Ontruiming school niet nodig bij brandend gaslek Pilootweg O Leen Harpe Oud-Vosméér wil bijdragen aan grotere verbondenheid Dirigentwissel Schorrekoor Maatwerk voor iedere leerling Onduidelijkheid over regiotaxi Aantal huizen in Stavenisse zonder stroom na aftrekken kabel over duurzame energie Provincie controleert in februari extra op schudden van ganzeneieren 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 2 februari 2012 Provincie maakt mogelijk Vraag aan Themarapport Actieve ouderen Geen verwarming Provinciale Staten Oproep voor MKB- ondernemers Meld u aan voor de cursus Duurzaam Ondernemen Kom ook naar de Statenvergadering Provincie Zeeland Alles op orde Blusreserve Nieuwe stichting adviseertmaar is geen dorpsraad Een steekvlam van tweeënhalve nieter schoot er donderdagmorgen omhoog toen een kraanma chinist begon te graven bij de telecommunicatiemast op het sportpark aan de Pilootweg in Stave nisse. Een gasleiding en een elektriciteitskabel waren stuk. Vanwege het gaslek adviseerde de po litie de bewoners van de omliggende straten om ramen en deuren gesloten te houden. In de Rehobothschool werd een plan voorbereid om het gebouw zo nodig te ontruimen. Maar zover kwam het niet. Bijna twee uren zaten de school en een aantal woningen zonder stroom. Brandweerlieden houden de vlammen in de gaten die uit de grond komen. „Bij de graafmachine stond een man met een kaart waarop de leidingen waren ingetekend, om aan wijzingen te geveh. Maar de ligging bleek niet te kloppen", vertelt Arco Kunst van de Thoolse brandweer. De geschrokken machinist kieperde meteen een lading grond in het gat om het vuur (ontstaan door vonken die in contact kwamen met het gas) te doven. „Op zich een goede reactie", zegt Kunst. „Maar ik ben blij dat het bleef bran den, want daardoor kwam er geen gas in de lucht. Het was een leiding van zes centimeter doorsnee, dus daar stroomt behoorlijk wat uit." De werk zaamheden hadden te maken met het vervangen van een mast voor mobiele telefonie (de gemeente gaf er negen maanden geleden al een omgevings vergunning voor af - red.), waarvoor in het begin van de week was geheid. Het personeel van de aannemer waarschuwde meteen de brandweer. Om 8.48 uur kreeg Sint-Maartensdijk de melding. Provincie Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl r Danny is een 16-jarige jongen die onderwijs volgt bij een schoot voor praktijkonderwijs. Hij wit aansluitend na zijn stage bij een lasbedrijf een branchegerichte cursus las sen volgen. Zijn school heeft de cursus al drie keer afgebla zen, omdat er niet genoeg aanmeldingen waren. Liesa is een 17-jarig meisje, rolstoel gebonden, dat onderwijs volgt op het voortgezet Speciaal Onderwijs van de Mytylschool. Zij wil graag een cursus vol gen om als administratief medewerker aan de slag te kunnen. Haar school biedt geen branchegerichte cursus aan. Op verzoek van Provincie Zeeland zocht Scoop antwoord op de vol gende vragen: op welke punten wijken de nieuwe senioren af van de huidige actieve ouderen? Hoe werkt dit door naar de toekomstige leefwereld? Er ontstaat namelijk een nieuwe generatie actieve oude ren 60-80. Ze werken nog. zijn gezonder, sportief, hebben hobby's en de druk op mantelzorg en kinderopvang neemt toe. Aan het thema rapport zijn ook zijn zestien interviews toegevoegd. Deze bundel ver halen biedt een rijk beeld van de levensfase waarin zo veel verandert. Interesse? Vraag een gratis exemplaar aan bij het informatiecen trum, telefonisch via 0118- 63 14 00 of per e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Het themarapport Actieve ouderen in Zeeland, nu en in de toekomst is te downloaden via: www.scoopzld.nl/publicaties De combinatie van een gaslek met de nabijheid van de school (met zo'n tweehonderd leerlingen) was aanleiding om op te schalen naar 'middel- brand', en om 8.55 uur werd daarom ook Sint-An- naland opgeroepen. Binnen een half uur waren eveneens de nodige politiemensen ter plaatse (er stonden wel vijf politieauto's). Kunst: .Allemaal uit voorzorg, mocht het nodig zijn om de school te ontruimen." Met de bedrijfshulpverleners van de Rehobothschool werd een ontruimingsplan voor bereid. De politie reed door de aangrenzende stra ten om de bewoners op te roepen ramen en deuren gesloten te houden. Ook dat was puur uit voor zorg, want de wind stond gunstig, van het dorp af. Veel kon de brandweer aanvankelijk niet uitrich ten. Kunst: „Het was wachten op de mensen van de Delta om de gasleiding af te sluiten." Uit voor zorg werd de straat afgezet en een aantal slangen uitgerold. „Waternevel op gas werkt erg goed." Terwijl Patrick de Klerck - die vol gende maand examen doet voor brandweerofficier - buiten de zaak regelde, bemoeide Kunst zich met de school. Door het uitvallen van de stroom brandde de verwarming niet. ,Jk heb overlegd. Toen bleek dat bij een acceptabele temperatuur de les sen konden doorgaan, heb ik aggre gaten geregeld." ,JDe lessen waren net begonnen toen opeens de stroom uitviel", vertelt plaatsvervangend directeur Martin Tijssen van de Rehobothschool. Daardoor werd het donker in het ge bouw, want het was een grijze, som bere morgen. ,De brandweer kwam melden dat we deuren en ramen dicht moesten houden. Daardoor bleef de temperatuur redelijk, ondanks dat de verwarming het niet deed. Het was fijn dat er voor een aggregaat werd gezorgd." Zo goed en zo kwaad als dat ging werden de lessen vervolgd. „Behalve voor de klassen die aan de straat zaten en buiten alle hulpverle ners bezig zagen." De kinderen ston- iZeeland i Praktijkles in de bouw. Goede begeleiding Een goede begeleiding van leerlingen uit het praktijkonderwijs en het speciaal voortgezet onderwijs naar de arbeidsmarkt, vervolgonderwijs of dagbesteding. Dat is de bedoeling van het project Voor iedere leer ling maatwerk! van de Zeeuwse Stichting Maatwerk (ZSM). Het zorgt ervoor dat jongeren als Danny en Liesa door kunnen leren met wat zij goed kunnen. Gedeputeerde Staten subsidiëren dit project met 43.980 euro, omdat het project bijdraagt aan de realisering van het provinciaal onderwijsbeleid. Gebruik maken van eikaars faciliteiten Peter Hofstede van ZSM: 'Om te voorkomen dat jongeren als Danny en Liesa tussen wal en schip raken, richtten we deze samenwerking met vijftien praktijkscholen en scholen voor voortgezet speciaal onder wijs op. We kunnen nu bijvoorbeeld van eikaars faciliteiten gebruiken maken, zoals stagemogelijkheden en branchegerichte cursussen. Verder wisselen we onderling onze succesverhalen uit om van elkaar te leren, zoals met Heft in eigen handen, de jobcoach structuur, stageopbouw en de Avondschool.' De informatie komt op een website te staan die door scholen en leerlingen kan worden gebruikt om van en met elkaar te leren. Om overtredingen in de Zeeuwse natuur en onze leefomgeving te voorkomen, werkt Provincie Zeeland met een handhavingskalender. Hierin ziet u iedere twee maanden waaraan provinciale toezichthouders extra aandacht besteden. Vorige maand controleerden zij op het rapen van schelpdieren en betreden van natuurgebieden. In februari en maart controleert Provincie Zeeland extra op het schudden van ganzen eieren en de verplichting uit de Boswet om na boomkap nieuwe bomen terug te planten. Samenwerking Bij Provincie Zeeland werken zes 'groene' inspecteurs voor de afdeling Handhaving, Natuur en Milieu (HNM). Zij zien zowel in het vrije veld als bij werkzaamheden toe of bezoekers en vergunninghouders zich aan de wetten en regels houden. Zij werken daarbij samen met beheerders van natuurgebieden zoals Staatsbosbeheer, stichting Het Zeeuwse Landschap en Politie Zeeland. Eén van de inspecteurs die deze maand controleert op het schudden van ganzeneieren is Paul van Steen: 'Ik controleer onder andere in de inlagen rond de Oosterschelde of ontheffinghouders zich aan de voorschriften houden. Zo mogen zij bijvoorbeeld de eieren niet mee naar huis nemen.' Heeft u vragen of klachten? Neem dan contact op met de afdeling Handhaving, Natuur en Milieu van Provincie Zeeland, telefoon 0118 - 63 11 53 of stuur een e-mail naar: handhaving@zeeland.nl. De handhavingskalender vindt u op: www.zeeland.nl/verkort/handhaving Meer dan tweehonderd Zeeuwse MKB-bedrijven volgden de cursus Duurzaam Ondernemen al. Provincie Zeeland ontwierp deze cursus, die onder andere bestaat uit een mix van aansprekende voorbeelden, achtergrondinformatie en bijbehorende wet- en regelgeving. Als u minimaal drie van de vier lessen volgt, krijgt u een certificaat mee naar huis. De lesdata voor Middelburg (locatie ROC, Podium 1) zijn: 9 februari, 8 maart, 12 april en 10 mei. De lesdata in Tholen (gemeentehuis Hof van Tholen 2): 15 februari, 14 maart, 18 april en 9 mei. Voor meer informatie en aan melden kijkt u op: www.zeeland.nl/digitaalarchief/zee1200072 Profiel: Leen Harpe is staten lid voor GroenLinks sinds 2004. Hij is geboren in Den Helder, maar al sinds zijn jeugd bracht hij zijn vakanties altijd in Zeeland door waar hij familie heeft wonen. Zijn grootmoeder was een Koppe- jan, 'maar dat vertel ik er te genwoordig liever niet bij' zegt hij grinnikend. Zeeland als groene buffer Leen Harpe is van mening dat Zeeland de groene buffer tus sen Antwerpen en Rotterdam moet zijn en daarom de hoog ste mate van bescherming verdient. 'Helaas wordt met die Zeeuwse natuur vaak te lichtvaardig omgegaan in de Staten. Soms ben ik bang dat het met Zeeland net zo gaat als met het Groene Hart, dat in de loop der jaren in rap tempo kleiner is geworden, ondanks de hoge beschermingsstatus'. Zeeland is de provincie met de meeste zonne-uren maar met de minste zonnepanelen Leen vindt dat Zeeland veel meer kan doen aan duurzame vormen van energie. 'Dus niet alleen windenergie en getijde-energie, maar met name de kansen benutten van zonne-energie. Vooral deze laat ste vorm is eenvoudig te realiseren en levert alleen maar winst op voor alle gebruikers. De methode om zonne-energie aan Delta terug te leveren moet eenvoudiger. Nu is er nog te veel administratieve rompslomp. Zeeland is vergeten dat Michiel de Ruyter al zijn oorlo gen gewonnen heeft op (duurzame) windenergie. Delta heeft door zijn tweede kerncentrale te promoten afscheid genomen van het begrip duurzaam. Een gemiste kans! Duurzaam is ook het Schelde- estuarium: de longen van Zeeland, vergelijkbaar met de opbreng sten van een tropisch regenwoud. Ook aan die vorm van duurzaam heid besteden wij te weinig aandacht. Wij polderen nog steeds in, maar de rivier heeft ruimte nodig. Dit vluchtgedrag achtervolgt ons op enig moment. De consequentie is dan dat, als wij zo doorgaan, wij in de nabije toekomst nog rigoureuzere maatregelen moeten treffen zoals grootschalig ontpolderen. Ik begrijp niet dat er nu niet meteen wordt afgezien van het aanleggen van de WCT (140 ha inpolderen, dus weer een aanslag op de natuurlijkheid van het Schelde-estuari- um) en dat de Hedwigepolder niet direct onder getij wordt gebracht. Dan hebben we voor dit moment tenminste aan onze verplichtingen voldaan!' Op vrijdag 3 februari vindt de openbare Provinciale Statenvergade ring plaats in het provinciehuis vanaf 09.30 uur. Zie ook ps.zeeland.nl Colofon Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak: Prepress Provincie Zeeland. Fotografie: Paul van Bueren voor DNA beeldbank op www.laatzeelandzien.nl (praktijkles). Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecen trum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 16 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 6330 LA Middelburg Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6, 6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 15 februari 2012. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk den allemaal voor het raam te kijken. Het bedrijfshulpverleningsteam van de school fun geerde als aanspreekpunt voor de hulpverleners. De bhv'ers seinden de leerkrachten in over de situ atie. Ze bereidden met de brandweer een evacu atieplannetje voor, maar ontruimen bleek al gauw niet nodig. ,Jk werd steeds goed op de hoogte ge houden, maar ik vond het best spannend. Het lukte om bij de kinderen de rust goed te bewaren", zegt Tijssen. Door de stroomuitval deed ook de tele foon het niet. zodat belletjes van verontruste ou ders hem bespaard bleven. Tegen tienen was de lekkende gasleiding, de aan sluiting van het clubgebouw van SC Stavenisse, afgedicht. Rond kwart over tien mochten de scho lieren naar buiten voor hun verlate pauze. „Dan konden ze ook even afreageren", zegt Kunst. Het duurde tot half twaalf, kwart voor twaalf eer de school en de getroffen woningen (volgens Delta minder dan 25 klanten) weer elektriciteit hadden. Op verzoek van de school evalueerde de brand weer de calamiteit met het bhv-team. .Daarbij bleek dat we alles goed op orde hadden. Dat is fijn om te horen", zegt Tijssen. .Jaarlijks houden we weliswaar een ontruimingsoefening, maar dan ga je eigenlijk altijd uit van een calamiteit in de school. En nu lag de aanleiding buiten het ge bouw." Aanvankelijk bleef de brandweer van Stavenisse in de kazerne. „Die was wel opgeroepen, maar had slechts twee mensen beschikbaar. En daarmee kun je taken niet veilig en verantwoord uitvoeren", legt brandweercommandant Koos de Feijter uit. „Daarom is gelijktijdig Sint-Maartensdijk opge roepen. De blusgroep Stavenisse fungeert overdag als zogenaamde blusreserve omdat ze dan te wei nig functies beschikbaar heeft (twee leden zijn in opleiding voor bevelvoerder - red.). Binnen zes minuten moeten een chauffeur, bevelvoerder en - bij voorkeur - vier manschappen kunnen uitruk ken. Dat wordt steeds vaker een probleem omdat mensen elders werken." Overigens zijn er in Sta venisse naar verhouding weinig alarmeringen tij dens werktijd overdag, zegt de commandant. Hij legt uit dat er een tweede gradatie bestaat, ge naamd TS4 (waarbij een chauffeur, bevelvoerder en twee manschappen uitrukken), en die geldt bij de Thoolse brandweer voor Sint Philipsland. Zodra Stavenisse donderdag meldde dat ze vier mensen paraat had, werden die alsnog ingezet. Advies en ondersteuning bieden aan initiatieven op sociaal-maatschappelijk en cultu reel gebied in Oud-Vossemeer. Dat is het doel van de nieuwe stichting Oud-Vosméér, die zich in maart presenteert. Zelf evenementen organiseren doet ze niet. „En het is ook zeker geen platform of dorpsraad", zegt woordvoerder Rien Tholenaar. Stichting Oud-Vosméér komt voort uit de inmiddels opgeheven stichting Oud-Vos semeer 600 jaar. Bij de afronding daarvan kwam een aantal leden tot de conclusie dat het jammer zou zijn om alle kennis, erva ring en contacten verloren te laten gaan die in de aanloop naar de jubileumviering is verzameld. Om deze expertise en contac ten voor toekomstige evenementen en acti viteiten te kunnen inzetten, is besloten een nieuwe stichting in het leven te roepen. Dat staat in een brief die in Oud-Vosse- meer huis aan huis is verspreid. „Ook is er een brief gestuurd naar de scholen, kerken en verenigingen", aldus Tholenaar. Hij is lid van het stichtingsbestuur, samen met Bas Quist (voorzitter), Anita Goedege- buure (secretaris) en Rianne Verhees (pen ningmeester). Zijn er in het dorp ideeën om iets op touw te zetten en komt men er niet helemaal uit, dan kan er bij Oud-Vosméér aangeklopt worden, zo is de gedachte. „We hebben verschillende draaiboeken liggen, bijvoor beeld over veiligheid. En we weten de weg voor wat betreft vergunningen. Eventueel kunnen we een krediet beschikbaar stellen als opstapje. Maar dat moet dan wel naar de stichting terugkomen uit de revenuen." Tholenaar benadrukt dat er sprake moet zijn van een gedegen organisatie en een solide begroting, wil men een beroep kun nen doen op de nieuwe stichting. „En wij willen zeker ook geen andere organisaties in de wielen rijden, zoals de Vereniging van 't Hof-Quist." Stichting Oud-Vosméér wil bijdragen aan een grotere onderlinge verbondenheid in het dorp, een nauwere samenwerking en een betere afstemming. Tholenaar moet toegeven dat er in Oud- Vossemeer al het nodige wordt georgani seerd. „Maar we denken dat er een betere afstemming mogelijk is in de jaarkalender. Daar valt winst te behalen." Een 'beurs- vloer' waar verenigingen en organisaties uit het dorp een of twee keer per jaar sa menkomen en contacten leggen, is iets wat Oud-Vosméér in ieder geval wil opzetten. De precieze rol moet op 23 maart duidelijk worden, als de stichting zich presenteert aan inwoners en vertegenwoordigers van verenigingen, scholen en kerken. Ze is be nieuwd wat de aanwezigen van de opzet vinden en wat de eigen rol daarin zou kun nen zijn. De bijeenkomst moet vooral in teractief zijn. Gebruikers van de regiotaxi in de Ooster- schelderegio gaan in februari niet meer be talen voor een rit met de taxi. Dat blijkt uit een brief van de gemeente Tholen aan de gebruikers van de rittendienst. Oorzaak is een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, het hoogste rechtsorgaan voor so ciale zekerheid. Volgens die raad mogen gemeenten voor het bepalen van taxitarie ven niet de inkomensgrens van 150 pro cent van het sociaal minimum hanteren. Wel is het toegestaan een eigen bijdrage te vragen van de reizigers. Deze uitspraak heeft consequenties voor het gemaakte be leid van de gemeenten in de Oosterschel- deregio. Zij beraden zich de komende tijd op een nieuw beleid. Voor februari geldt het oude tarief van 0,18 cent per kilometer. Voor gebruikers van 'Wmo-vervoer op maat' en 'OV in de avonduren' geldt een tarief van 0,37 cent per kilometer. Over het beleid na 1 maart worden de gebruikers nader geïnformeerd. Diny Verstraten uit Sint-Philipsland, één van de gebruikers van de regiotaxi, bevestigt dat ze tegen het lage tarief kan reizen. „Maar de ritten die ik in de eerste twee maanden van dit jaar maak, gaan wel van mijn kilometerbudget (2000 kilometer per jaar) af." Dat kreeg Verstraten te horen van het taxibedrijf waar zij wekelijks gebruik van maakt. Van een kilometerbeperking zou volgens haar vooralsnog geen sprake zijn. De Flupland- se vindt het daarnaast niet correct dat de gemeente wel het taxibedrijf, maar niet de klant inlicht. „Er zou voor de gebruikers na 1 januari niets veranderen. Dat gebeurt dus wel." Het Schorrekoor in Sint-Annaland heeft dinsdag met wederzijdse instemming en in een goede sfeer afscheid genomen van dirigente Meike Huijgens-Warmoesker- ken. Haar taak wordt overgenomen door de jonge dirigent Pieter Jan van den Ber ge uit Bergen op Zoom. Hij volgt nog lessen aan het conservatorium maar heeft tijdens enkele invalbeurten bij het Schor rekoor laten zien over talent te beschik ken, zodat het bestuur met volste ver trouwen deze samenwerking aangaat. De opvattingen over de koers die de ruim 30 zangers de komende jaren gaan varen bleken een breekpunt tussen het koor en de muzikale leiding. Meike Huijgens am bieert meer dan de vereniging het klas sieke genre. Het Schorrekoor heeft sinds zijn bestaan een reputatie opgebouwd van naast het zingen van serieuzere wer ken, toch ook een flink stuk amusements muziek te brengen. Die reputatie kon de vereniging onder de huidige leiding niet waarmaken. Wel is de kwaliteit van de koorklank, zo formuleerde voorzitter André van Ast het dinsdag, onder leiding van de dirigente met sprongen vooruit gegaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 14