Zorgcentrum De Schutse HEBRON voor mensen met dementie Gevolgen afbraak pgb merkbaar 'Wat je zelf kan, doe je ook zelf' Verzorgings- en verpleeghuiszorg Kleinschalig wonen Hospice Thuiszorg Huishoudelijke Hulp (Wmo) Welzij ns activiteiten Zorgrestaurant in Nieuwerkerk heeft nog enkele plaatsen beschikbaar STICHTING ZORGVERLENING Meer weten? Neem contact op of kom langs voor een kennismakingsbezoek Tel. (0118) 67 66 78 Huiselijke reformatorische omgeving Individuele begeleiding in kleine groepen Familie en bekenden zijn welkom Ruime kamers in fraai historisch pand Voorzieningen in Nieuwerkerk op loopafstand EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 23 februari 2012 Huib Dorst: 'Mensen raken regie over eigen leven kwijt' „ledereen behoudt de zorg die hij nu heeft", verzekerde staatssecre taris Marlies Veldhuijzen van Zanten duizenden ongeruste mensen die van een persoonsgebonden budget (pgb) gebruik maken. Bij dagactiviteitencentrum De Schutse in Oud-Vossemeer weten ze in middels beter. Locatieleider Huib Dorst ziet de toekomst van de zorg alles behalve rooskleurig tegemoet. Indicatie Bezuinigen Cliënten Gors wonen in de Annewas in Sint-Annaland Open dag Kwaliteit F.M. Boogaardweg 10 4697 GM Sint Annaland Tel: 0166658600 Fax: 0166658699 E-mail: info@schutsestannaland.nl Web: www.schutsestannaland.nl van de Gereformeerde Gemeenten in Zeeland HKZ' www.stichtingzorgverlening.nl Streeploos Of het leuk is in de Annewas? Kees Moerland kan wel wat herinne ringen ophalen. De bewoner van de woonvorm van Gors denkt aan Sinterklaas, waarbij hij verkleedkleren van zolder haalde en zich als zwarte piet verkleedde. En aan pepernoten strooien. Ja, zo kan hij nog wel even doorgaan. Hij en zijn medebewoners laten maar al te graag zien hoe ze aan de Annewas in Sint-Annaland wonen. Want ze zijn trots op hun eigen plekje en alles wat ze daar leren. 16 Zijn bewoners en deelnemers aan de dagbe steding maken veelvuldig gebruik van het per soonsgebonden budget. Hiermee kopen ze zelf de zorg in die ze nodig hebben. Nu de Tweede Kamer eind vorig jaar heeft ingestemd met de bezuinigingsplannen van het kabinet, dreigt de zorg te versoberen. Zo gaat het CIZ (Centrum in dicatiestelling zorg) minder scheutig om met het verstrekken van zorgindicaties. Dit centrum be oordeelt of mensen recht hebben op zorg, en zo ja hoeveel zorg en welke zorg. Was het aanvragen van een indicatie voor een kind met het syndroom van down voorheen geen enkel probleem, nu neemt zo'n aanvraag veel meer tijd in beslag. „Als zorginstelling moet je kunnen aantonen dat een cliënt de geleverde zorg ook daadwerkelijk nodig heeft. Krijgt ie mand een zorgindicatie, dan is dat niet meer zoals voorheen voor onbeperkte tijd. Het CIZ verstrekt tegenwoordig nog voor een halfjaar tot een jaar. Ook het budget is in de regel lager dan voorheen. Mensen krijgen minder te besteden en kunnen niet altijd de zorg inkopen die ze gewend waren." Voor zorginstellingen als De Schutse betekent dat een terugloop van het aantal deelnemers aan (dagbestedings-)activiteiten. Dorst merkt vooral een daling in kindergroep 'Kapiteintjes'. Daar is het aantal kinderen in een jaar gedaald van zes naar drie. De aangescherpte maatregelen vragen anderzijds meer flexibiliteit van ouders of verzor gers van kinderen met een beperking. Zij moeten op zoek naar alternatieven. krijgen toekend. Ook de inkomsten zijn bij de zorginstelling verminderd. „Met vijf tot tien pro cent", zegt de locatieleider. „Tegelijkertijd moeten we vanwege allerlei certificeringen wel aan het kwaliteitsniveau blijven voldoen. En dat terwijl de inkomsten dalen." Dat betekent meer druk op de ketel. „Blijven de inkomsten dalen, dan heeft dat een direct gevolg voor de kwaliteit van de zorg. Dan ontkom je niet aan het vergroten van de groepen." Vooralsnog is daar geen sprake van. De Schutse in Oud-Vossemeer is een financieel gezonde in stelling, zegt Dorst. -Het dagactiviteitencentrum verkeert in de luxepositie dat het niet alleen af hankelijk is van overheidsbudgetten. Zo kunnen zij vanuit hun gereformeerde achterban rekenen op giften en gelden uit fondsen. Wel frustreert het Huib Dorst dat het kabinet zo eenvoudig de kwaliteit van de zorg in het ge drang brengt. „Mensen met een pgb raken hun flexibiliteit en regie over hun eigen leven kwijt. Terwijl de overheid dat juist jarenlang heeft gesti muleerd." Reden dat het kabinet bezuinigt zijn de alsmaar stijgende ziektekosten. Zo stegen de kosten uit de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten) van 13 miljard euro in 1998 naar 25 miljard in 2011. Die wet dekt onverzekerbare gezondheids risico's en zorg geleverd door onder andere ge handicapteninstellingen, psychiatrische inrichtin gen en hulpmiddelen als rolstoelen en rollators. Steeds meer mensen zijn hiervan gebruik gaan maken. Los van de vergrijzing, waardoor het ge bruik fors toenam, vond misbruik plaats van pgb's. Zo werd het budget te pas en te onpas gebruikt voor het betalen van zorg die voorheen door mantelzorgers zoals familie en vrienden werd ver leend. Mede om die reden wil het kabinet stren ger toezicht op het verstrekken van pgb's, om de kosten zo beperkt mogelijk te houden. Jani. Marco lacht erom, maar geeft haar wel gelijk. Dorst merkt de gevolgen van de bezuinigingen. Hij krijgt verhalen te horen van ouders waarbij het soms erg lang duurt voordat ze een budget m ■^ORG '150" '9001' De vierjarige Mark Hoogendijk uit Krabbendijke (links) en Stephan de Jong (11) uit Scherpenisse maken gebruik van de dagbesteding in de Schutse in Oud-Vossemeer. Er zijn in totaal drie kinderen op de afdeling Kapiteintjes. Alle bewoners hebben hun eigen dagindeling. De meesten hebben werk via een dagbeste ding. Zo werkt de 49-jarige Bram Steenpoorte in de buitendienst van de gemeente Tholen. En hij heeft veel hobby's, zoals zwemmen en dansen.Thuis, in de groepsruimte, vindt hij het leuk om mee te helpen met het bereiden van de maaltijden. Leidster Kora Polderman licht toe dat de cliënten ook zoveel mogelijk worden gestimuleerd zelfstandig te zijn. „Wat je zelf kan, doe je ook zelf. Zoals boodschappen doen, op tandartsbezoek gaan of naar de fitness." Jani Pleune werkt in de huishoudelijke dienst van de Annewas. De bewoners poetsen met haar mee, voor zover ze dat kunnen. Ze is en thousiast over het werk. „Ik vind het contact met de bewoners heel erg leuk. Het is echt een eyeopener. Soms ben ik verrast over wat ze kunnen. Zoals Marco. Die had laatst zijn ramen Elke bewoner gaat zoveel mogelijk zijn eigen weg en heeft steun aan de leidsters als dat no dig is. Zo luistert Jacqueline Leunis graag naar muziek. Christelijke liedjes vindt ze heel mooi, zoals van Remco Hakkert. Als ze opnoemt wat ze verder leuk vindt, BZN en K3, gaan haar ogen glimmen. Hoewel de cliënten ervoor kunnen kiezen om bijvoorbeeld in hun eigen appartement te eten, wordt er veel samen gedaan in de groeps ruimte. Dat moet cliënten liggen. Daarom wordt er altijd wel gekeken of iemand in de An newas past. „Je krijgt ook ondersteuning als je het moeilijk vindt om met anderen om te gaan", zegt Sijnen. De Annewas opent haar deuren tijdens de open dag van de zorg op 17 maart. Belangstel lenden kunnen tussen elf en vier uur een kijkje komen nemen. En zien of Bram Steenpoorte zijn meer dan 1000 stukjes tellende puzzel al af heeft. s Leidster Maya Bungener, Marco Roggeband, Bram Steenpoorte, Kees Moer land, Jacqueline Leunis en vrijwilligster Ria van t Hof (zittend v.l.n.r.). Achter de bank staan huishoudelijke hulp Jani Pleune en leidsters Leny Seinen en Kora Polderman (v.l.n.r.). Op dit moment wonen er elf cliënten met een verstandelijke beperking in de Annewas. Ze hebben allemaal hun eigen appartement. Leidsters Leny Seinen vertelt dat er ook een lo geerplek is en dat er ook cliënten zijn die niet aan de Annewas wonen, maar wel aanschuiven tijdens de maaltijden. Twee cliënten wonen zelfstandig, dat wil zeggen dat ze een eigen voordeur hebben. Zo woont Marco Roggeband in een huis aan de Hoenderweg. Alle bewoners krijgen ondersteuning vanuit Gors. In het geval van Marco is dat ambulante ondersteuning. Lenie Seinen legt uit dat de cliënten van de Annewas heel divers zijn. „We hebben hier echt een regiofunctie, terwijl er andere locaties van Gors vaker gespecialiseerd zijn in bijvoorbeeld alleen maar mensen met autisme." gezeemd. Vrijwel streeploos. Doe dat maar eens na. Ik heb er echt met bewondering naar staan kijken. En hem uitgebreid gecomplimen teerd natuurlijk." De leidsters werken aan de ontwikkeling van de cliënten. Zo was Marco's moeder verbaasd over zijn huisvlijt. „Toen hij nog thuis woonde zei hij vaak, dat doet mijn moeder wel", zegt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 16