'Vrijwilligers van NPV zijn wachters die verzorgende rol in zich hebben' Mannenkoor Rehoboth laat kinderen in kerk meezingen Lege flessenactie Spar levert 250 euro op voor hospice Komedie Vrouw zoekt boer is vermakelijke voorstelling ^NIEUWE COLLECTIE BINNEN LENSDRAGERS m/v DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE DH9 Enersy DSHi Systems Verhuizende jongvolwassenen trekken vooral uit Tholen weg Ruim 300 bezoekers op geweldige muziekmiddag' in Tholen Donderdag 8 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Doel Thoolse patiëntenvereniging onder de loep tijdens jubileumavond Eerbied voor het leven. De zin van het leven. Dienen van uw naaste. Dat was de centrale boodschap tijdens de ju bileumbijeenkomst van de NPV Tholen. De 25ste ver jaardag van de patiëntenvereniging werd dinsdagavond met de leden gevierd in De Vossenkuil in Oud-Vosse meer. Leven en licht was het thema. Dat werd aan het eind van de drukbezochte avond uitgebeeld met een ca deau voor alle bezoekers: een tuinlampje op zonne-ener- gie en een potje met een zonnebloemzaadje. „Want wie jarig is, trakteert", zei voorzitter Chris Koopman. Levenswilverklaring Naastenliefde Gemeenten willen hulp van minister bij asielzoekers Bestuurswissel Leidraad Henk Bleker wil geen megastallen Bloemrand blijft om Thoolse akker Moderne en perzische tapijten korting tot 70% GEZOCHT: Verrassend (VOORMALIGE) De door Betsy Gaakeer geregisseer de uitvoering van de door Carl Slot boom geschreven komedie kwam voorzichtig op gang. Een mooie vondst was de projectie, op een dia- scherm, van de uitzending die boe rin Herma Beekman (Marleen van Oevelen) en haar man Arie (Frans Burgers) op tv bekeken. De zaal kon zodoende meekijken naar de in troductie van het programma Boer zoekt vrouw, opgenomen bij een Thoolse boerderij en met presenta trice Tanja (Anita Potappel) in beeld. Het publiek maakt kennis met de pinnige boerin, haar man en hun zoon Dick (debutant Bram Boog aard). Deze laatste wordt als een sul letje neergezet en is voortdurend 'moe, doodmoe!' Moeder Herma geeft haar zoon op voor Boer zoekt vrouw, de voorbereidende opnamen leiden al tot lachwekkende situaties. De komst van de vrouwelijke kandi- Cecillaweg 2 I 4697 RV i Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 l WM.bcon-erceftiysystems.nl Advertentie I.M. Tholen en Sint-Annaland profiteren het meest van migratie Vooral Tholen, en in mindere mate Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Stavenisse, kende in de periode 1998-2008 meer mensen die er zich ves tigden dan dat er vertrokken. In de vier andere woonkernen was dat juist omgekeerd, blijkt uit de Zeeuwse Verhuis Atlas. Met name jongvol wassenen (15-30 jaar) keren Tholen de rug toe. In opdracht van de provincie heeft Scoop de verhuizingen in Zeeland onder de loep genomen. Daarbij is gebruikt gemaakt van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (gebaseerd op de gemeentelijke basisadministratie) overeen periode van elf jaar. De provincie kan de uitkomsten gebruiken bij het ont wikkelen van beleid. Ten aanzien van de bevolkingsont wikkeling in Tholen is bekend dat de natuurlijke aanwas daarin een grotere rol speelt dan de migratie (verhuizing). Er worden jaarlijks meer kinderen geboren dan dat er inwoners overlijden. Verder is het zo dat Tholen-stad één van de groei kernen is die de provincie in het verleden als zodanig heeft aangewe zen. Daar mocht gebouwd worden voor méér dan alleen de natuurlijke aanwas. Uit de nu gepubliceerde gegevens blijkt dat Tholen-stad in de onder zochte periode met afstand het hoogste migratiesaldo heeft van alle Thoolse woonkernen. De optelsom van mensen die er zich hebben ge vestigd en die er zijn vertrokken, le vert een plus op van (afgerond) 720. Sint-Annaland volgt op afstand met 160, Oud-Vossemeer komt uit op 60 en Stavenisse op 10. In de min zit ten de overige woonkernen, met Poortvliet als uitschieter (130), ge volgd door Scherpenisse (70), Sint- Maartensdijk (40) en Sint Philips- land (30). Scherpenisse De leeftijdsgroepen tot 15 jaar (vroege jeugd) en 30 tot 60 jaar (consolidatie en 'spitsuur') laten in de meeste woonkernen een plus zien - alleen in Scherpenisse zijn ze allebei negatief. De drie andere ca tegorieën (gebaseerd op een inde ling die de Raad voor Maatschappe lijke Ontwikkeling heeft geïntro duceerd) vallen heel vaak negatief uit. De groep 15 tot 30 jaar (jong volwassenen) kent opvallend ge noeg juist in Scherpenisse, als eni ge, een positief migratiesaldo (20). De groepen 60 tot 80 jaar (actieve ouderdom), en 80 jaar en ouder (in tensieve verzorging), zitten alleen in Tholen en Sint-Annaland in de plus. Waarschijnlijk niet toevallig de twee woonkernen met een zorg centrum voor ouderen. In Stavenis se en Sint Philipsland heeft migratie op de groep tot 15 jaar geen enkele invloed gehad. Hieronder een totaaloverzicht van de migratiesaldi per woonkern en leeftijdscategorie, ontleend aan de kaartjes in de Zeeuwse Verhuis At las. totaal 0-15 jr. 15-30 jr. I 30-60 jr. 60-80 jr. v.a.80jr. Tholen 720 200 -130 380 140 130 Poortvliet 60 40 -60 150 -30 -40 Scherpenisse 160 30 -40 80 10 80 Sint-Maartensdijk 10 0. -10 70 -10 ^0 Stavenisse -40 60 -90 20 -10 -20 Sint-Annaland -70 -10 20 -10 -20 -50 Oud-Vossemeer -130 30 -70 -10 -40 -40 Sint Philipsland -30 0 -10 80 -50 -50 De NPV telt op haar 25ste verjaardag duizend leden. Velen daarvan bezochten de jubileumavond in De Vossenkuil. Ze werden beloond met gebak en een presentje. De bezoekers konden ook wat terugdoen: door lid te worden als ze het nog niet waren. Op de avond waren er diverse kramen, waar onder andere viooltjes konden worden gekocht. De NPV is voor het leven en daarom werd de ongerustheid uitgesproken over de groeiende beweging voor vrijwillige levensbeëindiging. Eu thanasie. De heer R. Seldenrijk, voorzitter van de landelijke NPV, sprak erover. Hij hanteerde de term voltooid leven. „Wie bepaalt of ons leven is voltooid?", vroeg hij zich hardop af. Seldenrijk zei dat de Tweede Kamer vandaag discussieert over „legalisatie van stervenshulp aan ouderen die hun leven voltooid achten." Hij pleitte ervoor om de christelijke visie te hanteren als ant woord op de vraag waarom iemand moet leven. Hij las een aantal ge dichten voor om zi in woorden te be krachtigen. Eerst één van Willem de Mérode dat begint met 'Dood! Dacht ik. Maar Gij zeidet leven.' La ter eentje van Marie Vasalis: Sub fi- num, ofwel tegen het einde. Om de zin van het leven in te zien, noemde Seldenrijk het maken van een levensboek effectief. ,Je maakt geen levensboek op omdat het leven is afgerond. De NPV wil ouderen de gelegenheid geven een levensver haal te maken met elkaar. In de laat ste levensfase maak je het perspec tief op het heden weer helder. Een levensboek draagt bij aan de zin van het leven van ouderen en dringt de behoefte aan levensbeëindiging te rug." Om duidelijk te maken wat iemand wil als die niet meer in staat is om dat zelf aan te geven, biedt de NPV de mogelijkheid tot het opstellen van een levenswilverklaring. „Op dit vakgebied is de NPV al voor het 30ste jaar actief', zei Seldenrijk. De NPV houdt zich vanaf het begin al bezig met vragen over leven en dood. Seldenrijk zocht naar de de finities van die twee begrippen. „Ze sluiten elkaar uit, maar gaan ook hand in hand. Dood wordt wel eens gedefinieerd als het verlies van het leven. Maar wat is leven dan?" Hij vertelde dat de hersenen een centrale plaats in het leven innemen. „Als daar iets mis mee is, gaat het in ons leven mis." Wethouder Jan Oudesluijs bracht namens het college van burgemees ter en wethouders de felicitaties aan de NPV over. „Het college draagt het vele vrijwilligerswerk binnen onze gemeente een warm hart toe", zei hij. Ook vertelde hij weinig te kunnen doen aan de bezuinigingen op de zorg, maar zich wel bewust te zijn van de groeiende druk op vrij willigers die daardoor ontstaat. Om uit te beelden wat de NPV voor de samenleving betekent, vertelde hij een anekdote over een sprookjes wereld. Over prinsessen en ridders en kastelen. En dat er bij de ophaal brug wachters nodig zijn. Oudesluijs vertelde dat de wachters in films nooit veel in beeld zijn. Ze hebben geen grote rol. In de echte wereld zijn ze volgens hem van grote waar de. Hij vergeleek de mensen van de NPV namelijk met wachters. „Het zijn mensen die het in zich hebben een verzorgende rol op zich te ne men." Zorgen voor elkaar, was ook de boodschap van dominee Scheurwa ter die de sluiting verzorgde. Hij zij dat de oude taak van de kerk, dienstbaarheid in de maatschappij, weer terug aan het komen is. „Het is lange tijd door de overheid gedaan." Maar door bezuinigingen trekt de overheid zich weer terug. De domi nee zei de NPV dankbaar te zijn dat die het christendom opvoert en vraagt om met eerbied om te gaan met het leven. „Het leven is een kostbaar goed." Hij vroeg respect te hebben voor wat de schepping ons brengt, zoals artsen, apothekers en medicijnen. Scheurwater nam de mensen mee naar de boodschap van het evangelie. „In ieder mens Chris tus zien is het diepste van de chris telijke naastenliefde." Hij vroeg de vrijwilligers van de NPV vooral voor anderen te blijven zorgen, zichzelf daarbij niet op de borst te kloppen en oog te hebben voor ie dereen. Niemand uitsluiten. „Blijf heilig naïef in het dienen van uw naaste." Chris Koopman van de NPV toont de cheque ter waarde van 250 euro die de patiëntenvereniging van Spar Van Ommen heeft gekregen. Bij supermarkt Spar Van Ommen in Sint-Maartensdijk en de Dorps- winkel in Scherpenisse konden mensen een paar maanden lang de op brengst van hun lege flessen doneren aan de NPV Tholen. Supermarkt eigenaar Arjan van Ommen was dinsdagavond verhinderd en kon dus niet zelf het bedrag bekend maken op de jubileumavond van de NPV. Wel had hij aan voorzitter Chris Koopman verteld dat er voor 194 euro aan lege flessen was ingeleverd. Maar dat vond Van Ommen niet zo'n mooi bedrag. Daarom overhandigde hij een cheque ter waarde van 250 euro aan Koopman. De voorzitter toonde die vol trots aan de bezoekers van de NPV-avond in de Vossenkuil. Het geld wordt besteed aan de hos pice in De Schutse in Sint-Annaland. (Advertentie LM.) De Zeeuwse gemeenten hebben zich samen tot de minister van Bin nenlandse Zaken, Liesbeth Spies, gewend om aandacht te vragen voor hun probleem met het huisvesten van asielzoekers. Woningen zijn er voldoende en begeleiding is er ook. zeggen de gemeenten. Ze stuiten op de onwil van statushouders om zich in Zeeland te vestigen en op een be middelingsprobleem bij het öp- vangorgaan COA. Dat laatste moet namelijk asielzoekers koppelen aan een gemeente, maar die trajecten duren vaak te lang. Het afgelopen jaar is de groep 'vrij bemiddelbare statushouders' in aantal teruggelo pen en er is een daling opgetreden in de stroom asielzoekers. De ge meenten zeggen de afgelopen jaren meer inspanningen te hebben ver richt om hun achterstanden op de taak om asielzoekers te huisvesten aan te pakken. Ze vragen de minis ter om het COA opdracht te geven asielzoekerscentra in de omgeving van Zeeland te benutten en de Zeeuwse gemeenten voorrang te ge ven als het gaat om het zoeken naar huisvesting. Ook vinden de ge meenten het wenselijk om status houders in het voortraject warm te maken om zich in Zeeland te vesti gen. Elke gemeente heeft als taak stelling jaarlijks een bepaald aantal asielzoekers te huisvesten, maar de Zeeuwse gemeenten, waaronder Tholen, halen dat aantal telkens niet. Vossenkuil uitverkocht voor Rederijkerskamer Eendracht Chris Koopman vindt het na 12,5 jaar in het bestuur van de NPV wel genoeg. Maar hij laat zijn club niet achter voordat alles goed geregeld is. Hij vertelt tijdens de jubileumavond dat er drie nieu we bestuursleden zijn: Pieter van Lit uit Sint-Annaland, Sjaan van der Elst-Geluk uit Tholen en Leo Verwijs uit Tholen, die pen ningmeester is geworden. Ook spreekt hij de wens uit om een bestuur van tien mensen te vormen, waarbij alle plaatsen uit de gemeente vertegenwoordigd zijn. Als dat is gelukt, wil hij vol gend jaar aftreden als voorzitter. Hij zegt dat het bestuur al twee dames op het oog heeft, uit Poortvliet en uit Sint Philipsland. Die moeten alleen nog instemmen. dat zelfs een mus een huis vindt. De samenzang mocht er ook zijn. Het orgel zette in en de aanwezigen haalden adem. Dat leverde een enorm volume op dat door Bout vrijwel constant, zo leek het, met het volle orgelwerk werd onder steund. Ouderling H. Aarnoudse was de aangewezen man voor de schriftle zing. Aamoudse had in zijn toe spraak de viering van Pasen centraal gesteld en als leidraad gebruikte hij het boek van Johannes, hoofdstuk 12, de verzen 20 tot 26. Twee Griekse mannen komen op het paas feest naar de tempel. Zij hebben be langstelling voor de joodse gods dienst. Zelfs nog meer: Zij willen de Heere Jezus zien. Is dat ook ons verlangen? De vraag die Aarnoudse de bezoekers meegaf: „Willen wij ook Jezus zien en echt leren ken nen?" Koorsecretaris R. Muijt vatte de middag terecht samen met de woorden: „Een geweldige muziek- middag." Staatssecretaris Henk Bleker heeft voor de tweede maal een verzoek aan provincies en gemeenten ge stuurd om niet mee te werken aan grootschalige ontwikkelingen in de veehouderij. Vorig jaar deed hij ook al zo'n verzoek per brief. De aanlei ding om het weer te doen zijn twee Kamermoties over megastallen. De Zeeuwse gedeputeerde staten ne men het verzoek voor kennisgeving aan, omdat het provinciale beleid grootschalige intensieve veehoude rij niet toestaat. Even leek het erop dat er minder met bloemen bezaaide akkerranden op Tholen te zien zouden zijn. Het was vanwege bezuinigingen onze ker of er voldoende budget was bjj^ de provincie om door te gaan met het akkerrandenbeheer. Dat blijkt er nu wel te zijn, door ophoging van het subsidieplafond, en daarom kun nen de dit jaar aflopende contracten worden verlengd. In Tholen gaat het om zeven akkerranden, samen een oppervlakte van 5,6 hectare, waar voor de overeenkomst wordt ver lengd. In totaal liggen op Tholen cir ca vijftig akkerranden met een gezamenlijke oppervlakte van zo'n 27 ha. Er liggen geen akkerranden op Sint Philipsland. In 2014 worden de subsidies verstrekt door de rege ring. Het besluit van de provincie, om het subsidieplafond tot zes ton per jaar op te hogen, is bedoeld als overbrugging van die twee jaar. Er is 275 hectare (van totaal circa 500 hectare) aan akkerranden in heel Zeeland mee gemoeid. Volgens be leidsmedewerker Piet van der Reest variëren de contracten van een halve tot één hectare aan bloemranden. „Er zijn uitzonderingen. Er zijn ook boeren met een contract voor tien hectare." Het akkerrandenbeheer heeft meerdere doeleinden. Akker randen zijn aantrekkelijk voor toe risten en tegelijkertijd hebben ze na tuurwaarde. De contracten die met agrariërs worden afgesloten zijn tel kens voor de duur van zes jaar. www mm (Ui/& de J)tï/.n\ BEP Bosstraat 24 Bergen op Zoom T: 0164 - 24 22 16 Wat meer actie had best gemogen, vonden verschillende toeschouwers na de voorstelling 'Vrouw zoekt boer' van Rederijkerskamer Eendracht. Dat neemt niet weg dat er smakelijk gelachen werd om de verschillende typetjes die ten tonele werden gevoerd. Met een uitverkochte Vossenkuil was de Oud-Vossemeerse toneelvereniging zaterdag tevreden. Advertentie IJM. daten naar de boerderij zorgt voor meer leven in de brouwerij. Ener zijds is er de schuchtere Suus die zich laat vergezellen door haar buur man Louis, een homo. Annemieke Vroegop en haar vader Hans zetten deze karakters op een leuke manier neer. Zij oogst bewondering als su- pemerveuze spraakwaterval, hij met zijn geaffecteerde stem en typische gebaren. De bijzondere brillen van dit tweetal vielen het publiek ook op. Dirigent Ce es het Jonk slaat de maat op de zangmiddag in de Rehobothkerk. Suus heeft duidelijk de voorkeur van moeder Herma als toekomstige vrouw van Dick. Maar het hoertje Corrie (Esther Bahnerth), dat samen met haar collega en vriendin Ria (Angela Keur) op de boerderij arri veert, valt erg bij vader Arie in de smaak. Beide dames spelen hun rol met verve. Dick maakt er zich nau welijks druk om dat hij moet kiezen, en presentatrice Tanja is af en toe de wanhoop nabij. Voor het publiek is het allemaal best vermakelijk. Het toneelstuk bestaat uit zeven sce nes, waar steeds een bepaalde tijd tussen zit. De laatste scene is kort, maar verrassend. Drie maanden na de opnamen op de boerderij is Tanja terug om te zien hoe het Dick en zijn gekozen partner vergaat. Wie de af knip wil weten, kan dat op zaterdag 17 maart in Meulvliet gaan bekij ken. Dan voert Rederijkerskamer Eendracht het stuk voor de tweede keer op. Het Christelijk Thools mannenkoor Rehoboth hoeft maar een paar ma ten te laten horen, of bezoekers van de concerten krijgen zin om mee te zingen. Dat gebeurde zaterdag ook tijdens de zang- en orgelmiddag in de Rehobothkerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen. Ruim 300 bezoekers, waaronder zestig koorleden en vijftig kinderen en volwassenen met een lichamelij ke- of verstandelijke handicap, luis terden naar een zangvereniging die sinds april vorig jaar onder leiding staat van Cees het Jonk uit Dirks- land. Een gepensioneerde muziek docent die het koor in korte tijd compleet in de vingers wist te krij gen. Zestig man sterk was het koor. Maar soms leek het alsof er 120 stemmen de kerk vulden. Een kerk die vrijwel geen nagalm geeft waar door alles wat er op muzikaal ge bied gebeurde nauwkeurig was te volgen. Daardoor hoorde je zangers die kennelijk met liefde hun reper toire zingen. Liefde voor de muziek en voor het publiek. Want de gemeentezang mag dan zijn afgestemd op het psalmzingen van hele noten, het mannenkoor liet horen hoe fraai psalmen soms zijn gecomponeerd als er rekening wordt gehouden met de ritmiek. Ook werken met meerdere couplet ten verveelden geen minuut. Want dan luister je naar het orgel dat sim pelweg een toontje hoger inzet en doe je als koor wederom precies datgene wat de dirigent vraagt. Dat leverde bij tijd en wijle schitte rende muziek op. Het Jonk was voor de koorleden dan ook duidelijk aanwezig. Hij sloeg niet alleen de maat, maar nam zijn zangers ook mee naar dynamische muziekmo- menten. Momenten waar terughou dende passages uitmondden in fluis terende pianissimi of daverende forte. Jammer voor de baspartij in het koor die soms werd onderge sneeuwd door het stevige orgelpe daal Een orgel overigens waarop orga nist Bram Bout zich kind aan huis voelde. Hij bleek zonder assistentie in staat, soms om de paar maten, van registratie te wisselen, en plukte daarvoor met veel succes aan de forse registerknoppen. Wie het koor hoort, zingt mee. Zeker in een fraaie ambiance als de Rehobothkerk. met zijn imponerend orgelfront en zon- lichtdoorlatende gebrandschilderde ramen. Rechts een vrouw met een waterkruik op haar hoofd en links een fragment van een visser die naar zijn boot gaat. Met achter in de kerk een op maat gemaakt zeilschip. En in zo'n omgeving is het een lust om mee te doen. En dat deden de kinderen dan ook Zo kenden ze bij na allemaal Psalm 42 over het hij gende hert en Psalm 84 waarin staat Heeft u problemen (gehad) met uw contactlenzen? Zoals: comfortklachten. vooral aan het einde van de dag rode of droge ogen onscherp zicht irritatie in veeleisende omgevingen (zoals bij airco. cv. achter een beeldscherm etc.) Recente ontwikkelingen op het gebied van contactlenzen en vloeistof bieden ultiem comfort, zelfs in veeleisende omgevingen. Wij bieden u nu de kans om dit zelf te ervaren! Wij nodigen u uit om deze nieuwe generatie contactlenzen uit te proberen en zelf het verschil te ervaren De eerste proeflenzen krijgt u nu van ons cadeau Halsteren Dorpstraat 128 t.0164-604947 Thoten Markt 8-10 t. 0166-604947 lenzen®benvdheiden.nl www.benvdheiden.nl Vraag naar de voorwaarden. Actie loopt t/m 31 maan 2012.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5