2012 Schipper f OA gemeente Tholen mÊÊgm m HET BEDRIJF BESTAAT HONDERD JAAR Rabobank VERKIEZING FAMILIEBEDRIJF VAN HET JAAR Donderdag 1 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Direkta, Klaverveld 17a, Oud-Vossemeer. Van Beek Constructie B.V., Spastraat 15, Sint-Annaland. Centrum Familiebedrijf i Oosterschelde P, DIREKTA 'ONDERSCHEIDEN IN DUURZAAM ONDERNEMEN' VAN BEEK CONSTRUCTIE B.V. 'DE BASIS WERD GELEGD DOOR DE HOEFSMID' uan het accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs www.ondernemendoejesamen.nl De gemeente Tholen hecht veel belang aan de Thoolse bedrijvigheid en draagt daarom ook de familiebedrijven een warm hart toe - www.tholen.nl Familiebedrijven staan centraal op deze pagina. Wie hiervoor in aanmerking wil komen, moet voldoen aan tenminste twee van drie criteria die het Centrum van het Familiebedrijf heeft aangegeven: 1meer dan 50% van het bedrijf is in han den van een enkele familie 2. een familie heeft beslissende bevoegdheden in zake bedrijfsvoering en opvolging 3. een meerderheid of tenminste twee leden van de leiding van de onderneming, zijn afkomstig uit één familie. Op deze pagina kunt u de verhalen lezen van twee bekende familiebedrijven die deelnemen aan de verkiezing Thools Familiebedrijf van het jaar 2012. Deze verkiezing is een initiatief van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers), het Centrum van het Familiebedrijf en de Eendrachtbode. De jury bestaat uit burge meester W. Nuis (voorzitter), mr. A.A.J. Schot (notaris), mr. D.P. Gunst (Schipper/ OAZ) en A. de Korte (directeur Rabobank Oosterschelde). Zij gaan de bedrijven beoordelen aan de hand van criteria zoals familiaal karakter, innovativiteit, duur zaamheid, klanttevredenheid en toekomstvisie. Later dit jaar worden alle verhalen gebundeld in een prachtig boek en zal tijdens een speciale verkiezingsavond de winnaar bekend worden gemaakt. Wilt u ook deelnemen aan de verkiezing, neem gerust contact met ons op. We wensen u veel leesplezier. Wim Heijboer, uitgever Eendrachtbode Het smidsvuur is al lang verleden tijd. Toch spatten de vonken er nog van af bij Van Beek Constructie B.V. in Sint-Annaland. Het lassen bleef, hamer en aanbeeld zijn vervangen door machines en een robot. De broers Marijn (41) en Jeroen (29) van Beek zijn de vierde generatie in het familiebedrijf. Hun vader Rien (65) bouwt af, maar is nog elke dag op de zaak aan de Spastraat. Van Beek is gespecialiseerd in las- en constructiewerk zaamheden. Voor andere bedrijven, machinefabrieken en overheidsinstellingen in heel Nederland. Lassen, verspa nen, plaatwerk. Het heeft alles in huis. Sinds 2011 is er een robot die volautomatisch series kan lassen. Het bedrijf bestaat nu honderd jaar. Een eeuwfeest komt er niet. Van Beek vierde in 2008 al uitgebreid de opening van het nieuwe bedrijfepand. Het was een van de mijlpalen in de geschiedenis van de onderneming. Bovendien is het er nu - met de economische tegenwind - niet de tijd voor. „De basis werd door hoefsmid M. van Beek gelegd aan de Ring. Hij besloeg paarden, deed sierbeslag, maakte schrepels." In 1947 nam Rien's vader, M.J. van Beek, het bedrijf over. Door de mechanisatie in de landbouw werden de bakens verzet. „Minder paarden, meer tractoren," zegt Van Beek, de derde in rij. De zaak verhuisde naar het be drijventerrein aan de Havenweg. „Toen is ook het eerste constructiewerk begonnen." Rien trad in 1968 in dienst bij zijn vader. Het werk werd verbreed. Ze gingen onderdelen lassen voor onder meer tribunes. Deden het onderhoud van machines voor Bruijnzeel. Legden zich toe op het maken van onderdelen voor aardappelrooiers. Maar dat was seizoensgebonden. „We zochten naar een bezetting voor heel het jaar." Dat lukte met het lassen van onderdelen voor maaimachines. Om nieuwe klanten te werven, schreef Van Beek vele brieven. „In 99 van de 100 gevallen is het nee, één keer is het raak." Het bedrijf groeide naar zeven man personeel. Er werden nieuwe machines aangeschaft. In de jaren tachtig begonnen de opdrachten uit de offshore, de petrochemie en de carrosseriebouw te komen. Inspelen op de verande rende markt is de kracht van het bedrijf. Marijn was nog maar dertien toen hij in de vakanties met zijn vader meeging. Hij had al even geproefd aan het am bacht bij zijn opa aan het smidsvuur. Ging zijn vader ondersteunen op kantoor. Legde zich in zijn studie toe op werk tuigbouwkunde en productieautomatisering. In 1992 kwam hij in vaste dienst. Vijfjaar later nam hij het bedrijf over. Jeroen is chef werkplaats. Hij werkte de complete lay-out uit voor het machinepark. De nieuwe moderne bedrijfshal werd er als het ware omheen gebouwd. Hij leidt jonge mensen op Zoals zijn vader dat al jaren deed. Rien van Beek met zijn zonen Marijn en Jeroen. Koen en Anita Luters. Direkta is geen schoonmaakbedrijf. Het bedrijf aan het Klaverveld in Oud-Vossemeer geeft adviezen over schoonmaken en verkoopt schoonmaakmiddelen, schoonmaakmachines en schoonmaakmaterialen aan bedrij ven en instellingen. Koen Luters (51) en Anita Luters-Schot (35) maken er een sport van om het zo duurzaam mogelijk te doen. De D in Direkta staat voor duurzaam. Daar wil het bedrijf zich graag in onderscheiden. Luters: „We proberen niet alleen zelf duurzaam te ondernemen. We proberen ook duurzame schoonmaakmiddelen aan te prijzen en duurzame schoonmaakadviezen te geven." Hij toont een simpel apparaatje. In drie minuten wordt van 500 ml kraanwater en twee gram keukenzout een desinfecteermiddel gemaakt. Een noviteit. „Geen verpakkingsafval meer, lang houdbaar en het kost bijna niks." Bovendien is de milieuwinst enorm. Het vervangt chloor. Het bijtende goedje waarmee me nig wasbak en toilet wordt gereinigd of waarmee stoepen worden geschuurd. In de showroom annex winkel kan het echtpaar het allemaal laten zien. Het assortiment is met 2300 artikelen groot; van spons tot stofzuiger, van afwasborstel tot schrobmachine, van poetsdoek tot handendroger. Te veel om op te noemen. Steeds vaker voorzien van het Ecolabel. „De vraag ernaar wordt ook steeds groter. Gezondheidsdiensten, overheidsinstanties, woningbouwverenigingen en steeds meer scholen werken ermee. Ze voldoen aan de Europese regelgeving." Direkta levert aan bedrijven, maar via de Microvezelwebshop van Anita kunnen ook particulieren arti kelen bestellen. „Ik probeer alles zelf eerst uit. Ik ben een vrouw van de praktijk en in het Zeeuws communiceert het makkelijker. Dat maekt buutenheweun veel uut. Als vrouwen zien wat ze ermee kunnen, dan zeggen ze: dat mó 'k ok en." Zelf doen ze aan hergebruik. Dat is te zien aan de kasten in de showroom. De houten planken zijn afkomstig uit het koelhuis aan de Edisonweg in Tholen waar Direkta van 1998 tot 2011 was gevestigd. De schotten van de koelcellen voor de aardappelen hebben een tweede leven gekregen. Zuinig omgaan met grondstoffen en producten. Dat wil Direkta ook uitstralen. Luters verbouwde het koelhuis indertijd helemaal. De koelcellen werden kantoren. Betegeld en gestuukt. Bezoekers waren onder de indruk, maar Luters kreeg al snel van de gemeente te horen dat hij er weg moest. „Het heeft nog elf jaar geduurd." Hij kocht de loods van Van Vossen Kiremko, met woning, in Oud-Vosse- meer. Werken en wonen dicht bij elkaar. Met twee kinderen nog thuis vinden ze het ideaal. Zorg voor de kinderen kunnen ze combineren met het werk. Het bedrijfspand van 700 m2 was pasklaar. Direkta is er beter zichtbaar. „Een belangrijke locatie door het woon- en werkverkeer dat hier over de Oud-Vossemeersedijk langskomt," zegt Luters.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7