een shovel, hoort tot zijn werk. Ook hier geldt dat machines het werk lichter heb ben gemaakt. „Het zware werk is weg. Dat doen de machines. Dat is een buitengewone verbetering." Kloet begon na de christelijke mu lo in Bergen op Zoom. in 1965 bij Van Twist in Sint-Maartensdijk, het verzekeringskantoor op de Markt, met daarin een vestiging van de Amro-bank. Hij deed er typewerk en bediende de boekhoudmachines. Van 1968 tot 1972 werkte hij bij de Geuze trekt nu aan de bel voor een Hagen en struiken waarbij uit elk gezamenlijke aanpak om de kever te blad wel een paar happen zijn geno- bestrijdenHij is geschrokken van de men, zijn geen zeldzaamheid. ,Jk schade die het beestje nu aanricht heb in Stadzicht tuinen gezien ^yaar ze alles hebben opgegeten." Ook tas ten de larven van de kever de wortels van planten aan, waardoor de planten verzwakken. „Als hovenier kom je dit tegen en dan wil je er toch wel wat aan doen." Hij heeft het feno meen twee jaar geleden voor het eerst gezien. „Ik wist toen nog niet wat het was. maar ik ben gaan zoe ken en kwam erachter dat het de lap snuitkever was." De hovenier zocht contact met twee bedrijven op het gebied van bestrij ding van dergelijke plagen. Mol Agrocom groentechniek in Oude Tonge en Biocontrole in Hazerswou- de. Die kwamen met een mix van Steinerma kraussei en Steinerma fel- tiae, ofwel insect parasitaire aaltjes, als ren&die. Dat zijn microscopisch Hemi in de Kalisbuurt in Oud-Vos- semeer. Onder Jan Koopman, de vader van de huidige directeur Rien Koopman. ,Jk kwam door heel Nederland, want dan vroeg hij of ik hem met de auto naar zijn af spraken reed. Hij had toen last van zijn hart." Omdat de toekomst van het bedrijf onzeker was, zag Kloet, op aanraden van Koopman, uit naar ander werk. Het werd de SHB. het havenbedrijf. „Ik ging met bus 85 die uit Stavenisse kwam naar Rot terdam. Ik was de eerste Smurdie- kenaar in die bus. Dat was ook in oktober. De Stavenissenaars zeiden voor de zottigheid dat het een zwarte dag was in de geschiedenis van bus 85." Kloet bewaart goede herinneringen aan het havenwerk. Al was het werk toen nog zwaar. Laden en los sen van stukgoed. Balen met bloem van vijftig kilo, balen met kunst mest van honderd kilo. De havenarbeiders droegen er een kapzak voor, een blauwe kap over het hoofd. Maar ook gekoelde paardenbiilen uit Argentinië legden ze op hun rug om ze in de vracht wagens te dragen. „Dat was de achterkant van een paard, de bil met het been. Dat dragen op de rug noemden we kapzakken." Het was in ploegendienst. Van 1979 tot 1987 werkte hij bij Van Houdt. „Ik werkte daar al als ik in de haven nachtdienst had. Aan de lopende band, en in de zomer op de kisten- rooier. Ik kwam ook veel bij de boeren om aardappelen op te scheppen. Overal op het eiland. Het mooiste is als je veel variatie hebt." In die tijd bracht hij ook boodschappen rond voor slager Daaf Slager, typte rekeningen bij Piet Potter en hielp na sluitingstijd mee met het schoonmaken van het cafetaria van Leny Geluk. Een ma nusje van alles. Buiten zijn werk was Kloet ook ac tief. Hij was vijftien jaar kantine- beheerder bij Smerdiek. Kloet wordt volgend jaar 65, maar wil nog wel door werken. Hij heeft het erg naar de zin. „Als ik de gezond heid er voor mag krijgen tenmin ste." Elke middag kan hij thuis warm gaan eten. Sinds 2007, want daarvoor woonde hij vanaf 1964 in Stavenisse. Kloet kreeg een oor konde en een enveloppe met in houd voor zijn zilveren jubileum. Hachee met aardappelen. Gebakken uien en tomaten op de boterham, verse uien op de hamburger. Drie fa voriete gerechten van Adrie Kloet. Hij werkt in de juun, maar lust ze ook graag. Rauw, gebakken of gekookt. „Uien zijn gezond, maar in Nederland eten we ze ei genlijk niet veel." De woonvoorziening voor mensen met een beperking, de Annewas in Sint-Annaland, doet zaterdag mee aan de Open dag van de Zorg. Be langstellenden kunnen tussen elf en vier uur een kijkje nemen in de woonvorm van Gors. Wie belang stelling heeft voor werk in de thuiszorg, of een opleiding of sta ge, kan een gesprek aanvragen bij Allévo in Sint-Maartensdijk. Aanmelden kan via de website al- levo.nl. Elders in deze krant leest u meer over de open dag in Vliethof in Tholen, waaraan meerdere orga nisaties meedoen. De bibliotheek Oosterschelde laat het poesiealbum herleven op haar facebookpagina. Het heeft te ma ken met de Boekenweek die het thema vriendschap en andere onge makken heeft. De Boekenweek is gisteren begonnen en duurt nog tot en met 24 maart. Iedereen met een pagina op de social mediasite face- book kan gedichten uitzoeken of zelf schrijven en vrienden uitnodi gen om in het album te schrijven. Hiervoor is een speciale toepassing (app) te vinden op de facebookpa gina van de bibliotheek (face- book.com/bibliotheekoosterschel- de). Om in de stijl van weleer te blijven, kunnen ook poesieplaatjes worden uitgezocht en geplakt. Ook is het mogelijk een geprinte versie van het eigen poesiealbum op face- book te bestellen. Leden van de bieb krijgen het Ge schreven Portret van auteur Tom Lanoye cadeau. Ze kunnen het gra tis ophalen bij de balie. Het boekje geeft inzicht in het leven en werk van de auteur van het boeken weekgeschenk Heldere Hemel. De boekenweek begon gisteren voor de bibliotheek in Tholen met een literaire avond. Daarbij kwam schrijver Gerbrand Bakker op be zoek. De regionale commissie Tholen van Sien houdt dinsdagavond om half acht haar jaarvergadering in dorpshuis Holland Huis in Scherpe nisse. Sien is de nieuwe naam van PhiladelphiaSupport. de belangen vereniging voor verstandelijk ge handicapten. Gospelkoor Polyhym nia uit Oud-Vossemeer treedt op o.l.v. Maarten van der Kooij. Het koor zal ook optreden met leden van de catechesegroep. Regiocon— sulent André Oosterlee vertelt een en ander over Sien en over een le denwerfactie. De gegroefde lapsnuitkever of taxuskever (Otiorhynchus sulca- tus) is vooral 's avonds actief. Dan gaat hij op zoek naar voed sel. In het voorjaar is het insect, behorend tot de familie snuitke- vers, ook wel overdag op een jong plantenblad te bespeuren. Zijn voorkeur gaat uit naar groenblijvende planten, zoals laurier en klimop. Ze eten bijvoorbeeld ook viburnum (sneeuwbal), kar dinaalshoed en schoenlappersplant. Geraniums, buxus en helle- borus laten ze met rust. Het kevertje dankt zijn naam aan zijn langwerpige kop. Het is zwart met lichte vlekjes op zijn schild en kan niet vliegen. De schoenlapperplant in de tuin van de familie Nieuwkoop in Tholen blijkt een geliefd hapje voor de gegroefde lapsnuitkever. Hovenier Erik Geuze toont het gehavende blad, dat vol gaten zit. Inzet: De gegroefde lapsnuitkever. kleine wormpjes die in de larven van de snuitkever kruipen. Daar laten ze een bacterie los, waardoor de larven ziek worden en uiteindelijk dood gaan. De aaltjes worden verkocht in kleine zakjes. Door ze aan te lengen met water, kunnen ze zich goed ver spreiden over de tuinaarde en gaan ze op zoek naar de keverlarven. Zowel de gegroefde lapsnuitkever als de bovengenoemde aaltjes ko men van nature in ons land voor. De aaltjes komen in de natuur slechts in kleine hoeveelheden voor. Door ze te kweken in bioreactoren en ze in grote concentraties los te laten op de ke^erlarves. hebben ze effect. De keversoort is de laatste jaren fors toegenomen. Volgens Wilma Wind- horst van Biocontrole komt dat, doordat het dier zijn gedrag heeft veranderd. „Vroeger gingen ze in de winter dood, maar nu overleven ze de vorst. Ook legden ze voorheen slechts in een bepaalde periode ei eren en nu gaat de eierafzet het hele jaar door. Afhankelijk van het ge was, legt een kever 1(X) tot 600 ei eren." Windhorst kan niet precies zeggen hoe lang de kever nu leeft. „Voorheen gingen ze kapot bij vorst. We gaan er nu vanuit dat ze onge veer een jaar kunnen leven. We zien tegenwoordig ook andere soorten. Ook uitheemse die waarschijnlijk in geïmporteerde planten zitten. Als ie mand bijvoorbeeld een olijfboom koopt bij een tuincentrum, kunnen ze daar ook inzitten." Dat de gegroefde lapsnuitkever zo massaal voorkomt in nieuwbouwwij ken, heeft volgens Erik Geuze te ma ken met het tegelijkertijd aanleggen van tuinen. Het zijn vooral de wijken van tien tot vijftien jaar oud, waarin het insect wordt gesignaleerd, in tui nen met veel jonge beplanting. „Het kan zijn dat de kever in één boompje zat, maar zo is overgelopen naar an dere tuinen." Geuze vertelt dat de in secten zich in een groeiseizoen on geveer 100 vierkante meter ver plaatsen, van tuin naar tuin. Om de plaag grondig aan te pakken is het volgens Geuze van belang dat zoveel mogelijk mensen dat geza menlijk doen. Anders zijn ze in de ene tuin uitgebannen en gedijen ze nog goed in de andere tuin.' „Er zijn altijd mensen die zeggen, 'van mij maakt het niet zo uit, laat maar doen.' Als je er niets aan doet, vreet ie heel je tuin op." Geuze heeft ook contact gezocht met de gemeente Tholen, zodat die de ke vers in de plantsoenen kan aanpak ken. De gemeente heeft de situatie opgenomen en constateerde op enke le plaatsen vraat aan bladeren, maar op veel plaatsen helemaal niet. Con tact met een gespecialiseerd bedrijf leverde op dat er mogelijk verschil lende soorten snuitkevers aanwezig zijn. Volgens een woordvoerder gaat de gemeente deze zomer een onder zoek uitvoeren om erachter te komen welke soorten kevers in de plantsoe nen zitten. Aan de hand daarvan wor den mogelijk maatregelen getroffen. „Op verschillende plaatsen is wel te zien dat er gebrek is aan voedings stoffen in de grond. Deze vakken gaan we daarom extra bemesten, zo dat de beplanting minder vatbaar wordt voor de vraat van kevers en larven en de gevolgen daarvan", al dus de gemeentewoordvoerder. Geuze bestrijdt zelf de kevers door de aaltjes over de aarde te verdelen en tevens door de planten die zware schade hebben geleden terug te snoeien. ,Je knipt het beschadigde blad weg en daardoor wordt de plant weer fraaier." De aaltjes zijn een biologisch bestrij dingsmiddel. Er is ook wel een che mische oplossing, maar dat werkt volgens Geuze niet zo goed en is bo vendien schadelijk voor mens en mi lieu. ,De kever zit meestal onder aan het blad. Dus als je er een chemisch middel voor gaat gebruiken, krijg je de kever niet te pakken." De ge groefde lapsnuitkever komt in heel Nederland veelvuldig voor in nieuw bouwwijken, ook in Halsteren en Bergen op Zoom. De Halsterse hove nier denkt dat ook andere plaatsen op Tholen er last van hebben. „Het pro bleem is overal. Ik wil laten zien dat ik niet alleen nieuwe plantjes wil le veren, maar ook begaan ben met ie mands tuin. Ik wil dat de plaag bes treden wordt", zegt Geuze. Wie wil weten of het kever tje dat hij in zijn tuin heeft gevonden een gegroefde lapsnuitkever is, kan ermee naar de aaltjesdag. Die or ganiseert Erik Geuze sa men met andere bedrijven bij de Boerenbond in Tho len. Bezoekers kunnen de larven of de kever laten de termineren, advies vragen en allerlei bestrijdingsmid delen voor de tuin kopen, zoals de aaltjes tegen de snuitkever. De aaltjesdag is op zaterdag 24 maart van negen tot vier uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3