René Moerland profiteert van misslag en wint halve marathon Tandenborstel voor mevrouw Beeke Eendracht investeert in nieuwe machine voor vegen van ijsbaan Prijswinnaar van actie dierenspeciaalzaak Amigo CU: 'Vorm coöperatie om voorzieningen te behouden' Lunch voor mantelzorger Oud-Vos seme er se ijsclub zoekt jongere vrijwilligers 'Onveilige situatie bushalte Postweg Tholen is incidenteel' Potter houdt Fries kruisje in ere Thomas Hakvoort uit Tholen gaat naar natuurpark Kruibeke Appartement in Thoolse stadhuis Donderdag 16 februari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Schaatswedstrijden in Sint-Annaland trekken 155 deelnemers Zevendorpentocht Kwartier hardrijden Van de Sande pleit voor meer burgerparticipatie College beantwoordt vragen Henk Nieuwenhuis Er worden geen maatregelen getroffen om de bushalte op de Postweg in Tholen aan te passen. Dat schrijft het college van b. en w. in haar antwoord op schriftelijke vragen van Henk Nieuwenhuis van de PvdA-fractie. Wel zegt het college de situatie te blijven volgen. Geen perrons „Bij het in stand houden van bepaalde voorzieningen kan gedacht worden aan vormen van een coöperatie." Dat schrijft Bram van de Sande van de ChristenUnie aan het college van b. en w. Hij is niet helemaal tevreden met het antwoord op zijn in december gestelde schriftelijke vragen over interactie tussen burgers en het college. Daarom stelt hij het college nu aanvullende vragen over datzelfde onderwerp. Bovenstaande is onderdeel van één van zijn zeven nieuwe vragen. Dorpstafel Eigenlijk was de prijsvraag niet bedoeld voor kinderen. Toch deed basisscholier Thomas Hakvoort (8) uit Tholen mee aan de quiz. De vragen die hij voorgeschoteld kreeg gingen over het samenwerkingsverband tussen drie Eu ropese natuurgebieden. Geen makkelijke vragen. Samen met zijn vader beantwoordde hij alle vragen en won de tweede prijs: een weekend weg naar natuurpark Kruibe ke bij Antwerpen. René Moerland won zaterdag de halve marathon van IJsclub Sint-An naland. Hij profiteerde van een misslag van Cent van Dijke op twintig meter voor de finish. Daarmee kreeg de wedstrijd dezelfde winnaar als de vorige keer dat ze werd verreden, in januari 2009. Op de baan aan de Annewas deden 155 schaatsliefhebbers mee aan de verschillende wedstrijden. Het was een mooie, zonnige dag die de eerste schaatsperiode van dit jaar afsloot (de baan in Sint-Annaland is op zondag dicht). Dat trok velen naar de ijsbaan. Zelfs bij de peuters, die 's morgens om tien uur de spits afbe ten, was er al veel publieke belang stelling. Speaker Leo Vroegop riep steeds de deelnemers naar het ver trek. Dertien peuters namen het in paren tegen elkaar op. Zij schaatsten achter een stoel waarop een beer zat. Het was een pracht gezicht. En de kinderen waren blij met de medaille die ieder van hen kreeg. Datzelfde gold voor de zeventien kinderen uit groep 1 en 2, die een korte afstand schaatsten waarbij ze om een tafel heen reden en een mandarijn moes ten pakken. Voor de oudere jeugd was er een échte wedstrijd: de Zevendorpen tocht, met een knipoog naar de Elf stedentocht. Langs de baan stonden tafels, met bij elk een naambord van een Thoolse plaats, waar een stempel gehaald moest worden. De mensen die de stempels uitdeelden, werden door speaker Vroegop als rayonhoof den aangeduid. Per leeftijdscategorie reden zowel de meisjes als de jon gens een aantal ronden en dat ging al met een behoorlijke snelheid. Ook hier kreeg iedere deelnemer een me daille, terwijl de nummers een tot en met drie met een beker naar huis gin gen. Alle winnaars maakten geza menlijk een ereronde over het ijs. De winnaars in de verschillende ca tegorieën zijn als volgt. Groep 3 en 4 (twee ronden). Meisjes (14 deeln.): 1. Marit Jansens, 2. Sara van Dijke, 3. Emma Poot. Jongens (18 deeln.): 1. Jens Elenbaas, 2. Wout den Engelsman, 3. Sven van Hemert. Groep 5 en 6 (drie ronden). Meisjes (16 deeln.): 1. Ymke Moerland, 2. Julia Geluk, 3. Emma van Hemert. Jongens (21 deeln.): 1. Bart Moer land, 2. Marco Kloet, 3. Marvin van 't Hof en Robin Stokx. Groep 7 en 8 (vier ronden). Meisjes (14 deeln.): 1. Marinda Elenbaas, 2. Imara Vroegop, 3. Noël Saarloos. Jongens (15 deeln.): 1. Matthias Boerman. 2. Arné Fase, 3. Wiebe van der Schee. 12 en 13 jaar (vijf ronden). Meisjes (3 deeln.): 1. Janienke Boerman, 2. Anneloes Dekker, 3. Rozalie Hage. Jongens (8 deeln.): 1. Koen Fase, 2. Fernando Ketting, 3. Merijn Poot. Aan het eind van de middag meldden zich zestien deelnemers voor de hal ve marathon, een wedstrijd van vijf tien minuten plus één ronde schaat sen. Al snel was er een kopgroep van vier: René en Comé Moerland, Cent van Dijke en Willem-Jan Ligtendag. Deze laatste won de eerste van zes draaien worst die als premie waren uitgeloofd, door na twee minuten vooraan te rijden. Van Dijke sleepte de tweede en derde in de'wacht na respectievelijk vier en zes minuten schaatsen. Weer twee minuten later was René Moerland de gelukkige, daarna pakte Van Dijke zijn derde stuk worst en het laatste was voor Ligtendag. In de laatste ronde lag zestiger Cent van Dijke - volop in training voor de Alpe d'Huzes - iets voor op René Moerland, tot hij op zo'n twintig meter voor de meet een misslag maakte die hem fataal werd. Burgemeester Nuis, die de hele wed strijd volgde, mocht de eerste prijs uitreiken aan René Moerland. Cent van Dijke werd tweede, Willem-Jan Ligtendag derde. Mevrouw Beeke uit Stavenisse heeft een elektrische tandenborstel gewonnen na aankoop van kauwstaven voor haar hond. Bij dierenspeciaalzaak Amigo in Sint-Annaland werd in de afgelo pen maanden een elektrische tandenborstel beschikbaar gesteld, na verloting via de aankoop van twee pakken dentastix voor de hond. In de winkel aan de Hoenderweg worden regelmatig acties met deze producten voor hond en kat gehouden. De tandenborstel is gewonnen door mevrouw Beeke uit Stavenisse, die zowel klant in de winkel als bij de hondentrimsalon is. (Adverten tie I.M. In het activiteitenprogramma voor mantelzorgers zat maandag een lunch voor mantelzorgers. Die vond plaats in het zorgrestaurant In de Buurte in Sint-Annaland. Vijfen twintig mantelzorgers kwamen daar bijeen. Na een presentatie over ge zonde voeding door diëtiste Valerie Timmer, werden de aanwezigen onthaalt door kok Eric Troost. De kok serveerde een boeuf Bourguig- non of rode bieten met spek. Tot be sluit was er vruchtenyoghurt of Het wel of niet doorgaan van de Friese Elstedentocht maakte heel wat los. Zeker bij Tholenaren die al eer der aan de tocht der tochten op het ijs hebben meegedaan. De koorts steeg en er werd al flink getraind. Flip Pot ter uit Sint-Maartensdijk bijvoor beeld, toonde zijn kruisje van de bar re tocht in 1963 in de winkel aan de Ring in Sint-Annaland. Als herinne ring aan de bijzondere prestatie. De medaille (ontworpen bij de oprich ting van de vereniging in 1909) heeft de vorm van een Maltezer kruis. Met in het midden een cirkelvorm waarin het wapen van Friesland staat afge beeld. Ook een andere herinnering, van de tocht in 1985 heeft hij ernaast aardbeienvla. Mantelzorg consulent Jacqueline Heijboer had de leiding in handen. „De gemeente Tholen heeft het beste met jullie voor", zei ze. Met informatie, advies, ontspan ning en lotgenotencontact wil de ge meente de mantelzorgers ondersteu nen. De eerst volgende activiteit die op stapel staat is de cursus 'de zorg de baas'. Deze start dinsdag 20 maart en wordt in samenwerking met MEE Zeeland georganiseerd. gelegd. Hij reed de tocht toen niet helemaal uit. Potter was vorige week druk met het slijpen van schaatsen. Onder meer voor de wedstrijden op de ijsbaan in Sint-Annaland. Als hij zelf op de ijzers staat, doet hij dat zonder sokken. Last van koude voe ten heeft hij niet. In 1985 was Leen Menheere uit Sta venisse ook van de partij. Hij woon de toen in Sint-Maartensdijk en reed samen met Chris Koopman en Leen van Driel de bijna 200 kilometer lange tocht, van stad tot stad, over meren en sloten. In 1963 deed ook Toon Hage uit Sint-Maartensdijk mee aan de legendarische Elfste dentocht. De bushalte valt onder verant woordelijkheid van het waterschap Scheldestromen dat eigenaar is van de Postweg. Het schap zegt volgens het college dat er slechts inciden teel grote groepen scholieren op de bus staan te wachten. Nieuwenhuis stelde dat er regelmatig een gevaar lijke situatie bij de halte ontstaat, vanwege passagiers die in het don ker op de weg staan. De gemeente heeft in oktober al contact gehad met het waterschap na een klacht van een automobilist over wachtende scholieren bij de genoemde halte. Daaruit bleek dat het waterschap de halte al langere tijd in de gaten hield en dat deze halte al in 2010 in het Kwaliteits onderzoek Scholierenvervoer Zee land door scholieren is aangemerkt als verbeterpunt. Het waterschap heeft volgens het college echter zelf nog geen grote groepen instap pende reizigers of scholieren opge merkt. Ook zou het waterschap contact hebben gehad met vervoersmaat schappij Connexxion. Daaruit werd geconcludeerd dat er sprake is van incidentele situaties als gevolg van vertraging op de reguliere buslijnen vanuit Goes. Daardoor zouden rei zigers sporadisch op deze halte moeten overstappen om de aanslui ting niet te missen. „Hoewel er geen busperrons zijn, is er wel aan beide zijden een moge lijkheid om naast de rijbaan op ver harding te wachten tot de bus komt. Chauffeurs van Connexxion geven aan dat zij geen verkeersonveilige situaties ter plaatse ervaren', schrijft het college naar aanleiding van het contact met het waterschap. IJsbaanvrijwilligers Dirkjan Havermans (links) en Piet Geuze bij de nieuwe veegmachine, met Daan - zoon van bestuurslid Jan van Poortvliet - achter het stuur. Op de ijsbaan aan de Veerstraat in Oud-Vossemeer is het zaterdag, de achtste dag dat de baan open is, minder druk dan aan het begin van de week. Maar toch is er een goede animo om te schaatsen onder een strak zonnetje. Dankzij de zorgen van de vrijwilligers van ijsclub Eendracht ligt de baan er goed bij. In de keet bij de baan controleert penningmeester Gabi Havermans Lzn. de bezoekers. Dat is geen pro bleem, want ieder toont uit zichzelf het lidmaatschapsbewijs. Wie dat niet heeft, koopt een dagkaartje. Ha vermans kon deze week zo'n 140 nieuwe leden inschrijven, waardoor het totale aantal de negenhonderd overschrijdt. Piet Geuze en Dirkjan Havermans zitten wat te kletsen. Zij houden toezicht voor als er iets gebeurt. De vereniging kan over een tiental vrij willigers beschikken om, bij toer beurt, aanwezig te zijn en te helpen bij het schoonhouden van de baan. „De groep mag wat verjongd wor den, we proberen er jeugd bij te be trekken", zegt Geuze. Dirkjan is zo'n jongere, hij is 22. De derde ge neratie die bij de ijsclub betrokken is. Vader Gabi Havermans Jzn. is secretaris en opa Jan Havermans was vanaf de oprichting begin jaren zestig actief. Het perceel voor de ijsbaan wordt voor een luttel bedrag gehuurd van de gemeente. Maar met belastingen en verzekeringen zijn de vaste las ten voor de vereniging jaarlijks al gauw zo'n 750 euro. becijfert de penningmeester. Afgelopen jaar is er geïnvesteerd in een andere veeg machine ter vervanging van de ou de, versleten veger. De club heeft twee van dergelijke machines, en beschikt over een brede schuif om grote hoeveelheden sneeuw weg te kunnen vegen. Elke avond wordt de baan geveegd om de ijsvloer schoon en glad te houden. „Meestal het werk van Jan van Poortvliet", ver telt Geuze. De machine wordt voor de foto even uit de berging gehaald. Het windwak dat aan het begin van de week nog in het ijs zat, is inmid dels mooi dichtgevroren. Wel zijn enkele flinke scheuren ziëhtbaar. „Die maken we dicht met een bran der. Vroeger werd er 's avonds vaak een laagje water op de baan gezet, maar dat gebeurt tegenwoordig niet meer." Door het veelvuldige ge bruik slijt de ijsvloer. Aan de kanten komt het gras er op plekken al door heen. Maar in de korte vorstperiode hebben de vrijwilligers er voor ge-, zorgd dat honderden schaatsliefheb bers zich konden vermaken. De CU wil dat het college (vaker) per dorp gesprekken met de bewo ners gaat voeren. Bij de begro tingsbehandeling 2012 wilde de CU daarvoor een motie indienen, maar ze wacht daar nog mee om beter inzicht te kunnen krijgen in het standpunt van het college wat betreft het betrekken van burgers bij het beleid. „Onze fractie bena drukt niet uit te zijn op het instellen van dorpsraden. Dat is slechts een vorm van burgerparticipatie. Het gaat onze fractie om het benutten van 'de kennis die in een dorp zit'", schrijft Van de Sande in zijn toelichting. De CU komt met zeven nieuwe vragen, uitgesplitst in twee onder werpen: participatie (vijf vragen) en nieuwe verbindingen (twee vra gen). De vragen onder het kopje participatie gaan onder andere over brede aandacht voor de kernen - voor de CU een belangrijk onder werp -; oog hebben voor niet bij de gemeente bekende leefbaarheids vraagstukken; vroegtijdig burgers betrekken bij plannen; en hoe het college aankijkt tegen een dorpsta fel naar het voorbeeld van die van Scherpenisse en Sint-Maartensdijk voor alle kernen apart. Onder het kopje nieuwe verbindin gen vraagt Van de Sande of de ge meente bereid is zelf actief contact op te nemen met haar inwoners in plaats van het initiatief alleen bij de burger te laten liggen. En hij vraagt of het college bereid is om nieuwe verbindingen in een breder verband te zien en daarin de regie te nemen, zoals het vormen van een coöperatie om bestaande voor zieningen in stand te houden. Van de Sande zegt de antwoorden van het college af te wachten om zich als fractie te beraden op de vraag of het indienen van een ini tiatiefvoorstel (meer burgerpartici patie) kans van slagen heeft. Koen, Thomas en Sophie met de prijs: een weekend weg naar na tuurpark Kruibeke. Basisscholier wint prijsvraag voor volwassenen met hulp van ouders De gemeente wil mogelijk een ap partement maken in een deel van het oude stadhuis van Tholen. Dat blijkt uit antwoorden van het college van b. en w. op vragen van Han van 't Hof van ABT. Hij vroeg naar ge ruchten dat er iemand in het gebouw aan de Hoogstraat zou wonen. Het college bevestigt dat er een huurder is, musicus van beroep, die een ruimte in het 'stadhuis huurt. Hij ver blijft er vaak 's avonds en 's nachts voor muziekstudie. Af en toe blijft hij slapen. Volgens burgemeester en wethouders is dat iaatste niet in strijd met het bestemmingsplan. Wel staat het slapen op gespannen voet met het huurcontract dat gemeente en huurder hebben gesloten. Zij heb ben de musicus laten weten dat overnachten onacceptabel is en zijn hierover met hem in gesprek ge gaan. Naast het appartement wordt bekeken of het mogelijk is om meer culturele activiteiten te organiseren in het voormalige stadhuis. De familie Hakvoort uit Tholen houdt van de natuur. Regelmatig lo pen ze door de polder. Meerdere ke ren per jaar brengen ze met hun drie kinderen, Sophie, Koen en Thomas een bezoek aan de Biesbosch. Zo ook tijdens het pinksterweekend van 2011Het bezoekerscentrum houdt in dat weekend haar jaarlijkse open dag. Tijdens die dag beantwoordde Thomas, met hulp van zijn vader, op de computer een vragenlijst. .(De vragen gingen over twee andere na tuurparken waarmee de Biesbosch een samenwerkingsverband heeft: natuurpark The Broads (Norwich) en Kruibeke (Antwerpen). „Pittige vragen", zegt vader Theo. „We heb ben veel opgezocht op internet." Over winnen hadden vader en zoon na totaal niet nagedacht. De brief met daarin het nieuws dat ze de tweede prijs hadden gewonnen, was dan ook een ware verrassing. Theo Hakvoort heeft de prijs maandag in ontvangst genomen uit handen van Harry Wagemakers, voorzitter van parkschap Nationaal Park De Bies bosch in Werkendam. De familie mag een lang weekend naar natuur park Kruibeke bij Antwerpen. Te leurgesteld dat hij de eerste prijs niet heeft gewonnen is Theo niet. „Enge land is zover weg voor een week end." Thomas die de prijs eigenlijk had gewonnen, kon niet mee naar de uitreiking. „Hij moest gewoon naar school", aldus Theo. De 8-jarige ba sisscholier zit in groep vier van de Samuëlschool in Kapelle. Hij vindt het geweldig dat hij gewonnen heeft. De prijsuitreiking vond plaats voor afgaand aan het halfjaarlijkse STEP (Sustainable Tourism in Estuary Parks) overleg. Dat is een samen werkingsproject tussen drie nationa le parken. Marit Jansens laat haar kaart afstempelen bij Tanny Kloet, het 'rayonhoofd' van Sint-Maartensdijk bij de ZevendorpentochtMarit was de snelste bij de meisjes groep 3 en 4.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11