www.ardikeukens.nl Een kladje regen op Woaidaehen mag carnavalspret niet drukken Optocht zet Ter Tolne op de kaart 'In zuipketen kan alles zonder vergunning' Niet Zeeuwen alleen laten opdraaien voor kosten dijken Beheerplan voor Oosterschelde twee jaar langer Prins en nar winnen 11e grote prijs Roosevelt in Groot Pesóöt Waterschap Scheldestromen vindt dat ook in de toe komst de financiering van kustversterkingswerken in Zeeland moet gebeuren op basis van solidariteit. Toetsing Donderdag 23 februari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Rookverbod Boetebedragen De carnavalsoptocht in Groot Pesööt kwam zaterdag traag op gang. Bovendien begon het te miezeren, maar dat mocht de pret niet drukken. Er waren negentien deel nemers: acht enkelingen, paren, vier kleine en zeven gro te groepen. De Prinsenwagen reed voorop maar deed niet mee voor de prijzen. De 20ste editie van de Woaida ehen was een sportieve gebeurtenis waar het publiek langs het parkoers actief bij betrokken werd. Open dak Schoongeveegd Uitslag In de nadere uitwerking van het vo rig jaar afgesloten Bestuursakkoord Water is sprake van een eigen bij drage van tien procent, het project gebonden aandeel. Dit kan op de langere termijn een onevenredig grote bijdrage voor het waterschap betekenen, gezien het grote aantal kilometers (525) aan primaire dij ken en duinen in Zeeiand. Ook is onze provincie dunbevolkt, zodat deze kosten over een gering aantal mensen omgeslagen moeten wor den. Volgens Guiljam van der Schelde van het dagelijks bestuur van Scheldestromen kan dit in de toekomst onevenredig hoge kosten met zich meebrengen. ..De Zeeuwse dijken zijn nu voor het overgrote deel veilig. Maar om ze veilig te houden zullen er na 2030 hogere kosten gemaakt moeten worden. Deze mogen niet alleen op de Zeeu wen afgewenteld worden", vindt Van der Schelde. ..Veiligheid tegen overstromingen is van nationaal be lang. Kostenverdeling voor kustver- sterking moet dan ook plaatsvinden op basis van honderd procent soli dariteit tussen alle inwoners van Nederland." Sinds 1996 wordt elke vijf jaar ge toetst of de dijken in Zeeland vol doen aan de veiligheidsnorm. Zodra een dijkvak onvoldoende sterk is, wordt dit aangepakt. Er is sindsdien veel verbeterd aan de veiligheid van de Zeeuwse dijken. Het Projectbu reau zeeweringen heeft ongeveer 190 kilometer steenbekleding ver sterkt. Daarnaast zijn er in het kader van het hoogwaterbeschermings programma verschillende kustver- sterkingsprojecten uitgevoerd. Uit de toetsing van 2010 bleek dat 75 procent aan de norm voldoet. In middels wordt zestien procent ver sterkt met lopende of geplande ver beteringsprojecten; acht procent voldoet niet aan de norm en voor één procent is nader onderzoek no dig. De Zeeuwse dijken en duinen zijn sterker dan gemiddeld in Nederland. Landelijk voldoet zestig procent aan de veiligheidsnorm, en twintig pro cent niet. „Tot 2030 is er sprake van een nagenoeg vergelijkbaar kosten niveau als nu voor het waterschap", aldus Van der Schelde. „Op de lan gere termijn kan dit anders zijn. om dat we rekening moeten houden met risico's die (nog) niet in geld zijn uit te drukken, zoals versnelde klimaat verandering of het instellen van strengere veiligheidsnormen voor de Nederlandse dijken. Deze risico's kunnen tot substantieel hogere las ten leiden." De provincie Zeeland en de Zeeuw se gemeenten delen het standpunt van het waterschap. Zij hebben dit in een brief laten weten aan staats secretaris Atsma van infrastructuur en milieu. Provinciale staten gaven in december een negatief advies op het deelakkoord water, tenzij de kostenverdeling voor primaire wa terkeringen op basis van honderd procent solidariteit tussen alle Ne derlanders plaatsvindt. De Sprienkhaenen winnen de tweede prijs bij de enkelingen/paren. Rianne Verhees doet mee aan de poepertest van de Plee girls. De wagen van bouwclub Angeschote Wild wint bij de grote groepen. Zeeuwse overheden: financiering op basis solidariteit De leerlingen van de Sint-Anthonius vormen de 'langstepolonaise'. VERVOLG VAN BOETES De uitbaatster ziet liever dat de po litie en Voedsel- en Warenautoriteit zich richten op de zuipketen. „Daar mag en kan alles zonder vergun ning." Bij de invoering van het recht op een rookvrije werkplek (1 januari 2004) maakte de overheid een tijd lang een uitzondering voor de 500.000 werknemers in de horeca. Koninklijke Horeca Nederland, de ondernemersbranche in de horeca, maakte vervolgens met de overheid afspraken die geleidelijk tot steeds meer rookvrije gelegenheden moes ten leiden. De sector wist hier in 2005 en 2006 niet aan te voldoen. Er was pas sprake van een rookvrije ruimte wanneer deze volledig ge scheiden zou worden van de ruimtes waar gerookt werd! Daar konden veel ondernemers niet aan voldoen. Vanaf 1 juli 2008 was roken alleen nog toegestaan in aparte rookhok- ken. Dit beleid leidde tot grote te genstand en bleek in de praktijk niet te handhaven. Het verzet was dan ook groot. Minister van volksge zondheid Edith Schippers kwam daarom op 3 november 2010 terug op het rookbeleid. Ze hief het rook verbod voor cafés kleiner dan ze ventig vierkante meter en zonder personeel op. Controles voor deze horecagelegenheden zijn per direct gestaakt en openstaande boeten in getrokken. Verder is het rookbeleid sindsdien niet veranderd. Eerste overtreding is 600 euro, de bedragen verdubbelen en kunnen oplopen tot 4500 euro. Boetes wor den per overtreding uitgedeeld. In bijzondere gevallen kan de Voedsel- en Waren Autoriteit (VWA) het Openbaar Ministerie inschakelen met een beroep op de Wet Economi sche Delicten. Dat gebeurt als hore caondernemers weigeren het rook verbod toe te passen en twee keer een boete hebben ontvangen. De rechter kan dan maximaal 18.500 'euro boete opleggen, al dan niet in combinatie met een (tijdelijke) slui ting van de onderneming. ARD Het beheer- en inrichtingsplan Oos terschelde loopt in mei af. Maar het bestuur van het nationaal park heeft besloten de werkingsduur met twee jaar te verlengen, gekoppeld aan een nieuw omgevingsplan van de provin cie en aan het beheerplan Natura 2000 Deltawateren van Rijkswaters taat. Daartoe is besloten omdat in het akkoord tussen Rijk en provincies over het overdragen van taken, de be voegdheden rond nationale parken aan de provincies zijn toebedeeld. De toetsing van beheer- en inrichtings plannen komt daarmee toe aan de provincies. Zeeland bereidt momen teel een nieuw omgevingsplan voor, waarin aandacht zal zijn voor de Oosterschelde. En Rijkswaterstaat is bezig met een beheerplan Natura 2000. Allemaal redenen voor het be stuur van het nationaal park om nu geen nieuw beheer- en inrichtings plan Oosterschelde te laten opstellen. Advertentie I.M. Basisscholieren lopen in zelfgemaakte creaties. Niet langer is alleen Oud-Vosse- meer de enige plek op Tholen waar ze carnaval vieren. Ruim 240 leer lingen. leerkrachten en ouders van openbare basisschool Ter Tolne trokken donderdagmiddag in een lange stoet door de Thoolse binnen stad. Het was een bonte mix van kleuren. De afgelopen weken had den de kinderen hard gewerkt aan hun creaties. De carnavalsoptocht werd muzikaal begeleid door blaas kapel de Klienkers uit Oud-Vosse- meer. Motto van dit jaar was: 'Ter Tolne op de kaart". Dat onderstreep te directeur Ewan van der Meer op iedere straathoek. Hij timmerde er met zijn hamer flink op los. Het is de tweede achtereenvolgende jaar dat de basisschool de carnavalsop tocht organiseert. De stoet kon reke nen op een hoop publiek langs de kant van de weg. Snoepjes uitdelen dankzij 'duursaeme' energie, derde plaats bij de grote groepen. Jeroen Vroege op de rollator kan wel een duwtje gebruiken. Op het Polderkoaitjesbal vrijdagavond in de Vossenkuil wordt een act opgevoerd over de rooksportkantineAf en toe werd er ook een rookkanon gebruikt, zodat er een rookgordijn ontstond. Jan Duine van de fotoclub Tholen maakte deze opname voor de controle. De prins en zijn gevolg bezetten alle podiumplaatsen, nadat ze door Mis de Ronde Astrid de Ronde) zijn gehuldigd. Op de dubbeldekker staan burgemeester Nuis en voorzitter Piet Potappel van de Vlooientrappers. Met het motto We maeke 'r un sport van. kon het niet uitblijven. Bijna elke deelnemer of groep had een act bedacht om mensen mee te laten doen. Naomi van Driel met de klei ne fanfare plukte toeschouwers van de stoep om ze muziek te laten ma ken. Ze kregen een fluit, bellen of rammelaar in de hand geduwd: 'Sa- emen muziek maeke is topsport.' De Pleegirls van Toeters en Belle reden met een wc op een karretje om het publiek de poepertest te laten doen. Een knipoog naar de Coopertest die de conditie van een deelnemer meet. Frank Hommel rende als een ling met een wiel over straat: 'Wiel rennen das pas tobsport.' De aftrap van de Waoidahen was dit keer de finish van de wielrenners die streden om de 11e Grote Prijs Roosevelt. Het publiek voor het am bachtsherenhuis hoorde via verslag gever Ivo Slokkers in het peloton en wielrenner Ruud Havermans aan de meet het verloop van de koers. De 34 renners waren gestart op de Gro te Markt in Anna Jacobapolder en 'pasten hun tempo' aan toen ze door Sint Philipsland reden. De tussen- sprint op de Slaakdam werd gewon nen door Pliessie Witte. Op de kas seien in Stavenisse bleef het tempo 40 kilometer per uur. Op de Oester- dam ontstonden drie grote waaiers. Op de Thoolse brug werd de finale ingezet en demarreerden nar Kobus en prins Arjaon d'n Tweeden. Ze bouwden een voorsprong op van 22 seconden, maar het team van Stavoordeó bracht dat terug tot 16 seconden. Met nog twee rondes te gaan door het dorp, bleek de strijd nog niet gestreden. De prins en de nar bleken over de meeste adem en takt te beschikken. Of hadden ze ge woon geluk omdat de koplopers bij het cafetaria de verkeerde afslag hadden genomen? De Prins: „Het was zwaer ja, mar toen ze afgesloge waere. konden m'n de koers naer ons eigen 'and zette." Bij de ceremonie protocollair wer den de winnaars gelukgewenst door Mis de Ronde (Astrid de Ronde). Boer Moppe en Pliessie Witte ein digden ex aequo op de derde plaats. De prins en zijn gevolg klommen in de gereedstaande dubbeldekker naar het open dak waar burgemeester Nuis hen stond op te wachten voor de overhandiging van de sleutel van Gróót Pesööt. Omdat het de twintig ste keer was, had hij een gouden exemplaar meegebracht. Een mooi gebaar, maar een kleine vergissing, want carnavalsvereniging de Vlooie- trappers viert het lustrum pas over twee jaar. Op de 22ste verjaardag, namelijk twee keer elf. De voorbe reidingen ervoor gaan binnenkort van start. De prins stelde zijn gevolg, ut pro tocol, voor. Met de jeugdprinses Robijntje (Robin van der Bocht) en de jeugdnar Marinus. (Marijn van Treijen). De bus was nu de eerste wagen van de optocht. Geen carna valswagen die door de bouwclub Gróót Pesöót is gemaakt. Dat heeft te maken met het opheffen van de bouwclub, zegt voorzitter Piet Pot appel van de Vlooientrappers. „In november is de bouwclub opgehe ven. Er ging veel tijd inzitten. Een aantal van de leden zijn ook actief in de trekkertrek en dat vergt ook veel tijd. De bouwclub is ontsproten uit De Vlooientrappers. Dat is een aparte club geworden. Het is heel jammer dat de bouwclub niet meer bestaat. Er gaat heel veel tijd en energie in zitten. Maar hopelijk dat de jeugd het op gaat pakken." Pot appel zag alweer een eerste aanzet in de wagen van BC Angeschote Wild. Een versierde trekker met een wagen waar een overdekt voetbal veldje en een boksring op was ge maakt: de Vossenkuip. Op de websi te van de bouwclub wordt melding gemaakt van de opheffing. De jury had zijn handen vol aan de creaties die langs kwamen. Omdat er zoveel interactie was met het pu bliek, ging de optocht langzaam. Het publiek viel van de ene in de andere verbazing. Met een simpele woordspeling of het verplaatsen van één letter: We maeke 'r uns port van' (drank). Bas Quist met zijn Sprienk'aenen- hield het bij schöönsprienge of óógsprienke. Voor wie schoon wil de springen werd de straat schoon geveegd, wie óóg wilde springen kan op een plaat met ogen sprin gen. Na de optocht gingen de meeste deelnemers, de vlooien en de luus- jes, naar de Vossenkuil voor het Vlooiebal. Om elf over elf werd de roos geveld. Op de Stasse Mispit waar voor de laatste keer het lied werd gezongen: Me maeke 'r un sport van. Enkelingen/paren (8 deeln.): I. Sanne Vaders en Nina de Gronckel. Samen sterk; 2. De Sprienkhaenen. WK sprienge; 3. Ina Smulders en co.. Me maeke 'r un sport van. Kleine groepen (4 deeln.): 1. Anouk en Morris Duine, Emiel en Anna, Gróót Pesöót schopt 'm erin; 2. fam. Van Hees. Zeeland's Port: 3. 't Opa run team. Vroege r hing ut beter. Grote groepen (7 deeln.): 1. BC Angeschote wild, Me maeke 'r un sport van; 2. Toeters en Belle, de Pleegirls; 3. fam. De Pater, Duursa eme energie. Kinderprijzen. Prins Arjoan de Tweedepries (motto): De sport- girls. Me maeke 'r un sport van; Nar Kobuspries (originaliteit): Na omi van Driel. De kleine fanfare; Boer Moppepries (activiteit onder weg): Sanne Vaders en Nina de Gronckel; Pliessie Wittepries (ex tra): Jessie van Westen en Renske van Hees. De majoretten terug in de optocht. Lamsóörenbokaal (originaliteit): Sint Anthoniusschool. We maeke un sport van de langste polonaise. Juryprijs (motto): BC Angeschote wild. Steun SVB. De Sociale Verzeke ringsbank (SVB) ondersteunt men sen met een persoonsgebonden bud get voor hulp in de huishouding bij hun werkgeverstaken. Dat is een ser vice die de gemeente biedt. Ook voor 2012 heeft Tholen het contract met de SVB verlengd. De SVB biedt ondersteuning bij zaken als het be heer van collectieve verzekeringen en voorzieningen, en geeft budget houders informatie en advies op het gebied van arbeidsrecht. MM'AWMVWMNMMMMHMMMMNMNMMMMMEWIMMiaM Pubercursus. Het Centrum voor Jeugd en Gezin in Tholen organi seert van 27 maart tot 24 april een gratis cursus voor ouders van kinde ren van 12 tot 18 jaar. Meer info op ggdzeeland.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9