'De Stove heb ik altijd als mijn eigen toko beschouwd' Onscherpe foto's laten meer aan verbeelding van kijker over Wandelroute Stavenisse Stuk wild in de pan? Club oud-Indiëgangers wordt steeds kleiner Marien van Prooijen stopt na 46 jaar met beheer dorpshuis Ganzen tellen Jan van der Kleijn uit Sint-Maartensdijk exposeert in hotel Kom Donderdag 23 februari 2012 3 „Eigenlijk is het een uit de hand gelopen hobby", zegt Marien van Prooijen. Per I maart is hij beheerder af van dorpshuis De Stove in Stavenisse. Na 29 jaar nemen Joke van de Pol en Coby Westdorp het over. „Het zal vreemd zijn en ik zal het missen", realiseert Van Prooijen zich. „Maar er is overal een tijd van." De 65-jarige Stavenissenaar kijkt terug op 46 mooie jaren als dorpshuisbeheerder. Perfectionist Warme eitjes Smoking Playbackshow Linedance Naam Kees Wessels voor wintertocht Extra spitgebieden niet aan de orde Hij wil het zelf geen kunst noemen. Te beladen. Toch exposeert Jan van der Kleijn (20) uit Sint-Maartensdijk zaterdag in hotel Kom. Zijn obsessie voor hoog spanningsmasten steekt hij niet onder stoelen of ban ken. In al zijn werken ko men de strakke lijnen te rug. Ze fascineren hem. „Als ik midden in een elektriciteitsmast naar bo ven kijk, zie ik keer op keer nieuwe dingen." Plusklas Nieuwe betekenis Stemmen van lezers Afstuderen Hobby Vomi peilt mening over regiobijeenkomst Het bestuur van de afdeling Zeeland van de Vomi (ver eniging oud-militairen Indiëgangers) overweegt om de regiobijeenkomsten af te schaffen. Vorige week woens dag peilde het bestuur de mening van de leden op de jaar lijkse bijeenkomst in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Zonder enige horeca-ervaring na men de broers Marien en Bram van Prooijen ooit het beheer op zich van het oude dorpshuis, de 'brak' aan de Poststraat. Ze werk ten in het timmerbedrijf van hun vader. „Dat was in 1966. Maarten Leune en zijn vrouw Pie stopten met het beheer. De gemeente liet het gebouw renoveren. Wij deden het timmerwerk en zeiden spon taan tegen elkaar: laat ons het be heer gaan doen." De broers sollici teerden en werden aangesteld. In De Stove herinnert een foto van de haven vol schepen - aangeboden door Schuttevaer - nog aan de her opening van de vernieuwde barak (een schenking aan het dorp na de Ramp). Het was flink behelpen in het hou ten gebouw, waar het met name in de zomer bloedheet was. Er stond één koelkastje, zodat veel drankjes noodgedwongen lauw geserveerd werden. „De flesjes bier koelden we in met water gevulde teilen. Dat kon toen allemaal, de mensen accepteerden het." De broers had den het druk met bruiloften, zegt Marien. „Ik herinner me jaren dat er in de periode april-december el ke vrijdag een bruiloft was. De mensen kwamen van heinde en ver hier naar toe. Ook bijvoorbeeld veel voetballers van Smerdick vierden hun bruiloft bij ons." De reden is volgens Van Prooijen dat het in die tijd nog zo was dat men sen zelf de spullen (drank, gebak, hapjes e.d.) voor een feest konden meebrengen. Dat veranderde toen Stavenisse in 1983 De Stove aan de Stoofdijk als nieuw dorpshuis kreeg. „Vanaf dat moment moesten de gebruikelijke horecaregels gevolgd worden." Het betekende dat de beheerders alles zelf gingen inkopen, en dat over de wensen tevoren met de klant over legd werd. Marien van Prooijen heeft daarover een helder standpunt: „Als beheerder van een dorpshuis sta je ten dienste van de mensen. Je willigt hun wensen in, voor zover dat ten minste kan. En je laat ieder daarbij in zijn waarde." De Stave nissenaar zegt er bij dat hij een per fectionist is, en dat ook altijd in De Stove heeft uitgedragen. „Ik wil ge lijkwaardig zijn aan een restaurant. En ook qua onderhoud moet het ge bouw er perfect uitzien." Als de re dactie Van Prooijen spreekt, wordt juist de keuken schoongemaakt om dat er een lekkage is geweest. „Ik heb dat meteen bij de gemeente ge meld. Zoiets laat ik niet op zijn be loop. Ik heb het gebouw altijd als mijn eigen toko beschouwd." Over de verhouding met de ge meente, de eigenaar van het ge bouw, is de Stavenissenaar meer dan tevreden. „De samenwerking was formidabel, met ambtenaren op Mooie en bijzondere dingen heeft Marien van Prooijen meege maakt als beheerder van het dorpshuis. Over het hoogtepunt hoeft hij niet lang na te denken: „De viering van 400 jaar Stave nisse in 1999." Van Prooijen en zijn mensen moesten een ontbijt voor 450 mensen verzorgen, en dat serveren op het Van der Lek de Clercqplein. „Dagen zijn we bezig geweest met de voorberei ding en het doorspreken van de taakverdeling met de bediening. Er mocht écht niks fout gaan." Het was stressen, maar alles liep gesmeerd. „We hebben de mensen zelfs van een warm eitje kunnen voorzien." !n de foyer van De Stove hangt een schilderij van het gebouw, gemaakt door Ben van Rooy in het jaar van de opening. alle niveaus. Ik heb nooit proble men gehad. Maar mijn wensen wa ren ook altijd redelijk." Het neemt niet weg dat de beheerder best eens in de clinch lag met de gemeente. ,Jk vocht voor mijn gebouw, zal het ze best wel eens moeilijk hebben gemaakt. Maar wilde ik iets, dan zorgde ik dat het goed onderbouwd was en binnen het budget bleef. En dan kwam het er uiteindelijk ook wel." Toen er stoelen als gevolg van metaalmoeheid gingen breken, duur de het overigens een kleine tien jaar voor er nieuw meubilair kwam. De muziekapparatuur. de aircondi tioning en een deel van de appara tuur in de keuken schafte Van Prooijen zelf aan. „Vroeger mocht je als beheerder geen eigen inventa ris bijkopen, de gemeente wilde het uniform houden in alle dorpshuizen. Een aantal jaren geleden is dat vrij gegeven." De scheidende beheerder stak zich op bruiloften en partijen altijd in smo king. De medewerkers in de bedie ning gingen aanvankelijk in zwart en wit gekleed. De laatste jaren zijn een geel shirt en een blauwe barschort als uniforme kleding gebruikelijk. Van Prooijen benadrukt dat hij in al die ja ren met een trouwe groep mensen heeft gewerkt. .Alleen kun je het niet. We waren op elkaar ingespeeld, hadden aan een half woord genoeg, leder kende zijn taak." Marien kon een feest dan ook best aan zijn mede werkers overlaten. „Meestal was ik er zelf bij. Maar een enkele keer mis te ik een avond, als we op vakantie in Amerika waren. Dan hield ik, hoewel ik wist dat het goed zou komen, tele fonisch contact." Een bruiloft betekent keihard wer ken. maar Marien vond het prachtig om te doen, zegt hij. Het aantal trouwpartijen in de Stove is in de loop van de jaren echter drastisch af genomen. Volgens de beheerder d<x>r verschillende oorzaken. „Er wordt minder getrouwd. Of mensen vinden hun partner buiten het eiland en vie ren de bruiloft elders." De opkomst van alternatieve trouwlocaties, waar mensen eventueel zelf hun spullen kunnen regelen, speelt ook parten. Huwelijksjubilea en verjaardagen worden ook vaak in kerkelijke ver enigingsgebouwen gevierd. Voetbal en schietvereniging hebben hun ei gen clubgebouw. Van Prooijen vindt het jammer, maar heeft er begrip voor. „Het is wel fijn dat De Stove door de hele gemeenschap van Sta venisse wordt gedragen. Iedereen komt er." Ook een uitvaart of her denkingsdienst wordt er af en toe ge houden. Marien en Bram zijn ooit samen met hun vrouwen Nelly en Lenie begon nen. „Nelly heeft niet lang in de be diening gewerkt. Ze komt ook wei nig in De Stove. Regelt thuis alle bestellingen." Bram is gestopt toen hij ziek werd. Al vele jaren is Marja de Haas. die in het timmerbedrijf van Van Prooijen op kantoor werkt, ook zijn rechterhand in De Stove. Op volgster Joke van de Pol loopt ook al heel wat jaren mee in het dorpshuis, en Coby Westdorp heeft er inmiddels eveneens een aantal jaren achter de rug. ,2e kennen mijn werkwijze. Maar dat wil niet zeggen dat ze het op dezelfde manier gaan doen." De EHBO-vereniging is de grootste gebruiker van het dorpshuis, zegt Van Prooijen. In de winter zijn er wekelijks cursusavonden, soms meer dere per week. Op maandagmiddag is er de groep van Meer bewegen voor ouderen, en op donderdagmid dag het welfarewerk van het Rode Kruis. De beheerder zorgt dat het gebouw open is en de verwarming aan staat, serveert de koffie en even tueel een drankje. Daarnaast zijn er incidentele vaste gebruikers, zoals een duikclub uit Leuven die jaarlijks een lezing in De Stove houdt. De sportvis- en water sportvereniging Stavenisse beschouwt het dorpshuis als haar clubgebouw en houdt er de bestuurs- en leden vergaderingen. Stembureau bij ver kiezingen, jaarlijks verkooppunt voor zwemabonnementen, informa tiebijeenkomsten van de gemeente, de sinterklaasmiddag, verenigings jubilea, het gebeurt allemaal in het dorpshuis. „Ook de activiteiten van stichting Actief Stavenisse wil ik noemen. De playbackshow zorgt jaarlijks voor een volle zaal. En de verschillende fototentoonstellingen brachten mensen van heinde en ver naar het dorp." De Rampherdenking in 2003 staat Marien van Prooijen nog helder voor de geest. Naast een speciale tentoon stelling was De Stove het vertrek punt voor een stille tocht naar de be graafplaats, door de sneeuw. „Indrukwekkend. Het liet zien hoe zeer de Ramp nog leeft." Zelf orga niseerde hij, als liefhebber, country- linedanceavonden (voor een kleine groep dansers huurt hij nu nog een oefenruimte). En een aantal keren verzorgde hij tijdens de braderie een terras bij de haven. Uit op Tholen wist het dorpshuis in het verleden te vinden. ..Euterpe heeft hier schitte rende muziekavonden georganiseerd. Maar ze zijn gestopt omdat er maar een handjevol publiek op afkwam." Zo ging het ook met de uitvoering van een toneelgroep uit Domburg. En de stoffen- en kledingverkoopda- gen hielden op door het verdwijnen van de ondernemers. De bezetting van De Stove is in de loop van de jaren teruggelopen, wordt duidelijk uit Mariens verhaal. „Gelukkig is het niet mijn boterham, maar slechts een stukje beleg." Slecht naar zijn zin heeft hij het in de 46 jaren als dorpshuisbeheerder nooit gehad, zegt de Stavenissenaar. En ei genlijk is hij het ook nog niet beu. Maar er is overal een tijd van. Twee jaar geleden gaf Van Prooijen bij de gemeente al aan dat hij op zijn 65ste wilde stoppen. Augustus vorig jaar was het zo ver, maar het vinden van een opvolger kostte de gemeente meer tijd. Na verschillende keren uit stel is het nu dan zover. Volgende week levert Marien van Prooijen zijn sleutels in en kan hij niet langer het gebouw in en uit dat hem zo ver trouwd is. Het zal een vreemde ge waarwording zijn. weet hij nu al. ,Jk zal het echt gaan missen." Vanaf volgend jaar zal de winter tocht van de Oosterscheldestappers in Sint-Maartensdijk worden ver noemd naar Kees Wessels die op 26 januari overleed. Na zijn overlijden hebben de overige bestuursleden de taken opnieuw verdeeld. Wessels was secretaris/penningmeester van de vereniging die mede door hem is opgericht. De functies zijn overge nomen door David Joppe (secreta ris) en Siem Schot (penningmees ter). In februari 2010 werd de eerste wintertocht gehouden. Wessels was de motor achter de vereniging, die groeide naar 70 leden. Zaterdag kan er op vier afstanden gestart worden: 30 km, 20 km, 15 km, 10 km en 5 km. Vanaf half tien in Haestinge. Sportvissers hoeven niet te reke nen op extra gebieden langs de Oosterschelde voor het spitten van zeeaas. Het verruilen van bestaan de voor nieuwe gebieden kan eventueel wel, schrijft de provin cie aan Sportvisserij Zuidwest Ne derland. Dezé federatie behartigt de belangen van zo'n 250 visver enigingen met 141.000 leden in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland. Dit jaar kan er geruime tijd geen zeeaas gespit worden bij de Oes- terdam, door een proef van Rijks waterstaat met een veiligheids buffer. Bij het noordelijke deel van de Oesterdam is gezocht naar een geschikt tijdelijk alternatief, maar daar viel het aantal pieren in de bodem tegen. Zuidwest Neder land heeft de provincie daarom gevraagd, bij Sint-Annaland, Sint Philipsland, de Philipsdam en Ou- werkerk mogelijke spitlocaties te mogen onderzoeken. De provincie wil meewerken, maar nadrukke lijk niet aan het creëren van meer spitlocaties. 'Gezien het belang van de aanwezige natuurwaarden in de Oosterschelde.' Vervangende tijdelijke locaties moeten volgens Middelburg in geografisch opzicht als alternatief kunnen dienen, zo dat bij Ouwerkerk geen proef wordt toegestaan. Wél mag de be langenorganisatie van sportvissers onderzoek doen op de slikken ten westen van Sint-Annaland, de slikken bij Sint Philipsland tussen de Krabbenkreekweg en de Zuid- dijk, en een slikkengebied gren zend aan de Philipsdam. Eventu ele' voorstellen voor vervanging van spitgebieden door andere, ziet de provincie met belangstelling tegemoet. SOVON Vogelonderzoek Neder land gaat komende zomer in op dracht van de provincie Zeeland de overzomerende ganzen inventarise ren. Teldata en wijze van rapporte ren worden afgestemd met INBO in België, en ook wordt er contact ge zocht met de terreinbeherende in stanties. De provincie betaalt SO VON 9268 euro (exclusief btw) voor dit karwei. Van der Kleijn is op zijn slaapkamer druk bezig met het inlijsten van een twintigtal pentekeningen en foto werken voor de expositie. Verwacht geen zorgvuldig uitgewerkte teke ningen die tot in de kleinste details met de werkelijkheid overeenko men. Ook ontbreekt het in zijn wer ken aan kleur. Zijn tekeningen maakt hij met een kroontjespen ge doopt in Oost-Indische inkt op handgeschept papier. Het zijn ab stracte lijnen die in de eerste plaats niet direct doen denken aan hoog spanningsmasten. Toch is dat wel waar Jan zijn inspiratie uit haalt. Hij fotografeert de metershoge pilaren waar hij ze maar tegenkomt. Verschillende soorten en maten heeft hij vastgelegd op de gevoelige plaat. „Deze zijn in België gemaakt in de spookstad Doel, bij de kerncentrale", vertelt Jan. Hij wijst naar foto's te gen zijn muur. „En deze in de Hoek- sche Waard, onder Rotterdam. Ik had geluk dat het mistig was. Dat ver hoogt de sfeer." Jan is drie jaar gele den begonnen met fotograferen. Eerst analoog, later met een digitale camera. De beelden die hij maakt zijn ronduit opmerkelijk en tegen al le wetten van de fotografie in: geen één foto is scherp. Desondanks doet het niet af aan de sfeer die de foto's met zich meebrengen. Ze zijn rond uit mysterieus. Doordat details ont breken, laten de beelden meer aan de verbeelding over. Terwijl hij in ande re foto's juist alleen details laat zien. Een doel met de verzameling beel den had Van der Kleijn in eerste in stantie niet. Totdat hij in september aan de 'plusklas' begon. Een groep waar talentvolle studenten aan het Grafisch Lyceum in Rotterdam hun creatieve brein de vrije loop laten gaan. „We krijgen tijdens de les geen opdrachten. De kunst is dat je die zelf bedenkt", zegt Jan. Hij maakte gretig gebruik van zijn eigen fotocol lectie hoogspanningsmasten. Tiental len schetsen waren het gevolg. Eerst met pen, later geëtst op handgemaakt papier van tien bij vijftien centime ter. De schetsen werden omgetoverd tot bouwtekeningen die de basis vormden voor driedimensionale to rens. Zijn werken luisteren naar de naam 'Distorted Structures', wat zoveel betekent als vervormde structuren. En dat is precies wat zijn tekenin gen zijn. Die naam heeft hij niet zomaar bedacht. Daar schuilt een verhaal achter. „De hoogspannings Geweldig initiatief van oud-dorps- genoot Mattie Letzer om samen met kinderen van de basisschool de Schalm een wandelroute te or ganiseren op 2 februari j.l. door het dorp Stavenisse. Ondanks haar vroege kindherinneringen over de februarivloed, hebben we kunnen lezen (op pagina 9 in de Een- drachtbode van 9 februari -red.) wat een indruk het bij haar heeft achtergelaten, nu kon ze die delen en verwoorden met deze kinderen. Het is zinvol juist kinderen te ver tellen over deze gebeurtenis, ze te betrekken bij de februaristorm die in veel levens nooit verstilt, zeker op Stavenisse niet! Achter Mat- tie's naam staat: gered, achter de naam van 153 dorpsgenoten: ver dronken! Laten we dat nooit ver geten! Nel Gaakeer, Amersfoort. masten heb ik langzaam vervormd en hebben een geheel nieuwe bete kenis gekregen. Zo dienen ze in mijn laatste ontwerpen als woonhui zen of appartementen." Daarom heen bedacht Jan een zelfgeschre ven verhaal dat gaat over een persoon die in de toekomst leeft. In het jaar 2053 om precies te zijn. „Dat was het eerste getal dat in me opkwam", zegt hij. Jan leest een stuk voor. „It's a cold day in no vember. Trees are falling down. People are moving to other places. They live in buildings, connected through wires, they call it the distor ted structures." (Vertaling: Het is een koude dag in november. Bomen vallen om. Mensen verhuizen naar andere plekken. Ze wonen in ge bouwen verbonden door draden. Ze noemen de gebouwen de vervormde structuren.) Hij schreef zijn verhaal bewust in het Engels. „In die taal kan ik meer gevoel overbrengen. Het communiceert fijner." Bij de opening van de expositie geeft Van der Kleijn naar alle waarschijnlijk heid een voorproefje uit zijn zelfge schreven verhaal. Het hele proces van foto en schets tot bouwwerk is vanaf zaterdag 25 februari twee maanden lang te zien in hotel Kom aan de Markt in Sint- Maartensdijk. Daar maakt hij zijn debuut als kunstenaar. Al neemt Jan het woord 'kunstenaar zelf niet in de mond. Zo ziet hij zichzelf nog lang niet. Zijn eerste expositie vindt hij best spannend. „Ik weet niet wat ik kan verwachten." Voor de ope ning heeft hij al een stuk of honderd uitnodigingen de deur uit gedaan. Veel studiegenoten, vrienden en fa milie. Een kwart heeft al bevestigd te komen. Van der Kleijn is niet bang dat mensen zijn werk mis schien niet kunnen waarderen. Hij wil laten zien dat er meer is dan na tuurgetrouwe olieverfschilderijen of landschapsfoto's. Het exposeren kost hem veel tijd. Tijd die Van der Kleijn eigenlijk niet heeft. Hij is druk bezig met zijn af studeeropdracht, het ontwerpen van promotiemateriaal vooreen festival. Daarvoor moet hij in totaal negen tien producten ontwerpen, zoals een logo, affiches, website en toegangs kaartjes. „Op die manier toon ik aan dat ik het grafisch ontwerpen be heers." Jan heeft er een flinke kluif aan. Naast de expositie en de afstu deeropdracht, moet hij ook nog au ditie doen voor de kunstacademie. Want dat is wat hij wil na zijn afstu deren. „ik heb onlangs een portfolio samengesteld met eerder gemaakte wérken", zegt hij. ,Je moet echt be wijzen dat je talent hebt. Ze nemen je namelijk niet zomaar aan." Hij spreidt zijn kansen over drie acade mies: de Willem de Kooning Acade mie in Rotterdam, de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht en The Royal Academy of Art in Den Haag. Die laatste heeft zijn voorkeur. „Vol gens mijn docenten nemen ze mij overal aan. Ik weet het niet. Voorals nog is het even afwachten." Jan wil de autonome-beeldende kunstrich ting (beeldhouwen, fotografie, teke nen. schilderen) in. Niet dat hij kun stenaar wil worden, althans niet om zijn dagelijks brood mee te verdie nen. Hij ziet voor zichzelf meer een toekomst weggelegd als grafisch ontwerper. ,Je moet realistisch zijn", zegt hij. „Hoeveel kunstenaar kunnen nu daadwerkelijk leven van hun kunst. Het is een utopie te den ken dat je daar rijk mee kunt wor den. Natuurlijk lukt het een enke ling, maar wie zegt er dat ik dat ben." Ervaring in de grafische wereld deed hij op bij Id4U in Tholen. Daar maakte hij reclamemateriaal en ge boortekaartjes. „Ik heb er veel ge leerd, maar dat wferk is voor mij te commercieel. Bovendien kan ik er te weinig mijn ei in kwijl. Ik zie mezelf liever werkzaam voor een culturele instelling. Een museum bijvoor beeld. Daar heb ik meer vrijheid." Doordat Jan druk bezig is met afstu deren en exposeren, heeft hij geen tijd voor een volwaardige bijbaan. ,Af en toe deel ik in Rotterdam flyers uit voor het Centrum Beeldende Kunst. Maar echt veel verdien ik daar niet mee. Soms wel vervelend, want ik heb een aantal kostbare hobby's." Muziek is zijn grootste passie. Jan is een fervent verzamelaar van lp's en cassettebandjes. „Ik luister veel naar ambiente. dat is een muziekstroming, voortgekomen uit de synthesizer- popmuziek eind jaren zeventig, begin jaren tachtig. Het is muziek waar ik helemaal bij weg kan dromen. Het is bovendien een inspiratiebron voor mijn tekeningen." Grote bekende bandnamen kom je in zijn muziek collectie niet tegen. Jan zoekt naar 'obscure bands', bekend onder een kleine schare muziekliefhebbers. Da gelijks zoekt hij het internet af op zoek naar nieuwe bands. „Wekelijks download ik vijf tot zes nieuwe al bums. Allemaal legaal, hoor. De ar tiesten van wie ik muziek luister stel len hun nieuwe platen vaak gratis beschikbaar. Vind ik het wat. dan kcx)p ik het." Zijn collectie omvat en kele tientallen langspelers. Imposan ter is zijn digitale collectie op de computer. Die bestaat uit enkele tien duizenden nummers, goed voor we kenlang muziek. .Zonder muziek kan ik niet werken. Zowel onder het leren als bij het ontwerpen." Jan van der Kleijn houdt zaterdag om drie uur een officiële opening van zijn expositie in hotel Kom aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Er waren veertien aanwezigen, waar van vijf leden van het bestuur. De spoeling wordt steeds dunner. Sinds de laatste bijeenkomst, vorig jaar, overleden drie oud-strijders. „Er zijn te veel afvallers," zegt secreta ris J. Kloet. „Drie man minder bete kent eigenlijk zes personen minder want ze kwamen met hun echtgeno te." Het gaat om Henk Verkerke uit Scherpenisse, Kees v.d. Klooster uit Sint-Annaland en Leen van Haaften uit Stavenisse. Volgens Kloet besef fen de leden dat het lastig is om voor een steeds kleiner clubje oud militairen een zaal te huren. „Het is nog niet besloten, maar misschien was het de laatste keer. Als er geen regiobijeenkomsten meer worden gehouden, dan komt er één voor de hele provincie in Goes." Zover is het echter nog niet. benadrukt de se cretaris. „Het was wel het belang rijkste gespreksonderwerp." De jongste oud-Indiëgangers zijn 82 jaar. Als de bijeenkomst voortaan in Goes wordt gehoudendan zal Adri Lindhout (84) uit Scherpenisse van de partij zijn, zegt hij. „Ik ben het wel van plan, bij leven en welzijn." Dat de bijeenkomsten zouden wor den opgeheven zat er volgens hem wel in. „Het zat er zachtjesaan aan te komen. Er vallen er steeds weg. Ik verwacht dat het de laatste keer is geweest." Op de bijeenkomst in Haestinge werd een minuut stilte in acht geno men voor de overledenen. Zoals gebruikelijk opende voorzit ter FJ. Smoorenburg de middag en werd er een verloting gehouden. Jan van der Kleijn haalt zijn inspiratie voor zijn kunstwerken uit muziek waar meesten nog nooit van gehoord hebben. De schrijver Jeroen Quist van het artikel in de Eendrachtbode van vorige week als reactie op eerder geplaatste ingezonden stukken over het 'teveel aan reeën op Tho len en Sint-Philipsland', voelt zich persoonlijk aangevallen en in de verdediging gedrukt. Dat kan de ervaring wel zijn, maar is abso luut niet nodig, het kan wel lastig zijn hoe om te gaan met kritiek en andere meningen van uit een an dere invalshoek. Dat er wildbeheer moet zijn is geen discussie. Het zou organisa ties van jagers sieren zich hard te maken voor een betere wetgeving richting verantwoord en even wichtig wildbeheer. Meestal moe ten er eerst maatregelen genomen worden tegen (vermeend) overlast door wild door de overheid, maar vaker is het besluit: meteen af schieten. Regelmatig zijn er misstanden in de jacht (zoals het uitzetten van tam wild voor schietplezier. bijvoeren op verkeerde plaatsen waardoor overlast ontstaat, ille gaal jagen op concurrenten van de jagers etc.) waarna organisaties (bijvoorbeeld de KNJV) zich laf distantieert van de uitwassen in plaats van resultaatgevende actie te nemen. Het is een feit dat er mensen zijn die voor hobby en plezier, kansloze en weerloze die ren afschieten, waar dan ook, (jachttoerisme). De laatste alinea van het artikel is tekenend, het plezier van de jager staat centraal en een lekker stuk wild in de pan. Helaas voor de hobbyjager, er zijn ook mensen die er anders tegenaan kijken, al dan niet ondersteund door wc- eend onderzoek. Dierenleed? Ach... het zijn toch maar beesten, als ik er maar plezier aan beleef. Dominique du Fossé en R. van Driel (Partij voor de Dieren Zeeland).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3