Verolme: 'Spelenderwijs leer je vaak meer dan uit boeken' 'Zon, zee, een strak blauwe hemel, wat wil je nog meer?' IHoute Schippersfamilie ontkomt ternauwernood aan ramp Talentenjacht voor kinderen Cliënten Het Lint exposeren Merkaba Sudbury school Oud-Vossemeer laat de kinderen vrij Taart versieren voor de jeugd A58 naar finale koorfestival Donderdag 1 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Geen verplichte lessen, proefwerken of examens. Op de Merkaba Sudbury School in Oud-Vossemeer bepalen kinderen van vier tot en met achttien jaar zelf wat ze wil len leren en hoe ze dat doen. De filosofie is over komen waaien uit Amerika. „Wat een kind écht nodig heeft, gaat het vanzelf wel leren", zegt Anthony Verolme, één van de initiatiefnemers. Er zijn nu vier leerlingen. Mini-rechtbank Nieuwsgierig Geen diploma Geen eliteclub Vier leerlingen Open dag Thools vrachtschip Duplus hotst tegen brug Het Thoolse vrachtschip Duplus is zaterdagmiddag in Brugge tegen de Kruispoortbrug gevaren. Schipper Ja- ring Ruijtenberg, zijn vrouw Ria en dochter Willeke wis ten ternauwernood uit de stuurhut te ontkomen. Nie mand raakte gewond. Het schip raakte door de klap zwaar beschadigd. Schrik Rooskleurig 387 deelnemers Wintertocht komen uit alle windstreken Wandelsportvereniging Oosterscheldestappers organi seerde zaterdag voor het derde opeenvolgende jaar de winterwandeltocht. Alleen of in groepsverband trokken 387 wandelaars er met en zonder stokken op uit. Ze kwa men uit alle windstreken: van Dordrecht, Middelburg tot Breda. Vertrokken werd vanuit sport- en gemeenschaps centrum Haestinge in Sint-Maartensdijk voor een wan deling variërend van vijf tot dertig kilometer. Betrokkenheid Afwisseling Contract website jeugd en gezin interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinteriWF.nl Op deze particuliere school - vol gens Amerikaans model - hebben leraar en leerling een gelijke stem. Initiatiefnemers Anthony Verolme (44) en Natascha Manders (42) heb ben de school opgericht uit onvrede met het Nederlandse onderwijssys teem. Ze kozen bewust voor de Sud bury onderwijsmethode dat de kracht en het eigen initiatief van het kind voorop stelt. De school is gevestigd in een boer derijwoning op het erf van manege Vosmaer aan de Zeedijk ten zuiden van natuurgebied het Rammegors. ..Deze plek is unaniem door de kin deren en staf tijdens de schoolverga dering gekozen", zegt hij. ..Dat is het principe van heel het Sudbury onderwijs: democratie. Kinderen be palen zelf wat ze leren, waar ze leren en hoe ze leren. Het onderwijscon cept legt de verantwoordelijkheid te rug bij het kind. Er zijn geen leeftijdsgroepen, noch voorgeschreven lessen of proefwer ken. „Alleen omgangsregels spre ken we gezamenlijk af', zegt Man ders. .Zodoende is de veiligheid van het kind altijd gewaarborgd." Kinde ren stellen de regels zelf op. Werken op de grond, mag dat? En hoe rege len we het gebruik van de spelcom puter? Het gaat behoorlijk ver. We werken zelfs met een mini-recht bank waarin kinderen en leerkracht elkaar kunnen aanklagen." Ze laat een aanklachtformulier zien. .Julius Verolme klaagt Bloem Vis ser aan omdat zij de klei mee naar huis wil nemen. Julius is het daar niet mee eens. Straks gaan we daar democratisch over stemmen. Re spect voor de ander is altijd het uit gangspunt. Elkaar aanspreken op gedrag is iets wat regelmatig ge beurt. maar waar niemand onder ge bukt gaat." Verolme en Manders hebben zich de afgelopen jaren verdiept in het principe van het Sudbury-onderwijs. „Kinderen zijn van nature nieuws gierig genoeg om iets nieuws te le ren. Daar hebben ze geen bijkomen de prikkels van een leerkracht voor nodig", zegt hij. „Ieder kind heeft van nature de behoefte om te leren en zich te ontwikkelen. Wat je écht nodig hebt om te kunnen functione ren in deze maatschappij, leren ze uit zichzelf. Met het verschil dat het ene kind op vierjarige leeftijd wil le ren lezen en het ander op achtjarige leeftijd. Laat de kinderen het op hun eigen manier en ritme doen. Wil een kind spelen? Laat het spelen. Spe lenderwijs leer je zoveel. Vaak meer dan alleen uit boeken." De Merkaba-school heeft één gedi plomeerde docent in dienst. Dat is Suzanne Dijkstra (45) uit Sommels- dijk. Manders en Verolme geven zelf geen les op de school. Ze zijn staflid. Dat betekent in de praktijk dat ze toezicht houden. Wel zitten hun kin deren op de school: Julius (9) en Gi- na (13) zijn de zoon en dochter van Verolme en Bloem (6) en Mats (11) van Manders. Juf Dijkstra begeleidt een kind enkel als het daarom vraagt. „Kinderen kunnen zelf veel opzoeken in boeken of op het inter net". zegt Dijkstra. „Ook leren ze veel van elkaar." Doordat de kinderen geen leerplan volgen, noch examens afleggen, kan en mag een Sudbury-school geen re gulier diploma uitreiken. In theorie zou een achttienjarige als analfabeet de school kunnen verlaten, maar in de praktijk gebeurt dat volgens Ver olme niet. „Kinderen willen mee doen in de maatschappij, dus daar zijn we niet bang voor." Ze zijn daar zo zeker van omdat het Sudbury-on derwijs een beproefd recept is. Het heeft zich op tientallen Amerikaanse scholen ruimschoots bewezen. Kin deren die deze onderwijsvorm heb ben gevolgd, draaien daar gewoon goed mee in de maatschappij. „Ve len volgen daar een universitaire studie." Verolme is van mening dat de vrijheid het kind juist verrijkt. „Hoe vaak heb ik niet gehoord dat kinderen zich op school vervelen. Dijkstra beaamt dat. Haar eigen kin deren kwamen regelmatig thuis met die mededeling. Wie wil verder stu deren. kan staatsexamen doen. Dijk stra begeleidt de kinderen daarbij. „Het hebben van een diploma is geen garantie dat je later gelukkig wordt en een goede baan zult vin den. Natuurlijk helpt het. maar uit eindelijk is de motivatie veel be langrijker. En als die motivatie er is, komt het kind er vanzelf. Daar is niet altijd een papiertje voor nodig." Ze noemt als voorbeeld een meisje dat Sudbury-onderwijs had gevolgd, geen diploma had en toch werd aan genomen op de kunstacademie. „Simpelweg door een goede onder bouwing." Doordat een Sudbury-school niet de leerplannen volgt, kan ze ook niet er kend worden of subsidies krijgen. Wettelijk is het wel. Verolme be roept zich op artikel 23 uit de grond wet. Daarin staat dat het geven van on derwijs vrij is. „Bij ons bestaat leer plicht", zegt Verolme. Die plicht neemt hij heel serieus. „Het eerste wat kinderen 's ochtends moeten is een krabbel zetten op de presentie lijst." Daarmee voldoet de schooi Leerlingen, leerkracht en stafleden zijn op de Merkaha Sudbury school gelijk. V.l.n.r. Anthony Verolme. Bloem Visser, Suzanne Dijkstra Gina Verolme, Julius Verolme en Natascha Manders met voor haar Mats Visser. aan de wettelijke eis die de leer plichtambtenaar stelt. „Kinderen zijn verplicht minimaal vierentwin tig uur per week aanwezig te zijn. Hoe ze die tijd indelen.dat is hun ei gen verantwoording. Wij bieden de mogelijkheid van negen tot vijf uur. Wel moeten kinderen voor half elf binnen zijn." Omdat het om een particuliere school gaat. betalen ouders jaarlijks meer schoolgeld dan op een regulie re school. ,3564 euro om precies te zijn", zegt hij. „Dat lijkt veel geld, maar is het niet." Hij wijst naar an dere particulieren scholen in het land die al snel het dubbele vragqn. Om de kosten te drukken zoeken Verolme en Manders sponsors en vrijwilligers. „Wij zijn geen elite clubje dat met het grootste gemak een privé-school betaalt. Docent Dijkstra is er daar één van. „Het werk is deels betaald, deels vrijwil lig." Dijkstra, die eerder voor de klas stond, wil voorop stellen dat ze niets tegen het gewone onderwijs heeft. „Er bestaan heel goede scholen. Maar de leerstof is. om begrijpelijke redenen, op een gemiddelde afge stemd. Sommige kinderen komen daardoor niet aan hun trekken. Ove rigens denk ik dat alle kinderen baat hebben bij een onderwijssysteem dat meep rekening houdt met de 'eigen heid' van een kind." Momenteel telt de Merkaba Sudbury school vier leerlingen. „Het doel is twintig tot vijfentwintig", zegt Verol me. „Uitbreiden is geen probleem." De voormalige boerderijwoning kent geen klaslokalen. Wel is een slaapka mer omgebouwd tot mediatheek en een andere kamer tot speelruimte. Beneden in de woonkamer zit Julius op de bank met een iPad (draagbare computer) in zijn handen een spelle tje te spelen. Hij weet niet wat hij vandaag nog gaat doen. „Misschien tekenen of kleien", zegt hij. Even Ia- ter rent hij buiten samen met Mats over het grasveld achter een bal aan. „Mats heb ik in de laatste jaren nog nooit zo vrolijk gezien", zegt Nata scha. „Hij is ontspannen, helemaal zichzelf. Op de Montessorisch(X)l in Tholen kon hij zichzelf niet zijn. Vaak kwam hij moe, maar allesbe halve voldaan thuis." Verolme had dezelfde ervaring met zijn dochter Gina. Ze zat in het tweede leerjaar van het Roncalli in Bergen op Zoom. ..Doodongelukkig was ze daar", zegt hij. Gina vult haar vader aan: „De druk was zo groot. Constant moest ik presteren. Om de vijftig minuten een andere les. Al snel was ik vergeten wat ik ook al weer geleerd had. Ook kreeg ik de opmerking dat ik maar beter mijn best had moeten doen, als ik een slecht cijfer had gehaald, ter wijl ik me suf leerde." Gina raakte in een neerwaartse spiraal en kreeg als studieadvies vmbo. terwijl ze havo- vwo als schooladvies had gekregen. „Na een gesprek met haar mentor hebben we besloten haar van school te halen", zegt Verolme. Manders nam hetzelfde besluit voor Bloem en Mats. De eerste Sudbury school werd in 1968 in de Verenigde Staten opgericht. Het is een school waar kinderen volledige vrijheid ge nieten. Geen lesroosters, noch overhoringen, rapporten, klassen en diploma's. In Nederland zijn er drie scholen die met deze les methode werken: De Koers in Beverwijk en De Kampanje in Amersfoort. Met de oprichting van de Merkaba Sudbury school op Tholen is het de derde school in Nederland die dit onderwijs concept toepast. Zaterdag houdt de school aan de Zeedijk in Oud-Vossemeer van elf tot vier uur een open dag. Volgens de schippersvrouw ging de brug ineens omlaag toen het schip er nog onderdoor voer. „Dat ge beurde twintig tot vijfentwintig me ter voor de stuurhut", zegt Ria. „De eerste reactie van Jaring was: vluch ten." Via een trap aan de achterzijde heeft het gezin de hut verlaten. Ze kwamen terecht op het achterdek. „Daar konden we niet blijven. Te gevaarlijk. Het stuurhuis zou bo venop ons vallen." Het gezin haast te zich naar de voorkant van het schip. Daar vonden ze een veilig heenkomen. „Net op tijd", zegt Ria. „Het had geen minuut langer moe ten duren." Terwijl het schip lang zaam door voer, keek de familie toe hoe de brug zich in het stuurhuis boorde. „De stuurhut stond na het voorval op het achterdek. Als we daar hadden blijven staan, weet ik niet hoe het met ons was afgelo pen." De schade aan het schip was groot. „Overal glasscherven en ver bogen aluminium. Een ravage. Wonderbaarlijk bleef de elektronica gespaard." Het Thoolse vrachtschip was die dag met een lading cellulose vanuit het Belgische Evergem vertrokken naar Zeebrugge. Het ongeval ge beurde rond half twee. „Een aanva ring met een brug of sluis is de grootste schrik van iedere schip per". zegt Ria. „Gelukkig kwamen we er dankzij het snelle ingrijpen van mijn man. zonder kleerscheu ren van af." Het gezin was die mid dag met vieren aan boord. Zoon Erik (19) en dochter Willeke (16) waren in het weekend bij hun ou ders op bezoek. „Als we door Brugge varen zitten we altijd met heel het gezin in de stuurhut. Zater dag was het prachtig weer. Dan krijg je volop aandacht van de men sen. Bovendien is Brugge natuur lijk een plaatje om doorheen te va ren." Na de aanvaring heeft de familie de ravage zo goed en kwaad als het kon weten op te ruimen. „Doordat het elektronische gedeelte intact was. konden we maandag onze weg naar Zeebrugge vervolgen. Daar hebben we de lading gelost." De Thoolse schippersfamilie ligt nu voor anker in afwachting op een tij delijke stuurhut. Die moet volgens Ria voor het weekend geplaatst zijn. De oorzaak van het ongeluk is voor alsnog onduidelijk. Mogelijk is er sprake van een menselijke fout. „Normaal gesproken zitten er sen soren in een brug die registreren dat er een boot onderdoor vaart. Die hebben om wat voor reden dan ook niet gewerkt." De familie is ontzet tend geschrokken. „Bij sluizen denk je weieens: wat als ie ineens naar beneden valt. Dit is net zoiets. Con stant spookt het in je hoofd. Ik zie het iedere keer opnieuw voor me." Nu Ria met haar man Jaring bezig is met de schadeafhandeling, kan ze haar gedachte verzetten. „Afleiding helpt", zegt ze. „Maar de schok blijft groot." De familie Ruijtenberg vervoert met hun 85 meter lange vrachtschip Du plus de meest uiteenlopende ladin gen: van grond en grind tot cellulo se. Februari was een slechte maand vanwege het ijs in de kanalen. „Daardoor hebben we beperkt kun nen varen. En nu liggen we alweer stil. Dat kunnen we niet gebruiken." Toch ziet Ria het jaar rooskleurig tegemoet. „Als de tendens van afge lopen jaar zich voortzet, mogen we niet klagen. Maar eerst de schade maar eens afhandelen. Dan kunnen we volgende week weer varen." Wat de jongeren raad van Tholen (Joth) kan, kan kinderopvang Toer- deloo ook: een talentenjacht organi seren. Alleen gebeurt die van de op vang op een wat kleinere schaal. I Want niet. zoals bij Joth. alle jeugd uit de gemeente, maar alle kinderen van de Thoolse vestigingen voor buitenschoolse opvang van Toerde- loo kunnen meedoen aan Toerde- loo's got talent. De playbackshow wordt morgenavond om zeven uur gehouden in de buitenschoolse op vang in de brede school in Sint-An- naland. Vorig jaar organiseerden de leidsters de talentenjacht voor het eerst. Vanwege de grote belangstel ling van zowel deelnemers als pu bliek is er een vervolg aan gegeven. De jongerenraad organiseert op 31 maart haar talentenjacht Tholen's got talent voor de derde keer. Die begint die avond om acht uur in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Activiteiten om mensen te laten zien wat ze nog kunnen Schilderijtjes, een quilt, beschilderde en versierde maskers, een ge dicht. In de hal van het gemeentehuis zijn momenteel werkstukken te zien die de cliënten van ontmoetingscentrum Het Lint in Tholen het af gelopen jaar hebben gemaakt. I)e expositie is vrijdagmorgen door de deelnemers zelf geopend. In de hal van het gemeentehuis zijn momenteel werkstukken te zien, gemaakt door licht dementerende cliënten van ontmoetingscentrum Het Lint. - vv Oud-Tholenaren Wim Fase en Betsy Klippe! lopen over de Gorishoeksedijk richting Scherpenisse. Wekelijks komt een aantal licht de menterende ouderen samen in Tho len. In de groep worden ze gestimu- lèerd om dingen te doen. En ze doen dat samen. „De bedoeling is dat ze zelf zien wat ze nog kunnen. Dat geeft hen het gevoel van eigenwaar de terug", legt coördinator Gerda Elshof uit. De cliënten gaan ook sa men om boodschappen, maken sa men soep. En daarnaast zijn er de creatieve activiteiten. Daar zijn men sen soms bezig met dingen die ze nooit hebben gedaan, maar tóch blij ken te kunnen. Aan de hand van ie ders gedachten is bijvoorbeeld een gedicht over liefde gemaakt. En sa men hebben ze lapjes gemaakt voor een quilt. Bloemschikken, schilde ren, het zijn dingen waarmee de cliënten aan de gang gaan. Altijd doen ze het gezamenlijk. „De VERVOLG VAN VOORPAGINA Het televisieprogramma Radar be steedde er onlangs een hele uitzen ding aan. „Moet je dit horen", zegt ze. Ze laat een fragment van Karla Peijs, commissaris van de Koningin in Zeeland zien. 'De ov-chipkaart is als water uit de kraan'. „Laat me niet lachen. Dat is wel het laatste waar ik het mee zou willen vergelij ken. Dat water is wel mijn geld." Even heeft ze gedacht om samen met ouders een busje aan te schaf fen en per toerbeurt kinderen van en naar school te brengen. „In de prak- een zoekt bijvoorbeeld veertjes uit. de ander bloemetjes, de derde verft", zegt Gerda Elshof. Op die manier moeten de cliënten ook met elkaar overleggen. En ze worden gedwon gen keuzes te maken. Reactivering, socialisering en affectief vermogen worden zo gestimuleerd. Dat het fraaie werkstukjes oplevert, is op de panelen in de hal van het gemeente huis te zien. Bij de opening zijn ook de mantelzorgers van de cliënten aanwezig. Ook wethouder Oudes- luijs komt een kijkje nemen. „Men sen herinneren zich soms helemaal niet meer dat ze iets gemaakt heb ben", aldus Elshof. Foto's waarop te zien is dat ze bezig zijn. moeten de cliënten daarbij helpen. Ze liggen op een tafel die bij de panelen staat. En daar is ook verdere informatie te vin den over het ontmoetingscentrum. tijk natuurlijk onmogelijk", zegt ze. „Kinderen zitten op verschillende middelbare scholen en zijn nooit op hetzelfde tijdstip klaar. Maar het geeft wel aan dat de klantvriende lijkheid in het openbaar vervoer te wensen over laat." De ergernissen rondom de ov-chip kaart hebben inmiddels ook de poli tiek bereikt. Anton van Oost van de Thoolse VVD-fraetie heeft het pro bleem aangekaart bij Tweede Ka merlid Charlie Aptroot. Van Oost pleit voor betere voorlichting en heeft Aptroot verzocht een Kamer vraag over het onderwerp te stellen. Ronduit de meeste belangstelling ging naar de grotere afstanden: de vijftien, twintig en dertig kilometer. Daarvoor koos driekwart van het wandelend publiek. Het was goed toeven in de polders. Weinig wind. een strak blauwe lucht en zon. De temperatuur liep snel richting de elf graden. Dat maakte het aangenaam wandelweer. „Beter kunnen we niet wensen", zei vice-voorzitter Jan Oudesluijs. „Regen, onweer en sneeuw. Je kunt het in dit jaargetij allemaal verwachten." Rond half één komen Arie en Leny Neele uit Stavenisse Haestinge bin nen lopen. In tegenstelling tot ande re wandelaars, zien ze er alles be halve vermoeid uit. „We moeten nog beginnen", zegt Leny. „Niet aan de dertig kilometer, hoor. Dat redden we nu niet meer. We gaan voor de tien. Veel verder wil ik het niet maken." Leny. fervent wande laar. heeft net een knieoperatie ach ter de rug. Ze baalt enorm dat ze dit jaar niet kan deelnemen aan langere wandeltochten. „Normaal gespro ken liep ik vandaag de dertig kilo meter. De winterwandeltocht is een goed begin van hot nieuwe wandel seizoen. De Zevendorpentocht en Nijmeegse Vierdaagse zitten er dit jaar niet in." Terwijl ze genieten van een bak koffie komen Jo en Jaap Schot uit Tholen binnen. Ze hebben de vijftien kilometer gelopen. „Wat een prachtige tocht", zegt Jaap. „Ik heb over polderweggetjes gelopen waar ik nooit eerder ben geweest." Jan IJsseldijk uit Sint-Maartensdijk komt tegelijkertijd aan. Hij heeft al leen gelopen. Ook hij is net herstel lende van een knieoperatie. „Ik zat in dubio: de vijftien of de twintig ki lometer. Uiteindelijk heb ik voor de kortere route gekozen. Daar heb ik wel een beetje spijt van. Ik liep zo lekker." Na zijn operatie wandelt IJsseldijk vier tot vijf keer per week. „Soms maar een half uur, hoor. Lekker even uitwaaien op de dijk. Heerlijk is dat." Tegen één uur heeft het aantal in schrijvingen de driehonderd gepas seerd. „Fanatieke wandelaars zijn rond half negen al vertrokken", zegt Oudesluijs. „Dat moet ook wel. Anders red je het niet op tijd terug te zijn. Dertig kilometer met tussenstops neemt toch al snel zes uur in beslag." Voor de organisatie en leden van de vereniging was de derde winterwandeltocht er één met een bijzondere betekenis. Niet van wege het aantal deelnemers of het goede weer. Het was de eerste wan deltocht zonder Kees Wessels, de motor achter de vereniging. Wes sels overleed tijdens een wandel tocht op 26 januari 2012 tijdens een wandeling in Huijbergen aan de ge volgen van een hartstilstand. „Ge zamenlijk hebben we een minuut stilte gehouden", zegt Oudesluijs. De betrokkenheid onder de aanwe zigen was zeer groot. Veel wande laars kenden hem persoonlijk." Als eerbetoon hebben leden van wan delsportvereniging de Wandelende Tak Vivoo uit Huijbergen een finan ciële bijdrage achter gelaten voor de Nederlandse Cystic Fibrosis Stichting. De Oosterscheldestap pers steunen deze stichting die on derzoek doet naar cystic fibrosis, oftewel taaislijmziekte. De derde winterwandeltocht is ge lijk de laatste die als zodanig door het leven gaat. Volgend jaar ver noemt de stichting de tocht naar Kees Wessels. „Dat zijn we aan hem verplicht. Wessels heeft zoveel goeds gedaan voor de vereniging", aldus Oudesluijs. De wandelroutes varieerden in af stand van vijf tot dertig kilometer. „De vijf en de tien concentreren zich aan de noordkant van Smur- diek en hebben als enige tussenstop Scaldis Naturalis aan de Kastelijns- weg", zegt Oudesluijs. „Daar kun nen ze koffie, thee of een koek krij gen. De vijftien, twintig en dertig kilometer voeren langs Scherpenis se en Poortvliet." Bij deze wande lingen is er om de vijf a zes kilome ter een tussenstop. Traditiegetrouw zijn dat het Holland Huis in Scher penisse, café 't Centrum in Poort vliet, maar ook brasserie de Zeester bij Gorishoek en de boerderij van Arie van der Zwan aan de Schelp- hoekseweg. Bij de tussenstops pra ten mensen bij en genieten van de zon. Behalve Frans van de Berg uit Rijsbergen en zijn kompanen. Het zijn de voorlopers van de tocht. Hij controleert samen met elf anderen of de routebordjes van de tocht kloppen. Om half acht zijn ze ver trokken met een rugzak vol extra pijlen en krijt. „Alles was in orde", zegt Van de Berg. „Mijn compli menten voor de organisatie. Ze heb ben een pracht tocht uitgezet. Mooie afwisseling tussen zee en polder. Hier moeten wandelaars en thousiast van worden." Van de Berg kan het weten. Hij loopt jaarlijks vijfduizend kilometer. Op de Goris- hoekseweg, net buiten Sint-Maar tensdijk, komen we Wim Fase en Betsy Klippel uit Roosendaal te gen. Ze hebben er stevig de pas in. „De route staat zo goed aangegeven dat we het routeboekje amper nodig hebben." Het stel is weer even te rug op 'hun eiland' en geniet volop. „Zon, zee, een strak blauwe hemel. Wat wil je nog meer?" Zoals gezegd is de winterwandel tocht alles behalve een Thools on deronsje. Piet en Ria Bijl en Arie Besseling zijn speciaal uit Dor drecht naar Sint-Maartensdijk afge reisd. „Het is de eerste keer dat we hier komen", zegt Piet Bijl „Wat een rust en ruimte heb je hier nog. Bij ons moet je bij een wandeling altijd uitkijken dat automobilisten je niet voor de sokken rijden. Hier stoppen ze keurig." Besseling ver baasde zich met name over de lage prijzen. „Een kopje koffie voor 1 30 euro. Waar vind je dat nog? En we kregen er zelfs nog een koek bij. Daar kunnen ze bij andere wandel tochten nog wat van Ieren." Onder leiding van Carin van der Kleijn uit Sint-Maartensdijk kunnen jongeren tussen de 12 en 23 jaar op 7 maart taarten versieren. De bij eenkomst wordt georganiseerd door jeugd- en jongerenwerk, in het ka der van het project Let's Move Around. De workshop zou eigenlijk gisteren zijn. maar toen was het bid dag. Deelnemers kunnen 's avonds tussen zeven en negen uur terecht in het Holland Huis te Scherpenisse om op een creatieve wijze een bol- taartje te versieren. Meedoen is gra tis. aanmelden kan tot 5 maart via jar@ tholen .nl. Het koor A58, dat een tiental zan gers uit de gemeente Tholen telt, mag naar de finale van het Neder lands Koor Festival. Afgelopen za terdag haalde het koor in de Zeeuw se voorronde in Middelburg 255 punten, waarmee het onvoorwaarde lijk door is naar de landelijke finale. In juni gaat het koor strijden om de landelijke titel in de categorie lichte muziek. Die sleepten de ongeveer 90 zangers al twee keer eerder in de wacht. Ook popkoor Voix uit Oud- Vossemeer deed mee aan de voor ronde. maar dat haalde niet genoeg punten voor een finaleplek. De gemeente gaat het contract voor de website van het centrum voor jeugd en gezin met een jaar verlen gen. Het gaat om een contract met Hollandsch-Welvaren uit Amster dam. De jaarlijkse kosten zijn 7.877,10 euro. Ai vertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5