SERVICE ONDERSTEUNING I 1 ÉLaJ?? I Plant-, Poot- en zaaitijd molagrocom Paul: 'Na tien jaar heen en weer sjouwen, had ik het wel gehad' VLAMINGS www.eendrachtbode.nl Te koop: ivwiv.vdslikke.nl W. Brons b.v. hanse staalbouw hanse staal een sterk verhaal Familie Droogers uit Oud-Vossemeer woont in een boomgaard Kijk ook op onze website R* Tel. 06-51056667 Perceel weiland gelegen aan de Eerste Donderdag 15 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 25 Teeltadvies Meststoffen Gewasbescherming Plastics folie Zaden pootgoed Bedrijfsartikelen www.vlamings.nl Dierenartspraktijk Eiland Tholen Plannen voor een nieuwe bewaarplaats, machineberging of stal? Wij maken van uw plan een sterk verhaal! De Weel 13 4306 NV Nieuwerkerk www.hansestaalbouw.nl Weinig mensen Loonbedrijf en Pootaardappelhandel V.O.F. M. A.I. Gunter Sint-Annaland Verzorgt graag uw pootgoed ook diverse soorten voor in de tuin. samen verder groeien Hij had Tsjech, Canadees of Australiër kunnen zijn. Toch bleef Paul Droogers (40) uit Oud-Vossemeer op Tholen. Daar had hij zelf weinig invloed op. Zijn ouders, Theo (62) en Henny (62) Droogers, besloten na lang wikken en wegen niet te emigreren. Dat was eind jaren tachtig. In de tussentijd groeide het fruitbe- drijf van de familie uit van vier naar twaalfenhalf hectare. Na jaren van onderhandelingen staat er aan de Krommeweg nu ook een nieuwbouwwoning met uitzicht op de appel- en perenboomgaard. Bouwvergunning Polen Hagel vander SXllclCG rentmeesters Ellemeet Hoornaar Dijk Zoetemelkseweg te Sint Maartensdijk, groot 04.34.10 ha. specialist in landelijk gelegen en bedrijfsmatig onroerend goed Steenbergen: 0167 - 566 350 De Mortel: 0492 319 434 Kalfdamseweg 2 4693 RM Poortvliet Tel.: 0166 - 662596 Spreekuren kleine huisdieren: Poortvliet, Kalfdamseweg 2 Tholen, Regentessestraat 17 Maandag-, woensdag- en Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag 13.30 - 14.00 uur vrijdagavond 18.00 - 19.00 uur Dinsdag- en donderdagavond 18.00 - 19.00 uur Dinsdag- en donderdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Zaterdagmorgen 8.30- 9.00 uur Zaterdagmorgen 11.30 - 12.00 uur en volgens telefonische afspraak Paul en Trudy Droogers met hun 14 maanden oude zoontje Thijmen en elfjarige dochtertje Lieke in de boomgaard. bij honderd procent schade. „Denk niet dat je daar rijk van wordt", zegt Theo Droogers. „Stel dat je voor 100.000 euro verzekerd bent. Dan is je eigen risico altijd twintig procent als je voor honderd procent verhagelt. Vervolgens krijg je een schadebedrag uitgekeerd op basis van de gemiddelde fabrieksprijzen in de afgelopen vijf jaar. Kortom: je krijgt minder dan de helft ver goed. En dan moet je wel volledig verhageld zijn, anders vallen de vergoedingen veel lager uit." De regels in de fruithandel zijn er de laatste jaren niet makkelijker op geworden. „Van het spuiten tegen schimmels tot het transport. Ie dere handeling is tegenwoordig geregistreerd. Er komt een tijd dat je nog moet registreren wie 'm geplukt heeft. In de kas is dat al zo." Juist die wet- en regelgeving en de drukte in Nederland waren voor Theo Droogers reden om te emigreren naar het buitenland. „Paul had Canadees, Tsjech of Australiër kunnen zijn", zegt hij. „In 1985 zijn we in het westen van Au stralië geweest. Weinig mensen daar. Heerlijk. Twee jaar later brachten ze een bezoek aan Canada. Broer Kees had daar zijn bedrijf. Puur vanwege de centen hebben we uiteindelijk de stekker uit de plannen getrokken. „Net als in een huwelijk heb je in een land goede en min der goede dingen. Je moet je blijven concen treren op het goede, anders houd je het niet vol." Hij geniet volop van het feit dat hij samen met zijn zoon en schoondochter het bedrijf dat hij zelf ooit oprichtte kan blijven voortzetten. „Voor hetzelfde geld had ik een zoon die het bedrijf niet wil voortzetten. Zie het dan maar eens verkocht te krijgen. Nu weet ik dat het in goede handen is." Mol Agrocom is een particuliere toeleverancier voor de land- en tuin bouw en groenvoorziening. Uw adres voor o.a.: Gewasbeschermingsmiddelen Meststoffen Organische mest gips kalk Zaaizaden Pootgoed Graan Plastics Deskundig advies Mol Agrocom bv Energiebaan 15 3255 SB' Oude Tonge 0187 - 61 85 55 Voor meer informatie: www.molagrocom.nl/info@molagrocom.nl Daar wonen Paul en Trudy (42) sinds december met hun vier kinderen; Martijn (10), Niels (8), Lieke (3) en Thijmen (11 maanden). „Het huis aan de Bou Kooijmanstraat in Oud-Vossemeer werd na de komst van ThijmenTsimpelweg te klein", zegt Paul. „Dus we moestn wel verkas sen." Niet alleen de woning, oA de loods bij de boomgaard was niet meer tpereikend. „En na tien jaar heen en weer sjouwen tussen de boomgaard aan de Krommedreef en de Bou Kooijmanstraat, had ik het hqjëmaal gehad", zegt hij. „Niet dat het zover isi Hooguit twee- enhalve kilometer. Probleem is dat je iedere avond al het gereedschap meéjhaar huis moet nemen. Anders is je materiaalfzo weg. Tegen woordig kun je echt niets meer laten staan." Zomaar een huis bouwen is er niet bij. Zeker niet in het buitengebied. „Regeltjes, regeltjes", zegt Paul. „Het heeft echt jaren geduurd voor dat de bouwbestemming rond was." Eén van de struikelblokken was dat Paul drie dagen in de week bij fruitteelbedrijf De Hoogkamer aan de Langeweg in Oud-Vossemeer werkte. „Financi eel was ik niet geheel afhankelijk van mijn ei gen boomgaard", zegt hij. „Zolang je dat niet bent, ziet de gemeente je niet als volwaardig bedrijf. Een bouwvergunning blijft dan uit." Een andere factor die meespeelde was de plaats van de woning in de boomgaard. „Vanwege molen De Jager kregen we geen toestemming om aan de Hikseweg te bouwen", zegt Paul. „De woning zou teveel wind wegnemen." Hij betwijfelt of dat ook echt zo is. „Voor ons was het in ieder geval een grote tegenvaller. Aan de Hikseweg was alle infrastructuur (gas en elektra) aanwezig." Toch zat er voor hen niets anders op dan aan de Krommeweg, de andere kant van het perceel, te bouwen. Los van het -financiële^pect hebben Paul en Trudy geen moment sofit gehad van dat besluit. „Kijk toch eens naar Het uitzicht, dat is toch prachtig", zegt Trudy. Vanuit het keukenraam kijken de twee de meterslange boomgaard in. „De droom van iedere fruitteler", zegt Paul. „Zeker als straks de bloesem In augustus ging de eerste paal in de grond. Een dag-voor kerst was de woning klaar. „Tja, dat is het voordeel van systeembouw", zegt Paul. „Dat gaat gewoon ontzettend snel. Bo vendien hadden we het weer mee. Weinig re gen, geen vorst." Terwijl bouwonderneming SelektHuis dé woning uit de grond stampte, ging de oogst van de appels en peren onder tussen gewoon verder. Paul runt het fruitbedrijf samen met zijn vader en moeder. Trudy heeft zich met de komst van de kinderen even terug getrokken uit het bedrijf. „Als de jongste wat groter is, ga ik zeker weer meewerken", zegt ze. Met haar schoonmoeder heeft ze al een 'deal' gesloten. „We ruilen", zegt ze. „Henny gaat voor de kinderen zorgen en ik ga in de boom gaard werken", zegt ze. De boomgaard bestaat hoofdzakelijk uit appels. „Elstars, Jonagold en Golden Delicious", zegt Paul. „Acht jaar geleden hebben we er ook peren bij genomen. Dat zijn de Conference en de Beuré Alexandre Lucas. En dit jaar gaan we voor het vierde jaar op rij aan de slag met kruisbessen." Droogers verhandelt het fruit via de telersvereniging aan handels- en verpakkingsbedrijf Vogelaar Vredehof in Krabbendijke. Dat bedrijf is gespecialiseerd in de appel- en perenhandel. „Het gros van ons fruit komt in de supermarkten van Albert Heijn terecht", zegt hij. Het fruitplukken doet de fa milie Droogers niet alleen. Via het uitzendbu reau huurt hij gemiddeld zo'n tien tot twaalf uitzendkrachten in. „Stuk voor stuk Polen", zegt Paul. „Dat werkt goed, het zijn harde wer kers. Sommigen komen hier al vier tot vijfjaar, dus ze weten wat ze moeten doen." Af en toe dient zich weieens een huismoeder aan, zegt Paul. „Die werken vaak maar halve dagen, dat werkt niet." Ook de twee oudste zoons Martijn en Niels werken graag mee in de boomgaard. Trudy: „Martijn oefent met zijn vader af en toe al op de tractor. Dat vindt ie prachtig." In een goed seizoen haalt de familie Droogers vierhonderd ton appels, honderd ton peren en zes ton kruisbessen van het land. „Dat was in 2011 het geval", zegt hij. Grootste vriend en vijand van de buitenteler is nog altijd het weer. „Eén hagelbui kan de opbrengst in één klap vernietigen." Daar weet Paul inmiddels al les van. „In 2004 en 2007 zijn we gedeeltelijk verhageld en in 2009 volledig." Een anti-hagel- kanon zoals fruitteler Alkema uit Sint-Maar tensdijk heeft Droogers niet. „Te duur en om streden", zegt hij. Anti-hagelnetten evenmin. „Dat kost 23.000 euro per hectare, dus reken maar uit. Dan hebben we het over 287.500 euro."Wel heeft Droogers een hagelverzekering die tot maximaal tachtig procent uitbetaald Hoge weg 4 4323 TC Ellemeet T 0111 671735 F 0111 671897 info@vdslikke.nl Dirk IV plein 10 4223 NJ Hoornaar T 0111 671735 F 0183 588557 info@vdslikke.nl Voor informatie kunt u contact opnemen met de heer J.M.C. van Sabben. De brochure kunt u downloaden via www.vdslikke.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 25