'Van Franeker richting Dokkum zat ijs vol windwakken, scheuren en hobbels' Emergo verliest, maar kan koploper aardig bijhouden Houte Koersballen Thoolse Kaylee Heijnen Brabants springkampioen met pony Kohvie Thoolse korfballers staan vierde in zaalcompetitie vijfde klasse Geen loon naar werken voor Smash in wedstrijd tegen Never Despair Slager favoriet voor damtitel Jongeren leren taartje versieren Jubileum AVC met oud-leden Donderdag 16 februari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Karei en Robin van Turnhout schaatsen samen deel van Elfstedentocht Historie Emergo verloor zaterdag in Meulvliet met 12-16 van Keep Fit '70 3 uit Roosendaal. Een terechte uitslag, zegt trainer Hans-Peter de Jong. „Maar ik vind dat we het best redelijk gedaan hebben tegen de koploper." Na twee kampioenschappen in de zesde klasse koos de korfbal club uit Sint-Maartensdijk er voor om het in de zaalcom petitie een niveau hoger te proberen. In poule R5F staan de rood-zwarten momenteel vierde. Droom Rammegors Geen voldoening Monsterscore Reserves interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Tafeltennissers uit Sint-Annaland lijden nederlaag Jeugd Hij vergeet ze nooit meer. De woorden die Wiebe Wieling, voorzitter van de vereniging De Friesche Elf Steden, woensdagavond uitsprak. Karei van Turnhout uit Oud-Vossemeer kon wel door het ijs zakken toen hij hoorde dat 'de tocht der tochten' niet doorging. Vijftien jaar keek hij uit naar een derde Elfstedentocht. Het mocht niet zo zijn. Toch liet hij het er niet bij zitten. De Elfstedentocht, of op z'n Fries Alvestêdetocht, werd voor het eerst in 1909 gereden en is sindsdien vijftien maal verreden. De laatste tocht vond in 1997 plaats. De tocht, die zoals de naam al zegt langs elf steden voert, wordt met de wijzers van de klok mee geschaatst en begint in de Friese hoofdstad Leeuwarden. Met uitzondering van de jaren 1933 en 1941. Tegenwoordig is de route als volgt: Leeuwarden, Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker. Dokkum en de finish op de Bonkevaart in Leeuwarden. De tocht gaat al leen door bij een ijsdikte van minimaal 15 centimeter. Vanwege de beperkte capaciteit van kanalen en kluunplaatsen is het aantal deelnemers dat mee kan doen beperkt. Hef aantal ligt rond de 16.000. In 1986 voerde de vereniging De Friesche Elf Steden een ledenstop in. Die werd ingesteld omdat het aan tal rijdende leden (toen 20.566) het aantal beschikbare start plaatsen overtrof. Sindsdien kunnen alleen leden met een start kaart deelnemen. Deze worden bij loting verdeeld. Marnix Somers (met de bal) en Jaco Rip zijn voor Emergo in de aanval. Het zag er dit jaar zo veelbelovend uit. Een vorstperiode van bijna twee weken, waarbij het kwik soms zakte tot wel twintig graden onder nul. In vijftien jaar was de Elfstedentocht nog nooit zo dichtbij. Met man en macht veegden vrijwilligers en mili tairen de sneeuw van het ijs en pre pareerden het elfstedenparcours. Het mocht allemaal niet baten. De ijsdik te bleef op veel plaatsen onder de vereiste vijftien centimeter. En met het intreden van de dooi was zondag de kans op een zestiende Elfsteden tocht definitief verkeken. Terwijl de Friezen het besluit van de Friesche Elf Stedencommissie moe ten verwerken, staat Karei donder dagochtend met zoon Robin op het ijs. In Friesland wel te verstaan. Op de Zwette. de waterverbinding tus sen Sneek en de Friese hoofdstad Leeuwarden. Klaar om te beginnen aan de monstertocht. Na het horen van het slechte nieuws besloten ze hoe dan ook naar Friesland te gaan. Wie weet moeten we straks wel weer vijftien jaar wachten, zei Karei de avond ervoor tegen zijn zoon. Van Turnhout liet zijn droom bovendien niet zomaar afpakken. Hij moest de tocht rijden, zo goed en kwaad als het kon. Met een rugzak vol boterhammen en sportdrank begonnen vader en zoon in zuidelijke richting aan de bijna tweehonderd kilometer lange schaatstocht over natuurijs. Voor Ro bin de eerste keer. Zijn vader had de officiële tocht eerder gereden: in de winters van 1986 en 1997. „Een on vergetelijke ervaring. Vertrek in de vroege ochtend. Het winterzonnetje langzaam zien opkomen. Het ge knars van het ijs. Machtig." Hoe anders was het begin van déze tocht. Geen volk langs de kant, geen sponsoring. Op een enkele verdwaal de schaatser na helemaal niets. „Het ijs lag er ook nog eens minder bij." Hoewel de eerste twintig kilometer met de wind in de rug richting Sneek zonder problemen verliepen, weten Karei en Robin nu waarom de rayon hoofden van de Friesche Elfsteden- vereniging een streep trokken door de tocht der tochten. „We zijn niet door het ijs gezakt. Maar wat was het op sommige plekken slecht. Daar had je met geen mogelijkheid met 16.000 man overheen kunnen gaan. Om nog maar te zwijgen van alle toeschouwers die tijdens zo'n tocht ook nog op het ijs staan. Dat had le vensgevaarlijke situaties opgele verd." Vanwege de slechte kwaliteit van het ijs, en op aanraden van diverse Frie zen, besloten vader en zoon het zuid westelijk deel van de route richting Sloten. Balk, Stavoren. Hindeloopen en Workum links te laten liggen. „Tot IJlst, een dorpje net onder Sneek, was de kwaliteit van het ijs goed. Daarna werd het zienderogen minder." De Van Tumhouts zetten koers richting het westen, naar Bols ward. Te doen, maar niet meer dan dat, concludeert Karei achteraf. De tocht werd er vanaf dat moment niet beter op. „Het ijs zat van Franeker richting Dokkum vol windwakken, scheuren en hobbels. Alles behalve ideaal." Karei besefte meer en meer waarom een zestiende Elfstedentocht een winterse utopie bleek te zijn. On derweg kwam het tweetal weinig mensen tegen. „De verslagenheid onder de Friezen was groot", zegt hij. „Iedereen had er ontzettend naar toe geleefd. Horecaondernemers hadden alles klaar staan: stoelen, ta fels, een gevulde koelkast." Even voor Dokkum maken de twee rechtsomkeert. Niet vanwege de ijs kwaliteit. maar omwille van de tijd. „Het liep tegen vijven", zegt Karei. Net voor het vallen van de avond be reiken ze hun auto. die in een wei land geparkeerd stond. Karei leeft voor het schaatsen en heeft het virus overgebracht op zijn zoon. Zodra het begint te vriezen is hij niet meer te genieten. Hij is er door bezeten. Continu houdt hij de weersverwachting in de gaten. Het houdt hem in de ban. haast obses sief. „Mijn vrouw is altijd weer blij als het gaat dooien, want dan doe ik weer normaal", zegt hij. Hoe langer het vriest, hoe nerveuzer Karei wordt. Blijft het vriezen, dan is hij er als de kippen bij. Het Rammegors bij Sint Philipsland is dan zijn do mein. „Een unieke plek", zegt hij. „Daar kun je al schaatsen wanneer ze er in de rest van het land alleen nog maar van dromen." Volgens Ka- rel heeft dat alles van doen met de ligging, het ondiepe water en de zandgrond. „Afgelopen weken heb ik daar veel tijd doorgebracht. Je kunt er rondes van pakweg ander halve kilometer schaatsen. Een ideale training." Als voorbereiding op de Elfstedentocht gleden er de nodige kilometers onder zijn ijzers door. ,Jk ben de mensen die de schaatsbaan hebben schoongeveegd ontzettend dankbaar." Karei hoopt dat Rijkswaterstaat de plannen voor het verzilten van het Volkerak nog even in de ijskast zet, want dat bete kent het einde van de schaatspret op natuurijs dichtbij huis. Wat verder van huis, in Biddinghui zen, deed Karei ter voorbereiding op de Elfstedentocht mee aan een hon derd kilometer lange toertocht. „Dat was afzien", zegt hij terwijl hij zijn mobiele telefoon tevoorschijn haalt. „Moet je dit eens bekijken." Karei laat een foto zien. De ijspegels han gen aan zijn gezicht. „Het was ont zettend koud. Bij vertrek min twin tig." Zo koud heeft hij het tijdens zijn tocht in Friesland niet gehad. „De temperatuur kwam 's middags zelfs boven nul uit." Naast de schaatsrondjes op het Ram megors is hij iedere dag met zijn conditie bezig. Zo pendelt hij vijf da gen in de week op de fiets heen en weer tussen Steenbergen en zijn werk in Oud-Vossemeer. Daar runt Van Turnhout samen met zijn broer Wout de firma Turnco Agrotrade in de Veerstraat. Een bedrijf dat voe dingsmiddelen levert aan groothan dels in de Benelux. „En ik rijd zo'n zesduizend kilometer per jaar op de racefiets, waaronder verschillende toertochten zoals de Elfstedenfiets- tocht. Die heb ik inmiddels zo'n tien keer gefietst." Over zijn conditie hoeft Van Turnhout zich niet druk te maken. En al evenmin over een eventuele startplaats. Want gaat deel name aan de tocht der Ukhten voor veel Nederlanders alleen op basis van loting. Karei krijgt ieder jaar als een van de weinigen (ongeveer 6000) een startnummer toegestuurd. Hoewel hij donderdag een deel van de officiële elfstedenroute heeft ver reden, zit het Van Turnhout toch niet helemaal lekker. „Begrijp me niet verkeerd. Het besluit van vereniging De Friesche Elf Steden is terecht. Een tocht verrijden was onmogelijk. En ook al heb ik een deel verreden, toch geeft het geen voldoening." Er ontbreken ingrediënten. „Het gaat niet alleen om fysieke voldoening. De sfeer, de mensen. Het ontbrak al lemaal." Hoop dat de tocht dit jaar j nog doorgaat, heeft hij niet meer. .Als er midden februari geen ijs ligt, i kun je het wel vergeten. Dat is altijd al zo geweest." Toch is Karei niet he lemaal moedeloos. Met het verrijden van de Molentocht door de Alblas- serwaard heeft hij een prima alterna tief. „Met 75 kilometer minder lang, I maar met de molens van Kinderdijk op de achtergrond geeft het tcKh ze- I ker voldoening." „We wisten vooraf dat het een lasti ge wedstrijd zou worden", zegt Hans-Peter de Jong. Emergo verloor de uitwedstrijd met dezelfde cijfers. „Keep Fit is een erg geroutineerde ploeg, met korfballers die al jaren samen spelen en daardoor goed op elkaar zijn ingespeeld. Ze worden ook steeds kampioen in deze klas se." Emergo, dat maar één senioren team heeft, speelt nogal eens in een wisselende samenstelling. „En dat merk je in het veld." De voorgaande drie wedstrijden boekten de korfbal lers uit Sint-Maartensdijk niettegen staande goede resultaten, en won twee keer. Dat leverde in zeven wedstrijden vier punten op. „We zijn nog niet een keer weggespeeld. En we moeten nog twee keer tegen de onderste ploegen." In Meulvliet opende Keep Fit na twee, drie minuten spelen de score. Emergo kwam nog op 1-1, maar keek bij de rust tegen een 3-6 ach terstand aan. „De tegenstander kreeg veel meer kansen om te sco ren, maar benutte ze niet. Waren we zelf doeltreffender geweest, dan hadden we misschien voor een ver rassing kunnen zorgen." In de twee de helft liepen de bezoekers verder uit. Maar bij een 4-9 stand kreeg Emergo de geest. Het verschil werd kleiner en bij 11-13 leek een stunt van Thoolse kant mogelijk. De II- 14 van de Roosendalers brak echter op, maar het verschil bleef tot vier treffers beperkt. „We moeten reëel zijn, de uitslag was terecht", zegt De Jong over de 12-16 nederlaag. Keep Fit verloor in acht duels nog niet en scoorde 29 treffers méér dan de nummer twee. Emergo heeft een doelpuntensaldo van 75 voor en 88 tegen. De A-jeugd van Emergo maakte weinig kans tegen het sterke ELKV, dat letterlijk en figuurlijk een maatje te groot was. Zelfs een eretreffer was de roodzwarten niet gegund, de tel Ier bleef op 0-15 steken Ook Emergo El kreeg ELKV uit Etten-Leur op bezoek en had daar niet veel moeite mee. De Tholena- ren combineerden vlot en de tegen stander had weinig verweer tegen dat snelle spel. De doelpunten vie len als rijpe appelen, er kwam een monsterscore van 23-0 uit de bus. Jarno Jansen (8x), Alejandro Mon- cilla Tello (7x), Annemiek Geuze (6x), Michelle v.d. Putten en Ri chard v.d. Putten waren de doelpun tenmakers. In een prima wedstrijd won Emergo F1 met 3-1 van Vios, de nummer twee van de ranglijst. De rood zwarten verdedigden goed, wisten te scoren en breidden de voorsprong uit. Evy Kostermans (2x) en Romy Hoffers maakten de doelpunten. De strafworpen na afloop verloor Emergo met 6-5 Programma zaterdag: Emergo A1-Scheldevogels (Medlvliet) 8.50 u., KVK C2-Emergo Cl 12 u„Tria de Dl-Emergo Dl 9 u., Korbatjo E4-EmergoEl 12 u. Het eerste team van Smash '76 is zaterdag op een 9-1 nederlaag getrak teerd in de hoofdklasse door Never Despair uit Den Bosch. Alleen het dubbelspel leverde een punt op voor het tafeltennisteam uit Sint-Anna- land. Verdiend was de dikke nederlaag echter zeker niet. Smashers zeker hoop op een goed f—•■'■'"-llÉtl vervolg in de hoofdklasse. In het enkelspel hadden Merijn van der Klooster, Remco Vroegop en ook zeker Anné van Dijke kansen op een winstpartij. Van Dijke liet twee maal een 2-0 voorsprong in sets glippen. Ook Merijn van der Kloos ter liet kansen tegen de zwakke der de man van Never Despair liggen. Al met al biedt het spel van de Voor het tweede team was er dan eindelijk goed nieuws te melden. Na de eerdere twee zeperds werd er de ze week overtuigend met 7-3 ge wonnen uit bij Scaldina in Zierik- zee. Peter Bazen en Peter Hendrickx wonnen beiden tweemaal en ook het dubbelspel werd binnengehaald. Vooral Bazen speelde ijzersterk. De Advertentie I.M. resterende twee punten werden ver rassend binnen geslagen door inval ler Jan-Willem van Vossen die een uitstekend seizoen kent. Door dit re sultaat nestelt Smash 2 zich in de middenmoot van de derde klasse. Het derde team zit op dit moment duidelijk in de hoek waar de klappen vallen. Na de eerdere 9-1 nederlagen volgde ook dit weekend weer een zelfde verlies. Alleen David van Driel zorgde voor een punt. Jacob Elenbaas en Marnix van der Graaf bleven ondanks goed spel zonder punten. Door dit resultaat dreigt na drie wedstrijden al het degradatie spook. ï)e missie is dan ook duide lijk: winnen om snel punten te pak ken. Het vierde team daarentegen beleeft een uitstekend seizoen, al werd er afgelopen weekeinde wel met 6-4 verloren. Dit wa$ echter geen schande aangezien Smash 4 aantrad tegen de torenhoge titelkan didaat Kerkwerve waar andere te genstanders ook al ruim van hadden verloren. Op een ijskoude vrijdag avond haalde Chris Hage met zeer goed noppenspel een punt. Jan-Wil lem van Vossen bleef ongeslagen en pakte drie overwinningen. Cindy van der. Klooster verloor haar partij en. Het dubbelspel ging met het kleinst mogelijke verschil verloren. Door dit resultaat staat het vierde team nog steeds op de tweede plaats. Na drie speelronden mag men bij het vijfde team wel stellen dat dit voor het kampioenschap gaat in de zesde klasse. Afgelopen zaterdag werd medetitelkandidaat Scaldina met 7-3 verslagen. Job Moerland en Jochem van der Klooster bleven deze mid dag ongeslagen en pakten ook het dubbelspel. Eldert Besseling bleef op nul overwinningen steken. Zijn vorm is wel groeiende, maar hij kan nog net niet de puntjes op de i zet ten. Het vijfde team gaat met een voorsprong van vijf punten aan kop in de zesde klasse. Bij de jeugd verloor het eerste team verrassend met 6-4 van het zwakke Middelburg 5. Als excuus kunnen verschillende blessures bij alle drie de spelers aangedragen worden. Joost van Dijke. Bennie van Poort vliet en Johan Aamoudse wonnen allen eenmaal. Daarnaast werd de dubbel binnengesleept. Het tweede van Smash ging in eigen huis met 6- 4 onderuit tegen The Back Hands 2. Het "derde team zette ook de derde wedstrijd om in een zege. Het tafeltennisprogramma wordt in het tweede weekend van maart weer vervolgd. Volleybalclub AVC '87 uit Tholen viert op zaterdag 21 april haar 25- jarig bestaan. Voor dat feest worden ook oud-leden uitgenodigd. Die kunnen zich aanmelden via het e-mailadres 25jaar@AVC87.nl. Om het feest te bekostigen, gaan de jeugdleden aanstaande zaterdag langs de deuren in Tholen stad om stroopwafels te verkopen. Aart Slager (rating 1040) van dam- en schaakclub DSVF uit Sint Phi lipsland behoort tot de favorieten bij het West-Brabantse kampioen schap dammen. Dat is onlangs ge start in Roosendaal. Er wordt ge speeld in twee klassen. De tien betere spelers met de hoogste speelsterktè (rating) 900 tot 1250 komen uit in de hoofdklasse. Aart won zijn eerste partij tegen Rob van Lien (rating 937). Twee andere leden van DSVF. Nico Flikweert en Willem Drenth. proberen in de eer ste klasse (rating 700 tot 900) het podium te bereiken. In hun poule met twaalf deelnemers startten bei den met een winstpartij, respectie velijk tegen Kees de Wit en Ronald Siegers. Favoriet J. van den Ouden (rating 888) speelde remise tegen Hans Otten. Race Zeeland krijgt van de provin cie elfduizend euro subsidie voor het ontwikkelen van wielerarrange- menten. Uitslagen van de gespeelde koers- balwedstrijden van: Meulvliet: 1. mevr. N. Deurloo en J. Suurland 38 p.; 2. mevr. J. Bos 22 p.; 3. mevr. A. Hilgerson en J. Sprenkels 19 p.; 4. mevr. J. Verbrae- ken en W. Deurloo 16 p.; 5. G. Bo- lier en G. v.d. Padt 15 p.; 6. mevr. A. Suurland en W. Bijl 12 p.; 7. mevr. D. Lindenberg en mevr. H. Schot 5 p. Uitslag 1 febr.: 1. mevr. A. Suur land en mevr. J. Bos 27 p.; 2. mevr. J. Verbraeken en W. Deurloo 26 p.; 3. J. Suurland en G. v.d. Padt 22 p.; 4. mevr. L. Verschoor en mevr. C. Sprenkels 19 p.; 5. mevr. R. Bolier en mevr. D. Lindenberg 18 p.; 6. mevr. N. Deurloo en W. Bijl 17 p. Gezelligheid vóór Alles/Sint- Maartensdijk: 1F. de Jong 37 p.; 2. W. Bijl 35 p.; 3. mevr. B. Bijnag- te 33 p.; 4. mevr. W. Kloet 20 p.; 5. mevr. M. Dane 19 p.; 6. mevr. T. Breure 18 p. Oud-Vossemeer: 1. mevr. C. van Mierlo 27 p.; 2. mevr. J. de Bakker 24 p.; 3. mevr. J. van Houte 18 p.; 4. N. Moerkerken, en mevr. L. van Poortvliet 15 p.; 6. mevr. L. Weeze- naar 14 p.; 7. mevr. M. van Poort vliet 11 p. In het kader van het project Let's move around organiseert het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente een workshop taarten versieren. Jongeren tussen 12 en 23 jaar kun nen op woensdagavond 29 februari tussen zeven en negen uur aan de slag in het Holland Huis in Scherp?- nisse. Onder leiding van Karin van der Kleijn van Zoetecaatje uit Sint- Maartensdijk leren de deelnemers op creatieve wijze een boltaartje te versieren. Meedoen is gratis, maar belangstellenden dienen zich vooraf op te geven onder vermelding van naam en telefoonnummer. Dat kan tot uiterlijk 27 februari bij jongeren werker Ties Reitsma, jar@tholen.nl. Na afloop mag iedereen de zelf ver sierde taart mee naar huis nemen. Het project Vakantiezeilschepen krijgt maximaal 28.000 euro subsidie van de provincie Zeeland. Kaylee Heijnen op weg naar de sprong, met haar pony Kohvie S op de Brabantse kampioenschappen Kaylee Heijnen uit Tholen heeft dit weekend in Schijndel de Brabantse springtitel in de wacht ge sleept. De 13-jarige amazone won met haar pony Kohvie S de klasse M-springen in de categorie D-E. Ze mag op 24 maart in Ermelo gaan strijden om de nationale titel. Met haar barrageplaats op het kam pioenschap had ze ook meteen een startbewijs voor het jaarlijkse paardensportevenement Indoor Bra bant in Den Bosch op zak. Daar mag ze in het voorprogramma van de wereld bekerfinale gaan strijden tegen topruiters. Heijnen moest het in Schijndel opnemen tegen 52 deelne mers. Om in de finale te komen, was het zaak om twee foutloze manches te rijden. Dat lukte haar. Er volgde een supersnelle har rage. Niemand van de negen barragekandidaten kon haar tijd van 32,78 seconden verbeteren, de reservekampioen deed een seconde langer over het parcours. Karei rechts) en Robin van Turnhout voor de bekende brug bij het zo 'n zeventig inwoners tellende Bartlehiem

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 13