'We konden voortborduren op de winkel in Sint-Maartensdijk' - -< Steeds meer ganzen op Tholen verblijven langer voor mals gras LENSDRAGERS m/v Burgemeester en wethouders steken handen uit mouwen Oesterdam dicht voor fietsers V" V Cv Babymode Hage Textiel in Tholen kwart eeuw Dalemsestraat r - ----- y Donderdag 1 maart 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Jorien Hage-Kalle is het gezicht van Babymode Hage Textiel aan de Dalemsestraat. Al een kwart eeuw in het zelfde pand. In een straat waar de een na de andere win kel verdween. Waar ook weer nieuwe voor terugkwamen en weer sloten. Wat bleef zijn de trouwe klanten. Ze ko men niet alleen uit Tholen zelf, maar zelfs van over de brug omdat ze de persoonlijke aandacht waarderen. Versterken Investering Een voorbeeld stellen en de aandacht vestigen op het be lang van vrijwilligerswerk. Dat is wat burgemeester en wethouders van Tholen voor ogen hebben met hun deel name aan NL Doet. Op vrijdag 16 maart maken ze een rondrit met bewoners van De Rozeboom in Sint Philips- land, een dag later steken twee collegeleden de handen uit de mouwen bij het clubgebouw van scouting Heene trecht in Tholen. Bestuursleden Overwinteren Houtduif en reegeit i Hendrik-Jan ten Cate van wildbeheereenheid noemt aantallen dramatisch Schade Vangkooien Afschot ganzen Schakerloopolder Jorien (46) kan het nauwelijks gelo ven dat het alweer 25 jaar geleden is dat ze samen met haar man Jaap Hage (50) de winkel begon. „We trouwden op 28 februari, op 5 maart was de officiële opening en op 6 maart 1987 kwamen de eerste klanten." De start van een textiel winkel lag voor de hand. Haar schoonouders Kees Hage en Maddy Hage-v.d. Velde hadden in Sint- Maartensdijk een textielzaak in de Kaaistraat. ,Jaap wilde graag een eigen zaak. Het hoefde niet perse textiel te zijn. maar het was makke lijk om op de winkel in Sint-Maar tensdijk voort te borduren. Daarom hebben we voor dit assortiment ge kozen." Zelf werkte ze op de administratie van Autopalace in Steenbergen. Ze komt niet uit een milieu van kleine zelfstandigen. „Ik was zo naïef," zegt ze. Ze kan er nu om lachen. Van de auto's stapte ze over in de textiel, babykleding en panty's. „Ik hielp wel eens in de winkel in Smurdiek hoor. maar het verkopen heb ik door de jaren heen hier ge leerd." Het winkelpand aan de Dalemse straat 17 stond leeg. Er had onder meer een naaiatelier in gezeten, de klokkenwinkel van Martien Bogert en daarvoor de goud- en zilverwin kel van diens grootmoeder. Het echtpaar Hage kon er 'min of meer' zo in. Jaap: „We hebben ook nog even gekeken naar een winkel aan de overkant, maar daar kon je niet achterlangs weg omdat de Cl000 erachter lag." Hij zelf speelde en speelt een rol op de achtergrond, zegt hij. „Ik had wel de ambitie om iets voor mezelf te doen. Die wens is vervuld. Ik help wel mee met het inrichten en het prijzen van de artikelen, maar als ik vijftig klanten geholpen heb is dat veel. hoor. Jorien is het ge zicht van de winkel." Jaap werkte toen in de landbouw mechanisatie. Bij Van Overveld die samen met Toon Slager uit Scher- penisse in Sint-Maartensdijk een bedrijf was gestart. Jorien: „Het was wel eens makkelijk. Als ik in Tholen iets te kort kwam. dan belde ik Jaap. Of hij even bij zijn ouders de artikelen op wilde ophalen." Toen in 1990 de winkel in de smal- stad sloot, verhuisden Jaap's ouders naar Tholen. „Mijn schoonmoeder heeft in de tijd dat onze kinderen klein waren, vaak ingesprongen. Op cruciale momenten. Anders hadden we het op deze manier met drie kinderen, niet kunnen doen." Al enkele jaren na de opening werd de zaak uitgebreid. De keuken ver huisde naar achteren. Er kwam een nieuwe garage. Grote veranderin gen in het assortiment zijn er niet geweest. Wel is de beenmode uitge breid. Ook de lingerie voor dames is in de loop der jaren sterk ge groeid. De fournituren (knopen, ga ren. ritsen) zijn verdwenen. Ze ver kochten het. Astrid's Kleermakerij en modestoffen die verderop in de Dalemsestraat een winkel met kleinvak begon, nam het over (in middels gesloten). .Je kan elkaar beter versterken. Wij konden de ruimte er hier beter door invullen. Het is belangrijk de diepte in te gaan. Dus meer artikelen van een bepaald merk aan te bieden." Eer der ging de werkkleding voor heren (werkhemden. stofjassen en overal ls) de deur uit. Ook de kasten met breiwol verdwenen. „Breien raakte uit de mode, maar komt nu weer te rug. We hebben alleen nog sokken- wol. Voor geitenwollen sokken. Die zijn niet zo trendgevoelig." Klanten konden gebruik maken van een klantenkaart, maar toen het buurtsparen werd ingevoerd (klan ten sparen waardezegels die ze bij alle aangesloten winkels in heel de gemeente kunnen verzilveren), stopten ze daar mee. „We zijn be wust overgestapt. Het buurtsparen is een versterking voor heel de mid denstand." Jorien vindt het persoonlijke con tact met de klanten belangrijk. Ex tra aandacht voor klanten en service geven, is haar devies. „Er zijn zelfs mensen uit West-Brabant die hier voor de kerst een cadeautje komen halen omdat ze vinden dat het leuk wordt ingepakt. De ander komt ge woon zijn boodschappen doen. Maar ik heb ook wel vrouwen met een borstprothese die om een beha komen en waar ik rustig een kwar tier of twintig minuten mee bezig ben." De winkel vervult op die ma nier ook een sociale functie waar nog tijd is voor een praatje. De klanten komen voornamelijk uit Tholen, maar ook wel uit de dor pen. In het begin uit Sint-Maartens dijk nadat de winkel van Jaaps ou ders in 1990 de deuren sloot. Jaap: „We hebben hier zelfs nog een ga rageverkoop gehouden van wat er Jorien en Jaap Hage verhuizen niet naar Vestetuin. over was in de winkel in Smur diek." Het echtpaar bewaart goede herin neringen aan de zomermarkten die begin jaren negentig 's woensdag middag op de Markt werden gehou den. Een gouden tijd, noemen ze het. Jorien: „Met twintig kramen, allemaal eigen middenstand. We begonnen als de vakantie begon. Ie dereen had nog van alles nodig. We verkochten in die tijd heel veel top jes." Maar er kwam de klad in. Er was sprake van verzadiging en voor een aantal ondernemers was de om zet te klein. Toen de moonlights- hopping werd geïntroduceerd was Hage weer meteen van de partij. „We doen er altijd aan mee. Net als met de braderie. Het is belangrijk dat we er met zijn allen aan mee werken." Het sterk maken van de binnenstad is een hartenwens van vele ondernemers in Tholen. Ook van Jaap en Jorien Hage. Ze zijn wel huiverig voor de toekomst van het centrum als de Vestetuin klaar is. Daar komen twee supermarkten met een aantal winkels. Jaap: „Wat heeft dat voor gevolgen voor de loop in de binnenstad? Gaat het een het ander versterken of juist tegen werken? Hoe je het went of keert, een winkel moet toch zijn centjes opbrengen." Aan verplaatsen denken ze niet. „We zitten hier prima." Ze wonen boven de winkel en vinden dat heel prettig. Toen het pas getrouwde stel de zaak opende waren er nog veel meer winkels in de Dalemsestraat en de directe omgeving. Met onder meer bakker Gladdines, wieler- speciaalzaak Vis, de groentewinkel van Jo Albrechtse, speelgoedzaak Top 1 Toys en het kaaswinkeltje van Sabina Potter. De bibliotheek zorg de ook voor veel 'aanloop in de winkel. Jaap: Jammer dat de bieb hier is weggegaan." Maar Jorien wijst er op dat er toch ook weer winkels in het centrum voor terug zijn gekomen. „We hebben hier ei genlijk alles. Er komen wel eens klanten die zeggen dat ze heel Ber gen hebben afgelopen en ze niet konden vinden wat ze zochten en bij ons wel slagen." Babymode Hage Textiel heeft vol gens Jaap zijn plek in Tholen moe ten veroveren. „De textielwinkels van De Bruin en Buijs in de Kerk straat waren gevestigde namen. Om nu een winkel te beginnen is heel lastig. Het vereist een grote investe ring. Wij hebben hulp en steun uit Smurdiek gekregen en hebben onze voorraad op kunnen bouwen." Jorien vindt de steun van Jaap (ver koper bij een drukkerij in Zierik- zee) onontbeerlijk. „Hij heeft twee rechterhanden. Als er wat ver bouwd moet worden, dan doet hij dat. Daar bespaar je ook veel kos ten mee uit." Het echtpaar heeft vertrouwen in de toekomst. Voor al le seizoenen hebben ze wat, zegt Jorien. „En er blijven kinderen ge boren worden." Ze zijn dankbaar dat ze de winkel al een kwart eeuw hebben kunnen runnen. Jorien: „We hebben de gezondheid en de kracht gekregen om het te mogen doen. Het gaat niet zomaar vanzelf." Bewoners Rozeboom en leden scouting Heenetrecht NL Doet, een initiatief van het Oranjefonds, is een activiteit die toont hoe belangrijk actieve burgers zijn voor de samenleving. „Vrij willigers zijn het cement van de samenleving", zegt wethouder Jan Oudesluijs. Daarom vindt het gemeentebestuur vrijwilligerswerk belangrijk en laat dat ook regelma tig blijken. „Er kan nooit genoeg de aandacht op gevestigd worden. Tij dens de week van het applaus heb ben we als collegeleden een aantal organisaties bezocht die werken met vrijwilligers. Dat werd erg ge waardeerd. Ook hebben we jaar lijks onze vrijwilligersavond." Het vrijwilligerswerk, of eigenlijk de vrijwilliger, verandert, aldus Ou desluijs. „Een vrijwilliger doet iets kort. Zegt: roep maar als je me no dig hebt, maar vraagt er meteen bij: hoe lang duurt het?" Mensen zetten zich korte tijd in en zoeken dan weer iets anders. „Daar kan het vrijwilligerswerk niet op blijven bestaan. Het invullen van taken binnen een vereniging bijvoorbeeld wordt een probleem." Dat merkt ook het servicebureau Voor Elkaar, een afdeling bij de ge meente die zich bezig houdt met vrijwilligerswerk. Die adviseert en bemiddelt. „Met name uit de zorg sector krijgen we aanvragen. En verder worden veel bestuursleden gezocht. Die functies zijn momen teel overal moeilijk in te vullen", vertelt Willy de Kreek van het ser vicebureau. Ze krijgt zowel vacatu res gemeld als aanbod van mensen die vrijwilligerswerk willen doen. „Voor dat laatste hebben we een standaardformulier, en we hebben een kort gesprek. Daarna is het aan de instelling die de vrijwilliger no dig heeft. Want het moet natuurlijk wel klikken." De Kreek geeft aan dat voor vrijwilligers die zich aan bieden altijd wel iets wordt gevon den. „Maar de aangemelde vacatu res zijn niet allemaal te vervullen." Om het goede voorbeeld te geven, gaan de burgemeester, de wethou ders en de gemeentesecretaris op vrijdagmiddag 16 maart op stap met bewoners van De Rozeboom. Ze nemen de ouderen mee voor een ritje over Sint Philipsland en Tho len. In Sint-Maartensdijk is er een koffiestop in het voormalige ge meentehuis. en in Tholen wordt het huidige gemeentehuis bekeken. Een dag later helpen de wethouders Oudesluijs en Hommel bij het op knappen van de Stenen Beer. het clubgebouw van de scouting in Tholen. Oudesluijs „Op deze ma nier zetten we het vrijwilligerswerk in de kijker, dragen er onze waarde ring voor uit." Scouting Heenetrecht is een van de vier Thoolse klussen die op de web site van NL Doet is te vinden. Ook medewerkers van Rabobank Oos- terschelde gaan bij de scouting aan de slag. En ze verzorgen in De Schutse in Sint-Annaland eveneens een maaltijd voor cliënten van de vrijwillige thuiszorg. Het opknap pen van de Speelhof bij de School met de Bijbel in Poortvliet, en een leden- en vriendenwervingsactie van SIEN (voorheen Philadelphia) zijn de overige activiteiten. De parallelweg van de Oesterdam gaat voor ruim drie maanden dicht voor fietsers en recreanten. Het projectbureau Zeeweringen is er bezig de dijk te versterken en sluit voor de veiligheid de weg af van 2 april tot 15 juli. De strandjes bij de Bergsediepsluis blijven bereikbaar. Landbouwverkeer blijft wel toege staan over de weg. Voor fietsers wordt een gratis pendeldienst inge zet die dagelijks rijdt tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds. Er komen drie haltes: bij de sluis, de Speelmansplaten en aan de carpoolplek aan de zuidkant van de dam. Fietsers kunnen ook omrijden via de Markiezaatskade. Daarvoor worden omleidingsbor den geplaatst. Het leger ganzen dat nu regelmatig de velden van de Thoolse landbou wers kaalvreet, krijgt versterking. De Canadese gans is in opmars. Er zijn grote en kleine. Overgevlogen van natuurgebied het Markiezaat en van de beschermde omgeving van het Volkerak, doen de overigens mooi getekende dieren zich steeds meer te goed aan het malse Thoolse gras en granen. Een kleine honderd van hen hebben intussen kennis ge maakt met een hagelpatroon. Dat zegt Jan W. Vergeer, onderzoeker bij Sovon, de organisatie die zich in Nederland onder meer bezighoudt met vogeltellingen, en uit de rappor tage van de Thoolse Wildbeheereen heid. Sovon kreeg onlangs opdracht van de provincie Zeeland om na te gaan hoe het is gesteld met de ganzenstand in de provincie en met de effecten daar van. En er zijn nogal wat soorten. Soepganzen. De verwilderde ganzen- soort. Trekganzen. Die broeden bui ten Nederland. Stadsganzen. Die zijn tussen maart en oktober te zien. Zwaanganzen. Indische Ganzen, Sneeuwganzen en de Toendrariet- gans. En er komen er steeds meer en ze blijven langer, is het verhaal van tenminste twaalf organisaties die zich met het Faunabeleid bezighouden. Van vogelbeschermers tot jagers en van Staatsbosbeheer tot de ZLTO. En soms spreken ze elkaar tegen. Af schieten helpt niet. Jaarlijks doden jullie 100.000 ganzen onnodig, zegt Vogelbescherming Nederland. Eieren rapen of schudden ook niet. Want hoe minder ganzen er komen, des te meer eieren leggen de anderen. Of ze be ginnen eerder met broeden, weet So von. En zo komen we toch aan bijna een half miljoen ganzen die zich in Nederland hebben gevestigd. Met een schade, zo leert een rekensom uit 2009, van 440 euro per hectare. Sovon probeert nu in beeld te bren gen welk effect de natuurlijke vijand van de ganzen, de vos, iets kan doen tegen de overmacht aan het overigens smakelijke gevogelte. Onder meer in de Bemmelse polder in de provincie Gelderland, zijn vier vossen uitgezet die via een merk om de nek met een camera kunnen worden gevolgd. De organisatie wil weten of de vossen de eieren van de ganzen gaan eten en of op die manier de ganzenstand op na tuurlijke wijze kan worden beheerst. Of de vossen de kippen en de kippe neieren in de polder met rust laat, is nog niet bekend. Er lopen volgens Sovon wel jagers rond en de vrees is dat die niet bepaald letten op het ca meramerkteken. Volgens berekenin gen is er niettemin een schade van een miljoen euro per jaar aan gras en granen gemeld. Het experiment met de vossen wordt gefinancierd door het Faunafonds. Een instelling die gewasschade vergoedt. Vergeer is specialist 'winterganzen'. Ganzen die hier overwinteren en daarna naar hun eigen gebied terug vliegen. Hij weet ook dat er steeds meer overwinteraars met veel plezier en nestgevoel in Nederland blijven. Leuk voor de liefhebber, maar triest voor de landbouwers. Vergeer signaleert dat, naast het toe nemende aantal Grauwe Ganzen, Kolganzen. Rotganzen en Brandgan- zen, de Canadese afvaardiging in op mars is. Een mooie vogel met een lengte van 90 tot 100 centimeter. Fraai getekend met bruingrijze veren, een zwarte hals en kop. een vaalwitte borst, met een zwarte snavel en zwar te poten. Een lust voor het oog, die menige Thoolse boer een slapeloze nacht bezorgt. Het dier broedt in het noorden van de Verenigde Staten, Canada en Scandi navische landen. Maar zo'n duizend broedplaatsen van deze vegetarische alleseters zijn er inmiddels op Sint- Philipsland en de rest van Nederland geteld waar gemerkt wordt dat gan- zenouders en nakomelingen zich de Thoolse planten, het malse gras, de sappige kruiden en de jonge blaadjes van struiken, goed laten smaken. Ver geer: „De Canadese ganzen komen naar Tholen vanuit het gebied Kram mer/Volkerak en van het Markiezaat bij Bergen op Zoom." Veelal, net als de andere soorten die zich in die gebieden beschermd we ten, door de diverse natuurwetten in Nederland. Vergeer constateert eveneens dat. na minstens twintig jaar tellen door vrij willigers van natuurwerkgroepen en verenigingen, dat het aantal winter ganzen zowel op Tholen als landelijk flink toeneemt. „In Tholen misschien wat sterker. Zeker als in het in Noor den van het land flink koud is, dan komen ze van het waddengebied en de polders van Friesland naar het zui den." Tholen heeft, naast de natuur gebieden in de omgeving, ook zoge noemde opvanggebieden. Zoals de Van Haaftenpolder. het zuiden van de Scherpenissepolder en een deel van In het jachtseizoen 2010-2011 werden door de wildbeheereen heid Tholen en Sint-Philipsland 1140 grauwe ganzen overzo- meraars afgeschoten op een gebied van 8328 hectare. Dat ge beurde na ontheffing van de provincie. Ander wild: houtduif 2476, wilde eend 1317, kauw 1146, fazanthaan 886, fazanthen 270, haas 532, zwarte kraai 428, konijn 235, Canadese gans 85, verwilderde duif 8, verwilderde kat 5. reegeit 1. Het aantal vossenburchten bedroeg 13. J y De ganzen in de Priestermeetpolder op de wieken op zoek naar een plek om te eten. de Schakerloopolder. Vergeer: .Zee land heeft een belangrijke functie als opvanggebied." Maar. sust hij de lo kale agrarische sector, „die stromach- tige groei van de aantallen ganzen die we achter de rug hebben, is er wel uit. Zeker bij de winterganzen." Dat betekent dat er ook een einde komt aan de toename van de overzo- merende ganzen, is de verwachting. Hendrik-Jan Ten Cate, voorzitter van de Wildbeheereenheid Tholen en Sint-Philipsland, is er niet gerust op. „De aantallen zijn dramatisch en de schadeafhandeling slecht", consta teert hij. Agrariërs kunnen de schade die ze door wild, of het nu ganzen zijn. zwanen of smienten declareren bij het Faunafonds. „Het Faunafonds heeft vorig jaar 20 miljoen euro aan schadevergoeding uitgekeerd. Maar het systeem om de vergoeding te krij gen, kost 10 miljoen euro. Een foutje in de aangifte en je kunt naar je ver goeding fluiten. En denk er om, het invullen van die formulieren is een boekhouding apart. Een komma ver keerd en weg vergoeding." Ten Cate geeft als voorbeeld een Thoolse landbouwer die op een paar hectare grond graan verbouwd. „Die rekent bijvoorbeeld op een opbrengst van 2000 euro. Maar door die gan zen lijdt hij een schade van 1000 eu ro. Als hij alle paperassen goed in vult, krijgt hij een vergoeding van het Faunafonds. Maar die gaat dan alleen over de gewasschade. Die boer is wel 5 keer per dag gaan kij ken op zijn land om ganzen te verja gen. Die uren en die autokosten zit ten daar niet bij en zijn ook nergens verhaalbaar." Ten Cate schat dat op Tholen dertig landbouwers met die ganzen zitten opgezadeld. „Twintig procent daar van heeft elk jaar veel last van die dieren. Een aantal daarvan is door een gemaakt foutje in de procedure bij het Faunafonds financieel het haasje." Loes Wijsman, woordvoerster bij de provincie Zeeland als het gaat om de afdeling Natuur en Landschap, kan de boeren wat betreft de toename van de Canadese Gans een hart onder de riem steken. ,JDie is niet beschermd en kan dus zonder ontheffing worden bestreden." Het woord "afschieten" neemt ze niet in de mond, maar zo mag het wel. In totaal, vertelt Ten Cate, zijn er on langs op Tholen, met ontheffingen, circa 1100 overzomerende ganzen af geschoten. Ook binnen de Canadese ganzenpopulatie heeft niet elke vogel het overleefd. „Dat afschotaantal is 25 procent van wat er in heel de pro vincie Zeeland een kopje kleiner is gemaakt." De Faunabeheereenheid van Wijs man heeft 19 ontheffingen verleend voor de bestrijding van schadelijk, maar beschermd, wild. Het gaat om een forse samenstelling van uiteenlo pende diersoorten en, zij het aan re gels en perioden gebonden, kunnen worden geschoten en gevangen. Fa zanten, hazen, waterhoentjes, spreeu wen, smienten, grauwe-, kol- en brandgans. Zwarte kraaien. Vlaamse gaaien, eksters, damherten, zowel bokken als hinden en reeën. In Sint-Philipsland zijn intussen zes reebokken en vier vrouwtjes doodge schoten. In Tholen legden drie man netjes- en twee vrouwtjesreeën het loodje. Ook een paar duizend ganzen, smienten, kraaien en kauwen kunnen het hier niet meer navertellen. Ze vra ten van peulvruchten, bieten en inge zaaid gras. Ze ruïneerden delen van peren- en appelboomgaarden en kon den niet van de kersen afblijven. Ter wijl de hoefdieren onder meerde ver keersveiligheid in gevaar brachten. Daarnaast mogen met een ontheffing waterhoentjes uit graan en graslanden Vorig jaar zijn op Tholen en Sint-Philipsland 1386 overzomeren de ganzen afgeschoten. Dat is 27 procent van het aantal in Zee land: 5191Op Tholen ging het om 770 ganzen, op Flupland om 616. Het was iets meer dan in 2010. Toen werden 1140 ganzen gedood (880 op Flupland, 260 op Tholen). Dat was 24 procent van het totale Zeeuwse aantal (4684). In 2008: 1238, ofwel 34 procent op het totaal van 3589, waarvan 1018 op Flupland en 220 op Tholen. In 2007 waren het er 1192 (34%) op een totaal van 3466. Op Flupland 994, op Tholen 198. In 2006 schoten de jagers van de wildbeheereenheid 894 gan zen af (34%) op een totaal van 2590. Op Flupland 776, op Tho len 116. En in 2005 waren het er 561, ofwel 20 procent. Totaal was toen 2722, waarvan 320 op Flupland en 241 op Tholen. worden verjaagd. Vangkooien en slagnetten mogen worden ingezet om spreeuwen uit de kersenbomen te we ren. Een schot hagel is voldoende om de smientenstand te decimeren om te voorkomen dat die zich de buik vol vreten aan kwetsbare akkerbouwge wassen en grasland. Vergeer van Sovon. die zich niet met het beheren van de wildstand bezig houdt maar wel met de tellingen, kan zich voorstellen dat de boeren in de gordijnen vliegen als ze weer een wolk ganzen op hun ingezaaide gron den zien neerstrijken. „Tja. Ze vreten niet alleen in de aangewezen foera- geergebieden en de natuurgebieden. Ze komen op plekken waar ze niet mogen komen en dan vreten ze bij voorbeeld de jonge tarwe op. Die Ca nadese ganzen eten alles wat de pot schaft." Ten Cate vreest echter dat ontheffin gen weinig zoden aan de dijk zetten en gaat zich sterk maken voor aam- passing van de regels. „Op deze ma nier blijft het voor de boeren dweilen met de kraan open. Als Nederland zijn ganzen wil behouden, vind ik dat prima. Maar dan heeft de land bouwsector recht op een fatsoenlijke vergoeding voor de geleden schade. En die vergoedingsaanvragen moe ten gepaard gaan met een sterke ver eenvoudiging van de procedure." In de Schakerloopolder zijn dit jaar 309 grauwe ganzen afgeschoten. In de Stave- nissepolder 207. Deze pol ders scoren het hoogst op Tholen. In totaal werden er 703 in heel Zeeland grauwe ganzen neergelegd. Op Flu pland gaat het om 562 exemplaren, waarvan 196 in de Anna Jacobopolder, en 132 in de Oude Polder. (VOORMALIGE) Heeft u problemen (gehad) met uw contactlenzen? Zoals: comfortklachten, vooral aan het einde van de dag rode of droge ogen onscherp zicht irritatie in veeleisende omgevingen (zoals bij airco, cv, achter een beeldscherm etc.) Recente ontwikkelingen op het gebied van contactlenzen en vloeistof bieden ultiem comfort, zelfs in veeleisende omgevingen. Wij bieden u nu de hans om dit zelf te ervaren! Wij nodigen u uit om deze nieuwe generatie contactlenzen uit te proberen en zelf het verschil te ervaren. De eerste proefleruen krijgt u nu van ons cadeau!' BEN VAN DER HEIDEN zien, zorg 6 horen Halsteren Dorpstraat 1Z8 t.0164-604947 Tholen Markt 8-10 t. 0166-604947 lenzen8benvdhetden.nl www.benvdheiden.nl Vraag naar de voorwaarden. Actie loopt t/m 31 maart 2012. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3