de Zeeuwse "Vertrouwen erop dat coöperatie met goed product en scherpe prijs komt' CZAV Een Zeeuwse agrariër hoeft niet ver te zoeken... De oplossing dichtbij. Efficiënte invulling van uw bemestingsplan Bevelander Coöperatie Informeer bij uw adviseur naar onze producten. H.H. Landbouwers Van Poortvliet fTTTl c v verzekeringen CZAV onder de loep door boeren Mariët Reins-Hage en Jan de Wilde De Zeeuwse Verzekeringen werkt samen met Overbeeke Van Dijke, financieel adviseur bij u in de buurt. verzekeringen financiële diensten hypotheken pensioenen U wilt als agrarisch ondernemer uw verzekeringen natuurlijk goed geregeld hebben. Daarvoor hoeft u niet ver te zoeken. De Zeeuwse is een regionale verzekeraar. We werken samen met onafhankelijke tussenpersonen bij u in de buurt. Door deze samenwerking en onze kennis van de regio, kunnen wij u verzekeringen op maat aanbieden. Of kijk op www.dezeeuwse.nl. De CZAV, de coöperatieve zuidelijke aan- en verkoopvereniging uit Wemeldinge (met vestigingen in Sint- Annaland en Poortvliet), is een begrip waar veel boeren mee te maken hebben. Wat is het eigenlijk? En kunnen landbouwers er ook omheen? Dat laatste vindt Mariët Reins-Hage uit Oud-Vossemeer geen optie. De CZAV is in haar ogen meer onderdeel van haar bedrijf dan een particuliere handelspartner. Ze is akker bouwer en lid van de CZAV. Jan de Wilde uit Sint-Maartensdijk, ook akkerbouwer, is lid van de Raad van Commissarissen van de CZAV. Samen geven ze hun visie op deze coöperatie voor agrarische ondernemers. Loonbedrijf VOF J.J. de Wilde van en voor boeren •*®öl Rendement Kennis Toezichthouder (eiland Tholen en omstreken) van en 22 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT Donderdag 15 maart 2012 Het is het internationale jaar van de coöperatie. Een rechtsvorm waar vooral boeren veelvuldig mee te maken kunnen hebben. De meeste mensen, ook particulieren, kennen de Rabobank. Die is ooit opgericht door boeren, als coöperatie. Het is een vorm van samenwerking, waar bij de leden invloed hebben. Andere voorbeelden van coöperaties zijn de Suikerllnie in Dinteloord, de veiling in Sint-Annaland, beide meer gericht op de afzet, en de weegbrugvereniging in Scherpenisse. De CZAV richt zich zowel op de aankoop als de afzet. Dakbedekking k. Zinkwerk fN •ik Elektra I Water Hikseweg 1 4698 RJ Oud-Vossemeer T: 0166 -67 76 64/06 -51 21 03 14 E: jvanpoortvliet@hetnet.nl OVERBEE Surgemeet 25 4693 CJ Poortvliet Paiffeisenstraat 2 4697 CG Sint Annaland T: (0166) 61 25 09 f: (0166) 61 29 12 info@overbeeke.nl l www.overbeelte.nl Beleefd aanbevolen Gatweg 4, 4694 PC Scherpenisse tel. 06-55100572 (mob), tel. 0166-664248 E-mail: info@landbouwdewilde.nl CZAV adviseert en levert: o Korrelmeststoffen o Vloeibare meststoffen o Organische mest Informeer bij onze buitendienst voor de meest geschikte samenstelling vloeibare mest voor uw teelt Met ons Mineralen-Check programma houdt u altijd overzicht Bespaar geld op uw bemestingskosten Maak gebruik van de module 'Mijn Mineralen' in Mijn CZAV via www.czav.nl Wemeldinge Dinteloord www.czav.nl Tel 0113 62 90 00 Tel. 0167 52 92 52 rooien snoeien planten MAAIBORD 15 voet breed en tevens een OPRAAPPICKUP. Kreeftenstraat 35 4691 KSTholen Tel: 0166-603155 Reins maakt het maar meteen duidelijk: „Ik ben niet voor 100% coöperator. Een deel van mijn aankopen en afzet regel ik met particuliere on dernemers. Het is een wisselwerking. Omdat de particuliere handel er is, blijft de coöperatie scherp en andersom." De Wilde beaamt dat. „De gedachte erachter is natuurlijk: samen sta je sterk. Doordat de inkoop wordt gebundeld, heb je een groter volume en dat levert prijsvoordeel op. Zo- wei bij de aankoop als bij de afeet." De CZAV is opgericht in 1929 met als doel de le den zoveel mogelijk rendement te leveren. Bij de coöperatie zijn ruim 3000 agrarische onderne mers aangesloten die actief zijn in de akkerbouw, bloembollenteelt, veehouderij en fruitteelt. Om zaken te doen met de CZAV, hoeft een boer geen lid te zijn. Lidmaatschap levert wel voordeel op. Zo krijgen leden extra korting op bepaalde aan kopen. Kostprijs is één van de drie kernwaarden van de CZAV. De vereniging heeft er drie gefor muleerd, ook wel gekenmerkt als de drie k's. De andere twee zijn klantgerichtheid en kennis. Ze maken jaarlijks gebruik van alle drie, zeggen Reins en De Wilde. Het begint bij het aankopen van grondstoffen, zo als kunstmest, en gewasbeschermingsmiddelen. Die haalt Reins bij de CZAV. „Dat is prijstechnisch interessant." De Wilde vult aan dat de CZAV ook voor de beste kwaliteit gaaf. „Als iets niet goed is, wordt daar een oplossing voor gezocht. Want het is niet zo dat er bij de CZAV nooit iets mis gaat. Maar als de inkoper een partij kunstmest koopt en de boer die dat afneemt ontdekt dat er teveel stof in zit, wordt daar iets voor geregeld. En er wordt uitgezocht wie dit product aan de CZAV geleverd heeft, zodat deze producent er ook op wordt aangesproken." Reins zegt dat de CZAV een goede naam heeft en die niet zomaar te grabbel gooit. „Kijk naar bijvoorbeeld compost. Daarvan wil de CZAV kwa liteit. Een particulier kan compost verkopen en zeggen dat er nog een plakbandje of puntmesje in zit. De CZAV koopt misschien iets duurder in, maar daar zit dan wel een verhaal achter. Dan kun je ervan uitgaan dat het pure compost is." De Wil de: „Wij vertrouwen erop dat de coöperatie met een goed product en een scherpe prijs komt." De Wilde zegt dat kennis de laatste jaren ook een belangrijke plek inneemt in de diensten van de CZAV. „Je kunt er kennis halen als boer." Zo is er ook een samenwerking met Crop Solutions, een kennis- en inkooporganisatie. Ook worden er bijeenkomsten georganiseerd, zoals een bezoek aan een akker met een bepaald gewas. Boeren kunnen dan ter plaatse kijken wat mogelijke pro blemen zijn, aanhoren wat de oplossingen zijn en direct antwoord op hun vragen krijgen. Zo is er ook aandacht voor bijzondere gewassen, zoals vlas en kapucijners, die Reins teelt. En de CZAV heeft geïnvesteerd in de meekrapteelt.Tien telers opTholen pakten dat op. De opbrengst was een succes te noemen. Alleen was er een pro bleem met de afzet, vertelt De Wilde. Reins noemt het goed om andere gewassen te telen, naast de gebruikelijke gewassen zoals suikerbieten, uien, aardappels en tarwe. „Dan heb je risicospreiding door verschillende oogstmomenten." De CZAV heeft een kennisbank, en er is een ver tegenwoordiger die de boeren op hun eigen be drijf bezoekt. Die service zou kunnen vallen onder de noemer klantgerichtheid, vinden De Wilde en Reins. Voor Tholen is de contactpersoon van de CZAV Rien Sinke. Ze vinden het ondenkbaar dat hij op een jaar niet bij hen langs zou komen. Bei den maken veelvuldig gebruik van zijn kennis en adviezen. Reins kijkt altijd samen met Sinke naar haar be mestingsplan. „In het groeiseizoen heb ik geen vaste afspraken, maar ik weet dat er mensen zijn waarbij hij elke week komt." Zo doet De Wilde va ker een beroep op Sinke. „Als het om onkruidbe- strijding gaat, maken een paar dagen het verschil. Je moet weten wel middel je wanneer en waar kunt gebruiken. Bij de ziektebestrijding is dat an ders, daarbij is het wat rustiger." De boeren vinden het belangrijk dat de verte genwoordiger een vast persoon is. „Je bouwt een relatie op met iemand. Die loopt mee op je be drijf en leert je grond kennen." De Wilde en Reins vinden het ook goed dat hij op die manier ken nis deelt. „Als jij een probleem hebt en een ander heeft vervolgens ook dat probleem, kan hij de bij jou opgedane kennis daarover gebruiken bij die ander", zegt Reins. „Rien komt overal en kan daar om veel beter advies geven. Wij hebben het druk en zien enkel ons eigen perceel en misschien nog dat van de buurman, maar verder niet." Waar veel leden elk jaar naar uitkijken, is de jaarlijkse ledenvergadering van de CZAV. Die bijeenkomst in de Zeelandhallen in Goes is een ontmoetingsmoment voor boeren. Op die verga dering wordt ook de ledenraad gekozen. Tholen is daarin vertegenwoordigd door Wim van Nieu- wenhuijzen uit Sint Philipsland en Cocky van de Wel uit Tholen. Ook Jan de Wilde is lid geweest van de ledenraad. Toen er een vacature vrijkwam in de Raad van Commissarissen, eind 2010, solliciteerde hij daarop. „De coöperatie boeit me in hoge mate", verklaart hij. „De ledenraad is het hoogste orgaan voor de leden, de Raad van Commissarissen is net weer een stapje dichterbij de bedrijfsleiding. Het is een toezichthouder en sparringspartner voor de directie. Je helpt als het ware mee de co- operatie verder te ontwikkelen." Hij zegt dat ook een onderneming als CZAV moet blijven groeien. „Dé omzet moet toenemen wil je leden hetzelfde voordeel kunnen blijven geven." Daarom werkt de CZAV ook samen met andere partners en heeft de coöperatie winkelketen Agrimarkt als doch teronderneming. „Alleen maar boeren, me bezig houden met mijn eigen bedrijf, kan ik niet. Ik wil ook over andere dingen van gedachten wisselen", zegt De Wilde. „Hoewel dit natuurlijk wel direct met mijn eigen bedrijf te maken heeft." De Wilde noemt de CZAV een voorbeeld van een platte organisatie, ledereen is aanspreekbaar. Zo vinden Reins en de Wilde het de normaalste zaak van de wereld om even de directeur te kunnen spreken als er wat opdoet. „Als ik Ko Francke, de adjunct-directeur, op een manifestatie zie, zeg ik gewoon 'hé Ko' en dan groet hij me terug. Zo hoort het ook", zegt Reins. De coöperatie is ook transparant. „Het jaarverslag is door iedereen te lezen. Niets is geheim. Dat is het verschil met een particuliere onderneming." Van alle coöperaties waarmee De Wilde en Reins te maken hebben, hebben ze bij de CZAV het meeste een coöperatiegevoel. „De CZAV staat wat dichter bij je onderneming", zegt De Wilde. Reins: „Dat komt ook omdat je er veel meer con tact mee hebt." t( maaien t( houtsnippers tl open haardhout Recent aangeschaft een NIEUWE COMBINE. Geschikt voor alle percelen groot en klein. Granen, graszaden, bloemzaden, grof of fijn. Moet u bij Jaap de Wilde zijn. INSTALLATIEBEDRIJF Uw adres voor: Groenvoorzieningsbedrijf Mariët Reins-Hage uit Oud-Vossemeer bestelt haar kunstmest altijd bij de CZAV. Rechts Jan de Wilde uit Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 22