'Het draait in politiek niet alleen om inhoud, maar ook hoe je 't brengt' Jaap Geleijnse: 'Ik sluit een ingrijpende sanering niet uit' Diederik Samson veruit favoriet bij Thoolse PvdA Christ van Tilburg Jaarvergadering beroepsvissers weinig positief Daan van Doorn over de verduurzaming veehouderij Oud-wethouder en oud-raadslid Leen Walpot (77) overleden Nieuwe dirigent bij Schorrekoor FB 0 Zwemmen vergt twee tot vijf ton Donderdag 15 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Wie moet de kar gaan trekken bij de PvdA? Dat is de vraag waarmee de partij landelijk worstelt sinds het vertrek van Job Cohen als fractievoorzitter. Vijf leden uit de Tweede Kamerfractie hebben zich kandidaat gesteld: Diederik Sam- som, Ronald Plasterk, Nebahat Albayrak, Martijn van Dam en Lutz Jacobi. In de peilingen is Samsom favoriet, ge volgd door Plasterk. Wie de nieuwe leider wordt, maakt de partij morgen bekend. Maar waar hebben de Thoolse Pv- dA-raadsleden, de wethouder en de afdelingsvoorzitter op gestemd? Gemeente wil geen huur benefietconcert Verzorging bedrijfsadministraties Opstellen jaarstukken Verzorging van aangifte inkomstenbelasting n aa Een landelijke vangstquotum voor paling. Dat is wat voorzitter Jaap Geleijnse van de Combinatie van Be roepsvissers (CvB) verwacht voor de komende jaren. „Vissers die geen andere activiteiten kunnen ontplooien, gaan het moeilijk krijgen", zei hij vrijdag op de jaarver gadering van Beroepsvissers Zuid-West Nederland in Tholen. „Een ingrijpende sanering in de visserij sluit ik niet uit. Optimistisch Debatbijeenkomst van CDA in Sint-Maartensdijk Het CDA organiseert op donderdag 22 maart een bijeen komst in Haestinge in Sint-Maartensdijk over het thema verduurzaming van de veehouderij. Omdat volgens de par tij de intensieve veehouderij de gemoederen bezighoudt, wil ze met deze bijeenkomst een bijdrage leveren aan het maatschappelijk debat over dit thema. Er is die dag een middag- en een avondprogramma, dat respectievelijk om half vier en om zeven uur begint, waarin wordt gediscus sieerd en verschillende sprekers aan het woord komen. Geurhinder Schot UIT HET ARBEIDSPROCES GERAAKT? l COS ATC Scheldestromen Jan Heshof. Jolanda Prins-Tromp. Jan Kettelerij. Jan Oudesluijs. Henk Nieuwenhuis. Jan Heshof, gemeenteraadslid: Voor Jan Heshof uit Oud-Vossemeer was de keuze niet moeilijk. „Sam som natuurlijk", zegt hij zonder aar zelen. „Waarom? Dat lijkt me dui delijk: slim. links, visie, een groen hart en een rode kop." Hoewel hij Plasterk ook een sterke kandidaat vindt, ontbreekt het hem volgens Heshof aan energie. „Bovendien is Diederik Samsom een stuk jonger en linkser dan Plasterk. Dat spreekt mij wel aan." Heshof is er van over tuigd dat de PvdA met Samsom een nieuwe weg in gaat. „Wel moet hij een duidelijk standpunt innemen. Daar ontbrak het de laatste tijd in de partij aan. Ook moet hij opkomen voor diegenen die minder dan veer tigduizend euro per jaar verdienen." Heshof vindt het niet jammer dat Cohen gestopt is als fractievoorzit ter. „Het was helder: Cohen is een leider, geen man voor de oppositie." Jolanda Prins-Tromp, gemeente raadslid: Jolanda Prins-Tromp uit Sint-Maar tensdijk geeft toe even te hebben getwijfeld. „Uiteindelijk heb ik toch voor Samsom gekozen", zegt ze. „Plasterk komt op een goede twee de plaats. Inhoudelijk zijn de twee heren aan elkaar gewaagd. Toch weet Samsom het beter te verpak ken. Hij is bovendien een stuk jon ger. Dat trekt vaak ook jongere kie zers aan. Belangrijk voor onze toekomst." Albayrak was voor Jo landa lanjte tijd favoriet. „Tot eind vorige maand", zegt ze. „Heb je dat interview gezien bij Pauw en Witte- man? Daar kwam ze bepaald niet sterk uit de strijd." De andere twee kandidaten. Martijn van Dam en Lutz Jacobi zeggen Prins-Tromp weinig. „Met Samsom heeft de par tij een man die een visie naar buiten kan brengen. En dat heeft de PvdA nodig." Ze betreurt het wel dat Job Cohen noodgedwongen moest ver trekken als fractievoorzitter. „Een gemis", zegt ze. „Het is zo'n fat soenlijke man. Misschien wel te fat soenlijk voor de politiek van tegen woordig. Jammer." Jan Kettelerij, voorzitter: „Hij kan het zo goed verwoorden", zei Jan Kettelerij, afdelingsvoorzit ter van de PvdA Tholen op de vraag wie volgens hem de partijleider moet worden. Ook voor hij koos voor Diederik Samsom. „Even heb ik getwijfeld over Albayrak", zegt hij. Samsom gaf uiteindelijk toch de doorslag. „Hij is behoorlijk pittig in het debat. Dat spreekt mij wel aan." Plasterk ziet Kettelerij liever niet als nieuwe fractievoorzitter van de Pv dA. .Zonder meer een intellectueel, maar meer in lijn met Cohen." Vol gens de voorzitter van de Thoolse PvdA moet de nieuwe partijleider iemand zijn met een uitgesproken mening. ,Jn de politiek draait het niet langer alleen om de boodschap. Het gezicht is steeds belangrijker. Je moet je mannetje staan. En dat kan Samsom wel." Kettelerij hoopt dat de nieuwe partijleider een duidelijk standpunt inneemt. „We moeten als partij laten merken wie we zijn en waar we voor staan. Dat gaan we de komende tijd ook in de Thoolse po litiek doen." Hij vindt het jammer, maar terecht dat Cohen het veld moest ruimen. „Het is een zeer in nemende man. Maar als oppositie leider kwam hij gewoon niet uit de verf." Jan Oudesluijs, wethouder: Jarenlang heeft hij al waardering voor Ronald Plasterk. „Een sterke man, intellectueel. Hij heeft zich ruimschoots bewezen als minister van onderwijs. Nu is het tijd dat de Oud-wethouder en oud-raadslid Leen Walpot van de SGP uit Sint Phi- lipsland is zondag op 77-jarige leeftijd overleden. Walpot was jarenlang actief in de politiek. Vanaf 1 september 1970 tot en met 31 december 1994 was hij wethouder van de voormalige gemeente Sint Philipsland. Hij werd bij zijn entree in de plaat selijke politiek meteen wethouder. Als timmerman kende hij veel men sen. Walpot voelde zich betrokken bij de gemeenschap en streefde naar het behoud van de identiteit van het zijn gemeente. Na de samenvoeging met de gemeente Tholen werd hij raadslid. Eigenlijk had hij bij de fu sie willen stoppen, maar hij werd gevraagd door te gaan. Hij kon in de Thoolse raad maar moeilijk wen nen. Na één raadsperiode nam hij in mei 1998 afscheid van de gemeen tepolitiek. Tijdens zijn periode als wethouder waren er plannen om een jachtha ven te maken van de werkhaven aan de Krabbenkreekdam. De SGP, be ducht voor de aantasting van de zondagsrust, was tegen. De kwestie werd zelfs behandeld bij de Raad van State. De jachthaven kwam er niet. In de provincie stond Walpot be kend als een gemeentebestuurder met sterke principiële standpunten. Als wethouder liet hij zich vaak ho ren omdat hij een minderheids standpunt innam. Bij verschillende voorstellen voerde hij ook het woord in plaats van de fractievoor zitter. Een keer werd er een motie van wantrouwen tegen hem voorbe reid. Dat had te maken met het hou den van een braderie waar hij tegen was. Zo prominent Walpots optreden was in Flupland zo bleekjes was dat in de Thoolse raad. Alleen bij de be grotingsbehandeling somde hij een lange lijst op met bezwaren. Hij vond het verschrikkelijk dat er na de herindeling zondagssport werd toegestaan en de cafe's open gin gen. Walpot maakte zich sterk voor het open houden van de haven voor de binnenvaart. Hij genoot veel steun onder de kiezers vanwege zijn principiële uitspraken, maar vond het zelf geen bijzondere verdienste. Hij stelde dat 'het openbare leven op Gods dag stil' moest zijn. Walpot zat in het bestuur van de gemeente lijke SGP-kiesvereniging. het lan delijk bestuur van de stichting ou derenzorg van de Oud Gerefor meerde Gemeenten en was secreta ris van de lokale afdeling van de NPV. Hij was 31 jaar tekenaar/cal culator bij aannemingsbedrijf Lig- tendag. Pieter-Jan van den Berg uit Bergen op Zoom is de nieuwe dirigent van het Schorrekoor in Sint-Annaland. De 24-jarige dirigent is al vier we ken aan de slag en volgt Meike Huijgens-Warmoeskerken op. Zij verliet het koor na verschil van me ning over de repertoirekeuze. Van den Berg volgde de Tilburgse MusicallFactory en het conservato rium en hield zich bezig met zin gen, dansen, acteren en trompetspe len. Hij was lid of gaf les aan soms tien verenigingen. Nu dirigeert hij een gemengd koor in Eindhoven. Hij speelt zelf piano, basgitaar, slagwerk, trompet en sousafoon. Is lid van een Bergse dweilband. Van den Berg wil dit jaar gebruiken om nieuw bloed in het repertoire van het Schorrekoor te brengen. Op het ogenblik oefent het koor voor het Volkorenfestival in Mid delburg. Een meevaller voor het comité In- spire2Live, dat een benefietconcert organiseert ten behoeve van de kankerbestrijding. Op 11 en 12 mei staat deze happening geprogram meerd in De Vossenkuil in Oud- Vossemeer en De Wellevaete in Sint-Annaland. Het gemeentebestuur heeft beslo ten dat de organisatie deze gebou wen om niet mag gebruiken. Het concert moet tien mille opleveren ter ondersteuning van een groep Tholenaren (verenigd in stichting Stavoordó) die in juni meedoet aan het wielerevenement Alpe d'HuZes ten bate van KWF Kankerbestrij ding. accountantskantoor administratie-belastingadvieskantoor Ravelstraat 69 4614 XC Bergen op Zoom tel: 0164 21 10 66 email: christ@vantilburgboz.nl Advertentie I.M. Jaap Geleijnse, voorzitter van de Combinatie van Beroepsvissers in gesprek met Carla de Paepe, statenlid WD in Zeeland. Geleijnse kon de vijfendertig aan wezigen weinig positiefs melden over de beroepsvisserij. Ook afge lopen jaar was het vangstverbod van drie maanden op paling (aal) van kracht. En voor dit jaar ver wacht de voorzitter niet anders. Dat betekent minder inkomsten voor de palingvisserij. Of het verbod ook daadwerkelijk dit jaar gaat gelden, is volgens Geleijnse afhankelijk van een aal-proef in Friesland. Net als vorig jaar verwacht hij niet dat vissers een vergoeding van de over heid krijgen voor de gemiste in komsten. „Daar komt het vangst verbod vanwege te hoge concentraties dioxine in bepaalde wateren nog bovenop", zei hij. „Geen enkele visser kan daar iets aan doen. Het dioxineprobleem is buiten hun schuld om ontstaan." In de zuidwestelijke delta geldt het vangstverbod alleen in het Volke rak, Haringvliet en Hollands Diep. De vissersfederatie heeft staatsse cretaris Bleker benaderd voor een 'redelijke vergoeding' voor de mis gelopen inkomsten. Over de hoogte van de compensatie kan Geleijnse weinig zeggen. „Brussel is er nog niet over uit. Het gaat sowieso om maatwerk. De vergoeding pakt dan ook voor iedere visser anders uit." Volgens de voorzitter is het bedrag hoe dan ook een 'kleine pleister op de wond'. „Een visser wil blijven vissen. Dat zit in het bloed." De aanwezig knikken instemmend. Kortom, het is zwaar weer in de be roepsvisserij. Alle hoop is gevestigd op een com missie die de totale kleinschalige visserij in Nederland gaat analyse ren. Dit comité, waarvan oud-ka merlid Johan Remkes de voorzitter is, ondersteund door Sicko Hei doorn namens de beroepsvissers en Toine Poppelaars als vertegenwoor diger van de waterschappen, wil het gesprek aangaan over de toekomst van de beroepsvisserij. Dat gesprek is alleen mogelijk als de gezamen lijke federaties van beroepsvissers in Nederland één standpunt inne men. „We moeten als sector samen werken om een sterkere gespreks partner te zijn", zei Geleijnse: „Al leen dan nemen ze ons in Den Haag serieus." Geleijnse betreurt het feit dat juist op dit moment de vereni ging van beroepsvissers De Greve- lingen het lidmaatschap heeft beëindigd. ,JEen ongelukkig mo ment, maar een vrije keuze." Hoewel de toekomst onzeker is, blijft de voorzitter optimistisch. „Ik kan niet verbloemen dat het slecht gaat. Dat ga ik dan ook niet doen. Het lijkt wel alsof we keer op keer iets moeten inleveren. Maar één ding kan ik jullie verzekeren: de visserij, in welke vorm dan ook, blijft bestaan. Daar ben ik van over tuigd. Jaarlijks stijgt de vraag naar vis en schaaldieren en het gezonde imago van vis is ijzersterk." Wel is het volgens de voorzitter tijd dat vissers zich bewust worden van de markt. „Daar houden vissers zich in minder mate mee bezig", zegt hij. ,Ze hebben wel wat anders aan hun hoofd. Toch is het een onderwerp waar ze zich in de toekomst in toe nemende mate in moeten verdie pen. Want zonder goede afzet, geen bevredigende prijzen en een matig toekomstperspectief." Het onderne merschap van de visserman wordt in de toekomst meer dan ooit op de proef gesteld. „Niet voor niets geeft het LEI (Landbouw Economisch Instituut) cursussen aan vissers voor het opstellen van een bedrijfs plan om een duidelijk toekomstper spectief te schetsen. Belangrijk is PvdA een nieuw gezicht krijgt. Een jong iemand. Diederik Samsom is dan de meest geschikte kandidaat. Inhoudelijk is hij gewaagd aan Plas terk, maar hij is jonger. En de PvdA heeft verjonging nodig." Oudesluijs waardeert Samsom vanwege zijn duidelijke taal. „Hij weet de stand punten van de partij duidelijk te ver woorden", zegt hij. Wel hoopt de Thoolse wethouder dat Samsom zich niet laat verleiden tot het ni veau waarop sommige politici zich begeven. „Hij moet correct blijven en opkomen voor onze kiezers." Henk Nieuwenhuis, gemeente raadslid: Even zat Henk Nieuwenhuis in du- bio. Plasterk of Samsom. Hij koos uiteindelijk voor de jongste van de twee. „Tegenwoordig draait het in de politiek niet meer zo om wat je weet, maar hoe je het brengt", zegt hij. „Vlak Plasterk niet uit, hij is ze ker intelligent. Toch denk ik dat Samsom het in het televisietijdperk beter gaat doen. Daarom heb ik op hem gekozen." Nieuwenhuis betreurt het feit dat Cohen moest opstappen als partij leider. „Hij weet het allemaal heel goed, het komt er alleen niet met zoveel woorden uit." Nieuwenhuis hoopt dat Diederik Samsom als winnaar uit de bus komt en dat hij duidelijkere standpunten gaat for muleren. De bijeenkomst is een samenwer king tussen de bestuurdersvereni ging Zeeland, de landelijke en de Thoolse afdeling van het CDA. Er is volgens de partij maatschappelij ke onrust over de omvang en de wijze waarop dieren worden gehou den en de overlast die dat met zich meebrengt. Zo is er zorg over dierenwelzijn, geurproblematiek, volksgezondheid en uitstoot van schadelijke stoffen zoals ammoniak en fijnstof. Maatschappelijke accep tatie van de sector lijkt, volgens het CDA, alleen nog te bereiken door verduurzaming. Tijdens het middagprogramma, van half vier tot zes uur, spreekt wet houder Kees van Dis over initiatie ven in de gemeente om de geurhin der van varkensstallen tegen te gaan; verklaart Wim Wielaard de werking van het biobedfilter; geeft agrarisch ondernemer Wim van Nieuwenhuijzen uitleg over zijn er varingen met de innovatie in de pluimveesector; en vertelt Joop van Leijsen over de ontwikkeling van fosfaat-nitraatscheiding bij mest. Daan van Doorn is spreker in het avondprogramma. Hij is voorzitter van de Commissie Van Doorn, die in opdracht van gedeputeerde staten van de provincie Noord-Brabant tot een advies moest komen over de toekomst van de intensieve veehou derij. De commissie adviseerde om in 2020 alleen nog duurzaam vlees in de supermarktschappen aan te bieden. Van Doorns voordracht heet Op weg naar een duurzame veehou derij. Ger Koopmans, Tweede Ka merlid voor het CDA licht het standpunt van de partij toe met betrekking tot verduurzaming van de veehouderij. Europarlementariër voor het CDA Lambert van Nistel- rooij spreekt over innovatie op het platteland. Iedere geïnteresseerde kan de twee discussiebijeenkomsten bijwonen. dat je als visser weet wat je wilt en waar je heen wilt." Visser Wim Schot uit Tholen ont kent niet dat het slecht gaat in de visserij, maar zo dramatisch als Ge leijnse het schetst, is het volgens hem niet. „De palingvangst is sta biel", zegt hij. „Wel is het bedui dend minder dan zeven a acht jaar terug. Dat kan ik niet ontkennen. Maar dat wordt niet alleen veroor zaakt door het vangstverbod. In 2006 was er veel sterfte door een te hoge watertemperatuur. Daardoor was de palingsterfte hoog." De ver minderde palingvangst compenseert Schot met de vangst van kreeft in de Oosterschelde. Daarmee kan hij een goede boterham verdienen. „Er ont staan pas problemen als vissers ge bruik gaan maken van zogenaamde 'slapende vergunningen' en gaan vissen op vrije grond", zegt hij. „Dan kan er flinke druk ontstaan. Maar dat is nu nog helemaal niet aan de orde." Schot bezit percelen in het gebied tussen Yerseke en Go- rishoek tot aan de Oesterdam en Bergsediepsluis. Wie wel een duide lijke terugloop ziet is Tholenaar J.D. Bogert van viskotterTholen 13. „De opbrengsten van paling lopen enorm terug", zegt hij. „Het drie maanden verbod is een strop voor de sector." Over de toekomst kan hij weinig zeggen. „We zullen wel een vangstquotum opgelegd krijgen, net zoals in de rest van de visserij." VERVOLG VAN ZWEMBAD „We zijn in 2004 in Tholen komen wonen. Datzelfde jaar is er óók ac tie gevoerd om De Spetter te be houden." Het comité denkt, net als het CDA, dat de door het gemeentebestuur opgevoerde investeringskosten aan de hoge kant zijn. Allerlei franje vindt men niet nodig. De inkomsten zouden omhoog kunnen door ge schrapte keuzepakketten voor de jeugd opnieuw in te voeren, en door stickerzwemmen, snorkelles- sen, kunstzwemmen en schoon- springen weer te faciliteren. Zaken die de bezoekersaantallen positief kunnen beïnvloeden. Navraag heeft het comité bovendien geleerd, dat bedrijven geïnteresseerd zijn in sponsoring via reclame-uitingen. Van wat dat oplevert, zouden een voudige voorzieningen als speel toestellen, extra tafels en stoelen en het opknappen van de snacktent be taald kunnen worden. Gemeenteraad en commissie be stuurszaken moetén de komende weken een voorkeursvariant kiezen met betrekking tot de toekomst van de gemeentelijke zwembaden. Bur gemeester en wethouders zullen die vervolgens nader uitwerken. Voor gelegd zijn zes opties. In twee daar van verdwijnt óf De Spetter óf Haestinge, in drie andere verdwij nen ze allebei en in één optie blij ven beide baden gehandhaafd. De jaarlijkse bijdrage van de gemeen te loopt uiteen van 215.000 tot 535.000 euro, als de ene optie van privatisering buiten beschouwing blijft. Vorig jaar zomer lieten de vijf Thoolse basisscholen, de beide middelbare scholen en de peuter speelzaal het gemeentebestuur al weten, een zwembad in Tholen te willen behouden. Ook zwemclub De Eendracht zit op die lijn. Duik en reddingsbrigade De Snotdolf, die inmiddels geen gebruik meer maakt van De Spetter, is voorstan der van een overdekt zwembad in Tholen-stad. Wij helpen je weer op weg en geven je de begeleiding die je nodig hebt. Kijk voor meer informatie op onze website of bel0113 - 34 10 95 Arbeidstrainingscentrum 4421 BG Kapelle Tel.: 0113-34 10 95 www.atcscheldestromen.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11