ZORG IN DE GEMEENTE 'Bewoners zeggen vaak dat ik mijn beroep heb misgelopen' Zangavond VERANDERINGEN IN DE WET MAATSCHAPPELIJKE ONDERSTEUNING gemeente Tholen Keukenassistente van Schutse Edwina Hage stapt over naar verpleging Donderdag 23 februari 2012 EENDRACHTBÓDE, DE THOOLSE COURANT 13 Nieuwe functie GEMEENTE THOLEN Een kapotte bril en een litteken op haar hand. Maar daarnaast hele goede herinneringen. Dat heeft Edwi na Hage-Goedegebuure overgehouden aan 22 jaar werken in de keuken van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. Drie jaar geleden maakte de 42-jarige Sint-Annalandse de overstap naar de verpleging en werd zorgassistente. Ze is na 25 jaar nog lang niet uitgekeken op De Schutse. Sterker nog, ze ziet nog kansen om te groeien. Ze wil verder leren om helpende te worden. Puntmesje Per 1 januari 2012 is de Wet maatschappelijke ondersteu ning, ofwel de Wmo, gewijzigd. Dit heeft onder andere gevol gen voor de huishoudelijke hulp, de regiotaxi en de invoering van het zogenaamde compensatiebeginsel. In onderstaand artikel zijn de belangrijkste veranderingen op een rijtje gezet. COMPENSATIEBEGINSEL HUISHOUDELIJKE HULP EN ZORG WIJZIGINGEN REGIOTAXI www.tholen.nl dy is inmiddels 13 en gaat naar de middelbare school, waardoor alleen dochter Melissa (10) tij dens de middagpauze nog thuis is. Een paar jaar geleden ontstond bij Edwina de wens om iets op de afdeling te kunnen bete kenen. Maar er was steeds geen plek. „Er kwam een nieuwe functie om druk weg te nemen bij de zorgmedewerkers: zorgassistente. Toen heb ik gelijk gesolliciteerd. Het bevalt uitstekend. Ik heb nu lekker contact met de mensen. Bewo ners zeggen vaak dat ik mijn beroep heb misge lopen. Dat ik het eerder had moeten doen." Ze vindt het werk totaal anders dan in de keuken. „Het is een hele andere wereld. Ik ben nu alleen, je werkt meer op je eigen. In de keuken sta je constant met een groep. Daar werken ongeveer negen man." Als zorgassistente werkt ze 's morgens en 's avonds. Ze begint 's morgens met het brengen van thee of pap naar de bewoners. Alleen die op de eerste etage, want Nieuwlandje, dat is haar afdeling. „Voor sommigen smeer ik boterham men. Daarna ga ik helpen met bedden opmaken en de bewoners aankleden en haren kammen." Om tien uur gaat ze met de koffiekar langs. „Het andere personeel assisteer ik als dat nodig is. Soms help ik ook bij het wassen van bewoners. En 's avonds met het op bed leggen, steunkou' sen uittrekken en tanden poetsen." Het is pittig werk, zegt ze, maar ze geniet ervan. „Sommige mensen vertellen alles tegen je." Ook dat ze al 25 jaar op haar eigen dorp kan werken, vindt ze een plus. „Ik zou niet uit De Schutse weggaan." „Ik wil alle avonden werken, behalve op woensdag. Dat is mijn zan- avond", zegt Edwina Hage. Ik zit in de dameszanggroep Kir Royal. Ze is al vijfjaar, vanaf het begin, lid. Ook zit ze in de activiteitencommissie van voetbalclub WHS. Haar kinderen zijn allebei keeper, Jordy bij de C2 en Melissa bij de D-meisjes. Als het even kan gaat ze naar een wed strijd of training kijken. Ze voelt zich een echte Sint-Annalandse: „Ik doe graag overal aan mee. Destijds heb ik ook meegewerkt aan Het Spektakel. En binnenkort doen we met het koor mee aan het be nefietconcert voor StavoorDó." GEMEENTEHUIS THOLEN: Hof van Tholen 2 j 4691 DZ Tholen Telefoon: 0166 - 66 82 00 E-mail: gemeente@tholen.nl OPENINGSTIJDEN GEMEENTEHUIS Iedere werkdag geopend Van 9.00 uur tot 12.30 uur: vrije inloop van 12.30 uur tot 16.30 uur: hal van het gemeentehuis geopend, dienstverlening op afspraak Edwina kijkt terug op een hele leuke tijd in de keuken. Toch heeft ze er spijt van dat ze niet eerder voor de verpleging heeft gekozen, jaren geleden, toen ze nog op school zat. Het liep an ders. „Ik kwam altijd bij de familie Aarnoudse thuis. Die hadden een groot gezin, ze waren met zijn achten. Ik vond het altijd gezellig om daar te zijn." Ze werd weekendhulp in de keuken van het zorgcentrum op aanraden van Henk Aar noudse. Die was destijds hoofd keuken. Zo be gon ze op 6 september 1986 als keukenassisten te. „Henk was in de keuken mijn baas. Later is hij manager facilitaire dienst geworden." Al na een paar maanden, in januari 1987, kwam ze voor een volledige werkweek in dienst. „Mijn interesse lag op dat moment wel in de keuken", verklaart ze. Bovendien kwam er een plekje vrij. „Het was in de keuken wel heel hard werken. Alles moest op tijd klaar zijn. We bereidden bij voorbeeld de maaltijden voor voor tafeltje-dek- je en moesten opscheppen voor de afdelingen. Ook was het om de beurt de tafels dekken in het restaurant, mensen vragen wat ze willen drinken en wat ze willen eten." In de keuken zelf Edwina Hage heeft 22 jaar in de keuken van de Schutse gewerkt. hield Edwina zich niet bezig met het koken op zich. „We assisteerden alleen. We moesten bij voorbeeld wel helpen puree te maken en groen ten uitscheppen. Maar poetsen hoort er ook bij in de keuken." Wel heeft ze wat 'oorlogswonden' overgehou den aan haar hectische keukentijd. „Ik heb me zelf een keer gesneden toen ik met een punt mesje de hartjes uit de witlof haalde. Er moesten vier hechtingen in." Ze heeft er een litteken van een paar centimeter aan overgehouden in haar linkerhand, het gedeelte tussen duim en wijs vinger. Haar andere ongelukje gebeurde in de haast. „Ik houd van opschieten, opschieten, op schieten en doorwerken." Dat pakte niet goed uit toen ze met de verbouwing van de keuken bezig waren en de scharnieren uit de koelkast deur hadden gehaald. „Ik trok de koelkastdeur open en kreeg hem op mijn gezicht. Bril kapot." Ze kan erom lachen. „Verder ben ik nooit ziek geweest." Het voordeel van het werk in de keuken was dat ze 's middags altijd vrij was. „Ik moest 's morgens om zeven uur beginnen en werkte tot 's middags drie uur." Zo was ze altijd op tijd thuis als de kinderen uit school kwamen. Haar schoonmoeder paste altijd tussen de middag op. Ze is een paar jaar geleden overleden. Nu doet Edwina vaak een beroep op haar eigen ou ders als ze onverwacht moet werken. Met haar huidige werktijden is ze namelijk altijd 's mid dags vrij, maar als er calamiteiten zijn moet ze wel eens invallen. „Als ik mijn ouders niet had gehad, had ik het geen 25 jaar vol kunnen hou- den"rzegt ze dankbaar. "Kla haar huwelijk met Ard Hage, inmiddels 20 jaar geleden, ging ze minder werken: 28 uur. Nu ze zorgassistente is, werkt ze 18 uur en is ze drie avonden in de week weg. „Het voordeel is dat ik nu ook tussen de middag thuis ben." Zoon Jor- Het contact met de bewoners is het leukste in de functie van zorgassistente, vindt Edwina Hage. Zo brengt ze koffie bij de bewoners, zoals hier bij mevrouw Feleus-Everaers. Het compensatiebeginsel houdt in dat het te bereiken resultaat uitgangspunt moet zijn, en niet de voorziening die getroffen wordt. Bijvoorbeeld: iemand moet in een schoon huis moet kunnen wonen. Of het moet mogelijk zijn dat iemand mensen kan ontmoeten en sociale contacten kan onderhouden. Dit re sultaat kan bereikt worden vanuit verschillende mogelijkheden. Van de mensen zelf en vanuit zijn of haar omgeving mag de gemeente, indien mogelijk, een eigen inbreng verwachten. Als de mogelijkheden van iemand niet toereikend zijn, zorgt de gemeente voor een voorziening. Voordat iemand een aanvraag indient, zal eerst een aanmelding voor een ge sprek plaatsvinden. In dat gesprek wordt nagegaan wat er precies aan de hand is en hoe een beperking of probleem het best is op te lossen of te compense ren. Als u niet in staat bent uw huishouden te verzorgen, kunt u zich hiervoor aan melden bij de gemeente. Een mede werker van de gemeente, de Wmo-con- sulent, kijkt samen met u naar wat u zelf nog kunt en waar u ondersteuning bij nodig heeft. Tenslotte is het van be lang dat u zo lang mogelijk zelfstan dig kunt blijven wonen. Op basis van dit gesprek kan de conclusie zijn dat de gemeente hiervoor een compensa tie moet bieden door het toewijzen van huishoudelijke hulp of huishoudelijke zorg. Huishoudelijke hulp U komt in aanmerking voor huishou delijke hulp als u uw huishouden zelf kunt organiseren. Dat wil zeggen: u kunt bijvoorbeeld zelf afspreken met uw hulp in de huishouding over het tijdstip waarop deze komt en de werk zaamheden die moeten worden uitge voerd. X Huishoudelijke zorg U komt in aanmerking voor huishou delijke zorg als u uw huishouden niet meer zelfstandig kunt regelen of als er naast het huishouden ook voor uw kinderen moet worden gezorgd. Dit be tekent dat u bij de organisatie van uw huishouden wordt ondersteund door een verzorger die volgens een werk schema werkt. U kiest zelf of u deze hulp of zorg in natura of in de vorm van een persoons gebonden budget ontvangt. Hulp/Zorg in Natura Kiest u voor hulp in natura dan be slist u zelf van welke zorgaanbieder u een hulp in de huishouding of een huishoudelijke zorg wilt ontvangen. U krijgt vervolgens een hulp of verzorger toegewezen. De zorgaanbieder neemt bovendien alle administratie uit han den, zoals de loonbetaling, en zorgt bij ziekte of verlof van de hulp of verzor ger voor vervanging. Een persoonsgebonden budget (pgb) Het geldbedrag wat u van de gemeen te ontvangt, kunt u gebruiken om uw eigen huishoudelijke hulp of verzorger in dienst te nemen, bijvoorbeeld een kennis, een familielid etc. De hulp of verzorger is dan in dienst van u. Dit le vert meer vrijheid op, maar ook meer werk. U moet bijvoorbeeld zelf afspra ken maken over het huishouden, zelf de administratie verzorgen en zelf zorgen voor vervanging in het geval van ziekte. Voeren van een huishouden Bij het voeren van een huishouden is het noodzakelijk dat men normaal ge bruik kan maken van de woning waar over men beschikt. Indien deze woning door beperking(en) van de bewoner(s) niet meer geschikt is, zal het verhuizen naar een geschikte woning als eerste optie bekeken worden. Verhuiskostenvergoeding Voorheen kon men hiervoor eventu eel aanspraak maken op een zoge naamde verhuiskostenvergoeding. Als oudere personen willen/moeten verhuizen naar een seniorenwoning, komen zij niet meer automatisch in aanmerking voor een verhuiskosten vergoeding. Als al langere tijd te zien is dat oudere personen (moeten) ver huizen naar een geschikte woning, wordt geen compensatie geboden. Als er sprake is van een situatie waar bij de verhuizing niet te voorzien was, kan men eventueel wel in aanmerking komen voor een verhuiskostenvergoe ding. Per 1 januari 2012 zou een tariefmaat regel worden ingevoerd worden voor deelname aan de Regiotaxi, waarbij een inkomensgrens zou worden ge hanteerd. Hierbij zou een hoog tarief gehanteerd worden als personen een inkomen hadden van anderhalf keer het sociaal minimum. Rechter Deze maatregel gaat niet door. De hoogste rechter in Nederland heeft namelijk op 19 december 2011 uit gesproken dat de wet het toepassen van een inkomenstoets niet toestaat. Op grond van nadere bestudering van deze uitspraak en op advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten is besloten deze maatregel defini tief te laten vervallen. Een andere ge- nomen maatregel blijft wel van kracht. Die houdt in dat pashouders per jaar niet meer dan 2000 km tegen het lage tarief kunnen reizen. Stand van zaken Op dit moment wordt onderzocht of er alternatieven zijn om de kosten voor de Regiotaxi omlaag te brengen, waarbij ook het principe van compensatie wordt toegepast. Deze nieuwe maatregelen zullen niet voor 1 augustus 2012 wor den ingevoerd. Pashouders zullen hier over binnenkort een brief ontvangen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 13