Bal Blijven Spetteren op barricaden voor sober zwembad in Tholen 'Resultaten vallen tegen, maar wat we vangen ziet er goed uit' 3>53"-3Kh Tankstation Anne Vader vraagt Rutte om lid te worden van SGP Wandelgroep uit elke woonkern voor goed doel Tholen heeft meeste klussen Donderdag 15 maart 2012 68e jaargang no. 18 Wattstraat 3 Tholen Fluplandse VZOS stopt definitief Scholieren Flupland planten tien bomen Concordia wil in gymzaal blijven Kippen naar buiten v;v ittv'. z ill Comité wil vooral snel duidelijkheid over toekomst zwemvoorzieningen 'Wij begrijpen dat de gemeente moet bezuinigen.Echter, om hierbij De Spetter op te offeren is voor ons een Thoolse brug te ver.' Dat stelt het comité Blijven Spette ren in een brief aan de gemeenteraad. Vijf Thoolse gezin nen nemen het op voor behoud van het Thoolse zwem bad. Een vervolg op het protest van 900 scholieren afgelopen september. „Het komt er nu op aan", zegt woordvoerder Johan Koedood. „We zijn een beetje bang dat de politiek nadere onderzoeken wil. Want we vinden dat er nü een principebesluit genomen moet worden." Beste gemeente Sponsoring Peiling Zonder enige aarzeling rent ze op hem af, worstelt zich langs alle journalisten en cameramensen. Anne Vader (19) uit Tholen wil premier Rutte maar één vraag stellen: „Wilt u lid worden van de SGP-jongeren?" Die vraag stelde ze hem zaterdag op de jongerendag van die partij in Utrecht. Daar werd de premier enthousiast onthaald door vijftienhonderd gereformeerde jongeren. Uniek Stichting Siem steunt oncologie Lievensherg De stichting Vrienden van Siem zoekt in elke woonkern een persoon die een wandelgroep op de been brengt om mee te lopen voor het goede doel bij de Zevendorpentocht in Oud-Vossemeer op zaterdag 7 juli. Elke wandelgroep kan zich dan laten sponsoren. De opbrengst gaat naar de afdeling Oncologie van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom waar kankerpatiënten worden behandeld. Mireille van der Klooster doet onderzoek naar visstand in Vest Tholen Een snoekbaars van tachtig centimeter is tot nu toe de grootste vangst in de Vest in Tholen. Daar voert visserijbedrijf Kooistra-Schot uit Tholen in opdracht van de gemeente een vis- standonderzoek uit. Met netten halen ze de vis boven water, noteren het soort, het gewicht en de lengte en controleren op eventuele afwijkingen of ziektes. Het onderzoek maakt deel uit van de afstudeeropdracht van Mireille van der Klooster (21) uit Sint-Annaland. Karpers Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De christelijke gemengde zangver eniging VZOS (Vooruitgang Zij Ons Streven) uit Sint Philipsland stopt definitief. De leden besloten in sep tember om een doorstart te maken nadat in april de repetities waren stilgelegd, vanwege het vertrek van dirigent Jan Wesdorp. Het koor ging verder onder leiding van voorzitter Henk Geluk. Na twee geslaagde kerstuitvoeringen werd op de leden vergadering besloten om verder te gaan, ondanks het feit dat er maar één basstem was. Ondertussen zou naarstig worden gezocht naar nieu we leden en dan met name mannen stemmen. Dit is echter niet gelukt en op de bestuursvergadering van 27 februari heeft het bestuur, met wee moed en pijn in het hart. unaniem besloten om het koor alsnog op te heffen. De leden zijn hier inmiddels over ingelicht. Tholen is de Zeeuwse klushoofd- stad, volgens een onderzoek van de adverteerwebsite Marktplaats. Die heeft gekeken naar het aantal ge plaatste klussen per gemeente op haar website Marktplaats klussen, die in april 2011 van start is gegaan. Het Brabantse Cuijk is de klus- hoofdstad van Nederland. Met meer dan 250 geplaatste klussen op bijna 25.000 omwoners wordt daar vol gens de website het drukste geklust. De metingen zijn verricht over de eerste 100.000 klussen in totaal die zijn geplaatst op Marktplaats. Leerlingen van de Koningin Julia- naschool en De Luyster uit Sint- Philipsland planten woensdagoch tend tien bomen tijdens de nationale boomfeestdag. Dat gebeurt in de omgeving van de Boserf en de Schelpkreekstraat in Sint-Philips land. Alle 38 kinderen van groep zes van beide basisscholen doen mee aan de boomfeestdag. De wet houder Kees van Dis en Frank Hommel planten samen met twee kinderen de eerste boom. De gymzaal aan de Zoekweg in Tho len is voor muziekvereniging Con cordia een perfect onderkomen. In plaats van te moeten verhuizen naar een uitbreiding van Meulvliet, wil de vereniging graag op de als tijdelijke huisvesting bedoelde stek blijven zit ten. De omvorming tot muziekoefen- lokaal kan volgens de vereniging op een eenvoudige wijze gebeuren. Concordia kan niet zonder eigen so ciale ruimte, omdat de opbrengst van de consumptieverkopen nodig is om het begrotingstekort te verkleinen. De muziekvereniging zet dit uiteen in een reactie aan de gemeente over de plannen voor herinrichting van het gebied bij de Zoekweg (scholen, sportaccommodaties en zwembad). Ook de leden van voetbalclub Tho- lense Boys hebben in januari op nieuw uitgesproken dat ze op De Bent willen blijven zitten. De variant die naar aanleiding daarvan is opge steld, voldoet aan de eerder door de gemeenteraad vastgestelde kaders. Maar volgens basisschool De Re genboog is deze optie op de korte termijn gericht en niet geschikt voor het ontwikkelen van de brede school. De commissie bestuurszaken praat maandag over deze kwestieDe ver gadering is openbaar en begint om zeven uur. Verhuizen van Waspik naar Sint- Philipsland. Een hele overgang voor het gezin Kamp. De melkveehouder moest er plaats maken voor 'ruimte voor de rivier.' De familie Droogers uit Oud-Vossemeer verhuisde van het dorp naar de Krommedreef waar ze bij de boomgaard zijn gaan wo nen. En mestdistributeur Joop van Leijsen uit Raamsdonk vestigde zich in 1983 in Poortvliet. Ze vertel len over hun leven en hun bedrijf in de landbouwbijlage van deze krant. Ook is er aandacht voor het interna tionale jaar van de coöperatie en voor kippen die naar buiten mogen. Lees meer hierover in de bijlage vanaf pagina 19. n Ellen van Dijke, Andras Zolnay, Karin Hage, Bap Leunis en Johan Koedood v.l.n.r.) van het comité Blijven Spetteren. In hun brief stellen de families Koedood, Leunis, Hage. Zolnay en Van Dijke dat ze de buitenbaden in zowel Tholen als Sint-Maartensdijk open willen houden omdat ieder Thools kind recht heeft op een zwembad. Het comité benadrukt dat De Spetter onmisbaar is en dat een sobere, maar doelmatige reno vatie voldoende is. 'We hoeven geen luxe zwembaden'. „Als er maar een duikplank blijft, dat is voldoende", zegt Ellen van Dijke. Ze is badjuf maar ook leerkracht. ,.Op school merk ik dat de kinderen ongerust zijn. Ze vragen me: kun nen we dit jaar nog wel zwem men?" Koedood betoogt, het de taak van de gemeente te vinden om een ba sisvoorziening als een zwembad te behouden. Hij wijst op het belang van bewegen in de strijd tegen overgewicht bij kinderen, een zaak waar de rijksoverheid juist in inves teert. En voor kinderen uit minder draagkrachtige gezinnen is het zwembad een betaalbaar alternatief voor de vakantie of vrijetijdsbeste ding. Maar ook voor ouderen is zwemmen een gezonde vorm van ontspanning, geeft Bap Leunis aan. De maatschappelijk-sociale functie wordt nadrukkelijk genoemd in het onderzoeksrapport over de zwem baden dat er ligt. Als je als gemeente ambities hebt om te groeien, volop woningbouw ontwikkelt, dan moet je zeker niet gaan morrelen aan de voorzienin gen, vindt het comité. De inwoners vinden het bestaande voorzienin genniveau immers al niet best, blijkt uit het jaarlijkse Elsevier-on- derzoek naar de beste gemeente. Tholen komt daarin als nummer 413 van de 418 gemeenten uit de bus, niet al te best dus. 'Wat zou de gemeente Tholen scoren zonder zwembad? En hoe ervaren kopers voor al die nieuwbouwprojecten ons bedroevende voorzieningenni veau?' Vraagtekens plaatst men verder bij de noodzaak om, naast alle andere projecten, ook woning bouw te plegen bij de scholen, sport- en zwemvoorzieningen. In Tholen zelf vindt het comité dat er voor de jeugd, buiten verenigingen om. nu weinig te doen is. Eigenlijk is het zwembad het enige alterna tief. Wat het comité betreft mogen de baden de gemeenschap best geld kosten. Tholen legt er nu jaarlijks zo'n drie ton op toe, maar dat is nog geen half procent van het jaarbud get. 'Terwijl de belastingen dit jaar met twee procent worden ver hoogd.' In de brief aan de raad toont het comité zich in dat verband verbaasd over de. niet begrote, me- gabedragen die met diverse bouw projecten gemoeid zijn. Het comité gelooft er ook niet in dat een ondernemer een zwembad wél winstgevend kan exploiteren. Mogelijkheden daartoe onderzoe ken, mag wat dat betreft de besluit vorming niet vertragen. Ook al om dat. stelt Koedood, de baden op dit moment niet aan de wettelijke eisen voldoen en slechts door een ont heffing gebruikt kunnen worden. De Tholenaar weet dat de zwem badkwestie al jaren speelt. ZIE VERDER PAGINA De zeven gemeenteraadsleden van CDA, CU en SP zijn op dit moment voorstander van het behouden en renoveren van De Spetter. De veertien anderen maken nog geen mening kenbaar. Dat blijkt uit de 'gemeenteraadspeiler' die het actiecomité publi ceert op zijn website www.blijvenspetteren.nl. Het comité heeft alle raadsleden gevraagd om in deze kwestie kleur te bekennen, in het kader van een zo transparant mogelijke democratie. Daar bij wordt de mogelijkheid geboden om later de mening te wijzi gen. 'Immers, alleen de allerwijsten en de allerdwaasten veran deren nooit van mening'. Uit de reacties die het comité heeft gekregen, blijkt dat sommige raadsleden het debat (in commissie bestuurszaken 21 maart en gemeenteraad 29 maart) willen afwachten of de stukken nader willen bestuderen, voor ze met een (voorlopig) standpunt naar buiten komen. Zo laat de WD-fraetie weten, dat debatteren in haar ogen geen zin meer heeft als ze op voorhand haar stand punt kenbaar maakt. Premier enthousiast ontvangen op jongerendag SGP Zijn antwoord op de vraag van de Thoolse: „Nee. helaas, dat gaat me net een stap te ver." Ze had niet an ders verwacht. „Het was een ludie ke actie", zegt Anne Vader. Toch leidde haar actie wel tot een reactie van een NOS-reporter. Die drukte haar direct een microfoon onder de neus. .Jolanda Sap (GroenLinks) herhaalde mijn vraag dinsdag zelfs in het Tweede Kamer debat." Daar debatteerden de oppositiepartijen over een uitspraak van Rutte tij dens de jongerendag in Utrecht. Hij zei daar: „Wat me altijd zeer bevalt in de samenwerking met de SGP is de betrouwbaarheid: af spraak is afspraak." Anne Vader was op de jongeren dag van de SGP nieuwe leden aan het werven voor de grootste poli tieke jongerenorganisatie van het land. toen de premier plotseling voor haar stond. Rutte was uitge nodigd voor dag als één van de vijf sprekers. Hij benadrukte op het congres de goede verstandhouding met de SGP. De Staatkundige Ge reformeerde Partij heeft twee ze tels in de Tweede Kamer en een sleutelrol in Ruttes gedoogcoalitie. In de Eerste Kamer heeft de rege ringscoalitie de SGP zelfs nodig om aan een meerderheid te komen. „Zonder steur an de SGP gaat het niet", zegt Vader. „Onze stem is doorslaggevend." De Thoolse waardeert het zeer dat Rutte aan wezig was op de jongerendag. „Het is uniek", zegt ze. „Niet eer der bracht een premier een bezoek aan de tweejaarlijkse bijeenkomst. Eigenlijk moet iedere premier in zijn ambtstermijn een keer langs komen." De SGP-jongerendag had dit jaar als thema geloofsvrijheid wereldwijd. „Het kabinet en de SGP zitten wat dat onderwerp be treft op één lijn", zegt Vader..Rut te heeft zelfs toegezegd een motie in te dienen en uit te voeren. Het gaat om het bestrijden van chris tenvervolgingen. Wereldwijd wor den jaarlijks 100 tot 250 miljoen christenen vervolgd. Het is mooi dat Rutte en daarmee de VVD, daar aandacht voor heeft. Bij par tijen ajs D66 en Groen Links blijft het al jaren stil rond dat thema. Dat kan ik niet begrijpen." Vader ziet tussen VVD en SGP veel over eenkomsten. Beide partijen zijn voorstander van het terugdringen van de staatsschuld en ook wat be treft het immigratiebeleid zitten de partijen op één lijn. Hetzelfde geldt voor de onderwerpen drugs, kunst en cultuur, de missie naar Kunduz en het verkleinen van de overheid. „We verschillen hoofd zakelijk op ethische vraagstukken, zoals abortus en euthanasie", zegt Vader. „En dat zal altijd wel zo blijven. Daarin verandert de SGP niet van standpunt." ZIE VERDER PAGINA 2 Dat zegt voorzitter Leo Vroegop in het programmaboekje voor de ko mende Zevendorpentocht. Ieder jaar kiest de stichting uit Sint-Annaland een goed doel waarvoor met diverse acties geld wordt ingezameld. Dit jaar is gekozen voor het ziekenhuis in Bergen waar ook veel bewoners van onze gemeente gebruik van ma ken. Het bestuur van de stichting besloot om eilandelijk draagvlak te zoeken door verschillende woonkernen te betrekken bij het organiseren van ac tiviteiten, stelt Vroegop. „Vorig jaar was er een wandelaarster op de Ze vendorpentocht die voor Siem liep en het idee opperde om een verbin ding te maken met de organisatie van de Zevendorpentocht. Die verleent medewerking aan het goede doel." Verder bekijkt het bestuur mogelijk heden voor het organiseren van eve nementen. Dat hoeft volgens Vroeg op niet direct met sport te maken te hebben. Op 5 mei wordt door de stichting op de velden van sv Smer- diek het bedrijvenvoetbaltoernooi gehouden. Daarna is er een optreden van Surrender. Deze week Chauffeur Chris Schrier uit Sint-Maartensdijk kwart eeuw bij Dacomex Leen Bijnagte uit Scherpenisse zilveren secretaris zaadteeltclub Voor Joop van Leijsen uit Poortvliet is het mestseizoen weer begonnen EN VERDER... Lapsnuitkever vreet tuinen in Tholen kaal Europese subsidie voor viskotter TH6 Noad '67 wint ruim van Vosmeer in streekduel LUISTEREN KAN HEEL VEEL ZEGGEN Dit nummer bestaat uit 26 pagina's De Setallandse studeert Aquatische Ecotechnologie aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen en loopt stage bij de gemeente Tholen. Daar doet ze onderzoek naar de water kwaliteit van de Vest en de waterpartijen in de wijk Stads- zicht en de omgeving van sport- en gemeenschapscentrum Meulvliet. Een deel van het onderzoek richt zich op de vraag of de visstand troebel water veroorzaakt. „Gemeen te en waterschap hebben al van alles gedaan om de kwali teit van het water te verbeteren", zegt Van der Klooster. „Natuurvriendelijke oevers, baggeren. Toch blijft het wa ter troebel." Nu rijst het vermoeden dat bepaalde vissoor ten van invloed zijn op de helderheid van het water..Kar per en Giebel woelen de bodem om op zoek naar voedsel. De voedselresten gaan via de kieuwen naar buiten, dat venx>rzaakt troebel water." Een andere factor die mee speelt in de kwaliteit van het water zijn de waterpartijen die afwateren op de Vest. De plas bij Meulviet is er daar één van. „Om een betrouwbaar beeld te krijgen, controle ren we ook die wateren", zegt de Setallandse. .Zo ontstaat een totaalplaatje van de oppervlaktewateren in Tholen." Maandag is ze samen met Peter en Jan-Peter Kooistra be gonnen. „Wat opviel was de grote hoeveelheid vis in de vijver bij het gemeentehuis", zegt Jan-Peter. „Maar liefst 98 kilo. Als je beseft dat de vangstmethode garant staat voor vijfentwintig procent van de totale visstand, dan gaat het dus om een kleine vierhonderd kilo vis." In de wijk Stadszicht zette dat beeld zich voort. „Gemiddeld veertig kilo vis per plas", zegt hij. Hoe anders is dinsdagochtend de vangst in de Vest. Jan- Peter en Peter Kooistra halen slechts enkele vissen boven water. „Maar wat we vangen, ziet er gezond uit", zegt Jan- Peter. Een snoekbaars van tachtig centimeter spant de kroon. Het resultaat na één vangst met het net: zeventien vissen. „Dat valt tegen", zegt hij. 7Ae verder pagina 5. Mireille van der Klooster noteert de lengte van de vis, terwijl Jan-Peter Kooistra ze nauwkeurig meet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1