'De pindabrand was wel dé brand, dat maak je nooit meer zomaar mee' UK! 'Na ieder ongeval kunnen we ons verhaal doen bij de commandant' 'Friso had altijd minste aandacht van iedereen' Belastingaangiftedoen? Christ van Tilburg DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Roodkapje in De Vossenkuil Donderdag 23 februari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 „De één heeft een tuinslang aan de muur hangen, ik heb een brandweerslang in de tuin Het huis van Gijs Vermaas aan de Gladiolenstraat in Sint-Maartensdijk ademt zijn passie. Zijn tuin is ingericht met oude brandblussers van allerlei makelij, zoals een oude brandweerkraan uit Schiedam en de schuur is versierd met een wandschildering van vlammen. Binnen hangt een schilderij van mensen die naar een brand kijken. Dat de 47-jarige Vermaas bij de brandweer zit, mag duidelijk zijn. Hij viert zijn 25-jarig jubileum als brandweervrijwilliger. Bedrijfscursus Instructeur Klapband Gijs Vermaas heeji 25 jaar uitrukken voor brandweer in geheugen Verrassing Pindabrand New York en Salard Hechte familie Bidden Respect Eerste brand Energy Systems Tholenaar mishandelt Goese automobiliste Illegaal afvaldump Del Campoweg Brandweerman. Welke jon gen droomde er niet van om met een brandweer spuit mensenlevens te red den. Voor Rien van Duur en (44) en Arjan Kempe neers (45) uit Sint Philips land was het meer dan een jongensdroom. Het zit in hun bloed en ging van va der op zoon. Toch was het de afgelopen vijfentwintig jaar bij de vrijwillige brandweer niet alleen maar koek en ei. Rien van Duuren en Arjan Kempeneers kwart eeuw bij brandweer Sint Philipsland Paplepel Toekomst onzeker Informeer vrijblijvend. FB n aa f/r De brandweer is een deel van zijn leven geworden, maar hij zet niet alles ervoor opzij. Zo bestaat de kans dat hij niet op zijn eigen jubi leumfeestje is, want dan is hij aan het werk. „Ik kan niet overal snip perdagen voor opvragen", verklaart Vermaas. Hij heeft maar weinig va kantiedagen, zegt hij, en hij wil er graag nog wat overhouden om op vakantie te kunnen met zijn echtge note Sjaan Vermaas-Guequierre. Normaal gesproken worden jubila rissen op de bindingsavond van de brandweer Tholen, op 24 maart, in het zonnetje gezet. „Maar ik weet nog niet of ik er ben." Toen Vermaas in 1986 uit militaire dienst kwam en bij General Elec trics, nu Sabic, in Bergen op Zoom ging werken, kwam gelijkertijd ook de brandweer in beeld. „Ik volgde een cursus voor operator en daar zat een brandweercursus bij. Er zat na melijk ook een bedrijfsbrandweer bij Sabic." Zo werd hij in oktober van dat jaar brandweerman en een paar maanden later was er een vaca ture in Stavenisse, het dorp waar hij is opgegroeid en toen nog woonde. Vermaas was 22 toen hij solliciteer de bij de blusgroep Stavenisse. Vijf jaar later maakte hij de overstap naar de blusgroep Sint-Maartens dijk. Hij was twee jaar eerder, in 1990 al verhuisd naar die plek. „Maar toen was het nog geen pro bleem als je bij de brandweer in Sta venisse bleef. Na twee jaar kwam er een plekje vrij in Sint-Maartensdijk en ging ik over." Hij kende wel al wat verhalen van de brandweer, omdat zijn oom Rien Moerland er ook bij zat. Hij ging er bij om iets nuttigs te kunnen doen voor de maatschappij, zegt hij. „Mensen helpen. En het is ook wel een beetje hobby." Zijn andere hob by is voetballen. Dat doet hij nog, in het veteranenteam van sc Stavenis se. De brandweer heeft een steeds groter beslag op zijn tijd gelegd. „Toen ik begon was het elke eerste maandag van de maand oefenen. Nu is het bijna twee keer in de week. Ik zeg wel eens gekscherend dat we vroeger even een slang moesten uit rollen en daarna konden we gezellig bij elkaar gaan zitten. Tegenwoor dig moet je veel meer doen en bij houden. Tijden veranderen, je moet meegaan." Inmiddels is Vermaas al zo be kwaam en geschoold dat hij in het team naast manschap ook de functie van bevelvoerder en chauffeur heeft, als dat zo uitkomt. Zijn be roep heeft hij er niet van willen ma ken. „Nee, het is begonnen als hob by en dat wil ik zo houden. Hoewel Als de pieper gaat, gaan alle beschikbare vrijwilligers naar de kazerne. Zijn er minimaal zes man, dan rijdt de brandweerauto weg. Gijs Vermaas is meestal wel op tijd, zegt hij, maar hij heeft ook wel eens naar de achterkant van de auto gekeken, omdat die net wegreed. Er ligt naast zijn bed altijd een trainingsbroek klaar om snel aangekleed te kunnen zijn als hij wordt opge piept. Vervolgens pakt hij altijd de auto om naar de kazerne te gaan. „Eén keer ging ik met de fiets en toen kreeg ik een klap band. Ik kwam een jongen tegen die met het busje van de Spar reed. Die heb ik gevraagd of hij me naar de kazerne wilde bren gen. Mijn fiets heb ik toen aan de kant gezet. We zagen net de brandweerauto wegrijden en toen zijn we er met het Sparbusje achteraan gegaan." Gijs Vermaas met zijn allereerste brandweerhelm uit 1987 onder zijn arm. Die bewaart hij binnen. Het meeste van zijn brandweerverzameling, zoals blussers en slangen, is in de tuin te vinden. het er nu wel bijna op lijkt dat het mijn beroep is, want ik ben instruc teur bij de manschapopleiding van de Veiligheidsregio." Hij leidt nieuwe brandweerlieden op. „Het is een groep van twaalf man, die ik elke dinsdagavond in Goes lesgeef. De stof bestaat uit drie onderdelen: brand, hulpverle ning en gevaarlijke stoffen. Zelf leer ik er ook veel van, want je blijft op de hoogte. Ook vind ik het belang rijk om die jongens enthousiast te krijgen en te houden." Het vak laat hem in elk geval niet meer los. „Het mooiste vind ik om met het groepje, de basis is zes man. het resultaat af te geven waar je elke week voor oefent." Zijn vrouw Sjaan heeft in al die jaren ook al een flinke scheut brandweerbloed door haar aderen vloeien. Ze zit niet bij de brandweer, maar is er wel bij be trokken. Ze is Lotus-slachtoffer en zo kan het voorkomen dat Vermaas zijn vrouw tegenkomt bij een oefen avond van de brandweer. Maar dat heeft hij liever niet. „Dan kun je je spelletje niet meer zo goed spelen." Ook gaat Sjaan altijd mee naar de bindingsavond of als er iets anders van de brandweer te doen is. Ver maas waardeert de betrokkenheid van zijn vrouw. „Als de pieper gaat, weet zij ook nooit wanneer ik terug kom." Angst kent hij niet. „Ik heb het nog nooit meegemaakt dat ik bang was. Je weet dat er dingen kunnen gebeu ren, maar je wordt opgeleid om ze te herkennen. Heel vaak gebeurt er iets dat je niet verwacht. Je moet nooit met een bang gevoel erop af. Dan gaat het niet goed komen." Hij kan het ook niet gebruiken in zijn taak als bevelvoerder. „Ik ben van mezelf heel druk, maar als be velvoerder iets minder." Hij weet niet waardoor het komt. „Als bevel voerder ben jij degene die aangeke ken wordt. Ik geef de opdracht om de slangen uit te rollen en kan mijn aandacht daarna op iets anders rich ten, omdat je weet dat het gebeurt. Als lid van de manschappen weet je dat je zo snel mogelijk de slangen uit moet rollen, daarom ben ik op dat moment veel drukker. Maar of het daardoor komt, weet ik echt niet." Vermaas werkt in ploegendiensten bij Sabic. Zo ligt hij overdag thuis te slapen als hij nachtdienst heeft gehad. Als dan de pieper gaat, wil hij nog wel eens met slaperige oog jes de brandweerauto instappen. Moet hij op dat moment bevelvoer der zijn, of chauffeur, dan is hij me teen bij de les. „Dan is je slaap snel over hoor." Van tevoren weet je nooit wanneer de pieper gaat, maar het is ook nooit bekend hoeveel mensen zich op de kazerne melden. „Het is altijd een verrassing hoeveel er komen. Is het zaterdagmiddag en je denkt dat er dan veel mensen vrij zijn, staan er maar vier man. En op een doordeweekse dag kun je er in eens met acht staan. Maar met vijf blusgroepen op het eiland kan het nooit zo zijn datje niet genoeg men sen hebt." In 25 jaar heeft hij al veel branden gezien. „Bijna alle uitrukken zitten in je geheugen. Er zijn maar enkele waarvan je denkt: heb ik dat ook meegemaakt?" Hij weet er zo een paar op te noemen, ook die waar hij niet is geweest. Woningbranden ma ken nog het meeste indruk op hem. „Een huis in brand is echt niet leuk. Dan heb je niks meer, je bent alles kwijt. Als je dat een paar keer ge zien hebt. weet je genoeg." Thuis heeft hij dan ook zijn maatregelen genomen. ,Jk wil hier geen losse kaarsen in huis. En er zal bij ons geen droger, wasmachine of afwas machine aan staan als we niet thuis zijn." Toen de pindafabriek van Katjang Pedis in Sint-Maartensdijk in brand stond, was Vermaas niet op het ei land. „Ik was in Goes bij de Delta profronde." Hij had kaartjes ge wonnen om mee te rijden in de vip bus. Er zat een heel programma aan vast met een buffet. Mijn pie per mocht ik niet meenemen, die had ik in de auto laten liggen. We zaten net aan het toetje en toen ging mijn telefoon. Dat ik toch wel snel naar Smurdiek moest Jcomen, want daar gebeurde van alles. Ik zei tegen Sjaan dat we moesten gaan. Op de A58 zagen we de rook pluim al, dan weet je snel waar je naartoe moet. Op de Oesterdam ben ik de ladderauto van Goes nog voorbijgereden, zo'n haast had ik- Al rijdend heb ik met mijn telefoon nog een foto gemaakt van de rook, want ik dacht: dit is niet normaal. Ik ben mijn pak gaan halen op de kazerne en naar het industrieterrein gereden, maar daar kon ik geen kant meer op van de drukte. Ik heb halverwege mijn auto maar laten staan en heb de rest gelopen." Hij meldde zich bij de bevelvoer der en ging vervolgens helpen met blussen. Vermaas stond aan de kant van Goedhart aan de Geul- weg. „Het was verschrikkelijk warm. niet normaal zo'n hitte er in dat gebouw heerste." Bang was hij niet. „Wel waren er angstige mo menten. Wat als dat ding gaat klap pen?" Hij vertelt dat er tegenwoor dig altijd goed rekening wordt gehouden met het gevaar van een rookgasexplosie. Dat is ook ge beurd bij deze brand. De wand van de autoshop, aan de andere kant van de fabriek is eruit geblazen. Een 'flash over' heet zoiets, zegt Vermaas. Als hij terugkijkt, was dit wel zijn indrukwekkendste brandweermo ment. „Het was wel dé brand, zeg maar. Dat maak je nooit meer mee, denk ik. Zoiets verwacht je ook niet. Elke brandweerman in Neder land kent de pindabrand." „Er zijn maar weinig vakantieplekken waar ik niet bij de brand weer ben wezen kijken", zegt Gijs Vermaas. Overal waar hij komt, vraagt hij altijd of hij een kijkje in de kazerne mag nemen. Zo ook in New York, drie jaar na het instorten van de Twin To wers. „Ik ben ik de herdenkingsruimte van de omgekomen brandweerlieden geweest. Daar mag je als gewone toerist niet komen. Heel apart als je dat ziet, dat laat je niet zomaar meer los." Een leuke ervaring was het, toen hij een oude brandweer auto van de gemeente Tholen naar Salard in Roemenië mocht brengen, in het kader van de millenniumdoelen. Hij zat twee da gen lang met zes mannen van verschillende Thoolse blusgroe pen in de auto. De situatie in Roemenië is een groot contrast met dat in Nederland. „Ze hadden twee brandweerauto's, maar uit eentje kwam er meer rook dan water." VERVOLG VAN FRISO De Vossemeerder is van plan om de site in elk geval nog enkele maan den online te houden. Hij is geen fan van het koningshuis te noemen. „Maar ik volg het altijd wel als er nieuws over het konings huis is. Ik vind het wel belangrijk om daarvan op de hoogte gehouden te worden." Wie als echte koningshuis kenner kan worden aangemerkt, is Joyce van de Kasteele uit Poortvliet. Zij volgt al jaren de Koninklijke fa milie en schopte het zelfs tot de fina le van de televisiequiz Beste royalty kenner van Nederland, waarin ze het opnam tegen Anne Vader uit Tholen. Laatstgenoemde won de quiz. Van de Kasteele volgt het nieuws over Friso op de voet. Ze was vrij dag aan het werk, ze is onderwijsas sistente op basisschool de Regen boog in Tholen, toen een vriendin haar belde om te vragen of ze het nieuws al had gehoord. De Poort- vlietse keek daarop gelijk op inter net en sindsdien houdt ze alle be richten bij. „Ik kijk elke ochtend naar het nieuws. De hele dag kijk ik steeds op mijn telefoon of er al nieuwe berichten zijn op twitter of op de site van de RVD." Ze weet dat Mabel, de vrouw van Friso, ook een twitteraccount heeft en die ook re gelmatig bijhoudt. „Ik heb een tweet naar Mabel gestuurd om mijn steun te betuigen", zegt ze. Van de Kasteele heeft Friso al een aantal malen gezien en op de foto gezet. Vier jaar geleden, op Konin ginnedag, heeft ze hem even kun nen spreken. „Ik vroeg of hij het naar zijn zin had." Ze denkt er nu over om een kaartje te sturen naar de Koninklijke familie, maar wil eerst de situatie verder afwachten. „Ze denken dat ze aan het eind van de week meer informatie hebben om een diagnose te stellen." Van de Kasteele vindt dat nu wel weer blijkt hoe hecht de familie is. ,Je ziet dat iedereen er diep door is ge raakt. Zijn broers zijn meteen de volgende dag al naar Oostenrijk ge vlogen en nu is prinses Margriet ook naar Salzburg vertrokken. Dat zegt wel wat." Anne Vader studeert journalistiek in Ede en zat in de trein onderweg naar haar ouderlijk huis in Tholen toen het nieuws bekend werd. Zij hoorde het pas bij thuiskomst. Ze schrok ervan. Sindsdien volgt ze net als Van de Kasteele alle berichten. Ze hoorde dinsdag van de website van Neele heeft er 's middags een berichtje op geplaatst. ,Jk wens de koninklijke familie heel veel sterkte toe in deze moeilijke tijd. We hopen en bidden dat de prins weer mag herstellen", heeft ze geschreven. „Ik vind het mooie van zo'n website dat je de steunbetuigingen zo in het openbaar kunt laten zien. Alleen had hij niet alleen voor Zeeland hoeven zijn. Van mij mag iedereen er wat opzetten." Ze heeft er begrip voor dat er op dit moment weinig bekend is over de toestand van Friso. „Ik denk dat we dat moeten accepteren. Ik vind ook dat journalisten hun grenzen moeten kennen. Ze volgen de kinderen van het koningshuis zelfs tot op de piste. Dat gaat te ver. Willem Alexander had ook een aanvaring met een journalist. 'Hebben jullie dan geen enkel respect voor ons?', riep hij. Ik kan me voorstellen dat het niet leuk is om elke keer een leger van jour nalisten te ontmoeten als je het zie kenhuis bezoekt." Vader heeft Friso net als Van de Kas teele op Koninginnedagen gezien. „Ik vind het wel frappant. Daar had hij altijd de minste aandacht van ie dereen. En nu is juist alle aandacht op hem gericht. Je ziet dat het niets uitmaakt dat hij niet meer in de lijn van troonopvolging staat." accountantskantoor administratie-& belastingadvieskantoor Ravelstraat 69 4614 XC Bergen op Zoom tel: 0164 21 10 66 email: christ@vantilburgboz.nl Regelmatig krijgen ze te maken met dodelijke ongevallen. De afgelopen drie jaar was het ieder jaar raak. Het maakt indruk. .Zeker als het om mensen uit je directe omgeving gaat", zegt Kempeneers. „En dat heb ben we maar vaak genoeg meege maakt. Flupland is een kleine ge meenschap. Ons kent ons, je kent het wel." Slachtofferhulp kregen de man nen in de beginjaren na een dodelijk ongeval niet. „Begeleiding? Je bent toch geen watje. Als je bij de brand weer zit, dan praat je daar niet over", zegt Kempeneers. Zo werd er vroeger over gedacht. „Gelukkig weten we nu beter. Na ieder ongeval met (dode lijke) slachtoffers kunnen we ons ver haal doen bij de commandant. Onze vrouwen hebben jaren terug zelfs voorlichting gehad: hoe vang je je man op. De begeleiding is tegen woordig ontzettend goed. Want één ding kan ik je vertellen: het gaat je niet in de koude kleren zitten." Van hoeveel ongevallen en branden Kempeneers en Van Duuren de afge lopen kwarteeuw getuigen zijn ge weest, weten ze niet meer. „Gemid deld zo'n vijftien tot twintig uitrukken per jaar, dus reken maar uit", zegt Van Duuren. Nooit vergeet hij zijn eerste uitruk voor een auto brand. „Dat was 24 februari 1987", zegt hij. „Kijk, hier heb ik het artikel dat in de krant stond." Hij laat een vergeeld krantenbericht zien. Het is één van de vele berichten die hij in de periode van 1987 tot 1992 zorgvuldig heeft bewaard in een rode multomap. „Ik vond 'm afgelopen weekend bij het opruimen van de zolder. Leuk om na zoveel jaar terug te zien." Van Duuren bladert verder door de artike len en roept verschillende keren: .Arjan, Arjan, herinner je deze nog?" Kempeneers knikt en vraagt: „Heb je toevallig (X)k nog dat bericht van die Ceciliawe 0166 - 65 4 g? I 4697RV I 3 35 www.bcofH >int-Annatand mefgysystems.nl Advertentie I.M. Artiest Hakim Traïdia (vooral be kend van Sesamstraat) komt zater dagmiddag om drie uur naar De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Hij vertelt daar zijn versie van het sprookje Roodkapje. De voorstel ling is gericht op kinderen, maar ook geschikt voor volwassenen. Hakim betrekt zijn publiek in het verhaal, samen zijn ze verantwoordelijk voor de afloop. De Algerijnse verhalen verteller zet zijn publiek graag op het verkeerde been en laat zijn fan tasie op volle toeren draaien. Speelt Roodkapje eigenlijk nog wel een rol in dit nieuwe verhaal? En is de wolf echt zo slecht als we denken? Doet grootmoeder nog wel mee? De voorstelling duurt ongeveer een uur en na afloop is er gelegenheid een praatje te maken met Hakim. Kaar ten zijn onder andere verkrijgbaar via de website van de stichting Uit op Tholen. uitoptholen.nl. Een 23-jarige man uit de gemeente Tholen heeft een paar flinke klappen uitgedeeld aan een 31-jarige vrouw uit de gemeente Goes. Dat deed de Tholenaar zondagmiddag op een par keerterrein aan de Lange Achterweg in 's-Heer Arendskerke. De vrouw wilde haar auto op die weg draaien en reed daarvoor het parkeerterrein op. Toen ze achteniit de weg op wilde rij den, zag ze een auto met hoge snel heid naderen. De vrouw besloot te stoppen om deze auto voorrang te verlenen. Op dat moment kwam er een voor haar onbekende man naar de auto gelopen. Toen hij bij haar stond, hoorde de vrouw een harde knal. Het leek alsof de man een trap tegen haar auto gaf. De vrouw stapte uit en kreeg vrijwel direct een kaakslag van de man. Nadat de man haar nog een klap had gegeven, maakte hij zich uit de voeten. Dat lieten omstanders, die de vechtpartij hadden zien gebeuren niet toe. Ze hebben de man vastgehouden totdat de politie ter plaatse was. De agressieve man is aangehouden en overgebracht naar het politiebureau voor verder verhoor. IHlllllH'irailfiri'T1ill'T Aan de Del Campoweg in Sint-Phi- lipsland is tussen dinsdag en woens dag een grote hoeveelheid afval ge stort. Het gaat volgens de politie om dertig kuub. Dat werd aangetroffen ter hoogte van de windmolens. Om dat in het afval asbesthoudend ma teriaal is aangetroffen is de polder weg tijdelijk afgesloten geweest totdat het asbest door een gespecia liseerd bedrijf is afgevoerd. Volgens de politie bestaat de mogelijkheid dat het afval afkomstig is uit de pro vincie Noord-Brabant. De politie zoekt naar getuigen die tussen dins dag en woensdag een vrachtauto met aanhanger gesignaleerd hebben op de Del Campoweg. Advertentie I.M. Arjan Kempeneers (links) en Rien van Duuren laten trots hun nieuwe redschaar zien. auto die door de lucht vloog?" Van Duuren is er zeker van dat hij dat be richt is tegengekomen. En jawel, na enig zoeken heeft hij het boven wa ter. „Dat was spectaculair, hè!", zegt hij. „Die auto reed vol gas door de Schoolstraat, vloog over de Oostdijk en belandde zo dertig tot veertig me ter verder op zijn kop in een tuin. Een man die daar stond te douchen is er wonder boven wonder nog goed van af gekomen." Kempeneers vult hem aan. „Volgens mij ging het om een man die een woedeaanval kreeg na dat zijn vriendin de relatie had ver broken. Zoiets was het, toch?" Van Duuren knikt. Bij ieder volgend kran tenbericht hebben de mannen wel een nieuwe anekdote. „Mexfie tijden wa ren dat." Arjan en Rien kennen elkaar al van kinds af aan. Ze zaten samen bij de jeugdbrandweer en droomden maar van één ding: brandweerman wor den Die droom kwam 1 januari 1987 uit. „Ik volgde Jan van Moort op", zegt Kempeneers. „En Rien trad in de voetsporen van zijn vader." Dat moment is Rien nooit vergeten. „Op oudjaarsavond hebben we de pakken verwisseld." Rien komt uit een echt brandweergezin. Zoals gezegd zat zijn vader bij de pompiers, maar ook zijn twee broers, oom en zwager. „Het is me met de paplepel ingego ten." Ook bij Arjan zit het in de ge nen. Zo zit zijn broer Wim bij de vrij willige brandweer evenals zijn twee zwagers. ,Je moet er een tic van heb ben", aldus Van Duuren. Is er een melding, dan laat Arjan zijn gereedschap vallen, springt op zijn fiets en haast zich naar de kazerne in de Sch(X)lstraat. Dat is vanaf zijn werk (autobedrijf Wolse) via de Ach terstraat grofweg driehonderd meter. Ook Rien is vaak snel ter plaatse. De kazerne grenst bijna aan zijn achter deur. Hoewel hij als beveiliger bij een groot bedrijf in Bergen op Zoom werkt, is hij overdag vaak thuis. „Ik draai veel avond- en nachtdiensten." Voor de twee doorgewinterde brand weerlieden is het keer op keer een uitdaging om als eerste op de kazerne aan te komen. „Daar maken we on derling een sport van", aldus Kempe neers. Op de bluswagen heeft ieder zijn plek. Zo is Arjan sinds jaar en dag één van de vaste chauffeurs. „Als mon teur kreeg ik die functie in mijn schcxmen geschoven", zegt hij. „Maar dat is tegenwoordig wel anders. Nu moet je overal certificaten voor ha len." De twee lieden merken dat het de laatste jaren moeilijker is gewor den om geschikte vrijwilligers te vin den. „Veel mensen uit het dorp wer ken elders", zegt Kempeneers. .JDan kom je automatisch niet meer in aan merking als vrijwilliger." Van Duuren vult aan: Je gezin moet er ook volle dig achter staan. Anders kun je het wel vergeten. Brandweerman zijn is een roeping en kost veel tijd. Het houdt niet op bij die vijftien tot twin tig uitrukken per jaar. Daar vergissen veel mensen zich in. Sommigen zijn drie avonden in de week van huis. Ze ker als je net begint. Dan moetje cur sussen en trainingen volgen." Van Duuren merkt dat het soms knap lastig is om werk. privé en hobby, want dat is het vrijwillig brandweer schap, te combineren. „Er blijft soms weinig tijd over voor je gezin." Naast de wekelijkse oefenavond is Rien ook nog instructeur. Hij leidt jonge brandweerlieden op en toetst hun vaardigheden in de praktijk. Verant woordelijk werk. Hoewel Kempeneers en Van Duuren terug kunnen kijken of vijf entwintig jaar bij de brandweer, be waren ze de mooiste herinneringen aan hun tijd bij de jeugdbrandweer. „Weet je nog dat we auto's in de fik staken op het havenplateau tijdens Koniginnedag", zegt Van Duuren tegen Kempeneers. „Het zag zwart van de rook. Toen kon dat nog. Te genwoordig is dat vanwege allerlei milieumaatregelen niet meer moge lijk." Het blussen van brandjes maakte veel indruk op de twee. Hoe mooi de herinneringen ook zijn. de toekomst is minder rooskleurig. De Veiligheidsregio Zeeland, waar de brandweerkazers onder vallen, moet de komende vier jaar drie miljoen euro bezuinigen. Daardoor dreigt het doek te vallen voor kazernes met personeelsgebrek. Of Sint Phi lipsland met sluiting te maken krijgt is niet bekend. Kempeneers en Van Duuren blijven er nuchter onder. „We kunnen niet in de toekomst kij ken, het is een kwestie van afwach ten", aldus Kempeneers. „In princi pe hebben we nog tien jaar. als de gezondheid het toelaat." i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5