LABO BAL 'De rokers krijgen geen boete, dat is nog wel het kwalijkst' Schilderij met gedicht ds. Stoutjesdijk siert voortaan gemeentehuis Tholen AUTOSCHADE? Nuis staat stil bij ongeval Friso Hart voor zorg Negen bekeuringen voor Thoolse cafés en horecaondernemers Neele wil steunbetuigingen met website bij Friso brengen Thoolse winkeliers tegen meer koopzondagen in Bergen Donderdag 23 februari 2012 68e jaargang no. 15 Zielstra neemt afscheid van SVRZ Schap komt kijken naar halte en dijk Woensdag biddag Negen cafés en horecagelegenheden in de gemeente Tholen zijn vrijdagavond beboet voor het niet naleven van het rookverbod. Inspecteurs van de Voedsel en Wa renautoriteit voerden de controles samen met de politie uit. De boetes varieerden van zeshonderd tot twaalfhon derd euro. „Het is wel heel makkelijk: boetes uitschrij ven op carnavalsavond. Dan heb je altijd prijs", aldus José van Houte van De Vossenkuil. Tweede keer Joyce van de Kasteele stuurt tweet naar Mabel Zijn website was maandag nog maar een paar uur in de lucht en hij had al 1500 'unieke' bezoekers. Kees Neele uit Oud-Vossemeer heeft blijkbaar een behoefte aange boord die onder mensen leeft. Hij heeft een website ge maakt om steunbetuigingen aan prins Friso te kunnen ui ten. Niet alle bezoekers plaatsen een berichtje, maar na een paar dagen hebben meer dan 350 mensen dat wel al gedaan. Kaartje sturen Proteststichting krijgt 350 handtekeningen Driehonderdvijftig Tholenaren, waaronder winkeliers, medewerkers en inwoners, verzetten zich tegen het plan om meer koopzondagen te houden in Bergen op Zoom. Ze hebben het bezwaarschrift van de landelijke stichting Tegen Verruiming Zondagopenstelling (STVL) onderte kend. Die is tegen het besluit van de Bergse gemeente raad om 52 koopzondagen toe te staan. Deze week Burgemeester kreeg godsdienstles van Vossemeerse predikant voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Burgemeester Nuis stond zaterdag tijdens het carnaval in Oud-Vosse- meer even stil bij het ongeval van prins Friso. Boven op de dubbel dekker in de Raadhuisstraat zei de burgemeester namens het publiek dat toekeek, medeleven te betuigen met de prins, prinses Mabel, hun kinderen en de rest van de Konink lijke familie. „We wensen hen sterkte toe en hopen op een spoedig herstel." Ernst en luim lagen er dicht bij elkaar, want daarna ging hij over tot de orde van de dag en dat was het overhandigen van de sleutel van de gemeente aan prins Arjaon d'n Tweeden. De prins van Grööt Pesööt was er blij mee: „Een driewerf 't is wrêêd." Joost Zielstra uit Kapel Ie neemt per l mei afscheid als directeur van de Thoolse vestigingen van zorgorgani satie SVRZ. Hij verruilt zijn werk plek in Tholen na 6,5 jaar voor een nieuwe uitdaging. De 46-jarige Ziels tra wordt directeur van een zorgin stelling in Capelle aan den IJssel. „Ik was niet bezig met een vertrek. Puur carrièrematig wilde ik mijn klus in Tholen afmaken, maar deze baan kwam op mijn weg", verklaart hij. Zielstra doelt daarbij op de groot schalige verbouwing in Ten Anker. „Hier hoor je bij de grote groep SVRZ. nu kom ik op eigen benen te staan en word ik zelf de eindverant woordelijke in een kleiner concern. Daar werken ongeveer 250 mensen." Het lijkt hem leuk om in een totaal andere omgeving, met een andere be volking aan de slag te gaan. Toch heeft hij moeite met afscheid nemen. „SVRZ loslaten, is mensen loslaten. Dat is niet mijn sterkste kant." Dagelijks bestuurslid Sophie van 't Westeinde van waterschap Schelde- stromen komt naar Tholen om te kijken naar de bushalte bij het Ste nen Kruis aan de Postweg in Tholen en de Gorishoeksedijk in Scherpe- nisse. PvdA-raadslid Henk Nieu- wenhuis had vragen gesteld aan b. en w. over de bushalte, die zou on veilig zijn voor scholieren. Hij kreeg antwoord dat het niet zo'n vaart zou lopen. Daar is hij het niet mee eens. „Vooral tussen half vijf en half zes staat er soms groepen scholieren om over te stappen. Ik ben er op geattendeerd door een au tomobilist." Chris Koopman, lid van het algemeen bestuur van het waterschap, kaartte het nogmaals aan bij het dagelijks bestuur. Zelf vroeg hij aandacht voor de slechte staat van de Gorishoeksedijk. Om dat er ook campings aan liggen, wordt de dijk druk bereden en dat levert volgens hem onveilige situ aties op. Twee jaar geleden zijn de scheuren en oneffenheden gemaakt. De protestantse kerken op Tholen en Sint Philipsland vieren de laatste dag van deze maand - woensdag 29 fe bruari - biddag voor gewas en ar beid. Er zijn dan 's morgens, 's mid dags en 's avonds kerkdiensten. De meeste winkels en postkantoren, de christelijke basisscholen en het Cal- vijn college zijn dan gesloten. Lande lijk wordt biddag pas woensdag 14 maart gehouden, maar de Thoolse re gel is de laatste woensdag in februari Eens in de vier jaar hebben we een schrikkeljaar en eens in de 28 jaar zijn er vijf woensdagen in de maand februari. De vorige keer was dat in 1984, de volgende keer in 2040. Diep van binnen had ze altijd al een zorghart, maar pas na 22 jaar is Ed- wina Hage uit Sint-Annaland echt op haar plek. Ze heeft haar werk in de keuken van zorgcentrum De Schutse verruild voor dat van zorgassistente. Nu kan ze nog uitgebreider zorgen voor de bewoners. Onlangs vierde ze haar 25-jarig dienstverband in het zorgcentrum. De bewoners van zorg centrum Ten Anker in Tholen gaan een grote renovatie tegemoet. Het is de afronding van een verbouwing die eerder al op de begane grond heeft plaatsgevonden. Het doel is eenper soonskamers voor iedereen. Lees meer hierover in onze zorgbij- lage vanaf pagina 13. Rokers moeten buiten bij een paal staan, tot ergernis van José' van Houte, uitbaatster van De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Ze kreeg een prent voor het niet naleven van het rookverbod. De uitbaatster van het Vossemeerse dorpshuis was één van de negen ho recaondernemers die een prent kreeg voor het schenden van het rook verbod. „Welgeteld zaterdag om half twee 's nachts tijdens het Polderkoaitjesbal", zegt Van Houte. „Een heel jaar zie je ze niet. Makke lijk hoor." Het is die avond vanwe ge carnaval met ruim tweehonderd bezoekers 'topdruk' in het dorps huis. Of er stiekem gerookt wordt, kan José die avond niet controleren. Te druk. „Het is ook niet nodig. Ro ken is in De Vossenkuil verboden. Dat staat buiten op de deur." Asbak ken staan er niet op tafel. „Toch zijn er altijd mensen die de regels over treden en stiekem een sigaret opste ken. Daar ontkom je niet aan. Zeker niet wanneer mensen een glaasje te veel op hebben. Los daarvan is het bijna niet te controleren. Gasten verbergen hun sigaret achter een biertje en doven hun peuk in een leeg glas. Zo gaat dat." Als de inspecteurs van de voedsel- en warenautoriteit om half twee 's nachts binnenlopen en rokend pu bliek zien, schrijven ze een boete van 600 euro uit. „Dat was even slikken. Zeker omdat ik er alles aan doe om het te voorkomen." De con troleurs waien volgens Van Houte met drie man sterk. „Of er politie bij was weet ik niet. Ze waren in burger." Een rookhok heeft het dorpshuis niet. Rokers moeten buiten bij een paal staan, tot grote ergernis van Van Houte. „Niet echt een visite kaartje voor het dorpshuis. Boven dien erg ongezellig", vindt ze. Het is het gevolg van een gemeentelijk besluit. Zij gaven tijdens de bouw van het dorpshuis geen toestem ming voor een rookhok. „En dat ter wijl het rookverbod toen al van kracht was. Volgens de gemeente zou het leiden tot oneerlijke concur rentie ten opzichte van de overige dorpshuizen." Van Houte betwijfelt dat en baalt van het besluit. „Een simpele maatregel kan dit soort situ aties voorkomen." Maar nog meer frustreert het haar dat mensen wil lens en wetens het verbod negeren. „Rokers krijgen geen boete, dat is nog wel het kwalijkst aan heel het verhaal", zegt ze. Over eventuele maatregelen heeft José al nage dacht. „Een beveiligingsbureau in schakelen is een optie. Maar dat kost geld. Bovendien is het niet echt sfeerbe vorderend." De Vosmeerse uitbaatster hoeft de boete niet alleen te betalen. Diezelf de avond, na het binnenvallen van de inspectie, heeft een groep feest gangers een kartonnen doos neerge zet waar mensen geld in konden storten. Daar hebben veel bezoekers gehoor aan gegeven. Het resultaat: een slordige honderdvijftig euro. „Dat medeleven doet me goed", al dus Van Houte. Eerder die nacht was café-restaurant Hof van Holland in Tholen de spreekwoordelijke sigaar. „Even na elven komen er een man en vrouw binnenlopen en vragen of ik me wil legitimeren", zegt Marja van Dijke, eigenaresse van het café aan de Kaaij. Het is die avond druk, ruim zestig man in de bruine kroeg. Be zoekers roken er volop, ook buiten het rookhok. „ik wist gelijk: dat zit niet goed.", zegt ze. Het is niet voor het eerst dat de Thoolse horecaon- derneemster een prent krijgt voor het niet naleven van het rookbeleid. Daarmee komt voor haar het boete bedrag uit op 1200 euro. Ondanks het rookverbod, dat sinds 1 juli 2008 van kracht is in de horeca, gaan de asbakken bij Hof van Hol land iedere avond na tien uur op ta fel. „Dat doe ik voor de gezellig heid", zegt Van Dijke. „Welke cafébaas stuurt zijn klanten nu naar buiten. Dan zit ik hier met een leeg café. Dat werkt toch niet. Boven dien heeft er nog nooit een klant te gen me gezegd dat ie last heeft van de rook." Hoezeer de Thoolse uit baatster het rookverbod de grootst mogelijk onzin vindt, wil ze niet nog eens betrapt worden. Na twee boetes moet je tijdelijk je deuren sluiten. Dat kan ik me.simpelweg niet permitteren." De asbakken ko men bij Hof van Holland niet meer op tafel. Van Dijke betreurt het. „Het is al zo lastig om in deze tijd je hoofd boven water te houden. Ho pelijk kost het me geen omzet. Maar ik vrees er voor." Ook in Poortvliet bij café 't Cen trum hebben de controleurs van de warendienst een kijkje genomen. Daar was uitbaatster Jenny Goud zwaard de lieden net te snel af. Ze was getipt door een collega-hore caondernemer over de komst van de inspecteurs. „Meteen heb ik al le asbakken van tafel gedaan en moest iedereen zijn sigaret do ven." Terwijl de rooklucht nog na drukkelijk aanwezig was in het café. ontkwam Goudzwaard aan een boete van 600 euro. „We wa ren echt net op tijd." Goudzwaard vindt de controle ronduit belache lijk. „Ze helpen de horeca op deze manier om zeep. Als het zo door gaat moeten er nog veel cafés de deuren sluiten. Roken, dat hoort er gewoon bij. Zeker in een bruin café." ZIE VERDER PAGINA 9 „Er was sinds vrijdag, toen Friso het ongeluk had gehad, best al wat informatie te vinden op internet over het nieuws. Nergens vond ik de mogelijkheid voor mensen om hun medeleven te betuigen." Neele zette maandagmiddag om twee uur de website zeelandsteuntprinsFri- so.nl online. Het is de bedoeling dat Zeeuwen er hun steun aan de Ko ninklijke familie uitspreken. De toe stand van Friso.de tweede zoon van koningin Beatrix, is al enkele dagen onzeker. Hij werd vrijdag tijdens het skiën buiten de piste in Oosten rijk bedolven onder een lawine en ligt sindsdien buiten bewustzijn in het ziekenhuis in Innsbruck. Neele, die sinds acht jaar een inter netbedrijf heeft en daarom de moge lijkheid heeft zelf in korte tijd een website te bouwen en te beheren, zegt louter nog maar positieve reac ties gehad te hebben. Zijn e-mail- adres en telefoonnummer staan ook op de site. „Sommige mensen vin den het een leuk en mooi initiatief." Daar krijgt hij wel mailtjes over. „Bellen doen mensen niet zo snel. E-mail is laagdrempeliger." Neele doet het niet voorde complimenten; hij wil dat mensen een bericht ach terlaten op de site. „Ik controleer ze allemaal", zegt hij. „Ik ben er sinds maandag wel elk moment van de dag mee bezig." Toch uiten mensen in sommige berichten wel kritiek. Zoals bijvoorbeeld dat de christelij ke Koninklijke familie op zondag gaat skiën en ondanks de omstan digheden de vakantie door laat gaan. En een ander bericht: 'Was maar lekker thuisgebleven.' Het gros van de bezoekers onderschrijft waarschijnlijk wel de reactie van ene JW. die blij is dat hij zijn be richt kwijt kan: Tk zoek al even naar deze mogelijkheid. Mabel ik wens je veel sterkte, ik leef met je mee.' Er komen niet alleen berichten van Zeeuwen, waaronder ook veel Tho- lenaren, op de site. „Ik heb een paar Duitse berichten en eentje van ie mand uit Groningen. Die was door kennissen uit Zeeland gebeld over dit initiatief." Neele is nog aan het nadenken wat hij met de reacties gaat doen. „Ik wil de steunbetuigingen toch graag bij Friso brengen. Maar ik ben er nog niet over uit hoe ik dat ga doen." Ook is hij bezig met het ont wikkelen van nieuwe elementen voor de website. „Ik ben nu in on derhandeling met een bedrijf zodat mensen een echte kaart naar Friso kunnen sturen, kosteloos." ZIE VERDER PAGINA 5 Volgens Dammis de Geus, woord voerder van de STVL, betekent het elke zondag openstellen van de win kels in Bergen op Zoom zware con currentie voor de middenstand in Tholen. Die heeft het volgens hem toch al zwaar te verduren. Uit Tho len stad kwamen 150 handtekenin gen binnen van winkeliers en inwo ners. Daarbij zitten volgens De Geus ook mensen die om principië le redenen tegen koopzondag zijn. Bakkers, slagers en groentewinkels zijn volgens de stichting de dupe van verruiming van de koopzonda gen. „Het kost kleine winkeliers de kop", zegt De Geus. „Zij zien hun omzet op maandag en dinsdag met vijftien tot twintig procent dalen." Jorien Hage van kledingwinkel Hage Baby mode-Textiel denkt dat het alle maal wel meevalt. „Op koopzonda gen gaan mensen vooral recreatief winkelen", zegt ze. ,Jk vraag me af of winkeliers er nou daadwerkelijk veel meer door verkopen." Hage ver wacht niet dat zij iets in haar omzet gaat merken als de winkels in Bergen op Zoom iedere zondag open gaan. ,J3e petitie heb ik niet ondertekend. Wel ben ik principieel tegen open stelling van winkels op zondag." Annemarie Slimmens van Inema Mode uit Tholen heeft de petitie voorbij zien komen in een e-mail, maar heeft er net als Hage niets mee gedaan. ZIE VERDER PAGINA 2 Marien van Prooijen stopt met beheer dorpshuis Stavenisse a Gijs Vermaas uit Sint- Maartensdijk kwart eeuw bij de brandweer Jan van der Kleijn exposeert met tekeningen en foto's in hotel Kom EN VERDER... Windmolens Nee hoopt op 200 bezwaren tegen onroerend- zaakhelasting Regen mag carnavalpret op Woaidaehen niet drukken GENIALE MENSEN ZIJN ZELDEN ORDELIJK, ORDELIJKEN ZELDEN GENIAAL Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Mevrouw T. de Rijke uit Breda heeft de gemeente Tholen een schilde rij geschonken met daarop een gedicht van de uit Oud-Vossemeer af komstige ds. J J. Stoutjesdijk. Burgemeester W. Nuis, die de schilde ring gisterenmiddag in ontvangst nam in het gemeentehuis, verraste de schenkster met de mededeling dat hij de predikant heeft gekend. „Op de Nassau HBS in Breda heb ik godsdienstles van hem gehad." Kon ik maar terug naar het begin een droom van zoveel later. Er was geen veiligheid zo groot als daar, waar het land rondom be dreigd werd door het water. Die dichtregels schreef de in 1914 in Oud-Vossemeer geboren Ko Stout jesdijk neer, een duidelijke verwij zing naar het eiland waar hij van daan kwam. Hoewel de bakkers zoon al op zijn veertiende naar kostschool in Nijmegen werd ge stuurd en daarna in verschillende plaatsen studeerde, kwam hij altijd graag terug naar zijn geboortedorp. Ds. Stoutjesdijk overleed in 2005 in Breda, de stad waar hij vanaf 1951 had gepreekt in de Grote Kerk. Na zijn emeritaat schreef hij gedichten en gaf in eigen beheer ook enkele boekjes met verhalen uit. „Daarin heb ik zijn liefde voor het eiland ontdekt", zei burgemeester Nuis. In één van de boekjes zijn de illustra ties van de hand van Dammis Baan, een klasgenoot van de burgemees ter. Was het voor Nuis een verrassing toen hij ontdekte wie Ko Stoutjes dijk was, voor de levenspartner, de zoon en de schoonzus van de predi kant was het net zo verrassend om de herinneringen van de burge meester te horen. ,Jk woonde toen in Etten-Leur. Maar ik heb ds. Stoutjesdijk wel eens een enkele keer op de kansel zien staan. En te rugkijkend kan ik zeggen dat het toen eigenlijk al een poëtische man was." De schilderes Nella Lucas uit Lage Zwaluwe, een nichtje van mevrouw De Rijke, liet zich door een aantal van Stoutjesdijks gedichten inspire ren. „Intuïtief zocht ik ze uit, ze raakten me. Bij het schilderen voel de ik me dienstbaar aan het gedicht, het woord, en dat was een andere manier van werken dan ik gewend was", legde ze uit. Wim van Bra bant, een vriend van de overleden predikant en mevrouw de Rijke, ging dieper in op de betekenis van het gedicht 'Kon ik maar terug', wat volgens hem „in al zijn een voud een juweeltje is. Het is poëzie van een dominee, maar geen domi neespoëzie." Ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag schonk mevrouw De Rijke het door haar nicht gemaakte schilderij aan de ge meente Tholenzodat er een tastba re herinnering aan ds. Stoutjesdijk op zijn geboortegrond zou zijn. De burgemeester bedankte haar harte lijk namens het gemeentebestuur. Bij de overhandiging was naast de schenkster, de kunstenares en het echtpaar Van Brabant de zoon Je roen van de overleden predikant aanwezig, alsmede de in Oud-Vos semeer wonende schoonzus A. Stoutjesdijk-de Wilde. Mevrouw De Rijke rechtsen de burgemeester tonen het door Nella Lucas (links) gemaakte schilderij met daarop een gedicht van Ko Stoutjesdijk. -B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1