1 NOOM HARTELIJK GEFELICITEERD SCHILDERSBEDRIJF NOOM MET DE OPENING VAN HET NIEUWE PAND Schildersbedrijf Noom koppelt traditie aan modern ondernemerschap 110 jaar oud en nog steeds stralend. Gefeliciteerd Deco Home Elenbaas Noom feliciteert 10% OPEN DAG deco HOME hanse staalbouw hanse staal een sterk verhaal Vrijdag 3 februari 14.00 - 20.00 uur schildersbedrijf bv ÏÏO /(zc&. Goed. werk leveren en het vertrouwen van de klant niet beschamen Mcv&S' met jullie 110 jarig jubileum! Donderdag 2 februari 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Door een nette bediening hoopte hij zich het vertrouwen van de klant waardig te ma ken. We schrijven het jaar 1902. Grondlegger Jan Leendert Noom plaatst een adverten tie in de streekkrant waarin hij zijn werk als schilder onder de aandacht brengt. Een ge durfde stap, in een tijd van armoede en met twee schilders die al actief zijn in het dorp Scherpenisse. Ondertussen is schildersbedrijf Noom aan de vijfde generatie toe. In een nieuw pand aan de Geulweg in Sint-Maartensdijk. Een bedrijf dat traditie koppelt aan modern ondernemerschap. Nieuwe technieken hebben hun intrede gedaan. De markt is veranderd. Wat bij hetzelfde is gebleven zijn de voornamen in de familie Noom. En nog steeds is vertrouwen de basis van vooruitstrevend ondernemerschap. Of zoals de huidige directeur-eigenaar Johan (Johannes Leendert Marinus) Noom het zegt: "Goed werk leveren en het vertrouwen van de klant niet beschamen, daar gaat het om." Onderhoudswerk Plaktafel Winkel Verhuizen Schilderbedrijf Noom met het 1 10-jarig jubileum Alle GlansGarant schilders feliciteren lUoom. GiatuSa. anl KORTING We wensen jullie een glansrijke toekomst in het nieuwe pand! De Weel 13 Ü306 NV Nieuwerkerk www.hansestaalblouw.n Terug naar de beginjaren van schildersbedrijf Noom. De van Sint-Maartensdijk afkomstige Jan Noom, de man van het eerste uur, werkte voordien als schildersknecht in Nieuwerkerk. Na zijn huwelijk vestigde Noom zich in de Kerk straat in Scherpenisse, op 1 februari 1902 om precies te zijn. Andere tij den waren het. De oude handge schreven rekeningboeken maken het duidelijk. Schilderen aan veelal vochtige huizen in en buiten het dorp. Tilbury's en boerenwagens kregen een lik verf. Het behang werd op gespannen tengeldoek ge plakt. Zomerwerk was het allemaal. De herfst bepaalde hoe lang er kon worden doorgeschilderd. De reke- ningen werden eerst op een lei ge schreven. Pas daarna werden de uitstaande bedragen in het reke ningboek genoteerd. Met zorg, zo als het handschrift van Jan Noom laat zien. Het betalen vond aan het eind van het jaar plaats. Na het slachten van het varken en met alle oogst van het land. Daarna trok de winter over het eiland. En was er voor de schilder geen werk. Mis schien was er voor Jan Noom nog wat te doen in Poortvliet, in de boomgaard van de familie van zijn echtgenote. Verder was het voorbe reiden op het nieuwe seizoen. Zelf verf maken, zoals toen gebruikelijk was. Precisiewerk. De oude verf- molen is bewaard gebleven. Leven de geschiedenis. "Droge poeders werden ingekocht en gemengd met lijnolie. Dat mengsel moest een tijdje staan om te verbinden. Daar na werd het fijn gemalen. Door een beetje op je nagel te doen. kon je controleren of het goed gemengd was." HDe oude werkplaats van Jan Noom is er nog, met het werkbankje en de laadjes waarin de kleurenpoeders werden bewaard. ->->We hebben de traditie altijd in ere gehouden." On derhoudswerk is van meet af aan de belangrijkste activiteit van schil dersbedrijf Noom geweest. Met soms mooie opdrachten, ook in die beginjaren al. Zoals het schilderen van het nieuwe plafond in de her vormde kerk van Scherpenisse in 1906. Een karwei waar Jan Noom destijds 100 gulden voor rekende, een flink bedrag in die lijd. Samen met zijn collega-schilders West maas en Verkerke nam Noom ook de kerk onder handen. In totaal 969 uur werk, laat het rekeningboek zien, goed voor een totaalbedrag van 600 gulden. Terzijde: ook bij de laatste restauratie van de kerk ver zorgde Noom het schilderwerk. Een mooi voorbeeld van hoe duurzaam relaties kunnen zijn. Dat geldt ook voor de particuliere markt. "Er zijn families die we al generaties als klant hebben." In 1932 nam Jewannes (Johannes Leendert Marinus) Noom de zaak over van zijn vader en deed de tweede generatie zijn intrede. Je wannes leerde het vak op de teken en schilderschool in Tholen. Ook Jewannes bleef vooral de schilder die in het eigen dorp actief was. De fiets was het vervoermiddel bij uit stek: plaktafel op de rug, aan weerskanten van het stuur een bus verf en het behang achterop. De ladders werden meestal op de hand kar vervoerd. De verste klanten woonden in het buurtschap de Rand of op Gorishoek. Jewannes Noom leverde puik werk af. zoals zijn va der dat al deed. Tegen de stroom van de crisisjaren in, groeide de zaak. Er werden knechts aangeno men. En de naar zijn opa genoemde Jan Leendert Noom (78) keek zijn ogen uit. Als klein ventje zag hij de schilders bezig. En hij wist: dat wil ik later ook worden. Eerst werd het nog oorlog. Een zware tijd. met een quotum voor behang en verf die op de bon was. De inundatie die in 1944 grote gedeelten van het eiland onder water zette. Jan Noom herin nert zich nog hoe er juunbaaltjes werden gebruikt om het beschadig de tengeldoek van de huisjes te her stellen. "In die jaren was het vooral improviseren." Jan Noom bezocht eerst nog een jaar de ULO in Tholen. Daarna werd het de ambachtsschool in Ber gen op Zoom waar hij zich in het schildersvak bekwaamde. Overdag in de leer bij pa in het bedrijf. Vier avonden in de week naar school, bijna altijd met de fiets. In weer en wind. "Je moest uit het goede hout gesneden zijn." Spijt van zijn keuze heeft Jan Noom nooit gehad. In 1963 nam hij de zaak over van zijn vader. Nog steeds in de dorpskom van Scherpenisse. De mobiliteit in de streek nam toe en het werkge bied van het schildersbedrijf steeds groter. Samen met zijn echtgenote besloot Noom om ook verf en be hang te gaan verkopen. Eerst in een hoekje in de voorkamer. Later van uit de hal. In 1982 werd het aan grenzende huis gekocht en een ech te winkel ingericht. De moderne mengmachine deed zijn intrede. Het ouderwetse vakmanschap bleef. Het schildersbedrijf werd een regionale speler en Johan Noom groeide als schilder van de vierde generatie mee. Johan Noom is trots op de traditie die het bedrijf ken merkt. Zelf leerde hij de fijne kneepjes van het vak van Co de Vos, een schilder die vele jaren aan het bedrijf verbonden was. Een schilder als Laban Janssen werkte zelfs onder drie generaties Noom. "De overdracht van kennis van va der op zoon kenmerkt- dit bedrijf. Maar even goed is er de verbonden heid met het personeel. Zij zijn voor de klant het gezicht van het Johan en E/lie Noom zijn trots op bedrijf." In het millenniumjaar 2000 nam Jo han Noom de zaak van zijn vader over. Zijn zus Pieja ging. samen met haar man Lies Elenbaas, verder met de verf- en interieurwinkel in de Kerkstraat. Het schildersbedrijf et nieuwe bedrijfspand aan de Ge heeft inmiddels achttien personeels leden in dienst, met de 22-jarige Jan Noom als lid van de vijfde genera tie. Nog altijd is het onderhouds werk de kurk waar de onderneming op drijft. Met gemeenten, corpora ties. kerken, scholen en het bedrijfs leven zijn duurzame relaties opge bouwd. Ook de particuliere markt is vanouds voor Noom belangrijk. Het weg in Sint-Maartensdijk. werkgebied bestrijkt het hele gebied tussen Roosendaal en Goes. Een groot deel van de omzet wordt ech ter nog altijd behaald op Tholen en Sint-Philipsland. Door het aanbie den van K)-jarencontracten voor binnen- en buitenwerk is de conti nuïteit gegarandeerd. Deze samen werking met GlansGarant Onder houdsplan heeft voor de nodige extra opdrachten gezorgd. Door de groei was verhuizen noodzakelijk. In het voorjaar van 2011 werd het nieuwe pand aan de Geulweg be trokken. Kadastraal behoort de plek tot Scherpenisse. zodat de banden met het dorp bewaard zijn gebleven. In het nieuwe bedrijfspand is een showroom, staan er twee verfmeng- machines, een slijpmachine voor glas en is er de nodige kantoorruim te. Ook een ruime kantine voor de medewerkers en een profshop voor particulieren maken deel uit van het plan. Johan Noom (44) noemt de nieuwe huisvesting een mijlpaal in i de geschiedenis van het bedrijf. Hij is trots en dankbaar bij wat bereikt I is. Ook is er vertrouwen. "We zijn gereed voor de toekomst." Noom is officieel dealer van GlansGarant, het onderhoudsabonnement voor huiseigenaren. Alle tachtig collega schildersbedrijven, afkomstig uit heel Nederland, feliciteren hierbij Noom met haar verjaardag. Proost! Centrale organisatie: Van Nahuysplein 14,8011 N8 Zwolle. 085 2100895 infoOglansgarant.nl www.glansgarant.nl Jo hol« huw fttraott or Bij Deco Home Elenbaas Noom vindt u een compleet assortiment verf, behang, raamdecoratie, gordijnstoffen en tapijt. Tegen inlevering van onderstaande kortingsbon ontvangt u 10% korting op tapijt en gordijnstoffen. Wij voorzien u graag van advies en desgewenst kunnen wij u helpen bij het meten en monteren. op gordijn stoffen Welgelegen 2c, 4691 SJ Tholen, Tel.: 0166 - 66 28 80 Biezelingsestraat 51, 4421 BN Kapelle, Tel.: 0113 - 34 21 01, www.decohomeelenbaasnoom.nl Verf Behang Roomdecorotie Gordijnen Tapijt Laminaat Pvc vloeren Insectenwering Buitenionwering Garagedeuren d meer dm 100 jmrt 4^ mim I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 19