Het water stond tot aan de dakgoot, de kinderen kunnen het niet geloven Meisje ernstig gewond bij aanrijding DM9 Energy Dmv? Systems DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Geena Fase: 'Het is mijn droom om model te worden' Waterverhalen André Bout 42ste in Winter Trial Eerste optreden The Freebirds Martin Fondse in Oemoemenoe Donderdag 9 februari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Mattie Örand-Letzer uit Domburg vertelt over de Ramp op baeieecbool De 5cba\m mooier moment afscheid Indruk Veel namen Geschenken Herstel Overrijden Sint-Annalcindse in top 10 voor boekomslag Een boek met je buurmeisje op de omslag. Het zou zo maar kunnen gebeuren bij de buren van Geena Fase uit Sint-Annaland. Het 14-jarige meisje doet mee aan een wedstrijd waarbij ze op de omslag van het nieuwste boek van Mei Wallis de Vries kan komen. Dat is een Amster damse schrijfster van jeugdthrillers. Geena is uit 2000 inzendingen gekozen voor de top 10. Op de website van de schrijfster kunnen mensen hun stem uitbrengen op één van de tien finalisten. Peultjes op podium PJZ in Haestinge Water tot aan de dakgoot. Afgesloten van de buitenwe reld, drie dagen lang. Ook al was ze nog maar een kind van acht jaar, de nacht van de Ramp vergeet Mattie Brand-Letzer (67) uit Domburg nooit meer. Ze maakte het bewust mee in de Voorstraat van Stavenisse. Negen envijftigjaar later deelt ze haar verhaal met de leerlingen van openbare basisschool de Schalm. „Het is belangrijk te weten wat zich hier heeft afgespeeld", zegt ze. Evacués Gemeente maakt jongeren weerbaar Een 13-jarig meisje uit Sint Philipsland is donderdag avond om kwart voor zeven ernstig gewond geraakt bij een aanrijding met een personenauto. Het meisje liep op de parallelweg van de Zeelandweg West, ter hoogte van de oprit richting de brug. Daar schepte een 26-jarige Fluplander het meisje terwijl hij met zijn auto richting Sint Philipsland reed. Hij hoorde plotseling een klap. Eén van zijn autoruiten verbrijzelde. Hij dacht in eerste instantie dat hij een dier had geraakt. Toen hij uitstapte zag hij in de greppel naast de weg een meisje liggen. De man belde meteen de hulpdiensten die snel ter plaatse kwamen. De brand weer uit Sint Philipsland assisteerde met verlichting. Ook werd de traumahelikopter opgeroepen voor medi sche bijstand. Het meisje, dat aan het hardlopen was, liep door het ongeval letsel op aan haar hoofd en beide benen. Vanwege de ernst van haar verwondingen (bloe dingen en diverse breuken) is ze per helikopter overge bracht naar het Erasmus ziekenhuis in Rotterdam. Daar is ze geopereerd. Volgens de politie lag het meisje dins dagmiddag nog in het ziekenhuis. De politie heeft een onderzoek-ingesteld naar de toedracht van het ongeval. Middenmoot hoogte door het water ploeteren en mensen op daken van huizen, om geven door water. Mattie heeft de beelden nog kersvers in haar geheu gen. „Mensen klampten zich vast aan lantaarnpalen. Lang hielden ze het niet vol. Ze verloren grip en vielen in het ijskoude water. Het was verschrikkelijk." Mattie vertelt haar verhaal niet voor het eerst. Eerder stond ze voor de klas in Domburg. Daar zitten haar kleinkinderen op school. „Ik werd benaderd door mijn nichtje Annet Vroegop. Zij staat voor de klas op basisschool De Schalm en-vroeg of ik mijn verhaal met de kinderen uit Stavenisse wilde delen. Geen mo ment heb ik getwijfeld." Het blijkt een schot in de roos, want net als in Domburg zijn de kinderen onder de indruk van het verhaal. Wanneer Mattie haar verhaal heeft afgerond, gaat de groep naar buiten voor een korte wandeling door Stavenisse. Grote sneeuwvlokken dwarrelen naar beneden. „Tijdens de dagen na de Ramp sneeuwde het ook zo", herinnert ze zich. De groep loopt vanuit de Schoolstraat via de Post- straat naar de Julianastraat. Bij de kruising met de Bosstraat stoppen ze even. „Daar woonde ik", zegt Mattie. Ze wijst naar een klein huis je met puntdak in de Voorstraat. „Tot aan de dakgoot stond het wa ter." De kinderen kunnen het' bijna niet geloven. De groep slaat rechtsaf richting het hertenkamp. Daarachter ligt de be graafplaats verscholen. Het gedeelte waar de rampslachtoffers zijn be graven, is makkelijk te herkennen. Op een apart veldje staan vijf rijen vuilwitte stenen tegen een goed ver zorgde buxushaag. De grafstenen zijn stuk voor stuk gedateerd op I februari. Hier ligt een heel gezin Den Braber. „Dit jongetje was nog maar acht", roept een meisje. Ver derop staan stenen van Van Oeve- ren, Vroegop en Leenhouts. Mattie kent veel namen. Zelf heeft ze geen directe familie verloren. Wel een klasgenoot. Ook kent ze een gezin-, waarvan alleen de zoon het heeft overleefd. „Hij was in dè nacht van de Ramp bij zijn meisje in Sint- Maartensdijk. Dat is z'n redding ge weest." Mattie kan de beelden nog helder voor de geest halen. Beelden van verdronken mensen in het kou de zeewater. Huilende mensen, die naar hun familieleden zochten. Kort na de watersnood hoorde je vaak zeggen: 'Je ziet er bijna niets meer van. Het dorp is opgeknapt. Er staat nieuwbouw.' „Klopt allemaal. Maar de herinneringen gaan nooit meer weg, die blijven." Na het bezoek aan het kerkhof lopen de kinderen via de Julianastraat naar de Stoof- dijk. „Hier hebben we de vloed planken, waar ik jullie eerder over vertelde", zegt ze. Veel aandacht is er niet voor. De kinderen houden zich liever bezig met de sneeuw. Al sneeuwballen gooiend loopt de groep naar de Voorstraat om bij 3e hervormde kerk even stil te staan. Mattie wijst naar een bord op de ge vel. „Hier staat het jongens, hon derddrieënvijftig doden." De groep vervolgt zijn weg door de Koning Haakonstraat. „Weten jullie waar om deze straat zo heet?",Een ant woord blijft uit. „De straat is ver noemd naar de koning van Noorwegen. Hij heeft de houten huizen in deze straat aan Stavenisse geschonken. Bij huisnummer zeven stopt Mattie even. „Zo hoog stond het water jongens." Op het witte bordje staat in zwarte letters: water hoogte, 3.26 meter. Onderweg ver telt Mattie over wat Stavenisse na de watersnood gekregen heeft: de fontein op het Van der Lek de Clercqplein. de Noorse huizen in de Koning Haakonstraat. watersnood monument de Vis aan de Provincia- leweg, het hertenkamp en het dorps huis. Bij terugkomst doen juf Annet Vroegop en Corrie van der Walleeen vragenspelletje met de kinderen. Wat is de nacht van de Ramp? Wat is springtij? Hoeveel mensen zijn er in Stavenisse omgekomen? Dat soort vragen. De kinderen hadden goed opgelet, want op bijna iedere vraag hadden ze. een antwoord. Na dien kregen ze-nog even de tijd om oude krantenknipsels enTroeken van de Ramp te bekijken. Thymo de Ruiter 11) uit groep acht heeft zich helemaal in het onderwerp verdiept. „Oma heeft twee boeken thuis, daar kijk ik regelmatig in." Zelf heeft hij het boek Stavenisse vertelt 50 jaar na de Watersnoodramp van Flip de Rijke en Ouke Hoedemaker bij zich. „Ontzettend interessant onder werp", zegt hij. Bang dat Stavenisse nog eens onder water loopt is hij niet. „Nu hebben we de stormvloed kering. En de dijken zijn een stuk hoger." VERVOLG VAN SCHAATSEN De wethouder vertelt dat de ver huizing van de ijsbaan een meerja renplan is geworden. Hij kwam er mee in aanraking bij zijn aantreden als wethouder in 2007. Ik kreeg toen een aantal foto's opgestuurd, waarvan ik pas later de bedoeling begreep. Ze hadden als onderwerp zeekraal op de ijsbaan. Van Dis weet nu dat het een verwijzing naar de zoute kwel is, die de huidige baan aan de Annewas blijkt te zijn. Daardoor vriest het water lastig dicht. De zoute kwel is in de jaren '90 ontstaan na de aanleg van een ber gingsriool om wateroverlast op de Hoenderweg tegen te gaan. René Moerland vertelt dat de bodem toen te diep is geroerd. Sindsdien is de ijsbaan, die tevens dient als waterberging, zout geworden. Bij matig vriesweer groeit het ijs daar om lastig aan. „De omstandighe den van nu zijn een unicum", zegt René. De ijsbaan is volop in ge bruik vanwege de aanhoudende vrieskou. Wethouder Van Dis zegt dan ook dat er geen mooier mo ment is om afscheid te nemen van de huidige locatie, met zoveel ijs- pret. Aanvankelijk werd steeds met de gemeente gepraat voor het herstel len van het probleem. Maar daar kwamen beide partijen niet uit. Met het aantreden van een nieuw college, met daarin wethouder Van Dis, is het plan voor een nieuwe lo catie geopperd. De contacten met het college waren gelegd na een lu dieke uitnodiging om lamsoren te komen snijden op de ijsbaan. Dat gebeurde met de foto's waar Van Dis eerder in dit artikel over spreekt. „Verhuizing bleek de beste oplossing, omdat herstel te duur zou zijn", aldus Moerland. De wethouder zegt blij te zijn nu eindelijk rond de tafel te kunnen zitten voor de ruilovereenkomst. „Het heeft een aantal jaren ge duurd, maar dat heeft weer te ma ken met een aantal dingen die gere geld moesten worden. Zoals het aankopen van grond." Het perceel aan de Joanna Maria- polder is voor een klein gedeelte van de gemeente en voor een ge deelte van mevrouw Geluk uit Sint-Annaland. Zij wilde haar deel niet aan de gemeente verkopen en maakte liever een maatschappelijk gebaar naar haar dorp. „We hebben de grond als ijsclub voor een reëel bedrag kunnen kopen", vertelt René Moerland. De schietvereniging werd in 2007 betrokken bij het plan. Het huidige onderkomen, de Sakofahal aan de Veilingweg. voldoet ook niet meer aan de eisen, maar de schietclub is volgens voorzitter Rien Bruynzeel al 25 jaar op zoek naar een nieuw clubgebouw. Nu is het dan einde lijk zover. Wethouder Van Dis vindt het erg mooi meegenomen dat er gelijk twee clubs met één plan bediend kunnen worden met een nieuwe accommodatie. Het ini- j tiatief daarvoor komt van de ijsver- eniging, mede omdat de verhuizing breder draagvlak zou hebben bij de gemeente als er meerder belang hebbenden zijn. De nieuwe ijsbaan krijgt een lengte van 300 meter op een oppervlakte van circa 4380 m2. Het gehele per ceel van de ijsclub is 10.000 m2 en daarop komt ook het clubgebouw en een fietsenstalling. Buiten de hekken, langs de Oude Zeedijk, komt een waterberging en aan de kant van de haven wordt een par keerterrein aangelegd. Om de overeenkomsten te bekrach tigen, hebben meerdere aanwezi gen hun schaatsen meegenomen. „We moeten zo nog maar een baantje gaan zwieren", zegt Van Dis tegen het gezelschap. Han Moerland en zijn vrouw Adrie ge ven vervolgens een demonstratie overrijden. Of het daardoor komt of niet, maar bij de symbolische ondertekening op het ijs, valt Van Dis prompt achterover. Hij staat snel weer op zijn schaatsen. Zeeland is land in zee. Het zijn de woorden van Karla Peijs, de Zeeuwse commissaris van de koningin. De provincie heeft 2012 uitgeroepen tot het Zeeuws Jaar van het Water. Bij water denk je aan de zee, bij de zee aan vissen, varen en duiken. Maar er is meer. Water kan zout zijn, maar ook zoet, vervuild of gezuiverd. Water biedt kansen, maar kan ook een bedreiging zijn. We willen facetten van water en zaken die met water te maken hebben, belichten. Waar komt water in voor? Wat kun je ermee? En wat doet het? Het hele jaar door vindt u in deze krant verhalen rondom water. Waterverhalen. cealiaweg 2 I 4697 RV I Sir»t Aiiuatónd 0166 - 65 43 35 www.bcon-energysystems.nl Oud-Tholenaar André Bout is samen met Wouter van der Horst 42ste geëindigd in de clubroute van de Winter Trial. Dat is een 2500 kilo meter lange rally voor oldtimers door Nederland, Duitsland, Oosten rijk, Slovenië en Italië. Bout navi- Lust u nog peultjes? Dat is de titel van de klucht die de toneelvereni ging van de PJZ Tholen/St.Philips- land op de planken brengt. Dat ge beurt traditiegetrouw in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Vorig jaar werd voor het eerst in het nieuwe gebouw de muziekzaal gebruikt. Die bleek te klein te zijn om het aantal toeschou wers op één avond te herbergen. Er werd toen op twee avonden ge speeld. Dat zal nu weer gebeuren en wel op vrijdag 9 en zaterdag 10 maart. De klucht is geschreven door Hub Fober. De voorstellingen begin nen steeds om half acht. Advertentie I.M. Het is vrijdagmiddag muis en muis stil in de klas. Buiten vallen de eer ste sneeuwvlokken van het jaar. De sneeuw heeft niet de aandacht. Alles draait om het verhaal van Mattie. Haar verhaal over de nacht van de Ramp en de dagen daarna. „Samen met moeder zijn we die nacht naar zolder gevlucht", vertelt ze. „Moe der had een petroleumstelletje mee genomen waarop ze soep verwarm de. Koud was het. De noordwesten wind gierde om het huis. Het tochtte door alle gaten en kieren." De nacht voor de Ramp, zaterdag 31 januari, dreigde er geen direct gevaar. Het was laagwater. „Toch zette iedereen zich schrap voor de nacht. Veel ge zinnen vluchtten naar familie op ho ger gelegen plekken, zoals de Mo lendijk of Stoofdijk. Halsoverkop werden de dierbaarste bezittingen mee naar boven genomen. Van sla pen kwam die nacht niet veel. De krachtige noordwestenwind liet al les schudden. De volgende ochtend heerste er een serene rust. Pas toen werd duidelijk waarom. Het water stond aan de dakrand, ruim drie me ter hoog. De vloedplanken die een dag eerder in de coupures waren ge plaatst, waren niet voldoende. Op diverse plekken hadden de dijken het begeven." Mattie onderbreekt haar verhaal en vraagt de kinderen of ze weten wat vloedplanken zijn. Er gaan een paar vingers de lucht in. „Dat zijn toch van die houten planken om het water tegen te houden", zegt een jongen vooraan in de klas. „Klopt", zegt Mattie. „En weet je ook waar die in Stavenisse staan?" Het jonge tje schudt 'nee'. „We lopen er str aks wel even langs." Hoeveel slachtoffers er die nacht gevallen zijn, weet tot dan toe niemand. Sta venisse is afgesloten van de buiten wereld. De stroom is uitgevallen. Telefoons werken niet. Toch com municeerden de mensen onderling. „Niet met mobiele telefoons, die moesten nog uitgevonden worden", zegt Mattie. „In de kerktoren van de hervormde kerk zaten twee man nen. Zij gaven berichten door van mensen uit de Kerkstraat. Geen leu ke berichten. In die straat en de achterliggende polder, verdronken de meeste mensen." Mattie onder breekt haar verhaal opnieuw. Weten jullie hoeveel mensen er verdron ken zijn tijdens de Ramp? „Hon derdzeventig", roept een jongen stellig. .Je zit in de buurt, iets min der." Een meisje doet een poging: „Honderdvijftig?". „Honderddrie ënvijftig om precies te zijn", zegt Mattie. „Ongeveer tien procent van alle inwoners uit Stavenisse." Ze laat oude krantenknipsels en foto's zien. Het maakt indruk op de kinde ren. Veel huizen in de Wilhelminas- traat. Kerkstraat en aan het Van der Lek de Clercqplein zijn compleet weggespoeld. „Kijk, dit is het gat bij de haven. Met man en macht hebben mannen uit het dorp het proberen te dichten. Tevergeefs, want hoewel de wind zondagmid dag 1 februari iets ging liggen, bleef het water onverminderd hoog. Bij de tweede vloed zijn wederom veel mensen verdronken." Drie da gen hebben de mensen in Stavenis se op hulp moeten wachten. Onder tussen riskeerden mensen hun leven tijdens de zoektocht naar overle venden. ,,'s Maandags zijn we ge red door Urker vissers uit Yerseke en de Crescendo, een grote vracht boot." Die laatste bracht vierhon derd Stavenissenaren naar de Ahoy- hal in Rotterdam. „Honderden, misschien wel duizenden evacuees kwamen daar samen. Veel mensen op blote voeten en met veel te wei nig kleren." De gezinnen werden vanuit de havenstad ondergebracht bij gastgezinnen. Om de basisscho lieren van de Schalm een beeld te geven, laat ze een film zien met de eerste beelden na de ramp. „Stave nisse is niet gefilmd", zegt ze. „Hier kon de filmploeg simpelweg niet komen." Desalniettemin geeft de film een goed beeld van Zeeland kort na de ramp. Mannen die zand zakken vullen. Paarden die tot knie- Zaterdag houdt de stichting Tholen Rockt samen met café An de Slööve in Sint-Annaland de eerste jamses sie van dit jaar. Vanaf negen uur 's avonds staat er weer een volledige installatie en drumstel klaar zodat ieder die wil spelen maar hoeft in te pluggen. Op voorhand belooft het een bijzondere sessie te worden. De pas opgerichte Setallandse band The Freebirds gaan hun eerste op treden geven. Naast deze band heeft ook de Steenbergse band Dr. Pepper toegezegd te komen. Een band met het repertoire van Red Hot Chili Peppers. Ieder mag maximaal vier nummer achter elkaar spelen. En tree is gratis. Jeugd- en jongerenwerkers van de gemeente Tholen organiseren in het kader van het project Let's move around een weerbaarheidstraining voor jongeren. De training vindt vrijdag plaats in dorpshuis de Vos- senkuil in Oud-Vossemeer. Belang stellenden van acht tot drieëntwintig jaar kunnen die avond les in judo, jiu-jitsu en een training in weerbaar heid krijgen. Een judopak is niet no dig. Jongerenwerk raadt jongeren wel aan om makkelijk zittende kle ding aan te trekken, zoals een trai ningbroek en T-shirt. De avond be gint om zeven uur en is om negen uur afgelopen. Vooraf aanmelden is niet nodig. geerde de rode Mercedes 350 SL uit 1973 met startnummer 83 zes dagen over besneeuwde bergwegen. Ruim negentig teams deden aan de rally mee, waaronder voormalige Formule 1 coureur Gijs van Lennep. Hij won de wedstrijd in zijn Porsche 356. Componist, pianist en arrangeur Martin Fondse, afkomstig uit Tho len, is vanavond om half zeven te zien op Omroep Zeeland in het programma Oemoemenoè, gepre senteerd door Katinka Polderman en Jeroen Loensen. Het nieuwe terrein van de ijsbaan komt in de Joanna Mariapolder op een oppervlakte van 10.000 ml. De gemeente legt daarbij een parkeerterrein aan van 170 plaatsen. Tevens is er een waterberging opgenomen in het nieuwe plan. „Het is een soort droom van me om model te worden", zegt Geena. Ze kreeg vorige week te horen dat ze bij de laatste tien zat. „Ik was op school en toen hoorde ik het van mijn moe der. Het is nu een kwestie van stem men werven." Dat laatste is ze actief mee bezig. Bij muziekvereniging Accelerando waar ze lid van is, heeft ze een oproepje geplaatst in de nieuwsbrief. Geena Fase is met deze foto in de finale gekomen. Mattie Brand-Letzer kent veel namen van slachtoffers die begraven liggen op de begraafplaats in Stavenisse. Links naast haar: Jovanka Gaakeer en Faya Priem, rechts Lotte van Haaften. Daarachter staan Pauline van 't Hof en Nienke Hage. Geena las over de wedstrijd 'Word jij het nieuwe covermodel?' in het jongerentijdschrift de Hitkrant. Ze was enthousiast en gaf zich op. Ze weet dat er vorig jaar ook een wed strijd is gehouden voor hetzelfde doelmaar doet nu dus voor de eer ste keer mee. Stemmen op Geena kan tot en met 1 maart op www.melwallisdevries.nl. Ze heeft nog flink wat steun nodig want het meisje met de meeste stem men had gisteren al over de 1000 fans en Geena staat nu in de midden moot met ruim 260 stemmen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9