www.ondernemendoejesamen.nl Boerengezin Kamp maakt nieuwe start in polder Sint Philipsland Barth staat aan de kiem van uw bedrijf om u Fa. Gebr. C. en LJ. Koopman Verhuisd uit Overdiepse Polder vanwege ruimte voor de rivier accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs Veehandel A.J. de Bruijn EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De Bruijn Jmpex B.y. Zegblokswegje 2 4651 VM Steenbergen Tel. 0167-53 25 41 Mob 06 - 53 95 60 56 watertechniek elektrotechniek agritechniek Meeuwse handelsonderneming bv Vestiging Tholen Welgelegen 2d 4691 SJ Tholen T 0166 60 12 60 Kantoren: Goes, Middelharnis, Oud-Beijerland, Rotterdam, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee Het kwam niet uit de lucht vallen, de plannen van het waterschap voor ruimte voor de rivier. Toch houdt de familie Kamp er een zure nasmaak aan over. „Mensen denken vaak dat je een zak geld mee krijgt als je wordt uitgekocht", zegt Karin Kamp. Het tegendeel is waar. Het boerengezin uit de Overdiepse Polder, nabij Waspik in Brabant, moest de noodgedwongen verhuizing gedeeltelijk uit eigen zak betalen. In middels wonen ze drie maanden in hun nieuwe onderkomen aan de Rijksweg bij Sint Philipsland. „Alles went, behalve de wind." Postbus 25 4695 ZG Sint-Maartensdijk Tel. 0166-663169 - 663197 - 662559 fax. 0166-663773 mob.tel. A.D. Koopman 06-53796466 mob.tel. M.L. Koopman 06-20011370 e-mail: a.d.koopman@hotmail.com Onbetaalbaar Koeien Welkom Handel in Landbouwprodukten en Gewasbeschermingsmiddelen Voor al uw bestrijdingsmiddelenzaden en granen hartelijk aanbevolen tó GROND-, WEG- EN WATERBOUW AANLEG SPORT- EN GROENVOORZIENINGEN LAND- EN TUINBOUW INDUSTRIE B Molendijk 96 I JPI Fax+31 (0)786734700 BAr H www.barthdrainage.nl Donderdag 15 maart 2012 21 "Bijna elk groeiseizoen is er wel een periode dat de natuur niet voldoende water geeft, Het effect is al snel te zien aan de groei en bloei in uw tuin. Om het watertekort te compenseren moet er gesproeid worden. Deze tijdrovende werkzadmheden kunnen u uit handen worden genomen door het installeren van een automatische tuinberegening. Lees meer over tuinberegening op onze website" Albert Plesmanweg 6 - Goes - Tel. 0113-212620 www.meeuwse-goes.com - info@meeuwse-goes.com Schipper j OAZ Ze wisten vanaf het begin dat ze weg wilden uit de Overdiepse Polder. Van de negentien boe ren die daar woonden, moest de helft plaats maken voor het project Ruimte voor de Rivier. Waterschap Brabantse Delta maakt de polder geschikt voor overstroming bij hoog water. De grond blijft in gebruik voor landbouw maar tij dens hoogwater wordt het gebruikt als water berging. De agrariërs die in het gebied bleven wonen, smeedden gezamenlijk een plan om bij overstroming toch droge voeten te houden. Hun bestaande woningen gingen tegen de vlakte en maken plaats voor woningen op terpen. Hoog en droog, bestand tegen het water. De boerderij van de familie Kamp lag aan de noordkant, te gen de uiterwaarden aan. „Voor ons zat er niets anders op dan verkassen", zegt Ard-Jan. „Dat was even een vreemd gevoel." Hij is opgegroeid in de polder en de drie kinderen zijn er geboren. „Maar je hebt weinig keus", zegt Karin. „Op een gegeven moment moet je de knop omdraaien en verhuisplannen maken." Het gezin maakte van de gelegenheid gebruik en begon met een schone lei. Daar ging een tijd aan procedures, onderhan delingen en de verkoop van de boerderij aan de provincie aan vooraf. „Denk niet dat je rijk wordt als de provincie je uitkoopt voor water of natuur", zegt Ard-Jan. „Dat is een groot mis verstand. Ruimte voor natuur betaalt slecht. Je moet zelf aardig wat achter de hand hebben om een nieuwe melkveehouderij op te rich ten." Op het moment dat de onderhandelingen rond waren, zijn Ard-Jan en Karin gaan zoeken naar een nieuw onderkomen. „Nog best lastig", zegt Karin. „Vind maar eens landbouwgrond in West-Brabant of Zeeland met een bouwbestem- ming. Onvindbaar. En als je al iets kunt vinden, onbetaalbaar. Zeker met bestaande bebouwing." Het stel ging in West-Brabant op zoek, zonder resultaat. Johan Reijngoudt uit Sint Philipsland, adviseur bij de verkoop van de woning in de Overdiepse Polder, schoot te hulp. Hij wees het Brabantse gezin op 55 hectare landbouwgrond bij Sint Philipsland. Het ging om de voormalige boerderij Noordhoeve van Leo de Oude aan de Rijksweg. „De rust en ruimte sprak ons meteen aan", zegt Karin. „Het was bovendien relatief goedkoop. Zeker in vergelijking met de prij zen in Brabant. En niet onbelangrijk: op minder dan een uur rijden van Waspik. Daar woont het grootste gedeelte van onze familie." Vrienden en familie moesten wel even wennen aan het idee. „Helemaal in Zeeland, kregen we vaak te horen." Vrijdag achttien november was het zover. „Op die dag is alle huisraad overgegaan", vertelt Ka rin. Een dag later alle koeien en kalfjes. Vooraf gaand aan de verhuizing, hadden we een drukke periode. „Nadat Ard-Jan 's ochtends de koeien had gemolken, reed hij naar Sint Philipsland om de aannemers in ons huis aan te sturen. Na de middag vertrok hij om nog een keer te mel ken. Erg hectisch." Het nieuwe bedrijf in Sint Philipsland is dertien hectare groter dan in de Overdiepse Polder. „We hebben nu 55 hectare grond en 75 koeien", zegt hij.De stal is groter en moderner. Ook is er een nieuw huis gebouwd. De oude schuur bleef overeind. „Als je dan toch bezig bent, wil je natuurlijk een modern bedrijf." De nieuwe stal voldoet aan de eisen van deze tijd. Bij goed weer kunnen de zijkanten helemaal open, waardoor je je bijna buiten waant. De koeien hebben alle ruimte. Door verschillende compartimenten zijn drachtige koeien, 'gewone' koeien en de jonge dieren van elkaar geschei den. 'Slimme' poorten zorgen ervoor dat alle koeien in het juiste deel staan. Hoewel het een kim! nieuwe stal is, heeft Ard-Jan niet gekozen voor de allermodernste technieken. „Zo'n complex neerzetten kost al genoeg", zegt hij. Een mestro- bot heeft hij dan ook niet. Ook het melken gaat niet gerobotiseerd. „Ik moet zelf twee keer per dag de melkapparatuur aansluiten."In totaal ver wacht Kamp dat zijn koeien in een jaar achten- eenhalfduizend liter melk produceren. Hoewel de verhuizing net goed en wel achter de rug is, voelen Ard-Jan en Karin zich thuis in het Zeeuwse. De mensen zijn vriendelijk hier, merkt Karin op. „ledereen zwaait. Dat zijn we niet ge wend. De buurvrouw kwam zelfs bolussen en bloemen brengen. Die betrokkenheid doet je goed. We kregen zelfs een aanbod om mee te rijden naar Sint Philipsland zodat we weten waar alle winkels zitten. Ontzettend leuk. Je voelt je daardoor welkom."Van heimwee was geen spra ke. „Voor onze ouders vind ik de verhuizing ei genlijk nog het ergst. Als er iets met hen op doet, sta je er niet zomaar." Ook de kinderen, Celeste (5), Bernd (4) en Amber (2) hebben geen heim wee naar de Overdiepse Polder. „Eerst zat ik op De Hooght in Waspik", zegt Celeste. „Dan moest mama zeven kilometer fietsen." Nu gaan broer en zus naar basisschool Het Kompas in Anna Jacobapolder. Met twee kilometer een stuk min der ver. „Ze hebben het ontzettend naar hun zin", zegt Karin. „Amber is nog thuis. Daar ga ik de komende anderhalfjaar nog even lekker van genieten." Daarnaast verzorgt Karin de admini stratie en springt af en toe bij als het nodig is. De vijfjarige Celeste helpt haar vader soms met het voeren van de kalfjes. Celeste, Karin met Amber, Ard-Jan en Bernd Kamp hebben geen heimwee naar het Brabantse land. tót mf. i.K-vwSpfc i' n» v*M5 DRAINAGE

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 21