'Van de gastvrijheid kunnen we in Nederland nog wel wat leren' Boeken worden zorgvuldig gekozen Jan Siebelink kom je hier niet tegen 'Het heeft nu lang genoeg geduurd' 'Van hoogwaardig wonen blijft weinig meer over' ABT wil er nog een AH bij Donderdag 2 februari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vooraf sprak hij geen woord Spaans. Toch besloot Adri aan Noteboom (20) uit Tholen zijn derdejaars stage in Ecuador uit te voeren. Daar heeft hij vier maanden voor een non-profit organisatie gewerkt die zich hard maakt voor de inheemse bevolking in dat land. Een onvergete lijke ervaring van de jungle tot het nachtleven van Quito, de hoofdstad van het Latijns-Amerikaanse land. Onderdrukt Woning inbraak Sint-Annaland Heemkundekring bestaat tien jaar Ivoor Jungle Kinderboeken, jeugdboe ken, streekromans, theolo gische boeken, tijdschrif ten en ga zo maar door. In een tijd dat bibliotheken massaal krimpen, groeit de bibliotheek van de Gereformeerde Gemeente Scherpenisse nog steeds. Ruim 5500 titels staan er in de rekken. En dat aantal groeit jaarlijks met 250 boeken. Het ledenaantal is in vier jaar tijd zelfs met zeventig procent gestegen. Abonnees Veel kinderboeken Angst rampnacht niet te beschrijven Stemmen van lezers Adriaan Noteboom uit Tholen liep vier maanden stage in Ecuador Geen zwervers Ruim 5500 boeken in bibliotheek Gereformeerde Gemeente Scherpenisse Gezelligheid Forse kritiek stedenbouwkundige op VesteTuin Stroot van C1000 wil zo snel mogelijk verhuizen Noteboom had de keus. Een door snee stage bij een willekeurig be drijf in Nederland, of iets avon tuurlijks in het buitenland. De 20-jarige student commerciële eco nomie koos voor dat laatste. Zijn opleiding aan de Hogeschool Rot terdam had contacten in Zuid- Amerika. Hoewel zijn voorkeur uitging naar Costa Rica. kwam de Tholenaar in Ecuador terecht. Hij had weinig keus. De school had in een aantal Zuid-Amerikaanse lan den contacten met voornamelijk ideële organisaties. „Volgens de schoolleiding paste dit project be ter bij mij dan een stage in een ho tel op Costa Rica." Adriaan kijkt er bedenkelijk bij. „Begrijp me niet verkeerd. Ik heb me prima ver maakt. maar als ik de keus had. was het geen non-profit organisatie geworden." Noteboom had zijn sta ge liever in de evenementenbran che uitgevoerd. Maar dat zat er niet in. Zodoende belandde hij bij Selva Vida Sin Fronteras, een ideële or ganisatie die zich hard maakt voor de leefomstandigheden van de in dianen. de inheemse bevolking van het land. Zij leven op primitieve wijze in de beschermde tropische regenwou den van Ecuador en maken naar schatting tien procent uit van de to tale bevolking. „Het leven van de indianen wordt sinds de jaren ze stig onderdrukt door oprukkende oliemaatschappijen, houtkapbedrij- ven en het toerisme. Daardoor is hun leefgebied sterk gekrompen. Op slinkse wijze pakken de raffina derijen grond af van de inheemse minderheden. Tussen de ongerepte natuur zie je pijpleidingen lopen die hun afvalwater en ruwe olie lo zen op de rivieren waar kinderen spelen en mensen zich wassen. Re gelmatig hoor je daar in het nieuws over, nu heb ik het met eigen ogen gezien. Verschrikkelijk." Volgens Noteboom gaan de olie maatschappijen misleidend te werk bij het onteigenen van gronden. „Ze worden voorgelogen, onder druk gezet en gedwongen valse contracten te tekenen." Selva Vida Sin Fronteras, de organisatie waar Adriaan stage heeft gelopen, sleept oliemaatschappijen voor de rech ter. Niet zonder consequenties weet Noteboom. „Nadat Sin Fronteras in de rechterbank de zaak had ge wonnen, werd de vrouw van de baas een dag later neergeschoten. Bij een 82-jarige bewoonster van een seniorenwoning aan de Tien hoven in Sint-Annaland is zater dagochtend tussen half vier en vier uur ingebroken. Daarbij werd de voordeur op brute wijze gefor ceerd. De vrouw werd wakker van het lawaai. Toen ze het licht boven haar bed aan deed, zag ze een man in haar kamer staan. Ze vroeg hem wat hij daar deed. Hij sprak terug en zei: „Ga maar slapen." Volgens de dochter van de bejaarde vrouw sprak de dader plat Zeeuws. Snel haalde de dader het nachtkasje naast het bed open, greep de sie raden er uit en nam als laatste het horloge van haar overleden echtge noot mee. Hoewel het midden in de nacht was, kan de 82-jarige de dader nog goed voor de geest halen. Het sig nalement luidt als volgt: ongeveer twintig jaar oud, 1.90 meter lang en een kaal hoofd. Hij droeg geen jas, maar een donkere trui bedrukt met een witte print. Mogelijk letters. De politie zoekt naar mensen die het opgegeven signalement bekend voorkomt, of de man in de dagen voor de inbraak in de buurt van de woning gesignaleerd hebben. Ge tuigen kunnen zich melden op het politiebureau in Tholen of telefo nisch op 0900-8844. Het slacht offer maakt het naar omstandighe den goed, maar slaapt onrustig. De heemkundekring Stad en Lande van Tholen bestaat tien jaar. Ter ge legenheid van het tweede lustrum wordt er onder meer in mei/juni een fototentoonstelling ingericht in het atrium van het gemeentehuis. Wat het aantal leden betreft gaat het de vereniging voor de wind. Dankzij 22 nieuwe aanmeldingen in 2011 staat de teller nu op 309. Op dinsdag 7 februari wordt in de Wellevaete in Sint-Annaland een lezing gehouden door de Stichting vrienden van de Travalje. Die stelt zich ten doel de in Zeeland aanwe zige travaljes te behouden. Een tra valje of hoefslag werd door de hoefsmid gebruikt om paarden te beslaan. Vroeger waren die in elke woonkern te vinden. In Tholen staat er eentje op de Markt. Streek museum De Meestoof in Sint-An naland heeft ook een exemplaar. Die wordt momenteel gerestau reerd. De lezing begint om half acht. De eerstvolgende inloopdag wordt gehouden op zaterdag 24 maart in dorpshuis De Vossenkuil in Oud- Vossemeer. Gelukkig overleefde ze het. En dat is slechts een voorbeeld. Dergelij ke acties zijn daar eerder regel dan uitzondering." Los van de onderdrukking, leeft de inheemse bevolking in Ecuador ver onder het bestaansminimum. „Een gezin moest enkele jaren terug rondkomen van nog geen negen tien dollar per maand. Dat bedrag is de afgelopen jaren, mede door de inzet van ideële organisaties, geste gen tot 350 dollar. Een enorme vooruitgang." De Tholenaar heeft zich onder de vlag van Selva Vida Sin Fronteras. met diverse projec ten beziggehouden die bijdrage aan het levensonderhoud van de india nen. Eén daarvan is het ivoorpro ject. „Niet van olifanten of nijl paarden", zegt Adriaan. „In het tropisch regenwoud groeit ivoor aan de bomen." Het gaat om noten van de Tagua-boom, een ivoorpalm die zeer grote, knobbelige houten vruchten produceert. „Snijd je ze open, dan is de plantaardige variant niet te onderscheiden van de dier lijke." Doel is dat de indianen het ivoor verwerken tot kunstige snij- werkjes en sieraden. „Aan mij de opdracht de kunstwerkjes te ver markten", zegt de Tholenaar. „De opdracht luidde als volgt: 'Hoe je het doet, dat maakt me niet uit, als je het maar doet'. Makkelijker ge zegd dan gedaan. Zeker zonder budget. Toch heb ik een paar hon derd sieraden weten te slijten. Voornamelijk aan bedrijven in de Verenigde Staten. Een ander project waar de student commerciële economie zich op uit geleefd heeft, is bamboe. „Ideaal bouwmateriaal", zegt hij. „Boven dien vele malen goedkoper en mi lieuvriendelijker dan staal. Een vierkante meter bamboe kost slechts 0,01 dollar. Mits goed ver werkt, is het minstens zo stevig als een staalconstructie, maar met de bijkomstigheid dat het volledig co2-neutraal is. En het groeit in een tropisch regenwoud als kool. We hebben de indianenstammen ge leerd hoe ze de bamboebomen kun nen kweken, rooien en verkopen. Adriaan verbleef tijdens zijn stage niet zoals veel klasgenoten alleen op kantoor. Om een idee te krijgen van de leefomstandigheden, ver bleef hij 22 dagen in de jungle. Lange rijen staan op vrijdagavond voor de uitleenbalie. „Tussen kwart voor zeven en acht uur is het spits uur", zegt Dick Boone, vrijwilliger bij de kerkelijke bibliotheek. „Vaak tel ik dertig tot veertig mensen. Vooral veel kinderen met of zonder ouders." Bezoekers aantallen heeft hij niet paraat. Wel weet Boone dat er vorig jaar 2400 volwassen en 2200 jeugdboeken zijn uitgeleend. „Mensen gaan vaak met meerdere boeken naar huis. Zeker de wat gro tere gezinnen. Die ontkomen daar niet aan." De belangstelling voor de biblio theek in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente is de afgelo pen vier jaar sterk gestegen. De bieb zag het ledenaantal in die periode toenemen van zestig naar honderd abonnees. Een stijging van ruim 67 procent. Het gros van de leden komt uit Scherpenisse. „Maar we hebben ook abonnees uit Stavenisse, Sint- Maartensdijk en Poortvliet." De stijging heeft volgens Boone alles te maken met de verhuizing naar een ruimte aan de achterzijde van het kerkgebouw. „Voorheen zaten we in wat nu de foyer is. Daar hadden we amper de ruimte." Het onderkomen waar de bieb nu over beschikt, is een stuk ruimer. „Toch is het alweer bijna te klein." Niet verwonderlijk met een stijging van 250 boeken per jaar. Jaarlijks besteedt de bieb zo'n drieduizend euro aan nieuwe boe ken. Dat komt uit abonnementsgel den (variërend van 15 euro voor een 3-boeken abonnement, tot 45 euro voor 15 boeken), de verkoop van snoep en zelfgemaakte kaarten. Die laatste maakt vrijwilligster Willie Andriesse zelf. Het boekenbestand bestaat uit plaat jesboeken tot streekromans en theo logische boeken. Kinderboeken vin den gretig aftrek, weet Boone. Niet voor niets is dertig procent van de boeken een kinder- of jeugdboek. Dat het een bibliotheek is met een Adriaan Noteboom zette zich vier maanden in voor de inheemse bevolking van Ecuador. „Verschrikkelijk warm en benauwd met temperaturen van dertig gra den en een luchtvochtigheid van ongeveer 99 procent. Bij de minste of geringste inspanning liep het zweet je van het lijf." Het verblijf in het resort, voldeed geheel aan Adriaans' verwachtingen. Bamboe huisjes, bamboeboten, rivieren, on doordringbare mangrove bossen en tal van tropische diersoorten. „Vaak dacht ik terug aan mijn stu diegenoten die vijf dagen in de week in een suf kantoor naar een beeldscherm staarden." Op kantoor heeft Adriaan nooit gezeten. Werken deed hij vanuit zijn verblijf in Quito. Daar deelde hij samen met een aantal mede studenten een villa. Geheel bepant- serd met hekwerken, muren en waakhonden. Geen overbodige luxe. De hoofdstad van Ecuador is niet de meest veilige stad ter we reld. „Overdag merkje daar weinig van. Ecuadorianen zijn hardwer kende mensen. Ze doen alles voor geld. Straatoptredens, bananen ver kopen aan automobilisten die voor het stoplicht wachten, vuurspugers in het centrum. Zwervers of bede laars heb ik niet gezien. Terwijl ik dat vooraf wel had verwacht. Net zoals er geen sloppenwijken zijn. Althans, niet dat ik gezien heb. Je kunt duidelijk zien dat Ecuador de laatste jaren een enorme economi sche groei heeft meegemaakt. Veel grote winkelcentra die bol staan van de luxe merken." Maar zodra de avond valt, verandert de stad van karakter. Alleen over straat gaan wordt dan ook afgeraden. Een stage in het buitenland doe je niet alleen om iets te leren, of le venservaring op te doen. Dat doe je als je twintig bent ook vooral om de feesten. En dat heeft Adriaan ze ker gedaan. Na tweeëntwintig da gen jungle heeft hij een ruime week in Montanita gebivakkeerd, een badplaats aan de kust. „Het Chersonisos van Ecuador. Mooie vrouwen. Witte stranden, een hel blauwe zee en iedere avond wel een feestje." Uitgaan in het Zuid- Amerikaanse land is volgens Adri aan wel net even anders dan in Ne derland. „Op iedere hoek van de straat staat politie bewapend met machinegeweren. Toch heb ik me geen enkel moment bedreigd ge voeld. Integendeel. De sfeer is heel ontspannen, zeker aan het strand." De Tholenaar had met zijn 2.05 meter veel bekijks. „Je bent net een attractie. Iedereen wil met je op de foto. De mensen zijn daar niet zo groot. Wel zijn ze ontzettend vrien delijk en gastvrij. Daar kunnen wij Nederlanders nog wat van leren." Tijdens het uitgaan in de nachtelij ke uren werd hij regelmatig uitge nodigd voor huiskamerfeestjes. ,Jn het begin was ik even huiverig om te gaan. Maar dat is daar gewoon de normale gang van zaken." Hoewel Adriaan met volle teugen genoten heeft van zijn verblijf in Ecuador, vindt hij het geen ultieme vakantiebestemming. „Het is een land waar je met een rugzak moet rondtrekken, daar moetje van hou den. Geef mij maar gewoon een strand vakantie." Tien vrijwilligers runnen de bibliotheek van de Gereformeerde Gemeente in Scherpenisseop de foto vijf van hen. Van links naar rechts: Willie AndriesseDick Boone, Ada Boone, Hanny van Poortvliet en Dineke Kleppe. kerkelijke grondslag, blijkt snel. Boeken als 'Knielen op een bed vio len' van Jan Siebelink tref je er niet aan. Wel schrijvers als Heitzmann en Chaikin. „Amerikaanse schrij vers doen het goed", zegt Boone. Alle boeken worden weloverwogen gekozen en uitsluitend gekocht bij christelijke boekhandels. Twee keer per jaar koopt de bieb nieuwe boe ken, in maart en oktober. „Kinderen houden vaak nauwlettend in de ga ten of er nieuwe boeken uitkomen. Die bestellen we op verzoek. Popu laire schrijvers van kinderboeken zijn Janwillem Blijdorp. Bert Wier- sema en Ben de Raaf." Alle kinder boeken staan gerangschikt op lees niveau. Een gekleurde sticker op de rug van het boek, bepaalt de moei lijkheidsgraad. „Het gaat om het AVI-leesniveau", zegt Boone. „Een maatstaaf voor het leesniveau van een kind." De stickers zijn in sa menwerking met de Groen van Prinstererschool aangebracht. Alle andere boeken staat op alfabe tische volgorde in de boekenrekken. Voor wie een overzicht van alle boeken wil, maakt Boone twee keer per jaar een digitale catalogus. Deze is op aanvraag zowel digitaal als ge drukt verkrijgbaar. Voor het uitlenen, innemen en netjes op een rijtje zetten van de boeken kan de bibliotheek rekenen op tien vrijwilligers. Zij runnen op donder dagochtend (half tien tot half twaalf) en een keer in de drie weken op vrijdagavond (kwart voor zeven tot acht uur) de bieb. Voor Willie 1 -i Andriesse en Ada Boone. de vrouw van Dick, is het iedere donderdag tussen half tien en half twaalf vaste prik. „Donderdag zien we voorna melijk jonge ouders met hun kroost en een aantal ouderen." Vaste klant op donderdag is de heer A. Lind- houd uit Scherpenisse. Hij leest veel, maar dat is niet de enige reden waarvoor hij komt. De gezelligheid is wat hem trekt naar de Noord straat. Onder het genot van een kop koffie en een stroopwafel maakt hij graag een praatje. Ook deze donder dag is hij aanwezig. Zijn aandacht is gericht op de laptop van Dick Boone met daarop een zwart-wit fo to van Lindhoud's ouders en over grootouders. .Zeker tachtig jaar oud. als ie niet ouder is", zegt hij. Boone heeft als hobby genealogie en voert stamboomonderzoeken uit. Nooit gedacht dat de herinnering aan de rampnacht in 1953 mijn hele leven zou blijven nagloeien en nog ben ik niet in staat deze te doven! De nacht waarin we overgeleverd waren aan een onvoorstelbaar natuurge weld: monstergolven verzwolgen mens en dier, ontwrichtte het dorp Stavenisse en dompelde het in diepe rouw. De angst - de verschrikkingen be leefd op een zolder - kan niemand met je meevoelen, delen of beschrij ven! Het is niet te beschrijven, laat staat te verfilmen. Velen hebben nu een zodanige houding van: het is al zolang geleden dat hebben we nu wel gehad. Dat is onwaar: zo'n ge beurtenis verandert het leven van mensen voorgoed. Gravend in mijn herinnering schrik ik hoe gruwelijk die ervaringen zijn geweest en hoe kwetsbaar je bent als mens tijdens een samenspel van na tuur: storm en springvloed belaag den onze kust - de dijken bezweken onder de aanstormende watermassa! Nooit vergeet ik dat moment, het ge voel: hier kom ik nooit overheen. Het is voorbij maar nog steeds na al die jaren ben ik mij bewust hoe kwetsbaar en kostbaar ons leven is. Binnen in mij jubelt dankbaarheid dat ik nu als 'oudje' mijn leven mag leven - het leven dat me zoveel gaf - maar in mijn rugzakje draag ik nog altijd mee die nacht! Nel Gaakeer, Amersfoort Van een hoogwaardig woonmilieu in het nieuwe plan VesteTuin in Tholen komt weinig terecht. Dat was de strekking van het betoog van stedenbouwkundige ir. H.T.W. van Veen maandag in de commissie ruimte. De oud ambtenaar van de gemeente Tholen stelde dat de huis jes minimaal worden, de buitenruimte van lilliputterformaat en het parkeren maar net voldoet aan de norm. Hij nam het ook op voor au tobedrijf Van Burgh. Van de prachtige schetsen in het beeldkwaliteitsplan is niet veel meer over, zei Van Veen. Bij iedere nadere uitwerking veranderde het. „Duide lijk werd dat het plan last had van ruimtegebrek of een drift om er maar zo veel mogelijk woningen in te per sen. Het financieel potlood zal zijn uitwerking wel hebben gehad." Volgens Van Veen werden er belang rijke zaken uit het plan geschrapt zo als de parkeergarages onder de win kels. ,J)e winkelwagentjes moeten over de weg naar het parkeerterrein. Dat zal waarschijnlijk <x>k wel te klein blijken te zijn. De hoogwaardi ge gestapelde woningen boven de winkels werden in plaats van ver- k(X)pappartementen ingeruild voor seniorenwoningen van de Schutse." En bij de laatste aanpassing zijn de bevoegdheden om het mtxner en gro ter te maken, ingetrokken. „Dit alles om maar mogelijk te maken dat er - spoedig - gebouwd kan worden op het voormalige Timpaterrein. Wat maakt zo te zien eigenlijk niet uit." Van Veen stipte ook de kwestie rond het garagebedrijf van Van Burgh aan. „Vervelend en hinderlijk, maar met wat goede wil was daar wel een mouw aan te passen." In de toelich ting op het plan was volgens Van Veen opgenomen dat de bedrijfsvoe ring van het garagebedrijf niet onder druk gezet zou worden met de ge plande woonbebouwing. „En je laat uitrekenen dat het geluidstechnisch net kan (Fries voor niet) en er is een deskundig bureau dat aangeeft dat er niet genoeg verf gespoten wordt om je er wat van aan te hoeven trekken. Normen zijn mooie dingen." Volgens Van Veen wordt Van Burgh met het nieuwe bestemmingsplan be perkt in zijn bedrijfsvoering. „Er is weer gerekend met decibellen en stank en er wordt in het plan opgeno men dat er een afstand wordt aange houden. Er moet een blinde gevel ko men en de stank telt niet. „De ondernemer voelt zich niet behaag lijk en onderzoekt zijn mogelijkhe den. Wat te doen als je besluit te wij ken voor al dit machtsgeweld." Van Veen vond dat Van Burghs pu bliekelijk verweten werd dat hij er een slaatje uit wil slaan. ,Je wordt te kijk gezet als graaier omdat het be drijf niet goedschiks akkoord gaat met een afkoopfixn. Want anders kun je de 535.000 euro voor het bedrijf niet noemen." Volgens Van Veen is alleen de pro jectontwikkelaar ermee gediend. Hij vroeg de commissie om het allemaal nog eens te overdenken. „Maak een totaalplan voor het terrein van Timpa en Van Burgh en stop deze onzalige drammerij."De gemeente vereenzel vigt zich volgens hem te veel met de projectontwikkelaar. ClOOO-ondernemer Jurgen Stroot riep maandag in de commissie ruim te op knopen door te hakken. Hij is het wachten beu. Stroot is nu tien jaar in Tholen gevestigd. In 2003 verhuisde hij van de Eendrachtsweg naar de Postweg. Dat was tijdelijk. Voor vijf jaar. Inmiddels is dat ze ven jaar geworden. „Er wordt al 24 jaar gesproken over verhuizing van de supermarkten en de laatste acht jaar over de verhui zing van de Cl000 naar plan Noord. Inmiddels ben ik zo ver, dat de ver huizing op stapel staat. De vraag is alleen wanneer. Hier wringt zich de schoen. Ik word al zeven jaar voor mijn gevoel aan het bekende lijntje gehouden. Er wordt maar geen dui delijkheid gegeven." Volgens Stroot wordt het tijd om knopen door te hakken en daad kracht te tonen. „Als gemeente, maar ook als ondernemers. Niemand heeft er wat aan om zaken uit te stel len. Dat de bouw doorgaat, is inmid dels wel bekend. Maar moeten we dwars gaan zitten om een half jaar uitstel?" De ondernemer wees er op dat hij nu weer voor nieuwe investe ringen staat. In koeling, nieuwe stel lingen en nieuwe deuren. De instal laties kunnen niet meegenomen worden naar het nieuwe pand.„Geld wat ik dus eigenlijk in een putje gooi en wat, vooral in deze economische crisis, niet te accepteren is, maar waar ik wel toe gedwongen wordt." Stroot zal de kosten zelf moeten be talen, zei hij. En dat had voorkomen kunnen worden als 'bepaalde partij en in deze kwestie hadden doorge pakt en krachtdadiger te werk waren gegaan.' Zijn winkel verschaft aan tachtig mensen werk. Door te verhuizen kunnen er volgens hem nog meer mensen in dienst worden genomen. Goed voor de economie van Tholen, zei hij. „Er zijn altijd redenen om te vertragen, maar er zijn ook redenen om vaart te maken. Het heeft nu lang genoeg geduurd. Ik heb maar één vraag: wanneer kunnen de win kels in VesteTuin open?" Daarvoor duikt hij graag in archie ven en komt zo nu en dan met bij zonder materiaal op de proppen. Lindhoud is helemaal in zijn nopjes. „Fantastisch, nietwaar?" Volgens Ada is het maar goed dat ouderen niet op vrijdagavond komen. „Vaak is het dan afgeladen vol en staan de mensen in de rij voor de uitleenba lie. Donderdagochtend is het veel rustiger. Dan hebben ze alle tijd om op hun gemak een boek uit te kie zen." Bij wie het meubilair van het oude gemeentehuis nog in het geheugen gegrift staat, komen de stoelen en tafels ongetwijfeld bekend voor. „Afkomstig uit het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk", zegt Boone. „En de boekenrekken komen uit de voormalige bibliotheek. Dat is nog eens verantwoord recyclen, hè?" VERVOLG VAN SUPERMARKT Er was ook wel een positief punt, zei hij. Namelijk het streven van het ge meentebestuur om inwoners dichtbij hun boodschappen te laten doen. Hij vroeg de commissie door de bril van de Sparondernemers te kijken. „Ze zijn er niet van overtuigd dat de ge actualiseerde onderzoek voldoende basis geeft. De kans op duurzame ontwrichting is aanwezig." Verschillende commissieleden pro beerden Van Wamel te verleiden om harde uitspraken te doen. Zo wilde Slager weten of er een of meerder Sparwinkels zullen sluiten als het plan in VesteTuin doorgaat. ,Ja, dat zou kunnen. Als er ondernemers sneuvelen, zie ik hun plek niet gauw opgevuld. Het zal leiden tot ver schraling maar ik kan niet in een glazen bol kijken." Han van 't Hof (ABT) gooide het over een andere boeg. Hij stelde voor om de meters los te laten en een derde supermarkt in VesteTuin toe te staan. „Een Albert Heijn erbij zodat daar de mensen gaan winkelen en niet meer over de brug hoeven. Wat is daar op tegen? De plaatselij ke supermarkten hoeven daar geen last van te hebben. Het grootste ge vaar zit hem in Sint-Annaland. De supermarkt daar moeten we niet te groot willen laten worden." Van Wamel was er niet van onder de indruk: „Het is uw veronderstelling. Ik heb er geen enkele grondslag voor. Er is al een flinke stroom naar Steenbergen en Bergen op Zoom. Dat zijn echte koopcentra. De angst bij de Sparondernemers is dat door schaalvergroting er een zuigkracht zal ontstaan." Bram van de Sande (CU) wist het even niet meer: „Wé waren blij dat we konden voldoen aan de wens van de ondernemers om in VesteTuin te bouwen en dan komt u. Het besluit om deze ontwikkeling toe te staan is ook al even oud als het d,.p.o van 2001. Het probleem voor de mid denstand en de supermarkten heeft vooral te maken met de toegenomen mobiliteit. Daarom is het een sterk punt om in Tholen de supermarkten te vestigen. Hoe moeten we dit voorstel gewijzigd vaststellen?" Van Wamel vond dat de commissie zich moest baseren op zorgvuldig onder zoek. Wethouder Peter Hoek verzekerde dat de vierkante meters die vrijval len na de verhuizing van de Cl000 niet meer gebruikt kunnen worden door een andere supermarkt: „Dat is einde verhaal." Bij de Aldi zal de wethouder er op een passende ma nier mee omgaan, zei hij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3