LABO BAL Vrouw uit Stavenisse komt om bij ongeval 'Ouderen straks gedupeerd door het verdwijnen van supermarkt' 'Veel geharrewar over hoofden van bewoners' Vier kleuters Eben Haëzerschool Tholen oefenen voor trouwen AUTOSCHADE? Man vliegt met auto uit bocht 'Teveel reeën in regio Tholen' Theo Jansen luidt noodklok over kleinste woonkern Poortvliet Donderdag 2 februari 2012 68e jaargang no. 12 Verdachten moord tot 7 maart vast Subsidie provincie cultuur op Tholen Drank gestolen bij Speelmansplaten Bouw damwand Stavenisse begint Ook twee gewonden bij Lepelstraat Bij een zwaar verkeersongeval op de Steenbergseweg (N259) bij Lepelstraat is vrijdagmiddag rond half drie een dodelijk slachtoffer gevallen. Het gaat om de 58-jarige Trudy van der Zande uit Stavenisse. Twee anderen raakten lichtgewond. De politie zoekt de bestuurder van een zwar te BMW die mogelijk betrokken is bij het ongeval. De voorzieningen in de kleine woonkernen staan onder druk, maar voor Poortvliet geldt dat nog sterker. Inwo ner Theo Jansen waarschuwde daar maandagavond voor bij de leden van de commissie ruimte. Hij vreest dat de supermarkt er zal verdwijnen als er in Tholen twee grotere worden gebouwd in de VesteTuin. Onder nemer Jurgen Stroot van de C1000 uit Tholen kan ech ter niet langer meer wachten. Hoe eerder er gebouwd wordt hoe beter, zei hij op zijn beurt. De leden van de commissie bogen zich over het voorstel om het bestem mingplan VesteTuin gewijzigd vast te stellen. Alle frac ties maakten een voorbehoud. Aanames Siem Baaij over voortgang VesteTuin in Tholen Er is veel geharrewar over plan VesteTuin dat over de hoofden van andere belanghebbenden gaat. Dat stelde Siem Baaij uit Tholen maandagavond in de commissie ruimte toen het gewijzigd bestemmingsplan voor het ge bied op de agenda stond. Autobedrijf Van Burgh ligt nog in de clinch met de gemeente. De bouw van de super markten laat op zich wachten. Baaij voelt zich gedu peerd door de gang van zaken. Hij wil een appartement. Neppige echtgenote voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De twee verdachten die aangehou den zijn voor de moord op Henry Meye in Sint-Maartensdijk zitten nog tot 7 maart vast. Het gaat om twee mannen uit Zeeland en Brabant die op vrijdag 17 januari zijn aange houden. Het openbaar ministerie wil verder nog geen mededelingen doen. Een van hen is niet een bewoner van het woonwagenkamp in Nieuw-Vos- semeer, zoals vorige week ten on rechte is vermeld. Het huis van Meye is niet langer verzegeld. De provincie draagt 15.500 euro bij aan de organisatie van een aantal culturele evenementen, dit jaar in Tholen. Het popfestival Women in Rock krijgt 2500 euro. De Week van de Amateurkunst (WAK), afge lopen jaar voor het eerst in Tholen georganiseerd, mag rekenen op een bijdrage van achttien mille voor de hele regio, waarvan tweeduizend euro voor Tholen. De chr. Oratori umvereniging Te Deum Laudamus mag zes mille verwachten voor de uitvoering van het Weihnachtsora- torium van J.S. Bach. Het koor heeft Paul Heijboer uit Tholen als dirigent. Ten slotte krijgt de theater school Musical Express in Poort vliet (ze verhuist binnenkort naar Bergen op Zoom) vijfduizend euro voor een cursusaanbod musical in Tholen. Op grond van het conve nant regionaal kunstenarrangement Oosterschelderegio 2009-2012 is de subsidie van de provincie gelijk aan de bedragen die de gemeente Tho len beschikbaar stelt, dus nog eens 15.500 euro. Tussen vrijdagavond zeven uur en zaterdagochtend kwart over elf is er ingebroken in de horecagelegenheid van de Speelmansplaten aan de Oes- terdam in Tholen. Er zijn flessen drank weggenomen. Om binnen te komen is een ruit vernield. Het scha debedrag is vooralsnog onbekend. Op de Oud-Vossemeersedijk is don derdagochtend rond kwart voor acht een automobilist tegen een boom tot stilstand gekomen. Door onbekende oorzaak is de bestuurder, een 20-ja- rige inwoner uit de gemeente Tho len, ter hoogte van bedrijventerrein Welgelegen II. uit de bocht gevlo gen. Hij is ongedeerd gebleven, de auto is vermoedelijk total loss. Wethouder Kees van Dis slaat van daag de symbolische eerste nieuwe damwandplank in de haven van Stavenisse. Het officiële moment, dat deze morgen om half elf plaats vindt, is het startsein voor de werk zaamheden aan de damwand. Die zijn. als alles volgens plan verloopt, voor de start van het vaarseizoen afgerond. De huidige damwand verkeert in slechte staat en wordt daarom vervangen. Uit onderzoek bleek in juni 2009 dat de toestand van het oude gedeelte van de dam wand van het havenplateau zodanig slecht was, dat een gedeelte van het wegdek niet langer belast mocht worden met het gewicht van auto's. Het college van b. en w. besloot toen uit voorzorg een strook van het havenplateau af te sluiten voor alle verkeer, met uitzondering van voetgangers. De wildbeheereenheid Tholen en Sint Philipsland vindt dat er veel te veel reeën in de gemeente zijn ten opzichte van het streefaantal. Ze heeft in haar voorjaarstelling 2011 in totaal 84 reeën geteld en dat blij ken er 39 boven de streefstand van 45te zijn. Volgens de wildbeheer eenheid is de reeënpopulatie ge groeid tot een onaanvaardbaar ni veau. Dat zou gevolg zijn van een afschot verbod in 2010. Om de stand weer op een acceptabel niveau te brengen, wil de wildbeheereenheid een verzoek indienen voor een af schot van totaal 51 stuks. De auto waarin zij samen met haar man (55) zat, stond tussen Halste ren en Steenbergen voorgesorteerd om bij de afslag Lepelstraat links af te slaan. Een eveneens 55-jarige bestuurder uit Oudemolen botste achterop de auto van het echtpaar uit Stavenisse. Die schoot daar door naar de linker weghelft en werd frontaal aangereden door een tegemoetkomende automobi list, een 50-jarige inwoonster van Lepelstraat. Daarbij kwam de bij rijdster, de 58-jarige mevrouw Van der Zande uit Stavenisse, om het leven. Haar man, die de auto bestuurde, raakte licht gewond, evenals de inwoonster uit Lepel straat. Ze zijn beiden in shocktoe stand in het ziekenhuis opgeno men. De inwoner van Oudemolen, die het ongeluk veroorzaakte, bleef ongedeerd. De Steenbergse weg is tussen het kruispunt met de Eendrachtweg/Randweg Oost tot in de avonduren afgesloten ge weest voor al het verkeer. Tijdelijk is een omleiding ingesteld via Le pelstraat en Klutsdorp. De politie zoekt naar getuigen van het ongeval. Zij willen vooral in contact komen met de bestuur der/bestuurster van een zwarte BMW X-serie (suv) of een soort gelijk model. Deze zou indirect bij het ongeval betrokken zijn. Jansen vreest dat de supermarkt Attent aan de Zuidstraat in Poortvliet het loodje legt als er in VesteTuin in Tholen twee grote supers komen. Tegen het plan om twee supermark ten te bouwen (Cl000 en Aldi) maakten de supermarkten uit de omliggende dorpen bezwaar. Attent Jansen in Poortvliet, Spar van Om men met vestigingen in Oud-Vosse- meer, Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk en Spar de Berg in Sint-Philipsland vrezen voor hun bestaansrecht. Ze spreken over een 'duurzame ontwrichting van de voorzieningencultuur in de gemeen te.' De bezwaarmakers kregen tij dens het inspreken steun van inwo ner Jansen (niet te verwarren met de eigenaar van de supermarkt). Hij vroeg de leden van de commissie na te denken over de toekomst van de supermarkt aan de Zuidstraat in zijn dorp. „Hoe lang nog denken jullie dat de supermarkt blijft? Er blijft niks over als de grotere in Tholen komen." In de nieuwbouw in Tholen krijgen Cl000 en Aldi samen 2850 m2 bru to vloeroppervlak. Nu heeft Cl000 aan de Postweg iets meer dan 800 m2 en de Aldi aan de Kotterstaat nog geen 500 m2. In de VesteTuin gaat het om meer dan een verdubbe ling en dat zal volgens Jansen de nekslag betekenen voor de winkel in Poortvliet. „Neem het mee. Denk ook aan Scherpenisse." Kees Slager (SP) wilde weten hoe groot Jansen de kans acht dat de supermarkt het loodje legt." Daar kon de inwoner geen antwoord op geven, maar hij voorspelde dat het wel zal gebeuren en dat ouderen die geen auto hebben of slecht ter been zijn de dupe wor den. „Dan zal er met een taxi gere den moeten worden." Han van 't Hof (ABT) was be nieuwd of Jansen een 'beweging in gang' zou kunnen zetten om de in woners ervan te overtuigen in hun eigen dorp boodschappen te doen. Hij wees in dit verband naar de ge meenschapszin in Stavenisse waar de supermarkt van Jan Koster bloeit omdat de inwoners de winkel trouw zijn. Volgens Jansen zou dat een mogelijkheid kunnen zijn. „Poort vliet is het dorp met de minste in woners. De bevolking trekt weg naar andere kernen Wat er voor te rugkomt, zijn meestal mensen met een beneden modaal inkomen. Die zijn aangewezen op een discounter. Er komen steeds meer mensen die onder het minimum zitten. Ze moe ten wel naar een discounter." Wethouder Frank Hommel lichtte toe dat er halfnovember een ge sprek is geweest met Jansen en de Sparorganisatie over de toekomst van de vestiging in Poortvliet. „Het verdient onze aandacht. Er komt een visie op de vestiging. We gaan er verder over in gesprek." Dat Jansen het opnam voor zijn dorp, dat was verrassend. Dat ge beurde pas na de hoorzitting waarin mr. R.C. van Wamel namens de Sparondememers zijn bedenkingen en zorgen had geuit over de vesti ging van de twee supermarkten in VesteTuin. Hij uitte kritiek op het distributie-planologisch onderzoek (d.p.o.) dat de gemeente gebruikte als onderbouwing. In dat rapport hebben nieuwe, moderne super markten een minimale omvang van 1400 tot 1600 m2 en discountzaken 800 tot 1000 m2. De meters die voor VesteTuin worden genoemd passen binnen deze marges. De ge meente gebruikte gegevens uit 2006 maar liet het onderzoek vorig jaar actualiseren. „Maar het is de vraag of de nieuwe onderzoeksgegevens voldoende grondslag bieden." Hij vroeg de leden van de commissie er kritisch naar te kijken. Volgens hem zitten er veel aannames in en wordt er alleen naar de stad Tholen geke ken. Terwijl in 2006 ook Steenber gen en Bergen op Zoom in het on derzoek werden betrokken. Op het punt van de koopstromen (waar gaan mensen heen om inkopen te doen) is er geen actueel onderzoek. „Dat is wel van belang." Van Wamel wees er op dat volgens het beleid van de gemeente het voorzieningenaanbod in de kleine kernen overeind moet blijven. Dooi de komst van de twee grote 'supers' vrezen de Sparondememers dat het voorzieningenaanbod achteruit gaat of zelfs helemaal verdwijnt. Van Wamel wees erop dat het aantal meters vloeroppervlak van super markten de afgelopen zes jaar al aanzienlijk is toegenomen; van 4650 m2 in 2005 tot 5159 vorig jaar. De Dorpswinkel in Scherpe nisse buiten beschouwing gelaten. „Is de ontwikkeling in VesteTuin wel in overeenstemming met het hoge aanbod van supermarkten. Ze ker als Cl000 en Aldi nog vierkante meters achterlaten. Er is nog geen planologische regeling om de be staande meters uit de markt te ne- ZIE VERDER PAGINA 3 „Ik volg het al twee jaar. De verba zing wordt steeds groter." zei hij, gebruik makend van het inspreek- recht. Baaij had geluisterd naar de vertegenwoordiger van Van Burgh. Naar de vertegenwoordiger van de Sparondememers die vrezen dat ze klanten verliezen als er twee grote supermarkten komen. Hij brak nu een lans voor de mensen die niet vertegenwoordigd worden. Baaij vertelde dat hij 'als burger van Tho len' op basis van het plan voor Ves teTuin vorig jaar zijn huis heeft ver kocht en er uit moet. „Misschien moet ik nog wel drie jaar wachten en een paar keer verhuizen." Vol gens Baaij zijn er meer mensen die plannen hebben om naar de apparte menten te verhuizen en die in het zelfde schuitje zitten. De Tholenaar beweerde dat hij 'zwart op wit' heeft staan dat de seniorenapparte menten dit jaar in november betrok ken zouden kunnen worden. De leden van de commissie ruimte reageerden verbaasd. Bram van de Sande (CU) informeerde naar de brief waar Baaij op doelde. De in spreker verwees naar de folder van VesteTuin waarin een stappenplan staat en waarin stond dat eind dit jaar (dus 2012) de appartementen voltooid zouden zijn. Ook verwees hij naar de .betrokken partijen die het appartementencomplex willen bouwen en zorg willen verlenen aan de senioren: Schut Zorg en Stadlan den „Met die gegevens ga je naar huis. Ik heb toen twee weken later mijn huis kunnen verkopen waar ik nu binnenkort uit moet." Volgens de nieuwsbrief van oktober vorig jaar van Tholen Stad Grondexploitatie v.o.f. staat het volgende over de planning voor 2012: - de resterende grondaankopen voltooien, - de aan besteding en gunning van het bouw en woon rijp maken van de le fase (Timpa), - doorlopen nieuwe be- stemmingsprocedure Timpa-locatie - aanvraag en afgifte bouwvergun ning le fase. Daarbij wordt vermeld dat exacte termijnen op dat moment nog niet aan te geven zijn. Han van 't Hof (ABT) wees er op dat ondernemer Van Burgh ook rechten heeft. „We moeten geen zwartepietenspel spelen." Baaij zei dat hij geen onpuntelijk woord over Van Burgh had gezegd, noch over de belangen die de Sparondeme mers naar voren brachten. Ook Ko de Vos uit Tholen sprak in. Hij vroeg zich af hoe groot het autobe drijf van Van Burgh is en hoeveel mensen er werken? Gert-Jan Bou- deling (CDA) vroeg hem op zijn beurt waarom hij die vraag stelde. Volgens De Vos ('misschien een toekomstige bewoner') heeft Van Burgh veel in de melk te brokkelen. Deze week Adriaan Noteboom uit Tholen terug van stage Ecuador Dineke Kleppe uit Scherpenisse werkt als vrijwilliger in bieb Leen Roozemond uit Stavenisse ziet het werk verschuiven EN VERDER... Henk Vinkeles Melchers stopt als voorzitter natuurvereniging Waterschap kapt oude populieren Sfoofweg IEDER MENS IS DE ARCHITECT VAN ZIJN EIGEN LOT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Wout Akershoek, Inge Nederlof, Matthijs de Heer en Hannah Quist geven jawoord Vier keer klonk zachtjes het jawoord in de gemeenschapsruimte van de Eben Haëzerschool in Tholen. Daar ga ven donderdag twee stelletjes elkaar het jawoord: Matthijs de Heer (4) met zijn Hannah Quist (4) en Wout Akershock (6) met Inge Nederlof (6). Trouwambtenaar Wendie van de Merbel-Zwaal sloot het nephuwelijk af. Gekleed in veel te grote bruidskleding gaven de kleuters elkaar voorzichtig een handje. Inge in het wit, Hannah in het licht blauw. Vier klasgenootjes, Jesse Kruit (6), Jarco Bevelander (6), Lucas van der Vlies (6) en Jos Kronemap (5) traden op als getuigen. Verder was de zaal gevuld met vaders, moeders, opa's, oma's, klasgenoten en leerkrach ten. De huwelijksvoltrekking was de afsluiting van het project over trouwen voor groep 0, 1 en 2. ,Jn de klas hebben we een aantal onderwerpen rondom het thema besproken." De kleuters gingen steeds verder op het on derwerp in, totdat ze uitkwamen op een echte trouwerij. Juf Joline van Wezel vroeg de kinderen wie er met elkaar wilde trouwen. Matthijs, Hannah, Wout en Inge hadden daar wel oren naar. Na het welkomstwoord ging trouwambtenaar Wendie Van de Merbel-Zwaal over tot het officiële gedeelte. „Wout en Inge, Matthijs en Hannah, mag ik jullie verzoe ken te gaan staan, elkaar de rechter hand te geven en mij antwoord te geven op de vragen die ik jullie stel?" De kleuters produceerden zacht 'ja'. „Wouter Akershoek, neem jij aan tot je neppige echtgenote Ingetje Johanna *-• Nederlof, beloof je haar trouw te blijven in voor- en te genspoed en ben jij voornemens getrouw alle plichten te vervullen die de 'nep' aan de huwelijkse staat verbindt?" Amper beseffend wat die woorden inhouden, knikt het blonde mannetje ja. Nadat ook het andere echtpaar het ja woord heeft gegeven, komen Anne-Marie Eskes en Jolin- dy Maljaars met de ringen aangelopen. Ringen zijn het bewijs van trouw aan elkaar, licht de trouwambtenaar toe. „Dan mogen jullie elkaar nu feliciteren. Een kus bleef uit. Ook toen directeur Aat Nederlof daar herhaal delijk om vroeg. Wout en Inge, Matthijs en Hannah, jul lie zijn nu man en vrouw. Als ambtenaar van de burgerlij ke stancj. heb ik het voorrecht jullie hiermee als eerste te mogen feliciteren." Met die woorden sloot de buitenge woon ambtenaar de ceremonie af. Samen met alle ouders, grootouders en klasgenoten zet ten ze het feest verder in de hal van de school. Daar staat een tafel vol versierde cupcakes, taart, limonade en snoepjes klaar. Ruim drie weken lang stond de kleuter klas in het teken van trouwen. En niet zonder reden. Juf Joline van Wezel stapt vrijdag met Arjan van Gurp in het huwelijksbootje. ,Door kinderen zelf te laten ervaren wat trouwen is, kunnen ze zich beter inleven", aldus Van Wezel. Emma Bogert, Rosanne Aarnoudse, Inge Nederlof, Wout Akershoek, Joanet Lindhoud, Hannah Quist, Matthijs de Heer, van Twillert en achteraan trouwambtenaar Wendie van de Merbel-Zwaal. Arianne ^8

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1