OcTHO bezuinigt in zeer rap tempo Henk Vinkeles Melchers stopt als voorzitter van natuurvereniging Waterschap verwijdert oude populieren langs Stoofweg Meer animo voor werken in de natuur Ontbreken stopcontact drukt de stemming in praathuis Kaay Tholen Erwin Raas uit Tholen wordt de nieuwe man x Campinghouders missen kansen door minder goede promotie natuurexcursies Ruim twintig natuurouders actief op Thoolse scholen Natuur langs de snelweg dankzij goed maaibeheer Planologiewerkgroep bepaalt gezicht van de natuurclub Donderdag 2 februari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 'Hang aankondigingen zeifin kantines op Thoolse campinghouders doen te weinig aan het pro moten van natuurexcursies in het gebied. Die kritiek uitte Sjak de Koek, coördinator van de gidsenwerk- groep van de natuurvereniging, donderdag op de leden vergadering in Meulvliet. Volgens De Koek mist de re creatiesector op het eiland daardoor kansen en is de deelname aan de excursies vaak aan de bescheiden kant. „Daar mogen de campingeigenaren zich best een beetje voor schamen." Minder bezoekers Het weer Siem Baaij: we willen weer koffie drinken Klemmend beroep Tekort dit jaar bijna 150.000 euro De tekorten van de Stichting Openbaar Primair Onder wijs Tholen (OcTHO) zijn mogelijk al in het jaar 2013 volledig weggewerkt. Dat is twee jaar vroeger dan waar tot voor kort rekening mee werd gehouden. Wethouder Peter Hoek deelde dat dinsdag mee in de commissie sa menleving. Erwin Raas uit Tholen is donderdag tijdens de algemene ledenvergadering van natuurvereniging Tholen bij ac clamatie gekozen als nieuwe voorzitter. Hij volgt Henk Vinkeles Melchers uit Sint-Maartensdijk op die vanwe ge persoonlijke omstandigheden niet herkiesbaar was. Ook treedt Vinkeles Melchers terug als lid van de plano logiewerkgroep. Hij is zes jaar voorzitter geweest van de vereniging. Met tevredenheid keek Vinkeles Mel chers terug op wat in die periode is bereikt. Niet alles ging van een leien dakje. „Uiteindelijk vond ik het moeilijk werk, waarop ook kritiek te geven valt. Ook dat moet ik erkennen." Geprofessionaliseerd Landschap Alle 21 scholen op educatieschip Watervlo De gemeente Tholen laat kansen liggen om van natuur- en milieueducatie een succes te maken. Met name het niet aansluiten bij de activiteiten van MEC De Bevelan- den is een misser. Wilde marjolein en brede wespenorchis Zelfs langs grote wegen op Tholen komt de plantenlief hebber aan zijn trekken. Dat was bp de ledenvergade ring van de Natuurvereniging Tholen de boodschap van Wijnand Lammers, voorzitter van de plantenwerkgroep. Als voorbeeld noemde Lammers het gebied aan weers kanten van de Nieuwe Postweg, bij Tholen. Tijdens on derzoek ter plekke werden soorten als wilde marjolein en brede wespenorchis aangetroffen. „Mooi om vlak langs een drukke verkeersweg leuke soorten aan te tref fen, dankzij het door de provincie gevoerde beleid van maaien en afvoeren." Antihagelkanon, windturbinesfietsen op dijken Inhoudelijk opkomen voor de waarden van de natuur op Tholen. Dat is en blijft volgens de aftredende voorzitter Henk Vinkeles Melchers het doel van de planologie werkgroep van de Natuurvereniging Tholen. Belangrijk werk, aldus Vinkeles Melchers. „Fundamenteel voor het bestaansrecht van de vereniging. Wat de werkgroep naar buiten brengt, bepaalt mede het gezicht van de hele ver eniging." Stinkgat en boerderij Jan Goorden Voorzitter van de landschapswerkgroep Flip van Damme toonde zich op de ledenvergadering van Natuurvereni ging Tholen verheugd over de aanwas van het aantal deelnemers. Het aantal leden is gegroeid met vijf men sen. „Dat is op het totale bestand heel veel. Ik zie de toe komst voor het eerst sinds lang heel positief in." De Koek mist enthousiasme bij de campinghouders, hoewel ze vooraf voldoende informatie krijgen over de data en bestemmingen van de ex cursies. moeten hun gasten er op wijzen dat we verschillende ex cursies hebben op Tholen. Dat is toch voor hen ook reclame." Vanuit de zaal deed Cock van Heukelum, die zeven jaar een camping heeft geëxploiteerd, de suggestie om zelf de public relations ter hand te ne men. „Hang de aankondigingen in de kantines zelf op. Nu komen de papieren op de grote stapel en wordt er niks mee gedaan." Rien Meer man kon zich daar helemaal in vin den. ,Jk sta al veertig jaar op een camping. Ik weet hoe het in de praktijk werkt. Je moet zelf initia tief nemen." José van Houte, be heerder van De Vossenkuil, zag in de dorpshuizen in de gemeente een mooi podium om de excursies on der de aandacht te brengen. „Want daar komen altijd veel mensen." Ondanks de tekortkomingen op het gebied van promotie heeft de gid- senwerkgroep volgens De Koek vo rig jaar redelijk goed gedraaid. „We hadden wel iets minder bezoekers, maar met de toename van het aantal kinderen zijn we voor de toekomst hoopvol." Van de tien geplande Nattelaarzentochten gingen er drie niet door omdat er geen deelnemers waren. Wel waren er drie extra toch ten met groepen. In totaal namen 164 mensen deel, 96 volwassenen en 68 kinderen. In het jaar 2010 wa ren er nog 375 deelnemers aan de Nattelaarzentochten. De Koek kwam met een sluitende verklaring over de afname. „Het verschil komt vooral omdat er geen bezoek van scholen was." Van de vijf voorziene tochten door de Pluimpot werden er twee afgelast vanwege het ontbre ken van interesse. Slechts negen be zoekers werden op de drie resteren de excursies door het gebied geleid. In 2010 waren dat er nog 51 in to taal. „Maar dat kwam toen door één grote groep", aldus De Koek. Scherpenissepolder wordt steeds meer het domein van de vogelspot- ters. In dit gebied werden zeven ex cursies afgelast omdat er geen deel nemers waren. De vijf tochten die wel doorgingen, trokken samen 26 bezoekers, iets minder dan in 2010. Van de vijf geplande {ietsexcursies vonden er vier geen doorgang. De tocht die wel doorging, trok zes be langstellenden. In 2010 waren er nog 21 deelnemers. „Het weer blijft hier een belangrijke rol spelen", al dus De Koek. Een nieuwe fietsex- cursie over de kop van Tholen werd drie maal georganiseerd, met in to taal 21 deelnemers (18 volwassenen en drie kinderen). Het stopcontact in het praathuis op de haven van Tholen moet terug komen, zodat de bezoekers samen kunnen genieten van een bak koffie. Dat betoogde inwoner Siem Baaij dinsdag in de commissie samenleving namens de ongeveer vijftien vaste gasten van de ontmoetingsplek. De ouderen zijn verstoken van hun bakje leut sinds de gemeente het stop contact verwijderde en weigert terug te plaatsen. Baaij zei het niet goed te begri jpen en zich te schamen. „Want volgens onze burgemeester zijn we een gemeente met een zeer sociaal gezicht." In zijn met de nodige ironie door spekte inleiding haalde Baaij enkele recente uitspraken van de burge meester aan. waarin hij Tholen pro fileerde als een gemeenschap van elkaar helpende mensen. In de prak tijk zit het volgens Baaij anders in elkaar. „In komen spreken om een stopcontact te mogen hebben. Iets wat de gemeente geen cent hoeft te kosten en dat na een reeks van in spanningen, persoonlijk en door de politiek, categorisch wordt gewei gerd." Baaij schetste de commissie leden de voorgeschiedenis en nam zijn gehoor mee naar de dagen van Piet Bijl. de inmiddels overleden beheerder. In het najaar van 2010 besloten een aantal mensen, meest senioren, dat het zonde was om na diens verscheiden het praathuis on gebruikt te laten. Bezoeker Siem Bestman zorgde vanaf dat moment elke middag dat de koffie warm was. Het was gezellig toeven, aldus Baaij. „Er was immers een stopcon tact dus gezamenlijk een koffiezet apparaat gekocht en verder toebeho ren. We waren helemaal gesteld." Totdat een onderhoudsman van de gemeente het stopcontact ontdekte en het direct weghaalde. Volgens Baaij omdat het niet in het gemeen telijk beleid past om praathuisjes te voorzien van stroom. De kwestie sleept ondertussen al tijden aan, zonder dat er een oplossing in het verschiet is. „We beseffen dat de gemeenteraad voor een serieus pro bleem staat. We beseffen ook dat de verantwoordelijke ambtenaar geen ja durft te zeggen, hij krijgt dan waarschijnlijk op zijn kop." Baaij deed dan ook een klemmend beroep op de commissie om de geldende regeling te wijzigen. „Er is boven dien één ander praathuis in de ge meente, waar wel een stopcontact is. Baaij heeft ondertussen de op lossing in huis, liet hij weten. „Het financiële probleem heb ik opgelost. Ik heb het stopcontact al gekocht, bij een Thoolse ondernemer, en be taald. Ook hebben we een elektri cien bereid gevonden om het stop contact te installeren. Het hoeft de gemeenschap dus niets te kosten." Baaij overhandigde het stopcontact symbolisch aan voorzitter Rob Duijm van de commissie. „Als u nu even het beleid aanpast, dan kan de politiek zich weer met belangrijker zaken bezig houden en kan de ver antwoordelijk ambtenaar met een gerust hart toestemming verlenen en dan klopt het ook wat onze burge meester heeft gezegd." Hoek zei ook dat er door de basis scholen hard gewerkt wordt aan meer samenwerking, om op die manier geld te besparen. In eerste instantie wordt volgens Hoek ge zocht naar samenwerkingsmoge lijkheden binnen de gemeente zelf. „Maar er wordt ook buiten onze grenzen gekeken." Het bestuur van OcTHO komt dit jaar nog bijna 150.000 euro tekort op de begroting. Greet Boelhou wers (VVD) miste, net als het col lege en de overige commissiele den, een visie op de langere ter mijn. Ook wordt volgens haar door het bestuur te weinig rekening ge houden met de gevolgen van de krimp van het bevolkingsaantal, en daardoor in de toekomst mogelijk minder leerlingen. Peter Kraamer (SGP) zat op dezelfde lijn. „We moeten de cijfers steeds blijven ac tualiseren." Wethouder Hoek zei de gevolgen van de krimp niet te onderschatten. „Al maken we hier op Tholen nog een redelijk gunsti ge uitzondering." Henk Vinkeles Melchers hier in actie tijdens het opruimen van hooi op de voormalige schorren aan de Gemaalweg bij Tholen. Het positieve element overheerste in wat. min of meer onverwacht, de afscheidsrede van Vinkeles Mel chers was. „De werkgroepen func tioneren onverminderd goed. Er is recent een groei bij de landschaps werkgroep. De plantenwerkgroep is opnieuw herrezen, maar we hopen wel op verdere uitbreiding. De planologiewerkgroep draait op een kleine bezetting. De vogel- en gid- senwerkgroep zijn belangrijke pij lers. Nieuw is de samenwerking met de gemeente op het terrein van de natuur- en milieu-educatie. He laas heeft de jeugdwerkgroep. die zes jaar geleden al was verzwakt, geen heropleving gekend." Vinke les Melchers noemde de gang van zaken rond het milieu-educatief centrum Scaldis Naturalis een diep tepunt. „Het moeilijkste en lastigste vond ik het om iets in gezamenlijk heid te bereiken met Scaldis Natu ralis. Het heeft niet aan de goede wil en constructieve opstelling van ons bestuur gelegen dat het voort bestaan van dit centrum zijn eindig heid nadert." In de zes jaar onder Vinkeles Mel chers is de vereniging in veel op zichten sterker geworden. De aftre dende voorzitter noemde zelf het gebruik van een nieuw financieel programma als een belangrijke stap vooruit. Mede daardoor verloopt het verzorgen van het ledenbestand en de contributiebetalingen naar te vredenheid. De vernieuwde website betekent dat de vereniging verder is geprofessionaliseerd. Het aantal be zoekers overtreft de verwachtingen. Ook het verenigingsblad heeft aan kwaliteit gewonnen, zowel inhou delijk als qua uitstraling. Boven dien is recentelijk een beamer aan geschaft voor cursussen en presentaties. Tijdens de vergade ring werd Nynke Ypma gekozen als bestuurder public relations, een functie die nog niet binnen de ver eniging bestond. Vinkeles Melchers noemde het een waardevolle aan vulling. „Daarmee komt er een nieuwe dynamiek bij die onze be kendheid op onze eilanden zal ver groten. Het betrekken van grotere groepen mensen bij onze liefhebbe rij, de natuur, willen wij op gang brengen met leuke initiatieven." De aftredende voorzitter was blij dat er voor zijn eigen vacature snel een kandidaat beschikbaar was. Hij noemde Erwin Raas een prima op volger. „Ik vind hem een toffe peer." De periodiek aftredende bestuursle den werden bij acclamatie herko- zen. Flip van Damme blijft de land schapswerkgroep doen. Sjak de Koek blijft aan als verantwoordelij ke man van de gidsenwerkgroep. De vacante functie van voorzitter van de planologiewerkgroep werd nog niet ingevuld. Volgens Sjak de Koek is daarmee bewust gewacht tot het bestuur weer voltallig is. „Het is beter om het dan op te pak ken." Erwin Raas dankte de leden voor het in hem gestelde vertrou wen. Volgens hem is er in de perio de onder Vinkeles Melchers veel bereikt. Als voorbeeld noemde hij het thema landschap dat nu officieel op de strategische agenda van de gemeente staat. „Dat is belangrijk voor de toekomst. De gemeente wil recreatie aantrekken en aantrekke lijk zijn voor nieuwe bewoners. Het landschap wordt gewaardeerd, ze ker in relatie tot problemen als krimp van de bevolking en ver schraling van het voorzieningenni veau." Hoewel Vinkeles Melchers vooraf had laten weten geen be hoefte te hebben aan een afscheids woord werd hij door secretaris Sjak de Koek, met een kwinkslag, offi cieel uitgezwaaid. .Je was zeer werklustig, een gedreven man en welbespraakt. Bijna alle vergade ringen liepen daardoor uit." Als dank voor de bewezen diensten was er een mand met vogel voer. Dat betoogde George Koenders donderdag in Meulvliet tijdens de ledenvergadering van de natuurver eniging Tholen. Positief is volgens Koenders wel de groei van het aan tal natuurouders. Op dit moment zijn er circa twintig ouders actief op de Thoolse scholen. Met name CNS de Regenboog in Tholen en obs de Schalm uit Stavenisse springen eruit. Op deze scholen zijn vier na tuurouders beschikbaar. Ook Mon tessorischool de Kraal in Tholen, Eben Haëzerschtx)! Tholen en obs de Rieburch in Sint Maartensdijk doen het met elk drie natuurouders goed. Voor de leerlingen werden tal van activiteiten in de Thoolse na tuur georganiseerd, van strandjutten tot nattelaarzentochten en herfst- wandelingen. De komst van het educatieschip Watervlo naar de ha ven van Tholen in september was een succes. Alle 21 scholen maak ten gebruik van de gelegenheid en brachten een bezoek aan het schip. Naar schatting 500 kinderen waren bij de activiteit betrokken. De uit acht leden bestaande planten werkgroep is het hele jaar actief, soms dichtbij huis en ook wel bui ten de regio. Samen met de Zeeuw se afdeling van natuurorganisatie A Rocha en Landschapsbeheer Zee land werd in oktober vorig jaar het schor bij de havenmond van Tholen onder handen genomen. Een deel van het gebied werd gemaaid en ge hooid. Een goede zaak, vindt Lam mers. „De heemst en orchideeën va ren er wel bij." In West-Brabant werd de nieuwe natuur in het Hal sters Laag en Fort de Roovere be zocht, met ook hier weer verrassen de ontdekkingen. „Plantensoorten die ineens opduiken en ons veel vertellen over hoe het was en hoe het worden zal. Moerasandijvie en zeeaster wijzen er op het zoute ver leden van de waterlinie. Terwijl moerashertshoorn, waterdrieblad en waterpostelein laten zien dat er mooie venoevervegetaties gaan ont staan." Een ander hoogtepunt was het bezoek in juni aan de Princesse- plaat tussen Halsteren en Bergen op Zoom. „Grote aantallen kwelder- zegge en orchideeën zorgden ervoor dat de soms pittige buiten ons niet deerden." De bloemdijken bij Nieuw Vossemeer stonden ook op het programma. Staatsbosbeheer doet er volgens Lammers goed werk. „We konden genieten van bij zonderheden als ruige weegbree, veldgerst en akkerklokje." De werkgroep heeft een kleine be zetting die zich over vaak gevoelige onderwerpen buigt. Onder andere het antihagelkanon in Scherpenisse, de windturbines bij de Krammer- sluizen, fietsen op zeedijken en het aanbrengen van een zandbank voor de Oesterdam werden besproken. Ook de toekomst van de vesting wallen van Tholen, de plannen in de Auvergnepolder en de uitbreiding met verbiijfsrecreatie en woning bouw in de Geertruidapolder ston den op de agenda. De werkgroep geeft zoveel mogelijk, gevraagd en ongevraagd, advies. „Omdat veel van deze onderwerpen maatschap pelijk de nodige aandacht krijgen, vereist het formuleren van een standpunt veel wijsheid en zorgvul digheid." Vinkeles Melchers noemde de grondhouding van de werkgroep constructief. „Het gaat niet om domweg dwarsliggen. We zoeken de samenwerking met betrokken overheden." Juist vanwege het strategisch belang wil het hele bestuur inbreng hebben in de planologie werkgroep. Vinke les Melchers noemde de situatie in de afgelopen zes jaar, waarin hij zo wel voorzitter van de hele vereni ging als trekker van de werkgroep was, niet ideaal. „Het dragen van twee petten was af en toe een beetje belastend." Het nieuwe bestuur gaat zich de komende tijd verdiepen in manieren om de werkgroep te con troleren. Op dit moment legt de werkgroep vooral verantwoording afin het verenigingsblad. Ook wor den de standpunten getoetst met in stanties als Vogelbescherming Ne derland en Zeeuwse Milieu Federatie. Waterschap Scheldestromen is maandag begonnen met het rooien van 150 populieren langs de Stoofweg in Sint-Annaland. De werkzaamhe den nemen twee weken in beslag. Gedurende die periode is de weg uit veiligheidsoverweging afgesloten voor het verkeer. Het waterschap heeft een omleidingsroute ingesteld. Deze route wordt met gele horden aangegeven. Ook is de bushalte verplaatst naar de Veilingweg en staat de fietsenstalling nu tijdelijk op het terrein van de brandweer. De Stoofweg gaat dit jaar volledig op de schop. Hard nodig, want de weg verkeert al jaren in erbarmelijke staat van onderhoud. Dat komt deels door de wortels die het wegdek beschadigd hebben. De populieren maken dit najaar plaats voor esdoorns. Het waterschap vernieuwt tij dens deze werkzaamheden tegelijkertijd het asfalt van de weg. Ook komt er een vrijliggend fietspad aan de noordkant van de weg. Dat moet zorgen voor meer veiligheid. Van Damme had meer leuke be richten in petto. De werkgroep, die actief is in het natuurbeheer, is dit seizoen versterkt met leerlingen die voor hun school een maat schappelijke stage doen. „Dat ze kiezen voor een natuurproject vind ik bijzonder. Dat is wel het laatste wat ik verwachtte." De werkgroep is dit seizoen met name actief bij het Stinkgat in de Van Haaftenpol- der. Ook bij de boerderij van Jan Goorden aan de afslag van de brug naar Tholen werd gewerkt. Een mooie plek, aldus Van Damme. „We staan er goed in de kijker. Er wordt dan ook regelmatig getoe terd, gezwaaid en geroepen. Maar niemand is spontaan naar ons toe gekomen om te helpen." De land schapswerkgroep was vorig jaar 85 dagdelen actief, verdeeld over acht werkdagen, een gemiddelde van tien personen per keer. Met de uit gevoerde werkzaamheden, onder andere in opdracht van Staatsbos beheer en Stichting Landschaps verzorging Zeeland, brengt de werkgroep geld in het laadje van de vereniging. Van Damme is opti mistisch. vanwege de leuke projec ten en de groei van het aantal vrij willigers. „De vooruitzichten zijn heel gunstig."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9